Het Westland ontkwam aan een grote ramp Na angstige uren een stroom van medeleven met de getroff enen „DE WESTLANDER", PAGINA 4 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Het Westland is gespaard gebleven voor een grote ramp van niet te schatten omvang. Rusteloos hebben ook de golven de grenzen van ons gebied gebeukt gedurende die ang stige uren van Zaterdag en Zondag jl., maar gelukkig hebben onze wa terkeringen het gehouden. Wanneer wij ons aan- het beschrij ven van de gebeurtenissen in het Westland zetten gaan onze gedachten echter eerst uit naar de zo zwaar getroffen gebieden in het Zuid-Wes ten van ons land. Op het moment dat deze regels geschreven worden is de droeve balans nog niet opgemaakt, maar wel is bekend dat de gevolgen van de stormramp verschrikkelijk zijn. De overstroming heeft honder den mensenlevens gekost, duizenden dieren vonden eveneens op jammer lijke wijze de dood, duizenden hec taren vruchtbare grond werden een prooi van het zoute water, tiendui- brandweer assistentie. Een stuk van. zeer dankbaar voor de eensgezinde de Zuiderpier sloeg weg. Veel hout werk spoelde weg en het radiostation van de loodsdienst werd beschadigd. Een loods in de buurt van het station werd zwaar beschadigd. Stranding hij Terheyde In de nacht van Zaterdag op Zon dag had voor de kust van Terheyde een scheepsdrama plaats, dat geluk kig nog goed is afgelopen. Hier raak te het 175 ton metende coastertje Elisabeth uit Groningen in nood. Het scheepje, dat met een lading aard appelmeel op weg was van Gronin gen naar Londen, had vergeefs ge tracht bij Hoek van Holland binnen te lopen. Het motortje was te zwak om op te tornen tegen de elementen. Het ruim 40 jaar oude scheepje kwam vast te zitten juist bij het oude slag, waar de overblijfselen zijn van het oude café De Sport. Het schip gaf Een exclusieve opname van de duinen bij Vlugtenburg. Men ziet hoe de woeste orkaankrachten de zee hebben opgestuwd en hoe grote stukken van de duinen zjjn afgevreten. zenden mensen moesten berooid vluchten. Het is een ramp van ongekende omvang, een stroom van leed met zich brengend. Wanneer de natuur elementen losbreken staat de gecivi liseerde mens machteloos en men kan alleen bidden tot God, dat Hij de kleine mens te hulp komt. De mens heeft gebeden. Hij heeft ook gestreden. Met kleine scheepjes trok ken en trekken redders door het overstroomde gebied om hulp te bie den. Angstig wachtten de mensen op zolders, daken en in bomen. Elders poogde men met zandzakken het dreigend gevaar te keren. Uit heel Nederland en van daarbuiten stroom de hulp toe. In het Westland Toen de storm begon op te komen deden zich de eerste gebeurtenissen voor te Hoek van Holland. Hier werd Zaterdagavond omstreeks 9 uur de bemanning van de reddingboot Pres. Jan Leis opgeroepen om hulp te bie den aan een zandzuigertje in de mon ding van de Nieuwe Waterweg. De Jan Leis voer uit en haalde de twee koppige bemanning van boord. Onmiddellijk hierop werd de assis tentie ingeroepen voor de sleepboot Schelde van Smit en Co. Deze was losgeslagen van het anker en op een strekdam terecht gekomen. Eerst wilde de bemanning niet van boord, maar later nam de Leis toch de 21 op het schip aanwezige personen over. In de loop van de nacht sloeg de Schelde over de dam heen, maar de lichten bleven branden en dat was een goed teken. En werkelijk, onver wacht kan men wel zeggen, zijn de sleepboten Blankenburg en Witte Zee er later in geslaagd het schip uit de benarde positie te verlossen. Nogmaals gered Kapitein van Dorp van de Schelde werd in de nacht van Zaterdag op Zondag nogmaals gered.. Dat was te Hoek van Holland. Hij zat hier in gezelschap van een wachtman van Dirkzwagers Scheepvaartdienst in een huisje, dat op het eind van een steiger lag. Plotseling werd de stei ger tussen het huisje en de wal dooi de woedende golven weggeslagen en men zat geisoleerd. Binnen zeer kor te tijd was de Hoekse brandweer echter ter plaatse en met een brand ladder werden beide mannen gered. Het water ging toen flink te keer en sloeg o.m. een gat zo groot als een huis in de wal bij de Berghaven. De familie Zeeman moest geëvacueerd worden omdat hun huis ondermijnd werd. Ook hier verleende de Hoekse geluid- en lichtsignalen en deze wa ren niet vergeefs, want de redders waren paraat. De reddingboot kon echter niet in actie komen, want loodrecht beneden de duinen stormde het water aan. Ook reddingslijnen konden niet aan boord geschoten worden. Ten islotte spron gen twee schepelingen te water en zij wisten behouden aan land te komen. Ook een derde schepeling bereikte op deze wijze de kust. Onmiddellijk was medische en andere hulp aanwezig. Alleen de 63-jarige schipper J. Jon ker was toen nog aan boord. Hij werd er af gehaald door de Heyer Dirk Vooys, die de bijnaam draagt van „Dirk de Duivel". Ook de heren W. E. Vooys en M. de Jong namen .aan het reddingswerk deel. Laatst genoemde kwam in levensgevaar te verkeren en werd door dhr A. van Dongen gered. Aanvankelijk dacht men dat de toe stand van de schipper ernstig was, maar nadat de schepelingen in café De Sport weer op hun verhaal waren gekomen, bleek dat ook de schipper er niet slecht aan toe was. Een woord van lof komt toe aan de familie Da- men voor de wijze waarop hulp werd verleend. Dr. den Hollander en Dr de Lange verleenden medische hulp. Enkele redders werden licht gewond. Bij de redding waren o.m. aanwezig het hoofd van de kustwachtdienst en bm-gemeester K. L. J. Wouters. De Elisabeth ligt nu diep in het zand pal tegen de duinen. Alarm uit 's-Gravenzande Zondagmiddag kwam er plotseling alarm uit 's-Gravenzande. Hier was in de omgeving van het Arendsduin een diepe bres geslagen in de smalle duinen, juist bij het slag waarover men altijd naar het strand gaat. Le den van de Nationale Reserve, brand weermannen en vele vrijwilligers hebben onder leiding van de tech nisch hoofdambtenaar van Delfland, dhr A C Peters, met vierduizend zak ken zand het gat afgezet en toen het hoge water kwam was het gevaar be zworen, De dichtingswerkzaamheden werden bijgewoond door minister Mansholt en burgemeester H. B. N. Mumsen. In een radiouitzending in de nacht van Zondag op Maandag voor de We reldomroep deelde burgem. Mumsen radioreporter Herman Felderhof mee dat reeds voordat er van alarm sprake was de le lt. van Pelt zijn mannen van de Nationale reserve be schikbaar had gesteld. Vanuit alle delen van het land waren telefoni sche aanbiedingen om hulp binnen- j gekomen en de burgemeester was samenwerking. De gehele nacht van Zondag op Maandag hebben mannen van Delfland de wacht gehouden bij de bres, te meer omdat ook een bun ker op de grens van het gat voor een deel ondermijnd was. Gelukkig nam de storm af en hoefde niet cp- nieuw alarm te worden geblazen. Weer alarm bü de Hoek De redders van Hoek van Holland kregen Zondag nog geen rust. Onge veer anderhalve mijl uit de kust lag de oudste motorboot van Denemar ken, de Annam, Dit schip dreigde te stranden en de Jan Leis toog er op af. Ondanks het zware weer slaagde men er in korte tijd in men was in een uur uit en thuis 21 mannen en 3 vrouwen over te nemen. Er ble ven toen nog plm 16 man aan boord. De Annam had weinig keus en toen de Leis weer terugging naai- Hoek van Holland ging het schip er zon der loods achteraan. Het was een hachelijke onderneming, maar het lukte. Terwijl de geredden in Hotel America zich tegoed deden aan een heerlijk maal, voer de rest van de bemanning door naar Rotterdam. Bij ons bezoek aan de geredden in hotel America spraken wij nog even met de schipper van de Jan Leis, W. van Seters. Deze vertelde ons dat de red dingboot tegen de Annam was ge slagen en dat daarbij het roer be schadigd was. De Jan Leis kon nu geen dienst meer doen en op dat moment was de reddingboot Wiersma uit Breskens op weg naar de Hoek om de Jan Leis te vervangen. De voorzitter van de Hoekse wijk raad, dhr v d Burg, deelde ons mede dat het gerucht, volgens welk een deel van de Hoek zonder water zat, volkomen uit de lucht was gegrepen. In de Hoek was alles normaal, zij het dan ook dat men wat schade had opgelopen. Vee verdronken Ih net gebied tussen Maassluis en Hoek van Holland is veel vee ver dronken. De schade in het Westland is echter zeer meegevallen. Wel kwam. er practisch geen tuinder zonder enig glasschade af. In verschillende dorpen zijn hele warenhuizen plat geslagen, in Honselersdijk zelfs een van 2400 ramen. Het zg. plafglas kreeg de meeste schade. Voorts moes ten de dakpannen het allerwege ont gelden. In Monster ontwortelden bo derliepen en twee doorbraken plaats hadden in de polder Nieuw Rozen burg en Blankenburg, zijn alle bui tendijken beduidend verzwaard en verhoogd. Echter bereikte het zee water een tot nu ongekende hoogte, minstens 30 cm hoger dan in 1894, toen bij de schutsluis te Rozenburg een hoogte werd aangegeven van 3.60 m boven A.P. Thans was aan gegeven een hoogte van 3.90 m bo ven A.P. Bij deze hoge waterstand liepen practisch alle dijken over, waardoor aan de binnenzijde geulen ontstaan, die onvermijdelijk een door braak tengevolge hebben. Door deze oorzaak bezweek de buitendijk van de God zij dank-polder, eigendom van het Kroondomein, waardoor deze pol der volliep. De gevolgen waren voor de omgeving zeer ernstig, daar de z.g. doorbraak in de Krabbendijk in de bezettingstijd door de Duitsers gegraven voor een weg naar de Scheurpolder niet gesloten was, waardoor de Krabbenpolder en de Graspolder onder water geraakten. Bovendien stroomde over de zg. „lopd" het land van [Land1,verbete ring vol. De doorbraak van de dijk om de Bossepolder had tot gevolg een over stroming van de polder Blankenburg en de Lange Plaat, hoewel het wa ter daar niet hoog kwam te staan. Toch moesten verschillende woningen in Blankenburg verlaten worden. Door overlopen van de Heuveldijk kwam het kleine poldert je in de Goudmijn vol en liep de polder Nieuw Rozenburg gevaar, omdat de zanddijk overliep en op verschillende plaatsen dreigde door te breken. Met alle macht werden zandzakken aan gebracht om het gevaar te bezweren. Alleen de laag gelegen landerijen in deze polder kwamen blank te staan. Woensdagmiddag begaf ook de Staardijk het. Gelukkig zonder zout water zijn gebleven de polders Oud-Rozenburg, Oud en Nieuw Rozenburg, het Kooi- land, de Nieuwe of Droespolder en de verschillende landerijen in de Scheurpolder De herstelwerkzaamheden worden met kracht aangevat. Dinsdagmorgen begonnen 100 geniesoldaten met het dichten der gaten in de buitendijken, daarbij geholpen door 100 Rozenburg- se grondwerkers. Dinsdagavond arri veerden twee zware di-aglines om bij het werk te worden ingezet. Als men A. Meissen reeds duizend vrijwilli gers om zich verzameld om zo nodig direct hulp te kunnen bieden. Men bleek deze werkkrachten echter niet nodig te hebben. Wel werden in ge organiseerd verband grote boten en vrachtwagens naar de noodgebieden gezonden en de Rode Kruis-colonne vertrok naar Rotterdam om hulp te bieden. Ook in Monster werd een grote ac tie ingezet. Hier riep de burgemees ter Maandagmorgen vertegenwoordi gers van kerkelijke en burgerlijke organisaties in de raadzaal bijeen ten einde met hen te bespreken op welke wijze het vlugst en meest doeltref fend zou kunnen worden geholpen. Besloten werd in de gehele gemeente een circulaire te verspreiden, waarin op overduidelijke wijze zou worden verteld, dat de bevolking in de ge meente, die op zo'n wnoderlijke wijze gespaard was gebleven voor de ramp, naar vermogen en zelfs nog boven vermogen bijna zou moeten offeren. Maandagavond is deze cir culaire met behulp van het gemeente- personeel en leden van de reserve- rijkspolitie uitgereikt. Deze circu laire is ondertekend door burgemees ter Wouters en de plaatselijke gees telijkheid Dinsdagmorgen werd een inzamelingsactie ingezet, die ook Woensdag plaats had. Contactperso nen waren hierbij mevr Wouters, tel 3375 voor Monster en Terheyde en mevr Schildmeyer, tel 3170 voor Poeldijk. De opgehaalde goederen werden te Poeldijk bij het jeugdge- bouw gebracht en te Terheyde bij het nieuwe verenigingsgebouw. Gemeente Naaldwijk schonk f 20.000,— In de gemeente Naaldwijk waren de vrouwenverenigingen Maandag reeds druk in de weer om goederen in te zamelen. Er is echter ook veel geld! nodig en daarom had burgem. S. Hoogenboom Maandagavond de gemeenteraad in spoedvergadering bijeen geroepen. Alle leden waren aanwezig. De burgemeester herinnerde aan de droeve omstandigheden die aan de oproep voor deze vergadering ten. grondslag lagen. Ons volk is diep getroffen en spr hield zijn hart vast bij de alarmerende berichten uit Schouwen-Duiveland. Het Westland is door Gods almacht gespaard gebleven, maar toch heeft er ook aan onze grenzen een nood toestand geheerst. Gelukkig bleef het "Westland gespaard. Spr deelde mede dat de verzameling van goederen reeds was begonnen en dat het par ticuliere bedrijfsleven reeds f 15.150 had geschonken. B. en W stelden nu voor om uit de gemeentekas f 10000 ter beschikking te stellen, als Voor de kust van Ter Heyde kwam een kustvaartuig de Eli sabeth, in nood. Het was op weg van Groningen naar Lon den en trachtte Hoek van Hol land te bereiken. Ofschoon die poging mislukte, zag de be manning kans, ongedeerd liet strand te bereiken. men en verdween een deel van een voetbaltent. In vergelijking met de noodgebieden is de schade iher in het Westland echter zo gering dat we er maar gauw over zwijgen. De ramp te Rozenburg 1 zijn andere gemeenten veel zwaarder bezocht, en mag men dank baar zijn dat geen mensenlevens te betreuren zijn en de veestapel slechts beperkte verliezen heeft geleden, er staat toch een groot gedeelte van het vruchtbare land van Rozenburg on der het gevreesde zoute water en verschillende ingezetenen hebben hun woningen moeten verlaten en hun stallen moeten ontruimen. Gelukkig is van alle zijden hulp en huisvesting voor mensen en vee aangeboden, zo dat de onderlinge verhouding zeer gunstig is. Na de overstromingen van 9 Febr. 189 van de Bossepolder en die van Dec. 1894, waarbij de landerijen van de Ver. tot Landverbetering on er in slaagt de gaten te dichten, is het zoute water spoedig verwijderd omdat Rozenburg boven AP ligt, zo dat het water bij lage getijen zon der pompen in de rivier stroomt. Laat ons hopen, dat spoedig de po gingen gelukken. Het Westland biedt hulp Dankbaar als men was dat ons Westland zo gespaard was gebleven, ja dat er zelfs geen gevaar voor verzilting bestond, is het Westland direct aan de slag gegaan om de nood van vele andere mensen zo veel als mogelijk was te helpen lenigen. Zo werd in Wateringen Maandag reeds een grote collecte gehouden, die volgens de eerste berichten f 15.000 heeft opgeleverd, met nog ver schillende toezeggingen er niet bijge- rekend. Dinsdag en Woensdag werd hier kleding ingezanield. Trouwens, ook op ander gebied was Wateringen actief. Ten tijde van de dreigende doorbraken had burgemeester M. P. gemeentelijk offer Dhr Kruithof stemde hiermee vol komen in, maar hij had verwacht dat het bedrag groter zou zijn. Spr deed de suggestie om het bedrag op een gulden per inwoner te bepalen. Dhr Hulspas sloot zich hierbij aan en dhr Verhagen stelde afronding tot f 20.000 voor. Hij deelde tevens mede dat de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis hierbij f 1000 schonk. Dhr Penning kon zich volkomen met de suggesties verenigen, maar hij wees er met nadruk op dat deze gift de bewoners niet ontslaat van de plicht om ook zelf naar vermogen aan de collecte bij te dragen. Het college nam het amendement van de raad graag over en zo werd besloten f 20,000 beschikbaar te stellen Hierop zette de raad zich in geslo ten zitting aan het beraadslagen over de collecte, die Dinsdag huis aan huis werd gehouden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3