AUPING GSIËS Grafici en edelsmeden in 't Oude Wevershuys Nederland geeft Hulpactie in Amersfoort Het U.S.O. speelde een Beetho ven-pr og ramma Marktkoopman moet „los" Zondag bioscopen gesloten Broekman en Van der Voort boeken nieuwe successen Geen voetbal DAMESKOUSEN NYLON VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA i lot 20 Februari 1953: Voor wie nog altijd menen mocht, dat de grafische kunst goeddeels bestaat bij de gratie van illustratie, anecdote en affiche, is er thans in het Oude Wevershuys werk te zien van een tiental grafici, als om hem ervan te overtuigen, dat hun kunst al lang haar zelfstandigheid ge wonnen en. eigen wetten ge steld heeft. Zij werkt op een eigen gebied. De bescheidenheid van afmeting, geheel natuur lijk de grafici opgelegd en de onmisbare technische vaardig heid, dwingen de kunstenaar als het ware tot strenge zelf beperking, tot een tucht, die een gedegen vakmanschap ver onderstelt. Populair zal de gra fiek w-el nooit worden, voorzo ver de toeschouwer verlangt feïmponeerd te worden door rede concepties, stoutmoedige kleuren en gewaagd effect. Zij zal zich in de publieke waar dering ten opzichte van de schilderkunst blijven verhouden als het kwartet tot de sym fonie, als de novelle tot de ro man. Uit deze plaatsbepaling volgt, dat wij de heer Mol, directeur van 't Oude Wevershuys, erkentelijk moeten zijn voor initiatief. Hij heeft het aangedurfd ons nader te brengen tot de intimiteit van de prent, van ets, litho en houtgra vure. Constaterende dat de kwali teit van de expositie van goed ge halte is, kunnen wij dergelijke ini tiatieven voor de toekomst niet dan toejuichen. In het volgende geef ik slechts een overzicht. De keuze is dusdanig, dat even wicht is ontstaan in groepering en genre. Allerlei technieken en op vattingen komen genuanceerd tot hun recht en bieden wel niet het gehele spectrum van onze heden daagse grafische kunst, dan toch een voornaam deel. In vele gevallen zijn er proeven van recente datum, o.a. van H. van Kruinïngen en C. J. Basart, die beiden, elk op eigen manier, bij het zwart, grijs en wit open kleuren toelaten. Bij Basart blijft het zwart overheersen, door dat zijn houtsnede daar nog altijd de meeste aanknopingspunten mee onderhoudt; Van Kruiningen fasci neert door zijn kleurige litho's, waarin de zwarte lijn dikwijls on dergeschikt is geworden, alhoewel geraffineerd uitgespeeld. Deze gra ficus is van allen degene die zich formeel het sterkst oriënteert naar abstraherende schilderkunst; daar zou men bezwaar tegen kunnen maken als tegen iets dat strijdig is met de autonomie van alle gra fiek, ware het niet dat volgens deze stijl en techniek absoluut nieuwe suggesties werden gewekt. In zijn -voorstellingswijze valt het abstrac- te karakter op; bij wijlen verhevigt zich het romerige tot groter emo tionaliteit en dan ontstaan polyp- achtige obcessies als .Schrikbeeld", maar ook het aan Paul Klee herin nerende „Meisje". Eerstgenoemd werk voert ons onwillekeurig naar de etsen van J. M. Prange en C. de Wolff, vooral in hun natuurverbeel ding. Prange's natuurgevoel is ver mengd met demonie. Het idyllische is hem vreemd. Zijn ruige techniek en het improviserend karakter van zijn lijn passen volkomen bij de ko- bold-romantiek van zijn natuurvi sie. Kenschetsend dunken me zijn ruïneus „Landschap met de ge strikte vogel", als ook de gesmoor de kameleonskon die „Vreemde vrucht" heet. Het „Wonderlijk we zen" van H. v. Dokkum doet hier- bij bepaald mak aan. Wat bij Prange beangstigend is, wordt bij C. de Wolff grotesk, maar tegelijk menselijker. Het droge naaldwerk van deze knappe grafi cus betreft de circuswereld, het tragi-comische van het levensspel, dat nog altijd volgens een geijkte maar onweerlegbare mening een maskerade is. De „Tubaspeler" lijkt mij zijn meest typische en beste werk- Een plaa1" apart nemen M. C. Escher's houtgravures in. Men mag ze wat mij betreft perspecti- vistische stunts noemen, ontdaan van alle menselijk sentiment, een middending tussen decoratie er uiting van een verzakelijkte ratio nalist, toch ontkoolt men niet aan de bekoring van hun speels vernuft, aan de suggestie op de toeschou wer die zich in een „ontstelde ruim te" (het woord is van Marsman) voelt stijgen en dalen. Dat men ach bij dit onvrijwillig transport onbe hagelijk gaat voelen als voor een doek van de op andere wijze zake lijke Willink, pleit stellig voor de authenticiteit van Escher's experi menten. Uit geheel andere impulsen kwam het werk voort van mevrouw E. ReitsmaValenga, J. Wiltenberg, D. van Luijn en H. van Dokkum. Het is bij dezen vooral de natuur die inspireert tot een stille lyriek. Wittenberg blijft nog altijd ontroe ren door de feilloze eenvoud waar mee hij bij voorkeur het prille leven lithografeert. Symboliek en proble matiek vermijdend, maar nochtans allerminst aan de oppervlakte blij vend, geeft hij de argeloze charme van het nestdier. de poëzie van het hulpeloze en vertolkt hij zijn aan dacht voor ontluikend leven. De burijngravures van mevr. Reits ma verraden een verfijnd meester- ap en herinneren soms in hun ctheid enerzijds aan zestiende- wse plaatsnijders, anderzijds aan de sierlijke en zekere lijnvoering van een Japans tekenaar. Men zie haar portret van Vondel, de land schapjes en de zebu's. Tegenover Prange doen de kerk hoven met cypressen van Van Luijn arkadisch aan- In zijn etswerk be seft hij zijn grenzen en blijft daar om boeien. In dit opzicht stel ik hem naast H. van Dokkum, de voorzitter van de Grafische, wiens proeven eveneens aansluiten bij de traditie. De neergehangen winter landschappen tonen duidelijk de mogelijkheden van zijn kunnen, gaaf en eerlijk werk. Uw recensent acht zich niet be voegd het edelsmeedwerk van Es ther Hudig en C. en A. Kok-Kruuk te critiseren, maar maakt u er gaarne op attent. Op smaakvolle en originele wijze zijn deze voorwer pen geëxposeerd. A. Kw. De in Zevenhuizen (Z.H.) gehou den collecte, heeft ƒ37.000 opge bracht, dit komt neer op 11.21 per inwoner. De inzameling te Arnhem is de drie ton gepasseerd. In het Friese plattelandsdorp Tzum heeft een collecte onder de ruim duizend inwoners ƒ29.652 op geleverd, hetgeen neerkomt op bijna 106 per gezin. In de Wieringermeer heeft men een bedrag van ƒ94.418 bijeen gebracht, dit is bijna 13.— per in woner. In Moerkapelle (Z.H.) bedroeg de opbrengst van de collecte onder de 275 gezinnen 11.500, De collecte, gehouden in de Haarlemmermeer, heeft in totaal 2 ton opgeleverd. In de gemeente Bloemendaal is ruim 50.000.bijeen gebracht, hierbij inbegrepen een gift van 20.000.—. Een aantal militairen, die heb ben geholpen bij het dichten van de dijken, hebben het verdiende geld beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van Helmond heeft besloten 100.000.beschik baar te stellen. Het kleine Hedel, destijds zelf zo zwaar getroffen, bracht 5.700. bijeen. Het dorp Schijndel bracht 11.000.op. Personeel en directie van een fabriek te Schijndel schon ken 50.000. Een in Den Haag gehouden bus collecte heeft een bedrag van 437.000.— opgebracht. Spontane hulp en een treffend voorbeeld Nederland blijft niet bij de pak ken neer zitten en doet wat het kan voor de lijdende landgenoten. Goe de. treffende voorbeelden zijn er te over. Een greep uit de vele: Markt koopman Jaap, handelaar in scheer mesjes, deponeert gedurende vijf markten, die hij bezoekt, de op brengst van zijn mesjes in de bus sen van het Rode Kruis. Kort na de oorlog zijn in ons land een aantal Franse kinderen uit Phionville te gast geweest. Vanmorgen kwam de heer Hentzen uit die plaats in onze stad, om voor kinderen uit getrof fen Nederlandse gezinnen plaatsen in Franse pleeggezinnen aan te bieden. Ook daar is men ons landje niet vergeten... Grote medewerking De hulpdiensten zijn alle centraal georganiseerd en worden pas inge zet als de centrale instanties dit vragen. Met de noodtoestand in zo'n groot gebied moet alles centraal ge leid worden, wil men niet in een chaos terecht komen. Er is veel ge daan en veel staat klaar om op het eerste sein in actie te komen. De Rode Kruis-colonnes stonden Zondag reeds klaar, doch kregen nog geen opdracht. Spijtig voor de leden, die zo graag iets zouden doen, maar ze passen ook in een landelijk organisatieverband. RUBBERBOTEN Honderdvijftig rubberboten wer den in Middelharnis afgeworpen, doch bereiken slechts voor de helft hun bestemming. Amersfoort zorgde via Soesterberg en de Generale Staf, voor een drin gend bericht Zondagavond. Vier motorboten werden via de Marinf- dienst ingezet op Voorne en Putten en doen daar uitstekende diensten. Vandaag worden nog zes motorboten uit Amersfoort naar Hellevoetsluis gebracht voor het reddingswerk. Veertigduizend zakken dank zij de Cova werden via Amsterdam (de zakkencentrale) per K.L.M. uit geworpen boven het eiland Tholen en Alblasserdam. om gevuld met zand, dijken te dichten. De heren Verschuur en Leijen- horst inventariseerden de beschik bare stalruimten, geschikt voor 187 koeien. Op het bureau van politie staan vracht- en personenwagens inge schreven ter beschikking van Rijks verkeersinspectie. Men heeft ze nog niet nodig gehad. Honderden arbeiders van D.U.W. en Dienst van Sociale Bijstand boden de burgemeester spontaan hun diensten aan. Zij konden nog niet geplaatst worden, omdat vol doende mankracht aanwezig is voornamelijk militairen, terwijl Shura Cherkassky, piano-soliste De verzuchting, die een vorige maal geslaakt werd, n.a.v. een piano-recital, zou ook deze avond herhaald kunnen worden: Waarom in de provincie ook niet een programma samenge steld, waarop een werk van 'n hedendaags (eventueel Neder lands) componist prijkt? Ten onrechte zou men uit deze klacht concluderen, dat hetgeen gisteravond in het Grand Theatre gegeven werd, minder goed gekwa lificeerd diende te worden. Daar was allereerst de solist Shu ra Cherkassky, die na de pauze het Vijfde Pianoconcert van de grote meester vertolkte, een, door het pu bliek zeer gewild concert, bestaan de uit drie delen. Het èerste, een marsachtig Allegro, krachtig en he roïsch. zet direct in met een cadens- voor de solist. Het tweede: Adagio, treft door de bijkans onaardse toon, welke men ook in de laatste piano- sonate's aantreft. Dit deel vooral heeft iets plechtigs, door de melodie der violen (met demper). Zonder onderbreking gaat deze verstilde mijmering over in de Finale, één der meest uitgelaten stukken, wel ke Beethoven ooit schreef, met een vaak weerbarstige rhythmiek. Men kon in dit concert het bril jante spel van de pianist in al zijn onderdelen bewonderen.: rijk aan schakering; in het middendeel een zeer gevoelig toucher, dat ontroe- Enveloppe terug Als onderdeel van zijn afscheidstournée heeft Jan Musch in het theater Royal te Schagen, de hoofdrol ver vuld in „De Vrek" van Mo lière. Na de voorstelling overhandigde de burgemees ter van Schagen, de 'acteur een gesloten enveloppe. De acteur dankte voor het geschenk, maar gaf de enve loppe onmiddellijk weer te rug met het verzoek de in houd te willen schenken aan het Nationaal Rampen fonds. rende momenten bracht. Het laatste deel gespeeld met markante accen ten, mannelijke straling in het for te, al lag over dit gespierde passage- spel dikwijls een zekere krampach tigheid. Het U.S.O. zorgde voor een uitste kend aangepaste begeleiding. Vóór de pauze speelde dit orkest de ouverture „Egmont" en de Acht ste Symphonie in F, door Beethoven zelf „een kleine symphonie" ge noemd en door sommige anderen „De Humoristische". Inderdaad sprankelend van echte muzikanten humor. Men denke alleen maar aan het Allegretto Scherzando of het Tempo di Menuetto. een typisch Weens kostelijk muzikantentafereel- tje. Na een wat stroef begin in de „Egmont". gaf het orkest van de symphonie een uitvoering, welke alle kanten van dit werk belichtte: speels en luchtig in het spiccato van de strijkers, zwierig in de losge op maat van het 3de deel, een triolen begeleiding van de cellisten, die nergens te zwaar werd. Zeer terecht een warme ovatie, zowel na de symphonie als het piano-concert, een ovatie waarin so list. dirigent en orkest deelden. De organisatoren van dit concert deelden aan het begin van de avond mede, dat. waar deze muziek voor hen een ernstige zaak was, zij ge meend hadden, het concert, ondanks de omstandigheden, toch door te moeten laten gaan. Hupperts liet het orkest uit pië teit jegens de omgekomenen spelen de Aria in D van J. S. Bach, waar- Amerikaanse soldaten met uitrusting het rampgebied naderen. Maar dc goede wil om te helpen sprak uit hun aanbod. Velen zijn bereid om mede te hel pen, doch het is niet altijd mogelijk iedereen in te schakelen. Laat men daar rekening mee houden. Ook het werken op aanwijzing van aanvra gen per radio heeft grote bezwaren. Als velen aan zo'n oproep gehoor geven, komt op de ene plaats te veel, op de andere te weinig. Dat is onjuist, een centrale verdeelplaats kan overzien waar goederen nodig zijn en hoeveel. Dat hebben enkele stadgenoten, in hun overigens prij zenswaardige spontaniteit wel eens vergeten. En het is niet prettig op spontane uitingen de domper te zet ten. Zestien officieren beëdigd Op het voorterrein der Prins Wil lem III kazerne heeft de Regi ments-commandant van het Regi ment Huzaren van Boreel, Overste W. Kloppenburg, zestien officieren beëedigd. In verband met de zeer bijzondere omstandigheden, droeg de plechtigheid een uiterst sober karakter. De muziek trad alleen op bij begin en einde, terwijl het gebruikelijke défilé na afloop ach terwege bleef. In zijn toespraak tót de beëdigden bracht Overste Klop penburg de recente moeilijkheden van ons land in herinnering en wees op de consequentie van het officierschap, dat de mannen be wust hebben aanvaard. Wanneer in uw leven als officier, aldus spr., ooit een zwak ogenblik zal komen, waarin je zoudt aarzelen als hande len geboden is, dan zult u zich deze zwarte dag voor ons volk herinne ren en ge zult u herinneren de trouw van onze Koningin en het Huis van Oranje, dat immer in on ze geschiedenis trouw is geweest, en dat zal u over uw aarzeling heen helpen. De namen der beëdigde officie ren zijn: J. F. Drijver, F. W. L. Dijkman. J. R. Eibers, M. B. Fer- nee, D. Frikkee, J. A v. d. Hoek, C. J Hofman, W. H. Hoffmann, P. F. M. Kraft, Jhr. H. M. J. Nispen tot Sevenaer, H. C. Oostman Ger- lings, C W. v. Ramondt Vis. Jhr. J. W. Steengraeht v. Oostcapelle, S. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, C. C. A. Voskuil en G. J. ter Woorst. Het regiment stond tijdens de plechtigheid onder commando van majoor F. Rouffaer. Na de beëdi ging ontving de wachtmeester J. J. Barend uit handen van de Regi ments-commandant de zilveren me. daille voor 24 jaar trouwe denst, waarbij overste Kloppenburg de ju bilaris prees als een waardevolle kracht in het regiment. Ds A. F. L. van Hengel overleden Te Hollandsche Rading is in de ouderdom van 78 jaar overleden ds A. F. L. van Hengel, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Ds Van Hengel werd in 1874 ge boren en in 1900 candidaat in Noord-Holland om 28 Aug. van dat jaar te Borsele zijn predikambt te aanvaarden. In 1911 verkreeg hij eervol emeritaat in verband met zijn benoeming tot Prot. 'godsdienst leraar bij het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort. Hij is aldaar werkzaam geweest tot 1941 toen hij eervol ontslag ontving, waarna hij zich metterwoon te Haren (Gr.) vestigde. Ingevolge zijn wens, is zijn stof felijk overschot in alle stilte ter ruste gelegd. Echt Zweeds staal... „Kom er es gauw bij juffrouw... hier ken U geld geve. U krijgt er nog wat voor ook..." En zo wordt aan de lopende band een dame of een boertje aan de jas getrokken. Scheermesjes, Zweeds staal, een heel pak voor een gulden, 't Is voor niks. Maarvoor het Nationaal Rampenfonds. „Die mense motte een huis hebbe..." Onversaagd gaat hij met zijn assistenten door. Hij moet „los". Zelf heeft hij er geen belang bij, want de guldens, die binnenkomen verdwijnen in de bus sen van de dames van het Rode Kruis, die hem flankeren. Hij werkt echter met plezier. Net als hij dat gisteren in Barneveld deed en zo als hij dat van plan is ook nog op andere markten te doen. „Ik heb al zoveel gegeven...", klaagt een oud vrouwtje, dat de marktkoopman aanspreekt. Klagen is het eigenlijk niet, want de man. hoeft niet lang aan te dringen tot ze haar beurs rijpt. En dan verdwijnt er weer en gulden in de collectebus. Een r van is al verstopt. De markt koopman glimlacht als hij het ziet. Het is echter geen reden voor hem om op te houden met aanmoedigen. Een jongeman, die familieleden in het noodgebied heeft, propt een riks in de bus. Mesjes wil hij niet hebben. „Laat een ander daar maar voor betalen. Hoe meer geld er bin nenkomt, hoe beter". Dat hoorden wij vanmorgen op de Amersfoortse markt. Horecabedrijven op Zondag De Bedrijfsgroep Amersfoort van de Horeca verzoekt alle Horeca- leden er voor te willen zorgen, dat er Zondag in hun zaken een sfeer heerst in overeenstemming met het karakter van de nationale gedenk- Geadviseerd wordt, alle luidruch tigheid en het brengen van muziek te vermijden. De muziek van de Hilversumse zenders vormt event, een uitzondering, omdat deze over eenkomstig de strekking ypn de dag is. Ook wordt verzocht reclame verlichting buitqn het bedrijf niet te ontsteken. Marktberichten Amersfoort Aangevoerd werden 80.000 eieren; prijs 14.7516.Handel vlu; Speciale avond in Grand Tliéatre De speciale voorstellingen welke Maandagavond a.s. in het Grand Théatre worden gehouden van de film „Achter de wolken", voorafge gaan door een uitgebreide Polygoon reportage van de „Stormramp", vangen niet aan zoals wij gisteren vermeldden om 7.45 en 9 uur, doch 6.45 en 9 uur. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Huishoudelijke en gezinsvoorlichting De Amersfoortse Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting, gevestigd aan de Westsingel 38, is in samenwerking met de Nuts- spaarbank, haar eerste cursus be gonnen over doelmatige inkomsten besteding. Voor deze cursus gaven zich 60 a 70 vrouwen op. Alleen voor de kook- en naaicur sus kunnen nog enkele deelneem sters worden geplaatst. Evacuatie kleine huisdieren De afd. Amersfoort van de Dieren bescherming deelt ons mede, dat zij in geregeld contact staat met de Centrale dienst evacuatie kleine huisdieren der Ned. vereniging te Den Haag. In haar dierentehuis, Laan 1914 zijn reeds geredde dieren opgenomen. Voor een goed verloop van de werkzaamheden wordt men verzocht het Dierentehuis slechts in dringende gevallen te bezoeken. A.G.K. zingt voor het Nat. Rampenfonds Het Amersf. Gemengd Koor. in samenwerking met het Zeister Phil- harmonisch Orkest, zal Dinsdag 10 Februari 8 uur, in de St. Joriskerk. een herhaling geven van het concert dat Zaterdag 31 Jan. plaats vond. De solisten, waarvan alleen Wil lem Hülsmann vervangen is door Guus Stoop, verlenen belangeloos hun medewerking. Er wordt geen entree geheven. De baten komen ten goede van het Nat. Rampenfonds. Tafeltennissen afgelast De afdeling Utrecht van de Ned. Tafeltennisbond heeft alle wedstrij den in de periode 6 t/m 15 Februari afgelast. Cup-wedstrijden in Engeland De uitslagen van de voor de vier de ronde van de F.A.-Cup overge speelde wedstrijden luiden: NottsBolton 2—2 (na verlen ging); WalthamstowManchester U. 2—5. Het hoofdbestuur van de Ned. Bio scoopbond heeft bepaald, dat met 't oog op dc algemene gedenkdag, de bioscopen Zondag 8 Februari in het gehele land gesloten zullen zijn. Finn Hodt winnaar Op de tweede avond van de in ternationale wedstrijden te Tons- berg was het droog weer. maar een felle zeer koude wind blies over de baan. Dat de Ned. rijders zich in prima vorm bevonden bleek wel uit het feit, dat Kees Broekman het baanrecord over de 5000 m. dat met S min. 24 sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het vo rig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden verbeterde en dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 m., dat in't bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20 sec. bracht. Van de vier afstanden bezetten de Nederlanders drie maal de eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klas sement dankte de Noor aan zijn sterke 500 m., welke hij op de eer ste avond in 43 sec. reed. waarmee hij bijna drie sec. voorsprong ver kreeg op Kees Broekman, een ach terstand welke zonder de 10.000 m. niet voor onze landgenoot viel in te halen. De uitslagen luiden: 1500 m: 1. Wim van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baanrecord), 2. Finn Hodt (Noorw.) 2.21.1, 3. Kees Broekman (Ned.) 2.21.6. 4. Odd Pedersen (Noorw.) 2.23.8, 5. Leif Dyngeland Schulte-Peters op derde plaats De Gentse Zesdaagse is gewon nen door hel. koppel Bruneel- Ryckaert (België) met 379 p.; 2. Strom-Arnold (Austr.) 254 p.; op 1 ronde Schulte-Petei-s (Ned.) 128 p. Soesterkwartier! II is bijna kampioen Ook de 4e competitiewedstrijd voer de S.G.S. in de 4e klasse C, is op overtuigende wijze door het 2e tien tal van Soesterkwartier gewonnen, van Ivoren Toren 2 uit Hilversum. Onze stadgenoten bezetten nog steeds ongeslagên de le plaats met 8 punten uit 4 wedstrijden. Als de uït-wedstriid tegen N.S.F. 2 (Hilver sum) op 25 Februari wordt gewon nen, kan de kampioensvlag worden gehesen Twee winstpunten voor Amersfoort 2 Tegen het sterke Tuindorp 3, dat nóg ongeslagen was in de 2e com petitie voor de 3e kl. S.G.S., heeft Amersfoort II een grote overwin ning (8-2) behaald. Êr rest nu nog de wedstrijd legen Baarn II, die de leiding heefl, op 27 Februari a.s. Als ook deze wordt ge wonnen, en de Baarnaars laten geen steek vallen, dan zal een beslissings wedstrijd moeten uitmaken, wie pro motiewedstrijden mag spelen. HuismanPeters %-YzSiebols Flak 1-0; Houbaer—De Ruiter 1-0; BakkenesLëipold 1-0; Meestér v. Gorkum 1-0: PrinsOostdijk 0-1; MosterdGroote Wolthaar 1-0; Hol landerJeninga Vz-'/k; v. Domme lenAmoureux 1-0; WeijerDub beldam 1-0. 1 Amersfoort had wit aan de oneven I borden. (Noorw.) 2.24.0, 11. Anton Huiskes (Ned.) 2.28.0 5000 m.: 1. Kees Broekman 8.21.3 (nieuw baanrecord), 2. Anton Huis kes 8.29.1, 3. Finn Hodt 8.33.7. 4. Wim van der Voort 8.34.8, 5. Yng- var Karlsen 8.39.8. Eindklassement: 1. Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt; 2. Kees Broekman (Ned.) 194.607 pnt; 3. Anton Huiskes (Ned.) 197.310 pnt; 4. Wim van der Voort (Ned.) 198.330 pnt. Botwinnik kampioen van Rusland De zesde partij van de tweekamp Botwinnik-Taimanov. welke werd afgebroken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Tai- manov remise voor, waarmede Bot winnik accoord ging. Botwinnik kan z.ich wederom kampioen van Rus land noemen, aangezien hij de twee kamp met 3!<a punt tegen 2Va punt heefl gewonnen. Voor de zevende maal is Botwinnik kampioen van zijn land geworden. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in verband met de nationale ramp. alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitie wedstrijden afgelast. Ook verzoekt 't K.N.V.B.-bestuur geen vriendschappelijke wedstrijden te orgai Europees kampioenschap 71/2 Tc Viersen in Duitsland werd oen aanvang gemaakt, mot hot tournooi om het Europoos kampioenschap 71.2. waar aan onze- landgenoten Van de Pol en Metz deelnemen. Treurig Onlangs brak in de buurt van Se- vcnum een paard, dat daar in de weide liep, een been. Een inmiddels ontboden veearts adviseerde 't dier, dat erg leed, onmiddellijk door een schot uit zijn lijden tc verlossen. De verzekeringsmaatschappij waarbij het dier verzekerd was, wilde het echter aan een paardenhandelaar verkopen, omdat het levend meer waard was dan dood. Zo werd dan de viervoeter op een wagen gehesen en op transport gesteld, een ver voer, dat uiterst pijnlijk voor het dier was. De winst, die de verzeke ringsmaatschappij, hierdoor kreeg, bedroeg 100.De paardenhande laar heeft, toen het dier afgemaakt was. het vlees verkocht. ADVERTENTIES na staande enige minuten stilte in acht werden genomen. In de pauze werd een collecte ge houden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. H. KW. Wie prijs stelt op kwaliteitclie koopt met dit merk ENKALON EN DUPONT van 2.95 tot 5.95 RAYON linksgeweven van 2.35 tot 3,50 VOOR EEN GOEDE BRIL nauwkeurig volgens recept naar Drogisterij Fa. ENGEL v. VEENSCHOTEN LEUSDERWEG 144 Telefoon 6524 Grote sortering glasbrillen en monturen in celluloid en doublé Ga bij hét kopen van een onder- en boven- raatras nooit af op schijnbaar voordeel, maar reken op de lange duur. Reken met jaren, vele jaren volmaakte nachtrust. Dan koopt U vanzelf een echte Auping N. V. FABRIEK Elk Auping product is te herkennen aan het Auping-etiket DEVENTER OOK VOOR LEDIKANTEN, DIVAN- EN OPKLAPBEDDEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3