GROTE OVERSTROMINGEN TE RIDDERKERK Vaaatmaedityifity, yefred en e£fe% Nieuwsblad voor het Eiland IJsselmonde Uitgave van de Ridderkerkse Drukkers ROODE KRUIS COLLECTE Registratie van Geëvacueerden Vrijdag 6 Februari 1953 Abonnementsprijs ƒ1. per kwartaal Per post 2.50 per halfjaar Advertentietarief 10 cent per mm Bij contract korting Ingezonden mededelingen dubbel tarief Copie in te zenden tot Donderdagmorgen 9 uur I>e Combinatie 2e Jaargang No. 99 Redactie en Administratie „DE COMBINATIE" Lagendijk RIDDERKERK Telefoon 300 (K 1858) Verschijnt op Vrijdag Redacteur: M. C. BROEKZITTER Woensdagavond Drie dagen zijn voorbijgegaan sinds orkaan en springvloed, in hoogste intensiteit samen werkende, hun vernielende kracht hebben uitgeoefend op eilanden en vasteland van het Zuidwesten van ons lieve vaderland. Het heeft geen zin om vergelijkingen te treffen met de watersnoden die ons in voorbijgega ne eeuwen hebben geteisterd; wellicht over treft die van deze week alle vorige in om vang en gevolgen. We weten dit alles nog niet, zoals we nauwelijks beseffen wat ge beurd is en nog gebeuren kan. Het enige wat we ons wel diep, heel diep bewust zijn geworden, is onze menselijke kleinheid. We hebben ons veilig gevoeld achter onze dijken en waterkeringen; niet zelden hebben we met trots gesproken over onze overwinningen op onze eeuwenoude vij and: het water. Een plaatselijke doorbraak of overstroming heeft ons er voor behoed dat onze trots in overmoed zou omslaan. De catastrophale Zaterdagnacht heeft ons onze nietigheid getoond. Het monsterverbond dat onze vijand het water met de razende orkaan aanging heeft ons onze hulpeloosheid doen belijden. Hier past geen verwijt aan verantwoorde lijke instanties, geen zoeken naar antwoor den op de vraag waar schuld ligt: hier past alleen het deemoedig buigen van het hoofd voor de krachten der natuur, die zich niet door mensen laat bedwingen. Er is één troost voor hen die geloven de grootste troost, al klinkt dit als een paradox: het is geen mensenhand die ons geslagen heeft. Toen in 1588 de Spaanse Armada door stor men op de Schotse kust te pletter liep, sloeg men in Holland penningen met het opschrift: „Gods adem heeft ze vernield". Zo is het nu: Gods adem vernielde onze dijken. In de ver ootmoediging voor Zijn Goddelijke Majesteit ligt onze enige redding en troost. Opnieuw is een stormachtige wind opge stoken. Radioberichten hebben weer over springvloeden gesproken. Huiveringen over vallen ons bij de hevige windstoten. Feller immers dan in ons beschutte huis zullen ze rukken over de overstroomde landen en wat daar nog overeind staat meeslepen. Als spon zen doorweekte dijken zullen ineenzakken en verwoede golven toegang verlenen tot polders die tot nog toe droog stonden. De storm zal razen door bomen waarin en da ken waarop zich nog mensen bevinden, die tot op dat ogenblik toe vergeefs hebben uit gezien naar redding en opnieuw zullen an deren hun toevlucht moeten zoeken op zol ders en daken, in bomen en waar dan ook. Ook vergeefs misschien? Er is slechts één gedachte in ons over: de bede: O God, bewaar ons voor een nieuwe ramp. Spaar ons zwaar beproefde land. Het is genoeg geweest. Zoals we bidden voor hen die in de nood zijn geweest of er zich nog in bevinden. Zwart ligt de nacht over de aarde. Zwart jaagt de stormwind over de zwalpende wa teren. We bidden voor hen die, gedreven door het grote gebod der naastenliefde, eigen veiligheid hebben verlaten om redding en veiligheid te brengen, daar waar er in de eindeloze uren der nachten en dagen op ge wacht wordt. Burgers van Ridderkerk en H. I. Ambacht, voorzover ge niet getroffen zijt in uw mate rieel bezit: ge hebt nog alles: uw gezin, uw huis, uw huisraad en kleding, uw land, uw bedrijf, uw werk, alles. Ge hebt, ziende wat er in en rondom uw gemeente, op en rondom uw eiland is gebeurd, diep beseft wat dit „alles" betekent. We weten dat ge innig daarvoor dankbaar zijt. Ge hebt uw dank baarheid al getoond in de materiële hulp die ge hebt geboden. Daarom durven we slechts dit ene te vragen: hebt ge uit uw volheid een offer, neen, niet slechts een gave, maar een offer gebracht voor hen die het offer van hun „alles" moesten geven? Talloze banden van verwantschap binden onze beide gemeenten aan de rampgebieden. Honderden onzer hebben hun familie op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, in de Westhoek, in de Lage Waard. Er zullen er onder hen zijn die leden hunner familie bij de grootste ramp der nieuwere tijden hebben verloren, al zijn op dit ogenblik misschien nog niet de namen van alle slachtoffers be kend. In deze rampzalige dagen gaat onze diepe deernis en ons innig medeleven naar hen uit. God de Here trooste hen in deze dagen van zware beproeving en rouw. Overstelpt door de aanhoudende stroom van noodlottige berichten, vragen we ons in verslagenheid af wat de zee van ons afgeno men zal hebben, wanneer na weken, mis schien wel maanden, het water zich zal heb ben teruggetrokken. Wat zal uit de vloed boven rijzen? Zullen we moeten gaan spre ken over „verdronken landen"? Zal er tus sen Noord-Beveland en de Hoekse Waard een woeste, grauwe watervlakte overblijven, waar schuimkoppen zullen aangeven dat daar onder zich eens dé welige landouwen van Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee uitstrekten? Het is niet alleen de angst die ons dit ingeeft. De slaande kracht van de vloed, de zuigende vooral van de eb uit de historie van onze watersnoden ken nende, weten we dat dit maar al te gruwe lijk werkelijkheid' kan worden. Vele gezinnen dakloos Grote gevaren afgewend In de loop van Zaterdag 31 Januari kwam ons land in een stevige Noord-Westen wind, die binnen enkele uren aanwakkerde tot een storm, die gepaard ging met sterke windsto ten. De radio waarschuwde voor gevaarlijk hoog water. Onze Gemeente, die, wat de waterkerin gen betreft, leefde in de verwachting dat de; storm geen ernstige gevolgen zou hebben. De Polderautoriteiten waren uiteraard minder gerust en stelden zich regelmatig op de hoogte van de waterstanden. Tegen middernacht kwamen zij tot de overtuiging dat er groot gevaar dreigde. De waarnemend Dijkgraaf, de heer Jac. Groe nenboom, stelde zich toen in verbinding met Burgemeester Nieuwenhuisen, die als eerste maatregel de overheidsdiensten opriep, be nevens de reserve-politie en de ambtenaren. Tevens werd er beroep gedaan op de mede werking van de burgers om de strijd tegen de woedende elementen aan te binden. Onmiddellijk vond deze oproep weerklank en op zulke ogenblikken blijkt weer ondanks de verdeeldheid op velerlei gebied, dat onze bevolking één kan zijn. Eén als het gaat om het leven van medebewoners, van buren, vrienden en bekenden. Een geweldig groot aantal personen, ge wapend met schoppen, zakken, vrachtwa gens, luxe wagens, kortom met alles wat maar dienstbaar gemaakt kon worden aan de bestrijding van onze aartsvijand: Het wa ter, meldde zich. Het gevaar werd, nadat het middernach telijk uur verstreek, met de minuut groter. De Burgemeester had groot alarm gegeven. De klokken werden geluid, sirenes loeiden en de inwoners begrepen dat er iets bijzon ders was. Dat .gevaar dreigde. Het peil van het water liep zo snel op, dat de polder „Voor Donkersloot en Woude", „Crezéepol- der", „Het Zand" en de „Kerkenoorden" vol liepen. Laatstgenoemden doordat de water kering het begaf. En dat was nog niet alles. De waterwolf deed een verwoede aanval op de overige dij ken, waardoor het gehele eiland IJsselmon de groot gevaar liep. Zondagmorgen om on geveer 7 uur liep het water over de vier sprong van het dorp en stroomde op vele plaatsen over de dijk. Het bleek alras dat de waterstand 50 cm ho ger was dan in Januari 1916. Het leger van vrijwilligers vocht intussen tot behoud van de dijk. In Bolnes, nabij het watergemaal ontstond een gevaarlijke situa tie. De dijk dreigde te bezwijken en grote happen brokkeldlen uit het talud. Verderop, nabij slager Meijer, te Slikker veer nabij de werkplaats van de fa K. v. d. Gijp, bij Woudestein zelfs op 3 plaatsen, te Ridderkerk bij de heer C. Groenenboom, ont stonden dergelijke situaties en de afbrokke ling was zo groot dat kabels van telefoon en electriciteit bloot kwamen. Een leger van vrijwilligers vulde zakken met zand. Op het Raadhuisplein, nabij de nieuwe Rotterdlamse Bank was veel zand ge stort, teneinde een toegang tot dit nieuwe gebouw te verkrijgen. Die toegang heeft tien duizenden zakken zand geleverd die met vrachtwagens naar de bedreigde plaatsen werden vervoerd. Te Oostendam werd zand verkregen uit een z.g.n. put, gelegen naast de oprit van de Alblasserdamse brug. Wair het .lege? vju> al die vrijwilligers toch vandaan kwam? Allereerst uit onze eigen gemeente, doch al gauw kwamen er Rotterdammers, Hagenaars, Amsterdammers, inwoners van Delft, Schagen, Hilversum, Wassenaar. In de loop van Zondag zelfs uit Friesland, Drente en andere provincies. De Nationale Reserve o.l.v. Majoor J. Jansen Manenschijn. Het leger, later ook mariniers. In een bewonderenswaardig tempo werd zak na zak gevuld. Tegen de morgen, toen het water op vele plaatsen over de dijken stroomde, werd een climax bereikt. Verbeten was de strijd. Op alle bedreigde punten werd gevochten met de vaste wil de dijk te houden. Om de over stromingen te keren werden zakken zand, cement en alles wat hiervoor maar dienst baar kon zijn, aangevoerd en verwerkt. En. de dijk werd behouden! Doch nog niet defi nitief. De storm loeide nog in onverminderde kracht en het water zakte slechts langzaam. Bovendien was de kwaliteit van de dijken zeer verminderd, zelfs zodanig, dat op vele plaatsen het water doorsijpelde. De Burgemeester, die de opperste leiding had, bleef onafgebroken op zijn post en di rigeerde de ploegen her- en derwaarts. Over al waar gevaar was kwamen de ploeterende, sjouwende mensen. Al waren zij vaak door weekt van het water, zij waren bezield met de vaste wil om de strijd tegen het water te winnen. Op ander terrein had zich inmiddels heel wat afgespeeld. Toen de Burgemeester, vergezeld van de Korpschef van Politie, de heer M. C. Fortuin, De Ringdijk te Slikkerveer brokkelde op 3 plaatsen aan de binnenkant af. Nabij Woudestein, tussen de Pr. Hendrikstraat en Amaliastraat nam dit ernstige afmetingen aan. Honderden vrijwilligers vertverkten hier duizenden zakken zand. Gelukkig met gunstig resultaat zoals men op deze foto ziet De inzameling van dekking en kleding te Rijsoord, Ridderkerk, Slikkerveer en Bolnes, is, terwijl wij dit schrijven, aan de gang. Zoals ieder duidelijk zal zijn, is bovendien geld, veel geld nodig. De helpende hand moet worden geboden aan onze zo zwaar getroffen gebieden. Ook de afdeling Ridderkerk van het Rode Kruis roept U op tot milddadigheid. Bijdragen kunnen in dë 1ste plaats gestoi-t worden op postgiro 9575 van het Na tionale Rampenfonds. Den Haag. Daarnaast is de Rotterdamsche Bank N.V. te Ridderkerk bereid om giften te in casseren, eventueel ook op haar girorekening 266029. Dan zal er ZATERDAG 14 FEBRUARI een grote collecte gehouden worden. Reeds nu vraagt het Rode Kruis om opgave van namen en adressen van personen (niet onder de 16 jaar) die bereid zijn om te collecteren. Deze collectanten kunnen zich opgeven (ook indien gewenst alleen om de Zater dagmiddag en -avond) aan de volgende adressen. A. Neef, Lagendijk, Ridderkerk K. K. v. d. Linden, Straatweg, Rijsoord F. Sprey, Oranjestraat 113, Slikkerveer H. Groeneveld, Ringdijk, Bolnes. De collecte is bestemd voor het Nationale Rampenfonds. Plaatselijke hulpverlening zal ook over dit fonds lopen. Het Bestuur. in de nacht van Zaterdag op Zondag de wa terstand controleerde nabij de Watertoren te Slikkerveer, was hij spoedig overtuigd dat de polder Voor Woude en Donkersloot zou onderlopen. Onmiddellijk werd door middel van sire nes, klokgelui en door het aanbellen bij de huizen, de bewoners gewaarschuwd voor het komende gevaar. Ontruiming werd bevolen. Doch dit was niet zomaar gebeurd. Ieder sjouwde om nog te redden wat te redden viel. Kort daarop overstroomde de kade en liep het water de polder in. Dit ging in zo'n snel tempo, dat velen in hun huizen werden geïsoleerd. De Burgemeester gaf daarna opdracht bootjes op te halen. Vrachtauto's snorden met geweldige snelheden naar Rijsoord en kwa men teimg njet bootjes, waarmede de men sen via de dakramen uit de huizen werden gehaald. Lang geen ongevaarlijke karwei overigens. Grote golven en ranke scheepjes. De Burgemeester van RIDDERKERK brengt het navolgen de ter algemene kennis: Ten einde een overzicht te krijgen van de zich in de ge meente bevindende getroffenen uit de noodgebieden, en de centrale informatie-instanties aan de benodigde gegevens te kunnen helpen is het dringend nodig dat de geëvacueer den zich ter registratie aanmelden. In verband hiermede nodig ik de betrokkenen uit hieraan zo spoedig mogelijk te voldoen. Het belang van de algeme ne verzorging der getroffenen wordt daarmede ten zeerste gediend. Het is gewenst dat bij de aanmelding worden medege bracht: Trouwboekje, paspoort, bewijs van Nederlander schap, rijbewijs of enig ander identiteitspapier, uiteraard voor zover deze voorhanden zijn. De aanmelding kan geschieden op iedere werkdag tussen 10 en 11 uur ter Gemeente Secretarie. Ridderkerk, 5 Februari 1953. De Burgemeester voornoemd, Nieuwenhuisen. Met man en macht werd Zondag de Ringdijk bij Woudestein te Slikkerveer versterkt. (foto De Rotterdammer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1