MILLIOENENSTROOM BLIJFT AANHOUDEN... DE WATERSNOOD EN DE GROENTEMARKT COÖRDINATIE VAN DE HULPVERLENING Ook president Pauselijk Hulp werk naar Nederland SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOOD In kas van Rampenfonds, gisteravond 7 uur: f 11.672.000,S Een millioen uit Curacao ABDIJSIROOP VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 De wijze, waarop men in binnen- en buitenland de getroffenen te hulp blijft snellen, is ongekend. Hoe verschrikkelijk steeds de ware omvang van de watersnood-ramp zich openbaart, hoe intenser het medeleven wordt en de drang, door giften en gaven iets goed te maken van dat grote leed, dat velen heeft getroffen. „Gooi geld in dat wateris de slagzin waaronder, blijkens de laatste bezielende berichten, op de Nederlandse Antillen reeds meer dan 'n millioen bijeen werd gebracht „Wij moeten helpen!" is de leuze waarmee men in het Friese plattelandsdorp Tzum bijna honderdzes gulden per gezin inzamelde, hierdoor alle in de gauwigheid gevestigde records alweer met lofwaardige stukken slaande. De vrijgevigheid is ontroerend, de hulpvaardigheid ongeëvenaard. Daar was een parti culier in Bloemendaal die onbekend wilde blijven, maar twintigduizend gulden gaf; daar was een jongeman in Maastricht die zijn gespaarde carnavalsgeld naar het post kantoor bracht; daar was een klein Amsterdams meisje, dat dit jaar géén verjaars cadeautjes wilde hebben En daar waren de talloze gedetineerden in de Nederlandse strafgevangenissen die in de eerstkomende veertien dagen niet zullen roken, en him zakgeld niet zullen opnemen. Onderstaande bloemlezing is wederom lang, en toch slechts weer een greep. Men zal, bij het doorlezen, er stil van worden, en, met de tienduizenden voor wie deze vrucht van doortastende menslievendheid bestemd is, moeten beamen, dat er tóch ontelbare warme harten kloppen in deze hedendaagse wereld, waarvan men zegt dat zij slechts hard en nuchter is PAGINA 1 BINNENLAND De inzameling in Arnhem is gisteren de drie ton gepas seerd. In de Wieringermeer heeft men 61 per gezin bijeen gebracht. In MoerkapeUe bedroeg de opbrengst van de collecte onder de 275~gezinnen 11,500. In de Haarlemmermeer werd in totaal twee ton inge zameld. Door bemanningsleden van de schepen „Tei Reïas" en Laertes", die zich in de Indonesische wateren bevinden, is duizend gulden bijeengebracht. Een aantal militairen van het 14 bataljon „Prins Alexander", dat geholpen heeft bij het dichten van de dijken in Zeeland, heeft 350 aan het Rampenfonds be schikbaar gesteld. Deze gelden hadden zij verdiend gedu rende de werkzaamheden in de noodgebieden. In Zevenhuizen bracht een collecte 37.000 op. Dit is 11.21 per inwoner. De militaire oorlogsslachtoffers, weduwen en vrezen van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers hebben uit hun kas een bedrag van 1.000 geschonken. De Vereniging van Ambtenaren H.O.R.Aheeft in haar herstellingsoord te Ede dertig kamers ingericht voor zestig evacué's. De Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels geeft een boek „Watersnood 1953" uit. H. M. de Koningin zal een voorwoord schrijven. Een uitgave zal verschijnen in de Franse. Duitse en Engelse tekst. De baten zijn voor het Nationaal Rampenfonds. In Hilversum is een totaal van 10.000 ingezameld. In Huizen werd 41.000 bijeengebracht. In Laren bracht men 39.000 bijeen. In de gemeente Blaricum zamelde men 17.000 in. Een kweker uit Loosdrecht verkocht honderd orchideeën, die ruim 3.700 opbrachten. De fractieleiders Kraag, Lachmon en Karamat Ali heb ben bij de Staten van Suriname een motie ingediend om 100.00Ó Nederlandse guldens beschikbaar te stellen. De mijnwerkers bij de Bauxietmaatschappy in Suriname zullen een dag overwerken. Jan Mus werd Woensdagavond een gesloten enveloppe met inhoud overhandigd. Hij heeft dit geld overgemaakt naar het Rampenfonds. Provinciale Staten van Limburg hebben 50.000 ge voteerd. Mgr dr Lemmens, bisschop van Roermond, heeft ÏO'OOO van het bisdom naar het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De girorekening van de provincie Limburg heeft een be- 122.833.40 overgemaakt. Inwoners tellende gemeente Nieuwleusen in Overijssel bracht 40.000 bijeen. De gemeente Uithuizermeeden in Groningen voteerde 57.500. Uithoorn, dat 6500 inwoners telt, schonk 48.000. De bemanning van de ,fPólydomsen de Teucervan de Mij Oceaan hebben resp. 310 en 650 telegrafisch overgemaakt. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft 100.000 ter beschikking gesteld. De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon heeft een bedrag bijeengebracht van 15.000. De bemanning van de vergane Klipfontein" heeft te zamen met een équipage van de „Zuiderkruis" 550 inge zameld. Tu Oos'rrhesseler bij Coevorden werd 35.10 per gezin opgebracht. Het Algemeen Watersnoodfonds heeft een bedrag van bijna vier ton gevoteerd. Het zelf zioaar getroffen Texel wist ƒ15.000 bijeen te krijgen. De Franse Rijnvaart heeft het Rode Kruis een vriend schapsschip geschonken. De wnd. Grootmeester van de Souvereine Orde van Maltha te Rome stelde 5000 dollar ter beschikking. De Vereniging van Banken in Oostenrijk heeft gisteren 100.000 schilling afgestaan. Alle Oostenrijkse bioscopen zullen hun ontvangsten van Dinsdag a.s. aan Nederland afstaan. De Vereniging ra» Katholieke Jongeren in Oostenrijk, die een millioen'leden telt, zal het loon van een uur werken afstaan. De premier van Noord-Rijnwest falen heeft gisteren als eerste gift van zijn regering aan de Nederlandse consul- generaal te Dusseldorf 100.000 Mark aangeboden. Ook in de V.S. geeft men voor tienduizenden dollars. Hoewel de Nederlandse ambassadeur Donderdag bekend maakte dat geen hulp in goederen meer nodig is, zijn reeds een aanzienlijk aantal vrachtauto's met hulpgoederen op weg naar de Oostkust. BUITENLAND Koning Frederik van Denemarken zond 40 wollen dekens naar het Rode Kruis. Een aantal instellingen van zijn land zal 5.000 schoppen sturen. Uit Saarbrueclcen is een trein met 700 ton kolen ver trokken, een geschenk van de regering van Saarland. De politie van Saai-land stuurde een afdeling pioniers en twee mobiele keukens. Duitse padvinders bieden aan 100 jongens hij hun ouders onder te brengen voor drie weken met gratis vervoer. Het Australische kabinet besloot 40.000 pond sterling te schenken. Leden van de 101-ste divisie Amerikaanse luchtlandings troepen, hebben een inzameling van kleren en dekens ge organiseerd. De huisvrouwenvereniging en een aantal zaken in Dja karta brachten reeds 4',-j ton dekens, kleren, rgst en thee bij elkaar. De Zwitserse nationale Rode Kruisorganisaties hebben nu al bijna twee millioen gulden beschikbaar gesteld voor Nederland, Engeland en België. Het Frans Christ. Vakverbond kan 25 kinderen opnemen. De stad lAlle wil 45 Nederlandse kinderen herbergen. Portugal heeft aangeboden 1.000 jongens en meisjes gastvrij op te nemen. Van de Pauselijke Hulpactie ontving men het aanbod 2000 kinderen onder te brengen in de pauselijke vacantie- centra in de bergen van Italië en aan zee. Een buitenlandse reder voor wie Wilton-Fijenoord sche pen in aanbouw heeft, bestemde spontaan een bedrag van f 5000 voor storting in het Nationaal Rampenfonds. De Stichting die het ..Home de Beloeil", het landgoed van de prins de Ligne, in België beheert, heeft meegedeeld twaalf Nederlandse kinderen te willen opnemen. Uien worden uiterst schaarsvoor het overige weinig hinder Het centraal bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland bespreekt in zijn overzicht over het verloop van de groen ten- en fruitmarkt over de periode van 30 Januari t.m. 6 Februari ook de gevol gen van de watersnoodramp op dit ter rein. Het Zuidwesten van het land is nl. voor sommige tuinbouwproducten een be langrijk productiegebied. Volgens de voorlopige inzichten zijn grote voorraden uien en peen verloren gegaan. Voor uien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het lang geen om vangrijke uienproductie voorkomt. Ten aanzien van peen ligt de situatie iets min der ongunstig daar de teelt van dit pro duct niet uitsluitend beperkt is tot het Zuidwesten. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof geweest. Het uitvallen van de productie aldaar zal de aanvoeren wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aanleiding te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getrof fen tuinbouwgebieden worden geteeld. Wel was er in de eerste dagen na de ramp een geringere prijsstijging bij deze pro ducten te bemerken. Er bestaat volgens het bureau geen aanleiding te vrezen voor verdere prijsstijgingen. De prijzen van de overigg groentensoor- ten zijn betrekkelijk weinig aan verande ring onderhevig geweest en er zijn ook geen vooruitzichten dat dit op korte ter mijn wel het geval zal 2ijn. Venezuela is een comité gevormd door de Nederland se gemeenschap, dat 3.000 dollar heeft gestort. Uit Spanje komt het bericht dat reeds 100.000 peseta's in de kas van het Nationaal Rampenfonds zijn gestort, terwijl 10.000 direct konden worden overgemaakt. Orkestleden en personeelsleden van het Rotterdams Phïlharmonisch Orkest hebben een dag salaris afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Het vierduizend inwoners tellende Heeze in Noordbra bant heeft, afgezien van de girostortingen 15.000 bijeen gebracht. Westerbork in Drenthe gaf dertig gulden per gezin plus twintig kubieke meter goederen. In Veenendadl kwam 100.000 binnen. De collecte bij de Fordfabrieken m Amsterdam bracht 37.000 op. waarvan 13.500 of twintig gulden per persoon van het personeel en 23.500 van de directie. Een houtbouwbedrijf in Vroomshoop stelde een volledige houten woning met inrichting ter beschikking. In de 900 zielen tellende gemeente Berkenwoude heeft de collecte voor het Nationaal Rampenfonds 11.000 opge bracht. De buurtschap Achterhoek (Z.H.) met 300 zielen, nam van dit bedrag 5.000 voor zijn rekening. Posterholt in Limburg bracht elf gulden per gezin hijeen. De afdeling genie van de S.R.O.G. te Soesterbcrg geeft de extra gulden per dag, die verdiend werd tijdens werk zaamheden in het rampengebied. In Friesland is al meer dan een millioen voor het Natio naal Rampenfonds bijeengebracht. De Kamer van Koophandel in Drenthe heeft van het voordelig saldo over 1952 3.000 aan het Rampenfonds ten goede doen komen. De gemeenteraad van Wieringermeer heeft besloten, in overleg met de Vereniging van Ned. Gemeenten, een ge meente in het noodgebied te adopteren en daarvoor 50.000 te votei'en. De bemanning van de ...Piet Hein", op weg van Korea naar Nederland, bracht 8 per hoofd op. De bedrijfsgroev Horeca schonk 10.000. In Zuidbarge, bij Emmen, bracht men 42 per gezin op. In de dorpen Jubbega. Schurega en Oornsterzwaagmet een bevolking van ongeveer 1100 gezinnen, voor het meren deel arbeiders, is een bedrag van 11.000 opgehaald. De f>meente Krimpen a. d. Lek heeft 10.000 bijeen gebracht. In de gemeente Kampen hebben de boeren voor een waarde van 130.000 vee en hooi afgestaan. On Urk leverde de eerste geldinzameling ruim 10.000 op. Zodra de vloot die nu door het reddingswerk wordt vastgehouden weer ter visvangst zal uitvaren zal nog een inzameling worden gehouden. Fen collecte in Hedel bracht 5.700 op. hr-t door de nr.rlog zwaar getroffen dorp Bchiindel zamelde men ƒ11.000 in. Het personeel van Jansen de Wit's kousenfabriek in dit dorp stond het loon van een vacantie- dag af. hetgeen, aangevuld met een gift van de directie, neerkomt op 50.000. 7» Nijmegen werd tijdens een culturele uitvoering in „De Vereniging" 1.800 opgehaald. Kinderen xran de Indonschool te Bussum hebben met dub beltjes en centen uit hun spaarpot 736 opgebracht. Het college van Gedeputeerde Staten in Gelderland heeft het Natonaal Rampenfonds een bijdrage van 250.000 gul den in het uitzicht gesteld. De gisteren in Den Haag gehouden buscollecte bracht 437.000 op. De gemeenteraad van Helmond heeft gisteren besloten 100.000 beschikbaar te stellen van het Nationaal Ram penfonds. Dr boeren van Lekkerland hebben 35 koeien, 28 pinken en 8 kalveren ter beschikking van hun getroffen collega's gesteld. Wbracht f 32.000 bij elkaar, dat is 40 per gezin. In Oldenhove werd 15 per hoofd geofferd. Esr.o .Vrrirrland voteerde een bedrag van 100.000. Het personeel besloot twee procent van het salaris aan het Nationaal Rampenfonds af te staan. De bakkersgezellen uit geheel ons land zullen tien procent, van hun loon afdragen. De opbrengst *al door de werkgevers worden verdubbeld. Een Duitse textielindustrieel in Hcrdecke aan de Ruhr maakte telegrafisch 3000 Mark over en bood aan, twee kinderen in zijn huis op te nemen. De'Tsjechische legatie heeft f 30.— overgemaakt. De Finse presidentJuho Paasikivi, heeft 50.000 Mark ter beschikking gesteld. Orangein Zuid-Frankrijk, de plaats van herkomst der Oranjes, schonk vijfduizend. Cannes voteerde tienduizend gulden. De Nederlandse gemeenschap Ie Singapore heeft, als eerste bijdrage, 50.000 Straits dollars, d.i. 62.500, gulden bijeen gebracht. Het Australische Rode Kruis heeft 400 Pond Sterling, d.i. f 4.260 uitgetrokken. Het Canadese Leger des Heils zond f 38.000 voor Neder land en Engeland. Tot Donderdag had het Deense Rode Kruis 250.000 Deense kronen ingezameld. Vrijdag begint de verzending, per vliegtuig, van 5000 in geheel Denemarken bijeengebrachte nieuwe spaden. Zater dag, 14 Februari, zal de Deense Radio-Omroep een concert geven ten bate van de Nederlandse slachtoffers. Dirigent zal zijn Willem van Otterloo. De taxichauffeurs van Viborg in Jutland zijn van plan hun ontvangsten van Vrijdag af te staan. Dc stad Boclmm stelde 5.000 Mark beschikbaar. De Zwitserse Ambachtsfederalie heeft aangeboden 100 kinderen gedurende vier weken in Zwitserland op te ne men. In Bremen hebben j~t politiebeambten dit jaar afstand gedaan van hun vacantierecht. Zij hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpverlening, door te brengen. Deze Westduitse reddingsploeg brengt haar eigen reddingboten mee en zal geheel voor haar eigen bevoorrading zorgen. De Franse luchtvaartmij. ..Air France'' heeft aan de K.L.M. aangeboden haar gratis te helpen met het vervoer van de in Franluijk bijeengebrachte goederen. De K.L.M. staat n.l. voor de onmogelijke taak de 25 ton hulpgoederen, die alleen al in Parijs zijn bijeengebracht te vervoeren. De K.L.M. heeft bekend gemaakt gratis vervoersruimte beschikbaar te stellen over haar gehele luchtnet voor het vervoer van goederen, bestemd voor de noodgebieden. De K.L.M.-vertegenwoordigers over de gehele wereld worden nu met aanbiedingen overstelpt. Op enkele plaatsen o.a. te New-York, Curagao en Londen is het aanbod niet te ver werken. De Franse studenten zullen in de straten van Parijs col lecteren voor de noodgebieden. In Noorwegen was Donderdag reeds 500.000 Kronen in gezameld. Onder Amerikaanse militairen in West-Duitsland was Donderdag ƒ1400 ingezameld. De Zwitserse regering schonk 100.000 Zwitserse Francs voor Nederland. België en Engeland. De Zuidafrikaanse regering heeft 50.000 pond sterling (ruim f 500.000) gestort. Het Zwitserse kettingfonds bereikte Donderdagavond 1.5 millioen Zwitserse francs. Het fonds wordt gevormd door telefoonabonné's, die een speciaal nummer draaien en vragen hun bijdrage op hun maandelijkse telefoonrekening te plaatsen. De Franse premier, René Mayer, liet Donderdagavond een persoonlijke oproep om hulp door de Franse radio uit zenden. In Algerië stromen uit alle delen van het land giften binnen. Het Franse dagblad Aurore liet op haar opwekking tot steun volgen, dat de directie een cheque van 100.000 francs naar de ambassade opzond. De Franse oudstrijdersvereniging van het 265e regiment infanterie dat in 1940 in Zeeland heeft gestreden en een 270-tal gesneuvelden telde, heeft een actie ingezet, waarbij zij alle oudstrijders vraagt zich te herinneren de wijze, waarop de Zeeuwse bevolking de gewonden heeft verzorgd. Op pleinen in Parijs en op Metrostations is 50.000 ton goederen ingezameld voor de getroffen Nederlanders. De stad Parijs heeft vijf millioen uitgetrokken om kin deren te herbergen in hét sanatorium te Perck. Rijsel stelt haar sanatorium beschikbaar voor een vijftig tal Nederlandse kinderen. Een hotel in de bedevaartsplaats Lourdes biedt aan om kinderen op te nemen. Paleis „Het Loo" gereed Om evacue s op te nemen (Van onze correspondent) Hoewel H.M. Koningin Juliana via haar hofmaarschalk majoor R. J. W. M. van Zinnincq Bergmann aan het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft laten j weten, dat zij het paleis „Het Loo" ter beschikking heeft gesteld voor slachtoffers van de watersnood, is het nog lang niet zeker, dat van dit koninklijk aanbod ge bruik zal worden gemaakt. De provincie Gelderland is namelijk nog niet ingeschakeld voor de huisvesting van geëvacueerden uit de geteisterde gebieden Ondanks dit zijn alle voorbereidende maatregelen getroffen, om als het in het kader der evacuatie nodig of voor een bijzonder geval gewenst wordt geacht zon der verwijl evacué's in het paleis „Het Loo" te kunnen onderbrengen. Het hoofdgebouw van het paleis met zijn vele gangen en trappen is niet zo geschikt voor de huisvesting van geëva cueerden, maar zo nodig zal ook dit deel van het paleis worden gebruikt. De Oostzijde van het paleis daaren tegen leent zich uitstekend voor de huis vesting van enige tientallen slachtoffers. Dit gedeelte deed reeds eerder enige ja ren dienst voor de verpleging van ver zetsstrijders. Uit alle delen van het land heeft de intendance van het paleis „Het Loo" reeds aanbiedingen van hulp in mate riële zin ontvangen, terwijl ook velen hun persoonlijke diensten hebben aange boden. Wat het fruit betreft, wordt opgemerkt dat in het Zuidwesten van het land onge twijfeld een aantal partijen appelen ver loren is gegaan. De grote veilingkoelhui zen zijn echter, voor zover tot heden be kend is, nog geheel intact en de machi nes functionneren al weer. Aangenomen mag worden dat, indien de toestand niet slechter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. De in het Zuidwesten aanwezige voorraad maakt slechts een klein gedeelte uit van de totaal in Neder land aanwezige fruitvoorraad. Een prijs verstoring is dan ook niet te verwachten. POST VOOR GEëVACUEERDEN Adresvermelding van afzender noodzakelijk De PTT verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften- De correspondentie voor geëvacueerden. die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan wor den, zal aan de afzenders worden terug gezonden, teneinde deze niet in onzeker heid te laten omtrent het lot van de Af zonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders- NOG ALTIJD AASGIEREN Een politieagent heeft in de Or- teliusstraat een 19-jarige straten maker aangehouden die goederen ophaalde voor de getroffenen, zo als hij zeide. Hij kon zich echter niet legitimeren zodat het de politie beter leek hem in bewaring te stel len. Het „Fonds Overstromingsramp Neder land 1953" te Curacao, heeft aan het Ne derlandse Rode Kruis medegedeeld, dat het fonds een bedrag van een millioen gulden (Ned. crt.) ter beschikking heeft. Het bedrag kan, zo deelde het fonds mede, desgewenst in dollars beschikbaar worden gesteld, zodat men aankopen in de Ver. Staten zal kunnen doen. De bevolking van Curacao schonk per hoofd meer dan 10.en de actie is nog lang niet ten einde, aldus het fonds. De Staten van Suriname hebben Don derdag honderdduizend gulden (Ned. crt,) voor de getroffenen van dt. overstroming beschikbaar gesteld. Eenzelfde bedrag van 100.000 is be schikbaar gesteld door cïe N,V. Prov. Noordbrabantsche Electriciteits-Mij. Scheepvaartmaatschappijen, die lijnen onderhouden tussen Canada en Europa, hebben Donderdag bekend gemaakt, dat geen vracht betaald behoeft te worden voor hulpzendingen voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland. Gr.- Brittannië en België. De bekendmaking is afkomstig van de conferenties voor de vracht voor het verkeer naar Groot-Brit- tannië en het vasteland van Europa. Bij het besluit zijn Britse, Canadese. Neder landse, Franse, Duitse, Noorse en Zweed se maatschappijen betrokken, BRIEFKAARTEN MET ADRES Alle geëvacueerden, die ergens onder dak hebben gekregen wordt verzocht per briefkaart aan hun naaste familielede* op te geven waar zü verblijven. Geëvacueerde werknemers dienen ook hun directies per briefkaart hun evacua tieadres bekend te maken. Tweede phase der hulp verlening Ministers hielden bespreking Gisteren is op het bureau van het Pro vinciaal Opbouworgaan te Tilburg een bespreking gehouden tussen de minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. van Thiel, de minister van Economische Za ken. prof. Zijlstra, en het dagelijks be stuur van het Provinciaal Opbouworgaan in Noord-Brabant. Tijdens deze bijeen komst werden maatregelen besproken om na de eerste phase der hulpverlennig de tweede phase, namelijk de verzorging van de evacué's en de getroffenen uit de geteisterde gebieden in goede banen te leiden. Na deze bespreking zijn de be windslieden doorgereisd naar Breda om een bezoek te brengen aan de evacuatie centra aldaar, om vervolgens West-Bra bant te bezoeken. Bezoeken Vandaag hebben de minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A- C. de Bruijn, en de staatssecre taris van Economische Zaken, dr G- M. J. Veldkamp, een bezoek gebracht aan de door het water geteisterde gebieden. Mr L. A. Kesper, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, vertoefde gisteren de gehele dag op Goeree-Overflakkee; ditmaal bezocht hij het Oostelijk deel van het eiland. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland ko men, ter verzekering van een snelle gang van zaken, dagelijks bijeen. VERMISTE JONGEN TERECHT De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer, die als vermist was opgegeven, is terecht. Hij bevindt zich in Tilburg, zo deelt het rampencomité aldaar mede. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 'j Werelds beste hoestsiroop - Contactadressen in de provincies De minister van Maatschappelijk Werk deelt, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, mede, dat door de commissarissen der Koningin provinciaal een coördinatie van hulpverlening, lig gende op het terrein van het maatschap pelijk werk, tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, ge centraliseerd bij de provinciale stichtin gen voor maatschappelijk werk. Italiaanse bisschoppen leiden hulpacties Tsaar liet K. N. P. verneemt zal behalve <le Pauselijke waarnemer, mgr Lambertini, ook de president van bet Pauselijk Hulpwerk en van de Internationale Caritasorganisatie, mgr Fernando Baldelli, naar Nederland komen. Mgr Baldelli is reeds uit Rome vertrokken en zal voor het Pauselijk Hulpwerk en de Internationale Caritas in de getroffen gebieden nagaan, aan welke hulp de meeste behoefte bestaat. Verder verneemt bet K.N.P., dat de Vicaris-Generaal van Rome, kardinaal Micara, en de aartsbisschop van Genua, kardinaal Siri, in hun diocesen oproepen hebben gericht tot de katholieken, om de door de watersnood zwaarbeproefde bevolking te hulp te komen. Zij hebben de leiding van deze hulpacties op zich genomen. De bisschop van Panna, mgr Colli, zal een hulpcolonne zenden. De contactadressen in de onderscheiden provincies zijn: Groningen: tel. K 5900-44184, Martini kerkhof 23; Friesland: Weerd 11, Leeu warden, tel. K 510-5645; Drenthe: Stati onsstraat 11, Assen, tel. K 5920-2413; Gel derland: Parkstraat 27, Arnhem, tel. K 830-21259; Overijssel: Stationsweg 5. Zwol le. tel. K 5200-3170; Utrecht: Maüebaan 15, Utrecht, tel. K 340-20272; Limburg: Mun sterplein 3, Roermond, tel. K 4750-3758; Noord-Holland: Van Dordtstraat 44. Haar lem, tel. K 250-14707; Zuid-Holland: Nieuwe stadhuis. Laan Copes van Cattenburg, Den Haag, tel. K 1700-185281, na 17 uur tel. 185289; Zeeland: Dam 51, Middelburg, tel. K 1180-2315; Noord-Brabant: Willem II- straat 37, Tilburg, tel. K 4150-2654. Aan deze adressen moeten alle aanbie dingen van hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden ge richt. Betreffende de zending van goederen wordt medegedeeld, dat deze dienen te worden gezonden aan het Nederlandse Rode Kruis. Particulieren, die het voor nemen hebben rechtstreeks goederen te zenden naar de noodgebieden, wordt drin gend verzocht zich te wenden tot boven genoemde provinciale adressen. Rechtstreekse toezending aan de nood gebieden belemmeren momenteel de hulp verlening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over voldoende opslag ruimte wordt beschikt. De aanvragen om goederen uit de nood gebieden moeten worden gericht tot de commissarissen der Koningin in de be trokken provincies. Eerste lijst van personen, die omkwamen Van het Ned. Roode Kruis ontvingen I geb. 22.4.1936 te Breda, laatste adres: wij thans de eerste lijst met namen van 169; Geus de, Christiaan, geb. 26.7.1946 te personen, die vermoedelijk bi) dc waters- Fijnaart; Geus de, Jan Dirk, geb. 5.1.1948 noodramp zijn omgekomen. Elders in ditte Fijnaart, laatste adres: D 169; Mourick, blad 'wordt de tweede lijst gepubliceerd. van, Gerrit Johannes, geb. 13.1.1924 te In verband met de omstandigheden, I Willemstad, laatste adres: D 161;^Holle- waaronder dc gegevens van deze verlies- lijst worden verzameld, kan het Roode Kruis niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging ach teraf noodzakelijk zal blijken. Dinteloord Geïdentificeerde slachtoffers. Janssen, Martïnus, geb. 21.8 1904 te Hal steren, laatste adres: C 57; De Vos, Jan, geb. 1.6.1894 te Fijnaart, laatste adres: C 56; Vissers. Jaatje, geb. 27.2.1898 te Din teloord, laatste adres: C 56. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers. Meeberg, Leendert van de, geb. 13.8,1898 te Klundert, laatste adres: D 231; Kloet, Wilhelmina, Andrea, geb. 20.11.1906 te St. Maartensdijk, laatste adres: D 231, be graven in Dinteloord; Opdorp. van Jo hanna Franeisea Maria, geb. 11.12,1944 in Fijnaart, laatste adres: D 228; Slikboer, Adriana Wilhelmina, geb. 18.11.1904 te Dinteloord. laatste adres: C 123; Polak, Adriana, Johanna, geb. 22.8.1906 te Wil lemstad, laatste adres: D 241; Hollemans, Maria, geb. 15.6.1946 te Fijnaart, laatste adres: D 160; Hartvelt, Pieternella, Adri ana, geb. 15.1.1910 te Fijnaart, laatste adres: D 169; Geus de, Leendert Machiel, Hermanus Leendert, geb. 12.5.1943 te Willemstad, laatste adres: D 160; Wit de, Maria, geb. 5.10.1926 te Willemstad, laatste adres: D 161; Suykerbuyk, Antonia Elisabeth, geb. 17.7.1876 te Steenbergen, laatste adres: D 195; Knook, Johanna Adri ana, geb. 26.2.1924 te Fijnaart, laatste adres D 183; Driesprong, Jan Olivier, geb. 1.7.1874, laatste adres: C 141; Koetsen- ruyter, Petrus Gerardus Adriana, geb. 2.4.1950 te Fijnaart. laatste adres: D 248; Koetsenruyter, Lucia Adriana Maria, geb. 29.8.1951 te Fijnaart, laatste adres: D 248; Mackay, Peter George, geb. 7.10.1943 te Fijnaart, laatste adres Geborgen lijken Lijdekker, Martinus, geb. 28.5.1880, laat ste adres: D 250; Driesprong, Jannetje, geb. 31.1.1906, laatste adres C 141; Knook Teuntje, geb. 20.10.1900, laatste adres D Eland. Martha, geb. 9.7.1892, Jaatste adres: D 104. 's-Gravendeel Definitief omgekomen J. Groot, laatste adres Langestraat; Mej. t. Nicolaas, laatste adres: Gorsdijlc 50; i dochter (nog niet gevonden); Mej. Kranenburg, 12 jaar oud, laatste adres Pr. Bernhardstraat 14 moeder en zusje, heer Van Appeldoorn, laatste adres Mo lendijk 50; Mej. Van Steensel .laatste adres Renoyshoek 53. i Met grote waarschijnlijkheid omgeko men, doch lijken nog niet geborgen: Mei. Kruythof laatste adres Achterdijk 26; Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen, laatste adres Molendijk 20; Mej. Van Verk en 2 of 3 kinderen, laatste adres Molendijk 68. en Mevr. Brand, laatste adres Molendijk 72; Wed. Verdonck en dochter en 3 klein kinderen, genaamd De Zeeuw, laatste adres Molendijk 70; Mevr. Kraak, laatste adres Molendijk 80; Kind van C. Heide- molen, laatste adres Molendijk 51. Halsteren Maas, Petrus, geb. 23.G.1951 te Halsteren zoon van Maas, Marinus en van Johanna Raats; Tiggelen, van Maria Wilhelmina, geb. 24.4.1919 te Wouw, echtg. van Raats, Johannes, wonende te Halsteren B 308 Raats, Cornelia Maria Wilhelmina, geb 20.1.1950 te Bergen op Zoom, adres: Hal steren B 308, dochter van Raats Johannes en van v. Tiggelen Maria Wilhelmina Raats, Petrus Johannes, geb. 7.8.1945 te Bergen op Zoom. zoon van Raats, Johan nes en van v. Tiggelen,, Maria Wilhelmina; Elzakker, van Philomena, geb. 7.9.1918 te Halsteren, echtg. van Pan lus. Marinus, wonende te Halsteren B 340; Schillemans, Adriana Maria, geb. 25.6.1914 te Steenber gen, echtg. van van Meer, Simon, wonen de te Halsteren B 337. Hoedekenskerke Leys, J. Hoedekenskerke. Nieuw Nensen-polder Smallegange, baby 3 maanden. Hontenisse Leeraert, Maria Isabelle, echtg. van Kindt, Aloysius, 65 jaar, lijk gevonden, ge borgen; Mattheyssen, Agnes Mathilde. echtg, van Daalman, Serule, 33 jaar, lijk gevonden en geborgen; Daalman. Roza M. 8 jaar, lijk gevonden; Daalman, Theophyl S. C. 6 jaar. lijk gevonden; Smit, Desyre 68 jaar, lijk nog niet geborgen: Maas, Louisa, echtg. van Smit, Desyre, 66 jaar, lijk nog niet geborgen; Smit, de René G„ l ,cluo„u UICI ue 37 jaar, lijk nog niet geborgen; Smit, del extra schepen ingelegd Agnes Maria, 24 jaar, lijk nog niet gebor gen. Klundert Overleden Blommers, Johannes Adria- nus, geb. 19.12.00, laatste adres Kruger- straat 6. Klundert (opgegeven door mevr. Scheering, Anna Beynslaan 59, 's-Graven- hage). Maassluis 2 Februari 1953 mej. J. van der End, geb. 14.8.1883, ongehuwd, laatste adres Zandpad 6. Rilland-Bath Groffau. de J. A.. Burgemeester, ver mist. Rotterdam Verdronken A. v. d. Starre uit Slie- d recht. Veere Leeman, Hubregt, geb. 4.5.1874 te Veere; Theune. Johanna, echtgen. Leeman, geb. 21.11.1869 te Arnemuiden, adresA 88. Veere. Vlissin gen Beers, van Petrus, Martinus. gee. 23.5 •83 te Vlissingen, adres Groenewal 36. Vlissingen, Verhagen, Johann, geb. 15.10 1910 te Keulen Dtl., Boul. Bankert 106. Vlissingen: Jonge, de Franciscus, geb. 5.3 1904 le Vlissingen. gehuwd met Lorgier, Cornelia Catharina, Vrouwenstraal 16. Vlissingen. Zaamslag Alten, van Jacobus Jan. geb. 29.2 1949, Othene, Gem. Zaamslag, lijk geborgen. BEURTVAARTDIENSTEN M EER NORMAAL Het Nederlands binnenvaartbureau deelt mede, dat beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwseh Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland weor nor maal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3