Ramp met „Faustus" voor Raad de Scheepvaart voor West-Europa als krachtstation SPOmSPÉL-SPANN/m Rode voorlichting .Worsteling om eenheid Inspecteur-generaal acht kapitein grovelijk schuldig „Salland" vergaan? Beduchtheid in het Lagerhuis over Amerika's „Formosa-besluit" ,Rome n'est plus dans Rome' VRAGEN OVER SALARIS VAN RIJKSAMBTENAREN BLOEDSPOOR DOOR EUROPA Lafhartige moord 0111 70 gulden Broekman verslagen door Hodt Dulles pri j st Adenauer als een der grootste na-oorlogse staatslieden VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 INDSDE TELEURSTELLENDE uit- slag van de 1952-verkiezingen heeft de Katholieke Volkspartij haar acti viteit bovenal geconcentreerd op de staatkundige eenheid van Nederlands katholieken. Al haar grote bijeenkomsten in landelijk verband of in de kieskringen hebben die eenheid tot onderwerp gehad, in elk geval was ze de duidelijke achter grond van alle beraadslagingen; gelijk ook wederom in de Partijraad van Vrij dag en Zaterdag der vorige week te Utrecht. Men kan zonder overdrijving spreken van een meedogenloze worsteling om de politieke eenheid te bewerken. Men spreekt dan meestal van „het herstel van de eenheid", een term, welke, zoals we reeds eerder schreven, ons weinig ligt. Want men mag zich de vraag stellen, of zulk een bewuste en doelbewuste een heid in het verleden ooit werkelijk heeft bestaan. Ongetwijfeld brachten, vóór de oorlog, de katholieken tamelijk eensge zind hun stem op de R. K. Staatspartij uit: maar het was voor de grote massa meer een plichtmatige dan een wei-over wogen handeling. Nu en dan ontstond er een splinterpartijtje, maar een lang leven had het niet. eenvoudig omdat er geen wervingskracht in school. Men was ka tholiek en stemde daarom R. K. S. P. Na de oorlog heeft zich een geheel nieuwe ontwikkeling voorgedaan. De so ciaal-economische problemen traden zo zeer op de voorgrond, dat het vraagstuk van een geheel nieuwe maatschappelijke orde niet meer te ontwijken valt. Voor een partij, die alle rangen, standen en groeperingen van een volksdeel, het ka tholieke, wil en moet omvatten, bracht dit onverbiddelijk spanningen mede. Op de eerste plaats moesten, en wel in een na-oorlogstijdperk van herstel der volkomen vernietigde welvaart, louter opportunistische maatregelen worden getroffen, welke niet precies in het kader der gedachte nieuwe ordening pasten: anderzijds is het een zeer verklaarbaar verschijnsel, dat de practische interpre tatie van beginselen en richtlijnen nogal eens meningsverschillen uitlokt en daar door moeilijk te overbruggen tegenstel lingen oplevert. Daarom is het van zo groot belang, dat er duidelijke lijnen, van een principiële katholieke staatkunde worden getrokken. Dit is zonder enige twijfel de taak van de K.Y.P., die dan ook een beginselpro gram heeft ontworpen. Daarnaast lijkt het ons van even groot belang, dat. de maatschappelijke groepen in het open bare katholieke leven door onderlinge besprekingen tot een gemeenschappelijk plan voor de nieuwe maatschappelijke orde komen; dat dan door de politieke partij in politicis zo breed als de politieke verhoudingen in het land het toelaten en tevens zo snel mogelijk in de wetgeving wordt verwezenlijkt. Wij geloven, dat dit de enig mogelijke weg is, waarlangs de staatkundige eenheid van Nederlands katholieken een practische werkelijkheid kan worden. WIJ MENEN DEZE OPVATTING heel duidelijk beluisterd te hebben ln de voortreffelijke constructieve rede. waarmede de voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, de Partij raad heeft geopend. Als hy verklaart, dat ..in ons staatkundig leven de ver- schillende partijen zich meer en meer riirn?Pnan haar eigen principiële grenzen f ugtrekken", dan heeft hij daarbij on- Jvïjfeld vooral het oog op de K. V. P. a.^ils ook blijkt uit de passage, waar hü .spreekt over „de sterk waarneembare drang om de eigen programs zoveel mo gelijk te verwezenlijken". En daar de wereld slechts door Chris tus en Diens leer hervormd en gered kan worden, is volkomen natuurlijk „het po gen van een partij als de onze om de maatschappij te christianiseren, om door de staatkundige arbeid Christus' leer gestalte te geven in het maatschap pijbeeld. Tegen deze achtergrond moeten wij als katholieke Nederlanders, ook in maatschappelijk opzicht, onze taak zien en dieii---«reenkomstig handelen". Of tijdens de debatten deze grootse ge dachte voldoende tot haar recht is geko men, kan betwijfeld worden. Daarin toch ligt o.i. ten slotte de diepste grond, waar om Nederlands katholieken over alle groeps- en persoonlijke belangen heen een staatkundige eenheid op katholieke grondslag moeten vormen. Een TWEEDE PUNT, dat mede in het kader der eenheid, de volle aan dacht van de jongste Partijraad had, was. wat we zouden kunnen noemen, het conflict tussen de bevoegdheden, de macht van de topleiding en die van de lagere partijfunctionarissen, vooral de kringen en de afdelingen. Inderdaad is het een feit. dat de grote massa onver schillig tegenover het partijwerk staat; om vele redenen, welke in een veel bre der vlak dan dat van de IC V. P. alleen liggen, maar toch ook wel, omdat men in de overigens toch meest democrati sche partii van Nederland het gevoel heeft, dat men zo weinig, zelfs geen in vloed op de uiteindelijke politieke be slissingen kan uitoefenen. Dit is een conflict, dat in elke vereni ging bestaat, aangezien de volle verant woordelijkheid voor de daad ten slotte bij de topleiding berust: daaraan zal nooit te ontkomen zijn. Dat in een partij met bijna driehonderdduizend leden en een en drie kwart millioen kiezers en kieze ressen, die op haar hun of haar stem uit brengen, de eenling gevaar loopt in de massa te verdwijnen, is onvermijdelijk; maar de eenlingen hebben in steeds op klimmende lijn hun vertrouwensman nen en door dezen kunnen zij wel in vloed tot in de hoogste instanties uitoefe- Die invloed zal nog groter worden, als de partijraad, die tot dusverre heel sterk op de organisatorische taak was georiën teerd, voor twee bijeenkomsten per jaar zal worden uitgebreid tot een politiek lichaam. De partijraad zal voor die gele genheid omvatten de bestuursraad (het oude orgaan) en een politieke raad, wel ke alleen en uitsluitend politieke aange legenheden en problemen zal behande len. Over organisatie en werkwijze van dit lichaam, dat wel een tweehonderd- vijftig personen kan omvatten, moet echter alles nog worden vastgesteld. Met het eeuwige probleem van de gros lijststemming is het nieuwe van de poli tieke raad een vette kluif voor de re glementscommissie; we vrezen, dat ze erg, al te machtig zal zijn. Als tenslotte iets duidelijk is gewor den, dan is het zeker, dat de aangelegen heid van de humanistische activiteit het katholieke volk zeer, zeer hoog zit. Ze is een der kernpunten van de uiteenzet tingen van voorzitter Andriessen, prof. Romme en pater Stokman en van de debatten geweest. Natuurlijk is in Utrecht het laatste woord over deze zaak niet gesproken; overduidelijk echter Is gebleken, dat K. V. P. en katholieke I volk het humanisme als een van de ac tuele en acute principiële vraagstukken willen beschouwd zien. Zo wordt de worsteling om eenheid met steeds verhelderend inzicht, voortgezet.. Moge zij tot een werkelijke zege voeren. HET IS TRAGISCH.... De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding bij de Nieuwe Waterweg van het onder Panamese vlag varende schip „Faustus" op 5 November van liet vorige jaar. De inspecteur generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de „Faustus" grove schuld heeft aan de stranding. „Het is tragisch, dat dergelijke per sonen belast worden met de leiding van zeeschepen", aldus de inspecteur- generaal. VIER GETUIGEN Er was blijkbaar op grote belangstel ling gerekend bij de Raad voor de Scheepvaart voor de behandeling van deze ramp, die zoveel opzien heeft ge baard. Achter de tafel van de raad was een groot aantal stoelen bijgeplaatst, maar er waren slechts enkele toehoor ders verschenen. Ook de publieke tri bune was bijna geheel onbezet, toen de voorzitter, prof. mr J- Offerhaus, de zit ting opende. Er werden vier getuigen gehoord; de zeeloods-stuurman A. C. Bos. van de „Procyon"; de zeeloods-stuurman J. den Hartog van de „Rigel"; de lichtwachter H. Ackerman van Hoek van Holland, en de zeeloods eerste klasse C. Smit uit Hoek van Holland, die als een der eer sten na de stranding aan boord van de „Faustus" is geweest. Geen loodslichten Zeeloods Bos vertelde, dat de „Pro cyon", de kleinste van de twee in dienst zijnde loodsboten, hei eerst om 03-35 de loodsdiensi had gestaakt wegens de ruwe zee. Hij heeft om circa 3 20 uur op ongeveer 4 mijl ten Zuiden van de Waterweg de toplichten van een schip gezien, waarvan hij aan neemt. dat het de „Faustus" is geweest. Dit schip is op een halve mijl afstand tussen de „Procyon" en de Waterweg gepasseerd. Er werden aldus Bos geen loodslichten van het schip opge vangen. De tweede getuige, de zeeloods Den Hartog, van de grootste dienstdoende loodsboot „Rigel die even na 4.00 uur de dienst staakte vertelde, dat hij be zig was geweest met het beloodsen van een Duitse sleepboot met lichter. Hij heeft verscheidene schepen gezien, maar hij weet niet of daar de „Faustus" bij was. Van geen dezer schepen heeft hij seinen waargenomen. De lichtwachter Ackerman vertelde: Liep „Klipfontein" op onbekende rif? Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klip- fontein" op een niet in baart gebrachte rif is gelopen. Britse duikers hadden vast gesteld dat het schip op zyn stuurboord zijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden, aldus de correspondent. Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Sal land". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto re gister ton metende schip, dat op weg was ran Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het schip vergaan is. Aan Engelse Oostkust keert normale leven ;zaam terug Langzaam keert in de getroffen Britse gebieden de normale toestand terug. De inwoners zijn druk bezig hun beschadigde huizen op te lappen. Op het eiland Canvev waar het water nog in de straten staat, herstelt men de tuinhekjes en hier en daat is men zelfs reeds bezig met grasknippen De minister van binnenlandse zaken heeft verklaard, dat de openbare gezond heid in de getroffen gebieden op dit mo ment geen zorgen baart. Het moreel en het gedrag van de bevolking is, aldus de minister, voorbeeldig geweest. Een Britse functionaris deelde Donder dag mee, dat de zee in het afgelopen week einde vijfhonderd gaten in de dijken in Zuid-Oost-Engeland heeft geslagen en dat er thans 100 tot 150 zijn gedicht. Hiervoor zijn zes millioen zandzakken gebruikt. S De „Faustus" liep benoorden de lich- tenlïjn op de mond van de Waterweg aan. Ik heb zeven minuten lang geseind om het schip in de goede koers te bren gen. Toen kwam er plotseling een grote golf. het schip verdween uit het zicht en toen de golf voorbij was. zat het schin vast". De zeeloods Smit is op 6 November na de stranding met de reddingboot naar de „Faustus" gegaan in opdracht van de commissaris van het loodswezen. De „Faustus" lag met de kop in de richting van de Noorderpier. Het schip lag vast op twee ankers, maar stootte en slinger de zwaar. De loods heeft met de kapi tein, Georges Palaiokrasas, gesproken over de mogelijkheid een deel van de bemanning aan land te brengen. De ka- pitein stemde hierin toe. maar toen de loods, nadat hij de schipper van de red dingboot had gewaarschuwd, weer terug kwam, was de kapitein van mening ver anderd. Eerst laat in de middag is de gehele bemanning 25 koppen van boord gegaan. De loods heeft aan boord van de „Faustus" geconstateerd, dat de antenne vernield was. Voorts stonden enige ruimen open. Verklaring van de kapitein Vervolgens werd de verklaring, die de kapitein voor de loodscommissaris heeft afgelegd, voorgelezen. Daarin zegt deze dat hij al 27 jaar als gezagvoerder voer en sinds April 1952 kapitein was van de „Faustus". „Reeds meer dan 60 maal ben ik in Rotterdam geweest", zo gaat de verklaring verder, waarna een be- schryvinjj volgt van de ongeluksnacht. „Bij de Nieuwe Waterweg vroeg ik door middel van een signaallamp een loods aan, maar de loodsboot antwoordde niet. Wy hadden nog maar voor één etmaal stookolie aan boord, want de rest van de voorraad was door zeewater bedorven. Omdat ook de luiken van enige ruimen open stonden moest ik naar binnen. Plot seling luisterde het schip niet. meer naar zijn roer en werd door de zware zeeën' uit de koers en kort daarna vastgesla- gen". In een andere verklaring geeft de kapitein een uitleg waarom zijn ruimen open stonden. „Wy voeren met zeer goed weer langs de Engelse kust: en hebben toen, om sneller in Rotterdam klaar te kunnen zijn, de ruimen vast openge maakt. Toen tegen middernacht de zee ruw werd, heb ik de bemanning opdracht gegeven de ruimen weer te sluiten". Weinig waarde De heer C. Moolenburgh, inspecteur- generaal voor de scheepvaart, zei in zijn conclusie weinig waarde te hechten aan de door de kapitein afgelegde verklarin gen, omdat die steeds van inhoud zijn veranderd. Zo begreep de inspecteur- generaal niet dat een kapitein, die zo vaak de Noordzee heeft bevaren, zijn luiken cn dan nog wel in November open gooit en zo zijn schip onzeewaar dig maakt. „Iemand, die zo handelt, draagt naar zijn mening volledig de schuld. Mijn mening, aldus de inspecteur- generaal, dat 't schip best zou hebben kun nen bijdraaien, wordt gedeeld door de 2e stuurman van de „Faustus" in de door hem afgelegde verklaring. Maar deze ka pitein had haast. Om 4.00 uur kwam de „Faustus" bij de plaats van de „Rigel" ongeveer 4 mijl buiten de kust en 1 laiokrasas zich behoorlyk heeft bera- den". Hulde De inspecteur-generaal bracht hulde aan de Nederlandse instanties aan de kust voor hun paraatheid. „Reeds een half uur na de stranding was de redding boot ter plaatse". Hij besloot met de woorden: „De ka pitein heeft grove schuld. Hy heeft er niet aan gedacht, toen zyn schip vast zat, het. te verzwaren door de dubbele bodem tanks vol te laten lopen. Toen hy met de bemanning in de reddingboot stapte heeft hij het niet nodig geoordeeld iets van de scheepspapieren mee te nemen". De Raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. PISSAREW BLIJFT IN ARREST De rechtbank heeft de gevangenhou ding van de Russische journalist Pissa- rew, verdacht van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. Eden poogt kalmerend te werken De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Donder dag tijdens een in het Lagerhuis gevoerde bespreking, naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „deneutralisering" van Formosa, ver klaard, dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek ten aanzien van Formosa geen agressieve bedoelingen inhoudt ten opzichte van continentaal China. Eden deelde mede, dat zowel hij als premier Churchill intussen vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit, te voorkomen. Hij zeide, dat er tijdens het bezoek van John Foster Dulles nauwe en hartelijke relaties met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken waren aangeknoopt en dat de regering ervan overtuigd is, dat er GOEDE VERTONING VAN MOEILIJK SPEELBAAR STUK Het is geen gemakkelijke taak het nieu we stuk van Gabriël Marcel, „Rome n' est plus dans Rome", een sterk psychologisch drama, waarmee het Theater Hébertol op het ogenblik een tournée door ons land maakt, zo te spelen, dat het ook als toneel werkelijk boeit. De eerste drie bedrijven vooral vormen een uiteenrafeling van zïelscomplicaties, waarin de hoofdfiguren Pascal Laumière, zijn schoonzuster Esther Peyrolle en zijn neef Mare André gewik keld zitten en eigenlijk pas kort vóór de pauze ontwaart men 'n goed toneelspel. Het is. wanneer Mare André en Esther Peyrolle, de jonge man het prototype reeds om 4.25 zat het schip op de wal. i een ontwortelde, wanhopig losgeslagen Er is geen sprakp van, dat kapitein Pa- I van God en moraal, en de sympathieke Algehele herziening niet te verkiezen boven incidentele In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken voor 1953 verklaren vele leden met bevreemding kennisgenomen te hebben van !s ministers uitspraak, dat hem na de vaststelling van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 waaromtrent in dc toenmalige salariscommissic ad hoe overeenstem ming was verkregen direct noch indi rect voorstellen tot algehele herziening Doodstraffen en dwang' O arbeid in Oradour- proces geëist De wekenlange verhoren van de ge tuigen in het proces-Oradour voor een militair tribunaal te Bordeaux zijn voor bij. En in de afgelopen twee dagen heeft de openbare aanklager, luitenant-kolonel Gardon zyn requisitoir gehouden, waar in nogmaals al de gruwelijkheden van de massamoord op de volkomen onschuldige inwoners van Oradour sur Glane tot in bijzonderheden werden nagegaan en in le vendige kleuren geschilderd. Op grond van de door hem bewezen geachte feiten eiste Gardon de doodstraf voor de afwezige kapitein Otto Kahn, „wiens misdaden een bloedspoor door Europa hebben nagelaten" en de andere afwezige officieren van deze afdeling der SS-divisie „Das Reich". T.a.v. de aan- aanwezige beklaagden werd alleen tegen adjudant Lcnz de doodstraf Dwangarbeid werd geëist voor de aan wezige sergeant BIneschke en de solda ten Frentzel, Pfeuffer, Daab, Degen- hardt en Boehme. „Geen enkele wet, had Gardon vóór het uitspreken van de eis verklaard, ge last het neerschieten van onschuldigen. Hij die zich tot een dergelijke misdaad leent is verantwoordelijk voor zyn medeplichtigheid, zelfs indien hij gehan deld heeft op bevel van het wettige ge zag. Hy verwierp eveneens de aange voerde rechtvaardigingsgrond, dat de verdachten zouden hebben gehandeld in overmacht. van de bezoldiging van het rijkspersoneel hadden gereikt- Deze leden zonden de minister de vraag willen stellen, of een algehele herziening van de rijkssalarissen, volgens de daar voor het meest geschikte methode, niet verre de voorkeur verdient boven een incidentele behandeling van de ingeko men verzoeken. Daarbij ware dan tevens aan de orde te stellen de vraag, of de bestaande kin- derbijslagregelmg zodanige wijziging be hoeft, dat het aan het middelgrote en grote gezinnen in meerdere mate moge lijk wordt gemaakt in de hoge kosten van levensonderhoud te voorzien. Vele leden brachten de wenselijkheid van een defi nitieve regeling ter 'tegemoetkoming in de ziektekosten voor het rijkspersoneel ter sprake. Daarmede kan huns inziens bezwaarlijk langer worden gewacht. Ettelijke leden verklaarden dat 's mi nisters beleid met betrekicing tot f221-ers hen niet bevredigde. Zij haden zich af gevraagd, waarom deze personen indertijd niet in de gelegenheid waren gesteld een beroep op de gewone ambtenarenrechter te doen. Dan ware objectieve berechting gewaarborgd geweest. Mitsdien werd be pleit, dat het inslaan van deze weg als nog mogelijk zou worden gemaakt. Tegen twee daders levenslang geëist Naumann c.s. en de „7 van Breda" langz Volgens doorgaans gocdingelïchte krin gen. aldus een mededeling van het West- duitsc persbureau D.P.A., is het „moge lijk", dat de arrestatie van de zeven voormalige hoge nazi-figuren (Naumann,- c.s.) verband houdt met de zeven ont- snapte Bredase oorlogsmisdadigers, die naar Duitsland wisten te ontkomen. Meermalen, zegt dit persbureau, heelt men te Londen met nadruk er op gewezen dat de Breda-vluchtelingen onmiddellijk een toevluchtsoord hebben gevonden. Het optreden van de regering te Bonn in deze affaire, zou Londen mishaagd hebben en tot de nazi-arrestaties hebben geleid. Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit geëist. Laren en de 27-,Jarige grondwerker T. V. uit Hilversum heeft de officier van justi tie bij de Amsterdamse rechtbank, gis teren levenslange gevangenisstraf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Augustus j.l. deze oude man met een hamer en ccn broodmes dps morgens by het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te hebben beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan villen uitvoeren, doch toen scheen de tuinder door een toeval te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder gewerkt en meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeer de van de veiling. Met zijn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens por tefeuille te ontroven. Zij wachtten de tuinder op de bewuste morgen op, brachten hem met de hamer en het mes met vereende krachten ernstige verwondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waarin 70,bleek te zitten, en spoedden zich daarna op fiet sen naar hun werk. Maar voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om 6 uur die mor gen vond, wie de daders waren geweest De mannen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. Thans is tegen beiden levenslang geëist. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopathische eigenschappen verminderd toerekeningsvatbaar wordt ge acht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hij had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauffeur te Alkmaar. De oudste werd door zijn ver dediger geschilderd als een fantast zon der wilskracht. De rechtbank zal op 19 Februari a.s. uit spraak doen. vrouw, te veel rationalistisch denkend, maar toch gebonden door zedelijke nor men, elkaar in geestelijke hulpeloosheid gevonden hebben. Renée, Pascal's harde en zelfzuchtige vrouw, keert triomfante lijk met de koopjes, die zij deed, terug en als zij de ontstelde gezichten ziet, vraagt zij, wat er aan de hand is. Pascal ant woordt dan laconiek: „een licht hart, een nieuwe relatie". Eerder heeft hij zijn vrouw, die de problematiek van haar mon niet begrijpt, verweten, dat zij „terrible- ment normale" is. De „fidélite", die hij dan verklaart, kan zij niet begrijpen. In hun verhouding ontbreekt de liefde, vandaar het persoonlijke conflict, waarop dit moderne drama van de emigratie is op gebouwd. Daar doorheen laat Marcel het algemene conflict spelen van de „fidélite", de trouw aan eigen land met zijn cultuur, tegenover het verlangen naar emigratie. Pascal wil zijn vaderland niet prijsgeven, al zwicht hij voor zijn vrouw en ook om andere redenen, door toch naai- Brazilië te trek ken. In ons blad van Zaterdag jl. werd reeds uitvoerig het stuk zelf besproken en na Woensdagavond in Utrecht de opvoering gezien te hebben, kunnen wij getuigen, dat bij de weinige handeling en de overmaat van theorieën, dit interessante drama ook als toneelstuk veel waarde heeft. De fi guur van Pascal Laumière had men zich uiterlijk anders kunnen wensen dan van Marcel Josz, maar men vergat dit bij de felle dynamiek van zijn spel. Rijk gescha keerd en volkomen beheerst, bij alle ge ëmotioneerdheid was de uitbeelding van Esther Peyrolle door Germaine Lafaille. Van een hevige verbetenheid, doordrenkt van jalouzie, was Renée Laumière van Arlette Granger en Michel Bernardij gaf goed nerveus, met een voortreffelijke over schakeling, nadat deze zijn natuurlijke dispositie had gevonden, de jonge Mare André weer. Didier Berand tenslotte was een echte, vurige communist, in wiens physionomie men zelfs het dweepzieke vond. I. A. geen stappen zouden worden gedaan, wel ke vérstrekkende internationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben van tevoren zijn stand punt kenbaar tc maken. Hij voegde er aan toe: „Ik zeg die woorden geheel op eigen verantwoordelijkheid". ,De voormalige labourminister van bui tenlandse zaken. Herbert Morrison, open de het debat, dat door de labouroppositie was verzocht. Hij zeide: „Er bestaat een werkelijk gevaar, dat er eventueel een botsing tussen het communistische vaste land van China cn de strijdkrachten van de V. S. zal voorkomen". „Wij moeten ze ker het standpunt innemen, dat het ver keerd zou zijn, dat Britse strijdkrachten bij die operaties betrokken zouden wor den". Eisenhower's besluit schijnt vrijwel een aansporing aan Tjang Kai Sjek te zijn om het vasteland aan te vallen, met, impli ciet, de garantie, dat de Amerikaanse ma rine niet tussenbeide zal komen, indien een dergelijke aanval wordt gedaan, aldus Morrisson. Eden zei. dat het hem toescheen, dat de zelfbeheersing der Amerikanen zeer opvallend was geweest, rekening houdend met het feit. dat zij in Korea verliezen hadden geleden van in totaal 128.000 man. „Wij hebben gezegd, van mening te zijn. dat het een fout zou zijn een politiek van blokkade (van China) te volgen, maar het is niet moeilijk zich voor te stellen, hoe de Amerikanen hiertegenover staan met hun overweldigende marinemacht". Eden verklaarde onder toejuichingen, dat Britse schepen zouden worden be schermd, indien zij door schepen van Tsjang Kai Sjek's strijdkrachten zouden worden aangehouden. De Amerikaanse regering begrijpt, evenals wij. aldus Eden, dat wij samen moeten werken voor de wereldvrede. Canadees crediet voor De Canadese i-egering heeft, zich bereid verklaard aan alle emigranten uit de noodgebieden een crediet te verstrekken voor de overtocht naar Canada. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is. in twee jaren te worden terugbetaald. Het ligt in de be doeling een langere termijn voor terug betaling vast te stellen. Zonder 10 km. kon liij niet inlopen K.N.V.B. gelast alle competitievoetbal af Helpt de nood lenigen door uw storting op GIRO 9 5 7 5 van 't. Nationale Rampenfonds te 's-Gravenhage. Gij kunt aan liet secretariaat van dit fonds: Statenlaan 81, 's-Gravenhage, ook een post wissel zenden. De weg naar Duitslands eenheid Tijdens dc korte persconferentie, minister Dulles kort na zyn aankomst Bonn verleende in de zetel van de West- duitse bondskanselier, palais Schaumburg, verklaarde hij, dat de reden van zyn en Stassen's bezoek aan de zes landen der Europese Defensie-gemeenschap is gele gen in de overtuiging van de Amerikaan- Albanië meldt arrestatie van Britse spionnen Het Albanese nieuwsbureau heeft ver klaard, dat de laatste dagen „vijf Britse agenten, afkomstig van Malta" omsingeld en onschadelijk zijn gemaakt". Het hoofd van de groep zou gedood zijn en een lid ernstig gewond bij het gevecht, dat bij de actie ontstond. Andere Albanese be richten maken melding van de onschade- lykmaking van nog twintig spionnen, die uit Joegoslavië afkomstig heten te zijn- Deze twintig zouden allen gedood zyn. Het in de Engelse taal verschijnende Sovjet-Russische blad „New Times", be schuldigt in zijn laatste nummer de „Wes terse imperialisten" ervan, dat zij „hun spionnage in socialistische landen" inten siveren teneinde een „open oorlog" voor te bereiden. Zij zouden hierbij vooral ver trouwen op „vroegere kapitalistische uit buiters" in deze landen en op „burgerlijk- nationalistische elementen in het bij zonder Zionistische organisaties van Joodse nationalisten". Ook zouden vaak R.K. geestelijken gebruikt worden met in stemming van het Vaticaan. Mensen, die zich zo kunnen verlagen aldus „New Ti mes", zijn het uitschot van de mensheid en overbrengers van Bourgeois-cosmopo- litisme. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, wordt in dit ver band een ervaren organisator van spion nage genoemd. Oorzaak van waterramp De communistische Oostduitse radio heeft in een uitzending beweerd dat de slachtoffers van de Westeuropese vloed golf niet zo zeer het slachtoffer waren geworden van een natuur-catastrophe als van het Noord Atlantische pact. De Oostduitse radio zeide verder, dat men daar zeer geschokt was door de ellende die het water had aangericht, maar dat dit tevens een waarschuwing voor West-Duitsland moest zijn ter her innering aan wat er zou gaan gebeuren, wanneer de Amerikaanse oorlogsophit sers en hun helpers hun gang zouden gaan. Er zouden plannen bestaan om door het opblazen van bruggen en dammen de (hans ondergelopen gebieden te verande ren in „woestijnen van water"-. se regering, dal deze zes landen „aan hel begin staan van een revolutionnaire ver andering, die zal bijdragen tot een voor altijd uit de weg ruimen van de nationale tegenstellingen. Op deze manier, cn leen op deze manier, kunnen dc naties van West-Europa groeien tot een kracht, die van Europa een gebied van geeste lijke en materiële rijkdom zal maken. Op deze wijze kan Europa dc onvervangbare hoeksteen worden van een sterke Atlan tische gemeenschap, op deze wyzc kan het een aantrekkingskracht uitoefenen, welke op vreedzame weg geheel Duitsland kan verenigen". Hy wydde tenslotte woorden van hulde aan dr Adenauer, die hy „één der grootste na-oorlogse staatslieden' noemde. „Zijn breedheid van politieke visie", voegde Dulles er aan toe. „deed hem dc grote mogelijkheden van dc toe komst zien cn dc middelen vinden om voort te gaan om deze te verwezen lijken". Dulles, die vóór hij des avonds zijn voor naamste bespreking met Adenauer zou hebben, eerst nog een ontmoeting had met de Britse. Franse en waarnemend Ameri kaanse Hoge commissaris en met president Heuss, ontmoette ook nog de leider dei- socialistische oppositie, Ollenhauer, die, zoals bekend, een tegenstander is van de ontworpen Europese Defensie Gemeen schap, welke door Dulles zo zonder voor behoud werd geprezen. In geen enkel tot dusver bezocht land heeft Dulles, die steeds zorgvuldig voor bereide verklaringen aflegde, woorden van lof speciaal voor de aan het roer staande staatsman afgelegd, en evenmin contact gehad met de leiders van de oppositie, zodat waarnemers concludeerden, dat de Amerikaanse regering bewust van plan was op duidelijke wijze haar sympathie te tonen voor de door dr Adenauer voor gestane politiek. Over de besprekingen met dc West duïtse politici verklaarde later een hoge functionaris, dat Dulles kanselier Ade nauer cn de leider van de sociallisti- che oppositie, Ollenhauer, duidelijk maak te, dat de V.S. tegen de tyd van de vol gende bijeenkomst van de N.A.T.O.-raad, in de tweede helft van April, concrete re sultaten wilden zien. Anders zou het vrij wel onmogelijk zyn het Amerikaanse Congres er toe tc brengen gelden vooi hulp goed te keuren. De zegsman zei, dat Dulles de ontstelte nis van zijn regering onder woorden had gebracht over het klaarblijkelijke instor ten van het denkbeeld van een Europese integratie, dat reeds zover gevorderd was. Dulles verklaarde te Bonn, dat premier De Gasperi van Italië een groot voorstan der van de E.D.G. was. dat de Franse regering haar uiterste best deed om tot ratificatie van het verdrag te komen, doch dat haai- aanhangers in het parlement on zeker waren en dat premier Churchill aanvankelijk meer voelde voor hand having van nationale legers in Europa, hoewel minister Eden bereid was zo ver mogelijk te gaan, doch dat Churchill Woensdagavond bij het diner met Dulles toonde, dat hij zich achter het E.D.G.-ver- drag voor de zes landen van West-Europa zou plaatsen. Dulles bad voorts, aldus de zegs man. de socialistische leiders in West- Duilslanö meegedeeld, dat de Ameri kaanse regering niet dacht aan de mo gelijkheid van een Duits nationaal leger binnen het Atlantisch pact. om dat zij niet het risico wilde lopen Frankrijk van rich te vervreemden. Een socialistisch plan voor een soort bondgenootschap van vrije landen voor gemeenschappelijke beveiliging had Dul les „zwak en onvoldoende" genoemd. Hy kon Ollenhauer's opvatting, dat de her eniging van Duitsland zou worden ge hinderd door toetreding van West-Duits land tot de E.D.G. niet delen. De enige manier om Duitsland te herenigen was te tonen, dat de Sovjet-Unie 3e Rus sische zone van Duitsland niet meer kon gebruiken als een magneet om West- Duitsland buiten de Atlantische Gemeen schap te houden, aldus had Dulles vol gens de zegsman verklaard. OSLO, Doyderdag Op de tweede avond van de internatio nale wedstrijden te Tonsberg was het droog weer. maar een felle zeer koude wind blies over de baan. Dat de Neder landse rijders zich in prima vorm bevon den bleek wel uit 't feit. dat Kees Broek man het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24 sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden verbe terde en dat Wïm van der Voort het baan record op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20 sec. bracht. Van de vier afstanden bezetten de Ne derlanders driemaal de eerste plaats en tweemaal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klas sement dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, welke hij op de eerste avond in 32 sec. reed, waarmee hij bijna drie se conden voorsprong verkreeg op Kees Broekman, een achterstand welke zonder de 10.000 meter niet voor onze landgenoot viel in te halen. De uitslagen luiden 1500 M. 1. Wim van der Voort (Ned.), 2.19.8; 2. Finn Hodt (Noorw.) 2.21.1; 3. Kees Broekman (Ned.) 2.21.6; 4. Odd Pe- dersen (Noorw.) 2.23.8; 5. Leif Dyngeland (Noorw.) 2.24.0; 6. Rolf Svendsen (Noorw.) 2.25.8; 7. Pat McNamara (V. S.) en Kornel Pajor (Zweden) 2.26.4; 9. Hugne Pettersen (Noorw.) 2.26.5; 30. Yngvar Karlsen (Noor wegen) 2.27.9; 11. Anton Huiskes (Nederl.) 2.28.0. 5000 M. 1. Kees Broekman, 8.21.3; 2. Anton Huiskes 8.29,1; 3. Finn Hodt 8.33.7; 4. Wim van der Voort 8,34.8; 5. Yngvar Karlsen 8.39.8; 6. Hugne Pettersen 8.41.7; 7. Pat McNamara 8.44.5; 8. Odd Pedersen 8.45.1. Het eindklassement luidt1. Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt.; 2. Kees Broekman (Ned.) 194.607 pnt.; 3. Anton Huiskes (Ned.) 197.310 pnt.; 4. Wim van der Voort (Ned.) 198.330 pnt.; 5. Pat McNamara (V. S.) 198.367 pnt. COURSES VERSCHOVEN De paarden-eourses welke Zondag 8 Februari a.s. in liet gemeentelijk sport park te Hilversum zouden worden gehou den. zyn verschoven naar Zondag 15 Fe bruari. Besloten is ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de ge troffen gebieden. De Stichting Totalisa- tor „Nederland" stelde reeds een bedrag van 10.000 beschikbaar en zal, evenals de P.S.V.'Hilversum de batige saldi van deze courses afdragen. De Stichting Ned Draf en rensport schenkt 4 pet uit de omzet van de totalisator aan het Natio naal Rampenfonds. ENGELS CUP-VOETBAL Laatste amateurs gewipt LONDEN, Donderdag. De amateur-club Wallhamstow Avenue is in de vierde ronde voor de Engelse Cup blijven steken. De overgespeelde wed strijd tegen de machtige eerste-klasser Manchester United, waartegen de dappere Londense amateurs in eerste instantie 11 hadden gespeeld, leverde nu een rui me 25 zege voor Manchester op. Een tweede wedstrijd bracht geen be slissing de tweede-klasser Notts County en de eerste-klasser Bolton Wanderers, deelden opnieuw, nu met 2—2. na verlen ging; zij zullen een derde wedstrijd moe ten spelen. Andere sport ook afgelast, wel liefdadigheidswedstrijden Het bestuur van de Koninklijke Ne- dcrlandsche Voetbal Bond, in bijzondere vergadering bijeen in verband met de nationale ramp, deelt mede. dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vast gestelde competitiewedstrijden zijn afge last. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB-bestunr I ook geen vriendschappelijke wedstrijden tc organiseren, behoudens liefdadig heidswedstrijden voor het Rampen fonds. Ten bate van het Nationale Rampen fonds zijn de volgende voetbalwedstrijden vastgesteld Zaterdag 7 Februari Schie dam S.V.V.—Hermes Dvs cn Den Haag VUC-veld 8 uur HBS—ADO, Zondag 15 Februari te Tilburg Willem 2—P.S.V. en Amsterdam Blauw Wit—Ajax Dinsdag 17 Februari op VUC-terrein te Den Haag dichtwedstrijd)Haags elftal—Rotterdams elftal. Ten bate van het Rampenfonds heb ben de heren dr M. Euwe, L. Prins, N. Cortlever, H. Donner, H. Bouwmeester, T. D. van Scheitinga, J. Barendregt, Ch. Been, prof dr A. D. de Groot. J. de Vries, j. van Weering en W. J. Bos gisteren avond in de effectenbeurs te Amsterdam elk tegen omstreeks 20 personen ge schaakt. De opbrengst bedroeg 100. lm verband met de Nationale Gedenk dag heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart. Bond alle districten en gewesten verzocht de vastgestelde wedstrijden voor Zondag a.s. af te gelas ten. De voor Zondag 8 Febr, a.s. vastge stelde wedstrijden van de Kon. Ned. Schaakbond gaan niet door. De afdeling Noord Holland van de Ne derlandse Wandelsport Bond heeft be sloten de voor a.s. Zaterdag en Zondag georganiseerde wandeltochten ten bate van het Nationaal Rampenfonds, niet te doen doorgaan. De tochten zullen nu gehouden worden op 14 en 15 Februari. VAN DE POL LEIDT IN EUROPEES 71/2 TOURNOOI Te Viersen in Duitsland werd een aan vang gemaakt met het tornooi om het Europees kampioenschap 71/2, waarvan onze landgenoten Van de Pol en Metz deelnemen. De eerste uitslagen luiden: Van Hassel (Belg.) 300—Vingerhoedt (Belg.) 258; Van de Pol (Ned.) 300—Metz (Ned.) 190; Ru dolph (Duits).300—Spielmann (Duitsl.) 249; Galmiche (Frankr.) 300- Reicher (Oos_ tenr.) 248. Verdere uitslagen luiden: Luttghetmann (Duitsl.) 300—Spielmann (Duitsl.) 65; Van de Pol 300Reichèr (Oost.) 201. Van de Pol won van Metz in 21 en van Reicher in 16 beurten en heeft de leiding. ZESDAAGSE TE GENT De eindstand van de zesdaagse luidt 1. Bruneel—Ryckaert (Belg.) 379 pnt.; 2. StromArnold (Austr.) 254 pnt. op één ronde 3. Schulte—Peters (Ned.) 128 pnt; op twee ronden 4. Ockers—Van Steen bergen (Belg.) 199 pnt. Alle overige kop pels hadden vier of meer ronden achter stand. Tulyarhet beroemde paard van de Aya Khan, is verkocht aan de Ierse nationale stoeterij voor 250.000 pond Mikhail Botmnnik werd voor de sterling, het hoogste bedrag, dat ooit zevende maal Russisch schaak-kam- voor een paard in Engeland werd be- pioen. In de tweekamp met Taimanov, taald. „Tulyar" heeft voor zijn eigenaar die gelijk met hem geëindigd was in hei 7G.J/17 pond sterling gewonnen, hetgeen grote tournooi, won hij 'de eerste en 20.000 pond sterling meer is dan ooit vierde partij, verloor hij de vijfde en door een paard op Britse banen werd speelde hij "dctweede, derde en zesde verdiend, In het afgelopen jaar won (laatste) partij remise. Met 8Y> tegen 2V* Tulyarzeven races waarbij de Derby punt prolongeerde Botwinnik, die ook en de St Leger. I loerelakampïoen is, dus zyn titel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4