Overzicht van de situatie Tweede lijst van slachtoffers Eerste lijst van slachtoffers s Gravendeels polder in vijf dagen droog? Hulp tan 15 Utrechtse brandspuiten „Geef ons warm eten.... OFFERZIN IS GROOT Dodencijfers 2 Vrijdag 6 Februari 1953 Müfli Voorlopig gaan geen kinderen naar het buitenland DEN HAAG. Met het oog op het overstelpend aantal aanbiedin gen uit het buitenland om kinderen op te nemen uit door de waters nood getroffen gezinnen, hebben op verzoek van de minister van Maat schappelijk Werk protestants-chris telijke en katholieke organisaties en de Ver. voor Maatsch. Werk" op Hum. Grondslag „Humanitas" zich beraden over de mogelijkheid en "wenselijkheid om op dit moment deze kinderen naar het buitenland te zenden. Men is tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daar aan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlands aanbod ware in te gaan. De Nespolder is de kleinste pol der bij 's Gravendeel, maar verreweg de meeste huizen van de gemeente liggen er in. De dijk hier is voorlo pig hersteld. In de nacht waarin de brandweer auto's arriveerden was de situatie in 's Gravendeel weer twee maal cri- tiek. vooral door de storm. Met be hulp van grote hoeveelheden zakken zand heeft men de bedreigde dyken echter kunnen behouden. Er werd (Van een onzer verslaggevers) *s GRAVENDEEL. Vijftien m< torbrandspuiten zijn hier in de nacht hïër~o.a."hüïp*gebodën~door Utrecht- van Woensdag op Donderdag aange- - ----- komen en begonnen met het droog- pompen van de Nespolder. De brand weerauto's komen voor het grootste deel uit de provincie Utrecht; we za gen de namen Leersum, Rhenen. Soest, Zeist, Veenendaal en Wijk bij Duurstede. Ook was er een spuit uit Groningen. Reeds na een halve dag pompen was het resultaat duidelijk te zien: het water was ongeveer tien centi- I meter gezakt. „Als we in dit tempo doorgaan kunnen we de polder in vjjf dagen droog hebben", zei ons een brandweerman uit Veenendaal. (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). geb. Wil- Dinteloord Geïdentificeerde slachtoffers; Janssen. Martinus. geb. 21.8.1904 te Halsterende Vos. Jan, geb. 1.6.1894 te Fijnaart; Vissers, Jaatje, geb. 27.2.1898 te Dinteloord. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers: Van de Meeberg, Leendert, 13.8.1893 te Klundert; Kloet, helmina Andrea, geb. 20.11.1906 St Maartensdijk, begraven in Din teloord; Van Opdorp, Johanna Fran- cisca Maria, geb, 11.12.1944 in Fijnaart; Slikboer, Adriana Wilhel- mina. geb. 18.11.1904 te Dinteloord; Polak. Adriana Johanna, geb. 22.8 1906 te Willemstad; Hollemans. Ma ria, geb. 15.6.1946 te Fijnaart; Hart veld. Pieternella Adriana, geb. 15.1. 1910 te Fijnaartde Geus, Leendert Machiel, geb. 22.4.1936 te Breda; de Geus, Christiaan, geb. 26.7.1946 te Fijnaart; de Geus. Jan Dirk. geb. 5.1.1943 te Fijnaart; van Mourick, Gerrit Johannes, geb. 13.1.1924 te Willemstad; Hollemans, Hermanus Leendert, geb 12.5.1943 te Willem stad; de Wit." Maria, geb. 5.101920 te Willemstad; Suykerbuyk, Anto- nia Elisabet, geb. 17.7.1876 te Steen bergen; Knook. Johanna Adriana, geb. 26,2.1924 te Fijnaart; Drie sprong, Jan Olivier, geb. 1-7.1874; Koetsenruyter, Petrus Gerardus Adriana. geb. 24.1950 te Fijnaart; Koestenruyter, Lucia Adriana Ma ria. geb. 29.8.1951 te Fijnaart; Mac- kay, Peter George, geb. 7.10.1943 te Fijnaart. Geborgen lUken: Lijdekker. Martinus, geb. 28.5.1880; Driesprong, Jannetje, geb, 31.1.1906; Knook. Teuntje, geb. 20.10.1900; Eland, Martha, geb. 9.7.1892. 's-Gravendeel Definitief omgekomen: De heer o. Groot. mej. St. Niko- laas en dochter <nog niet gevon den), mej. Kranenburg, 12 jaar oud, moeder en zusje; de heer Van Ap peldoorn, mej. Van Steensel. Met grote waarschijnlijkheid om gekomen, doch lijken nog niet ge borgen: Mej. Kruythof. Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen; mej. Van V'erk en 2 of 3 kinderende heer en mevr. Brand; Wed Verdonck en dochter en 3 kleinkinderen, genaamd De Zeeuw- mevr. Kraak; Kind van C. Heidemolen. Halsteren geborgen: Castelein, Cornelia Ma ria. echtgenote van De Krom, Adrianus Franciscus, geboren 4 October 1911 te Alkemade; Van Eekelen. Adriana Maria, geboren 6 Juli 1933 te Halsteren; Hoetel- mans. Antonius Adrianus Johannes, geboren 2 October 1938 te Halste ren: Van Osta. Cornelis, geboren 24 October 1863 te Halsteren, echt genoot van Stoffels. Maria Elisa beth; Van Schilt, Helena, geboren 7 September 1896 te Steenbergen en Kruisland, echteenote van De Koek. Gerardus; Schijvenaars, Ma ria Helena, geboren 13 December 1926 te Dinteloord en Prinsland, echtgenote van Van Tillo, Hendri- 3 cus Marinus; Van Tillo, Anna He- Raats;"figg'e'lenvan"Maria WÏlhel- lena Maria, geboren 29 Juni 1949 mina, geb. 24.4.1919. echtgen. van j te Halsteren; Laanen. Antonius, Raats, Johannes; Raats, Cornelia geboren 16 September 1899 te Din- Maria Wilhelmina geb. 20.1,1950 te I 1eioord echtgenoot van Stoffels, va" Raate petr,,nella Maria; Laanen. Cornells Wilhelmina: Raats. Petrus Johannes Hendrikus Jacobus Maria, geboren geb. 7 3.1945. zoon van Raats. Johan- 29 Juni 1937 te Halsteren; Roks. hes en van v. Tiggelen, Maria Wil- Berna-d Laurentius Maria, gebo- nelmina: Elzakker. van Philomena. ren 18 Juni 1952 te Halsteren: geb. 7.9.1913. echtgen van Paulus. Van Meer Cornelis Hendrikus Si- Marinüs: Schillemans. Adriana mon_ gloren 14 Augustus 1951 te man, Roza M.. 8 jaar; Daalman. Theophvl S. C.. 6 jaar; Smit. Desyre, 68 jaart; Maas. Louisa, echtgen. van Smit, Desyre. 66 jaar; Smit. de René G., 37 jaar; Smit, de Agnes Maria, 24 jaar. Klundert Overleden: Johannes Adrianus Blommers. geb. 19.12.00. Maassluis 2 Februari 1953: Mej. J. van der End, geb. 14.8.1883. Rilland-Bath J. A. de Groffau. burgemeester. Rotterdam Verdronken: A. v. d. Starre uit Sliedrecht. Veere Hubregt. Leeman, geb. 4.5.1874. Johanna Theune, een tg. Leeman, geb. 21. 11.1869. Vlissingen Petrus Martinus van Beers, geb. 23.5.1883; Johann Verhagen, geb. 15.10.1910 te Keulen (Dtl.); Fran ciscus de Jonge, geb. 5.3.1904. geh. met Cornelia Catharina Lorgier. Zaamslag Jacobus Jan van Alten, geb. 20.2.1949. 55 Emmer erwtensoep voor 32 personen „Geef ons warm eten", smeken veel inwoners van s'-Gravendeel. Er is brood genoeg, doch het ont breekt aan warm voedsel, brood- leg en boter. „Was er maar een gaarkeuken", is de klacht. Anderen zouden distributie willen zien in gevoerd. Een vrouw sleept dagelijks le vensmiddelen aan voor 32 perso nen. die afkomstig z'jn uit de over stroomde Bevershoek in de Nes- polder. Ze zijn ondergebracht in een nog droogstaand hotel. Bij de centrale voorzieningspost is brood genoeg te krijgen. Doch in al die vijf dagen heeft men voor deze mensen nog maar één emmer war me erwtensoep gekregen. Wij trof fen de vrouw aan, terwijl ze een emmer sleepte met brood, een pak beschuit en een blik haché. ,,Er is kookgelegenheid in het hotel", ver telt ze. ..Er zyn aardappelen te koop op het eiland en er is vlees verkrijgbaar bij de slager. Doch we kunnen niets kopen, want ons geld ligt in de overstroomde hui zen. En daarom verlangen we erg naar distributie van warm voedsel." Algemene Gedenkdag Geen sport, geen film aanstaande Zondag DEN HAAG. Ook de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond heeft besloten de voor aanstaande Zater dag en Zondag vastgestelde wedstrij den af te gelasten, in verband met de algemene gedenkdag Het bestuur van de KNyB verzoekt tevens geen vriendschappelijke wedstrijden in het aanstaande weekeinde te organi seren. Verder heeft de Kon. Ned. Schaakbond alle voor Zondag vast stelde wedstrijden afgelast. Het hoofdbestuur van de Neder landse bioscoopbond heeft besloten op de algemene gedenkdag, Zondag, alle bioscopen de gehele dag te slui ten. Overzicht, van een deel van het geheel onder water staande 's Gra vendeel in de Hoekse Waard. DEN HAAG. Steeds weer getui gen collectes van de offerzin, welke juist dikwijls de kleinste plaatsjes tor.en. Vandaag weer een keuze. Tzum (Fr.) 29.652, niet minder dan byna 30.per inwoner; Wie- ringermeer; 94.418, per inw. 13. Moerkapelle (Z.H.); 11.500, per in- j woner 10.Zuidbarge (Dr.) 4565, per inwoner rond 10.Hemelu- 1 mer-Oldephaert en Noordwolde (Fr.) 33.500. per inwoner 6.50; Berken hoorn (N.H.): 48.000 per inwoner ruim 12.—; Uithuizermeeden (Gr.): 57.500, per inwoner 10.70; Uit- horn (N.H.): 48.000 per inwoner 7.50; Posterholt (L.): 5503, per inwoner 11.Zevenhuizen (Z.H.): 37.000, per inwoner ruim 11.—. En dan enkele buitengewone staaltjes van offervaardigheid: de boeren uit. Kampen en omgeving hadden begin van de week al toegezegd, ieder een koe te schenken aan hun getroffen collega's. Zij hebben nu de balans op gemaakt: 176 koeien zullen naar Zee land, West-Noord-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden gaan. Tota- j le waafde: 130.000! De bemanning van de .Klipfontein' die voor Oost-Afrika verging, de bemanning raakte alles kwijt hebben op de „Zuiderkruis", waar mee zij huiswaarts varen, 550 bij een gelegd. Hieronder volgl een opgave van de tot dusver bekende aan tallen doden, die bij de overstru mingsramp te betreuren vallen gespecificeerd naar de diverse plaatsen Deze lijst is bijgewerkt tot op Vrijdagmorgen 1.30 uur. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischor 15 Elfplaat. gem. Poortugaal, 7 Fijnaart 46 Geersdijk i Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 19 Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Heijningen 25 Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Sint Maartensdijk 4 Maassluis 1 Micïdelharnis 16 Moerdijk 13 Nieuwendijk (Land van Altena) 3 Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13 Nieuwe Tonge 87 Nw Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Oudelande 2 Ouderkerk aan de IJssel 2 Papendrecht St. Philipsland Rilland Rotterdam Serooskerke Sliedrecht Stavenisse Steenbergen Stellendam Stormpolder Strijen Terneuzen Texel Tiengemeten Veerë Vlissingen Wagenberg Willemstad Wolfaartsdijk Yerseke IJsselmonde Zaamslag Zierikzee Zuidland Prins Bernhard stelt zich regel matig op de hoogte van de manier waarop hulp moet worden gebo den. Daartussendoor heeft hij dan nog besprekingen. De prins met zwemvest aan arriveert op Ypen- burg. In de Antillen een millioen bijeen WILLEMSTAD (Curacao) Don derdagmiddag was in de Nederland se Antillen een bedrag van meer dan een millioen gulden (Ned. crt.) bijeengebracht voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Abbenbroek Geïdentificeerd: Marion, Leen. 's Gravenpolder Lijk geborgen: echtgenote van Cornelis van Weelen. Halsteren Slachtoffers, geïdentificeerd en echtgen. van Hoedekenskerke Leys, JHoedekenskerke. (Vrouw is op de hoogte). Gemeente Hoek Nieuw Neusen-polder Smallegange. baby 3 maanden. Hontenis.se Leeraert. Maria ïsabelle. echtgen v Kindt. Aloisius. 65 jaar; Mat- theyssen. Agnes Mithilde. echteen. van Daalman. Serule. 33 jaar; Daal- Halsteren; Van Meer. Petronella Elisabeth Dymnhna, geboren 15 Juli 1951 te Halsteren De Kroiji, Johannes J., geboren 3 Mei 1951 te Halsteren. Hellevoetsluis Geïdent'ficeeri: Schrijver. Her men; mej N Schrijver- S Bak ker; me' E Snonselee-F'*'ke: me vrouw Com. Vader-De Pijper. Kortgene Alle slachtoffers geïdentificeerd (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandighe den waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). en geborgen; De Looff, Pieter Arie. geboren 31 Augustus 1883 te Wissekerke; Schrier, Jacomïna Catharina, geboren 26 Januari 1907 te Kortgene; Verhulst, Adriana, geboren 24 Maart 1896, echtgenote van Jan Verburg; Van Vliet, Hen drik, geboren 21 Januari 1892 te Harmeien (Utrecht); Bollen, Cor nelia. geboren 18 Augustus 1922 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse; Kramer, Hendrika, Adria na, dochter van Marinus Kramer en Joh Willemina Wolfe geboren 20 Augustus 1952 te Kortgene; Van Vliet Gerretje, geboren 23 Janua ri 1905 te Utrecht: Boer, Jan. ge boren 10 Juni 1948 te Leersum. zoon van Bart Boer (overiedan) en Liena Gijtenbeek: Koster, Le na, geÏJoren 13 Juni 1899 te Wisse kerke. weduwe van Jan Gillisse, Engelvaart, Johanes Marinus, ge boren 25 Juni 1869 te St. Philips land, echtgenote van Jana Koets; Koets, Jana, echtgenotè van J. M. Engelvaart, geboren 16 Maart 1873: Clement, Adriaan, geboren 13 September 1912 te Korigene. echtgenoot van Christina Huyge. Huvge. Christina geboren 28 Jan 1913 te Coliinsnlaat, echtgenote van Adriaan Clement: Clement Bastiana Neeltie geboren 16 Jan 1947 te Kort ene dochter van A Clemen* <>n Ch. Huyge; Timmer man, Wilhelmina Suzana. geboren 20 November 1949 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Josperina van Strien; Weijs, Jan Franciscus, geboren 20 Januari 1909 te Goes; Weijs, H. E, geboren 7 Maart 1945, dochter van Weijs, Jan Franciscus. Nieuwerkerk Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen-. Krabbe, Adriana, echtgenote van Thomas de Bil; Lieven.se, Jan, 90 jaar; Kats, Toos, echtgenote van 'Eliza Kleemans; Ra->msdonk, Maria Jana. echtgeno te van Izak Cornelis v. d, Male. Ouwerkerk Slach offers geïdentificeerd en geborgen: Boogerd. Helena, echt genote van Joost de Jong. Nieuwe Tonge Geïdentificee~de slach'offe<-j: Ge zin W Bruggeman te Battenoord: De Jong. J. te Battenoord; Van Rooyen. Leni. Kortewegje; Van Prooyen A.. Zuiddijk: Vreeswijk, Mies en Francina: Verwey, Mari nus. Koppenaal. Teun; Oosterling, .Tac Vis. L. en twee dochters: Van Wezel. A,; Driessen, wed. A.; Knote, mej J plus kleinkind, allen te Oostervoorgors: Kransse. mej. R en dochter Marie; Troost, A. twee zoons van; Appel, L., twee zoons van; Hoogmoed, Jac. De laatste vijf omgekomen in de Pal- landtpolder; Koert. Kees; De fami lie Van Balen, man, vrouw, doch ter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. Stellendam Twee Hagenaars aldaar overle den: Klaasen H„ geboren 17 Juli 1886; Klaasen-Zieck, geboren 21 December 1887. Tien Gemeten Niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon; Gerrit Ordon, Wolphaartsdijk Lijken geborgen: Caan, Ina, ge boren 12 November 1877 te Wol phaartsdijk. echtgenote van David van Damme; Van Damme, Adria na. geboren 23 Juni 1919 te Wol- ph'aartsdiik; De Leeuw, Martina, geboren 14 Augustus 1873 te Wol phaartsdijk. echtgenote van Jan Hnek van Dijke: Giezen. Maaike, geboren 31 October 1952 te Wol phaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden Heijnsdiik, Gijsbrecht, ge boren 22 Juni 1881 te Axel; Op 't Hof, Jacoba. geboren 1 December 1881 te Oudelande, echtgenot" van Gijsbrecht Heijnsdijk; Geleedst. Elisabeth geboren 11 April 1887 te Wolphaartsdijk, weduwe van. Wil'em Verschure. Lijken no* niet geborgen: Tram per Cornelis, geboren 21 Januari 1885 te Wolphaai-tsdijk; Schipper, Dineenis. geboren 19 April 1876 te Wolphaartsdijk. Zuidland Niet geïdentificeerd: Piet Wol- ters, vrouw en zes kinderen. Van der Velde Dirk, vrouw en twee kinderen; Kapel, twee' gezusters: Bredeland. mej. C.; Hai, Dirk, met gezin. Op grond van de tot dusver binnengekomen gegevens kan I van de situatie in de rampge bieden het volgende globale overzicht worden gegeven: ZEELAND: Het verkeer is, behoudens enkele uitzonderingen, weer vrij normaal, I De veerdiensten Breskens-Vlissingen en Terneuzen-Hoedekenskerke func- I tionneren. De dienst Perkpolder- I Kruiningen is nog steeds gestaakt. I De Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maat- I schappij onderhoudt een nooddienst per bus van Breskens via Oost burg. Axel en Hulst naar Breda. De telefoon is intact, maar het aan- 1 tal lijnen voor interlocale verbin- i dingen is beperkt. Walcheren: j Geen wijzigingen in de betrekke- lijk gunstige situatie. Noord-Beveland: Geen wijzigingen in de situatie, Zuid-Beveland: 1 In Krabbendijke is de toestand kritiek. De dijken van de St. Pie- i terspolder en de Nieuwlandepolder zijn zeer ondermijnd. Alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn geëvacueerd. Met man en macht wordt aan de bedreigde dijkstukken van deze polders gewerkt. In de Borselenpolder, die érnstig bedreigd is geweest, is het gevaar voorlopig afgewend In deze polder zijn geen slachtoffers. Tholen: Met uitzondering van Stavenisse is het eiland niet geëvacueerd. De polders om Stavenisse en een pol der by Poortvliet staan onder wa ter. alsmede de toegangsweg tot het eiland. Sint Annaland heeft geen doden te betreuren. Electriciteit, drinkwatervoorziening en telefoon functionneren vrijwel normaal De burgemeester van de gemeen te Poortvliet deelt mede, dat het gisteren in de dijk gedichte gat vannacht gehouden heeft. Van daag wordt getracht het andere gat te dichten Er wordt met inzet van Nederlandse en Franse militairen gewerkt. Geen reden voor alge mene evacuatie. St. Philipsland: Geen wijziging in de situatie. Schouwen en Duiveland: Als men Zierikzee, waar nog een aantal mensen zit, tot Schouwen re kent, is Duiveland thans geheel ge- cvacueerd, met uitzondering van een deel van Bruinisse en enige fa milies te Zijpe. In tegenstelling tot aanvankelijke berichten, heeft bij Renesse geen nieuwe dijkdoorbraak plaats gevonden Vandaag wordt Bruinisse, uitge zonderd de flinkste potigste man nen. die achterblijven om het gat in de binnendijk rond het dorp te. dichten, zo nodig krachtdadig ge- evacueerd. De meeste mensen wil len niet weg en blijven op de bo venverdiepingen van hun huizen. Bruinisse is een van de weinige plaatsen ln Zeeland, die de In spectie, voor de Volksgezondheid het schaarse t.vphus-serum heeft toe gewezen. Vijfhonderd mannen blij ven achter om de dijk te herstellen. ZUID-HOLLAND: Goeree-Overflakkee: Op het eiland verblijven thans nog ongeveer tienduizend mensen, Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonse zijn practisch geheel geëvacueerd. De burgemeester van Nieuwe Tonge heeft zijn hoofdkwartier overge plaatst naar Dirksland en treft van daaruit voorbereidingen voor het herstel van zijn zwaar gehavende gemeente. Hélicoptères en ducks hebben in de afgelopen dagen 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Over- flakkee gered. In sommige plaatsen t is 80 a 90 procent van het vee omgekomen Men is thans bezig met 1 de afvoer van cadavers. In Oolt- gensplaat verblijven nog ongeveer zestig personen De overige inwo ners zijn geëvacueerd. De in het drooggevallen gebied te Middelhar- nis staande woningen zyn weer van gas en electriciteit voorzien. Men heeft voldoende scheepsruimte en medische hulp ter beschikking. De toestand te Ouddorp is goed. die te Goedereede slecht, doch niet wanhopig By Dirksland. Melissant en Herkingen bestaat bij de huidi ge weersomstandigheden geen di rect gevaar voor verdere dijkdoor braken. Behoudens bijzondere te genslagen verwacht men dat bii gunstig weer de polder Dirkslaod behouden zal bliiven. De hulpver lening heeft op dit eiland thans na genoeg zijn beslag gekregen. Een deel van hef hulpverleningsmate riaal vertrok vandaag naar elders. Duizenden eilandbewoners en vrij willigers werken dag en nacht aan het herstel van de dijken. Er zijn dijkwachten ingesteld voor die dij ken, die zwakke punten vertonen. Het gerucht, dat in Den Bommel gisteren weer een dijk zou zyn doorgebroken bleek, gelukkig niet waar. Op de plaats waar een week geleden nog een sluis in de dijk het water in en uit liet, stroomt de vloed nu als een bergbeek naar binnen. De eb trekt het. water met zo'n kracht terug, dat huizen instor ten. Het 50 meter brede gat wordt van dag tot dag breder. Tien Gemeten Situatie ongewijzigd. Voorne en Putten: De toestand van de Wieldijk is bevredigend. Voor het ogertblik is er geen reden tot ongerustheid. Met man en macht wordt, gewerkt aan de ruim 7 km lange zandzakkendijk langs het Voornse kanaal. Soldaten, mariniers en talrijke andere hulp krachten trachten binnen de kortst mogelijke tyd de Maandag in aller ijl gebouwde barricade op te hogen en te verstevigen om het wassende water, dat het nog droog z(jnde Voorne geheel dreigt te overspoelen een halt toe te roepen. In Water staat-kringen heeft men goede hoop het te kunnen houden. Op de meest kritieke punten, bij Hecnvliet, Nieu- wesluis en Geervliet, gaan de zand zakken van hand tot hand. Een dijkbreuk kon tot dusverre worden voorkomen. Spijkenisse is voorlopig van overstroming gevrijwaard. Te gen het uit de polder Oudenhoorn stromende wster zijn versterkingen aangebracht. Van direct gevaar is geen sprake meer. Mocht bij de hulpdijk tangs hét Voornse kanaal niet hetzelfde resultaat worden be reikt, dan is het leed niet meer te overzien, omdat dan geheel Voorne blank zou komen te staan. Helle voetsluis zou dan geïsoleerd wor den. Uit voorzorg heeft men de ln Brielle. Oostvoorpp én Roekan je on dergebrachte evacuê's verder ge transporteerd. Hoeksche Waard: Situatie ongewijzigd, A Iblasserwaard: Het gat in de dijk bij Papendrecht is Donderdagmiddag gedicht. Als heden de versterking en verhoging van het aangebrachte dijkstuk vol tooid is, is het gevaar hier. onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, geweken. Er staat thans 9000 ha van de Alblasserwaard onder water. Als het gat bij Papendrecht het zal houden, is verdere overstroming van <|it gebied niet te verwachten. Men kan thans met de uitmaling begin nen. BRABANT: West-Brabant: Men is er in geslaagd de. Boom- dijk. zuidelijk van Steenbergen, te dichten. Als gevolg hiervan is de toestand te Kruisland zodanig ge stabiliseerd, dat verdere Inundatie van de duizenden "hectaren grote Kruislandpolder kon worden voor komen. Het énige maanden gele den in deze polder in werking ge stelde gemaal' met een capaciteit van 400 kubieke meter per minuut werkt normaal, zodat het water reeds begint te zakken. In het al gemeen is de toestand hoopvol. TEXEL: De afslag van de duinen is ern stig. Er is een begin gemaakt met het herstel van de Eendrachtspol- der. Er hebben zich geen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. In ver band met het op 16 Februari te verwachten springtij tracht men de provisorische herstellingen aan de dijken door definitieve te vervan gen. De schade aan de dijken is groot. Plunderaars droegen Kode Kruis-banden MIDDELHARNIS. - In Middel- harnis zijn enkele mannen gearres teerd, die zich hebben schuldig ge maakt aan diefstal van goederen uit verlaten woningen Zij droegen Ro de Kruis-banden om hun armen. Er zullen thans geen vreemdelingen meer op Goeree-Overflakkee wor den toegelaten Degenen, die zich schuldig maken aan diefstallen uit woningen van de slachtoffers van de watersnood, zullen zo verne men wij ter plaatse door een politierechter worden berecht. Informaties over evacuê's uitsluitend bij het Rode Kruis DEN HAAG Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewonnen by het Neder- landsche Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27. 's-Gravenhage.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2