Gemeenteraad stelde winkel van Maasland sluiting vast „DE WESÏILANDER", PAGINA 6 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 SUBSIDIES EN GRONDZAKEN Vrijdagavond kwam de raad in openbare zitting bijeen, onder voor zitterschap van burg. Groot Enzerink Allereerst werd door de burge meester de nieuwjaarsrede uitgespro ken, waar wij a.s week nog even op terug komen. Na vaststellen der notulen van de vergadering van 18 Dec 1952. wor den een groot aantal ingekomen stukken op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen Van het hoofdbestuur van de Ned. Mil. bond Pro Rege is een verzoek ontvangen voor subsidie, zulks ten bate van de Prot. Chr militaire te huizen, tot een bedrag van 2 ct per inwoner. Aangezien de Ned. Mil bond Pro Rege zijn zorg met name mts; rekt tot de niet-RK militairen menen B en W. dat de subsidie niet bepaald moet worden op 2 ct voor elke in gezetene, maar dat het moet worden berekend naar rato van het aantal Prot. Chr inwoners. De Raad kan zich met dit voorstel verenigen en wordt aldus besloten. In de vergadering van 28 Nov '52 is een aanvrage in behandeling ge weest van de RK veren, tot Bev. van Land- en Tuinbouw en Land- bouwh.-onderwijs in het bisdom Haar lem, om voor de door deze veren, beheerde Landbouwwinterschool te Voorhout een jaarlijkse bijdrage van f 50 beschikbaar te stellen voor elke leerling uit deze gemeente, die het onderwijs aan genoemde school volgt zulks ingaande 1 Jan. 1952 Het door B. en W. uitgebrachte prae-advies vond in de raadsverga dering bestrijding; Om deze reden namen B. en W. toen hun voorstel terug en zegden een nadere bestu dering van deze zaak toe. Deze na dere overweging heeft B. en W. er toe geleid, thans voor te stellen het gevraagde subsidie wel beschikbaar te stellen. Hierbij gold o.m. het motief dat de landbouwwinterschool te Voor hout, de dichtstbij gelegen onderwijs inrichting is, waar Midd. Landbouw onderwijs in RK geest wordt gegeven Wat betreft het bedrag der subsidie menen B. en W. dat dit niet lager gesteld kan- worden dan door de ver eniging is gevraagd. Op voorstel van B. cn W. wordt besloten de gevraag de subsidie te verlenen. Doch dooi de vereniging zal voor 1953 een nieuw verzoek om subsidie moeten worden gedaan. Verordening winkelsluitingswet Het bestuur van de Winkeliersver. heeft zich namens de betrokken win keliers tot B. en W. gewend met het verzoek dat aan de raad wordt voorgesteld te bepalen, dat het ver-» boden is winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht textielwaren, kleding en of meube len voor het publiek geopend te heb ben op Maandag na 1 uur nam. Men wenst dus een middagsluiting voor jtextiel en meubelzaken op Maan dagmiddag. Voorts zouden deze win keliers het op prijs stellen, wanneer de raad zou bepalen dat het aan winkeliers in textiel en kleding en of meubelen is toegestaan hun winkels op Vrijdag tot 9 uur nam. geopend te mogen houden dit betekent dus een verkoopavond voor deze zaken. Een 2e schrijven van ,de vereniging bevat een verzoek om voor de win kels, waarin uitsluitend of in hcof- zaak melk en melkproducten wor den verkocht, een verordening vast te stellen, waarbij het verboden is deze winkels op Dinsdag na 1 uur nam. geopend te hebben, m.a.w. een middagsl uiting op Dinsdag. Naar aanleiding van deze brieven delen B en W het volgende mede: Bij raadsbesluit dd 10 Oct 1952 werd reeds een verordening vastge steld waarbij een regeling werd ge troffen voor de sluiting van kappers zaken op Dinsdag. Nu aan B en W is gebleken, dat nog meerdere groe pen winkels prijs stellen op een zgn halve dagsluiting, en 1 groep zelfs op een verkoopavond, stellen B en W voor de gedane verzoeken in te wil ligen en mitsdien een verordening vast te stellen waarbij wordt gere geld de halve dagsluiting voor de winkels a. waar uitsluitend of in hoofdzaak textiel en of meubelen worden ver kocht Maandagmiddag: b. waar uitsluitend of in hoofdzaak wordt ge werkt in kapperszaken, Dinsdagmid dag; c waar uitsluitend of in hoofd zaak melk of melkproducten worden verkocht Dinsdagmiddag: en waarbij tevens voor de textiel en of meu belwinkels een koopavond wordt vastgesteld op Vrijdagavond tot ui terlijk 21 uur. De verordening van 10 Oct 1952 kan alsdan in de nieuwe verordening worden opgenomen, waar door de eerste vervalt. De Raad kan zich met deze nieuwe verordening verenigen en wordt aldus besloten Van de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten is een aanbieding ontvan- gen voor een geldlening groot f 77.500 ter aflossing van de indertijd op korten termijn in een bijzondere re- kening-courant opgenomen middelen ter financiering van de bouw van 4 tvoningen aan de Parallelweg en 3 woningen aan de Prinses Beatrixlaan B. en W. zijn van mening, dat de voorwaarden acceptabel zijn en stel len mitsdien voor op deze aanbieding in te gaan. Dhr Korpershoek vraagt hoe het gaat als bv. de rente-standaard naar beneden gaat. De voorzitter antwoord dat geen andere regeling getroffen kan worden. De Raad gaat met dit voorstel accoord en wordt aldus be sloten Van dhr J. v d Ham is een verzoek binnengekomen om in aanmerking te komen voor het huren van een stukje tuin, voorheen in gebruik bij P J v Uffelen en grenzend aan zijn eigendom, ten behoeve van zijn be drijf. Het betreft de grootte van 350 ca. B. en W. stellen voor dit voor 1953 te verhuren aan v d Ham voor f 15 per jaar. Wordt aldus besloten Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan een 10-tal ingezetenen een volktuintje te verhuren voor de prijs van 3 cent per vierkante M. Dhr P. Moerman, Soendastraat 8 te Vlaardingen, heeft verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel grond te grote van 505 M2 gelegen aan het eind van de Pr. Beatrixlaan voor de bouw van een woonhuis. B. en W stellen voor de genoemde grond te verkopen voor de prijs van f 5 per M2 en voorts op de gebruikelijke voorwaarden en be dingen. De raad kan zich hiermede verenigen en word1: aldus besluier. Straatverlichting enz Na enige discussies werden nog de volgende voorstellen aangenomen: Uitbreiding van de openbare straat verlichting, Verlenging van het elec- triciteitsnet aan de Westgaag en een wijziging van de veror lening op net beheer van het electriciteits- en wa terleidingbedrijf. Waarna sluiting van Ie vergadering v-lgde. DE LIER Voetbal Door deslechte weersomstandighe den ging de belangrijke wedstrijd MaasdijkDe Lier niet door. Wel speelde het derde elftal en nog niet eens zo gek. Het werd 22 wat ons van het derde niet tegenvalt. Storm over De Lier De storm van Zaterdag en Zondag heeft' niet alleen in het zuiden en de eilanden huis gehouden, maar is ook De Lier niet vergeten. Diverse een- ruiters sneuvelden enige bomen waai den om, de nok waaide van de RK kerk, honderden leien van de Ned. Herv. kerk, etterlijke pannen van de Geref kerk, schuttingen en warenhui zen enz. Persoonlijke ongelukken de den zich gelukkig niet voor. Zondagsdienst doktoren De medische dienst voor Zaterdag en Zondag wordt waargenomen door Dr Smith, Maasdijk, Tel. 420 K 1745 Ook voor de Lier Hulp uit de Lier Zondagmiddag werd door middel van de dorpsomroeper personeel ge vraagd voor hulp aan Hellevoetsluis. Binnen 20 minuten waren 88 man aanwezig gewapend met schoppen. Enige overdekte vrachtauto's ver voerden deze mensen naar het nood- gebied. Helaas kwamen ze te laat om hulp te verlenen Reeds Maandag werd er een grote inzameling gehouden voor 't getrof fen gebied. Een prachtig bedrag werd opgehaald. Naar wij vernemen was het ruim 13'/a duizend gulden. Dinsdag volgde een inzameling van kleding en schoeisel, ook dit leverde een prachtige oogst op. Terwijl des middags de omroeper namens de burgemeester de burgerij opriep tot plaatsing van evacué's. Spontaan werd hieraan gevolg gegeven en bin nen 1 uur was er toezegging dat 250 personen onderdak konden krijgen. De Geref school en gymnastieklokaal werden voor ontvangst ingericht. Maar dien avond kwamen de mensen niet, op dit ogenblik is er echter nog niemand gearriveerd zodat men maar moet afwachten. Goed zo Lie renaar dat was goed werk. Maar dat wisten we wel dat er op jullie kon worden gerekend Niet mooi Naast de goede daden van de Lier, komt er hier een minder mooie ge schiedenis. De heer Varekamp, welke de gehele Zaterdag en Zondag in de weer was geweest in het noodgebied, en diverse koeien per vrachtauto medebracht, kwam, toen hij even een paar dieren naar de stal bracht, tot de minder aangename ontdekking* dat iemand zich over zijn rubber Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! I. M. laarzen had ontfermd, welke hij even te voren had neergelegd in de dam bij de heer P de Jong. Dit gebeurde te 3 uur in de nacht. Dus de dief had er wel wat voor over. Aangifte bij de Rijkspolitie volgde. Wees eer lijk en breng ze even terug. Bekeuringen De Rijkspolitie verbaliseerde Za terdagavond enige winkeliers wegens overtreding van de Winkelsluitings wet. Dit betrof enige sigarenhande laars. Een ervan had nogal een grote mond tegen de verbaliserende amb tenaar, wat niet erg leep is, daar hij toch het lootje moet leggen, en de ambtenaar niet meer deed dan zijn plicht. Ook tegenover zijn collega's is dit verkopen na sluitingstijd niet sportief Geslaagd Onze dorpsgenoot M v d Meer is in Den Haag geslaagd voor het di ploma MBA Geref Mannenvereniging Donderdagavond kwam de Geref Mannenvereïiiging „Onderzoekt de Schriften" in ledenvergadering bijeen Na opening door de voorzitter J van Delft sprak C Valk over het Leger des Heils. Spr stond stil bij haar ont staan afkomstig uit Engeland Het leger heeft een Methodistische inslag. Het leger werkt niet tegen de kerken, maar alleen voor het Ko ninkrijk Gods en ze doet dit in 80 verschillende talen. Hierop volgde een leerzame en drukke bespreking waarna de inlei der voorging in dankgebed. Andere tijd De onlangs uitgestelde jaarvei-ga- dering van de NCVB afdeling De Lier zal nu 12 Februari worden ge houden in de zaal v d Horst, aanvang half acht. Deze avond wordt door eigen krachten voorzien en is alleen voor leden toegankelijk Bnrgerlijke Stand Geboren: Jaco^a Pieternella doch ter van H Zuur en C M Vellekoop Pr Wilhelminastraat 44 Johan zoon van M Voskamp en A van der Ende Kerklaan 3 Maria dochter van J Maan en M Mostert Burg. Crezee- laan 36 Overleden: Jan van Aken 67 jaar Adriana Dijkshoorn 77 jaar weduwe van DirkBouwmeester NAALDWIJK Kapper bekeurd Een kapper, die na sluitingstijd zijn zaak geopend had, werd door de po litie bekeurd. Een aantal wielrijders, die geen ge bruik maakten van een verplicht rij wielpad, kregen een proces-verbaal. Hetzelfde ondervond een chauffeur van een vrachtauto, die zijn auto parkeerde in een straat waar zulks verboden is. Oogst van de straat Verloren: een bruine portemonnaie inh. plm. f 12, rood-wit-blauwe want, autostep, 2 bankbiljetten van f25, een suède ceintuur met gouden nop jes er op, gouden armband, een paar donkerbruine glacé handschoenen, doublé broche, zwarte glacé dames- handschoen, kinderportemonnaie inh. f2, gouden oorbel met diamantje, bril met hoornen montuur. Gevonden: witte haarstrik, munt biljet, portemonnaie inh. f200, linker glacé herenhandschoen geelkleurig zadeldek je, een overall. Jaarfeest gaat niet door De Hervormde jeugdclubs uit Naaldwijk, die 6 Febr. in de Binnen haven hpn jaarfeest zouden houden, hebben besloten dit uit te stellen tot 6 Maart. Er werd gespaard Aan het postkantoor te Naaldwijk en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand Januari 1953 ingelegd f 18.477,30 en terugbetaald f 12.170,68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7201. 25-jarig bestaan Chr. Oranjever. Vrijdagavond had in de Binnen haven de jaarvergadering en de her denking plaats van het 25-jarig be staan der Chr. Oranjevereniging. Dhr A. Koekkoek, de voorzitter, opende de bijeenkomst en deelde mede, dat in 1952 het ledenaantal bo ven de 300 was gekomen en dat er nog een batig saldo in de kas was. Spr. ging in gedachten terug naar het jaar 1927, toen de Oranjevereni ging werd opgericht. De oranjeliefde was er wel, maar sluimerend. Spr. riep het vele werk van dhr Voskamp in herinnering en betoogde, dat men geen concurrentie wil aandoen aan het Oranjecomité, maar men moet de Oranjeliefde stimuleren. Spr. heette de burgemeester en de voorzitter van de Bond van Chr Oranjeverenigingen, dhr Wessels, van harte welkom. Het oud-bestuurslid, dhr v d Beu- kei, oogstte hierna veel succes met zijn geestige herinneringen op rijm. Hierna voerde dhr Wessels het woord. Hij zeide o.m. dat door de ge dwongen werkeloosheid in de oorlog vele Chr Oranjeverenigingen bezwe ken zijn Het deed hém genoegen dat deze vereniging de principiële basis heeft vastgehouden. Hij noemde de vereniging een oase in het Westland. Een eigen toneelgroep, onder regie van dhr A. de Raaf, voerde vervol gens het eerste bedrijf van het his torische spel „Parade 1895" van Pie- ter van der Does op. Het bleek reeds spoedig dat allen volkomen voor hun taak berekend waren. De costumering en decor waren in orde. Alleen de stem uit het hokje klonk af en toe iets te hard. Het was een echte Oranjeavond, die dan ook goed be zocht werd. Zondagdienst doktoren De medische verzorging wordt a.s. Zondag 8 Febr waargenomen door Dr Fransen Burgerlyke Stand Geboren Wilhelmina Jannetje Re- gina dochter van J C Stolk en L C van Seters, Maasdijk 107 Maasdijk; Johanna Adriana dochter van A. Vreugdenhil en H Harlaar Druiven- straat 84; Adrianus Cornelis zoon van MAG Zwmkels en C Th van Heijningen, Middelbroekweg 83 Hon- selersdijk; Willem Jacobus zoon van A Lagraauw en M van Eek Wilhel- minaplein 4; Dirk Cornelis Maria zoon van J Sonneveld en M W Mid dendorp Willem Hl-straat 18. Johan nes Benjamin zoon van W C van der Wel en S. van den Ende M ddel- broekweg 112 Honselersdijk Getrouwd Cornelis Jan Koornneef 23 jaar en Mientje Lugtenburg 22 jaar Eerbeeklaan 64 Den Haag Overleden Maria Petronelia de Vetten 79 jaar Dijkweg 20, Johannes van Gaaien 80 jaar en G M van Els wijk, Fred. Hendrikstraat 17 MAASDIJK Prachtig resultaat De Dinsdag gehouden collecte voor het Rampenfonds heeft opgeleverd f 10.622.50. Zeer erkentelijk voor dit prachtige resultaat houdt het comité zich voor nagïften gaarne aanbevolen Vee van Voorne en Putten vond onderdak In de loop van Maandag en Dins dag arriveerden bij de veehouders in de Oranjepolder een 70 tal koeien, afkomstig uit de noodgebieden van Oudenhoorn. De Maasdijkse boeren hebben direct bedrijfsruimte afge staan om hu!n door de ramp ge troffen collega's te helpen. Chr Hist Jongerengroep Zaterdagavond hield de CHJG een goed bezochte ledenvergadering, waarin na opening door de voorz D. Regeling dhr Luyendijk van De Lier een inleiding hield over: Wat is Chr Historisch? Inl. behandelde dit onderwerp uitgaande van de stellin gen: Er staat geschreven en Er is geschied. In een levendige discussie ging spr op tal van punten nader in. MAASLAND Dammen DIO speelde de laatste wedstrijd in de competitie van de RDB tegen RDG van Rotterdam. DIO won met 128 en bezet thans de zevende plaats in deze competitie Restauratie Ned Herv kerk De werkzaamheden aan de Ned Herv kerk vorderen gestadig en zijn wat het binnenwerk betreft voor het grootste gedeelte klaar. Binnenkort kan begonnen worden met de aan leg van de verwarmingskanalen. Verder resten nog de aanleg van ver sierselen en van de electriciteit Met de leibedekking is men gereed geko men. Ook de kerkmeesterskamer wordt thans onderhanden genomen Uitvoering As. Zaterdagavond zal door de le den van de buurtvereniging BIMM nogmaals het toneelstuk Nijnke, worden opgevoerd. Ook zal worden opgevoerd het toneelstuk „Hannes wordt ingekwartierd". Het eerst ge noemde toneelstuk is het beluisteren waard. De opbrengst is voor de ge troffenen van de watersnood De storm Ook hier heeft de storm zijn spo ren achtergelaten. Dakpannen schoor stenen en bomen zijn gesneuveld, ter wijl op de tuinderijen veel glasschade Werkelijkje kunt Lodaline voor alles en nog wat gebrui ken. Denk eens aan badkuip en wastafel. En weet je wat mijn kruidenier vertelde? Dat hij geen last meer heeft Van aan geslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Loda line gedrenkt, afwrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon opdrogen en de eerste dagen slaan de rui ten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in is. Daar Maasland zijn water be trekt van het naburige geteisterde Maassluis zit Maasland ook zonder water. Reeds Zondag werd per tank wagen water uit Delft betrokken en gedistribueerd. Velen zijn Zondag aan de Vlaardingerdijk wezen werken, daar voor doorbraak gevreesd werd Van een tweetal personen uit deze gemeente welke in Zeeland vertoef den is nog geen bericht ontvangen Inenting Op verzoek van de Geneeskundige Inspecteur van de Volksgezondheid delen wij mede, dat de gelegenheid geopend wordt om zich kosteloos te laten inenten tegen typhus en para- typhus, zulks in verband met een tekort aan goed water. De inen ting kan geschieden ten huize van de plaatselijke artsen op nader te bepalen datum. Gaarne aanmeldin gen zo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie eventueel telefonisch no 741 Drinkwater De mogelijkheid bestaat tjraus drinkwater af te halen vóór het ge meentehuis des morgens om 10 uur en des nam. om 4 uur Men krijgt 2 emmers per keer Gezinnen met meer dan 5 kinderen ontvangen 3 emmers Burgerlijke Stand Geboren: Adriana Dorothea Gratia dochter van J C van Leeuwen en C M E van Leeuwen Kortebuurt 8 Ondertrouwd: Nicolaas van Woer den 30 jaar Schipluiden 't Wout 6 en Bruina van Berkel 26 jaar Zuid- buurt 46 Getrouwd: Arend Broos 25 jaar Naaldwijk en Pleuntje de Zeeuw 27 jaar Weverskade 28 Maaslanders boden hulp De collecte, die door het comité Vrouwelijke Hulpverlening t.b.v. de getroffen gebieden werd gehouden, heeft de prachtige som van ruim f7500 opgebracht. Het geld loopt nog steeds binnen. De ingezamelde kle dingstukken zijn ook een groot succes geworden. Kledingstukken, netjes ge sorteerd en verpakt en met een waar de van duizenden guldens liggen in het gymnastieklokaal der rk school en worden na eerste oproep verzon den. Dekens, bedsteden, tafels, stoe len en kachels enz werden bij el kaar gebracht. Door een veehouder werd een jonge koe geschonken. Al deze giften leggen getuigenis af van de warme weerklank die de roep om hulp bij de Maaslanders heeft ge vonden. Het damescomité zegt allen hartelijk dank die bij de inzameling van geld en goederen hebben gehol pen. De dames zijn zeer dankbaar dat hun inspanning is beloond.. Het betekent enige verzachting van de stoffelijke nood, die over zovele land genoten gekomen is. Alle lof voor deze grote offervaardigheid en een saluut aan de geest van solidariteit die gevers, organisatoren en mede werkers bezielde. Jonge Kerk A.s. Vrijdagavond 6 Februari om 7.30 uur vergadert de jonge kerk in de zaal Tavenu. Ds V d Most uit Rot terdam zal spreken over Hermaan Zaiss. Inzameling Ongetwijfeld is begin van deze week in de gemeente Maasland op hoogspanning gewerkt. Direct zijn door burgemeester Groot Enzerink op allerlei gebied maatregelen geno men in verband met de heersende nood in ons land. Zo werd Maandag reeds alhier een collecte en inzame-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4