T VIER DAGEN VERLOF VOOR FAMILIEBEZOEK Grote voorraden uien en peen gingen verloren Dierenbeulen Wegens moord op tuinder levenslang geëist LIEFDE VERDWEEN AKKERTJES VRIJDAG- S FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Aan militairen uit rampgebied De chefs van de militaire onder delen zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun fa milieleden heeft getroffen. Zij zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang zijnde hulp verleningsacties, zeer ongewenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woon plaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaiie auto riteiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te tref fen maatregel achtten zij het niet verantwoord, thans aan militair per- aoneel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gesta biliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie, zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door Vrijspraak inzake „Vogelkop" De 67-jarige werktuigkundige F. E. uit Amsterdam, oprichter en di recteur van de niet meer bestaan de handelsvereniging „Vogelkop", tegen wie wegens verduistering 6 maanden voorwaardelijk was geëist, Is door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. Deze werktuigkun dige had in 1951 met een ander ge noemde handelsvereniging opge richt die tot doel had een groep mensen naar Nieuw Guinea te emi greren om aldaar verschillende on dernemingen te gaan exploiteren. Ongeveer 15 geïnteresseerden stort ten destijds een waarborgsom van 63. Het hele plan liep spaak en slechts enkelen ontvingen dit geld terug. De directeur vertelde ter zit ting te goeder trouw te zijn ge weest. Ruzie niet zijn compagnon was voor een groot deel de oorzaak der mislukking. De zaak was hem daarna over het hoofd gelopen. Hij wilde het geld alsnog terugbetalen, zodra hij hiertoe in staat was. Kostwinnersvergoeding Met Ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien er in hun gemeente per sonen zijn die in de gemeente, van waaruit zijn zijn geëvacueerd, kost winnersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemeesters bij het desbetreffende departement iil dit geval het Ministerie van Oorlog en Marine is geïnformeerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Lek schip (met vee) aangekomen De, motorboot „Spes-Salutis"' uit Brielle Is in tie Parkhaven te Rot terdam aangekomen met aan boora 90 koeien uit fscharedijke. Het schip was tijdens de reis lek geraakt, waardoor de dieren tot de knieën in in hei water stonden. Met een hijs kraan werden ze op de wal ge bracht. waarna ze met veeauto's naar twee stallen zijn vervoerd. De brandweer, die gealarmeerd was, om de boot leeg te pompen, ver scheen met een gereedschapwagen en een babyspuit. Men kon echter niets doen. omdat de bodem van het schip met een laag kaf was bedekt. Met eigen middelen werd het wa ter uit de boot gepompt en het kleine lek werd voorlopig met een stuk spek (welwillend afgestaan door een slager) gedicht. Scheepsberichten de nationale den een buitengewoon verloJ familiebezoek worden verleend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hier voor nadere maatregelen worden vastgesteld. Dit verlof is alleen bestemd voor personeel, dat in Nederland werke lijke dienst verricht. Radioreportages over gehele wereld Omroepstatlons in een groot aan tal landen over de gehele wereld geven radioreportages van de wa tersnood in Nederland. Radiover slaggevers van allerlei nationalitei ten zijn naar ons land gekomen en maken gebrufk van de faciliteiten van verscheidene radio-instanties. Andere landen hebben een beroep gedaan op de Wereldomroep. Zo worden van Hilversum uit directe uitzendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de V. S. en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P.T.T. Voor Canada wordt elke middag een programma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en vandaag draadloos over de oceaan gebracht. O. m. ging een programma naar Madrid. Parijs, Luxemburg en Oslo. Reportages op platen zijn verzon den naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Nederlandse Antillen en Suri name. Schadeverzekering van inboedels .Omtrent de verzekering van scha- de aan opstallen en inboedels door overstroming tengevolge van dijk doorbraak vernemen wij, dat ver schillende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-polissen (zowel voor Inboedels als voor op stallen alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoor braak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groot getal zonder enige beperking afgegeven. „Watersnood 1953" een nationaal album Het ligt in de bedoeling van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels haar uit gave „Watersnood 1953" tot een waarlijk nationaal album te ma ken. Dit nationale karakter wordt verhoogd door het feit, dat H.M. de Koningin de toezegging heeft ge daan "een voorwoord in het boek te zullen schrijven. Als titel van de uitgave heeft de vereniging geko zen „De Ramp"- Zjj is voornemens een uitgave te doen verschijnen in Franse. Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan er plannen voor een Zuid-Afrikaanse uitgave. Zoals be kend zijn de baten van het boek be stemd voor het Nationaal Rampen fonds. Licht in Zeeuws noodgebied Allerlei Instanties hebben zich in gespannen de stroomvoorziening in Zeeland weer op gang te helpen. De N.V. Record, 'n metaalwarenfabriek te Velp, stelde een noodagregaat ter beschikking en de directie van dit bedrijf heeft deze machine nog in de nacht van 2 op 3 Febr. via Bel gië naar Walcheren gereden, waar deze voor het herstel van de water voorziening van Middelburg werd ingezet. Ook werden noodagregaten ontvangen van de Provinciale Lim- burgsche Electriciteits Mij.; van de brandweer te Maastricht; van de Persilfabrieken te Jutphaas en van de Machinefabriek Kromhout, die alle thans of binnenkort zullen wor den gebruikt voor verlichting van vitale gebouwen of van dijkrepara- ties. Sommigen zonden ook motor brandstof en electrotechnisch mate riaal mee. Verder zond de Prov. Geldersche Electriciteits Mij. een aantal mobie le zend-ontvanginstallaties. die thans over de eilanden worden gedistribu eerd ten behoeve van het herstel der stroomvoorziening. De P.T.T. en het G.E.B. te Den Haag. hebben te zamen een auto, voorzien van een mobilofoon-installatie, voor de repa ratiedienst van de P.Z.E.M. ter be schikking gesteld en naar Zeeland gebracht. Andere hulp, in de vorm van mon teurs en materiaal, staat reeds ge reed om te komen, zodra dit nodig en gewenst is. doch het zal duidelijk zijn, dat deze hulp, welke natuur lijk enorm wordt gewaardeerd, slechts geleidelijk kan worden inge zet, wegens de thans nog volkomen onbereikbaarheid van vele stations en kabels. Eerst zal een hoop werk aan dijken en waterkeringen moeten worden verzet. Prins vloog boven noodgebied Z.K.H. Prins Bernhard is Donder dagmorgen van het vliegveld Soes- terberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hü op het vliegveld Haamstede was geland, is hij overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag ver scheidene zwaar getroffen gemeen ten bezocht, voornamelijk op Schou wen en Duiveland, Noord Beveland en Zuid Beveland. Persoonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegeslagen. Z.K.H. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemees ters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toestand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijd krachten was de prins vol lof over het werk van de buitenlandse mili tairen. Dodelijk ongeluk Op de Petroleumweg in Rotter dam is een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 26-jarige chauffeur A. L. Men was bezig rij platen op te laden en vermoedelijk is de chauffeur uitgegleden en met het hoofd bekneld geraakt tussen een op te laden plaat en de reeds geladen platen. Hij overleed ter plaatse. AalsUük. 5 HamburgIsYork Aagtekerk, 5 Le Havre—Marseille Aardijk. 4 Z. Kp. Race Abbedijk, 5 ScUlys gep. Abhekerk, 4 R'dam—Bremen Alcyone, Ceylon—Colombo Arundo, 5 OuessantGenua Agamemnon, 4 P. au PrinceN. York Alrhiba. 6 te Santos verw. Alehan, 5 te Hamburg Alette, 5 te PL Swettenham Alioth, p. 5 Kp. Finlsterre Andijk. 6 te Antwerpen Arcndsdijk. 5 Santos—Rio de Janeiro Arendskerk, 5 Hongkong—R dam Ariadne, 5 te Turks Island Axeldijk, 4 New Orleans—R'dam Bandjermasin, 5 te Bagan Si Api Api Barracuda, 4 Helsingborg—Oslo Barnmum, 4 te Luwuk Meng kal is, 5 A" dam—Indonesia Bernisse. 4 bij Christianstad Bintang, 6 te Los Aiigeles Blitar. 6 te R'dam verw. Mlijdenduk. 6 te R'dam verw. Boschfontein, 5 Pt. SaidSuez Ceronia, 5 SydneyB. Papan 1 Chama, 5 Curacao—Gibraltar Cronenburgh, 5 te Gent Oongeöijk, 5 Hamburg—Bremen Drente, 4 te T. Priok Diernerdük, 7 te Antw. verw. Edam, 4 N. York—R'dam Klmina. 5 Toradi—Freetown Enggano, 7 te Muscat verw. Esso, 7 te Pernis verw. Fairsea, p. 5 Bizerta Friesland (R.L.). 6 te Eelawan Gaasterkerk, 6 E. London—P. Elizabeth Gaasterland, p. 5 Rio Grande Gonwe, 6 DakarKaolak Indrapoera, 5 MapsawaAden J. v. Oldenb.. 5 Malta—Pt Said Julia Mary, 5 NO. Humber Karossa, 5 te Banda Kertosono, 5 CalcuttaPriok Kot» Inten, 5 N. Orleans—Priok Lekkerkerk, 5 te Madras Lieve Vronwenkrek, 5 AdenKarachi Liudekerk, 5 Khorramshar—Bahrein Lauren skerk, 5 GenuaBarcelona Leuvehaven, 6 te Skelskor verw. Loenerkerk, 5 Bombay—R'dam Macuba, 5 WellingtonAuckland Manoeran, 6 te Akyab Marpessa, 6 te B. Papan Mellskerk, 5 AdenSuez Merwede. 5 te Houston Nw. Amsterdam, 5 te Havanna Noordwijk, 5 SingaporeBelawan O mala, 6 te Ras Tanura Poelau Laut, p. 5 Kp. St. Vincent PhrontJs, 6 BremenA'dara Rijndam, 3 te Cobh Roepat, 4 N. YorkBaltimore Siimarlnda, S TakoradiFreetown Si ba jak, 4 v. Papeete Slamat, 5 Ouessant—Pt Said Stad Leiden, p 5 Azoren Tabinta, 5 te Colombo Tarakan, 3 GenuaIndonesië Tamo, 6 te Hamburg Ternate, 5 Ouessant—Bone Tltns, 4 Malta—Eleusbaai Tawali, 5 te Surabaja Tominl, 5 te Semarang Tosari, 5 PadangPriok Waterland, 5 nog te St. Vincent W'ieldrecht, 5 GuardafuiMadras W'oensdrecht, 5 L. Palmas—Pto, Lacruz Prijzen van groenten- en fruitmarkten Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groenten- en fruit markt gedurende 30 Jan.6 Febr. het volgende mede. Door de ernstige overstromingen ie het op sommige punten moeilijk een betrouwbaar inzicht te krijgen in de situatie op de groentenmarkt. Het Zuid- Westen van het land is n.l. voor som mige tuinbouwproducten een belangrijk productiegebied. Volgens de voorlopige Inzichten 2ün grote voorraden uien en peen verloren gegaan. Voor het product uien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het land geen omvangrijke uienproductie voorkomt. Wat betreft peen ligt de situatie iets minder ongunstig, daar de teelt van dit product niet uitsluitend beperkt is tot het Zuidwesten. Anderzijds is het echter niet onmogelijk, dat in de komende we ken hoeveelheden peen ter beschikkin; zullen worden gesteld voor de voeder voorziening van geëvacueerd vee. Dl zal dan echter uitsluitend gelden voo de grovere sortering breekpeeu. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier spruiten en witlof geweest. Het uitval len van de productie aldaar zal de aan voeren wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aanleiding' te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getroffen tuinbouwgebieden worden geteeld. Wel was er in de eer ste dagen na de ramp een geringe prijs stijging btj deze producten te bemer ken. Er bestaat geen aanleiding te vre- zen voor verdere prijsstijgingen. De prijzen van de overige groenten- soorten zijn betrekkelijk weinig aar verandering onderhevig geweest en ei zijn ook geen vooruitzichten, dat dit op korte termtjn wel het geval zal zijn. Hier volgen nog enige noteringen van 4 Februari J.l:: Andijvie f 0.80—1; boerenkool f 0.20— f 0.30; waspcen f 0.13—0.20: gele sa-' voye kool f 0.06—0.LI; witte kool t 0.06 0.08: rode kool f 0.070.13; groene kool f 0.15—0.25: kroten f 0.100.12; knolselderij f 0.20-0.30; prei f 0.30— 0.45; spruiten f 0.50-0.80: witlof f 0.50 O.60. alles per kg. (Noteringen s ver boven, soms ver beneden deze prij zen, wegens onoverzichtelijke markt). Wat het fruit betreft kan worden op gemerkt. dat in het Zuidwesten van hel land ongetwijfeld een aantal partijen appelen verloren zijn gegaan. De grote yeilingkoelhuizen zijn echter nog geheel in tact en de machines functionneren al Schiedamse drukkerij vrijgesproken Conform het vonnis van de kan tonrechter, sprak de Rotterdamse rechtbank de 51-jarige H. L. J. R. uit Wassenaar vrij. Deze zou als medefirmant 40.000 biljetten hebben laten drukken, die overeenkomst zouden hebben vertoond met biljet ten van een gulden. R. was mede vennoot van de Kon. drukkerij Roe- lants uit Schiedam. Domhotel aangekocht door „Terminus" Naar wij vernemen, heeft de n.v. hotelexploitatie „Terminus" te Den Haag Utrecht aangekocht het Domhotel op de Catherijnesingel bij het Utrechts Centraal Station. De voor dezer dagen aangekondigde veiling van het Domhotel gaat der halve niet door. De nieuwe direc teur, de heer C. Larrewijn, heeft de bedoeling nog dit jaar het Domhotel te moderniseren en het interieur te verbeteren. De zoon van de voor malige eigenaar zal In dienst komen van de n.v. Terminus. Industrie-capaciteit onaangetast Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrij gen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig indu striële bedrijven. De productiecapa citeit van de Ned. industrie als zo danig is door de ramp niet aange tast. Marktberichten Kaasmarkt Gouda Aanvoer 13 partijen. Ie kw. f 2.24- f 2.2S, 2e kw. f 2.202.23, extra aware tot f 2.33. Handel redelijk. Veemarkt Delft Aanvoer 34 runderen, 110 nuchtere kalveren. 9 schapen en 1 geit. Prijzen vare koelen f 550—800; nuchtere kalve ren f 3545, alles per stuk; runderen per kg. slacht gewicht f 2 40—2.75. Handel gewillig. Marktberichten Bameveld Pluimveetnarkt Aanvoer ca 16.000 stuks, wat niet zo groot was. Er behoorlijk vraag naar slachtkïppen. waarvoor iets h<*ere prijzen betaald werden dan yof|g% week. Ook do handel in X.H. blauwe eii gekruiste piepkui kens was goed. Er werden reeds enkele kleine partijen lichte jonge rode haan tjes aangevoerd. Prijzen: oude kippen f 2.20—2.40; piepkuikens zware f 3.202.35; idem lichte t 2.40—2.60; Jonge haantjes f 2.40 —2.50. alles per kg.; overige per stuk; tamme konijnen f 2.50—7.75; wilde ko nijnen f 1.601.S5; oude hanen f 3.50 5.25; oude eenden f 0.S01.70; tamme jonge duiven f 0.650.80. Eiermarkt Aanvoer ca 900.000 stuk: Prijzenf 1515.50. algem. prijs f 15.25 per 100 stuks, kiloprijs f 2.52. Handel redelijk. Velnwse eier veiling BarneveldEde Aanvoer ca 700.000 stuks. Prijzen: eieren van 57-60 gram f 34 75—15-01: van 60-65 gram f 15.1816.08, alles per 100 stuks. Handel vlug. Paardenmarkt Den Bosch Op de Bossche paardenmarkt werden aangevoerd 27 stuks. Niettegenstaande de nationale ramp was de aanvoer be vredigend. In de kwaliteiten jonge paarden was veel handel, ook naar werkpaarden was veel vraag, voor beide soorten werden hoge prijzen besteed. Weinig aanvoer van hitten en pony's, matige handel. In het begin was <k handel in de beste kwaliteiten slachl- paarden vlug, wat hogere prijzen, af loop trager. Prijzen: vol jarigen r 950— f 1175; 3Ya-jarigen f 800—1050; 1 Va-ja rigen f 650—850; jaarlingen 1 400—550: werkpaarden f 1225. alles per stuk; slachtpaarden f 1.50175 per kg. gesl. gewicht, prima boven notering Eerstvolgende paardenmarkt Donder dag 5 Maart a.s. De Wereldfederatie voor Bescher ming van Dieren heeft in Spanje geprotesteerd tegen het zgn. gans trekken. Hierbij wordt over een ka naal een touw gespannen, dat be vestigd wordt aan de mast van twee scheepjes. Aan dit touw wordt een gans gebonden met de kop naar be neden. Onder dit touw varen bootjes door en de inzittenden moeten dan trachten de kop van de gans af te trekken. Degene, die hierin slaagt, de beste beul dus, is de winnaar van dit afschuwelijke spel. De Wereldfederatie heeft de Ver. voor Dierenbescherming in Japan gewaarschuwd, dat haar de mede deling heeft bereikt, dat een Span jaard met 5 stieren op weg is naar Japan, om aldaar stierengevechten te organiseren. Verzocht wordt stap pen te ondernemen, waardoor dit schouwspel verboden zal worden. Ook Amerika zal de Japanse re gering verzoeken om hier een stokje voor te steken. Tegen mishandeling van slachtpaarden e Wereldfederatie voor Be scherming van Dieren heeft onlangs geprotesteerd tegen de behandeling, die paarden, welke voor de slacht naar Nederland werden vervoerd, te Lingen ondergaan. De dieren blijven daar n.l. nachten lang zonder be scherming in de open lucht staan. Naar aanleiding van dit protest heeft de Deutsche Tierschutzbund ingegrepen en een einde aan deze misstand gemaakt. Daad en belofte De wereldfederatie voor bescher ming van dieren heeft van een Am sterdammer, die onbekend wenst te blijven, een bedrag van 1000 ont vangen, dat het begin moet worden van een kapitaal, waarmee de we reldfederatie een huis kan kopen teneinde daarin haar zetel en bu reaux onder te brengen. „Als ik over tien jaar nog op dit onder maanse rondloop", zo schreef de milde gever, „geef ik voor dit doel wederom duizend gulden". Uitspraak in Raalter petroleum-zaak De Zwolse Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de geruchtmaken de Raalter „petroleum-zaak". In een huis te Raalte is indertijd een ontploffing ontstaan, toen petro leum, vermengd met benzine, ge bruikt werd bij het aanmaken van de kachel. Een vrouw liep hierbij zware verwondingen op, waaraan ze later overleed. Conform de eis werd de depötchef van de benzine- maatschappü G. H. te Almelo, vrij gesproken. De chauffeur van de tankwagen. H. B. te Coevorden werd eveneens vrijgesproken (eis; 100).' De petroleumhandelaar H. J. B. uit Raalte werd veroordeeld tot. 120 (eis: 250). Pint, Pam ert Pom in het luchtruim In vele landen is men zeer be gaan met het lotdat Z.W.- Ifederland trof. 'Op de vracht afdeling van de K.L.M. te Pa rijs heerst grote drukte. De in gezamelde goederen worden hier verzendklaar gemaakt. 58, Pim was de eerste ogenblik ken zó geschrokken, dat hij niets kon doen. Hoe was 't mogelijk, dat Billie en Kareltje hier op deze plek waren? Hadden zij zich al weer be vrijd, uit de plastic ballon, die de professor om hen heen geschoten had? Het waren allemaal vragen, waarop Pim geen antwoord kon geven. En dat behoefde ook niet, want Billie was zo in zijn nopjes, dat hij Pim in de val had, dat hij zelf al uitleg gaf. „Ja, dat had je niet gedacht hè? Jij dacht dat je voorgoed met Billie afgerekend had, hè? Maar Billie laat zich zo gauw niet bang makenVooruit, geef op dat toestel, want dat is juist, wat we nodig hebben". Deze laat te woorden brachten Pim tot bezin ning. Het was Billie om het toestel van de professor te doen en dat mocht onder geen voorwaarden ge beuren. Bliksemsnel draaide hij aan de knop, eenmaal naar links, twee maal naar rechts en daar vloog hij de lucht in, terwijl Billie de uit laatgassen midden In zijn gezicht kreeg. Maar Billie was niet van plan om de strijd zo maai- op te geven. Hij nam een sprong in de lucht en wist Pim nog juist bij zijn benen te grijpen. Even ging hij mee de lucht in, maar tpen daalde de atoom-raket langzaam. Het toestel was niet op een dubbel gewicht be rekend en kon de zware last niet trekken. Pim begreep, dat hij over geleverd was aan Billie en Kareltje en dat deze twee bandieten hem heus niet zouden sparen. Beide onverlaten bekenden Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hil versum is voor de Amsterdamse rechtbank levenslang geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Aug. j.l. deze oude man met een hamer en een brood mes des morgens vroeg in zijn tuin van het leven te hebben beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toeval te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder ge werkt en meende te weten, dat de ze des mo.gens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Zij brachten de tuinder ernstige verwondingen toe, ontroof den hem zijn portefeuille, waarin 700 bleek te zitten en spoedden zich daarna op fietsen naar hun werk. Voordat hij overleed vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om 6 uur die morgen vond, wie de daders waren geweest. De mannen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. Thans is tegeifbeiden levenslang ge- eist. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopatische eigen schappen verminderd toerekenings vatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering ge- lOEN FEUILLETON DE Idoor MARY BURCHELt Toen moest Hope ook lachen en voor het eerst keek ze Errol goedkeurend in plaats van critisch aan. „Als je met de band je uiterlijk bedoelt", sprak ze onpartijdig, „dan ben je, eerlijk gezegd, een knappe man". Tot haar verbazing moest hij daar har telijk om lachen. En tot haar grote verwar ring sloeg hij zijn arm om haar heen. „Ik bedoel mijn uiterlijk niet, Hope, maar we drijven de vergelijking een beetje te ver door. Zullen we het hier maar bij laten, dat je niet bijster gesteld bent op wat je van me kent, maar daar dat niet veel is, ar kans is dat het op den duur beter wordt?" Ze moest ook lachen, half boos en half geroerd, waarom wist ze niet. „Dan laten we het daar maar bij." „Maar in ieder geval zijn we verloofd", .Ja natuurlijk." Ze wierp een blik op de ring aan haar vinger. „En dat zo zijnde, is het toch niet on redelijk als ik je een zoen geel" Ze keek hem verschrikter aan dan ze bedoelde, en hij zei snel en boos: „Kijk me niet zo aan!" „Het spijt me." Haar stem klonk klein tjes en koud, en ze keek dadelijk een andere kant op. „Geef me dan maar een zoen." „Dank je wel. Die koude wang die me nu wordt aangeboden ga ik niet kussen." En haar bij de kin nemend, keerde hij haar gezichtje naar zich toe en kuste haar op haar mond, zoals Richard haar nooit had gekust. „Laat dat!", riep Hope boos. „Hoe durf je!" „Durf wat? Je kussen? Je zei dat ik het mocht „Maar niet zo." „We spraken niet af hoe," antwoordde hij kortaf. „En ik koos mijn eigen manier." „Nou, maar ik vind het zo niet prettig," bitste Hope. „Daar raak je wel aan gewend," sprak hij, rustiger naarmate zij bozer werd. Ze rukte haar arm los. „Als je denkt dat ik je op die manier beter moet leren kennen en aardiger moet vinden, kun je je beter nog eens tweemaal bedenken." En voor hij haar kon tegenhouden, rukte ze zich los en rende alleen naar huis Ter wijl ze liep, vroeg ze zich af of hij haar te paard achterna zou rijden. Maar blijkbaar was hem dit een te dramatische wijze om de scène voort te zetten, of misschien dacht hij dat het verstandiger was haar alleen te laten. In leder geval klonk er gec-n geluid van paardehoeven, en toen Hope in de tuin kwam. keek Bridget van haar tuintje op en zei: „Hallo, fjeb je hem niet gevonden?" „Gevonden?" „Oom Errol. Ik dacht dat je hem tege moet wilde gaan." „O ja, natuurlijk, ik heb hem gevonden." „Nou, en wat heb je met hem gedaan?", informeerde Bridget niet onredelijk. „Hij komt er aan", zei Hope haastig. „We hebben samen gepraat en toen ben ik „Weggelopen?", vroeg Bridget belangstel lend. „Ben je!", antwoordde Hope gegeneerd dat Bridget de situatie zo goed doorzag. „Wat heb jy uitgevoerd, terwijl ik weg was?", vroeg ze, verlangend op een ander onderwerp over te gaan. „Mijn tuintje omgespit", zei Bridget, die een onvermoeibare graafster was. „Kijk, ik heb juist de aardappel opgegra ven om te zien hoe hij opschoot. Geloof je heus, dat hij aan het uitspruiten is?" Hope stak haar hand verstrooid naar de aardappel uit, en onmiddellijk riep Bridget uit: „Zeg! Wat een beeldige ring! Waar heb je die vandaan?" Er heerste even een vreemde stilte. Toen zei Hope: „Diedie heb ik van oom Errol gekregen." „Werkelijk? Dat is ontzettend aardig van hem." „Ja," gaf Hope weinig enthousiast toe. „Maar mijn hemeltje!" Bridget deed haar mond open en liet hem minstens drie se conden zo staan. „Dat is je linkerhand! Het is je ringvinger! Zijn oom Errol en jij dan verloofd! Hope har' het merkwaardige ge voel, dat wanneer ze „ja" tegen Bridget zei, ze zichzelf de laatste kans op ontsnapping benam. Maar ze kon niet zwijgend voor haar stomverbaasde zusje, die blijkbaar ver ging van opgewonden nieuwsgierigheid, blijven staan. „Zou je het prettig vinden, als dat zo was?", vroeg ze zwakjes. „Nou, natuurlijk! Het zou gewoon enig zijn!", riep Bridget. „Dan wordt dit pas goed ons thuis vooral nu mevrouw Tamberley weggaat", voegde ze er met onschuldige openhartigheid aan toe. En oom Errol onze zwager en jijBridget hield op en vroeg toen zeer geintrigeerd: „Word jij dan onze tante?" „Nee," zei Hope en lachte. Maar op de een of andere manier was Bridget er in geslaagd het zoveel minder dramatisch, zo veel redelijker en uitvoerbaarder te doen lijken. Het gevoel van paniek dat haar had bevangen toen Errol haar kuste, verdween langzamerhand. „Nou?", vroeg Bridget gespannen. „Wat nou?" „Natuurlijk of oom Errol en jij gaan trou wen". „O ja, dat gaan we". „Wel verdraaid, ik heb nog nooit iemand zo kalm over een aanzoek zien doen", riep Bridget uit. En de nu verachte aardappel in zijn kuiltje terugwerpend, rende ze de tuin in onder het uitstoten van een soort Indianenkreet, die het merkwaardige effect had Tony uit het struikgewas te doen op rijzen. Hope was te ver van hen af om hun ge sprek te kunnen volgen, maar de weelde rige gebaren waarmee ze het begeleidden, liet geen twijfel aan hun vreugde bestaan. Langzaam wandelde ze het tuinpad af naar hen toe en Tony verwelkomde haar met: „Zeg. dat is een prima idee van je om met oom Errol te gaan trouwen. Wanneer heb je dat bedacht?" „Hij heeft het bedacht", legde Hope niet zonder humor uit, „zowat een week ge leden." „Gunst dat was gauw. Hoe zou hij op het idee zijn gekomen", zei Tony met ontwa pende oprechtheid, „misschien dacht hij dat het dan voor ons gezelliger zou zijn". „Misschien wel", zei Hope glimlachend. „Daar komt hij aan", merkte Bridget op. „Vraag het hemzelf maar". Hope draaide zich niet om. Ze bleef stil staan op een lichte beving na, en kon alleen door uitdrukking op de gezichten van de kinderen zien hoe dichtbij hij was. „Ha, oom Errol!", riep Bridget, zodra hij binnen gehoorsafstand kwam. „We vinden het fijn, dat u met Hope gaat trouwen!" Hope wachtte op zijn antwoord, maar hij kwam naast haar staan, voordat hij sprak. Toen zei hij slechts: „Dus je hebt het hun verteld?" „Ja. Vind je het goed?" „Goed? Ja. natuurlijk. Ik ben zelfs tame lijk opgelucht Dat is alles. Ik dacht mis schien dat (Wordt vervolgd) steld, toen hy had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauf feur te Alkmaar. De oudste werd door zijn verdediger geschilderd als een fantast zonder wilskracht. Uit spraak 19 Februari. Willi Leisner. een vooraan staande functionaris in de Christen- Democratische Partij van Oost- Duitsland, is gearresteerd. (Advertentie) Een bonzend hoofd van de pijn. die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker u/erkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J Effectenbeurs OVERZICHT VAN 5 FEBRUARI De gevolgen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag op welk® wijze de financiering van de wederop bouw der overstroomde gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag, die op de beurs uiteraard niet buiten beschouwing wordt gelaten. Prolongatie 3 procent. 87li 44)" 54 bied. Staatsleningen Neder!. 1000 48 3% Ned. 1000 47-3 3)4 Ned 1000 37-3 Dollarlening 47-3 Investerlngscert. Ned. Werk. Schuld Ned. Ind. 1000 37 A Grootboek 1946 ïndustr. Ondern.: Alg. Kunstz. U. A. Berkei's Patent A. Calvé v. Gelder Zn. A. Kon. Ned. Hoogov. Ned. Kabel A. Philips A. Lever Brothers c.A. Koninkl. Petr. Rubber Ondern.: Amsterdam Rubber Bandar Deli Bat Rubb. A. Seheepv. Mij-en Holl. Am. Lijn A. Kon. Ned. Stb. A. ICon. Rott. Lloyd A. Ned. Seheepv. Mij A. Stmv. Mij Ned. A. Suiker Ondern.: Handel Ver. Amst. A_ Java C. A Ned.-Ind. S. en A. Tabaks Ondern.: Deli Bat. MU Dell M« A. Senembah M. A. Prov. en Gem. Leningen: Den Haag 37 3% Rotterdam 37 Hypotheekbanken Fr, Gr H. 3)4 97 Hollandsche Hyp. B. 9314 Nationale Hyp. B. 95 Rotlerd. Hyp. B. 3)4 93 Petroleum Ondern.: Bat. Petr. Mij 3)4 99" AANDELEN Bank-Cred. Instel].; A dnmse Bank A. 170 Holl Bank Unie 190 Rott. Bank Ver. 161 Slavenburg's Bank Twentse Bank 167 ïndustr. Ondern.: Int Gew. Bet 126 Ned. Gist Sp. A. 198 Rott. Droogdok A. 308 Stokvis A. 127 Werkspoor A. 129% Wyers A. 140)4 Internatio 145 Amerik. Spoorwegen: Baltimore Miss K. T. New York Centr, Pennsylvania Canadian Paciflo 4. Febr. 5 Febr. 95)4 95i3/ie 95)4 95l/i8 95' s 127)4 139)- 148)4 27* 24% 23% 3394 Amerik fondsen: Americ. Benberg Amerlc. Smelting Anaconda Betlehem Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep Stoel Standard Brands U. S. Steel North American Citif 9 Service Cont. Oil Mideont. Phillips Shell Union Tide Water 68M/10 68i5/ia 4ö?a 45% 80 79)4 477/ie 47"/lö 37)4 27% 42 42 23% 23)4 93 92)4 69% 59

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2