„DE WESTLANDER", PAGINA 3 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 s-GRAVENZANDE NCVB, afdeling 's-Gravenzande Vergadering D.V. te houden Woens dag 11 Febr. te 7.30 uur in gebouw ,.Maranatha". Agenda Mevr Kooyker-Mohr. te Katwijk hoopt in te leiden het boek: Rembrandt van Jan Mens. De Secretaresse. P.S. Dames, die nog niet betaald hebben, wilt U s.v.p. de contributie meebrengen? U zult het de penning- meesteresse daardoor zeer vergemak kelijken. Generaal Snijders Vrijdagavond was de schietver. van ons dorp weer in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen bleek, dat deze vereniging zich nog in bla kende gezondheid bevindt. De aftre dende bestuursleden werden weer met bijna algemene stemmen herko zen, terwijl er één lid aan het be stuur werd toegevoegd in de persoon van L. van der Linden als 2e pen ningmeester. Na een consumptie gebruikt te hebben, gaf de heer A, van der Eijk een causerie over „De techniek van het schieten". Hij behandelde daarin allereerst de psychologische zijde, vervolgens de houding en ten slotte het richten en het afgaan van het .schot. Breedvoerig bleef hij stilstaan bij de psychologische zijde, wat vol gens hem voorop staat en onderschat wordt en gaf daarin verschillende wenken. Er volgde verschillende vragen op en dat het onderwerp zeer nuttig was, bleek wel hieruit dat het op eerstvolgende vergadering nog eens behandeld zal worden. Het is een hoogstaande sport. Het element van rust en beheersing heeft een grote betekenis voor de persoon lijkheidsvorming. Als we één van de grote figuren in de schietwereld noe men, de oude Dr. Brand, chirurg te Utrecht, dan wordt daarmee reeds duidelijk wat wij met het boven staande bedoelen. We durven het dan ook aan om van hieruit een propagandawoord te richten, dat er toch meer aan deze sport moesten gaan doen, die zo uit nemend geschikt is voor jong en oud vooral in een tijd die roept om be zinning en innerlijke rust. De sport zelf, die van tijd tot tijd bekroond wordt en het ontvangen van een prijs. Spoedig herbouw Heenweg In een vergadering van kerkvoog den en notabelen is Vrijdag j.L beslo ten tot spoedige kerkbouw aan de Heenweg. Men gaf aan de aanwezige leden van de bouwcommissie op dracht alle werkzaamheden te ver richten om tot spoedig^ aanbeste ding te komen. Verslag jaarvergadering Boeren leenbank Het was wel een uitgebreid pro gramma. dat de Boerenleenbank in haar 41ste jaarvergadering te ver werken had. welke werd gehouden in Maranatha op Vrijdagavond j.l. Tegen 7 uur opende de voorzitter, dhr P. Beekenkamp, de vergadering met een kort openingswoord tot de talrijke aanwezigen. Na voorlezing der notulen werd dhr Lugtigheid gelegenheid gegeven om rekening en verantwoording af te leggen over het afgelopen boekjaar. Hij greep daarbij terug naar het ver slag van het vorige jubileumjaar, waarin melding werd gemaakt, dat dat jaar een der beste jaren was weest tijdens het bestaan der Bank. Daarbij worden de cijfers van dit jaar vergeleken met die van verleden jaar: toename spaardeis 160 (verle den jaar 57), rekeninghouders 48 (16) en dagboekposten 12.000 (5300), toename gedeponeerde gelden 7 ton (f50.000), waarbij wordt geconclu deerd, dat dit jaar nog veel beter is geweest dan verleden jaar. De hoge winst van verleden jaar werd nog met f2700 overtroffen en bedraagt thans na afschrijving van f2000 op het kantoorgebouw bijna f25.000. Van de toename van 7 ton gedeponeerde gelden werd 2 ton onder de leden uitgezet en het meerdere is geplaatst bij de Centrale Bank, waar de Bank thans een saldo heeft van f 1.1 mil- lioen, een saldo, dat uit een oogpunt van liquiditeit ruim voldoende is ter voldoening aan directe opvragingen en ter behandeling van crediet- voorschotaanvragen. Voorgesteld wordt voor de Effec- tenvoorraad ad f 190.000 een reserve koersverschil ad f9500 uit de winst op te voeren, waarmede juistere ver houdingen worden verkregen; het bedrag komt overeen met 5 pet, waar mede de effecten onder pari noteren. Het is de bedoeling de effecten aan te houden tot uitloting, waarna het vrijgekomen koersverlies naar de ge wone reserve kan worden over geboekt. De rentewinst is ongeveer gelijk aan verleden jaar. Weliswaar f 19.500 meer vergoed aan spaarrente, doch de meerdere rente, welke de Centrale Bank werd ontvangen, maakte dit nadeel ruimschoots goed. Ten slotte besprak de kassier de aansprakelijkheid der leden. Door de vele voorschriften en waarborgen wordt deze aansprakelijkheid in de practijk tot nihil gereduceerd; matige taxaties bij aanvraag van hypothe ken, de controle op de locale ban ken, de eigen reserves der banken, welke voor onze Bank f 133.000 be draagt. het Onderling Waarborgfonds ad 3 millioen en uiteindelijk de re serves van de Centrale Bank en alle locale banken, welke te zamen f 70 millioen bedragen. Bij de verkiezingen worden de af tredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht, de heren N. L. v. Geest en Jn. v. Geest, herkozen. Voor een geheel bezette zaal wordt daarna een voorlichtingsavond gege ven over Canada door de heer P. C. Lugtigheid, die 26 jaar farmer in Ca nada is geweest. Eerst worden twee films vertoond, over de tabaksteelt en over de Rockey Mountains, naar aanleiding waarvan de heer Lugtig heid een causerie houdt over zijn nieuwe vaderland. Canada is het land van de toekomst; in verschillende delen worden rijke ertsen en olie ange/troffen, welke geleidelijk} tot exploitatie worden gebracht. Overal orden fabrieken opgericht tot in het hoge Noorden toe, de aanleg van verkeers- en spoorwegeh wordt krachtig ter hand genomen. De op pervlakte van Canada is 300 maal zo groot als Nederland en de bevolking is slechts 14 millioen inwoners. In leider ziet in de toekomst een grote toename van de bevolking. Daarb. waarschuwt hij toekomstige emigran ten zich vooral niet op te geven voor een beroep waarvoor zij niet be kwaam zijn, want daarmede zijn al bittere ervaringen opgedaan, vooral voor de personen in kwestie zelf. In ieder opzicht moeten de emigranten zich het vertrouwen waardig maken, hetgeen hun tot veel steun kan zijn bij het krijgen van verantwoordelijk en goed betaald werk, het kopen van een bedrijf en vooral bij crediet- aan vragen. De tuinbouw geschiedt op open grond (niet onder glas) en met fa brieken worden contracten afgeslo ten, waarvan de voorwaarden door onderling overleg worden vastge steld. Zo heeft contractteelt plaats roor tomaten, komkommers, perzi ken, suikerbieten, e.d Enkele aanwezigen maken gebruik voor het stellen van een vraag, wel ke naar tevredenheid wordt beant woord. Vcilingbcricht Export Spruiten gewone 5666 id grote 3555 idem Binnenland gewo ne 2530 idem Binnenland grote 21 ■25 Export prei I 36—46 idem II 27 35 idem Binnenland I 32—37 idem II 23—27 Andijvie Binnenland 6566 Export Waspeen 15—18 idem Binnen land 12 Appelen 23 Peren 5 Stoof sla Uien 1011 Rodekool 1112 Groenekool 611 Spinazie 47—69 al les per kg Boerekool 1.25—2,50 per kist van 7 kg Kropsla 14—27 per stuk Peterselie 17 per bos Aardappe len 1.00 per kist van 25 kg Stierenkeuring stierenkeuring 1953 zal in 's-Gravenzande plaats vinden op Woensdag 25 Februari 1953 op het erf van dhr M. Noordam, Maasdijk "1, alhier. Jaarvergadering gaat niet door De jaarvergadering van de Meis jesclubs Wees een Zegen en Kleine Kracht gaat door omstandigheden Vrijdag 6 Februax-i niet door. Zondagsdienst doktoren Zondag 8 Februari wordt de me dische dienst waargenomen door Dr W Vonkenberg. Burgerlijke Stand Geboren Marcel Johannes Antonius zoon van HAW Weterings en P A J 't Hoen Staalduin 2b; Gerrit Comelis zoon van A H van Staalduinen en N in der Ende Heenweg 22a Overleden: Leent je Wilhelmina van der Graaf 84 jaar Sand Ambachtstr 116 echtgenote van G Dekker; Aaltje Tuk 87 jaar Maasdijk 121 weduwe van Th van den Ende Dit is Dirk Vooys, bijgenaamd „Dirk de Duivel", die in de nacht van Zaterdag op Zon dag met behulp van anderen het stoute stukje uithaalde de kapitein van de coaster „Eliza beth" te redden. HOEK VAN HOLLAND De schade in de Hoek In aansluiting op ons algemeen ar tikel over de gebeurtenissen in het Westland kan nog het volgende wor den gemeld: Met spoed heeft men in de nacht van Zaterdag op Zondag de schade hersteld welke de reddingsboot had opgelopen bij de redding van het zuigertje. De achtermast had men namelijk verloren en daarmede ook de radio antenne. Voor een groot gedeelte werd onder de Fruitloods die nacht de glooiing weggeslagen waardoor de betonnen vloer naar beneden stortte. Een enorm gat werd geslagen tus sen Harwichkade en Fruitloods. Grote betonnen platen werden naar het gat gezogen, de spoorlijn daar geheel ontzet en ondergraven. Met spoed werden de buitenlandse trei nen op een ander spoor gezet, ter wijl nabij de betonsteiger de grote toiletloods werd ondermijnd en reeds wegzakte. De Harwichkade bleef ook niet verschoond van het woedende niets ontziende zeewater en sloeg hier en daar de steiger in stukken. Aan de steensteiger was het al niet minder en werd gedeeltelijk vernield. De steiger van de peilschaal werd weg gevaagd en de weg naar de Noor- derpier opgebroken over een lengte van een paar honderd meter werd de betonnen muur aan de voet van de pier ondergraven en deze zakte diep weg in het zand. Ook de enorme bunker voor de muur die weliswaar veel afgravingen van de zeewering heeft tegengegaan zakte tot het mid den, voorover in de grond weg. Dc breedte van de toegang tot het strand werd aldus nog verbreed, het water stond namelijk tot aan de Strandweg en deed de consumptietent van Ver- hoeckx schade aan. Het water heeft de Boulevard niet bereikt alhoewel de voorduinen sterk werden ver smald. Eveneens bij het „slag" waar het water enorme gaten in de zee wering heeft geslagen. Van dijkdoor" braak was daar gelukkig geen sprake hoewel het critiek werd doordat de duinen zware beschadigingen hadden opgelopen. Daken van de nieuwbouw hebben de proef doorstaan, duizenden pan nen waren er van afgewaaid doch hierbij is het gebleven. Met spoed worden de daken weer dichtgelegd. Een grote ruit van Hotel i cafe-restaurant Kruispunt moest het begeven, het ontstane gat werd in de nacht reeds dicht gemaakt met hout. Overigens is in *t dorp geen belang rijke schade geconstateerd. Wonder- l(jk hebben de bul-ij)}? op 't kampeer- in 't nagenoeg allen gehouden. De opgelopen schade moet gezien de or kaankracht gering geacht worden. Zondagmorgen vroeg kwam vanuit zee de mededeling dat de loodsboot „Algol" welk schip tijdens de ge staakte loodsdiensten buitengaats moest blijven een vlot was verspeeld en dat de voorsloep uit zijn danids was geslagen. Het vuurschip Goeree was van zijn boeien geslagen en had eveneens veel schade opgelopen. De kapitein had het zoeken naar zijn standplaats opge geven. Ondanks het feit dat wrakboeien van de Faustus in de lichtlijn wa ren gedreven en gedoofd kon de dag boot Zaterdagavond nog binnenko men. Het was de Prinses Beatrix die kort aan het steiger heeft gelegen omdat het daar vanwege de storm niet langer harden kon. Het heeft vreselijk slingerend in de rivier ge legen tot Zondagmiddag waarna het de ankers heeft gelicht en naar Rot terdam is opgestoomd. Het schip kreeg geringe schade aan de anker spillen. De nachtboot Arnhem en troepenboot konden aan lange trossen de storm aan het steiger doorstaan. Terwijl het water vanaf het kleine strandje in de Berghaven liep kon den de bewoners van schepen in de hoek van de haven nog ternauwer nood deze verlaten. Alle materialen van de Fa Heyer- mans werden zo mogelijk naar hoger grondgebied verplaatst. De Hoek slaat de handen ineen Zondagmorgen reeds vroeg kwam het dag.bestuur van de Wijkraad bij een ter bespreking van de toestand. De Rode Kruisafdeling en EHBO werd ni actie geroepen om een groot se inzameling in de Hoek te houden van kleding, schoeisel, voedsel, medi camenten en verdere benodigdheden in natura voor de duizenden evacua's vanuit de geteisterde gebieden. Spon taan werden door de Engelse militai ren ter plaatse de benodigde voertui gen disponibel gesteld en reeds Maan dagmorgen nam deze inzameling een aanvang. De opbrengst was overwel digend. Duizenden kledingstukken werden de gehele dag ter Gem. Se cretarie aangevoerd en rappe handen sorteerden, pakten, sjouwden en sta- peden, zodat vrachtauto's vol naar het centrale inzamelingsadres weren ver voerd. Inmiddels liepen varenslui, loodsen enz. bij de Berghaven "heen en weer, peinzend of dat niet op een of ander manier per boot hulp kon worden vereend aan de mensen van Stellen dam en omstreken die op de daken van oude woningen nog hun vege lijf porbeerde te redden. De boot van Rijkswaterstaat „Chris tian Brunnings" was reeds vertrokken a ook de afhaaldienst van het Loods •ezen was te hulp gesneld. Toen wer den meerdere boten en vaartuigen van een motor gereed ge maakt, waarop velen aan boord spron gen om hun krachten ten dienste te stellen van de medemensen in de laag gelegen gebieden. EVACUEES UIT BRUINISSE VIN DEN HIER EEN ONDERDAK Hoekenaren ontfermen zich over de slachtoffers. Aan één stuk door werkten zon der ophouden zowe dag en nacht de gemeente diensten in nauwe samen werking met de afdeling van het Rode Kruis ter plaatse, van alle zijden ondersteund door de spontane hulp van de gehele burgerij. Opge maakte lijsten van hen die evacué's zullen huisvesten gaf blijk dat in den Hoek 'n 150 mensen konden wor den ondergebracht. Direct werd con tact opgenopnen met Rotterdajn Ahoyzalen) en een afvaardiging daar heen gezonden. Zeer moeilijk scheen het de slachtoffers bij elkaar te krijgen om naar den Hoek over fyrengen dooi*dat een enojrme stroom vanuit het binnenland aan geboden hulp, de Hoekse hulp a.h.w. erdrong. Echter slaagde de heer Bliek als gemeenteraadslid er in een 27 men sen voor de Hoek bij elkaar te krij gen en per touringcar naar onze kustplaats te verzenden. Des avonds (Dinsdag) te 8 uur werden zij in Ho tel America liefderijk opgenomen. De directeu: van het hotel, de heer de Bie, die wel een bijzondere lof ver dient, had zorg gedragen voor alles wat de mensen, afkomstig uit Brui- nisse. tot versterking nodig hadden. Rijkelijk werden zij voorzien van warm eten. teiwijl de heer v d Burg hen allen troostrijk toesprak, hun verzekerend dat geheel en al hun komst was voorbereid. Dat alles de finesses was geregeld bleek wel uit het feit, dat een gezin met een kind van 5 maanden kon worden op genomen in het zeehospitium St Jozef en daar momenteel een buiten gewone goede verzoiging geniet. Allen werden respectievelijk met .auto's door Hoekse particulieren naar hun evacuatie-adres gebracht, nadat zij als nieuwe inwoners van Hoek van Holland waren ingeschre ven. Zo mogelijk zal aan hun vei- zoek worden voldaan om de verdere familieleden ook in Hoek van Hol land op te nemen. De Roode Kruissecretaresse, mevr. Vroomhout, die eveneens deze week bergen werk verzette en onvermoeid dit nog met mej. Nijland en de vei- dere ambtenaren der gemeente voort zet verwacht dat vanuit Rotterdam meerderen naar de Hoek zullen wor den doorgezonden. Deze eerste men sen hadden twee dagen en drie nach ten op daken en zolders vertoefd, werden Dinsdagmorgen per boot op gehaald en te Rotterdam aan wal gezet. Enorm veel leed hebben zij moeten doorstaan, hetgeen van hun gezichten was te lezen Maar in de Hoek vinden zij een warm onthaal en een liefderijke verzorging, onder vinden allen een ruim onderdak en worden voorzien van al het benodig de, ja zelfs werkt de organisatie ter plaatse zo vlot, dat ook aan hen een werkkring kon worden aangeboden. Verder vernemen wij, dat vanuit Stellendam een vissersvaartuig in de Hoek is aangekomen. Aan boord wa ren de families Brinkman en Seters, die hier bij familieleden een onder dak hebben gevonden. Verwacht wordt dat meerdere schepen uit Stel lendam en omgeving evacué's naar de Hoek zullen aanvoeren. Men heeft reeds voorzorgsmaatregelen genomen om hen allen van het nodige te voor zien en een onderdak te verschaffen. Afvaart der dagboten vanuit Rotterdam Nu directe daadwerkelijke x-epara- ties vereist werden om de Harwich- schepen als normaal mogelijk te ma ken, heeft men tegelijkertijd het plan opgevat om nu ook een begin te maken met de verbouwing van de vorig jaar opgemaakte plannen tot uitbreiding van de steigeraccomoda- tie. Voorlopig herstel van deze week geleden schade had geen zin omdat toch besloten was met de ver anderingen in het voorjaar een be gin te maken. De dagboten van de Mij Zeeland zullen voortaan doorva ren naar en vertrekken van Rotter dam. Het treinverkeer gestremd Door de ondergelopen polders aan weerszijden van de spoorbaan naar Maassluis alsook de doorbraak nabij Vlaardingen, kon Zondag en ook Maandagmorgen geen trein Hoek van Holland bereiken of er van vertrek ken Voor het locale verkeer werden autobusdiensten Hoek van Holland Schiedam ingelast, terwijl voor de boten op Engeland bussen reden van af en naar Den Haag. De nachtboot heeft na Zaterdag niet eerder dan Maandagmorgen kunnen vertrekken; direct daarna is de boot uit Enge land hier weer aangekomen, die sinds Zaterdagavond ook geen gelegenheid vond Haxrwich (Engeland) te verla ten. Momenteel functionneert alle trein- en bootverkeer weer vrij nor maal. Progressio in Hoek van Holland Vier bussen met mensen en één geladen met instrumenten kwamen j.l. Zatex-dagavond vanuit Rotterdam in Hoek van Holland aan. De accordeonvereniging „Progres sio", het vorig jaar ook in de Hoek op bezoek geweest, ruimde ditmaal weer een avond in voor dit gemeente- deel van de havenstad en concerteer de op deze stormachtige avond in de Harmonie. Vanuit Hoek van Holland bleek de belangstelling daarvoor niet treffend groot, alhoewel de zaal ge heel gevuld was, omdat „Progressio" een groot aantal leden en donateurs de gelegenheid had gesteld dit concert bij te wonen. Welnu, de diri gent komt alle lof toe, want ondanks de eenzijdige accordeongeluiden, die bepaald niet een ieder kunnen beko ren om een gehele avond er naar te luisteren, heeft hij met allerlei varia ties een aantrekkelijk afwisselend concert weten te verzorgen. Overi gens waren het bepaalde solo's, die door jeugdige accordeonnisten ge bracht. bijzondere aandacht verdien den. Inderdaad heeft de vereniging een goede vooruitgang gemaakt sinds het laatste jaar en daarom volkomen waard het optreden bij een dergelijk concert als in de Hoek te beluisteren. Opvallend is het materiaal waarmede wordt gewerkt. Accordeons vertegen woordigen grote sommen gelds en de instrumenten van deze 47 leden, die in de Hoek optraden, hebben een aarde van ruim 38.000 gulden. Het is particulier eigendom en wordt ge heel ten dienste gesteld van de ver eniging. Progressio, Hoek van Hol land hoopt U meer te mogen ont vangen. HSV vierde feestelijk haar zeven jaar bestaan aren ook ditmaal twee avon den belegd om alle leden, donateurs en introducé's in de gelegenheid te stellen tegenwoordig te zijn bij het zevenjarig bestaan van de Hoekse Sportvermeniging '46. Dit bleek ach teraf wel nodig geweest te zijn, aan gezien beide avonden buitengewoon veel belangstelling genoten, ook een bewijs dat de H.S.V, een ruime plaats inneemt onder de bevolking van Hoek van Holland. De tweede avond had echter meer succes dan de eerste; het programma, voornamelijk verzorgd door de „Rhytm. Stars", werd nl. de tweede avond veel vlotter afgewerkt en de amateurs HSV-ers ondervonden meerdere waardering voor hun op treden dan op Donderdag. Maar het typei-ende is nu altijd dat HSV jaar feesten een bepaald gezellig karak ter hebben, welke intimiteit ook dit maal niet ontbrak en het daarom voor beide avonden een geslaagde feestviering mag heten. De steunpilaren van de spoi-tver- eniging werden ditmaal ook niet ver geten. De heren Siekles en Ouwen- dijk, resp. zweminstructeur en gym nastiekleraar, kregen bijzondere dankwoorden van de voorzitter, dhr v d Made toegezonden, vergezeld gaande van een geschenk in natura. Direct hierna was het Jacob Edel en zijn band die op velerlei wijzen, hen volkomen toevertrouwd, nagenoeg de gehele avond de feestviering leidden De show met Puppes en van Neute ren verkreeg een bijzondere waar dering, terwijl de schets van de strjjd om de drie vrouwen aan het slot een daverend applaus mocht op leveren. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Hendrik zoon van D. Nieuwhof en W. van Dam; Dina, dochter van J. van Pijnacker en M. M. Admiraal Overleden: A. Mulder 81 jaar, steiger weer voor aanleg van de D. v d Ent 67 jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2