Springtij en orkaan veroorzaken nationale ramp Nederland in grote watersnood Ook onze streek heeft 6 doden te betreuren Doorbraken in Stormpoider- en IJsseldijk In Ouderkerk voerde men heldhaftige strijd voor het behoud van de dijk 27e JAARGANG PRIJS DER ADVERTENTIES! 12 cent p*r nillmot»! Ingezonden mededelingen i dubbel terlef POSTREKENING 108000 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 WEGEUNG'S DRUKKERIJ n.v. KRALINGSCHE VEER Par 3 maanden i 1.20, bty vooruitbetaling lotse nummert 12 cant Par pod i 1 *50 (blnnanland) TELEF. R'DAM 23853) ZONDAG 1 FEBRUARI 1953 zal door Nederlands bevolking niet gemakkelijk worden vergeten. In enkele uren tijds werd ruim een zesde gedeelte van ons land door het water overspoeld. Duizenden gezinnen werden door het woeste water opgejaagd en moesten vluchten voor het geweld van de grote kracht der natuurelementen. Vele honderden mensen kwamen in de golven om en talloze boerderijen, huizen en fabrieken werden verwoest. Groot is de nood, die is geleden en nog steeds komen berichten bin- j nen van personen, die deze nationale ramp niet hebben overleefd. Duizenden stuks vee drijven nog rond in het water van de Zeeuwse Polders, van de Zuidhollandse eilanden, van West-Brabant. Nameloos veel leed is er berokkend en honderdduizenden hectaren bouwland zijn verloren gegaan en ongeveer 50.000 personen zijn dakloos geworden, doordat woningen door het water werden vernietigd. GELUKKIG HEEFT NEDERLAND Zijn taak in deze watersnood verstaan. Uit alle delen van ons kleine vaderland, zijn voertuigen, werkwilligen, enz., enz., enz., naar de gebieden van de overstromingen getrokken om de helpende hand te bieden. De Ko ninklijke Luchtvaartmaatschappij, het Ministerie van Oorlog en honderden particuliere bedrijven boden hun hulp aan. Fondsen zijn als paddestoelen uit de grond geschoten en duizenden comité's zijn gevormd om de evacué's van de nodige dekking, kleding en schoeisel te voorzien. Nederland heeft geofferd op grootse wijze. Ook de Omroepverenigingen hebben deze dagen laten zien, dat zij haar taak verstaan. Dag en nacht hebben zij berichten doorgegeven over plaatsen, waar dringende, zeer dringende hulp nodig was DE GEHELE NEDERLANDSE BEVOLKING HEEFT HAAR STEENTJE BIJGEDRAGEN OM HET NAMELOOS LEED TE VERZACHTEN GROOT WAS EN IS HET MEDELEVEN VAN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND, DIE OOK DAADWERKELIJKE HULP VERLEENDEN EN NOG VERLENEN Angstige mensen zochten hun toevlucht voor het zeer snel stijgende water op de bovenverdiepingen en daken van hun huizen. Anderen grepen zich krampachtig vast aan de bomen en lantaarnpalen om aan de vloed van het water te ont komen. Grote menigte mensen hielpen om de bedreigde punten met zandzakken te beschermen al dan niet met succes tegen de niets ontziende waterkracht. Het water steeg in vele polders onrustbarend en vele personen, die zich op zolders veilig waanden werden in het ijskoude water geworpen, doordat de muren het geweld van de baren niet konden weerstaan en bezweken. Anderen geraakten bewusteloos door de doorstane angst en koude. De storm, die met een snelheid van circa 140 km per uur over Nederland blies, joeg het water tegen de dijken van onze lage landen. Vele waterkeringen bezweken voor het machtige geweld van het opgezweepte water. Het werd een ramp die voor immer in Ne derlands geschiedenis zal blijven geboekstaafd. Welvaart en ellende Zaterdagmorgen werd al gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water, doch niemand vermoedde dat het in de nacht van Zater dag op Zondag tot zulke grote verschrik kingen zou komen. Wij, Nederlanders, wa ren wel gewend aan hoog water en „ook nu zullen de dijken het wel houden", was de mening van alle Nederlanders, die in de laagste gedeelten aan de Westkust van Holland woonden. Men dacht er des mid dags niet meer aan, dat voor gevaarlijk hoog water was gewaarschuwd Alles ging z'n normale gang en rustig slechts nu en dan opgeschrikt door een harde windstoot begaf men zich ter ruste. Het hoogtepunt bereikte het water op Zon dagmorgen 1 Februari omstreeks 6 uur. Toen reeds stonden verscheidene delen van ons land onder water, 's Nachts om 1 uur zelfs werden de dijken overspoeld en om drie uur waren vele polders geïnnun- deerd. Het water dat zoveel welvaart aan Neder land heeft verschaft, is nu onze grootste vijand geworden. Eeuwen achtereen zijn de golven het element geweest van vele Nederlanders, die uitzworven over vele wereldzeeën om het land op ie bouwen en het welvaart te geven. Nu, op 1 Februari 1953 werd een ontzaggelijk groot deel aan onze lage landen ontnomen. Juist nu, nu Nederland, de eerste ellen de van de tweede wereldoorlog achter de rug heeft en snel aan zijn herstel arbeidt, juist nu werd onze Rappere bevolking ge teisterd door een verschrikkelijke ramp, waartegen niets was bestand. Tegen de bezetter kon men zich te weer stellen, maar tegen de reusachtige, huizen hoge golven opgezweept door de harde wind, was geen tegenstand mogelijk. De arbeid van honderden landbouwers werd in enkele uren vernietigd en wanneer het land weer van water zal zijn gezuiverd, begint hij weer opnieuw. Nederland heeft haar taak in deze begre pen. Fondsen, comité's, enz., werden opge richt om degenen, die alles verloren in de golven, van kleding, dekking en schoeisel te voorzien. Ook financieel wordt op aller lei manieren getracht om gelden in te za melen. Millioenen guldens stromen binnen en worden gestort door alle lagen van de bevolking. Maar er is nog veel meer nodig daarom stort ook U nog een bijdrage op postrekening 9575 t.n.v. het Nationaal rampenfonds, Statenlaan 81, te Den Haag. Hal gat is dicht Ouderkerk en met hen de gehele Krimpenerwaard kunnen De nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 is een nacht geworden om nooit te vergeten. Als we er aan denken klinkt het geruis van het zich over de dijk stortende water ons nog in de oren. De felle, koude Noordwester storm joeg het water met kracht de riviermondingen binnen. Het water in de IJssel steeg onrustbarend. Te middernacht werd het reeds duidelijk, dat de toestand haast onhoudbaar, zo niet hopeloos worden zou. Te drie uur stond het water reeds bijna gelijk met het wegdek van de dijk, terwijl de almanak als tijd voor hoog water aangaf 6.30 uur. En dat, niettegenstaande na de watersnoodnacht van 13 Januari 1916 de dijk pl.m. 1.20 meter was verhoogd. Hoewel niet snel meer, de laatste uren, soms met kleine tijdelijke zakkingen van het water, gevolg wellicht van doorbraken elders, steeds bleef het water stijgen. In de Dorpsstraat was het een drukte van be- En werkelijk. Omstreeks 2 uur in de middag gil. lang, drukker dan op de drukste uren van een de de stoomfluit van een sleepboot, boven het werkdag. Vrachtauto's en manschappen van 't loeien van de storm uit. Twee sterke sleepboten Dijkleger voorzien van schoppen werden naar de Noorwegen en de Rusland van Piet Smit wa de bedreigde punten van de dijk vervoerd. Au- ren het. Ze sleepten een oud 250 tons schip dat to's met zandzakken puin, enz. reden af en aan. voor sloop bestemd was en ergens langs de ri- Zïeken en invaliden van de Kerkweg werden in vier gelegen had. Door handig manoeuvreren veiligheid gebracht. Bewoners van de buiten- kreeg men het recht voor het gat en Ouder- dijks gelegen huizen zaten reeds diep in het wa- kerks nieuwe moderne motorspuit spoot het vol ter. Het aanwezig meubilair werd zoveel moge- totdat het zonk. Later legde de „Lekstroom IV" lijk op de zolder of elders in veiligheid ge- er nog een ander sloopschip bij. Ook schipper j G. Vuyk kwam met zijn motorschip „Eben Ha- voor het gat liggen, om de kracht de Hoe precair het ook met Schielands Hoge Zeedijk gesteld was, toont deie foto, genomen Zondag morgen, circa 6 uur op de Schaardijk te Kra- lingsche Veer, ter hoogte van A. van der Velden's Zand- en Grinthandel bracht. Ongeveer 4 uur begon het water, door de wind - gestuwd op verscheidene plaatsen reeds over de SLroom 'e DreKen. dijk te stromen. Bekistingen met zandzakken, Inderdaad, het hielp. Tientallen burgers en mi- pakken stro, planken enz. werden op de kruin litairen onder leiding van kapitein de Vries van van de dijk gestapeld. Het werd echter een vrij de Verbindingstroepen uit Den Haag werkten hopeloos werk. Het water stroomde op vele als paarden. Helaas, om 4 uur bij het wassen plaatsen de binnenzijde van de dijk af, door- van het water moesten de mannen weer van de weekte het talud en het duurde niet lang meer dam af. die nog enkele centimeters boven het of aan de binnenzijde van de dijk hadden af- water uitstak. Toen werd het motorschip „Avon- brokkelingen, grondverschuivingen en instortin- tuur" te hulp geroepen, die met de zandbak la gen plaats. Vooral op 't dijkvak Dorpsstraat-Ge- dingen zand en puin in het gat stortte. Het re sultaat was, dat de dam weer steviger werd en na een half uur kon men weer zeildoeken en Vlak naast de GereJ. Kerk werd dit zo erg, dat faklfn lcEEen- Bij. het invallen van de_duis men om 4.30 uur van pph wpricpl iikp Hnnrhraat terms raakte alle zand 1 1 in de omgeving op. Toen ...tril VI,-X.vv vu, veil CCIi WCifkCiJJIVC UUUiUlddA Ja t r kon spreken. Boven het geluid van de storm uit wer<ien drietonners van de Kon. Landmacht m- raasde de neerstortende watermassa, stukkeu f„esS,akei,d'„Df,eer5te cko!°S,e kwami"? ?".UUr van de dijk tot ver in de polder miesleurend. b„3ïïe' ,Van ade chaulfeurs werd .het uiter- De kerk kreeg het zwaar te verduren. Een stuk s,.a üevergd. Aan de ene kant een woedende n- - - - - met schuimbekopte golven, aan de andere van de benedenmuur op de hoek van het ge- -.. - bouw, waar kosterswoning en consistoriekamer ,en J meter diepe polder, waarin het ziin sloee wee Het arhfpr dp kprk staanrtp huis water langzaam steeg. En onder hun wielen een bewoond door de heer C. Rijkaart en zijn zus- ter weerszijden afbrokkelend wegdek. Soms ter, kreeg de volle kracht van het zich als een EmE man,™eteJ voor meler """J™'- Een 'T waterval in de polder stortende water te ver- llEEer betekende een ramp. Maar een andere duren i ve® er niet. Toch kwam men zonder onge- i lukken bij het doel. Schijnbaar onvermoeide Di( huis werd totaal weggevaagd. Aanvankelijk handen wierpen hun ballast op de dam. Bij de dacht men, dat beiden een veilig onderdak bU felle schijnwerpers kon men zien, dat men de buren of familie hadden gevonden, doch Maan- strijd tegen het water aan het winnen was. Ook dagmorgen bleken zij nog steeds zoek. In de Maandag is de gehele dag en met succes op de- loop i de morgen is het lijk ej. G. Rij- ze wijze doorgewerkt. Nieuwe troepen militai- kaart gevonden diep in de polder. Het lijk van ren losten de anderen af. De dam wordt breder de heer C. Rijkaart, is nog niet gevonden. Hel gat in de dijk had tenslotte een lengte van 30 tot 40 meter. Maar als een rots in de bran ding hield de Geref. Kerk stand. De stroom schuurde langs de muren, sleurde al- er schijnt geen gevaar voor mislukking meer aanwezig. Als de wind blijft liggen en meer naar Noord-Noordoost draait, is Ouder kerk het hoge water in de rivier kwijt. Ouder kerk is echter in vele opzichten nog geisoleerd. Ie grond aan de westkant van het gebouw mee Er was Maandag nog geen electrisch licht, geen totdat de fundamenten bloot kwamen. Toch telefoonverbinding, geen leidingwater. Dit laat- bleef het staan. Op het moment dat men de elec- triciteit zo broodnodig had, viel om half zes de straatverlichting uit, en een poosje daarna zaten ook alle woningen zonder licht. Ondanks de duisternis werden de beveiligingspogingen niet opgegeven. Zandzakken werden op vele bedreig de plaatsen aangebracht. Toen het dag werd en men de toestand enigermate kon overzien ble ken de vernielingen ongelofelijk. Hoewel er ve le instortingen waren, werd, in de eerste plaats alle aandacht geconcentreerd op het gat bij de kerk. Dat moest dicht. Maar met de weinige manschappen en materiaal leek het aanvanke lijk een hopeloos werk. Door de doorbraak was Ouderkerk in twee delen gesplitst. Aan de ene kant wist men. toen ook de telefoonverbinding uitviel, van de andere zijde niets meer af. Aan de oostelijke kant van de breuk kwamen het eerst in actie. Omstreeks de middag kwam ook van de westkant van de breuk meer activiteit. Van alle kanten kwamen vrachtauto's met la dingen zandzakken, puin, beton en bouwmateri aal aan, benevens 4 auto's van „De Producent" uit Gouda met militairen. Al het meegebrachte ste wordt met tankauto's aangevoerd. Laten we nu de gehele dijk van Ouderkerk eens langs gaan, vanaf de Watertoren aan de Krim- pense kant tot „Het Zwaantje" aan Gouderaks grensgebied. Allereerst treffen we dan een be denkelijke dijkval aan rechts voor de boerderij met het dwars er over gebouwde voorhuis be woond door de Wed. G. Nap. Een derde gedeelte aan de binnenzijde van de dijk alsmede de voor deze hofstee gelegen tuin is totaal weggespoeld. Hier ontstond ook in de watersnoodnacht van 13 Januari 1916 een groot gat dat door het in werpen van een lading mais uit de toen nog in bedrijf zijnde korenmolen op het nippertje kon worden gedicht. De Dorpsstraat zelf is vrijwel intact gebleven met uitzondering van een inzinking voor het huis van kapper Joh. van Gemeren. De buiten dijks staande woningen en vooral de winkeliers onder hen, hadden veel waterschade Dan het dijkvak dat er het slechts aan toe is. U11 vjuuua muuBuwi nl. van de Dorpsstraat tot de Geref. Kerk, Vlak materiaal werd in het gat geworpen, dat eerst voor de woning van de secretaris-penningmees- een bodemloze put leek. Maar langzamerhand 'ter van het Hoogheemraadschap „De Knmpe- vormden zich van de koppen der dijken af nerwaard de heer P. van der Leeden een die- zwakke dammetjes. Het water had echter nog pe put tot bijna de helft van het wegdek, nu steeds de sterke wind tot bondgenoot. Hoe smal- niet zakken zand opgevuld. Even verderop ligt Ier het gat werd. hoe sneller de stroom er door het transformatorhuisje van het G.E.B. als een kolkte. Wie op het idee gekomen is, weten we blokkendoos tegen de dijklielft geworpen, die niet, maar de politie zeide ons toen we weer ook hier ernstig is weggeslagen, een kijkje kwamen nemen: Er komen schepen. Overal waar het rivierwater van de Sloopschepen die men voor het gat wil laten dijk is gestroomd zyn stoepen en trappen on- zinken. Zie vervolg pagina 1, tweede blad.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1