P. S. Teeling,- Palingvisser vertelde ons het „Maar de luiken heb ik nog...!" drama van Zierikzee „We dachten, dat we op de zolder veilig waren" Zeshonderd evacué's zijn thans in Amersfoort Geldelijke uitkeringen aan evacué's de stadshistorieschrijver De man zonder verloren tijd Autobotsing op B.W.-laan Geen herhalings oefeningen VRUDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT, 5 Febr. Twee kleine, bruine baby-oogjes onder een rose, popperig mutsje, staarden ons vanavond aan, een klein mensenkindje, dat nog geen zes maanden de wereld inkeek. Toen hadden we alles willen geven, wat we hadden. Een baby van nog geen half jaar vertelde ons het drama, dat we reeds 4 dagen kenden, meenden te kennen. Vanavond echter hebben we Hendrik Willemse, de paling visser uit Zierikzee, gesproken en toen eerst zijn we pas goed gaan begrijpen, hoeveel er geleden wordt in Nederland. Men sen in bomen en telegraaf-palen, drie dagen en nachten op losgeslagen daken de Schelde ingedreven...... de jongen, die zijn meisje in de golven zag verdwijnendoden, ge wonden, heldenwat is er waar van deze verhalen Het is voor ons geen vraag meer. Willemse greep een krant, de eerste, die hij sinds Zaterdagavond had gezien en koud en kil, sinister bijna was zijn bittere lach„Zierikzee, 15 do den, hoe komen ze er bij?"en dan noemt de Zeeuwse palingvisser een getal, dat ons doet huiveren Liefderijk opgenomen in het R.O.G. Wc zijn met Willemse meege daan naar het R.O.G.. waar hy in het holst van de nacht, liefde rijk door directeur Weusten en zijn mensen werd opgenomen. En wat wjj daar kregen te ho ren, waren geen overdreven verhalen, deze van alles be rooide mensen hebben geen be hoefte aan sensatie. Hier kan een journalist alleen maar no teren de zakelijke, nuchtere feiten en kan, mag hij niet zoe ken naar mooie woorden voor .,een goed verhaal". Willemse kan deze avond vertel len. want ondanks alle menselijke ellende van de laatste dagen is hij een blij man. Boven, in het R.O.G.- slaapzaaltje. stopt moeder Willemse haai* drie peuters onder kraakhelde re witte lakens; al de Willemse's hebben het er levend afgebracht. En dat is het belangrijkste in deze da gen! ..Ja, in Zierikzee is het heel erg! De stoere, bebaarde Zeeuw is in een gemakkelijke, rieten stoel gaan zit ten en vertelt. „We wonen vlak bij het haventje, ziet U, op de Lange Groendal D 56. Zaterdagmiddag om 5 uur kwam er hoogtij en voor alle zekerheid gingen we de vloedplan ken zetten. We dachten toen nog niet, dat het zó erg zou worden. Ik ben nog rustig een kop thee thuis gaan drinken. Maar om 12 uur zag ik het aankomen. Om 2 uur was het niet meer te houden. Jk stond achter de vloedplanken en kneep m'n ogen gauw dicht. Ik kon het niet meer aanzien, de platte steentjes van de kade spoten als fonteinen omhoog. Toen zijn we naar huis gerend, terwijl liet water ons achterop kwam., M'n vrouw- wilde de mat in de gang nog oprol len, maar daar was geen tijd meer voor Moeder Willemse kniktWe dachten dat we op zolder veilig wa ren, maar binnen het uur reikte het water tot bijna aan het dak." Men kan alleen maar luisteren en kan niet meer huilen, als zij vertelt van de 81-jarige buurvrouw, die ziek op bed lag. toen het water kwam. „We hebben nog een paar ?1 anken voor haar deur gezet", oen we op het dak zaten, hoorden we haar om hulp schreeuwen, maar we konden niets doen WEER OPGEJAAGD Het is allemaal even erg, en daarom niet te beschrijven. Ieder een moest, voor zichzelf zorgen. Als Willemse zün vrouw en kinderen niet had gehad zou hü misschien nog iéts hebben kunnen doen. Van morgen, in alle vroegte werd Zie rikzee opnieuw opgejaagd door het water, de nieuwe dijkdoorbraak bü Noordgouwe deed het water nog hoger stijgen en deed ook het kerk je gedeeltelijk onderlopen. Dat was het begin van de droevige tocht, welke het gezin tenslotte op de Amersfoortse berg deed belanden. Van alles berooid kwam de paling- visser bij directeur Weusten bin nen... nee toch niet alles. Willernse wees naar een jute-zak... „De fui ken, mijnheer, die heb ik nog!" Naast vrouw en kinderen is dat voor een palingvisser het kostbaar ste bezit., De autoriteiten staan dikwijls voor de grootste moeilijkheden, als de meiwen uit de gevaarlij ke zones weigeren te evacueren. Een hoer uit Zierikzee wordt hier door helpers en buren ge wezen op 't noodzakelijk kwaad Een woord van de De w<re,dreifi van hmm>'Brown burgemeester Waarde landgenoten, Met groot mededogen en diepe ontroering in ons hart hebben wij u bij uw aankomst gadegeslagen. Wij beseffen nu eerst recht, wat u-ij slechts uit nieuwsberichten wisten. Alles, levende have en goed, hebt gij op het eiland moeten achterlaten en verschillende uwer missen dierbare verwan ten of kennissen. Het ligt niet in ons vermo gen iets te.doen, dat in ver houding staat tot het onnoe melijke leed, dat over u is ge komen. Wij. burgers van Amersfoort, die zélf eenmaal geëvacueerd werden, zullen alles doen om uw smart te lenigen en wij zullen u zo lang u in ons midden vertoeft met warme genegenheid omringen. Houdt ook verder goede moed; wij zullen u met alles terzijde staan. Namens de bevolking van Amersfoort, H. MOLENDIJK, Burgemeester. k zich afvragen, hoe deze vader en moeder, aan de zee verknochte men sen, die tot het laatse moment heb ben gedacht, een kokende zee met een paar vloedplanken te kunnen weren, zichzelf en drie kleine kin deren hebben weten te redden. Willemse is met de kleine Adriana van 6 maanden op het dak gekropen en heeft daar de hele Zondagnacht in de storm gezeten, de moedei' heeft met 2 kinderen uit het dak raam gehangen. Tot Zondagmorgen, toen kwam Kees, de zwager en heeft allen, vader, moeder en de kleintjes op zijn sterke schouders van het dak. m de boot gedragen en naai de kerk, de vrijwel enige droge plek van het stadje, gebracht. Deze mensen beseffen zelf niet meer het verschrikkelijke van de ellende, die zij allemaal hebben ge zien en gehoord. Moeder Willemse Evacué's, opgelet! Het op 't U verstrekte formulier opgegeven adres voor de aanvrage van inlichtingen over familieleden is onjuist.. Aanvragen diént U te richten tot het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis. Nadere adresaanduiding niet noodzakelijk. De stand is nu: f 92.500 Vanmorgen bedroeg de stand der collecte voor de noodge- bieden f 92.500,Wie maakt de honderdduizend vol? U weet het: giro 3051 Amster- damsche Bank t.g.v. Getrof fen Gebieden. Expositie Het Spectrum De schildersgroep Het Spectrum, die van 7 tot en met 21 Febr. een expositie houdt in het A.G.-huis, heeft besloten om bjj verkoop van werk de daarvoor ontvangen gelden aan het Nationaal Rampenfonds af te staan. Zweden heeft thans toegezegd om in totaal 100.000 dekens te schenken. Het Zwitserse Rode Kruis ver zond 550 rubberlaarzen en 800 stuks waterdichte kleding. Het Deense Rode Kruis heeft reeds 250.000 Deense kronen inge zameld. 37. Jimmy Brown begreep, dat hij een tweegevecht met Grauw Grauw niet zou kunnen ontlopen. Hij vreesde hem niet, maar wel was hij bang, dat de andere bavianen zich met het gevecht zou gaan be moeien. „Roekiraki's!" gilde hij. „Grijpt deze Bierbier en stelt hem buiten gevecht!" Dat was het laat ste, dat Jimmy nog kon comman deren. want de volgende seconde was zijn duel met Grauw Grauw begonnen! Er volgde een verschrik kelijke worsteling. Grauw Grauw zette zijn vreselijke slagtanden in Jimmy's schouder en deze voelde hoe hij onder de kracht van de veel grotere Grauw Grauw ging bezwij- en. Hij probeerde zijn tegenstander bij de keel te grijpen, maar zijn ar men waren juist iets te kort. Hij gend en blazend vochten zij verder. Grauw Grauw liet even los om Jimmy een dodelijke beet toe te brengen. Hij boog zijn lelijke kop over Jimmy heen. Deze zag zijn frote witte tanden blikkeren oen rukte Jimmy met een snelle beweging de veren hoofdtooi van zyn vijand los en trok deze over moment maakte Jimmy gebruik om 'n kralen ketting die Grauw Grauw om zijn nek droeg zo stijf mogelijk aan te trekken. Hij voelde hoe de greep van zijn rivaal verslapte en hij zag hoe zijn ogen van benauwd heid uit zijn hoofd puilden. Jimmy rukte nog harder aan de ketting. Grauw Grauw rochelde en viel ten slotte zo slap als een vaatdoek achteroverJimmy gaf hem nog een formidabele kaakslag toe en sprong toen overeind. Hij zoog de lucht in zijn brede borstkas en stootte daarna de overwinnings- kreet der Roekiraki's uit; Kriewie- wie Woe-oe-oe-oe-oe-oe Wababa Kriewiewie Woe-oe-oe-oe-oe-oe Wa baba! Moed en doorzettingsvermogen Winkelier bracht zijn voorraad mee In de afgelopen nacht is nog een aantal nieuwe gasten uit de over stroomde gebieden in Amersfoort gearriveerd, zodat het aantal eva cué's in onze veste momenteel onge veer 600 bedraagt. In de loop van de avond en vannacht worden de vol gende groepen vluchtelingen ver wacht. De mensen, die op het ogenblik in Amersfoort zijn ondergebracht, ko men voor het grootste deel uit Zie rikzee, Dreischor, Oosterland. Zon- □emaire en Middelhamis. Geëvacueerde slachtoffers van de watersnoodramp, die menen voor een geldelijke uitkering in aanmerking te komen en die in deze gemeente zyn aangekomen tot en met 7 Febr., kunnen zich melden bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (ka mer 12), Achter Davidshof 2, op de dagen 9, 10 en 11 Febr. 1953, tussen 14.00 en 17.00 uur. Zij, wier achternaam begint met de letters: A t.m. J op 9 Februari; K t.m. Q op 10 Februari; R t.m. Z op 11 Februari. Bij de aanvraag dient het registratiebewijs te worden getoond; voorts dienen zo mogelijk de nodige bescheiden omtrent de financiële positie van betrokkene te worden overgelegd. Betalingen terzake zullen zo mogelijk nog in de week van aan vraag worden verricht. Voor na 7 Februari geëvacueerde slachtoffers volgt een nieuwe oproep. De enkele personen, die reeds hebben aangevraagd en ge gevens verstrekt, behoeven zich niet opnieuw te melden. Burgerlijke Stand AMERSFOORT, 5 Febr. Ge boren: Wilhelmus Antonius Johan nes Maria z.v. H. A. M. Kuiper en M. P. A. van de Wakker; Gijsbartus Johannes z.v. Th. Djjksma en G. Gerards. Geertje Gertude d.v. H. Moes en E. van Eeden. Getrouwd; J. J. van Zwieten en R. J. P. de Vries. Ondertrouwd. H. Hartstra en Ph. Gobberdiel; J. A. A. Nahutysen en E. B. D. van Vonno; J. Vleugel en A. Jagtenberg; G. Kuiter en J. Wensink; G. J. S. Gerritsen en H. Th. van de Raapkamp. Overleden: Marianne van Bek- kum. 11 mnd, d.v. J. v. Bekkum en M. Segers; Hermina van Drie. 81 jaar. wed. v. A. van Duinkerken; Johanna G. Albers, 80 jaar, wed. v. D. J. Eppink. Wydingsbyeenkonist van het Humanistisch Verbond De Zondagmorgenbijeenkomst van het Humanistisch Verbond zal in verband met de Algemene Gedenk dag het karakter dragen van een wijdingsbijeenkomst, Spr. is dr D. H. Prins, Den Haag, rector van het Grotius Lyceum aldaar. De bijeenkomst vindt plaats in de Amersfoortse Academie voor Beel dende Kunsten, Utr.straat 53. Aan vang 10.30 uur. Kerkdienst Geref. Gemeente Zaterdag 7 Febr. a.s. des avonds 7 uur wordt door de Geref. Ge meente In het gebouw Stoovestr. 11 een kerkdienst gehouden, welke ge leid wordt door de heer A. F. Hon- koop uit Den Haag. In do vijf en een half jaar, dat de heer Teeling hier heeft gewoond, gestudeerd, gewerkt, en geschreven, heeft hü zich ontwikkeld tot een graag gelezen stadshlstorle-schrljver. Steeds weer nam hy ons hl zijn 125 krantenartikelen mee door 19e, 18e en 17e eeuw, soms door de middeleeuwen en een enkele maal zelfs naar de oudheid. Een reeks van gebeurtenissen uit vele eeuwen werd ons regelmatig voorgezet in een styi en vorm, die alleszins prettig verteerbaar was; bij velen smaakte het steeds naar meer. Zy vergaten echter dat het schrijven van een artikel tjjd kost, ook wel eens hoofdbrekens, maardat het voorbereiden, het verzamelen van de kennis, nog tweemaal meer tjjd en energie vraagt. Tijd vrije tijd nog wel, niet al leen voor een algemene historische studie van tijd, plaats en streek, maar in het bijzonder van de feiten en gebeurtenissen. Het kost ontzag lijk veel „volharding" om. naast het gezinsleven en naast de arbeid voor het dagelijks brood, steeds maar weer door te gaan met onderzoek en studie. De heer Teeling had die volharding; hij bezat bovendien een behoorlijke dosis liefde voor de his torie. tevens geduld, fantasie, fee ling en nog meer. Hij drong steeds in de materie in en bezat de gave Een onzer historie-minnen de lezers wijdt op ons ver zoek enkele gedachten aan de heer P. S. Teeling en zijn publicaties over onze stad. welke hij volgende week Maandag gaat verlaten voor Mkmaar. van de geschiedenis als het ware „naar zich toe te halen", het verle den zich „toe te eigenen". Maar hij kon ook wat hem eigen was ge worden, op bekwame wijze bij ons op tafel zetten, in allerlei vorm en smaak, voor elk wat wils, met zoete of bittere saus, conform zijn eigen instelling en levensbeschouwing. De Socioloog Wat kon hij b.v. scherp de levens toestanden der proletariërs van de vorige eeuw uitbeelden. Dan kwam de socioloog voor de dag, want dat was de heer Teeling toch eigenlijk bovenal. Sociologie is immers de algemene wetenschap van de menselijke sa menleving. van de mens als gemeen schapswezen, als lid van de socie- tas. Sociale geografie, economie en geschiedenis hadden zeker ook zijn aandacht. „School" heeft hij niet ge maakt; dat lag hem niet. Zelf-studie en zelf-arbeid zonder ophouden. De sociologie van 't economische leven, van het recht, de kunst en van diverse bevolkings-groeperingen had zijn onverflauwde belangstel ling. Maar nog dichter bij hem lag het object van de sociologie zelf, de vraag naar het w e z e n van de menselijke gemeenschap, naar het spel der krachten welke die ge meenschap of ondermijnden of om hoog brachten of verder leidden in de volgende toestand, in de volgende tijds-periode. De sociologie laat zich onmiddel lijk splitsen in tweeën, de ene kant is die van de wijsgerige socio logie en de andere, die van de be- s chrijvende (soms ook socio grafie geheten). De v ijsgerige of normatieve socio logie onderzoekt de societas in haar wezen, in haar laatste oorzaken, in haar wetten. De heer Teeling rustte nooit, voor dat hij de ethica en de moraal ge heel doorzag. Speciaal die van de 19e eeuw, wat ook blijkt uit zeer vele van zijn Amersfoortse artike len. Het positieve (beschrijvende) kwam hoe kan het ook anders toch ook af en toe om de hoek. En niet alleen in de pers, maar zelfs tot in het paleis Soestdyk, alwaar de fraai versierde tekst van z Ij n bezwaar aan de Kroon t.o.v. de voorgenomen demping van de Amersfoortse bui tens; ngelgracht in het Kernplan van 1949, de hoogste aandacht had. Teellngs feeling De zucht naar sociologie trok hem in het bijzonder naar de pas achter ons liggende tijden. Wat was hij onvermoeid in het snuffelen: wie herinnert zich niet het opzienba rende „Muurhuizen-artlkel over de helaas nu dichtgegooide oude „Muur huizen-kelder" in de Krankeleden- straat? Welke oudheidkundige in Amers foort had dit in de gaten? Het liefste drong hij via de laat- sten der vorige generatie door tot diep in de 19e eeuw; geen kans werd overgeslagen, geen bezoek was hem te veel om nog net de laatste oogge tuige van een oude gebeurtenis te kunnen interviewen. Zo was hij tegelijk een propagan dist van de eigen stadshistorie, maar ook van het verzamelen en bewaren van wat er nog aan echt „ouds" rest; daardoor tevens ook een propagan dist van Fléhite, een zijner geliefde en onuitputtelijke schatkamers. Fléhite Wat zou hij gaarne nog méér ge daan hebben vóór z ij n en mét ons Fléhite; en ons allen nog meer hebben doen genieten van de Amersfoortse oudheidkundige rijk dommen daarin. Stellig heeft hij veel van onze stadshistorie b ij ons en ons b ij- gebrachx; laten wij dus z ij n ideaal voor ogen houden en trachten te verwezenlijken; 10.000 leden voor Fléhite; dan een lees- en studie zaal met tentoonstellingsruimte, ook voor film- en gesproken taal! Andere funeties Teeling had een zeer actieve aard. Zijn belangstelling was breed. In de politiek was hij ook geen kwakzal ver; in zijn vorige standplaatsen vertrouwde men hem belangrijke plaatselijke en provinciale functies toe. In de vakbeweging was hij een „beweegh'k" rad en een erkend so ciologisch publicist. In zijn eigen Soesterkwartier evenmin een onbe kende; in de W.A.S.-krant vond men regelmatig artikelen van zijn hand. Alkmaar Of in Alkmaar zijn nieuwe standplaats z ij n victorie zal be ginnen, weten we niet. Laten hopen, dat hij te midden van zijn drukke landmeetkundige arbeid in Texel. Wieringermeer en Heer Hugo- waard, nog genoeg energie over kan houden voor historische arbeid, vooral ook omdat de stad van Cabel- jouw en Edammer kaas 5 jaar eerder stadsrechten verkreeg dan Amers foort, dus ook 5 jaar eerder zal jubi leren. Intussen blijven wij hem dankbaar voor zijn oudheidkundige arbeid in Amersfoort en wensen hem van har te toe, dat de zilte zeewind opko mende ziekten in zijn gezin moge verjagen en dat hij zijn in Amers foort begonnen en alhier ook zo goed als afgesloten belangwekkende en omvangrijke „Repertorium van Oud- Nederlandsche Landmeters" in Alk maar in druk moge zien verschiinen. Dat zou voor hem met recht een Alkmaarse Victorie zijn! Sprokkelmaand 1953 Voor degenen die de meer dan 100 artikelen van de heer Teeling heb ben bewaard en ze later nog eens voor het een of ander willen na slaan. drukken wfl hiernaast de be langrijkste titels en data af. Typerend voor de moed en het doorzettingsvermogen van onze zo zwaar getroffen landgenoten is wel het feit, dat een winkelier uit Nieu we Tonge kans gezien heeft vrijwel zijn gehele voorraad lévensmiddelen mee te nemen naar Amersfoort. Per schip bracht hij de goederen naar Dordrecht, waar hij enkele vracht auto's charterde, die de winkelvoor raad naar de Keistad reden. Daar is de winkelier gisteravond dodelijk vermoeid gearriveerd. Zijn goederen 'in opgeslagen in de garage van „_tandenbroek". Een staaltje van stoere onverzettelijkheid, waar we alleen maar stil van worden. De burgemeester deelde ons hedenmor gen mede. dat de grote inzameling in Amersfoort uitstekend is ge slaagd. Massa's goederen in uitste kende conditie zijn opgehaald. De burgervader zette een pluim op de hoed van alle inzamelaars, inzonder heid was hij vol lof voor de pres taties van de middelbare scholieren en over de enorme hoeveelheid werk, welke dooi- de mensen in de grote Polynormhal is verzet. Tal van evacué's ontvingen op vertoon van een bon reeds een aantal kleding stukken uit de daar opgeslagen voorraad. Voorts deelde de heer Molendijk mede, dat de ernstige zieken onder de gasten worden gebracht naar het rusthuis van "De Lichtenberg", dus niet naar dat ziekenhuis. De behan deling geschiedt in beide plaatselijke ziekenhuizen. Voor de noodgebieden zijn jute zakken cn kaplaarzen dringend be nodigd. Wie deze af wil staan, kan terecht bij de A.G., Paulus Buys- laan 1. Een dode en gewonde Gisteravond omstreeks elf uur op de B.VV.laan te Amersfort een kleine personenauto tegen een boom gebotst, nadat de bestuur der, doordat een hond plotseling de weg overstak, slipte en de macht over het stuur verloor. De voor üi de wagen zittende 21-jari- ge mej. E. Kempe, verpleegster in net sanatorium „Zonnegloren", werd hierbij zo zwaar gewond, dat zij enige uren na het ongeluk in het ziekenhuis „De Lichtenberg" is overleden. De chauffeur van de wagen, de heer E. Boerema uit Soest, kreeg enige gebroken rib ben. Ook hü werd door de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis ..De Lichtenberg" vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. De politie te Amersfoort ver zoekt getuigen van dit ongeluk zich te melden aan het bureau. LAATSTE NIEUWS In verband met de noodtoestand bepaalt de minister van Oorlog, dat de herhalingsoefeningen voor die onderdelen van de K. L., die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen, zijn afgelast. Alle reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en dienst plichtige korporaals van de K. L., die een oproeping hebben ontvan gen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienst plichtige korporaals en dienstplich tige soldaten van de K- L., die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gev olg te geven- MitraiUeurvuur op niet te redden vee Over het lot van kleine huisdieren in het geteisterde gebied ontfermt zich de Ned.'vereniging tot bescher ming van dieren. Zodra de eerste berichten over de ramp binnenkwa men, is zij met haar gehele inspec tie-apparaat en met reddingsploegen aan het werk gegaan. In haar die- renasyls zijn talrijke kleine dieren, zoals honden, katten, kippen en an der gevogelte en konijnen in vei ligheid gebracht. Vele bedrijfsauto houders hebben bij het vervoer van dezer dieren hun medewerking gaarne verleend. Wij vernemen van de vereniging, dat het in de bedoeling ligt. dat paarden en koeien, die nog in het water staan en reddeloos zijn, bin nen twee etmalen door mitrailleur- vuur uit vliegtuigen op snelle wijzt uit hun lijden worden verlost. Omroepverenigingen zenden weer zelfstandig uit De omroepverenigingen K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.. de gedurende de rampdagen coördinerend werk ten by het doorgeven van berichten etc. zullen nu van hedenmorgen 12 uur af de normale wiize van uitzen den hervatten. Alleen bü reporta- fes werkt men nog gezamenlijk en ij de doorgifte van berichten van de berichtendienst. Gratis brillen voor getroffenen De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de --akopti- ciens in Nederland maken bekend, dat getroffenen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de op ticiens van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde in stanties afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel britieglazen en mon turen gratis ter beschikking stelt van de opticiens en deze geen werk lonen zullen berekenen. Deze regeling geldt voorlopig tot 15 Februari. Het Australische kabinet heeft besloten een schenking van 40.000 pond sterling aan Nederland te (Advertentie) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP i de speciaal samengestelde y HET OUWEl.CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH f GEMAKKELUK IHHEMEH Zijn belangrijkste artikelen Amersfoorters D. H. Huygen, conservator Fléhite. Pieter Pijpers, dichter. Graf van v. Oldenbarnevelt. A. M. Kollewtjn, paedagoog. W. F. N. v. Rootselaar, stadshistoricus. Herman Gorter In Afrt. Baron Snouckaert In 1813. Caspar Wittel, schilder. Matthias Withoos, schilder. Van Wittel tot Pleneman, schilders. Joannes Tollius, componist Goose Morre, held Citadel Antwerpen 1S33. L. Nlcasius redt O.L.Vr. Toren. H. Smit., lakenwever. Van Dorssen, stadstorenwachter. tikeDri adnsp.keanl ijc,-UwUIbgfbg Driekus an de plank, tapper, winkelier. Jaap Eden op de Kamp. Verenigingen: 50 jaar V.V.V. 75 Jaar Toonkunst. Amlcltla 1S359195S. 80 Jaar gas in Afrt, De Gemeentegasfabriek 50 jaar. Monumenten: O.L.Vr. Toren. Belgisch Monument 19141918, Koppel poort gered in 1886, Kamperbinnenpoort 2 maal gered. O.L.Vr. Toren gered ln 1651. Fléhite geboren in 187S. Straten, Verkeer: Oude toegangswegen. De Vergulde Zwaan. Oude handelswegen door de city. Oude straatnamen. Stadspaardetram. Spoorwegviaduct of f ietstunnel T De post in 1850. Birkhoven sinds 1907. Nimmerdor in 1911 niet a. d. Stad. Kernplan: demping Beek. Soesterkwartier een Fietstunnel? Soesterkwartier. Alg. Artikelen: Lakenfabriek H. Smit. Vreemdelingenverkeer vroeger. V.V.V.-route door city in 1913 op Kaart van BLEAU (1650) Idem. Idem. Idem. Idem. Idem. Straattypen rond Nieuwjaar. Armoede in 1880. Het Wandelhuys v. d. H. Geest. De Geuzen voor Afrt. Ln 1572. Oorsprong Najaarskermis. Russische bevrijders in 1S13. Branden en belegeringen; relieken St- Joris en O.L.VJ*. Raadsverkiezing in de Middeleeuwen. Wielrenners en wielerbanen in Afrt. In Afrt. de Eerste Vierdaagse. De Amersfoortsche Lottertje 1695. Eeuwenoude Linden. Amersfoort in Zuld-Afrika. Grote Lakenfabriek v

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4