„DE WESTLANDER", PAGINA 5 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 's-Gravenzandse winkeliers voorop In 's-Gravenzande bleef men niet achter bij de rest van het Westland. Ongeveer 75 winkeliers gaven het goede voorbeeld om reeds Maandag onderling gelden te verzamelen tot een totaal van f 6000. Opider voorzitterschap van burg.' H. B. N. Mumsen heeft zich een grote commissie gevormd, die de in zameling op Dinsdag heeft georga niseerd. De dorpsomroeper reed Maandag onvermoeid rond om de mensen aan te sporen flink te geven. Ook in De Lier werd direct een grote actie ingezet. Ongeveer 50 da mes en heren vertrokken hier Maan dagmiddag voor een collecte, na een bijeenkomst op het gemeentehuis. Het totaalbedrag van die middag was f 13.450,13 terwijl er nog vele toe zeggingen waren. Dinsdag werd kle ding en schoeisel opgehaald. Ja, heel het Westland leeft mee met de getroffenen. Dit bleek ook wel uit het feit dat vanuit Naald wijk Dinsdagmiddag reeds 25 ton goederen was verzonden, dat toen het gemeentehuis van Wateringen over vol was van kleding en schoeisel dat boten uit Poeldijk en Monster naar de bedreigde gebieden waren gezonden en de Rode Kruiscolonne van Poeldijk eveneens naar 't ramp gebied waren vertrokken. Huizen stonden open voor evacuees Een nieuwe fase van hulpverle ning trad in bij het vernemen van de tijding dat een beroep werd ge daan op de Westlanders om hun hui zen open te stellen voor de gevluch te personen. Hoe werd op deze tij ding gereageerd? In Naaldwijk belastte de gemeen telijke Sociale dienst zich met de organisatie. Terwijl ijverige dames nog bezig waren met het sorteren van vele goederen en de geldinza meling zeer vlot verliep, werd van de CCWS een ontvangstcentrum ge maakt. Men rekende op 900 personen In 's-Gravenzande riep de dorps omroeper de mensen op. Hoeveel er zouden komen en vanwaar wist men niet. Vermoed werd echter dat het mensen van Goeree zouden zijn. Dinsdag werd overal gecollecteerd en ook werden levensmiddelen ver zonden. Terwijl wij dit schrijven staat de reddingsbrigade met de tomboot op het Marktplein gereed om te ver trekken naar Middelharnis. Nog steeds komen alarmerende oproepen om hulp door de radio, 's-Graven zande blijft niet achter! Ook Pr. Margriet biedt hulp Dinsdagmiddag werd de redding boot Pr. Margriet over de weg naar Hoek van Holland vervoerd. Van hier zou het met medicamenten ge laden voor de Zuid-Holl. eilanden vertrekken. Schipper van Dam reeds in de noodgebieden en daarom werd het schip onder commando ge steld van schipper W. van Seters van de beschadigde Jan Leis. Het thuisfront was druk bezig om de ontvangst van evacué's voor te be reiden. Dit was burgemeester K. L. J. Wou ters wel toevertrouwd. In zijn mi litaire loopbaan heeft hij wel vaker met deze taak te maken gehad en zo werd dan ook volgens systeem te werk gegaan. Ontvangstcentra wer den ingericht in de RK Jongensschool en het jeugdgebouw. Tevens werd ervoor gezorgd dat de gevluchten bi.) hun aankomst koffie of melk zouden krijgen. Autobezitters waren opge roepen om hun diensten te verlenen bij het vervoer naar de woningen. Last not least werd een beroep ge daan op de inwoners om vluchtelin gen op te nemen. Deze oproep was niet vergeefs. Alleen bleek een te grote voorkeur voor jongens en meis jes te bestaan. Alle adressen wer den geadministreerd waarna het eindgetal zou worden opgegeven. Men loopt dan niet het risico te veel of te weinig mensen te krijgen. Voor de collecte werd ondertussen hard doorgewerkt en zelfs afgelegen tuinderswoningen werden niet over geslagen, want per boot ging men er heen. Wateringen paraat In Wateringen werd de bevolking per circulaire van de komst van de vluchtelingen verwittigd. In elk ge val zou men er hier 500 opnemen. Een lawine van aanbiedingen kwam binnen en al zullen in vele gevallen grote gezinnen gesplitst moeten wor den, de wil om te helpen is er. Dit bleek ook wel uit de grote toevloed van kleren en schoeisel. „Het gemeentehuis dreigt om te vallen," zei burg. Meissen. Er werd ijlings gesorteerd om de komende vluchtelingen in een oogwenk van het allernodigste te kunnen voor zien. Het verenigingsgebouw werd ingericht als ontvangstcentrum. Voor de collecte kwamen nog steeds gif ten binnen. In De Lier was men Dinsdagmid dag op het gemeentehuis zo overdruk dat we ons gesprek maar heel kort hebben gemaakt. Lang genoeg ech ter om te vernemen dat ook van hier boten zijn gezonden. Men was nog steeds aan het geld tellen. De hulp colonne was gedeeltelijk teruggekeerd Geëvacueerde koeien hadden onder dak gevonden in De Lier Ook voetballers willen geven Al staat het hoofd nu weinig naar voetbalwedstrijden, toch doet het sympathiek aan dat de Westl. voet balverenigingen, die verenigd zijn in de Fevowest, niet achter willen blij ven. Wanneer zij te zijner tijd hun eerste thuiswedstrijd weer spelen, zal de opbrengst zijn voor het ram penfonds. In dit verband deed de voorzitter van de Fevowest een op roep uitgaan, waarvan de tekst luidt: Aan de Westl. voetbalsupporters. - Toen ik Maandag jl. de leden van onze federatie vroeg of zij bereid waren om door middel van onze voetbalsport, zo mogelijk op korte termijn mede te helpen aan het leni gen van de noden der bevolking in de geteisterde gebieden, was ik al bij voorbaat overtuigd van aller mede werking. Spontaan werd dan ook mijn voorstel overgenomen en als eerste stap zullen alle aangesloten verenigingen de opbrengst aan het rampenfonds ter beschikking stellen. Deze actie zal natuurlijk des te meer slagen als iedere voetballiefhebber zijn vrienden en kennissen met zich meeneemt naar de verschillende voet balterreinen, zodat een zo groot mo gelijk aantal bezoekers deze wedstrij den zullen bijwonen. Daarom doe ik een dringend beroep op alle suppor ters om ook hier de helpende hand te bieden. De plaatselijke verenigin gen zullen de dag- en nieuwsbladen ervan op de hoogte stellen wanneer zij de betreffende wedstrijden spelen Supporters, onze voetballers ver wachten U en aan U straks de daad! J. J. Overkleeft, voorz. van de Fed. van Westl. .Voetbalver. (Fevowest) Uitvoeringen uitgesteld Verschillende uitvoeringen werden uitgesteld. Dat is begrijpelijk en zeer te waarderen. Terwijl er zoveel slacht offers te betreuren zijn en zoveel mensen nog in nood verkeren, ter wijl er zoveel hulp geboden moet worden, heeft men andere dingen te doen. In dit verband vestigen wij nog eens de aandacht op de oproep om zuinig te zijn met electriciteit. Dit geldt ook voor onze streek. Zo kan men negatief ook hulp verlenen. Hulp verlenen is ook datgene wat de gemeente-ambtenaren deze dagen doen. Tot 's avonds laat ziet men de verschillende gemeentehuizen de lampen branden, maar dit is nodig. Hier wordt voortreffelijk werk ver richt met net organiseren van dc hulp. Evenals in de noodgebieden blijkt ook hier over welk een voor treffelijk bestuursapparaat ons land beschikt. WESTLAND STRAND EN DUINEN ZIJN AFGESLOTEN Het strand en de duinen van Sche- veningen tot Hoek van Holland zullen in verband met dringende herstel werkzaamheden van heden af vooi het publiek gesloten zijn. Dit besluit is genomen door de Dijkgraaf en de Hoogheemraden van Delfland, als mede door de burgemeesters van Rotterdam, Den Haag, Monster en 's-Gravenzande. Nederlandse genie troepen zullen met behulp van Ame rikaanse soldaten de ondermijnde bunkers opblazen. Nadere berichten over evacué's In de loop van Donderdag en Vrij dag werden in Den Haag uit Oude Tonge 500 vluchtelingen en uit Nieu we Tonge en Dirksland 1000 gevluch te .personen verwacht. Wateringen zou hiervan 350 personen krijgen, 's-Gravenzande 200, Naaldwijk 450 en Monster 350. De gedeputeerde, mevr De Ruytep-de Zeeuw, heeft zich naar het Westland begeven om daar de nodige maatregelen te nemen. Den Haag zou voor de afvoer van het ontvangstcentrum in de Dierentuin naar de uiteindelijke plaats van be stemming zorgen. De glasschade in het Westland Onder voorbehoud deelt het proef station ons mede dat naar voorlopige schatting de stormschade op de West- landse tuindersbedrijven ongeveer 55.000 eenruiters en 13000 m2 kasglas bedraagt. Veel gewassenschade is er niet. Het aantal vernielde warenhui zen is zeer gering en meestal betreft het oude warenhuizen. De tuinders, ook de getroffenen, zitten niet in de put, want vergele ken bij de ramp in andere gebieden is het Westland er zeer goed afgeko men. Zaterdag a.s. geen voetbal In verband met de watersnood heeft het bestuur van de Zaterdag middag-competitie. afdeling Den Haag besloten voor Zaterdag 7 Febr. a.s. geen wedstrijden vast te stellen. Voorts vernemen wij uit betrouwbare bron dat ook de KNVB het voor Zaterdag vastgestelde programma wel af zal gelasten. Geen jeugddiensten In verband met de nationale ramp gaan de jeugddiensten, die Zondag morgen in alle kerkgebouwen der Vrijzinnig Hervormden zouden wor den gehouden, niet door. Zoals be kend komen er in de kerken gewone diensten, verband houdende met de ramp. De jeugdavond van de West- landse VCJC, die oorspronkelijk Zon dagavond in het verenigingsgebouw te Naaldwijk zou worden gehouden, is eveneens uitgesteld. Gynastiekwedstrijden De jongenswedstrijden werden ge houden in 's-Gravenzande. Er werd vele malen mooi werk geleverd en het had een prettig en vlot verloop. De plaquette werd gewonnen door OKK en door de voorzitter van de Turnkring. 's-Gravenhage en Omstre ken uitgereikt. Jongenswedstrijden 2 December 1952: OKK 348.6, UDI 342.7, KDO 339, HSV 331.4. Jongenswedstrijden 4 Februari 1953 OKK 443, KDO 437.9, UDI 437.8, HSV 397.6. Totaal: 1 OKK 791.6, 2 UDI 780.5, 3 KDO 776.9, 4 HSV 728.9. Opbrengst collecte nog niet bekend In Naaldwijk was Donderdag de opbrengst van de collecte voor het Rampenfonds nog niet bekend. MONSTER Vergadering gaat niet door De vergadering te Monster van de Vrije Universiteit van heden (Vrij dag) avond gaat niet door. Zondagsdienst doktoren De medische dienst wordt waar genomen door Dr C. A. Kleipool. Deze dienst begint Zaterdagavond 6 uur en eindigt Zondagavond 12 uur. Boodschappen voor bezoek s.v.p. vóór 10 uur v.m. O pbrengstcollectc In Monster heeft de collecte voor het Rampenfonds in eerste instantie f 35.000 opgebracht. Met nagekomen giften zal dit bedrag vermoedelijk bij de f 40.000 komen. Burgerlyke Stand Geboren:: Adam Th. J., zoon van Gerardus J. J. Jansen en Alida A M. van Adrichem, Voorstraat 23, Poeldijk: Margaretha W M, dochter van Johannes W. van der Meer en Maria M. J. Nederpelt, Monsterseweg 115, Poeldijk; Grietje J., d. v. Simon J. G. van Leeuwen en Elisabeth Klop Haagweg 31; Monster. Overleden: Hendrikus N. Volle- bregt, 67 jaar, Zwartendijk 46, Mon ster. Getrouwd: Petrus G. van Geest, 26 jaar en Catharina E. Kollée, 22 jaar, Bloemenstraat 1, Poeldijk. 's-GRAVENZANDE Jaarvergadering CBTB De jaarvergadering, welke heden (Vrijdagavond) gehouden zou wor den, gaat wegens omstandigheden niet door. Bijna f45.000 bereikt In 's-Gravenzande heeft de col lecte voor de nationale ramp, met inbegrip van de door de winkeliers bijeengebrachte f 6000 en van het werkloon der helpers bij de bres in de duinen van 's-Gravenzande, f 44.600 opgebracht Dit is werkelijk een schitterend resultaat. Nagiften stromen nog steeds binnen. Voorts heeft men f 1200 in natura met de reddingboot meegegeven. Een enorme hoeveelheid kleren zijn er opgehaald Kennisgeving aan evacué's te 's-Gravenzande Burgemeester en wethouders van 's-Gravenzande brengen ter kennis van alle geëvacueerde personen, die in 's-Gravenzande onderdak hebben gevonden, dat zij zich voor registra tie dienen te' melden ter gemeente secretarie, Langestraat 141. Spoedige aanmelding is dringend gewenst, vooral in het belang van het verstrekken van inlichtingen over de tijdelijke verblijfplaats. Melding kan plaats vinden dagelijks van 912.30 en van 2 tot 5 uur. Verlieslijst ter inzage Bij het bureau van „De Westlander" en op het gemeentehuis ligt een ver lieslijst voor een ieder ter inzage. Reddingsbrigade maakt het goed De jongens van de reddingsbrigade die met de tomboot „Burgemeester Mumsen" naar het noodgebied zijn vertrokken, zijn in volle actie op Goeree-Overflakkee. Ze maken het goed. Het zijn de volgende 's-Graven- zanders: Arie van Oosten Fzn, W van Dalen, Gijs den Harder, Arie van Staalduinen, Wim Hofman en Henk van den Bos. ROZENBURG Burgemeester van Rozenburg hield Nieuwjaarsrede De raad van Rozenburg vergader de Donderdagavond 29 Januari. In deze eerste vergadering in 1953 biedt de voorzitter de raad zijn beste wensen aan in het nieuwe jaar, met de beden dat de leden Gods zegen mogen ondervinden in hun persoonlijk en gezinsleven, en ook in de behar tiging der gemeentebelangen. De bevolking is in 1952 met 19 toegenomen, hoewel de emigratie ook hier haar offers vroeg. B en W verleenden bouwvergun ning voor 4 schuren, 3 garages 16 Woonhuizen, 2 pootaardappelbewaar- plaatsen, 1 grasdrooginrichting, 6 kleinere gebouwen en 1 kerk. Het doet spr genoegen dat B en W weder met een voorstel tot bouwen kunnen komen. Spr meent, dat de raad in haar laatste vergadering een groot belang over het hoofd zag, doch zal daarover niet verder uitweiden, daar hij er zelf bij betrokken is. De bescherming Burgerbevolking eist veel aandacht. Ook in haai- be lang is de Brandweer geheel georga niseerd. .Met werving voor blokploe- gen zal in Maart begonnen worden. Op voldoende aanmelding wordt ge hoopt. Branden hadden niet plaais Ook op West Rozenburg zijn goede blusmiddelen verzekerd, dank zij de medewerking van Rotterdam. De reserve politie is voldoende -an sterkte. Heiaas is de NationaleRe serve iets achteruitgegaan Nu op de Weiplaat alle gronden door Rotterdam zijn aangekocht na dert de industrialisatie onze gemeente B en W zullen trachten de belangen der landbouwers in .het bedreigde gebied te behartigen. Rotterdam heeft toegezegd, met hun plannen ons Gem. Bestuur op de hoogte te houden. Het schijnt wel zeker, dat een 3e petroleumhaven op Rozenburg zal worden aangelegd. B en W zul len blijven aandringen op compen satie voor de betrokken landbouwers door overplaatsing op een andere boerderij. De gemeente financiën zijn niet onbevredigend, al konden op de be groting niet alle uitgaven door in komsten worden gedekt. Poeldijk Gebouw voor Chr en Sociale belangen 9.30 uur dhr J. A. Kruit hof en 4 uur Ds L. Trouwborst Terheijde Ned. Herv kerk 10 en 4 en 4 uur Ds G. van Doom Monster Ned. Herv. kerk 9.30 uur Ds L. Trouwborst en 4 uur dhr J. A. Kruithof Geref kerk 9.30 en 3 uur Ds K. Schouten, van Nijmegen Oud-Geref. gemeente 10.45 en 6 uur Leesdienst Oud-Geref. gemeente (centrum 10 en 4 uur Ds A. P. Lucas. Woensdag avond 7.30 uur Ds A. P. Lucas Geref. kerk geb. Odéon, Havenstraat 9,45 en 3 uur Ds E. Teunis 's-Gravenzande Ned. Herv kerk 9.30 uur Ds G. W. Kwant en 3 uur Ds K. C. van Gorcom; geb Jachin 9,30 uur Ds K. C. van Gorcom en 7 uur Cand. H. C. van Itterzon Geref kerk Noorderkerk 9.30 uur Ds L. J. Boeijinga en 3 uur Ds J. Verlare; Zuiderkerk 9.30 uur Ds J. Verlare en 3 uur Ds L. J. Boeijinga Chr Geref kerk 9,30 uur preeklezen en 3 uur Ds Den Boer Evangelische Unie 9.30 uur Ds M. J. Wagenvoorde Geref gemeente 9.30 uur Leesdienst en 7 uur Ds de Gier, van Lisse Hoek van Holland Ned. Herv kerk 10 uur Ds M. Gijsman, van Den Haag en 7 uur Ds van Offeren Geref. kerk 10 en 4 uur Ds P. Rull- mann Naaldwijk Ned. Herv. kerk 9,45 uur Ds Scheper Ned Herv Evangelisatie 9.45 uur Ds W. Sirag van Vlaardingen en 7 uur Ds J. H. Mulder, van Rotterdam Geref kerk. Kerkgebouw Dijkweg 9.30 uur Ds W. J. Smidt en 3,30 uur Ds S. D. Lankhuijzen; Kerkzaal van de Binnenhaven 9,30 uur Ds S. D. Lankhuijzen en 3,30 uur Ds W. J. Smidt Geref gemeente 9.30 en 3 uur Ds de Gier. van Lisse Honselersdïjk Ned. Herv kerk 9,*45 uur en 3.30 uur Ds A. Sluitr Geref kerk 9,30 en 3,30 uur Ds G. Visser Maasdijk Ned Herv kerk 9,30 uur Ds Loran van Maassluis en 2,30 uur Ds Lovink Geref kerk 9.30 en 3 uur Cand. A. A. Klapwijk, van Den Haag Veren, van Vrijz. Herv. gebouw Con cordia 10 uur Ds Tuininga De Lier Ned. Herv. kerk 9.30 en 2,30 uur Ds Brouwer Geref kerk (Irenestrkerk 9.30 uur Ds R. Bakker en 2.30 uur Dr N. J. Hommes van R'dam-N; Hoofdstr.- kerk 9.30 uur Ds N. J. Hommes en 2,30 uur Ds R. Bakker, van R'dam Veren, van Vrijz. Hervormden. Chr Tuinbouwschool 19 uur Mej Vos Geref kerk (art 31) 10,30 uur Ds van der Veen Maasland Ned. Herv kerk 9.30 en 2 uur Ds Keijzer Geref kerk 9.30 en 2 uur Ds Potjer Rozenburg Ned. Herv kerk Imma- nuelkerk 9,30 en 6,30 uur; Westerkerk 9,30 en 6.30 uur en Scheurpolder 9,45 uur Alles nog onbekend DELFTSE VEEMARKT Marktbericht 5 Febr Aanvoer 34 runderen, 110 nuchtere kalveren, 1 geit en 9 schapen De prijzen waren: vaarkoeien f 550 tot f 800; nuchtere kalveren f 95 tot f 45. Runderen per kg slachtgewicht f 2,40 tot f 2,75 De handel willig Geref kerk 9.30 en 2.30 uur Ds Mantz Chr Geref kerk 93.0 en 3 uur Lees- diensten Geref kerk (art 31) 9.15 en 3 uur onbekend GEVRAAGD: TIIJfDERSKSEt'HT AANGEBODEN: Poolbare EBloemkoolplaiit Ve De Slez c, in stenen- en perspot S. N. SCHEFFERS, Maasdijk 71, Maasdijk Gevraagd een JONGEN leeftijd 16-17 jaar. J. van Dam Jr. Korte Kruis weg 32, Maasdijk. Te koop aangeboden verschillende soorten Dloemkoolplanten voor de kas. M. J. VAN DER HOUWEN Beukenlaan 18 Tel. 415 's-Gravenzande ..Simba" merkrijwielen direct van fabriek aan particu lier. Altijd 20 0/o in Uw voor deel. Geill. prijscourant op aanvraag gratis. ..Simba" Rijwielfabriek ,8-Gravenzande, Tel. 673, Naaldwijksewcg 2426 FOTO} m BLIJVENDE WAARDE MAAKT V Foto Vellekoop Van de Kasteelestr. 5 's-Gravenzande Telefoon 909 Tc koop aangeboden 2 Houten Serres van 11 R R, per stuk f 1750, 1 Houten Serre van 9 R R, f 1250 2 A-Serres van 10 R R, per stuk f 650. 1 Warenhuis Onderbouw van 620 ramen f 500.— 1 Warenhuis Onderbouw van 460 ramen f 600. 1 Electromotor van 2 PK f 200.— PrimaMotorbakficts met F N Motor f 300. G. A. VAN GEEST, Markt plein 8, 's-Gravenzande, Tel, K 1748-332 Te koop Bad- of Spoelkuipen J- VAN DEN BOS, Tuindersweg 21a, Maasdijk Aangeboden SLAPLANT 40.000 voor direct uitpoten en voor perspot, kleine plant, grote, zuivere wortel Klaas van den Berg Tuin Waal 382 's-Graveuzande 55,Gr. eiken dressoir 55,— 6 sterke keuken stoelen 55. i. linnenkast 30.eiken buffet 25. 4 stoelen 25.—, 35,Old finish dressoir 55, 3.Old finish theemeubel 30, 40,eiken uittrektafel 39, huiskamertafel 16, 27,50, 4 stoelen, 2 clubfauteuils pl. 95,145,pr. divan 20, 45. 2 fauteuils, 4 stoe len pl. 65,99,—, 2 pers. eiken ledikant spiraal 45, 2 pers. eng. ledikant 17.50, 1 pers. eng. ledikant 7,50, 2 pers. spiraal 10.25. 2 pers. houten ledikant 10. 15, haardfauteuil 12,50,17,50 herenfauteuil '0, eiken dres soir 30. 45,— mah. linnen kast 30.eiken nachtkast 10. 1 pers. eiken ledikant 12.50, rookfauteuil met kussen 25.35.2 pers. 3 delig bedstel 35.—, eiken theemeu bel 20.-. Koopt en ruilt WITTE MEUBELHUIS Herderinneitraat 17, Den Haag Tel. 11.00.95 DICTAAT SCHRIFTEN NAAK Fa J. VAN DEVENTER 's-Gravenzande

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3