Plaatselijk Nieuws SCHEMA VAN DE UITREIKING INGEZAMELDE GOEDEREN die door die wind naar de huizen werden ge blazen, volgeladen en met een touw naar de dijk getrokken. Éénmaal brak het touw, waarmede het bootje, door de wind voortgedreven, over de watermassa's voer. Al maar verder, totdat. het te Kinderdijk belandde! De inzittenden kwamen in onze gemeente terug via de Al- blasserdamse brug. In Ridderkerk aan de Havenstraat en Mo lendijk werden de mensen ook met bootjes uit de huizen gehaald. Het Havenziekenhuis werd, dank de voortreffelijke hulp van de Heer J. Nieuwenhuisen, geëvacueerd en voor lopig ondergebracht in Sint Joris en het Wa pen van Rijsoord. Op een 50-tal gezinnen na, vonden alle slachtoffers 400 gezinnen) onderdak bij familie, vrienden of kennissen. Gelukkig viel er, Gode zij dank, niet één slachtoffer. Dank zij de voortreffelijke en menslievende hulp. Om ongeveer half zes Zondagmorgen ont stond er brand in het electrisch pompstation aan de Havenstraat, ontstaan door kortslui ting. De vlammen sloegen boven het water uit. Even daarna werd brand gemeld in de Tien Plagen. Met behulp van de brandweer waren deze branden spoedig geblust evenals een brandje bij de heer A. Neef aan de La gendijk. Deze branden hadden groot onheil kunnen stichten door vliegvuur, doch door die paraatheid van de brandweer was ook dit spoedig bezworen. Om 6 uur bleek dat er water in een aan tal carbidvaten was gelopen, opgeslagen op de scheepswerf van Schram te Bolnes. Ge lukkig liep dit zonder ongelukken af. Op de ze werf sloeg even daarna een in het dok liggend schip los. De 5 opvarenden konden van boord worden gehaald. Om 8 uur viel de waterleiding uit, door dat de reservoirs waren volgelopen en even later de levering van electriciteit. Gelukkig duurde dit laatste slechts tot half elf. Rotterdam meldde om 5.25 uur dat het water een hoogte had bereikt van 3,80 meter Rotterdams peil. Een hoogte als nooit be reikt! Om half negen was de druk op de Ring dijk nabij Woudestein zo sterk, dat water en grond tegen de huizen aan de Benedenrij- weg aanstroomden. Een zeer gevaarlijke si tuatie. Voor 't oog hopeloos. Verbeten wierp de ene ploeg na de ande re zich op de versterking van de dijk en. het wonder vond plaats: De dijk hield het. Tenminste voorlopig. Geweldige aanvoer van zand, zakken, keien, betonstulcken enz. maakte aan het einde van de Zondag dat hier weinig gevaar meer te duchten viel. Althans, deze zwakke plek was niet zwak meer. Maar het was met de dijk als met een ketting. De zwakste schakel bepaalt de sterkte van de gehele ketting. Er waren meer bedreigde punten. Bolnes, Ridderkerk ende Molendijk! De zorg der geëvacueerden was aan het Rode Kruis toevertrouwd en dat was bij de heer Romeijn in goede handen. De ver schrikte mensen, berooid en vermoeid, kwa men op verhaal door warme koffie en brood. De zieken werden in bed gestopt en er heerste (voor velen onbegrijpelijk) zelfs nog veel dankbaarheid. Dankbaarheid, om dat zij niet in de golven waren omgekomen, Dankbaarheid voor de hulp. Dankbaarheid bovenal jegens Hem, die hun het leven had gelaten. Om 12 uur deed de Burgemeester een op roep om nog meer vrijwilligers in verband met het grote gevaar. Om half acht zou het water weer hoog zijn en vele versterkingen moesten nog worden aangebracht. De radio gaf dit bericht door, met gevolg dat van heinde ver een stroom van vrijwilligers naai- Ridderkerk trok. Ieder leefde in het besef. Nu gaat het ge beuren. Er op of er onder. Onvermoeid en met inspanning van alle krachten werd er gezwoegd. Een heroïsche strijd tegen het water! De regering vroeg per telegram naar de toestand en opgave van de noodzakelijke bijstand. Om ongeveer 4 uur arriveerde de waar nemend Commissaris der Koningin, de heer J. A. J. Jansen Manenschijn, vergezeld van de Hoofd-Ingenieur Directeur der Rijks waterstaat, Ir. v. d. Wal, zich bij de Bur gemeester, teneinde zich op de hoogte te stellen van de toestand. Hun conclusie was: Toestand precair! De Burgemeester liet waarschuwingen drukken, waarop de toestand werd ge schetst. Padvinders zorgden voor de bezor ging huis aan huis. Een dame uit Alkmaar meldde, zich bij de Burgemeester, voor het verlenen van hulp. Zij was per auto naar Ridderkerk ge komen en bracht een tas, gevuld met si naasappelen en medicamenten mee. Een dame uit Amsterdam bood eveneens haar diensten aan en bracht klaargemaak te boterhammen en een fles thee mee! Vier heren uit den Haag, voorzien van rugzak en schop en gekleed in leren vesten kwamen helpen om zakken met zand te vul len! Dit zijn slechts enkele gevallen van de ve len, die spontaan hulp boden. En dat deed de burger goed. De Molendijk had het inmiddels zwaar te verantwoorden. De zware golfslag verniel de het talud. Hier dreigde de doorbraak wel het felst. Wethouder P. Plaisier leidde de versterking met een ploeg flinke kerels, doch kwam hulp te kort. Dat duurde echter niet lang. Meerdere ploegen werden gere- queerd en de bedreigde punten verzwaard. De Burgemeester stelde zich ook hier per soonlijk op de hoogte van de toestand. Om ongeveer half acht kwam een groep van 125 man van de stoottroepen zich mel den en 65 man uit Heemstede. Daarna 120 man van Van Gend en Loos uit Schiedam. De E.H.B.O. richtte een post in, in het Polderhuis en een in de Electrozaal. Om ongeveer 10 uur meldde de heer P. Visser namens het Polderbestuur dat hem bij een inspectie der dijken gebleken was dat de toestand der dijken, de Molendijk uit gezonderd, goed was. Om ongeveer 1 uur had de Burgemeester persoonlijk telefonisch con tact met dJe w.n. Commissaris der Koningin waarin kon worden medegedeeld dat het ge vaar voorlopig was afgewend. En dat hadden de meesten al gevoeld. Het water had niet de hoogte bereikt van de vo rige dag en een gematigd optimisme bleek gerechtvaardigd. De nacht van Zondag op Maandag stond in het teken daarvan. Honderden vrijwilli gers boden zich aan als verse troepen en de mensen, die vaak 48 uur achtereen hadden gezwoegd en geploeterd, gingen naar huis met rood omrande ogen. Uitgeput. Maar met de gedachte: Wij hebben niet voor niets ge werkt. Ons werk werd gezegend! Maandagmorgen arriveerden 300 man van de Luchtstrijdkrachten en namen direct de dijkwacht van de vrijwilligers over. Zij wer den ondergebracht in de Huishoudschool, 's Middags kwamen er 250 burgers uit Den Haag. Die werden echter doorgezonden naar Alblasserdam, omdat die gemeente groot ge brek aan werkkrachten had. Hier was de grootste spanning verdwenen. Heel aardig was ook, dat vele ingezetenen, doch ook zaken uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam e.a. steden, levensmiddelen, melk, koffie etc. aanvoerden voor het leger der vrijwilligers. Het Rode Kruis bleef daar bij niet achter. Maandagavond bracht slager de Koning uit Rijsoord een gamelle heerlij ke soep. Een buitenlands journalist maakte een rondrit door onze gemeente, nadat hij tal van getroffen gebieden had bezocht. Heel aardig was, dat hij zeer onder de indruk gekomen bleek van die vlotte wijze waarop de strijd tegen het water hier was gevoerd. Hij ver zocht zijn zienswijze aan de Burgemeester te willen overbrengen! Maandagmiddag kwam o.l.v. Mevr. Nieu wenhuisen, de sociale dienst der B.B. bij een, alsmede afgevaardigden van verschil lende vrouwenverenigingen. Besloten werd op 4 Februari een inzameling te houden in onze Gemeente ten bate van de Ridderkerk- se slachtoffers. Zaterdag zullen de verzamelde goederen worden uitgereikt in de Gemeentelijke Tech nische School te Slikkerveer volgens onder staand schema: Voor de inwoners-getroffenen van Bolnes tussen 9 en 11 uur; Voor de inwoners-getroffenen van Oosten- dam tussen "11 en 12,30 uur; Voor de inwoners-getroffenen van Ridder kerk tussen 14 en 16 uur; Voor de inwoners-getroffenen van Slikker veer tussen 16 en 18 uur. AAN KINDEREN WORDT NIETS AFGE GEVEN. De slachtoffers zijn beroofd! van alles. Meu belen, bedden, kleren alles ging onder in het verwoestende water. Sommigen hebben nog iets kunnen redden, doch veel is dat niet. Wij vertrouwen dat ook dan zal blijken wat naastenliefde vermag De bedrijven buitendijks zijn eveneens ge dupeerd. De schade bij Electro beloopt onge veer één millioen gulden. De Burgemeester stelde zich Dinsdagmiddag persoonlijk op de hoogte van de stand van zaken. Binnenkort zullen de bedrijven, zij het gedeeltelijk, het werk hervatten. Aangezien het transformatorenhuis op het terrein van de Klinknagelfabriek door over belasting uit elkaar gesprongen is, is de z.g.n, ringvoorziening van electriciteit ge stoord en onze gemeente aangewezen op de gewone kabels in de dijk. Het autovervoer over de dijk is daarom verboden. Dit zou de gevaren voor afknapping vergroten. Dinsdagmiddag reed een vrachtwagen met militairen van de L.S.K. van de Molendijk. Gevolg: 5 gewonden. Deze zijn in het Zuider Ziekenhuis opgenomen. Vanaf Dinsdag levert Ridderkerk drink water aan de gemeente H. I. Ambacht. Daar zijn de machines defect. Voor menselijk ge bruik moet het echter eerst worden gekookt. De B.B. heeft reeds grote verdiensten. Van de telefoonverbindingen werd een dankbaar gebruik gemaakt evenals van brancards, ga melles, enz. Dinsdagmiddag had een vergadering plaats op de Raadzaal o.l.v. Burgemeester Nieuwen huisen. Hierbij waren tegenwoordig het Ge meentebestuur, de Rijkswaterstaat en de Polderbesturen. Hierbij bleek, dat zowel de Rijkswaterstaat als het Gemeentebestuur op het standpunt stonden, dat een kade moest worden doorgestoken om het water uit de overstroomde polders te doen afvloeien. De ze bevoegdheid ligt echter bij de Dijkgraaf. Na enige bespreking vroeg de Burgemeester aan de Dijkgraaf, de heer W. van Nes, of hij daartoe toestemming gaf. Deze bewilligde er in. In de nacht van Dinsdag op Woensdag s. werd de kade bij de Haven doorgestoken. Op initiatief van Kolonel J. Termaten, Hoofd van Kring VI der B.B. werd een be roep gedaan om een 10-tal pompen uit het Noorden des lands te zenden om behulpzaam te zijn bij het leegpompen der polders. Ook hiermede had onze gemeente succes. Zij arriveerde in de nacht van Dinsdag op Woensdag doch konden toen nog geen aan vang maken met het werk. Daarom zijn deze pompen tijdelijk aan andere noodgebieden afgestaan. De riool-zuiveringsinstallatie, die voor kort aan de Haven dijk werd gebouwd, is voor een groot deel door het water wegge slagen. De schade hieraan wordt op ruim f 80.000,geschat. De inzameling van goederen, welke Woens dagmorgen in onze gemeente werd gehou den, is een enorm succes geworden. Er wer den zoveel goederen opgehaald, dat de in zameling moest worden stopgezet. Er is geen opslagruimte groot genoeg om de goederen op te bergen. Het peil in de Crezéepolder is flink ge daald. Er staat thans nog iets minder dan 0,75 m water in. De bedreigde dijken houden het tot nu toe heel goed. Wel sijpelt er hier en daar wat water door het talud doch dit, is voor een dergelijke waterkering niets bijzonders. De gewonden van de L.S.K., tengevolge van een auto-ongeluk aan de Molendijk, ma ken het goed. Er bestaat een redelijke kans dat zij geen verdere gevolgen van dit onge val zullen ondervinden. Aan de Rijksstraatweg werden enige jon ge kinderen afgegeven door een voorbijgan ger, die zich onderweg over hen had ont fermd. De Burgemeester heeft een radio boodschap doen uitgaan aan de ouders van deze kinderen. Vermoed wordt dat zij af komstig zijn uit 's-Gravendeel, doch met ze kerheid valt dit niet te constateren. Reeds een groot aantal personen heeft zich aange meld voor de verzorging, doch zij zijn, in afwachting van de melding der ouders, reeds liefderijk opgenomen. In de polder Voor Donkersloot en Woude staat, naai" schatting, ongeveer 5 millioen m:s water. Door het gat, dat in de Havendijk ge stoken is, vloeit per uur ongeveer 10.000 ma af. Het Gemeentebestuur heeft een pompboot besteld, die zo gauw mogelijk hulp zal bie den bij het dlroogmalen van de polder. De reservisten van het S.W.G. in onze ge meente hebben zich in de dagen, van nood wel zeer verdienstelijk gemaakt. Die van de Infanterie en de Lua bij het versterken van dijken en het uitoefenen van toezicht, die van de Gem. Politie bij het behulpzaam zijn van de Politie. De Korpschef deelde ons des gevraagd mede, dat de reservisten de vuur proef glansrijk hebben doorstaan. Hij heeft veel waardering voor de perfecte medewer king. De N.V. van Splunder's Aannemings My is opdracht gegeven voor herstel van de dij ken (uitgezonderd de dijken, die bij het Rijk in onderhoud! zijn). Uit alles blijkt dat er aan het herstel van de Verwoestingen met kracht wordt gewerkt. De belangen van de bevolking vraagt dit en het Gemeentebestuur heeft daar een open oog voor! RIDDERKERK Watervrij Naar de Dijkgraaf vair de polder „Het Zandt" J. Groenenboom ons mededeelde zal de polder a.s. Zaterdag vrij zijn van water. De kade welke tijdelijk met zakken zand is gedicht, zal zo spoedig mogelijk worden hersteld. Wie kan er veevoeder missen? De afdeling Barendrecht van de Stichting van de Landbouw verzoekt ons het volgende bericht op te nemen: In de gemeenten Rhoon en Poortugaal is het vee van de landbouwers voor een groot gedeelte gespaard. Men heeft er echter ge brek aan stro, hooi, bieten en ingekuild gras. Dit tekort is zeer ernstig, zodat tot evacuatie van het vee zal moeten worden overgegaan, zo de helpende hand niet wordt geboden. Landbouwers, die veevoeder over hebben, en het voor dit doel willen afstaan, kunnen hiervan opgave doen bij de afdeling Sociale Zaken van de Gemeentesecretarie te Ridder kerk met opgave van de te leveren voorra den. Personeelsavond ging niet door De contactavond van het personeel van de N.V. v/h Bakker Co, welke zou worden gehouden op Woensdag 4 Februari jl. werd tengevolge van dé noodtoestand afgelast. Chr. Huishoud- en Industrieschool Koninginneweg 2, Ridderkerk De leerlingen van bovengenoemde school worden er op attent gemaakt dat zij opge roepen zullen worden via dit blad, wanneer de school weer begint. Predikbeurten Geref. Gemeente Zaterdag 7 Febr. n.m. 7.30 uur: Ds van de Ketterij van Alblasserdam Zondag 8 Febr. v.m. 10 en n.m. 4.30 uur: Ds F. Mallan van Bruinisse. Geld voor feestavond naar Rampenfonds De Personeelsvereniging van de Rubber fabriek v.h. Bakker Zoon zou op 13 Fe bruari a.s. haar jaarlijkse contactavond hou den. Eenparig werd besloten deze avond niet te laten doorgaan en het daarvoor be stemde geld af te dragen aan het Rampen fonds. SLIKKERVEER Militairen in Scholen Maandagmorgen 9 uur was het als 10 Mei 1940. Voor de Chr. Huishoudindustrieschool stonden verschillende auto's en vrachtwa gens en vroegen 350 man inwoning. Deze inwoning werd gaarne verstrekt, ZONDAGSDIENST DOKTOREN Ridderkerk, Slikkerveer, Bolnes Dr. B. Tuinier, Telefoon 498. De apotheek is op Zondag, behoudens voor spoedgevallen, alleen geopend van 1112 uur 's morgens en van 45 uur 's middags. H. I. AMBACHT Dr Jongeneel, telefoon 250. want het waren hulptroepen uit Soesterberg die mede de strijd zouden aanbinden tegen de „waterwolf". Geen lokaal bleef onbezet. Bureau, medi sche dienst, keuken c.a. konden worden on- dergebx-acht. Bij teleux-stellingen, waren er ook treffen de bewijzen van medeleven, waardoor aan getoond werd, dat men begreep de dx"oeve toestand waarvoor deze militairen hier ge komen waren en waaruit ook sprak dank baarheid voor eigen zegeningen. Een radiohandelaar in onze gemeente bood spontaan een nieuw toestel aan ten gebruike voor de commandant om op de hooge te blijven met de berichten over de watersnood. Uitvoering Plectrummelodisten De uitvoering van de „Pleotrum-Melodis- ten", die Zatei'dag a.s. in de Electrozaal ge geven zou worden, wordt tot een nader be kend te maken datum uitgesteld. De opbrengst van de dan te houden uit voering zal bestemd worden voor de Ridder- kerkse gedupeerden. De reeds verkochte kaarten blijven geldig. Vei". Vrijz. Herv. De lezing van Ds Muilen, „De schepping voltooid?" die gehouden zou worden op Vrij dag 6 Februax-i 1953, is uitgesteld. Predikbeurten Vereniging van Vrijz. Ned. Hei-v. Irenekerk Zondag 8 Febr. 1953 v.m. 10.15 uur: de Eei'w. Heer Roelof sen. BOLNES Personeelsavond afgelast De personeelsvereniging van dé N.V Scheeoswerven Piet Hein heeft besloten de contact'avond, welke op Dinsdag 17 Februa ri a.s. zou worden gehouden, af te lasten en de daarvoor bestemde gelden te storten in het Rampenfonds. Voor dit doel zal tevens een uurloonactie onder het personeel worden gehouden. De Personeelsvereniging Gebrs Pot vierde eerste lustrum Vorige week Vrijdagavond vierde deze vereniging feest ter gelegenheid van haar 5- jarig bestaan. Zoals gebruikelijk was het personeel met vrouw/verloof de fn grote getale opgekomen. Ook de Directeur', de heer Rotgans, Burge meester en Mevrouw Nieuwenhuisen woon den deze avond bij. De Voorzitter, de heer van Helden, ver welkomde de aanwezigen en wees op het ju bileum. Schetste verder de moeilijkheden vanaf de oprichting en was dankbaar voor dé grote vorderingen, die de medewerken den in de afgelopen 5 jaxren hebben gemaakt. Van dit laatste werden de aanwezigen al ras overtuigd. Een vlotte revue „Cocktail en Confetti", uitgevoerd door 17 medewexkenden, had van af het begin de volle aandacht. En dat niet alleen. De heer J. Lagendijk van Rijsoord gaf met zijn bandje prachtige muziek tussen de bedrijven door en bleek flink geoefend te hebben, want alles had een zeer vlot ver loop. De prologen werden verzorgd door de heer D. van Gent, die ook overigens wel een zeer werkzaam aandeel had in het geheel. Hij had de regie en de algehele leiding. De heer Romeijn van Slikkerveer zorgde voor schitterende decors, voor prima geluids installatie en magnifieke verlichting. Na de pauze werdén de aanwezigen toe gesproken door Burgemeester Nieuwenhui sen, die wees op de grote waarde der vrij heid, waardoor het mogelijk was deze avond als personeel in volle vrijheid en op aange name wijze feest te vieren. Aan het eind sprak de heer Rotgans woor den van afscheid aan de Voorzitter, die el ders werk vond en flinke promotie maakte en wenste hem het beste toe. Verder maakte hij een compliment aan de medewerkenden voor de geleverde prestaties en hoopte dat ook de volgende bijeenkomsten even vlot mochten verlopen.. Alzo werd dit jubileum op wel bijzondere wijze gevierd. Vooral de costuums, waaraan geen kosten waren gespaard, maakten een fijne indruk. Predikbeurten: Oud Geref. Gemeente Maandag 9 Febr. n.m. 7.30 uur: Ds de Jong Op deze foto ziet U een auto staan. Vóór de watervloed stond er om de auto een garage. Laatstgenoemde sloeg geheel weg. De auto zowel als de garage zijn eigendom van de heer Alb. van Wingerden aan de Molendijk Hoe hoog het water in de polder Voor-Donkersloot en Woude steeg blijkt wel uit deze foto. Toegang tot het huis gaf slechts een dakraam ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Plaats van uitreiking: Gem. Technische School te Slikkerveer Voor de inwoners-getroffenen van Bolnes tussen 9 en 11 uur Oostendam Ridderkerk Slikkerveer tussen 11 en 12.30 uur tussen 14 en 16 uur tussen 16 en 18 uur Aan kinderen wordt niets afgegeven De Molendijk lekte op vele plaatsen. Hier dreigde een ernstige doorbraak. Wethouder P. Plaisier zette zich met vele anderen in om de dijk te be houden, Hier ziet U met welke middelen. Vele zakken zand en een geweldige inspanning brachten hier het gewenste resultaat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2