Treurige zwerftocht door rampgebieden de Tweede lijst van slachtoffers „Ik barstte in tranen uit. de dokter Breda zorgt hartelijk voor vele vluchtelingen Hulp uit België stroomt onver minderd door VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Waar de golven onheil brachten F Grenzenloos is de verwo Paar ligt de trailer, gestrand tegen een der gedeeltelijk verwoeste huizen ri zie rikzee. Dit gevaarte was door de stormvloed opgenomen en driehonderd meter meegevoerd, alles vernielend waar het tegenaan geslagen werd. De aanhang wagen lag tweehonderd meter terug op een ingestort huis. Een schouwspel, waar men in Zierikzee dezer dagen niet eens lang bij stilstond. (Van onze speciale verslaggever-) ROTTERDAM. Donderdag. „fk neem een borrel", zei dc dokter, die tegen middernacht mijn slaap- werk- en zit-kamer binnen gestapt kwam. Hondsmoe was hij en hij liep wat sloffend. Dat hij daar binnenkwam, was eigenlijk helemaal niet zo wonderlijk. Dat slaap-, werk-, enz. was namelijk de achterzaal van het hotel in Zierik zee, waar men mij en ik was er dolblij mee had toegestaan mijn bivak op te slaan. Het bad het grote voordeel, dat ik de niet-aanwezigè dekens niet nodig bad, want ik kon voor de brandende kachel gaan liggen en bovendien maar dat wist ik tóen nog niet had ik tóch geen tijd om te slapen die eerste nacht, dat ik in Zierikzee, bij de eersten, die daar binnengedrongen waren van buitenaf, verbleef. Ik keek even op van mijn schrijfmachine en opnieuw zei de dokter, met véél te grote nadruk„Ik ga twee borrels drinken." Hij óók, dacht ik. Want ik was al méér mensen tegengekomen in die enkele uren, die even „aangeslagen" schenen door de ontzettende taferelen, die ze hadden moeten aanschouwen. Grenzenloos is de verwoesting in stra- I ten zoals het Lange Groenaal en de Mo- Ilenstraat en omgeving. Ondermijnde hui zen zijn in elkaar gestort, bovenverdie pingen liggen met al haar inhoud op de begane grond, die weer gedeeltelijk in de ondergelopen kelders gestort is. Het water heeft in deze huizen tot vier meter hoog gestaan. Verlaten zijn deze straten en het lo pen daarin is eigenlijk levensgevaarlijk. We stonden door het raam van een dei- huizen te kijken; alleen al de druk van onze voet veroorzaakte een nieuwe in storting. Er loopt dan ook bijna geen mens. Alleen zagen we tot onze ontzet ting een viertal kleine kinderen „spelen" met een cadaver van een varken, een dier, dat reeds minstens vier dagen dood moet zijn geweest. Welke gevaren zulk „spel" inhoudt, valt wel heel licht te be grijpen. I We hebben terwijl we dit schrijven op Donderdagmiddag vier dagen toch- i ten in de watersnoodgebieden achter de I rug. Met een gevoel van opluchting stap- I ten we Woensdagmiddag aan boord van I de „Bastiana Adriana" uit Sliedrecht. welker schipper in de nacht van Dinsdag op Woensdag het stoute stukje had uitge- I haald, in het aardedonker de Zierikzeese I haven zonder averij te veroorzaken binnen te varen. Dit schip vertrok met evacué's. meest ouden van dagen en enkele noodgevallen naar Rotterdam. Er waren veel inwoners en inwoonsters van de .Havenoord" en de Cornelia Stichting onder. Een prachtige ploeg van helpers liet het de oudjes en al die andere ongelukkigen aan niets ontbreken, hoewel een derge lijke reis nog lang niet beschouwd kan worden als een comfortabel tochtje. In 't grote ruim waren een honderdtal per sonen gehuisvest; met pakken stro had men de ligging iets gemakkelijker maakt, maar dat er naar het eind van de ruim zes uren durende reis gesnakt werd, was begrijpelijk. Speciale zorg was er nodig voor kraamvrouw van zes dagen en haar kindje, zodat de aanwezige kraamver pleegster druk doende was met het uit koken van flesjes en de onvermijdelijke luiers. En toen kwam het verhaal los. „Ik liep in de omgeving van Dreischor, was uit ons bootje, waarmee we al uren de polders doorkruist hadden, even op een nog intact zijnde dijk gestapt en liep daar, speurend, een stuk op. Cadavers bij tien tallen, wrakhout, vele afgedreven rubber bootjes, dat alles sloeg door de golfslag tegen de dijk op. Verder niets dan een eindeloos watervlak, met hier en daar een bouwval, scheefhangende bomen en een angstig makende stilte, alleen onderbro ken door het verwijderde geronk van vliegtuigen en helicopters, die boven Noordgouwe in actie waren. Ik was er eigenlijk al voorbij, toen ik weer op mij schreden terugkeerde. Had ik het juist gezien? Ik liet me langs de dijk naar de waterkant glijden en temid den van een warwinkel van drijfhout, ca davers en ontwortelde struiken zag ik...;; Hij stokte even en ging plotseling snel verder; „Denk niet, dat ik nooit lijken gezien heb. Dat is nu eenmaal voor een dokter noodzakelijk. Ik heb bij sterf gevallen gestaan, die verschrikkelijk waren. Maar altijd kwam ik daar weer snel overheenals dokter zou je anders geen leven meer hebben. Maar. dit was zó aangrijpend, zó hartverscheu rend, dat ik het sinds vanmiddag vijf uur niet meer uit mijn gedachten kan krijgen. Ik zag, met hun kopjes zachtjes tegen de dijk aanstotend, de lichaampjes van twee jongetjes, het natte haar sluik over de gezichtjes gevallen. Het waren dat was duidelijk vast te stellen twee broertjes, knaapjes van ongeveer vijf en zes jaar. Ik schoof het hout. waar tussen ze lagen, wat opzij en toen ik beken het eerlijk barstte ik in tranen uit en er brak iels in me. Want die broertjes hadden hun handjes vast in elkaar ge klemd. Ik zag het plotseling voor me: die twee jongetjes in opeerste doodsangst samen vluchtend, handje in handje, sa men worstelend tegen de verdrinkings dood. samen de dood in. Ik heb een reddingsploeg gewaar schuwd cn ik hoop. dat ze die tw?e broertjes zo met de handjes in elkaar gestrengeld in hun grafje zullen leg gen Ziet U ik maak bijna nooit gebruik van drank maar ik moet een borrel hebben, misschien helpt het me om dit even te vergeten En de dokter ging korte tijd later naar bed: om zes uur ging hij weer op weg en ik boog me weer over mijn werk; de kopij moest, klaar, de „lifeline" van de journa list:, de telefoon, was weggevallen en de kopij moest om zes uur 's morgens bij de beurtschipper zijn. Maar dit schokkend verhaal kon ik ook niet meer vergeten Triomf der helicopters 7.o ging het op dit eiland Sehouwen-Dut- veland twee dagen lang. Het ene afgrij selijke verhaal na het andere, de ene op windende gebeurtenis na de andere, waar bij gelukkig ook die van wonderlijke red dingen en van terugkeer van reeds dagen lang doodgewaande familieleden voorko men. Het is een ondervinding van bijna chao tische omstandigheden in de aanvang, een verwarde toestand, die echter begrijpelijk was. De omvang van de ramp was op dit eiland zó groot geworden, dat niemand deze eigenlijk in zijn geheel kon overzien Ook de toevloed van vluchtelingen uit de ondergelopen polders maakte de situatie steeds onoverzichtelijker. In de loop van Woensdag bemerkte men echter, dat ei een straffere leiding en een betere coör dinatie in het reddingswerk kwam. Eén roep was er in dit gebied over de helicopters en de amphibje-vaartuigen, de zogenaamde ducks. Had men aanvan kelijk hel Havenplein in Zierikzee be stemd als landingsplaats voor de helicop ters waartoe de bomen rond het. plein reeds weggekapt waren Woensdag morgen was het stukje veld (misschien veertig bü veertig meter) bij de molen, dat het Bolwerk heet, de centrale, waai de helicopters af en aan vlogen, Van alle kanten kwamen deze hef- schroefvliegtuigen aanzetten en zó druk was het op het helicopter-station soms. dat drie, vier vliegtuigen boven de molen hingen om landingsgelegenheid te krij gen. Daar werden de geredden uit de polder ontscheept en meteen naar de verzamelplaatsen vervoerd. De jeugd van Zierikzee vond het ondanks alle ellende, maar daar is men nu eenmaal jong voor toch wel een Vliegveld Zierikzee. Een helicop ter van de Engelse zeemacht spi- raalt omhoog van de enkele meter, die op het Bolwerk te Zierikzee ter beschikking staan. De witte zeildoeken markeren de landings plaats, die uitzicht geeft op het wijde watervlak ra» de onder gelopen polders. Reeds tijdens de reis konden velen, die niets dan het leven gered hadden, aan kledingstukken geholpen worden cn tra nen van dankbaarheid zagen we van deze ïsen, die toen begrepen, dat er in het hele land op een voorbeeldige en kracht dadige wijze met hen meegeleefd wordt. Goed deed het ons toen we bij het aan wal gaan in Rotterdam bemerkten, dat de organisatie daar sloot als een bus. Auto's en behulpzame mensen stonden gereed om de verdrevenen in alles van dienst te zijn en vóór we ons Woensdagavond weer aan het werk zetten, bedachten we, dat onze vrienden uit Schouwen-Duiveland in een omgeving waren, die haar uiterste best zou doen om het doorstane leed voor hen zoveel mogelijk te verzachten. En heeft u behalve natuurlijk uw ruime giften aan het Nationaal Rampen fonds ook al uw persoonlijk aandeel hierin gedaan, indien u dit mogelijk ts? A.V.R.O. wil niet meewerken Van vele kanten is vol verontwaardiging gereageerd op de beslissing van de AVRO- voorzitter, de heer G. de Clercq, die ge weigerd heeft deel te nemen aan de ge- coördineerde berichtenuitzending van de omroepverenigingen ten behoeve van de RVD. In een radio-uitzending heeft de heer De Clercq Zondagmiddag beweerd dat de AVRO deze beslissing heeft genomen omdat Zondag tijdens de eerste berichten- uitzendingen is gebleken „dat het AVRO- systeem zeer goed voldeed" en dat hel „daarom beter was dat de AVRO dit systeem zelf bleef volgen". Hij deelde mee dat deze visie aan de regering was meege deeld en dat de regering het met dit standpunt eens zou zijn geweest. Ook op andere wijze heeft de AVRO zich gedistantieerd van de samenwerking met de andere omroepverenigingen door, ondanks het coördinatie-systeem van de omroepen op dit gebied, zelf een actie te beginnen onder de titel „Zoden aan 'de dijk", een voortzetting van het programma „De hond in de pot". Kinderen zamelen speelgoed in Normale leven in de stad ligt stil Sinds de watersnoodramp is Breda aanschyn veranderd. Heel de bevolliing schijnt er zich op te hebben ingesteld de getroffenen, die de laatste dagen hier met duizenden zijn aangekomen, zo har- lijk mogelijk welkom te heten, geen moeite is te veel en geen zorg te groot oir. het hun nnar de zin te maken. Tientallen uitvoeringen zijn afgelast. speelgoed in voor hun kameraadjes, tabak, sigaretten en shag stromen toe. In de Kon. Militaire Academie zijn momenteel nog ruim 800 evacué's onder gebracht. Zij hebben hier een prima te huis met alle accommodatie, die zij zich denken kunnen. Eigen leed wordt vergeten (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Op de eerste pagina der Belgische bla den hebben de berichten omtrent de ramp in het eigen land sedert een paar dagen plaats gemaakt voor uitvoerige verslagen over de catastrophe die Neder, land op zo onbarmhartig zware wyze heeft getroffen. Reeds sedert Maandag hebben verschillende Belgische bladen eigen redacteuren in Nederland, die van uit de zwaar geteisterde plaatsen uitvoe rige beschrijvingen aan hun bladen zon den, waarin het acccent gelegd wordt op de solidariteit die in dagen van beproe ving als deze meer dan ooit tussen de beide landen tot uiting komt. Dat de Belgen op dit gebied de daad hij het woord hebben gevoegd, heeft men in Nederland al kunnen constateren. Nog steeds worden in België gevestig- prachtige gebeurtenis en dreumesen van zes, zeven jaar wisten precies te vertel- len: Dat is een Engelsman. Jat een H=eI hct "«""«'e openbare leven de Amerikaan en daar is een Nederlander". sta<* I'S* vrywel stil. Alles en alles is ge- Met groene, witte en rode lichtkogels i concentreerd om het vluchtelingenpro- werden van de molenomloop semen ge- j bleeni. waar men dag en nacht mee be geven en op Schiphol kon het r.iet druk- zi js ker zjjn dan op dat zo rustige weitje in het anders zo stille en in de winter De eerste dagen werden vooral de ka- vergeten voortlevende Zierikzee. Ook de haven vertoonde dagenlang een beeld, zoals dat nog nooit in de geschie denis is voorgekomen. Boord aan boord nemen, werd de drukte rond de Haven kade overstelpend. „We gaan niet", zeggen de Zierikzeeërs, .we hebben het eens meegemaakt, maar dat nóóit meer". En verbeten kijkt de 't Zierikzee afkomstige schipper van een der in de haven liggende schepen voor zich uit. „Varen naar Rotterdam? Ik ga niet weg. of ik moet weten, dat e niet evacuerenEn hij houdt voet bij stu'k en zijn boot, waarvan de tros juist losgesmeten werd, wordt met nijdige rukken weer vastgelegd. Ze willen niet weg. deze mensen; ze willen zelfs in vele gevallen niet weg, wanneer ze al dagen achtereen op de vliering in hun boerderijen temidden van een eindeloze verlatenheid en in de grootste gevaren hebben doorgebracht- toch zal het er van komen. Het is eenvoudig onafwendbaar, hoe tragisch het ook is- zernegebouwen in de stad voor het op nemen van vluchtelingen in gebruik ge nomen. Daarenboven laat zich ook de bevolking zelf niet onbetuigd. Duizenden hebben evacué's in huizen opgenomen, lagen tientallen schepen van verschillen. zonder te vragen naar rang of stand, de nationaliteit, marine-vaartuigen en 1 ..Kom binnen, wees welkom'was het beurtschepen, jachten en slepers. Driftig parool en de totaal versufte mensen zochten ze hun weg naar een landings- worden verwend met het beste van hel plaats of trachtten ze weer zee te kiezen. beste. Vooral toen Woensdagmiddag de eva- cuatie van Zierikzee een aanvang ging Een kledingactie liep dermate vlot van stapel, dat in een morgen de hele stad was afgestroopt. Tonnen goed zjjn bin nengekomen. Een perfect georganiseerd „warenhuis" zorgt voor de distributie, dat zoveel service biedt, dat de evacué's, wanneer zij gereed zijn met hun „inko pen", per auto naar hun nieuwe adres worden gebracht. Zakenlieden van bui ten, die van deze actie horen, schakelen zichzelf bereidwillig in. Zelfs twee Ame rikanen en een Fransman hebben een dag lang meegereden. Grote contingenten Grote contingenten Amerikanen uit Duitsland en Fontainebleau hebben thans ook in Breda hun pied a terre. Van hieruit worden zy naar de ver woeste gebieden gedirigeerd. De stra ten daveren van het motorgeronk der eindeloze stoeten materiaal, die op en af rijden naar de noodgebieden. Actie op actie wordt door de bevol king op touw gezet. Kinderen zamelen de Nederlandsse instanties overstelpt met aanbiedingen van hulp en steun- Tot de jongste behoren het aanbod van Waalse en Vlaamse plaatsen, o-m. het bekende Godinne in de Ardennen en het niet minder bekende St. Niklaas in het land van Waes, om bij de bewoners onderdak te geven aan honderden Neder landse kinderen- Een stadje bij Meche- len zond twee amphibie-auto's naar Ber gen op Zoom, om van daaruit in Zeeland te worden ingezet. Het ministerie van Onderwijs besloot dat al het kampeer- materiaal van de Nationale Jeugddienst eveneens naar de Nederlandse geteisterde streken zal gezonden worden voor het legeren van daklozen. Dit betreft vele honderden bedden, matrassen, slaapzak ken en dekens. Een cargovliegtuig steeg van Meisbroek op met 2500 kilo rubber laarzen, die van uit Amsterdam zullen verdeeld worden. Zo zouden nog talloze andere staaltjes van Belgisch medeleven met het Nederlandse broedervolk aan gehaald kunnen worden. De toestand in België zelf, hoewel nog ernstig, schijnt op enkele uitzonderingen na in gunstige richting te evolueren. Men blijft echter bijzonder waakzaam, want het weer der laatste dagen laat ook hier veel te wensen over, met nog al veel regen en wind. Daarom worden soldaten, gendarmen en andere reddingsploegen op de plaatsen, waar het water andermaal dijken zou kunnen doorbreken, gehand haafd. Op andere plaatsen wordt met het herstel van doorgebroken dijken onverminderd doorgegaan. SCHRIJVERSBAL GAAT NIET DOOR Het schrijversbal, dat de officiële ope ningsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in ver band met de ramp, die ons land getrof fen heeft, dit jaar niet gegeven worden. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier bekroonde éénacters. zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijkomende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. H.H. Missen en collecte voor slachtoffers in Bisdom Den Boscli In verband met de herdenking van de slachtoffers van de watersnood heeft mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's Her togenbosch voor zijn bisdom bijzondere bepalingen uitgevaardigd. Z. H. Excellentie verzoekt alle heren pastoors en rectoren zo spoedig moge lijk een H. Mis op te dragen voor de getroffenen van de watersnood, zowel voor hen, die daarbij het leven lieten, als voor hen, die de ramp hebben over leefd. Van heden af zal gedurende de maand Februari het voorgeschreven gebed, als voor een ernstige aangele genheid (oratio imperata tamquam pro re gravi), het gebed „voor ieder soort van kwelling": „Ne despicias" in de H. Mis worden gebeden. Verder schreef mgr Mutsaerts voor, dat a.s. Zondag onder alle H. Missen en onder het Lof een collecte met open schaal gehouden zal worden voor de slachtoffers. Kort voor dal deze mannen dit. varkens- cadaver gingen wegslepen, dat i» een der verwoeste straten van Zierikzee lag, hadden wc het nog gezien. Het jongetje, dut nu mot z'n ballonnetje ju actie is, was toen met 'n vriendje aaii het „spe len" met het dode dier. Hieronder volgt de tweede niet gecontroleerde lijst met namen van slacht offers, die vermoedelijk bij de watersnoodramp zijn omgekomen. Het Ned. Rode Kruis, waarvan wij deze lijst ontvingen, kan in verhand met de om- standiglieden, waaronder de gegevens van deze verlicslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. ABBENBROEK Geïdentificeerd: Marion, Leen, Haes- dü<k 165- 'S-GRAVENPOLDER Lv)k geborgen: Echtgenote van Corne lls van Weelen in 's-Gravenpolder. Het kruis hangt nog aan de wand te midden van de ontredderingdie de storm vloed in een der huizen van een laaggelegen straat in Zierikzee te weeg heeft gebracht. HALSTEREN Slachtoffers, geïdentificeerd en gebor gen: Castelein, Cornelia Maria, echtge note van De Krom, Adrianus Franciscus, ge-'b. 4-10-1911 te Alkemade, laatste adres: Tholenseweg B 316;i Van Eekelen, Adriana Maria, geb. 6-7-1933 te Halste ren, laatste adres: B 327; Hoetelmans, Antonius Adrianus Johannes, geb. 2-10-1938 te Halsteren, laatste adres: B 334; Van Osta, Cornelis, geb. 24-10-1868 te Halsteren, echtgenoot van Stoffels, Maria Elisabeth, laatste adres: B 338; Van Schilt, Helena, geb. 7-9-1896 te Steenbergen en Kruisland. echtgenote van De Koek, Gerardus, laatste adres A 128; Schijvenaars, Maria Helena, geb. 13-12-1926 te Dinteloord en Prinsland, echtgenote van Van Tillo. Hendricus Ma. rinus, laatste adres: A 139; Van Tillo, Anna Helena Maria, geb- 29-6-1949 te Halsteren, laatste adres: A 139: Laanen, Antonius, geb. 16-9-1899 te Dinteloord. echtgenoot van Petronela Maria Stoffels, laatste adres: B 313: Laanen, Cornelius Hendricus Jacobus Maria, geb. 29-6-1937 te Halsteren, laatste adres: B 313; Roks. Bernard Laurentius Maria. geb. 18-6-1952 te Halsteren, laatste adres: B 326; Van Meer, Cornelis Hendrikus Simon, geb- 14-8-1951 te Halsteren, laatste adres: B 337; Van Meer, Petronella Elisabeth Dymphna, geb- 15-7-1951 te Halsteren, laatste adres: B 337 De Krom, Johannes J., geb. 3-5-1951 te Halsteren, laatste adres: B 316. HELLEVOETSLUIS Geïdentificeerd: Schrijver, Herman, Oostkade 22; mej. N. Schrijver, Oostkade 22; S. Bakker, Oostkade 6; mej. E. Spon- selee—Finke, Opsomerlaan 20; mevr. Corn. Vader—De Pijper, Opsomerlaan 6. KORTGENE Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: De Looff, Pieter Arie, geb.: 31-8- 83 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres: Torendijk 88, Kortgene; Schrier, Jacomina Catharina, geb.: 26-1-07 te Kort gene, laatste adres: Torendijk 45; Verhulst, Adriana, geb.: 24-3-96, echtgenote van Jan Verburg laatste adres: Torendijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb.: 21-1-92 te Harmeien (U-), laatste adres: Torendijk 115; Bollen, Cornelia, geb.: 1R-8-22 te Cals, echtg. van Marinus Fijsse, laatste adres: Kortgene, Torendijk 57; Kramer, Hendriks Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh..Wil- helmina Wolfe, geb. 20-8-1952 te Kortgene, laatste adres; Torendijk 113; Van Vliet, Gerretje, geb. 23-11-1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Boer, Jan, geb.: 10-6- 1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl). en Liena Gijtenbeek, laatste adres: Torendijk 109; Koster, Lena geb.: 13.6.99 te Wissekerke, wed. van Jan Gillisse, laatste adres: Ooststraat 5; Engelvaart, Johanne? Marinus, geb. 25-6-69 te St. Philipsland. echtgenoot van Janna Koets, laatste adres Ooststraat 16: Koets, Janna, echtg. van J. M. Engelvaart, geb.: 16-3-73 laatste adres: Ooststraat 16; Clement. Adriaan, geb.: 13-9-12 te Kortgene, echtg. van Christiana Huvge, laatste adres: Torendijk 51; Huyge, Christiana, geb.: 28-1-13 te Colijnsplaat. echtg. van Adriaan Clement, laatste adres. Torendijk 51; Clement. Bastiana Neeltje, geb.: 16-1-47 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huyge, laatste adres: To rendijk 51; Timmerman, Wilhelmina Su- zanna. geb.: 20-11-49 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Jos- perina van Strien, laatste adres: Cats An- napolder 118; Weijs, Jan Franciscus geb. 20-11-1909 te Goes, laatste adres: Cats An- napolder 18; Weijs, H. E. geb.: 7-3-45, dochter van Weijs, Jan Franciscus, laatste adres: Cats Annapolder 18. NIEUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: Krabbe, Adriana, echtgenoot van Thomas de Bil, laatste adres: Nieuwer- kerk, Polderweg A 351; Lievense, Jan, 90 jaar, Nieuwerkerk, Ooststraat; Kats, Toos, echtgenote van Eliza Kleemans, laatste adres: Nieuwerkerk, Weststraat; Raams- donk, Maria Janna, echtgenote van Izak Cornelis v. d. Male. laatste adres: Nieu werkerk, Poedevweg A 37. OUWERKERK Slachtoffer geïdentificeerd en geborgen: Boogerd, Helena, echtgenote van Joost de NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W. Bruggeman te Battenoord; Van Prooyen, Leni. Korteweg; Van Prooyen, A.. Zuid- dijk; Vreeswijk, Mies en Francina; Ver- wey, Marinus; Koppenaal, Teun; Ooster ling, Jac.; Vis. L. en iwee dochters; Van Wezel, A.; Driessen, wed. A,; Koote. mej. J. plus kleinkind; allen te Oostervoor- gors; Kransse, mej. R. en dochter Marie; Troost, A.; twee zoons van Appel, L.: twee zoons van Hoogmoed, Jac. De laatste 5 omgekomen in de Pallandtpolder; Koert, Kees. De familie Van Balen, man, vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis; De Jong, J., te Battenoord. Registratie verplaatste personen Door de ramp, welke ons land heeft ge troffen, is een groot aantal personen ver plaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstandigheid, dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun betrekkingen, acht de minister van Binnenlandse Zaken het noodzakelijk met spoed een eenvor mige en eenvoudige registratie van de personen, die naar een andere gemeen* zijn verplaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heefl richtlijnen aan de gemeentebesturen ge geven. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats hebben op kosteloos van rijkswege ter beschikking te stellen verplaatsingsformulieren. Tot de rijksinspectie van de bevolkings registers en het informatiebureau van het Rode Kruis zullen vragen omtrent de verblijfplaatsen van vorenbedoelde per sonen kunnen worden gericht. Kostwinnersvergoeding Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien er in hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëvacueerd kostwinnersvergoeding genoten, deze ver goeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemeesters bij liet desbe treffende departement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine is geïnformeerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Een nadere circulaire met instructies zal nog volgen. Koningin Juliana dankt Amerika Koningin Juliana heeft gisteren in een telegram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp, die de Ver enigde Staten de slachtoffers van de overstromingsramp hebben geboden. Haar telegram luidde: „Ik dank U en Uw landgenoten voor Uw boodschap en voor de velg tekenen van medeleven. De snelle en doeltreffen de Amerikaanse hulp is van grote waar de en zal nimmer worden vergeten." President Eisenhower had zijn mede leven betuigd met de Koningin en het Nederlandse volk. STELLENDAM Twee Hagenaars aldaar overleden: Klaa- sen„ H,, geb. 17-7-1886; Klaassen-Zieck, geb. 21-12-1887, wonende: Wassenaarseweg 27. Den Haag; opgegeven door: A. Rooden- burgh. p'a Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIEN GEMETEN WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen: Caan, Ona, geb. 12-11-77 te Wolphaartsdijk, echtgenote van David van Damme. laatste adres: A 149; Van Damme. Adriana, geb. 23-6-19 te Wol phaartsdijk. laatste adres: A 149; De Leeuw, Martina, geb. 14-8-73 te Wol phaartsdijk. echtgenote van Jan Hoek van Dijke. laatste adres: A 176; Giezen. Maaike, geb. 31-10-52 te Wolphaartsdijk. dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142; Heijns- dijk, Gijsbrecht, geb. 22-6-81 te Axel, laat ste adres: B 1; Op 't Hof. Jacoba, geb. 1-12-81 te Oudelande, echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk, laatste adres; B 1; Geleedst, Elisabeth, geb. 11-4-87 te Wol phaartsdijk. wed. van Willem Verschure, laatste adres: B 4. Hjken nog niet geborgen: Tramper. Cor nelis. geb. 21-1-85 te Wolphaartsdijk. laatste adres: B 21: Schipper. Dingems, geb. 19-4-76 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 205. ZülDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters. vrouw en zes kinderen, wonende Kérk weg: Van der Velde, Dirk, vrouw en 2 kinderen, wonende Kerkweg; Kapel, 2 gezusters, wonende Kerkweg; Bredeland. mej. C., wonende Kerkweg; Kai. Dirk. met gezin op de Buitendijk. SEXAGESIMA 1953 Heeft het eerste officiële contact van het, Kabinet met de volksvertegen woordiging na de rampnacht waar schijnlijk velen onbevredigd gelaten, heel sympathiek is stellig de geste, waarmee de regering het gezamenlijke initiatief der Kerken betreffende de boetedag van Zondag a.s. heeft willen inleiden en steunen. Uit de inmiddels verschenen oproep van het Hoogwaardig Episcopaat is wel duidelijk geworden, op welke elemen ten van de gradatie bezinning-veroot- moediging-gebed-boete-offer onze Bis schoppen vooral nadruk willen gelegd zien. Het ligt in hun bedoeling dat de Katholieke bevolking de komende Sexa- gesima-Zondag als een ware bid- en boetedag zal gaan beleven. I Dat aan deze smeekbede van de Op zieners onzer zielen een algemeen ge hoor zal worden geschonken, ligt te meer voor de hand. nu de bevolking der katholieke provincies reeds eigener beweging afstand heeft gedaan van de traditionele ontspanningsperiode, welke de vastentijd pleegt vooraf te gaan en waaraan grote groepen in haar midden zo zeer gehecht zijn. Mocht er nog op dit punt eigens aarzeling zijn, dan ho pen wij dat zonder uitstel de enig juiste gedragslijn zal worden hervonden, op dat geen wanklank het „smeken" van de Herders onzer Kerkprovincie ver store en daarmee niet aan onze anders denkende landgenoten grotelijks erger nis gegeven worde. Dan alleen zal het „samen de handen vouwen" van geheel Christelijk Neder land in deze benauwende (lagen voile- dig tot zijn recht komen en naar wij vurig hopen zjjn effect voor de toe komst. niet missen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3