H.M. de Koningin bezocht Zeister evacuatiecentrum Vol lof over perfecte organisatie Evacuees vertelden ontroerd hun ervaringen Hoe moeten de evacuee's Ontvangst van de evacuee's op 't Slot Van hart tot hart NIEUWE ZEISTER COURANT Uitgave: NTE-UWE ZEISTER COURANT NJVL i.o. Directie: J, H» Van Lonkhuyzen Jr. H- van Wermeskerken Hoofdredacteur: JH. van Wermeskerken Voortzetting van „De Zeister Courant" en „Zeister Nieuwsblad" Vrijdag 6 Februari 1953 2de JAARGANG No. 55 Bureau: le Hogeweg 27 - Redactie telef. 3459 (b.g.g. 2441) Administratie: tel. 2441. Abonnement: f 1,65 p. kw. of 15 ct. p. w. Giro 23850. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR ZEIST, HUIS TER HEIDE, BOSCH EN DUIN, DEN DOLDER, SOESTERBERG, DRIEBERGEN, AUSTERLITZ, BUNN1K, ODIJK EN WERKHOVEN „U zult best goed ontvangen worden, want de burgemeester beeft mij nèt verteld, dat de mensen in Zeist uw komst bijna niet konden afwachten; zó graag wilden zij U helpen". Dit zei H.M. Koningin Juliana tegen een paar evacuees uit Zeeland, die juist in de auto stapten om naar adressen in Zeist te worden vervoerd. H.M. de Koningin heeft namelijk gistermiddag een onverwacht en uitvoerig bezoek gebracht aan het Zeister evacuatiecentrum in Het Slot. Zij werd rondgeleid door burgemeester mr A. P. Korthals Altes en toonde zich buitengewoon belangstellend voor de organi satie van de cvacuatiedienst en voor het lot van Haar zo zwaar getroffen landgenoten uit het noodgebied. 7.eer hpl-ina«lpllpnf1 tengewoou goede indruk gemaakt. £A^er i»t*iaufcJ5iciicuu Zii toimdc /ich ;rcuuenïJ zcer :e. In het gevolg van H.M. bevon den zich de commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de chef van diens kabinet, mr H. C. En- gelberts en de provinciale eva cuatiecommissaris, de heer van Wessem. Tijdens de rondgang werden filmopnamen gemaakt door Polygoon, bestemd voor Amerika. Uitvoerig liet H.M. zich in lichten over de gang van zaken in het Zeister evacuatiecentrum en tijdens de rondgang door de diverse zalen van Het Slot toon de Zij zich zeer belangstellend. Het trof bijzonder dat vlak voor Haar komst enkele autobussen met evacuees waren binnengeko men, zodat het gehele apparaat in vol bedrijf was. Diep ontroerd en met tranen in Haar ogen luisterde de Koningin naar de droeve relazen van de juist binnengekomen slachtoffers van dc watersnoodramp. Zij gaf daarbij blijk de landkaart goed in Haar hoofd te hebben nauwkeurig op de hoogte te zijn met de situatie in de getroffen gebieden. Goede indruk Tijdens de rondgang van de hoge gasten draaide het werk normaal door. Een bijzonder woord van lof komt toe aan alle helpers en helpsters, die zich niet door het bezoek lieten afleiden, maar rustig doorgingen met het verwerken der evacuees en zich buitengewoon disciplinair gedroe- - gen. Dit heeft op H.M. een bui- vreden over de perfecte organi satie in liet Zeister centrum en over de hulpvaardigheid van het Zeister publiek. Alle afdelingen werden bezocht. De babykamer werd eveneens in vol bedrijf aangetroffen. Op de kledingafdeling vroeg de Koningin tot drie maal toe of nu werkelijk wel genoeg kle dingstukken waren binnengeko men en of de kwaliteit van het geschonkene niets te wensen overliet. Mevr. Blankenbijl, die H.M. de Koningindie gisteren een onaangekondigd bezoek bracht aan het Zeister evacuatiecentrum in Het Slot, onderhoudt zich hier met een der evacué's. Op de foto ziet U van links naar rechts de heren Blankenbijl, Methorst, Rei nalda, H.M. de Koningin, mr Engelberts, wethouder Van Doorn, burgemeester Korthals Altes en een vluchteling uit het rampgebied. hier de scepter zwaait, kon ech ter vertellen dat er werkelijk ruimschoots voldoende voor allen was. In dc eerste behoeften kan men in Het Slot voorzien en later wordt deze kleding aangevuld vanuit de diverse depots, die zich in Zeist bevinden. Morele steun Met iedere evacuee die de Ko ningin zag maakte Zij een praatje en zodoende was het al drie uur, toen het gezelschap per auto naar Baarn vertrok. Tevoren had men de evacuatiecentra in Utrecht en Amersfoort bezocht. Bij het vertrek van H.M. de Koningin zei de burgemeester on der meer: „Wij zijn U zeer dank baar. Uw bezoek en Uw belang stelling is ons allen tot grote mo rele steun geweest". Krijt zorgt voor alles Het is bekend, dat de „slot voogd" van hc! Slot. de heer T. M. Krijt, voor alle ge beurlijkheden r. Het Slot een onmisbare hulpkracht is. Ook thans, nu Het Slot is inge richt tot evacuatiecentrum maakt de heer Krijt zich bij zonder verdienstelijk. Men kan hem vragen, wat men wil, maar hij zorgt ervoor, dat het er komt. Gistermiddag tijdens het bezoek van H M. de Konin gin daclft men hem nu eens voor een onoplosbaar pro bleem te kunnen stellen. Na tuurlijk wilde men ook de baby-afdeling, waarop men terecht zeer trots is, laten zien en dit moest zelfs door Polygoon worden verfilmd voor Amerika. Helaasbij het transport evacuees dat juist was binnengekomen wa ren geen baby's. Natuurlijk werd toen de Slotvoogd in de arm genontcn en deze leendezijn eigen baby voor de gelegenheid uit. Toen H. M. echter informeerde van wie de baby was en of de moeder ook gered was, moest men met een glimlach de juiste toedracht bekennen. Uitkering aan geëvacueerden Geëvacueerde personen, die via het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor aanspraak kun nen maken op uitkeringen krach tens de Werkloosheidswet of de: Ziektewet, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de dichtstbijzijnde correspondent van het G.A.K. in hun huidige verblijfplaats.*-Voor Zeist en on middellijke omgeving is dit de heer Thamer, die iedere morgen zitting houdt in gebouw Calvijn aan de Bergweg. Adressen van correspondenten in andere plaat sen zijn bekend bij het Gewes telijk Arbeidsbureau, Slotlaan 5 te Zeist. in Zeist en de buurtschappen handelen We verzoeken aller evacuees en ook alle Zeistenaren bij wie eva cuees .om raad vragen, goed ken nis te nemen van onderstaande regeling. Het is namel fchflOflW* nodig, dat deze vast .votfi' ge volgd om de' uifcfênng^'van kle ding, goed en doelmatig te laten verlopen. Tevens is het van be lang dat men bij Sociale Zaken in Zeist de namen en adressen en verdere gegevens kent van alle evacuees. Hoe dikwijls werd er in de voorbije dagen immers niet na vraag gedaan door familieleden en vrienden naar de verblijfplaats van hun verwanten en bekenden uit' de noodgebieden. En dan moet de gemeente Zeist een posi tief antwoord kunnen geven. Ook is het niet mogelijk voor Vlotte organisatie verwerkte bus na bas Zon op Zon onder Maan op Maan onder 8.11 17.39 2.29 10.27 Weerbericht (Geldig tot- hedenavond) SNEEUWBUIEN Wisselende bewolking mei ïnkele sneeuwbuien. Zwakke lol matige noord-oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Sinds Woensdagavond komen er nu vrij regelmatig evacuees in Zeist aan. Alle bussen komen direct naar het Slot, waar de mensen in goed verwarmde zalen hartelijk ontvangen worden. Het is ver blijdend te zien hoe goed hier de organisatie verloopt. Alle evacuees krijgen eerst geruime tijd gelegenheid om op verhaal te komen, ze krijgen koffie, soep, broodjes en rookwaar aangeboden en als ze even zitten, zijn ze blij als er door iemand een vriendelijk praatje met' hen gemaakt wordt. Velen willen dan graag zich wel eens even uiten, iets vertellen over hetgeen zij zelf in deze ramp hebben beleefd. En dan blijkt, dat het over het algemeen geestelijk sterke mensen zijn, die de hen toegebrachte slagen met berusting en soms met een zekere fierheid weten te dragen. Allen in touw Omstreeks ha f n( g< n Woens dagavond kwam uit Utrecht dc melding door. dat hondi rd zeven cn twintig evacuee's onderweg waren naar Zeist. Onmiddellijk werden vanuit hct Slot verschil lende automobilisten gewaar schuwd cn werd alk-s in gereed heid gebracht voor de ontvangst der vluchtelingen. Toon twee vol geladen bussen op het Slotplein arriveerden waren er talrykc hel pende handen om dc vermoeide mensen naar de goed-verwarmde zalen te geleiden, waar zy zich temidden van de zielige resten! van hun bezittingen necrzcttc-n, eerst nog wat onwennig, de meesten van hen verwezen vopr zich uitstarend. De vele baby's onder hen werden met spoed naar de speciak- daarvoor ingerichte baby-afdeling gebracht, waar lief- dcrykc handen de kleinen een uit stekende verzorging gaven. Inmiddels werden de ouderen ziovcel mOgclijk door de. helpers op hun gemak gesteld d.op-r een praatje' met hen te beginnen. Dit blijkt wel de boste manier om deze murw geslagen mensen uit hun min of meer apathische toe stand op te wekken. Eenmaal be zig met vertellen, hielden zy niet meer op. Het uiten van hun te lang opgekropte g< vo -K-ns deed hen kennelijk goed. Het was als of zij in de warmte cn het licht en al het beweeg van hulpvaar dige mensen om hen hoen, uit een droom ontwaakten. Het wa ren bijna allen evacuee's uit Nieuwe Tonge, Middel harnis en Sommelsdjjk, merendeels boeren die al hun bezittingen hadden verloren. Droeve ervaringen Een oud inva'idc mannetje van zeven cn zeventig jaar, de klei ne pientere k,op doorploegd met diepe voren, vertelt ons van zyn redding,. Na een dag op de zolder van zijn huisje te hebben d-cpr- gebracht, werd het dak weggesla gen en had hii het geluk tegen de kruin van een bopm te worden aangeworpen. Daar bleef hy in hangen, totdat hij Dinsdag ge red werd. Het is oen relaas van slechts enkele woorden, maar als men die kreupele, verzwakte oude taas gezien heeft, wordt men vervuld van bewondering over zoveel laaie levenswil. Een opwekkender verhaal werd ons opgedist door een één en tachtigjarige oude man, die zich met twee kinderen op een ge ïsoleerde dijk bevond. Plotseling zag ik een raar ding uit de lucht pp ons afkomen vertelde hij met kennelijke trots, 't Was zp'n vreemd vlicgmachicn met draaien de vleugels. En toen werden we er z» maar in gehesen en toen heb ik voor 't eerst van mijn leven gevlogen. Sjonge, sjonge, dat was wat. Hij was zo trots op zijn avon tuur, dat hy voor een ogenblik het doorstane leed vergat.. Er gebeuren wonderen De wonderlijkste gebeurtenissen komen aan het licht. Een boer uit Nieuwe Tonge. wiens gehele gezin gelukkig behouden bleef maar die zijn boerderij met tien koeien en varkens heeft verloren, vertelde ho:c hij in dc nacht van Zaterdag op Zondag door zijn vrouw werd geWckt. ,,'t Lykt wel of de kraan loopt" had ze hem gezegd cn slaperig .y/as dc man naar beneden gegaan Maar de kraan was dicht. Van buiten klonk een ontzettend brullend ge luid. ,,Ik opende de dc-ur en zag het water zo hoog als een muur op ons afstormen Op zolder wachtte het gezin, man, vrouw en vier kinderen de vernietigen de slag af Gelukkig bleef het huis staan cn allen werden met roeiboten gered. Deze bOcr ver telde opk, hoe hy met eigen ogen gezien had, dat een baby van ongeveer vier weken op een vlot kwam aandrijven en hct er le vend afbracht. Wonderen, inder daad! Zo zouden w|j door kunnen gaan. maar al dLz- mededelingen zijn tenslotte niet anders dan va riaties op één thema, water, dood. ellende. Vlotte organisatie Na met koffie en fruit gelaafd te zijn. werden de evacuee's in gezinsverband naar de regis tratie-afdeling geleid, waar zy in een rustige sfeer Verschillende ge gevens ovcr vroeger cn toekom stig adres enz. mpesten Opgeven. Vandaar ging het naar de Me dische afdeling. ^aar de eva cuee's een eenvoudige medische controle ondergingen. Ook de Dienst van Sociale Za ken was actief door te zorgen dat „van Drecs-lrekkenden" 'ook hier hun pensioentje kunnen ont vangen en eventueel hulp te bie den aan hen. die dit behoeven. Vervolgens werden door 'dc Dienst Huisvesting dc adressen Opgezocht waar ze het best on dergebracht konden worden en daarna werden zy door verschil lende automobilisten naar hun evacuatie-adrcsscn vcrvperd. waar zy voor het eerst sedert dagen een welverdiende rust gingen ge nieten. Dezelfde gang van zaken werd gevolgd, toen ongeveer één uur een nieuwe grpep van negen en vyftig evacuee's uit Nieuwe Ton ge en enigen uit Stellendam arri veerden.. Tot half vier In de mor gen was men druk bezig. Bur gemeester Korthals Altes bleef tot de laatste evacuee was afgevioerd de gemeente om aan gedeputeer den financiële hulp te bieden, in welke mate ook, als registratie van betrokken en evt. zijn gezins leden niet heeft plaats gehad. De vastgestelde regeling is als volgt: Elke evacuee gaat naar 't Slot. Daar verstrekt hij de gegevens vanwaar hij komt, enz. Vervolgens verstrekt hij daal de gegevens van zijn omstandig heden van thans. Tenslotte ontvangt hij daar op gave van zijn evacuatie-adres (ten zij hierin alreeds op andere wijze is voorzien) en kan hij op 't Slot de mees! dringende kleding ont vangen). Het copie-evacuatie-papier, dat de evacuee op 't Slot ontvangt, moet zorgvuldig worden bewaard, want deze copie-evacuatie-staat moet worden getoond aan alle instan ties waartoe hij zich daarna in Zeist moet Wenden vopr: a. financiële aangelegenheden, b. ter verkrijging van evt. no dig extra bed, deken, enz. van bril, gehoorapparaat enz. c. ter verkrijging van verdere kleding. a. voor financiële aangelegenhe den wende men zich tot afd. Sociale zaken. Deze is tot na der order gevestigd op 't Slot. b. voor bedden en toebehoren kan ook uitsluitend afd. Sociale Zaken, voorlopig gevestigd op 't Slot, hulp bieden. c. voor kleding-voorzienïng bege- ve men zich eveneens met de copie-evacuatie-staat, naar één van de navolgende uitdeling- depots: (geopend voor afgifte van 912 en van 1417, uur). Gebouw Schaerweyde, J. P. Heye- laan (hoek v. Reenenweg); Gebouw Calvijn, Bergweg (hoek Joubertlaan, t.o. Voorheuvel). Gebouw St. Jozef, Leliestraat. De daar aanwezige dames ver strekken de nodige kleding en helpen bij hel uitzoeken en pas sen. Ten bewijze dat afgifte heeft plaats gehad wordt de copie-eva cuatie-staat afgestempeld. Heeft een evacuee naderhand voor zich of één van zijn gezins leden nog meer nodig dan be- geve de betrokkene zich steeds tot hetzelfde uïtdelings-depot als waar hij eerst geweest is. Indien het gewenste daar niet meer aanwezig zou zijn dan ver wijst men de evacuee daar naar een ander depot (men lette op berichten in ons blad waarin evt. opheffing van depots of vervan ging wordt bekendgemaakt t.z.t.) Dus, indien een evacuee zich tot nu toe, om wat voor reden ook, nog niet op 't Slot heeft doen inschrijven, is het zaak dat hij dit thans nog onverwijld doet omdat hij anders zichzelf en de zijnen zou duperen en het werk van de commissies onnodig moeilijk maakt De Evacuatie- en Kedingcomm- van het Hulpcomité Zeist. De baby-afdeling in Het Slot is terecht de trots van het evacua tiecentrum. Hier worden de babys gebaad en krijgen zij een ver schoning, met nog een extra baby-pakket erbij Zondag algemene gedenkdag Toespraak van de Koningin De regering deelt mede: In verband met de ramp, welke Nederland heeft ge troffen, hebben de gezamen lijke kerken besloten Zon dag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om één uur op die dag door de radio tol ons volk rich ten. De programma's der om roepverenigingen zullen het stempel dragen van herden king van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. na met verschillende van hen langdurig te hebben geconver seerd.. Ook dc dames in de cantine heb ben zich uitstekend geweerd Zy waren onvvrmOi id bezig koffi. soep en belegd, broodjes le ver strekken en zelfs de aanwezige persmensen maakten zich zo nu en dan nuttig.. Bioscopen Zondag gesloten Overeenkomstig een besluit van de Nederlandse Bioscoopbond, zullen op a.s. Zondag in verband met de watersnood-ramp ook de Zeister bioscooptheaters Figi en City de gehele dag gesloten zijn. Zeister padvinders in het bedreigde gebied Van oubaas Koster, die met een twintigtal Zeister padvinders Dinsdagavond weer naar het rampgebied is vertrokken om daar de werkers aan de dijken en dergelijke te verzorgen, kwam gisteravond het volgende bericht binnen: 5 Febr. 17 uur. Heden gearri veerd in Wolphaertsdijk rijks luchtvaartdienst. technici en nood- dijkwerkers, welke allen van eten voorzien werden. Voorts wordt de voedselvoorziening van 120 dijk werkers verzorgd en medische hulp verleend. Water gedesinfec teerd. De normale teruggang i: afgesloten. Wij trachten over ler- seke of via Middelburg en Bel gië Zaterdag af te reizen. Onze eigen bus en vrachtwagen, die in de steek gelaten moesten worden, worden hedenavond door de chauffeurs per boot en liftend op gezocht, waarna ze er mee naar Bergen op Zoom rijden. Verzocht aan rijksverkeersinspectie om een bus naar België te zenden om daar de troep Zaterdag op te halen. Hopen Zaterdagavond op het Slot te arriveren. Sliepen eerste avond op zolder van ge meentehuis te Halsteren, daarna onder militair geleide door naar Goes en toen naar Wolphaertsdijk. Get. Oubaas Koster. De troep voortrekkers heeft zich dus zeer nuttig gemaakt en waar padvinderswerk verricht. BERICHT Wij delen mede, dat ons dansinstituut a.a. Zon dag GESLOTEN is. wegens de algemene nood toestand. Dansinstituul Ries Gadellaa Privé-adresWeeshuislaan30 Tel. 2789 Zaal Steinlaan 54 Tel. 2948 Een overzicht van de zaal in Het Slot, waar de evacué's worden ontvangen en even tot mst kun nen komen, voordat zij naar de diverse adressen in Zeist toorden vervoerd. Waar zouden wij vandaag an ders over schrijven dan over de natuurramp die ons volk getroffen heeft? Dit gebeuren houdt immers ieders aandacht gevangen en be paalt nog veler gevoelens en ge dachten. Wij weten het wel: ieder woord schiet hier tc kort. Het wee is niet in woorden te omvatten en er is niemand die genoegzaam troosten kan. Beschouwingen over de geeste lijke en natuurlijke oorzaken vcm het daemonisch geweld waarmede de wateren zich op mensen, vee en goederen stortten, brengen ons geen stap verder. Reeds hoorden wij beweringen over oordelen Gods, over het naderend wereld einde en de opstandige kreet: er is geen God! Het is zinloos hier over in de emontionele sfeer of op het intellectuele vlak te rede twisten. Wij leven nu eenmaal in een we reld van licht en duisternis, in een wereld van vreugde en leed en de machten der duisternis schijnen nog altijd sterker dan die van het lichL Het al of niet geloven kan en mag niet bepaalt worden door vreugdevolle of tragische ervarin gen. De mens gelooft of hij ge looft niet! Zij die geloven kunnen even opstandig de gebalde vuist ten hemel heffen als de ongelovi gen. Hun ellende is even schrij nend en hun zwakte even groot. Hun anders-zijn ligt niet in hun persoonlijkheid, maar daarbuiten, in het gegrepen zijn door God. Geloven is weten dat wij uit ons zelf niets zijn, maar in het door God gegrepen zijn meer dan over winnaar! Een christen draagt een groot geheim in zich om. Hij is twee mensen. De ene mens ervaart en ziet het leed en twijfelt aan de liefde Gods. Als Job vervloekt hij misschien zijn geboorte en schreeuwt hij het uit: waarom? Dat is de mens zoals zijn onge lovige buurman zonder meer een mens is. Heel natuurlijk en be grijpelijk. Maar in de christen woont een tweede mens, de we dergeborene, een onzichtbare ge stalte nog, maar uitterlijk toch kenbaar aan het volkomen aan de eerste mens tegengestelde abso lute weten, dat God er is en leeft en liefde is. Deze tweede mens in de christen twijfelt geen moment, hij is niet opstandig, hij ondergaat in deemoed. De natuurlijke, eerste mens om klemt in doodsnood de schoor steen van zijn ondergelopen huis, met zijn laatste krachten strijdt hij om behoud. De wedergeboren mens in hem heeft aan dit pijnlijk sterven geen deel, want hij kan niet sterven. Daarom konden som migen Psalmen zingen, voor het water hun sterfelijke lichamen ver zwolg. Dit is bij deze ramp het aspect van het geloof en het sterven. H. V. Collecte Rampenfonds Het tellen van het geld, dat via de huis-aan-huis col lecte te Zeist wordt opge haald, is nog lang niet be ëindigd. Maar hedenmorgen had men toch reeds een be drag van ruim f 61.000 be reikt, waarin echter een gro te gift van o.a. de Gerofa- briek was begrepen. Maar hierbij is nog niet gerekend wat op de banken alhier voor dit doel is gestort, noch wat rechtstreeks aan het Nat. Rampenfonds werd gegireerd. Bovendien is er morgen nog de straatcollecte en wordt de opbrengst van verschillende inzamelingen nog verwacht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1