Voorne-Putten door rampen bedreigd nieuwe Prins Bernhard redde geisoleerden van Goeree-Overflakkee Doden worden geborgen de Is de schade verzekerd? AnisterdaDi ontving de eerste evacué's Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Het zaad van rampspoed VLIEGENDE HELPERS BLIJVEN IN DE LUCHT Koningin onderhield zich met evacué's 1352 DODEN Vliegtuigen brengen vrachten rotsblokken VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA S Generaal Ridgivay, de geallieerde opperbevelhebber in Europais op Schiphol geland, na een rondvlucht te hebben gemaakt boven het geteisterde gebied van NederlandNa aankomst op Schiphol. Generaal Ridgtcay in het midden. Scliouwen-Duiveland dat voor negen-tiende blank staat, kreeg gisteren nog drie nieuwe dijkbreuken te verwerken, n.l. bij Noordgouwe, Zonnemaire en Oostelijk van Brouwershaven. De melding dat ook bij Renesse een dijk zou zijn doorgebroken, berust op een misverstand. Met uitzondering van een deel van Bruinisse, enige families te Zijpe en een bcwakingskern in Zierik- zee is thans geheel Schouwen-Dqiveland geëvacueerd. De rest van de inwoners van Bruinisse is vandaag afgevoerd naar Rotterdam en Dordrecht. Vijfhonderd mensen blijven achter op bet eiland voor herstel van de dijken. In de evacuatie-werkzaamheden hebben de commando's uit Roosendaal een groot aandeel gehad. Geen vreemdelingen meer op Goeree! Op Goeree-Overflakkee verblijven thans nog ongeveer tienduizend mensen. Om streeks twintigduizend eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe-Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. De burge meester van Nieuwe-Tonge, die zijn hoofd kwartier heeft verplaatst naar Dirksland, treft daar voorbereidingen voor het her stel van het zwaar gehavende Nieuwe- Tonge. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op het eiland gered, In Middelhar- nis zijn zestien slachtoffers te betreuren, in Oude-Tonge schat men het aantal do den thans op ruim driehonderd, in Nieuwe- Tonge zijn thans reeds 87 doden geborgen. In sommige plaatsen is 80 tot 90 procent van het vee omgekomen. Onder de indruk Men is thans bezig met het afvoeren van de cadavers. Amerikaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaat se te vernietigen, omdat het vervoer naai de destructiebedrijven zoveel tijd kost. D< Amerikanen hebben tot dit doel vlammen werpers beschikbaar gesteld. Op dit zwaar getroffen Zuidhollandse eiland is men bij zonder onder de indruk gekomen van de grote steun die Amerikaanse, Engelse en Franse genietroepen hebben verleend. Donderdagmiddag heert Prins Bernhard Middelharnis bezocht. Hy sprak met de burgemeester en enkele getroffenen. In een helicopter haalde hij enkele geïso leerde personen uit Nieuwe-Tonge. Ooltgensplaat is op zestig personen na geheel geëvacueerd. Dirksland en Melis sant staan geheel droog. De hulpverlening aan de slachtoffers heeft hier nagenoeg zijn beslag gekregen. Vrijdag zal een ge deelte van het hulpverleningsmateriaal naar elders worden gedirigeerd. Bij Dirks land zal een hospitaalschip worden ge- stationneerd om, indien dit nodig mocht blijken, de patiënten uit het enige zieken huis van het eiland te evacueren. Inmid dels werken duizenden dag en nacht aan het herstel van de dijken. Politierechter veroordeelde rovers Burgemeester Rynders van Middelharnis deelde mede, dat enkele mannen zyn ge arresteerd, die op schandalige wijze mis bruik maakten van de nood. Met Role- Kruisbanden om de armen stalen zij goe deren uit de verlaten woningen. Zy zullen ter plaatse door een politierechter worden veroordeeld. Er zullen geen vreemdelin gen meer tot het eiland worden toegelaten. De toestand In Ouddorp is goed, die te Goederede nog steeds slecht, maar niet wanhopig. In Melissant zijn geen doden te betreuren. Dreiging voor Voorne-Putten Onder de felle stralenbundels van de zoeklichten van het Britse leger en het Nederlandse Rode Kruis en onder hagel en sneeuwbuien, die worden afgewisseld met striemende slagregens, werd gisteren met man en macht gewerkt aan de verste viging van de ruim zeven kilometer lange zandzakkendijk langs het Voornse kanaal. Men tracht in allerijl de Maandag gebouw de barricade op te hogen en te verstevi gen om het wassende water, dat het nog droog zijnde Voorne geheel dreigt te over spoelen een halt toe te roepen. Men heeft goede hoop dat dit lukken zal. Terwijl men aan de linkeroever zo druk doende is, wordt aan de rechteroever met even grote voortvarendheid gewerkt aan het leggen van een nieuwe dijk. Op de meest krttieke punten bij Nieuwesluis, Heenvliet en Geervliet gaan de zandzakken van hand tot hand. Spijkenisse is voorlopig van overstroming gevrijwaard. Hier is van direct gevaar geen sprake meer. Mocht echter hy de hulpdyk langs het Voornse kanaal niet hetzelfde resultaat worden bereikt, dan is het leed niet meer te overzien. Dan komt nl. geheel Voorne blank te staan, hetgeen inhoudt dat Helle- voetsluïs, waarheen alle evacué's van Goercc-Ovcrflakkcc worden gebracht, van alle verbindingen met het achterland wordt afgesloten. Uit voorzorg heeft men de vluchtelingen die in Briclle, Oostvoorne en Roekan,ic waren ondergebracht, in de loop van gisteren naar elders getranspor teerd. Tholen niet geëvacueerd Tholen slaat voor een derde onder water. In tegenstelling met eerdere berichten (s het eiland, met uitzondering van Stave- nissse, niet geëvacueerd. St Annaland heeft geen doden te betreuren, hoewel de storm daar danig heeft huisgehouden. Electriciteit, drinkwatervoorziening en telefoon functioneren vrijwel normaal. St. Philipsland bestaat niet meer. Het staat geheel onder water. Noord-Beveland staat voor de helft De IJsseldijk bij Nieuwerkerk Geen reden voor ongerustheid Van verschillende kanten uit Nieuwer kerk bereikten ons berichten over zwakke plekken, die nog in de IJsseldijk zouden bestaan en waarover de mensen daar in grote ongerustheid verkeren. Trouwens voor geheel de stad Rotterdam, ja voor de halve provincie Zuid-Holland zou dit gro te gevaren opleveren. Wij hebben ons daarover in verbinding gesteld met het Hoogheemraadschap Schieland, dat de dijk in onderhoud heeft. Daar verklaarde men ons, dat de dijk door een ontstane geul en het stromen van het v/ater over de kruin weliswaar is ver zwakt, maar dat de getroffen noodvoor zieningen zodanig zijn, dat men geen angst meer behoeft te hebben. Tenminste, wan neer wij niet hetzelfde rampzalige weer krijgen met een vloed, als er geweest is. Gelukkig komt zo'n weer gelukkig nog niet één keer in de honderd jaar voor. Op verschillende zwakke plekken heeft men duizenden zakken zand gegooid. Wan neer de voorjaarsstormen voorbij zijn, worden deze stukken met een extra zware versterking definitief vernieuwd. blank. Zuid-Beveland staat voor een- achtsle onder water. Uit Krabbendijke, waar de toestand kritiek is, de dijken van de St. Pieterspolder en de Nieuwlan- denpolder zijn zeer ondermijnd zijn thans alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen geëvacueerd naar Bergen op Zoom en Ossendrecht. Met man en macht wordt gewerkt aan de bedreigde dïjkstuk- ken. In de ei nstig bedreigd geweest zijnde Borselepolder is het gevaar voorlopig af gewend. Er zijn geen slachtoffers. Pont op boerenerf Zeeuwsch-Vlaanderen is betrekkelijk ge spaard gebleven. Na anderhalve dag hard werken was men daar de situatie meester. In het Oostelijk deel vonden dertien men sen de dood. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Het verkeer is behoudens en kele uitzonderingen vrij normaal. De veer diensten Breskens-Vlissingen en Terneu- zen-Hoedekenskerke functioneren nor maal; Perkpolder-Kruiningen is nog steeds gestaakt. De Moerdijkpont, die in Krui- ningen in de haven lag, is door de dijlc heengeslagen en op een boerenerf terecht gekomen. De spoorwegen onderhouden weer een personenvervoersdienst Goes- Middelburg waarbij op de Sloedam on geveer een kwartier moet worden gelopen. Het overige spoorwegverkeer is tot Breda gestagneerd. De Zeeuwsch-Vlaamse Tram Mij onderhoudt thans een nooddienst per bus van Breskens via Oostburg, Axel cn Hulst naar Breda. De telefoon is in tact, „Uitgebreide gevaren"- polissen Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstroming tengevolge van dijkdoorbraak verneemt het A.N.P., dat verscheidene grote maat schappijen in haar „uitgebreide gevaren"- polissen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waar onder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar reke ning nemen. Deze „uitgebreide gcvaren"-polissen zijn ook in dc streken die thans door de ramp zyn getroffen, in groten getale zonder enige beperking afgegeven. maar het aantal lijnen voor inlerlocale verbindingen is beperkt. Het gat, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag in de dijk bij Papendrecht werd geslagen, is gisteren gedicht. Men ging nog wel met enige zorg de nacht tegemoet, doch men hoopt vandaag zo ver met de versterking en de verhoging gereed te zijn dat alle gevaren zijn be zworen. Er staat thans ongeveer 9000 ha. van de Alblasserwaard onder water. Gevaar gekeerd In Steenbergen, in West-Brabant, dreig de gistermiddag dc Stoofdyk door te bre ken. Vliegtuigen van Gilze-Rijen jakker den al en aan om zandzakken af te wer pen. Met vereende krachten wist men de bressen te dichten en het gevaar te keren. Daardoor is de toestand te Kruisland zo danig gestabiliseerd, dat verdere inundatie van de duizenden hectare grote Kruisland polder kon worden voorkomen. Het water begint te zakken; de toestand is hoopvol De nachtdienst Hoek van Holland Harwich wordt op normale wijze uitge voerd. Op Texel hebben zich geen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. De schade aan de dijken is groot. Nog steeds wordt één persoon vermist. Prins Bernhard in helicopter boven het geteisterde gebied Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hy op het vliegveld Haam stede was geland, is hy overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag verscheiden zwaar getroffen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Per soonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegeslagen. Z.K.H. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hy zich uitvoerig heeft onderhouden over de toe stand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrachten was de Prins vol lof over het werk van de buiten landse militairen. Te ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hy besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. De wereld luistert! Omroepstations in een groot aantal lan den geven radio-reportages van de waters nood in Nederland. Radio-verslaggevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken gebruik van de faciliteiten van verscheidene radio-instan ties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de Wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zgn. transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzendingen ge maakt ten behoeve van de N. B. C. in de Verenigde Staten en de C. B. C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender an de P. T. T. Voor Canada wordt elke middag een programma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en gisteren draadloos over de oceaan gebracht. Donderdag sprak de Canadese ambassa deur, de heer Thomas A. Stone. Hij gaf zijn indrukken weer van de Woensdag gehouden tocht van het corps diploma tique boven het getroffen gebied. Voor de Spaanse radio verzorgde de Wereld omroep gistermiddag een programma waarin de ambassadeur van Spanje en de diplomatieke vertegenwoordigers van enkele Zuid-Amerikaanse staten hun in drukken gaven. Dit programma ging over de lijn naar Madrid. Andere programma's gingen over de lijn naar omroep-organi- satles in Parijs, Brussel, Luxemburg en Oslo. Reportages op platen zijn op aanvraag verzonden naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Nederlandse Antillen en Suriname. Hoofdstad is niet officieel ingeseliakeld (ailDBpa.T asiuEpaaisuiv azuo U®A) Zo langzamerhand komen in de hoofd stad dc evacué's binnen. Omdat, zoals burgemeester d'Ailly heeft verklaard, Amsterdam niet officieel ingeschakeld wordt bij dc evacuatie maar als reserve achter de hand wordt gehouden, zyn deze binnengekomenen slechts incidentele gevallen. Op het Centraal station staan enige groepjes verkenners die deze men sen opvangen, in de wachtkamer voorzien van een kopje koffie en hen dan per bus vervoeren naar het evacuatiecentrum aan de Lauriergracht. Daar staat een grote staf van vrijwilligers en deskundigen klaar om deze mensen verder te helpen. Een ambtenaar van de burgerlijke stand schrijft hen meteen in in het bevolkings register en een dokter onderzoekt allen naar mogelijke kwalen die een speciale verzorging eisen en die zij misschien heb ben opgelopen tijdens de verschrikkingen die zij hebben meegemaakt. Indien een nader medisch onderzoek gewenst is kun nen de evacué's een onderkomen vinden in het ziekenzaaltje. Ook zijn er mensen die nu eens einde lijk rust willen hebben en het rondsjou wen moe zijn. In dat geval kunnen zij ook in het evacuatiecentrum verblijven zo lang zij maar willen en er plaats is, Vele mensen zijn naar Amsterdam geko men omdat zij er familie of kennissen hebben die hen kunnen huisvesten, maar ook zijn er velen die op goed geluk op reis zijn gegaan en bij toeval in de hoofd stad terecht zijn gekomen. In het kantoor van het centrum is een cartotheek te vin den waarop alle opnemingsadressen staan genoteerd met de gegevens er bij. Ook is er bij het doorgangshuis een ver- voersafdeling aangesloten, welke wan neer het nodig mocht blijken deze evacué's naar hun tijdelijke woonhuizen brengt. Verschillende particulieren met personenwagens hebben zich vrijwillig en belangeloos voor dit werk aangemeld, evenals vele andere medewerkers. Woens dagmorgen is dit bureau gestart en het heeft in die periode honderd evacué's mo gen helpen. Hulpacties De Klaverjasdub „Pas" heeft haar hele kas f 225.—, aan het Rampenfonds over gemaakt. „De Jordaan op de planken" heeft door een opvoering een bedrag kunnen overmaken van f 116.53. Personeel en gevangenen van het Huis in Bewaring I hebben aan het Rampen fonds een bedrag overgemaakt van f 638. Zaterdag zullen de winkeliers van de Haarlemmerstraat, Haarlemmerdijk en omgeving 2 pCt. van alle inkomsten af staan ten bate van het Rampenfonds. De boeren hebben zich ook niet onbe tuigd gelaten met het schenken van vee. De eerste inzameling leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kalveren op. Dit is voor on geveer een bedrag van 33.500 gulden. Het ligt in de bedoeling deze dieren in overleg met het Nationaal Rampenfonds te schen ken aan een gemeente waar vele kleine boeren zijn getroffen. e accordeonverenigingen „Excelsior" en „Con Forza" zullen Zondag a.s. een concert geven in de Bachzaal. Het batig saldo van dit concert wordt gestort op rekening van het Rampenfonds. De Amsterdamse Bioscopen zyn op Zon dag; in verband met de Rouwdag geslo ten. De centrale vereniging van Markt-, Straat- en Rivierhandel spoort alle Am sterdamse straathandelaren aan om na de verkoop van Zaterdag een bedrag ter be schikking te stellen van het Rampenfonds. De veiling van gevonden voorwerpen op Schiphol gaat niet door; de textielgoe- deren zijn doorgezonden naar de getrof fen gebieden. Zaterdagmiddag om 2 uur zal een tra pezevoorstelling worden gegeven op 12 meter hoogte op de hoek Gloriandstraat —Bos en Lommerweg, baten voor het Rampenfonds. DUINEN VAN SCHEVE- NINGEN TOT HOEK VAN HOLLAND VERBODEN VOOR PUBLIEK De Dijkgraaf en de hoogheem raden van Delfland hebben mede namens de burgemeesters van 's-Gravenhage, Monster, 's-Graven- zande en Rotterdam bekend ge maakt dat de duinen met inbegrip van het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek zijn afgesloten in verband met de uitvoering van dringende herstelwerkzaamheden. Vanmiddag beginnen de genie en veertig leden van het Amerikaanse leger met het opruimen van de bunkers. Donderdag 12 Februari zal ei waarschijnlijk 's morgens om half elf een algemene vergadering van het hoogheemraadschap plaats vin den. Na afloop zal er een tocht ge maakt worden langs de zeeweringen en de dijken. Overstelpend is het aantal aan biedingen, dat van buitenlandse par ticuliere en kerkelijke organisaties en van regeringen ontvangen is om kin deren uit gezinnen, die door de wa tersnood zijn getroffen, op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehuizen. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Federatie der Diaconieën van de Ne derlands Hervormde Kerk, het Ne derlandse R.K. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke Hulpactie voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Hu manistische grondslag „Humanitas", hebben op verzoek van de minister van Maatschappelijk Werk zich be raden over de mogelijkheid en wen selijkheid, om op dit moment kinde ren uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, on zekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland, mede om psychologische redenen, bezwaar lijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadi um kinderen, die daaraan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende we ken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. BIJ alle ellende, die in deze zwarte dagen over ons land gekomen is. vin den wij een heel bijzondere troost in de grootse hulpverlening die ons van over onze grenzen geboden wordt. De lijsten die vrij gepubliceerd hebben zijn nog zeer onvolledig, en de wijze waarop y het. publiceerden móesten publice ren uit plaatsgebrek deed bovendien geen recht aan onze weidoeners. Het be schreef niet. wat er in hun omging, toen zij besloten hun bijdrage te leveren aan de onbekende boeren van een. voor ve len hunner, onbekend landje aan de Noordzee. Wij allen zyn overweldigd do< r de bonte stoet, van namen, personen, ui- stellingen, maatschappijen, en van de iet- lozen onbekend gebleven gevers, die aan de geheimzinnige aandrang dei- naastenliefde zo vanzelfsprekend gehoor ;aven. WIJ zyn sedert de laatste jaren ver trouwd geraakt met allerlei ont worpen vormen van Europese en Atlantische samenwerking. Maar het s teveel beweerd, als men verklaart dat de talrijke, technisch uiterst ingewikkelde, integratie-vormen de verbeeldingskracht van de bewoners der Europese on Atlan tische Gemeenschap prikkelden in de mate. welke deze waarlijk revolutionnai- plannen verdienen. En toch: uit de plotselinge reactie op onze droefheid en onze plotselinge armoede blykt met een stralende duidelijkheid, dat de Europese gemeenschap en de Atlantische gemeen schap léven! VOOR de mensen van Noorwegen tot Italië, en van New-York tot Wenen, betekent het iets, dat in Holland droefheid heerst. Dat „iets" is meer dan alleen een redelijke overweging, het zet zich spontaan om in de daad. Kan men zich een overtuigender bewijs van de realiteit der gemeenschap, van haar fun damenteel gevoel van saamhorigheid wensen Men heeft gezegd, dat de Nederlanden een aanslibsel der rivieren zijn; men zegt tegenwoordig vaak, dat Europa een ..aan slibsel" van de Aziatische vlakte vormt. Moge de wijze waarop wij, met de hart- errukkende hulp van al onze vrienden in Europa en Amerika, deze aanvallende •atermassa van onze bodem zullen ke ren. het inspirerende symbool zijn voor onze doeltreffende eendracht des harten in de zaken van leven of dood voor onze Westerse beschaving. Honderden komen per helicopter naai de bewoonde wereld Het aantal bij het reddingswerk betrokken vliegtuigen neemt nog steeds toe. Donderdagmorgen was liet totaal aangegroeid tot 220 stuks, waarvan 25 befschroefvliegtuigen. Uit bet buitenland wordt nog een paar dozijn toestellen verwacht. Gevaarlijke nacht- landing Ongeacht de slechte weersomstandig heden gedurende de nacht van 4 op 5 Februari is de hulpverlening door de luchtmacht voortgezet. De inzet van de vliegtuigen is daarbij wederom van grote waarde geweest. „Droppings" volg den elkaar op in het grootst mogelijke tempo. Autobanden, „Dinghies", red dingsgordels. zandzakken, voedselpakket ten. drinkwaterbussen en vele andere materialen werden uitgeworpen. Daar naast zyn in de nacht nog verschillende hulpkrachten vervoerd, zoals doctoren en technici, naar Haamstede en Melis sant. Drie chirurgen konden zodoende snel Haamstede bereiken. Daar de nacht landingen onder zeer moeilijke omstan digheden moesten geschieden werden drie Austers beschadigd, nl. 1 by Melis sant en 2 by Haamstede. Tweede luchtbrug Behalve de luchtbrug Valkenburg Zeeland is er ook de luchtbrug Gilze RijenZeeland. Van het vliegveld Gilze Rijen af is gisteren met tweemotorige lestoestellen van de rijksluchtvaartschool o.a. 16.000 kilogram jutezakken „ge dropt" boven Zeeuwsch Vlaanderen, Wal cheren en Noord- en Zuid-Beveland. Op Gilze Ryen zyn thans gestationneerd vijf „Albatros" amphibie-vliegtuigen, acht „Stinson" landvliegtuigen en verschei dene hefschroefvliegtuigen, alle van de Amerikaanse luchtmacht en voorts twee motorige „Anson" vliegtuigen en vele helicopters van de Engelse luchtmacht. Draagbaren met- mistige mensen Zeven Amerikaanse helicopters hebben tot Woesdagavond 625 mensen gered Dinsdag konden van Woensdreeht uit in twee uur tijds 125 personen per helicop ter worden opgehaald. Gisteren zyn nog tien Amerikaanse helicopters uit West- Duitsland aangekomen. Toen de laatsten van de genoemde 450 evacué's uit Nieuwe Tonge naar Middel harnis moesten worden overgebracht, moesten de toestellen tegen een wind van 45 myl per uur in, zo vertelde een van de piloten, de 34-jarige majoor Jack W. Ruby uit Virginia. De helicopters, die eigenlijk plaats hebben voor drie passa giers. brachten dikwijls vyf of meer men sen tegelijk in veiligheid. In een geval werden acht kinderen tegelyk meegeno- ,,Ik zou ook bang zijn bij zo'n transport" De eerste evacué's vertelde majoor Ruby verder, waren oudere mensen, wier toestand zo slecht was, dat ze in de draagbaren, die aan de helicopters kun nen worden aangebracht, moesten wor den vervoerd. Soms werden ook twee kinderen in elk van de twee draagbaren opgenomen. Sommige kinderen werden bang toen ze erin werden vastgebonden. „Ik zou ook bang zyn geworden als ik op zo'n manier vervoerd moest worden", bekende de majoor. Drie Nederlandse officieren werkten met de helicopterploeg samen om bij het aan boord brengen van de mensen ie assisteren en de taalmoeilijkheden op te lossen. Kleine Nederlandse vliegtuigen vlogen met brandstof naar een tank station in Melissant. BIDSTOND IN NIJMEGEN Gisteravond werd in alle katholieke kerken in Nijmegen en omgeving een druk bezochte bidstond gehouden. Zondag worden in alle kerken collec tes voor de slachtoffers gehouden. Op initiatief van de burgemeester wordt voor Nijmegen een plaatselijk waters noodcomité opgericht. Vanwege de R- K. Universiteit wordt Maandag a.s. in de St. Josefkerk een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de ziele- rust van de slachtoffers van de ramp. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde! vï zw\tsal preparaat HET OUWEI-CACHEI waarborgt SMAAKLOOS EH 'gemakkelijk ihnemen TOEGANGSWEGEN NAAR NOOOGEBIEO H.M. hielp brood en sinaasappelen uitdelen H.M. dc Koningin heeft gisteren in het middaguur, vergezeld van mevrouw Smitt- Avis, een bezoek gebracht aan de Utrecht se veilinghallen aan dc Croeselaan, waar het provinciale cvacuaticburcau gevestigd is, dat werkt onder leiding van de direc teur van Van Gend cn Loos, dc heer H. van VVessem. H.M. liet zich uitvoerig over de werkzaamheden van dit doorgangscen trum inlichten. .Tuist waren zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier werden geregistreerd, van de eer ste behoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de provincie. Diepe indruk maakte het op de vluchte lingen, toen de Koningin de bussen in stapte en meehielp bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna naar Amersfoort vertrokken, in gezelschap van de Commissaris der Koningen, de heer M. A. Reinalda en de leider van het evacuatiecentrum, de heer van Wessem Omstreeks half twee arriveerde de Koningin in 't evacuatiecentrum in Amers foort. waar zij de medische afdeling be zichtigde en zich geruime tijd met de even tevoren aangekomen evacué's onderhield. Ook in Amersfoort wenste H.M. alles over de organisatie te weten. Zij had een lang durig gesprek met burgemeester Molen dijk en diens echtgenote. Omstreeks twee uur verliet H.M. Amers foort om zich te begeven naar het Zeisier slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodgebieden zijn ge registreerd, onderzocht en doorgestuurd naar de beschikbaar gestelde adressen. Uit gebreid was de aandacht, die H.M. aan de baby-afdeling schonk. Zij onderhield zich met de verpleegsters, die volgens een ploegenstelsel dag en nacht aanwezig zijn. Vervolgens bezocht H.M. de keuken en de administratie en onverholen liet zij haar bewondering blijken voor de goede organi satie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangekomen en zichtbaar geroerd luister de zij naar de belevenissen die men haar vertelde. Na de rondleiding, waarbij de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Zeist, mr A. P. Korthals Altes. aanwezig waren, stapte H.M. nog in een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodgebied was binnengekomen. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin naar Baarn, waar zij een bezoek bracht aan de evacué's, die daar in Musis Sacrum" tijdelijk onderdak hebben gevonden. GEEN CARNAVALS. KRANTEN De vier Limburgse dagbladen hebben besloten in verband met. de ramp die ons land heeft geteisterd en het buitenge woon zware verlies aan mensenlevens dat hierbij werd geleden, dit jaar geen Carnavalsnummer te doen uitkomen, noch op andere wjjze in de kolommen van hun bladen aandacht aan de Car navalsviering te besteden. Het totaal aantal genoteerde slacht offers (opgave A.N.P. onder voor behoud) bedraagt thans 1352 (en geen 1372 zoals wij gisteren abusieve lijk berichtten), gespecificeerd aL rolgt: Abbenbrock 1, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle Dinteloord 3, Dreischor 15, Fynaart 46, Geersdyk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravcndeel 57, Halsteren 19, Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwen- dyk (Land van Heusden en Altena) 3. Hey- ningen 25, Elftplaat (gern. Poortugaal) 7, noedekenskerke 1, Hondsbossezcewering 1, Hontenisse (kerkdorp SadT^fflWTe) Klundert 13, Kortgene 40. Kr3bbedijke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4, Maassluis 1, Middelharnis 16, Moerdijk 13, Nieuwer kerk en Ouwerkcrk 13, Nieuwe Tonge 87. Nw Vossemeer 50, Numansdorp 67, Ooster- schelde (aangespoeld van elders) 4. Osse- nïsse 1, Oostcrland 40, Ouddorp 1, Ouder kerk a. d. IJsscl 2, Oudelande 2. Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St Philipsland land 1, Raamsdonksveer 2 Rilland 1 (bur gemeester), Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1. Stormpolder 6, Stryen 20 (minstens). Terneuzen 2. Texel 5, Tienge- meten 2, Vcere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wolphaertsdyk 9. Ierseke (aangespoeld van elders) 10. IJsselmonde 3, Zaamslag 1, Zierikzee 15, Zuidland 20. Opnieuw profiteurs gegrepen Gisteren zijn er wederom twee gevallen te melden van lieden, die misbruik heb ben gemaakt van door de watersnood ont stane omstandigheden. Allereerst heeft de 36-jarige havenarbeider J. K. van de Kor te Feijenoorddijk met zijn vrouw en drie kinderen geprofiteerd van de hulpverle ningsactie. Met zijn gezin was hij in de Ahov-hallen ondergebracht in verband met de overstroming in Zuid. Gistermid dag meende men, dat hij wel leurg kon gaan. Met veel tegenzin vertrok de man. De politie van het bureau Nassaukade wil de hem ook niet helpen, toen hij daar ver scheen met smoesjes, dat het „te koud, te donker en te laat" was. Daarna nam de havenarbeider zijn toevlucht tot het „Pro Rege", aan de Oudedijk, waar men ook evacué's helpt. In een woning aan de Ou dedijk kreeg hij een souterrain tot zijn be- schikkingè De daar wonende familie ging zelf op de grond slapen. Bij „Pro Rege" kwam men er later ach ter, dat de man onder voorwendsels om hulp had gevraagd. De politie werd erbij gehaald, die de lieden, die zich diverse kledingstukken hadden laten aanmeten, uit de woning verwijderde. De 38-jarige vrouw C. v. d. P. was in de Ahoy-hallen gekomen met het verhaaltje, dat zij in Oudenhoorn tijdens het week end hulp had verleend. Zij zou daarbij schade aan haar kleding hebben opgelo pen. Men geloofde dit en de vrouw wist drie paar schoenen, een ochtendjapon, een paar sokken en een trui los te krijgen. La ter werd de politie in het geval gemengd, daar het verhaal een verzinsel bleek te zijn. De vrouw is in het hoofdbureau op gesloten. Amerikanen blazen Duitse bunkers op In de Chassee-kazerne te Breda zijn 1800 man Amerikaanse hulptroepen geconcen treerd. Deze troepen zijn samengetrokken uit; 17 verschillende eenheden, die ver enigd zijn tot een bataljon, dat onder com mando staat van kolonel Ellery W. Niles. Van hieruit worden de richtlijnen aan gegeven, welke de Amerikaanse hulptroe pen moeten volgen bij de hulpverlening in de noodgebieden. Zo blijkt o.m. dat de Amerikanen in Breda in totaal 64 ducks hebben ingezet, die overal in het gebied rondzwerven. Met de evacuatie, aldus deelde kolonel Ellery Niles mede, is het thans voor het grootste gedeelte gedaan. Nu komt het constructiewerk aan de orde, het dichten van de dijken op gevaarlijke punten. Daartoe zyn rotsblokken nodig, waarvan er hele vrachten per vliegtuig van Duits land nit worden aangevoerd. By het dich ten van djjkgatcn volgt men een merk waardige methode: men construeert een Baily-brug over het gat. vult de brug op met zand en rots, logt er spinglading onder en laat de hele zaak in dc lucht vliegen. Alles valt terug en het gat is voor het grootste gedeelte gedicht. Op zes punten in het bedreigde gebied heeft men waterzuiveringsteams opge steld. By Monster in het Westland zit een aantal Amerikanen, dat bezig is Duitse bunkers op te blazen. Deze bunkers zijn gevaarlijk, omdat zy de dyken en duinen ondermijnen. Op de uitgestrekte terreinen van de Chassee-kazerne staan ontzaglijke colon nes materiaal opgesteld. Behalve hondor den auto's en jeeps bevinden zich daarbij een 150-tal 5-tons kipwagens en 9 tank- boten. De commandant liet zich vol waar dering uit over de steun, die hij onder vindt van de Nederlandse verbindings officieren. De troep is geheel „self-sup porting".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2