H. I. Ambacht had het zwaar te verduren met de watersnood Rob de Avonturier Het monsterachtige gat in de Hoogendijk te Papendrecht, waardoor heen woest water de Alblasserwaard volspuwde. (foto Dordrechts Nieuwsblad) 181. De woedende kreten van de vervolgers klonken dichtbij. De schildwacht liet Rob door en onmiddel lijk werden de zware poorten gesloten. 182. Buiten klonken de woedende kreten van de Arabieren, die begrepen, dat hun slacht offer ontkomen was. Maar zij durfden het fort niet aan te vallen en dropen spoedig af. RIJSOORD Gift voor het Nationaal Rampenfonds „De Vereniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door Land arbeiders Rijsoord" te Rijsoord, heeft beslo ten haar jaarlijkse feestvergadering dit jaar niet te houden, en f 100,voor bovenge noemd Fonds ter beschikking te stellen. Uitvoering Het Dames Zangkoor „Zanglust" alhier, gaf Zaterdag 31 Januari een uitvoering in de zaal van de Heer J. Freling alhier. H. I. AMBACHT Uitvoering „Ido's Mannenkoor" uitgesteld In verband met de noodtoestand in Ne derland besloot de M.Z. „Ido's Mannenkoor" te H. I. Ambacht haar winteruitvoeringen op 7 en 14 Febr. a.s. geen doorgang te doen vinden, doch uit te stellen tot een later te bepalen data. Plaatskaarten blijven echter geldig. Inlevering zegelkaarten Aan de Bouwvakarbeiders wordt medege deeld dat Dinsdagavond 10 Febr. a.s. tussen 7 en 9 uur zegelkaarten van het' Sociaal Fonds van het 2e halfjaar 1952 inleveren is bij: J. Penning, Paulusweg 145, H. I. Am bacht. „Crescendo" gaf een goed geslaagd jubileumconcert Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan gaf de Chr. Gem. zangvereniging „Crescen do" in de Geref. Kerk aan de Paulusweg een jubileumconcert, dat door de voorzitter van Crescendo werd geopend. Na gemeenschappelijk zingen en voorle zing uit Ps 98 en gebed, heette spreker de vele aanwezigen hartelijk welkom in het bij zonder burgemeester Bax, die dit jubileum- concert bijwoonde. Hierna werd door de verschillende mede werkende plaatselijke zangverenigingen een prachtig programma afgewerkt en vooral het eerste optreden van de jubilerende vereni ging, dat zong: Bekentenis van Leo Smeets en „Het liedje van verlangen" van Alph. Vranken, vielen zeer te waarderen, evenals trouwens het ten gehore gebrachte door het Het water loopt de Alblasserwaard binnen De ravage aan de Veerweg te 11. I. verwoest. Een tro In de nacht van Zaterdag op Zondag, on geveer 2 uur liepen de polders, aan de bui tenkant van de dijk gelegen, onder water. Dit is op zich zelf geen bijzonderheid. Met een hoogtij water is zulks wel meer het ge val. Niemand had er op gerekend, dat dit de eerste symptomen waren van een ware ramp, die vooral de Veerweg heeft getroffen. Een half uur later begonnen de sirenes van fabrieken en auto's te loeien en werd de Kerkklok geluid. Met grote koperen bel len werd de bevolking uit de slaap gewekt. Er dreigde gevaar! Op dat moment wisten de meesten nog niet, dat de brandweerlieden van deze ge meente nog niet op bed waren geweest. Im mers, de berichten over zeer hoog water waren voor Burgemeester Bax aanleiding geweest voor een wakend oog. En, jammer genoeg, niet te vergeefs. De windkrachten waren in die nacht bij zonder groot, zodat er een stevige golfslag stond., waarvan de Veerweg veel te verdu ren had. Daar stond de volle wind op de achterzijde van de woningen. Bovendien werd door de openingen tussen de verschil lende huizenblokken het water met grote kracht gestuwd naai" de polder aan de ande re zijde van de Veerweg. Hiertegen bleken de huizen niet bestand en al spoedig begone nen deze het te begeven. Een leger van vrijwilligers was begon nen met het vullen van zakken. Het zand werd* gevonden in de put, naast de oprit van de Alblasserdamse brug, uit een vol ge- stortte sloot aan de Dorpsstraat en Kerk straat. Met groot elan werd de strijd tegen het woedende water aangebonden. En steeds meldden zich meer vrijwilligers. En daar was grote behoefte aan! De dijk nabij de Damstraat dreigde over te stromen en ook daar moesten zakken heen En ze kwamen er. Geladen op vrachtwagens, voerde men de gevulde zakken aan. Over al waai- ze maar nodig waren. Ambacht. Vele huizen, werden hier osteloos gezicht! Aan de Veerweg was intussen een zeer gevaarlijke situatie ontstaan. Enkelen had den de benen genomen, doch de meesten verkeerden op de zolders. De bewoners van op instorting staande woningen namen hun toevlucht naai' het dak van buren, zodat er op een moment ongeveer 27 personen op de daken vertoefden. Luid roepend om hulp. Angstige momenten werden hier* meege maakt. Een vrouw, wier huis reeds grote scheuren vertoonden, schonk het levenslicht aan een kindje. Een bed was er in het huis niet meer te gebruiken, zodat een aanrecht voor dit doel moest worden gebruikt. Even later werd zij door middel van een bootje, vastgebonden op een deur, uit het huis ge haald en naar een Ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. De toevoer van electriciteit was gestoord, en. dit is in tijden van nood wel een grote handicap. Later viel ook de levering van drinkwater uit, doordat de filters over stroomd waren. Maandagmiddag werd weer stroom geleverd. Vanaf Dinsdag wordt water betrokken uit de gemeente Ridderkerk, dat voor menselijk gebruik, echter eerst moet worden gekookt. De heer B. Groenenboom van Bolnes heeft H. I. Ambacht per tank wagen van drinkwater voorzien. Baren - drecht had n.l. geen gebrek aan drinkwater. De dijk werd echter behouden. Indien die zou zijn doorgebroken zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Immers, dan had het gehele eiland IJsselmonde een prooi van de golven geworden. Onze gemeente, even tevoren zelf nood- gebied, liet zich weer van haai* beste zijde zien: Ongeveer 300 gezinnen van Papen drecht, die bedreigd werden door het wa ter, werden ontvangen en ondergebracht. Ook werd er plaats gevonden voor ongeveer 1000 koeien, afkomstig uit de Alblasser waard, dat eveneens bedreigd werd. Uitgezonderd de Veerweg, kwam onze ge meente er niet slecht af. En daar zijn we hier in H.I. Ambacht dankbaar* voor. £en fkont u&ihaat over het Korte Verhaal Boeken zijn net als mensen: ze willen dik zijn en mooi. Ze willen rondgaan in een om slag van het fijnste leer en ze willen hun naam met gouden letters zien geschreven. Er zijn oude, kostbare boeken die een beetje' kraken in hun adelijke rug. Er zijn stoere boeken die ons van alles vertellen over de boeren en over het ruige land. En natuur lijk hebben al die boeken hun eigen geschie denis te vtrtellen, net als de meneer ach ter op de tram of de mevrouw in de kruide nierswinkel. En dan heb je van die fraaie boeken die een leven lang dik hebben ge- De verbinding tussen rijksweg en Merwededijk te Sliedrecht aan de grens van Giesendam op het punt van doorbreken. Zij bezweek op deze plaats op een lengte van 40 meter. (foto Rott. Nieutosblad) 28 Woningen in ruïnes herschapen door de geweldige druk van het water Vrij Ev. Zangkoor „Looft den Heer"; de Chr, Gem. Zangvereniging „De Lofzang"; het Ned. Herv. Zangkoor en de Chr. Mannen zangver eniging „Excelsior". De orgelsoli waren bij de heer B. Alderliesten in goede handen en vooral het „Halleluja looft den Heer" van J. Zwart werd gaaf weergegeven. Machtig was het gezamenlijk optreden van alle medewer kende koren aan het slot van de avond, toen werden gezongen Gezang 149 naar een be werking van L. J. Mens en „Soli Deo Gloria" Crescendo kan met veel voldoening op dit jubileumconcert terugzien, dat door haar voorzittex*, de heer S. Alderliesten, met dank gebed werd gesloten. Ingebroken Woensdagavond hebben onbekenden toen de bewoners niet thuis waren, zich toegang verschaft tot de woning van de heer Burg, Rijksstraatweg 19, alhier. Bij thuiskomst bleek dat vele deuren en kasten waren ge opend, maar men miste slechts een pakje "Three Castle". De politie stelt een onder zoek in naar de daders. ïK HEB m'n bril verloren en overal gezocht HAD IK maar van tevoren een reservebril gekocht WEL, 't KAN NOG en 2Llhm.nMAM>4.um:i5L3 Gevonden voorwerpen 3 boekjes (toneelstukjes): 1 hond (gekruis te wolfshond), blauwe want; wit kinder wantje; 1 paar grijze wanten; Ierse setter; ballpointpen; blauwe badhanddoek; wollen sjaal; gebreide want; grijze ceintuur; rood geel gebreid zakje, inh. muntbiljet van f 1, groen wollen gebreide kinderwant. Verloren voorwerpen Lederen motortas, inh. ketelpak en brood trommel; Duitse herderi*ode want; broche; 1 paar donkerblauwe wanten; huissleutel; reservewiel 700 x 20 vermoedelijk met beu gel; kinderbril; muntbiljet van f 1,Auto ped, muntbiljet van f 1, Schietvereniging opgericht De Burgemeester loste het eerste schot Dank zij de medewerking van enkele in dustriëlen konden op het eind vaxx vorig jaar een tweetal prima buksen worden aan geschaft, met het doel uit de leden van S. W.G. en Reserve Rijkspolitie een schietver eniging op te richten. Na enig voorbereidend werk werd giste renavond in gebouw „Elim" een aanvang gemaakt met de eerste schietoefeningen. Bur gemeester Bax wees er in zijn openingstoe spraak op, dat er in deze gemeente goede afdelingen bestaan van S.W.G. en de Reser ve Rijkspolitie. Hij hoopte, dat deze schiet oefeningen zullen bijdragen tot versteviging van de onderlinge band en dat hierdoor nog meer liefde zou worden gekweekt voor het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Na dank gebracht te hebben aan de indu striëlen voor de geldelijke steun, aan de op perwachtmeester Luitjes van de Rijkspoli tie voor zijn grote ijver, ook voor deze ver eniging, aari dé heer L.' Vlèghert voor het in. orde brengen van de schietschijven. Nadat opperwachtmeester Luitjes nog enige aanwij zingen had gegeven voor de schietoefenin gen, was Burgemeester Bax de eerste, die de rij van de nog vele na hem volgende schuttei*s opende, en niet zonder succes, want zelfs de „roos" werd door hem getrof fen. Voor belanghebbenden' zij nog medege deeld, dat iedei*e Vrijdagavond vanaf 7.30 uur deze schietoefeningen in „Elim" worden gehouden. Ook liefhebbers buiten Het S.W. G. om, kunnen lid van deze schietvereniging worden. Men melde zich op de oefenavon den. Dankbetuiging Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan Buren, Vrienden en Belang stellenden voor het innig me deleven betoond bij de ziekte en overlijden van ons innig geliefd Dochtertje en Zusje WILLEMIHA In het bijzonder de Weled. Zeergel. Heer Dr Crezée en Personeel Kinderzaal Diaco- nessenhuiste'Dordrecht, voor de zorgvolle behandeling en verpleging tijdens haar ziekte J. VAN DER STAAIJ M. VAN DER STAAIJ- VAN 'T HOF MAARTEN en DAMMIE RIDDERKERK, Febr. 1953 Lagendijk 315 halen zijn. Luister daai*om aandachtig naai de buurvrouw en naar de mensen in de tram, naar de kinderen en naar het bellenmeisje, dat nu zo keurig in de echte literatuur te recht is gekomen, want wie weetmis schien is zij het prinsesje dat u het mooiste verhaal van uw leven gaat vertellen. En dat moet u nooit voorbij laten gaan. RUIMERE HANDEL IN HET VERSCHIET Belangwekkend zijn ook de gezichtspun ten, die Eisenhower met betrekking tot de wereld-economie koestert. Hij raadt de ge allieerden aan onderling him markten te vergroten en zodoende aan hun munten meer stabiliteit te hechten. Dit eerst zou de economische voorwaarden scheppen voor een levenskrachtige Amerikaanse hulp. Het ligt wel voor de hand, dat deze waarschu wing in de ©eiste plaats de landen Frankrijk en België geldt; misschien ook, in mindere mate - Engeland. De voornaamste kanten van een derge lijke Amerikaanse hulp lichtte de president met de volgende woorden toe: Verlaging van de belemmerende Ameri kaanse douanetarieven, aanmoediging voor de Amerikaanse beleggers om kapitaal in buitenlandse ondernemingen te steken en bevordering van de productie in niet-Ame- rikaanse landen van goederen, welke nodig zijn voor de gemeenschappelijke verdediging Kijkers hebben we niet nodig j Zoals elders in dit blad reeds werd vermeld, boden vele vreemdelingen hun diensten aan bij de bestrijding van dewatersnood. Zo s werkte in Ridderkerk een ploeg Delftse stu- jj dentenwaarvan een gedeelte Zondagavond werd ingezet als dijkwacht. Dat er spanning heerste met de verbeten wil alles te doen om een dijkdoorbraak te voorkomen blijkt uit het volgende: Burgemeester Nieuwenhuisen inspecteerde Zondagavond de Molendijk. Toen hij uit zijn auto stapte werd hij aangesproken door een Delfts student: Kijkers en inspecteren- de heren hebben we niet nodig. Werkers s hebben we nodig!" Eerst toen de Burgemeester zich bekend maakte mocht hij doonijden! daan en tenslotte toch in het kraampje van de maikt terechtkomen om te worden ver kocht voor een habbekrats tussen al dat dun ne spul met slappe kaftjes. Dat zijn de korte verhalen en daarover wil ik u toch eens wat meer vertellen. Een koi*t verhaal is een soort bellenmeis je aan de deftige voordeur van. de literatuur, want zulke verhalen dwalen op een slordige manier rond in goedkope tijdschriften. Ze zijn spoeterig van de drukfouten. Ze flappen er de meest verschrikkelijke dingen uit, pra ten een paar woorden modem Engels en u kunt hen vinden in alle wachtkamers bij al le dokters. Ze laten zich door verveelde he ren meeslepen in de trein, hangen landerig en half verscheurd over de leestafels van de koffiehuizen en daarna raken ze zoek. En dan zijn" ze vergeten. Maar een enkele keer is het korte verhaal de geheime liefde van een schrijver en als er dan een onnadenkende uitgever is die ex- een bandje om laat vouwen, dan is het ver haaltje vooi'bestemd om een muurbloem te worden op het eeuwige boekenfeest van de boekverkopex*, die het lastige kind met geen stok zijn zaak uit kan krijgen. Maar tochmaar toch kan het gebeu ren, dat een kort vex*haal zo mooi is als een prinses. De sproeten zijn verdwenen, precies als bij uw buurmeisje, dat altijd een soort bonestaak is geweest en dat plotseling zo on waarschijnlijk knap gaat worden. Iedereen moet naar haar kijken, nèt als naar de be roemde korte verhalen en de meest onver schrokken man zal noch aan het buurmeisje, noch aan het korte verhaal vragen of ze ooit bellenhit zijn geweest. Ik geef toe, dat het kleine verhaaltje in haar slechte dagen heeft gezworven tussen wielrenners, boksers en filmstei*ren, die haar in het kioskkrantje nauwelijks het aanzien waard vonden, maar de boksers hadden het te druk met slaan, en de wielrenners had den het te druk met trappen om goed uit hun ogen te kijken. En een goed lezer of een slimme uitgever heeft haar toen achter haald in een duister woud vol breipatronen. En tussen een ki*uiswoordraadsel en een zeepreclame vond hij de kleine Venus die van blad tot bladj huppelde en nu met haar zusjes en bi*oertjes in een deftige bundel zijn gestopt. Het korte verhaal is een beetje Engels van afkomst, want daar zijn ze meer in tel dan hier. En ze is een beetje Frans van tempe rament, een tikkeltje los, weet u wel? Maal ais ze somber is, dan is ze ook heel somber en dan praat ze haar leven lang over het onrecht, korte verhalen'aangedaan. En dat doen wij allemaal, want ook wij zijn korte verhalen en wij luisteren heel de dag naai de nog kortere verhalen van anderen. Zet in de vroege morgen uw oren en uw balkon deuren maar eens wijd open en luister eens naar de buurvrouw, die, voor ze gaat mat tenkloppen, haar eerste novelle van die dag over de tuintjes declameert. Lees daarna het ochtendblad vol korte verhalen, zoals advertenties, kleine moorden en grote moor den en denk dan eens aan de schrijver Guy de Maupassant, die beroemd is geworden met korte verhaaltjes over moorden en adver tenties. Vergeet de sprookjesschrijver Hans Andersen niet, die onsterfelijk is geworden, Omdat hij van prinsessen keukenmeisjes maakte en van keukenmeisjes prinsessen. Ga dan met de tram naar uw werk en ge niet van het dagelijks vervolgverhaal van het dagelijkse leven, want 's middags komen uw kinderen u hun onvolprezen korte ver telsels vertellen en als u in de avond door het park wandelt, dan vertellen de schadu wen op de bankjes u de honderden korte geschiedenissen van de eeuwige liefde. Heus: de tijd tussen geboorte en dood is een dikke bundel korte verhalen, die terecht komen in de grote boekenkast van de eeuwigheid. En u vertelt mee en u leest mee. Vergeet nooit dat vele grote romans hele korte ver-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3