Van alles wat Sport Springvloed Onder de loupe Ook de schaatsenrijders helpen. Reeds op alle mogelijke manieren en door ieder rechtgeaard Nederlander wordt hulp aan geboden aan de slachtoffers van de ramp. Zelfs in het buitenland blijft men niet ach ter. Ook bekende sportlieden organiseren wedstrijden om de nood van de getroffenen te helpen lenigen. Zo hebben onze grote schaatscracks een wedstrijd gereden tegen een Noorse ploeg, waarvan de onbrengst ten bate kwam van het Nederlandse ram penfonds. 1 Millioen schade. Ook het Noorden van ons land heeft te lijden gehad van de vre selijke storm, die Nederland zo zwaar ge troffen heeft. Op Ameland werd een hotel totaal verwoest. De afsluitdijk liep een schade op van 1 millioen gulden. Direct gevaar voor doorbraak bestaat er nog niet, maar op enkele plaatsen zal ze toch verste vigd worden. Dank aan het Amerikaanse volk. Voor zijn vertrek naar ons land heeft prins Bern- hard het Amerikaanse volk dank gebracht voor de vele blijken van medeleven met de slachtoffers van de getroffen gebieden in ons land. Tevens mocht hij nog een cheque van 375 dollars in ontvangst nemen, bijeen gebracht in en kerkcollecte op Zondag. Prins Bernhard voorzitter. Als opvolger van jhr. Beelaerts van Blokland zal prins Bernhard het voorzitterschap op zich nemen van het Nationaal Rampenfonds. De thans 81 jaar oude jhr. Beelaerts van Blokland is n.l. afgetreden. West-Duitsland verdedigt zich. De re gering van West-Duitsland heeft bekend ge maakt dat zij van plan is verdedigingswer ken te bouwen ten Westen van Berlijn. Hoofdzakelijk zal dit bestaan uit de bouw van zeven vliegvelden- en twee hospitalen, en andere verdedigingswerken. De totale kosten hiervan zullen ongeveer 1 milliard mark bedragen. Hongersnood teistert India. Terwijl wij een overvloed aan water hebben, kampt men in India reeds 5 jaar met een ver schrikkelijke droogte, waardoor verschil lende oogsten tot ondergang gedoemd zijn. 61é millioen mensen lijden op het ogenblik aan hongersnood. De Indiase regering tracht al het mogelijke te doen om de mensen te redden en de stroom tegen te houden, die om aalmoezen en werk komen vragen. In Bombay bevinden zich reeds 7000 slacht offers, die uit hun gebieden zijn weggetrok ken. Zondagswet gehandhaafd. Na een heftig debat is tenslotte de Engelse Zondagswet gehandhaafd, gebleven met een meerder heid van 224 stemmen. Er was n.l. voorge steld om enkele wijzigingen aan te brengen in deze wet. en een enquête-commissie op te richten, die een onderzoek zou moeten instellen voor aanbeveling van eventuele wijzigingen. Het debat heeft wel tot resul taat gehad, dat er op Zondag beroepssport gedaan mag worden en theatervoorstellin gen mogen gegeven worden, wat voorheen verboden was. Waarnemingspost op Nieuw-Guinea. Met het doel op „Indonesië in het oog te hou den" heeft. Australië een waarnemingspost gevestigd op Nieuw-Guinea. Van hieruit heeft men een uitzicht op de territoriale grens van Nederlands Nieuw-Guinea. Deze post zal gevestigd worden op Wanimo. Commandant doodgeschoten. Op Makas sar is de commandant van dit eiland door vijl onbekenden doodgeschoten met drie schoten uit automatische wapens. Met hem werd een luitenant doodgeschoten en zijn vrouw gewon. De daders wisten te ontko men. 220 Doden in Engeland. De natuurramp die ook Engeland zwaar heeft geteisterd, heeft in totaal 220 doden geëist, zo werd door de minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fvfe, meegedeeld het Britse Lagerhuis. Ook hier zijn tal van dijken doorgebroken en werken militairen uit alle macht om de gaten te dichten. 30.000 Mensen zijn dakloos geworden. Sport. In verband met de ontzettende ramp, die ons land heeft getroffen heeft de afd. Rot terdam van de KNVB haar wedstrijden af gelast, Hoewel op dit ogenblik van de zijde van de KNVB nog niets is bekend gemaakt, verwachten wij, dat deze Bond het voor beeld van zovele andere sportbonden zal navolgen en voor het a.s. weekeinde geen wedstrijden zal vaststellen. VEILING BARENDRECHT EN Woensdag 4 Februari 1953: Boerenkool 25—38; Kroten 7—18; Rodekool 13—19; Groenekool 24—29; Waspeen 12—14; Win terpeen 15—18; Prei 31; Selderij 10—12; Spruiten A I 62—70; idem. A II 53—60; Uien 30—40: Witlof 54—61 idem 45—50; Veldsla 3,90; Knolselderij 23-^12; Goudrei- nette A 2730; idem B 1925; H.H. 2427; Conférence 55—59: Golden Delicious H.H. 36; Present van Engeland A 34; H.H. 27. AANWIJZINGEN VOOR DE SUIKERBIETENTEELT. Nu ZO' langzamerhand de nodige voorbe- reidïngen ten opzichte van de suikerbieten teelt moeten worden getroffen zal de heer ir H. Rietberg, Directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom, in een radiocauserie op Maandag 9 Februari 1953, des avonds van 19.4520 uur over de zender Hilversum I. aangeven, in hoeverre men. met inachtneming van de gestelde voorwaarden, goede bedrijfsuit- komsten bij de teelt kan verkrijgen. De uitzending is voorbereid door de Af deling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. BURGERLIJKE STAND Burgerlijke stand over het tijdvak van 29 Jan. t.m. 4 Februari 1953. Geboren: Johannes L. z. v. L. J. de Kool en A. J. Singewald, Willemstraat 19, Slik- kerveer Margaretha d. v. J. G. Snijders en H. Hasman, Ger. Maritzstraat 26, Bol nes Bastiaan z. v. A. P. de Ruiter en C. H. Herremans. Boezemstraat 26, Bolnes Geertje d. v. L. C. Gerritse en P. Vogel, Pr. Margrietstraat 26, Slikkerveer Cornells A. z. v. H. Meerkerk en T. K. Euser, Rijks straatweg 378, Rijsoord Catharina d. v. J. A. Don en C. Verkade, Gr. Adolf straat 7, Slikkerveer Jan H. z. v. M. Bakker en T. v. Roon, Willemstraat 30, Slikkerveer Kaatje cl v. M. P. v. 't Geloof en J. Heer schap, Poesiatstraat 1.5, Slikkerveer Anna M. d. v. M. Verveer en L. v. Gelder, Talma- straat 43, Ridderkerk Hendrik z. v. H. Kok en N. v. d. Giessen, Pr. Margrietstraat 25, Slikkerveer Dirksje G. d. v. M. Hein si us en P. Hofland, Willemstraat 195, Slik kerveer. Ondertrouwd: A. Biesbroek 24 en A. d. Steen 19 jaar, Willemstraat 12, Slikker veer B. Plaisier 31 en W. Bijl 27 jaar, Kerkweg 145, Ridderkerk M. W. Jaco- busse 26 en J. v. d. Heerik 23 jaar, Waal dijk 81, Rijsoord. Getrouwd: L. Dijksman en J. v. d. Spoel, Jhr. Gr. van Zoelenstraat 2, Bolnes Berger en J. v. d, Bei'g, Ringdijk 217, Bol nes. Overleden: K. M. v. d. Giessen, 2 jaar, dochter, Nassaustraat 159, Slikkerveer L. Klootwijk, 76 jaar, weduwe van A. Al- blas, Mauritsweg 124, Rijsoord H. Kleij- nendorst, 75 jaar, weduwe van J. Landmee- ter, Ringdijk 41, Slikkerveer. Enige opmerkingen over het Psalmgezang in de kerken der Reformatie IV. In onze voorgaande artikelen wezen we er op hoe de Reformatie fel gereageerd heeft op de verwording van de kerkmuziek in het begin van de 16e eeuw (een reactie die een halve eeuw later door de R.K. Contra-Reformatie in zekere zin zal wor den overgenomen). Die terugslag is op verschillende wijzen tot uiting gekomen. We kunnen in hoofd zaak drie typen onderscheiden: le de Zwitserse onder Zwingli. 2e. de Wittenbergse onder Luther. 3e. de Straatsburgse onder Butzer e.a. Zwingli is begonnen met alle zang muziek uit de eredienst te weren, niette genstaande hijzelf een groot muziekmin naar was en zelfs componeerde. Ook de Geneefse liturgie onder Farel kende aan vankelijk de zang niet. Men stelde zich te vreden met de Psalmen in de volkstaal te lezen. Zoals reeds gezegd heeft Luther de grote waarde van de muziek erkend. Het is niet te verwonderen van de man. die als knaap reeds zijn zanglust toonde, die als geeste lijke een degelijke scholing (èn practisch en theoretisch) had gekregen. Luthers hervorming van de eredienst kenmerkt zich door grote voorzichtigheid en geleidelijkheid. Het radicalisme van de Züricher is hem ten enenmale vreemd. Hij behoudt vele wezenlijke elementen uit de oude eredienst, en dus ook uit de kerkzang. Hij voert wel de volkstaal in voor de pre dikatie en andere momenten waarin het volk direct betrokken is, doch handhaaft daarnaast het Latijn. Luthers principe kan men samenvatten in deze zin: hij verwerpt alles wat niet overeenkomstig de Heilige Schrift is, maar behoudt wat niet daarmee strijdig is. Zijn grootste activiteit voor de kerkzang (het lied van de gemeente-, valt in de jaren na 1523. Uit de oudste Lutherse gezangboeken zien We dat tal van oude hymnen daarin zijn opgenomen, meestal met vertaalde tekst, niet zelden ook nog met de oude Latijnse woorden, die Luther zo vertrouwd waren. Over wat er in de loop van de 16e eeuw bijgekomen is, spraken we de vorige maal. De reformatie van het kerkgezang Straatsburg is weer anders geaard. Straatsburgers zijn minder behoudend ge weest: de eredienst werd Duits. Men ziet ook aan de gezangboeken die in deze stad verschijnen dat er verschil is met Witten berg. Het is vooral het streven geweest van de drukker Köpnhel om de Psalmen naar voren te brengen. Hij rust niet voor alle 150 psalmen berijmd en van melodieën voorzien zijn, hetgeen dan ook pl.m. 1537 het geval is. Naast de Psalmen blijft echter in Straatsburg het gezang (het schriftuur lijke en het „vrije") in ere, het zal zelfs na 1545 weer de overhand gaan krijgen en het aantal psalmen dat een plaats in de offi ciële gezangboeken wordt waardig gekeurd, beperkt zich dan tot enige tientallen. We zien dan ook hoe alle Duitse gezangboeken een gemeenschappelijk fonds van liederen bezat (daarnaast bezigde elke stad van be tekenis voor zich en zijn omgeving eigen verzameling). Over de aard van de melodieën behoeven we hier niet te spreken omdat we dat in ons vorige artikeltje al deden: alle liederen hebben het rhythme dat de 16e eeuw ken merkt. Noch in de kerken van de Witten bergse, noch in die van de Straatsburgse Reformatie is in de 16e eeuw een lied ge zongen waarvan alle noten even lang waren (met uitzondering dan van enkele middel eeuwse hymnen). Deze opmerking is hierom van zo veel be- omdat Calvijn de betekenis van de gemeentezang voor de eredienst in Straats burg heeft leren kennen. Zoals men weet werd hij in 1538 gedwongen de stad Genève te verlaten. Hij vestigde zich toen in de hoofdstad van de Elzas en werd daar vrij spoedig voorganger van de Frans-spreken de gemeente in Straatsburg. Eén van de allereerste maatregelen die hij daar nam was het samenstellen van een liederenbun- deltje voor de eredienst. Het boekje ver scheen in 1539 onder de titel: „Aulcuns Pseaulmes et Cantiques mys en chant" (Enige Psalmen en Gezangen voor het zin gen gereedgemaakt). Van dit boekje is nog slechts één exem plaar ter wereld bekend. Het bevindt zich in de Staatsbibliotheek van München en werd daar ongeveer 80 -jaar geleden ont dekt. Voor 34 jaar (1919) werd daarvan in Genève een fotografische i-eproductie ge maakt, die een oplage had van slechts 500 exemplaren. Geen enkel bevindt zich ech ter in de grote openbare bibliotheken in ons land. Over dit uiterst merkwaardige boekje zul len we de volgende week mededelingen doen, om ons dan verder te gaan wijden aan Frankrijk en de Nederlanden. (Wordt vervolgd). Iets over onze K.L M. Luchtgaslvrouw met 8000 vliegtuigen en 2'/2 millioen kilometer. „Wie verre reizen doet, kan veel verhalen". De charmante, blonde K.L.M. stewardess Rietje Cremer mag er op bogen met haar bijna 8000 vlieguren en bijna 2,5 millioen afgelegde kilometers zoniet wereldrecord houdster, dan toch in ieder geval een der meest bereisde luchtgastvrouwen te zijn. Reeds sinds Maart 1939 treedt zij op als gastvrouw aan boord van de „Vliegende Hollanders" en heeft zij meegeholpen vele duizenden luchtreizigers van allerlei natio naliteiten een aangename reis te bezorgen. Gedurende de oorlogsjaren, toen de K.L.M, niet meer vanui' Nederland kon vliegen werkte zij bij het Rc-ode Kruis. Rietje, die behalve Nederlands vloeiend Frans, Engels, Duits en Zweeds spreekt, heeft sedert haar rentrée in 1946 vele openings- en speciale vluchten van de K.L.M. meegemaakt. Zij heeft o.a. als eerste in 1947 boven de At lantische Oceaan als misdienaar gefungeerd, toen door de Amerikaanse Pater Cox een Heilige Mis in het vliegtuig werd opgedra gen. Eveneens in 1947, op een vlucht via de Azoren naar New York op 5 December, verraste zij de passagiers door als „Zwarte Piet" in de cabine te verschijnen. Voor dit Sint-Nicolaasfeest had zij zich zwart ge maakt, om cadeautjes uit te reiken. Mej. Cramer heeft reeds vele vooraan staande figuren onder haar passagiers ge had o.a. Mr. Winston Churchill, die van Am sterdam naar Londen vloog en die bij het uitstappen Rietjes K.L.M. speldje op zijn revers droeg. Later vloog zij voornamelijk op de „charters" met filmunits, emigranten, missionarissen, regeringsambtenaren enz. Heeft zij een, paar dagen rust, dan gaat Mej. Cremer naar haar geboorteplaats Gro ningen, waar zij haar hobbies paardrijden en tennissen beoefent. Ook gaat haar hart uit naar Canada, waarheen ze in de toe komst wil emigreren. Maar voorlopig blijft ze vliegen en ziet het ernaar uit, dat ook Amor's pijlen, die soms aanzienlijke bres sen in het Corps K.L.M.-stewardessen slaan, blijven ketsen, want „voor mij bestaat er geen mooiere bezigheid, dan vliegende gastvrouw bij de K.L.M. te zijn", aldus deze vrolijke en vriendelijke stewardess. Vergeetachtige luchtreizigers. 14.998,.. 14.999..,. 15.000, De afdeling Gevonden Voorwerpen van de K.L.M. op Schiphol heeft een mijlpaal bereikt. Een dezer dagen n.l. werd het 15,0C9ste gevonden voorwerp sinds Augus tus 1947 in de vliegtuigen van de K.L.M. deze van .de meest wonderlijke artikelen voorziene afdeling binnengedragen. Reeds enige dagen hadden de employé's met spanning uitgezien wat voor een ver rassing dit 15.000ste voorwerp wel zou zijn. 14998 was een tas met golfclubs, 14.999 een oovouwbare kinderwagen en 15.000 was een doodgewoon gebit, dat zelfs helemaal niet opviel in de lange rij van gebitten, die grijnzend op de langste plank in het maga zijn liggen opgeslagen en die luchtreizigers bij voorkeur plegen te verliezen. Een leurstelling dus min of meer. Binnenkort zal deze echter ruimschoots worden ver goed, wanneer de K.L.M. in het café het. .Dorstige Hert" te Amstelveen, onder de rook van Schiphol de jaarlijkse verkoop begint van de „verjaarde" voorwerpen. Dan komen behalve de gebruikelijke vcorwer- Den zoals paraplu's, wandelstokken, bril len. potloden, etc. ook de breukbanden schaakstukken, theemutsen, gedenktegels, opvouwbare bedden, muziekstandaards, tro- Denhelmen en ski's en talrijke andere zaken, die een jaar lang op hun eigenaar hebben gewacht onder de hamer. Dan komt er op de afdeling gevonden voorwerpen, die als lijfspreuk „Siets is te gek" voert weer nlaats voor de 3000 artikelen, welke jaar lijks door de K.L.M. passagiers in de vlieg tuigen worden achtergelaten. Laat Uw olifant óók eens vliegen. Mocht U een olifant over de halve aard bol willen laten vliegen, b.v. van Bangkok naar New York, dan kost U dat pl.m. 1480 dollar of ongeveer 5500 gulden voor een slurfdier van een 300 kg. Bij de K.L.M. in dit bedrag de service van de dierenste- ward en een moederlijke verzorging met hooi. water enz. inbegrepen en logies met Amsterdams ontbijt in het geriefelijke K.L.M. dierenhotel op Schiphol. Mocht Uw olifant aan de beurt komen, dan is hii niet de eerste, want reeds hebben 24 een derge lijke reis gemaakt. één lijn? Natuurlijk: wij hebben immers Donderdagnacht een maansverduistering ge had en een maansverduistering kan al leen optreden bij volle maan, wanneer dus zon. aarde en maan (in deze volgorde) in één lijn staan. Maar de springvloed kwam pas later doch ook dat klopt, met de gang van zaken: het effect dat volle en nieuwe maan op de vloedberg uitoefenen wordt op de aarde pas even later merkbaar. Eén niet-astronomische omstandigheid komt daarbij wat Engeland, België en Ne derland betreft de toestand nog extra on gunstig maken: hun geografische positie. De vloedgolf die uit de Atlantische Oceaan in het Kanaal terecht komt, heeft geen ge legenheid tot geleidelijk vervloeien: zij wordt als in een ondersteboven gehouden fles door een nauwe opening geperst: het Nauw van Calais. Daar eenmaal voorbij stort zy zich met nieuw gewéld uit in de Noordzee en wee de kusten die haar hin deren: de Belgische Westkust, Nederlands Noordzeekust en het gebied rondom monding van de Theems aan Engelands Oostkust. De Zeeuwse eilanden, met grote water inhammen ertussen, zijn de eerste willige prooi voor het teisterende watergeweld Spel van zon en maan (Van onze astr. medewerker). Als iets bij machte is geweest ons de verbondenheid duidelijk te maken van 's mensen lot met de gang van zaken in de kosmos dan is het die rampzalige springvloed van Zater dagavond geweest, die honderden Ne derlandse, Belgische en Engelse ge zinnen in rouw dompelde. Ons dage lijkse leven is veelal t.e zeer „ver- sleurd" om stil te staan bij gebeur tenissen in het heelal de gebeur tenissen on aarde geven ons vaak al genoeg zorg. Maar bij zo'n springvloed blijkt dat er ook nog andere invloe den werkzaam zijn. invloeden wier herkomst ver buiten onze planeet ligt. Want het was niet alleen de or kaan die hier het vernielend werk verrichtte: ook de zon en de maan spelen 'n belangrijke rol. Zij namelijk hebben de springvloed op hun gewe ten die duinen ondergroef en dijken deed bezwijken. De orkaan was slechts hun bondgenoot. Aan 't water schenken wij vaak geen aan dacht. Maar het water is op aarde zeer be langrijk: meer dan twee-derde van het op pervlak van onze aardbol is water. En in dat water wekken de aantrekkingskrachten van zon en maan ..vloedbergen" op. Er zijn twee vloedbergen op aarde: de ene bevindt zich aan de naar de maan toege keerde zijde van de aarde, de andere aan de andere kant. van de aardbol. Daartussen liggen de beide eb-dalen. Wentelde de narde niet om een as dan zou het maar twee. keer oer maand (per maanloop) eb en vloed worden: de aswenteling zorgt er ech ter voor dat het een dagelijks verschijnsel Nu zijn er twee mogelijkheden: zon en maan kunnen elkaar tegenwerken maar ook samenwerken. Zien wij de maan in eei- ste of laatste kwartier staan, dan werken de aantrekkingskrachten van zon en maan elkaar tegen als gevolg van de onderlinge stand van de drie betrokken hemellicha men: zon, aarde en maan vormen dan in de wereldruimte de hoeknunten van een recht hoekige driehoek. Staan zij echter in één lijn, (in de volgorde: zon-maan-aarde of zon-aarde-maan), dan werken de krachten samen. Als gevolg daarvan wordt de vloed- berg op de aarde extrahoog. Volle maan! Stonden zon, aarde en maan dan nu in 5 Jaar E V.O. Autokeuring Het was eind Januari 5 jaar geleden dat door de E.V.O. de eerste keuringsauto uit gerust met diverse testapparaten in ge bruik werd genomen. liet grote aantal verzoeken om een pe riodieke keuring, dat de E.V.O. bereikte maakte het reeds spoedig noodzakelijk drie andere keuringsauto's in te schakelen. Deze vier E.V.O.-keuringsauto's waaraan binnen kort nog een vijfde wagen zal worden toe gevoegd, zijn dagelijks op pad om de vracht en bestelwagens van eigen vervoerders op hun verzoek aan een uitgebreide controle te onderwerpen.. Er vindt controle pl op de motor, electrische installatie, remmen, stuurinrichting, verlichting, banden, chas sis enz. Aan de hand van een uitvoerig keu ringsrapport kunnen door de ondernemer dan eventuele gebreken en fouten direct worden vastgesteld. Uit de verzamelde gegevens is de E.V.O, gebleken dat het. aantal storingen aan motor en electrische installatie de hoofdschotel vormen. Bij 26% van het aantal gekeurde wagens mankeerde iets aan de motor dat zeer nauw met het benzinegebruik in ver band stond. In zeer veel gevallen kon na de keuring het benzineverbruik met 5 pet. worden verlaagd. Niet alleen heeft de vrijwillige perio dieke keuring dikwijls bijgedragen tot een belangrijke verlaging van de exploitatie kosten van de bedrijfsauto, belangrijker is dat de bedrijfszekerheid en de veiligheid on de weg door de keuring worden opge voerd. Voorkom het Vitamine C tekort Gevarieerde voeding en verse groenten nodig voor de getroffenen. De mens dient dagelijks een hoeveelheid van ongeveer 50 milligram vitamine C tot zich te nemen om krachtig en gezond te blijven. Tengevolge van de watersnood en de daarop gevolgde dagen van ondervoe ding is bij vele duizenden slachtoffers deze behoefte niet gedekt.. Langzamerhand wordt het tekort aan vi tamine C voortdurend groter, met het ge volg dat de weerstand van het lichaam, in het bijzonder de afweerkracht tegen infec tieziekten. geleidelyk aan afneemt. Daarenboven gaan ook in het dagelijks leven tal van personen, die onvoldoende verse groenten gegeten hebben, verschijn selen vertonen van de zogenaamde voor- iaarsmoeheid: tegenzin in het werk. alge mene lusteloosheid en zwakte in de benen. Ook tandvleesbloedingen als uiting van vi tamine C-gebrek worden in deze periode wel waargenomen. Dit laatste is betrekkelijk gemakkelijk te voorkomen. Niet. alleen door in de winter en in het vroege voorjaar geregeld vita mine C-tabletten te slikken, maar ook door een doelmatige voedselkeuze. Over het algemeen behoeft degene die zich niet eenzijdig voedt, zich niet voortdu rend zorgen te maken of hij soms eiwit, phosphor, magnesium. Kalk, ijzer of vita mines tekort komt. Bij enige variatie in het degelijks menu worden de behoeften van het lichaam over het algemeen voldoende gedekt. Dagelijks. Nu is het in de wintermaanden erg lastig voedingsmiddelen ter tafel te brengen, die als vitamine C-bron enige betekenis heb ben. En het gaat er juist om dat deze stot regelmatig in het voedsel moet voorkomen. Grote hoeveelheden ineens worden niet in het lichaam ongeslagen. Voor het over grote deel wordt het vitamine C in zo n ge val door de nieren weer uitgescheiden. Het voedsel dient, dus dagelijks een bepaalde hoeveelheid vitamine C te bevatten. Daarom doet men er goed aan te bevorderen, dat alle gezinsleden 's winters fruit eten, als het kan dagelijks. Uit het oogpunt van de vitamine C-behoefte verdienen sinaasappe len, citroenen en mandarijnen de voorkeur. Aardappelen. Door koken gaat het vitamine C-gehalte van voedingsmiddelen achteruit, zij het ook, dat dit niet voor alle voedingsmiddelen in gelijke mate het geval is. Voor de meeste mensen is de aardappel de voornaamste vitamine C-bron. Aardap pelen bevatten wel niet zo veel van deze onmisbare stof, maar wij zijn gewend er dagelijks een flinke portie van te nuttigen, terwijl het kookproces het vitamine C-ge halte hier gelukkig slechts weinig doet teruglopen. Nu treft men steeds weer mensen aan, die om de een of andere reden geen aard appelen eten. Het spreekt vanzelf, dat zulke personen na verloop van tijd een zeer be langrijk vitamine C-tekort krijgen, wan neer zij daartegen hun maatregelen niet treffen. Een .voldoende verscheidenheid in het da gelijks menu blijft echter het allerbelang rijkste beginsel. Er zijn mensen, die drie keer op een dag brood eten, soms zelfs met hetzelfde beleg! Een dergelijke eenzijdig heid kan ernstige gevolgen hebben. Is er een rijke variatie, dan loopt het met alle dreigende tekorten zo'n vaart niet, ook niet met het vitamine C-tekort. GEVRAAGD een NET MEISJE G. B. DE HAAN, Bovenstraat 16 Tel. 70129 IJsselmonde Streng optreden. Reeds de eerste dagen na de ramp heb ben zich verschillende personen bezig ge houden met inzamelen van geld ten be hoeve van de getroffen gebieden. Het is ge bleken, dat niet al deze personen betrouw baar zijn. In verscheidene gevallen is het geld ten eigen bate aangewend. Er behoeft nauwelijks commentaar te worden geleverd op een dergelijke handel wijze. Zij kan zonder meer worden veroor deeld. De bevolking verlene zoveel moge lijk medewerking om aan dergelijke prac- tijken een einde te maken en waarschuwe direct de politie. Wij hopen dat bij de be rechting van dergelijke zaken steeds de maximum straf wordt opgelegd. Het is ten enen male ontoelaatbaar dat men derge lijke personen nog een plaats gunt tussen onze bona fide burgerij. Dat is geen hulp. De nationale hulpactie ten bate van de overstroomde gebieden uit zich onder meer in het verzamelen van kleding en huisraad, waarmee de getroffenen weer beginnen kunnen een eigen bestaan op te bouwen. De resultaten overtreffen naar wij verne men elke verwachting. Dat is een nieuw bewijs van het begrip van ons volk voor de ellende van medeburgers. Het komt nogal eens voor dat zich onder de verzamelde goederen artikelen bevin den, die niet meer te gebruiken zijn. Dat wordt dikwijls eerst geconstateerd bij de uitreiking aan getroffenen of op de cen trale verzamelposten. Een ieder die geeft, dient zich te reali seren, dat er Werkelijk hulp nodig is. Bij volkomen versleten kleding en onbruikbaar huisraad kan niemand meer enige baat vin den. Deze waardeloze goederen veroorza ken alleen maar last aan de inzamelaars, de sorteerders en, de begunstigden. Boven dien wordt hiermee ons vervoersapparaat nodeloos belast. Per saldo verstrekt men op deze wijze dus negatieve hulp. Geschonken goederen behoeven niet nieuw, te zijn, maar zij moeten nog nuttige diensten kunnen bewijzen. Kan men zoda nige goederen niet missen., dan onthoude men zich liever van een schenking in natura en geve men zo mogelijk geld. In deze dagen, die nog kort zijn en waarin zo ont zaglijk veel werk moet worden verzet, werke een ieder mee om het leven in ons geslagen land weer zo spoedig mogelijk nor maal te doen functioneren. Nieuws van de beurs voor meubelen en woningtextiel 9—13 Februari Keur van noviteiten. Op de tweede Beurs voor Meubelen en Woningtextiel, die van 9 t.m. 13 Februari in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehouden, zullen tal van nieuwe producten en vindingen worden geëxposeerd. De fabrikanten die vorig jaar op de eer ste Beurs zulke goede zaken hebben ge daan, stellen zich veel voor van de aan staande manifestatie. De fabriek die vorige maal met Comfort- meubelen ter Beurze kwam, toont een ver dere ontwikkeling van haar ontwerpen, o.a. een combinatiesleutel, bestaande uit dres soir, boekenkast, bar en schrijfbureau, dat een oplossing biedt voor kleine kamers. (Electrische Meubelfabrieken J. M. Borsje, N.V., Gouda.) Er zal een eetkamer-garnituur worden, tentoongesteld, waarvan de stoelen behalve,^ met vier ook met drie poten kunnen wor den geleverd. (Meubelfabriek Succes" Nieuwe Pekela). Ook Wordt een geheel uitneembaar banlïrf" stel plus tafel gedemonstreerd, bijzonder ge de schikt voor emigranten en export. (J. Ft. Brilman, Meubel- en Houtwarenfabriek „De Toekomst", Dieverbrug). Voorts is er een collecte salon-meubelen te zien in strakke vorm, waarbij schuimrub ber en geruisloze interieurveringen, ge vlochten uit één staaldraad, worden toege past. Zuid-jNiederlandse Clubmeubelfa briek N.V., Blerick). Een fabriek komt op deze beurs uit met rotan-stapelstoelen, een nieuwigheid die voor café's en restaurants van belang is. Rotanmeubelen van Nederlands fabrikaat zijn overigens ook in het buitenland in trek. Zij worden geëxporteerd naar Noord en Zuid-Amerika, Canada, West-Indië, Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. (N.V. Rietmeubelfabriek v.h. Firma Wed. Ekhart Zonen, Noordwolde). Woningtextiel in grote verscheidenheid. De afdeling woningtextiel zal een zeer gevarieerde en buitengewoon goed gesor teerde collectie ten toon spreiden. Er verschijnt een firma met nylonkarpet ten en nylonlopers, die schier onverslijt baar zijn; ze kunnen gemakkelijk worden schoongehouden en zijn kleurecht, motWe- rend en watervast. (S. Presseisen Woning- textiel-Engros, Rotterdam). Voorts wordt een matras gedemonstreerd met verend binnenwerk, dat is afgedekt meteen schuimrubberplaat, welke daarop is gevulcaniseerd. Het ontstaan van kuilen in deze matras is uitgesloten. Gepresenteerd wordt verder een double- face deken in effen pasteltinten, aan beide zijden verschillend van kleur, die verpakt is in een plastic zak met. ritssluiting. Het is een uit Frankrijk geïmporteerd artikel, dat het voordeel biedt stofvrij te blijven in de verkoopruimte van de winkelier en mot- vrij thuis te kunnen worden opgeborgen. Er zal een inzending zijn van machinaal vervaardigde Smyrnahalkleden en daarbij nassende kleine foyers in Marokkaanse kleuren, geheel van Nederlands fabrikaat. (J. C. v. Weezenbeek C.V., den Haag). Een in Nederland nog vrijwel onbekend product is een tafellaken, dat aan de ene kant, in frisse kleuren bedrukt, dienst doet als ontbijtlaken en aan de andere zijde, in wit of crème damast-dessin, als dinerlaken. gebruikt kan worden. (N.V. v.h. Firma J. Lamee, Rotterdam). Een firma die met een reeks van nieuw tjes op de Beurs verschijnt, komt uit met Scandinavische cretonnes in dessins en kleuren van de ontwerpers Lorentz en Ja- cobsen. Zij levert bovendien plastic gor dijnstoffen, nu niet meer uitsluitend voor badkamer of keuken, doch ook voor slaap- en woonkamer. Door een beronderenswlaar- dige druktechniek geven gordijnen van dit materiaa 1 vervaardigd een buitengewoon effect. Op vitragegebied brengt deze firma een noviteit, welke voor de Nederlandse markt een kleine omwenteling betekent. Zij importeert namelijk uit Zwitserland ge kleurde vitrage-gordijnen ter vervanging van witte en écru glasgordijnen, die tot nu toe het beeld hebben beheerst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3