Nieuws uit STAD en OMTREK Geëvacueerden zijn tevreden Voor Delft werk aan de winkel G Toekomst Een bezoek aan enkele tehuizen Jaarvergadering Kath. Land- en T uinbouwarbeiders Kwade dag voor studenten VENBROEK Duinen van Scheveningen tot Hoek van Holland afgesloten VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 T PAGINA 5 onder de aandacht van desbetreffende winkeliers gaarne aan. Het Duyvelsgat Wanneer men zo langs de verschillende tehuizen gaat, waar geëvacueer den zijn ondergebracht, dan komt men wel tot de conclusie, dat deze men sen, die zo heel veel hebben meegemaakt, in hun lot berusten. Zij zijn blij het leven er af gebracht te hebben en achten dit al heel wat. Voor de rest zijn ze allen vol dankbaarheid voor de liefde en de verpleging en verzor ging tvelke ze hier aantreffen. De Heftenhorst Een van de eerste plaatsen, welke we fcezochten was het jeugdcentrum De Her- tenhorst. Bij de opening indertijd hebben we gewaagd met een zekere trots, dat dit wel een ideaal gebouw voor de jeugd ir, waar ze alles vindt wat ze voor een korter of langer verblijf nodig heeft. We hebben toen niet kunnen beseffen, hoe blij Delft #ens met dit gebouw zou zijn, om daar een aantal gezinnen in te kunnen herber gen, die alles wat ze bezaten op de wereld hebben verloren. Hier huizen verschillen de gezinnen met kinderen, welke laatsten zich al spoedig aan de veranderde om standigheden hebben gewend en nog wel wat al te zoet aan het spelen zijn met het speelgoed, dat werd gebracht. Alleen aan dat nog wat te zoet spelen, zonder dat er eens een echte jongensruzie tussen ontstaat, of een kibbelarij onder meisjes, welke dadelijk weer is weggetrokken, kan men concluderen, dat deze jeugd toch zeker iets begrijpt van wat haar over komen is en dat dit een diepere indruk achter gelaten heeft, dan men zo op het eerste gezicht zou zeggen. De mannen zitten wat met hun houding verlegen, ze missen hun dagelijks werk en zijn wat onwennig rond de kachel geschaard met een boek, krant of tijdschrift. De vrouwen hebben breinaalden en wol gekregen en zijn ijverig in de weer om al weer wat te breien. In een hoek' staat een wieg, waarin de kleinste peuter van het gezel schap rustig en volmaakt onkundig van de veranderde omstandigheden, het leven inlacht. Hier is men momenteel tevreden, maar zeker zou het goed zijn, als er wat Werk voor de mannen kon loskomen. Meestal kortstondig verblijf Van de andere kant moeten we ook op merken, dat er en dat geldt voor alle evacuatie huizen al weer verschillende personen en gezinnen zijn vertrokken. Zij hebben contact gekregen met familie el ders, met vrienden of relaties, ja sommi gen kunnen weer terug komen bij hun evacuatie-adres, waar ze in de laatste oorlog een onderdak vonden, toen hun eiland ook onder water stond. In de Hertenhorst is een schoenmaker ondergebracht, die al terstond contact heeft gezocht met collega's hier uit de stad. Een der bestuursleden van de plaat selijke afdeling is reeds voor hem in de weer geweest en heeft een plaatsje, dicht bij de Hertenhorst voor hem gevonden, waar een kacheltje zal worden geplaatst en de man aan het werk zal kunnen gaan. Collega's hier in de stad zullen zorgen, dat hij wat gereedschap krijgt en het Rode Kruis zal ongetwijfeld voor materiaal wil len zorgen, zodat deze man voor de ge- evacueerden de schoenen kan maken en ook de schoenen, welke werden opgehaald maar het een of ander gebrek vertonen. Over de voeding was men zeer tevreden. De warme maaltijd, welke van de v. d. Woudenstiehting wordt gebracht is voed- ruïm voldoende. Wel missen de wat fruit, vooral appelen, wat itfFal voor de hier huizende baby nood- .feelük is. daar deze bfjna niets anders geraspte appel mag hebben. Ook zou het wel aardig zyn als de leiding de kin deren zo nu en dan eens een snoepje zou kunnen toestoppen en dat er eens iets bij de koffie en de thee zou kunnen worden gepresenteerd. We bevelen een en ander cheugcn Hulp In de pavilloens aan het Duyvelsgat hebben dé geëvacueerden een eigen ka mertje gekregen. Toen de vraag werd ge steld, of de studenten ruimte wilden ma ken voor geëvacueerden, werd dit spon taan met een ja beantwoord. De leiding had een aantal pavilloens willen vrij maken, maar daar warén de studenten unaniem tegenop' gekomen. Allen wilden in hun eigen pavilloens blijven en de ge- evacueerden onderbrengen. Dus werd be sloten, dat een aantal studenten bij el kander introkken, waardoor de helft van :de. kamers vrij kwam voor de getrof fenen.. Door een bed op de grond te depo- werd al gauw een tweede slaap plaats bereid en zo kunnen de iner onder- gebrachten in een eigen kamertje hun eigen pi-ivé-leven leiden. Daarnaast staan de studenten hun conversatiezaal aan de geëvacueerden a£. Vaak gebeurt het dat studenten en loge's met elkander deze conversatiezaal vullen en het zich zo ge zellig mogelijk maken. De studenten wil len er geen kamp van maken en hebben dan ook gezorgd, dat er schalen en borden, lepels en vorken voor de mensen zijn ge komen, zodat ze op normale wijze de mid- dagpot en het ochtend- en avondeten kunnen gebruiken. Thee en koffie wordt hier zelf gezet en de mensen kunnen pro fiteren van alle gemakken welke de pa villoens bieden, zoals de douchecellen, de keuken, telefoon etc. De studenten helpen wat ze kunnen om het de mensen zo aangenaam moge lijk te maken en hun toch zoveel moge lijk hun vrijheid te laten. Aardige staaltjes van hulp krijgt men zo bij een bezoek te horen. Een paar kin deren hoorden, dat er in het Duyvelsgat evacué's zouden komen met kinderen. Op sdhool hebben ze in de klassen ge vraagd wat speelgoed voor deze kleinen mee van huis te brengen en er werd zo spontaan gegeven, dat een personenauto afgeladen kon worden, waardoor zelfs nog aan andere evacuatiecentra kon wor den meegedeeld. Zelfs ligt er in het Duy velsgat nog een behoorlijke hoeveelheid hier mensen werden ondergebracht, kwam van die zijde reefjs .het nodige ondergoed, om de mensen althans iets droogs te kunnen verschaffen, Vooral de eerste mensen, die hier kwamen, zagen er uit. als doornatte katten. Een derge lijke geste was dus wel zeer op haar plaats. In de V.d. Woudenstichting In de V- d. Woudenstichting heeft men een conversatiezaal voor de geëvacueer den ingeruimd, waar ze hun krantje kun nen lezen en een tijdschrift, waar ze een. praatje maken en naar de radio luisteren, waar ze ook de maaltijden gebruiken en de koffie en thee serveren. De mannen en de grote jongens hébbeneen slaap plaats gekregen in de beschutte werk plaats. waar langs de wanden strozakken zijn neergelegd. De vrouwen en kinderen hébben op de bovenzalen, een plaatsje ge kregen. Toch gaat het normale werk aan deze inrichting gewoon 'door. omdat men hier met wat schipperen ruimte heeft.'ge- schapen. Ook hier waren de mensen zeer tevreden. In de scholen Uiteraard zullen de scholeii- alle "wel. ongeveer op dezelfde wijze: zijn ingericht, zodat we volstaan met een bezoek aan de school aan het Rietveld. Hier zijn ver. schillende lokalen voor de mensen in gereedheid gebracht, waar men de gezin nen bij elkander heeft gehouden. Ook hier heeft men nog een aparte conver- satiezaal, waar enkele rieten stoelen de mensen en rustig zitje bieden. Maar ve len blijven toch op de zalen, waar een enkeling te bed is blijven liggen, omdat men nog niet geheel bekomen is' van de emoties- Zelfs oude vrouwtjes van in de tachtig jaar hebben dagen achtereen doorgebracht óp' de daken .van hun wo ningen en' Inbeten hu eerst weer eens wat' tot rust komen, voor ze weer aan het meer normale leveii kunnen gaan deelnemen. Ook hier wordt' het eten van de V. d. Woudenstiehting aangevoerd, evenals thee en koffie, omdat er geen gelegenheid is 'zelf te komen. Hier had men nog wel wat gebrek aan speelgoed en ook hier waren reeds weer geëva cueerden vertrokken naar elders, daar ze 'bij familie onderdak hadden gevonden. Noodziekenh u is In de Huyterstraat is het noodzieken huis ingericht. Drie verpleegsters, die voor eigen rekening werken, hébben zich er toe gezet om deze school in een keu rig noodziekenhuisje om te vormen De vloeren en gangen werden geschuurd en gébóerid, zodat'men ér'van de grond zou kunnen eten. Bedden werden geplaatst en matrasseri gelegd. De eerste dertig •patiënten zal men reeds 'kunnen ontvan gen, de rest" Wórdt in dé loop van deze morgen verder afgewerkt- Voorlopig' heeft; men nog géén patiënten, maar men is op alles vooribéreid. De school, welke pas kort te voren geliëel was vernieuwd, doet in het geheel niet- meer- aan een s.chool denken,' als mén dit- nog niet zou kunneh' ziëri aan de hórden, die .in de lo kalen hangen en de'iage kapstokjes in de gangen. Nog geen collectieve arbeidsovereenkomst O O ^t5^°SSfc'»5,K,ï35*^B Fmm* 1 P- m"n' vrouw 12 hinderen, jongste 3 maanden, laten kennen- Nog de eerste avond, dat oudste 16 jaar, allen gered uit Sommelsdijk, in het St. Antöniuspatfonaai, Vrijdag 6 Februari City: 2.30, 7 en 9 uur: The greatest show on earth, K.F.C.: 14 jaar. Delf ia: 2.30, 7 en 9 uur: Zo zyn we niet getrouwd, K.F.C.: 18 jaar. Doelen Kino: 2.30, 7 en 9 uur: The drum, K.F.C.: 14 jaar. Flora: 7 en 9.15 uur: The Frisco Lady, K.F.C.: 18 jaar. City theater, 8 uur: Kath. Bond voor het Gezin. Zaterdag 7 Februari Bioscopen als Vrijdag. Aanvangstijden: City Theater 2.15, 5 en 8 uur; Delfia: 2.1a, a 15 7 en 9 uur; Doelen Kino: 2.30, 4.30, 7 en 9 uur; Flora: 3, 7 en 9.15 uur; Rosy: 2,15, 4.15, 7 en 9 uur. Reeds bezette dagen. 10 Februari, 8 uur, Stads Doelen: Kunst voor allen Toneelavond, Parochiezaal SimonsstraatK.V.P.-Jongeren. 11 Februari, 8 uur. Stads Doelen: S. Kunst stichting, L'être armonico, K.A.B.-Ge- bomv: Dames klaverjassen, Voorstraat 64, Jolige Tokkelaars. 12 Februari, 8 uur: K.A.B.-Gebouw: Kla verjassen. 13 Februari, Jaarvergadering Danio Reno. 18 Februari, 8 uur: Aula T. H, Bert Brug man: Poppentheater S. K. S. 20 Februari, 8 uur: Congregatiegebouw: R. K. Blindenbond. 21 Februari, 8 uur: Zaal Koot, Or.s Doel. 24 Februari, 8 uur Stads Doelen: Theo van der Pas. - 26 Februari, 8 uur, Stads Doelen: Delftse Gymnastenbond, K. A. B.-Gebouw: ir I-Iabraken. TV DEN HAAG TONEEL EN MUZIEK Zaterdag 7 Februari Kon. Schouwburg. 8 uur: De kersentuin (De Haagsche Comedfe). Gebouw voor K. en V/.. 3 uur: Concert Concertgebouworkest o! v. Ttafaël SCubelik. solist Jan Dame, viool, o'i v Rar-ël Kubelik, solist. Jan Damen, vlooi. Poppentheater Nassau Dillenburgstraat 3. 8 plano, Maud Cossaar, voordracht, Frank Kos- ma, piano en Guido van Deth met hel pop- pensDel „Die ene vlag" ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Dlhgentla, 8.1a uur Piano-recital Theo Bruins. De Kleine co- medie, 8 uur: Toevallige ontmoeting en: Al= een Phoenix (Comcdia) (18 jaar). Nog meer geëvacueerden Hel valt niet mee, wanneer men helpen wil en tot werkeloosheid gedoemd wordt. Dit heeft onze wethouder J. Bühlcr, ondervonden met. de groep technici onder leiding van ir Vos, waarmee hij uiteindelijk op zoek is gegaan naar werk. Gistermorgen kwam deze ploeg, na een tocht per boot en daarna per bus te half elf in Dirksland aan, waar men ontvangen werd door de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, ir Bruggemans. In Dirks land was geen werk te vinden, waarom men doorging naar Middelharnis. Daar werd de groep door de burgemeester met open amen ontvangen. De ploeg kon terstond aan de arbeid en de ingenieur Vos heeft met de burge meester en de technici ter plaatse het terrein verkend. De heer Bühler zal met enkele leden van de groep vandaag weer terugkeren. De rest komt Zaterdag terug, waarna men weet welk werk er voor de komende da gen te wachten staat. Ir Vos zal namelijk van dit verblijf gebruik maken om de situatie te bestuderen en met de hoofdin genieur van de Rijkswaterstaat en de ge meentelijke autoriteiten te Middelharnis plannen bespreken om een zo snel moge lijke en efficiënte hulp te gaan bieden. Waarschijnlijk is het dan ook, dat met een uitgebreide ploeg de volgende week volgens een vast schema daar te werk kan worden gegaan, om de situatie zo spoedig mogelijk te klaren. Studenten in het nauw In de voorgaande nacht heeft het weer op vele plaatsen gespannen. Dit onder vond ook een colonne, welke bij Zuidland bezig was aan het dichten en versterken van een dijk. Op een kwaad moment be zweek de dijk en de „dijkwerkers" moes ten hals over kop de vlucht nemen, wil den zij niet door de woedende watermas sa's worden meegesleept. Onder deze 8ste Jaargang No. 2359 Oproep Men vraagt ons mede te delen, dat er op de evacuatieposten behoefte is aan open vaten, drums en emmers ter beveili ging tegen brandgevaar. DE HULP DOOR SCHOLIEREN De wethouder van Onderwijs, de heer A. Sipman heeft aan de hoofden van alle onderwijsinstellingen alhier, het volgen de schrijven gericht: Onder dankbetuiging voor het vele werk, dat de eerste dagen dezer week door vele scholieren is verricht, vestig ik er Uw aandacht op, dat in het vervolg slechts hulp van leerlingen van onder wijsinstellingen hier ter* stede zal worden ingeroepen na voorafgaande toestem ming van ouders en hoofd der school. I Indien hulp van leerlingen gewenst wordt, zal aan het hoofd der school ge- vraagd worden daartoe het gewenste aantal aan te wijzen, Het hoofd der school gelieve zich, zo enigszins moge lijk, te overtuigen, dat de ouders geen bezwaar hebben tegen hulpverlening door hun kind leren). Dg instanties, welke hulp verlenen, zijn van het vorenstaande op de hoogte ge-, steld. vluchtenden bevond zich ook een groep Delftse studenten, die zich reeds enkele dagen zeer verdienstelijk maakte bij de versterking van dijken. Bij deze vlucht moest men echter de gereedschappen ach terlaten, welke door het water werden verzwolgen. Zonder schoppen keerde de Delftse groep studenten dan ook weer te rug. Maar des ochtends moest een andere groep het werk weer opvatten en dat kon niet, zonder het noodzakelijke schepmate- riaal. Wethouder A. Sipman werd in de arm genomen, die in de nacht alle moge lijke moeite heeft gedaan om aan schop pen te komen. Eerst na enige teleurstel lingen is het hem gelukt een ingezetene uit bed te krijgen, die bereid was in de nacht het magazijn te openen en de zo hoog nodige schoppen - met behulp van enkele vrijwilligers gereed te maken. Door dit spontaan volvoerde werk. kon de studentengroep des ochtends weer met nieuwe schoppen naar het werk gaan. Naar de ton Wat gegeven is aan bekende giften in Delft, dus door het ophalen met de busjes Delft voor het Nationaal Rampenfonds, heeft de 90.000, overschreden. Daaronder valt o.m. 14.000 bijeenge bracht door het afstaan van één dag loon door de arbeiders van de Machinefabriek Reinev.eld. afgeron«t£Dcr de directie, als ook 1000 bijeengebracht door het plaat selijk politiepersoneel. Dit goede voor beeld verdient navolging en het is dan ook niet denkbeeldig, dat we deze week nog kunnen melden, dat de ton vol is. We hopen dit reeds morgen te kunnen doen. Meerdere acties Intussen staan ook andere acties riiet stil. De georganiseerde sigarenwinkeliers zijn gisterenavond aan het Inzamelen ge gaan van sigaren, sigaretten en tabak, om deze zo hoog nodige versnaperingen aan de geëvacueerden te kunnen geven. Zaterdag zullen kinderen de stad in gaan om voor geld de bellen te gaan poetsen en daarmee hun bydrage te leve ren voor het rampenfonds. Van de N.V. Spoorijzer vertrok een schip naar Schouwen en Duiveland bracht vanuit Nieuwerkerk aldaar 27 mensen rechtstreeks naar onze stad, die hier werden ondergebracht. Weef geëvacueerden Inmiddels zijn ook gisteren weer tal van bussen met geëvacueerden in onze stad aangekomen, zodat het aantal tot on geveer 900 is gestegen. Nog hoorden we van een actie, welke o.m. onder leiding van mevr. H. I. Stoffel wordt ondernomen en welke van de huisyrouwen vraagt een sigarenkistje te vullen met wat kleinig heden, zoals wat schrijfbenodigdheden, wat naaigerij, stopwol etc. Deze kistjes zullen gaarne door het Rode Kruis aan de Koornmarkt in ontvangst worden geno men. Voorts kwamen er koppen en schotels bin nen, bekers, zeep, kammen en scheermes- etc., ja zelfs eau de cologne. Gisteren werd ook de Geertruid van Oosten-school ni gebruik genomen, zodat nu als evacua tiehuizen in gebruik zijn: de Hertenhorst, Duyvelsgat, v. d- Woudenstichting, school De leden van de Ned. R.K. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders, afd. Delft hield in één der zalen van het gebouw „St. Willïbrordus" aan de Nieuwe Plan tage, onder voorzitterschap van de heer J. Olsthoorn, hun jaarvergadering welke als belangrijkste agendapunt had het bespreken van de C.A.O. door de hoofdbestuurder van „St. Deus Dedil" de heer J. Pannebakker. De voorzitter betrok in zijn openings woord de nationale watersnoodramp, die vooral de land- en tuinbouw in Zeeland en op de Zuid-Hollzfidse eilanden zwaar hééft getroffen. Met een kort gebed wer den de slachtoffers herdacht. Vervolgens las hij een circulaire van het Hoofdbe stuur voor, waarin werd aangedrongen op persoonlijke activiteit bij het verschaf fen van hulp aan getroffen land- en tuin bouwbedrijven. Jaaroverzicht secretaris Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. v. Grinsveen, vermeldde, dat in 1951 het ledenaantal van 92 tot 86 leden was teruggelopen door overschijving naar andere vakorganisaties," emigratie, uittre ding en overlijden. Door een intensieve propaganda en veel huisbezoek werden er in 1952 17 nieuwe leden aangeworven, zodat de bond nu 103 leden telt. Een excursieclub. werd als onderafdeling opgericht. Liet de situatie in het begin van 1952 zich gunstig aanzien,, tot het in werking stellen van het Landbouwschap, in het raam van de P.B.O. kwam het nog niet. Het financieel jaarverslag van de pen ningmeester de heer A. van Balkom gaf een batig kassaldo van 195.90 te zien. Bestuursverkiezing Van het bestuur waren aftredend de heren J. Buying, J, v. Puffelen en J. v.1 Grinsveen, allen herkiesbaar. Als nieuwe candidaten waren bij het bestuur inge komen de heren T. Engels, W. Meyer en P. Nibering. De uitslag der schriftelijke stemming bracht de heren J. v. Puffelen, J. v. Grinsveen en P. Nibering in het bestuur. Hoofdbestuurder over C.A.O. De heer J. Pannebakker begon zijn toe spraak met wat de land- en tuinbouwar beiders kunnen doen voor het Nationaal Rampenfonds. Hij deed de suggestie om een dagloon af te staan voor dit fonds, het geen ook zal worden besproken met de Stichting van de Arbeid om dit landelijk te organiseren. Ten aanzien van het C.A.O. voor de tuinbouw kon de heer Pannebakker mede delen, dat daarvoor de actie reeds in het najaar 1952 was begonnen. Omdat er van werkgeverzijde bezwaren waren tegen het opnemen van een clausule, waarin werd bepaald, dat de werknemers recht hadden op 2,J/o vacantie toeslag, ging het aanvankelijk niet door. Daarna werd door de bond de mogelijk heid bekeken om de 2"/o verhoging, die in de landbouw is doorgevoerd, tot basis te nemen voor de nieuwe onderhandelingen om in de tuinbouw te komen tot een loon- gelijkstelling met de landbouw. Ook dit werd door de werkgevers afgewezen,zo dat nu het C.A.O. voor de tuinbouw is op gezegd en zal worden verwezen naar de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stich ting voor de Landbouw, aan wie nu de taak is'deze kwestie op te lossen, van het landbouwschap en concludeerde, dat het vooral de kwestie van het pariteit- stelsel in de productschappen is, welke de verwezenlijking door het gebrek aan vertrouwen onmogelijk maakt. Geestelijk adviseur aan 'f ivoord Kapelaan C. M. Schuttelaar baseerde zijn kort toespraakje op hethoe en waar om? Als wij zo'n natuurramp meemaken, veroorzaakt door de krachten der natuur, wat is een mens dan klein. Hoe klein is de mens tot zijn Schepper. Aan het eind van zijn betoogje vroeg hij het gebed voor de gedupeerden van de stormramp. Na rondvraag werd de vergadering door de voorzitter gesloten. VOOR ..HERWONNEN LEVENSKRACHT" Klaver jas-koppelwedstrijfl Ondanks de druk, waaronder we mo menteel leven, werd toch gisteravond de toezegging om te komen klaverjassen voor „Herwonnen Levenskracht" gehonoreerd. In het gebouw St. Willibrord aan de Nw. Plantage waren gisterenavond 41 tafels bezet, rond welke de klaverjasliefhebbers hun best deden een goed figuur te slaan in deze koppelwedstrijd. Hoe - zeer allen echter hun best gedaan hebben, er moeten ook verliezers zijn, daar er anders ook geen winnaars te voor schijn kunnen treden en voor dezen wa ren er heel wat prijsjes beschikbaar. Ruim 40 prijzen konden worden uitgege ven, zodat 20 koppels met een behoorlijke prijs huiswaarts togen. Een troostprijs werd gewonnen door Da- nis van Schie met 3205 punten. Voor de geluksronde, welke na de ge bruikelijke ronden werd verspeeld, werd nog een aardig bedrag bijeengebracht, na melijk 19.59. Voor deze ronde waren voor twee koppels prijzen beschikbaar. De eerste werd gewonnen door de heren Janssen en Valk met 961 punten, de twee de door de gebr. Wubbe met 1318 punten. Voor de gewone ronden werden de vol gende prijswinnaars genoteerd: le Prijs het paar Mookhoek met 5843 punten; 2e prijs vader en zoon van Heete- ren met 5742 punten; 3e pr. koppel Lips- de Bruin met 5541 punten; 4e prijs van Lier-Vermeulen met 5448 punten en 5e prijs N. v. Dorsten-v. d. Berg met 5541 punten. De volgende wedstrijd wordt voor Her wonnen Levenskracht gehouden op 12 Fe bruari. KATH. VACANTIESCHOOL Eenmaal zal het toch wèer zomer wor den en zullen de dagen aanbreken dat onze jeugd weer kan gaan génieten van de vrolijke dagen in de Hertenkamp of op Scheveningen. Waren er verleden jaar 1350 jongens en meisjes ingeschreven van de Kath. Vacantieschool, dit jaar'ver wacht men er zelfs 1500. Dit cijfer is heus niet zo onbereikbaar als men weet,, dat nog tientallen kinderen verleden jaar voor de laatste week werden ingeschre ven en anderen na afloop hun spijt be tuigden, dat ze niet mee hadden kunnen gaan. Reeds zijn er 'n 500 kinderen op school geregeld aan het sparen voor dit kamp. De ouders die graag hun kinderen drie weken van de grote vacantie onder dak weten, goed verzorgd en in de vrije na tuur. onder goede leiding en ervan over tuigd zijn, dat hun kinderen er evenals vorige jaren naar hartelust zullen ge ten, wordt aangeraden eveneens aan dit schoolsparen te gaan deelnemen. Voor "hen zijn dan de kosten aan het begin van deze vacantieweken niet onoverko melijk meer, daar door dit sparen de bedragen meestal reeds volgestort zijn. Vervolgens besprak de hoofdbestuurder de moeilijkheden bij het totstand komen HET PAROCHIEHUIS AAN DE BRAS In het nieuwe parochiehuis van de Brasserskade-parochie zijn alle feestelijke bijeenkomsten voorlopig afgelast, in ver band met de moeilijke en zware tijd. welke land nu doormaakt. De gewone bij eenkomsten gaan echter door. Dinsdag van 7—9 uur zal de zaagschool worden gehouden voor die jongens, die zich ofwel schriftelijk of op school hebben opgegeven. Ook de sociëteit voor de ouden van dagen gaat op de Donderdagen gewoon door evenals de repetities en de bijeen komsten en recreaties voor de jeugd. op straat en aan huis en door giften aan Rietveld, gymnasium, Pr. Mauritsschool het stadhuis of door overschrijving op de I aan de Nassaulaan en de Geertruid van rekening van de gemeente-ontvanger in I Oostenschool aan de Pr- Mauritsstraat. Advertentie INKOOP VERKOOP GOUD - ZILVER - JUWELEN HORLOGES - KLOKKEN WEKKERS VERLOVINGSRINGEN 12 BOEKHORSTSTKAAT 12 DEN HAAG - TELEFOON 116554 CARNAVAL AFGELAST In verband met de noodtoestand, waarin een deel van ons volk verkeert, heeft het bestuur van de R. K. Harmonie St. Fran- ciscus, besloten het Carnavalsbal, dat deze vereniging voor de eerste maal zou hou den, en wel op Zaterdag 14 Februari in het Congregatiegebouw, geen doorgang te doen vinden. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Delft, Oude Delft 97, telefoon 2941. Giro-nummer 590.944, Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, /2.— per maand, )'0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte ƒ0 10 per millimeter hcogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f li 20 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, weL-te bii de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentic-n) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum tiO woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten geplaatst overeenkomstig de Regelen v het Advertentie-wezen. i - - Alle 'annonces verschijnen zonder prijsver- moor door de Compagnia d' opera Italiana ging ook in het dagblad „De Westerbode". op 12 Februari in Stads Doelen is afgelast l VOOR DE SLACHTOFFERS We herinneren er nog eens aan, dat op verzoek van de bisschop van Haarlem, Zondag in alle H.H. Missen een collecte wordt gehouden voor hen, die door de ramp van het water zijn getroffen- LUCIA Dl LAMMERMOOR De uitvoering van Lucia di Lammer- 80 JAREN TERTIARIS Op Vrijdag 20 Maart zal een Triduum worden geopend voor de Tertiarissen van de Derde Orde, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de afd. Delft. De sluiting van dit triduum heeft heeft Zon dagmorgen daaropvolgend plaats met een H. Mis, algemene H. Communie en ge zamenlijk ontbijt in 't Congregatiegebouw aan de Bvab. Turfmarkt. BUITENKERKELIJKE SAMENKOMST De H. Familie afd. dames van de St Hippolytuskerk aan de Voorstraat, belegt op Maandag a.s. des avonds te kwart voor acht een buitenkerkelijke samenkomst in het Kath. Jeugdgebouw aan de Voor straat 64, waar ook de heren van harte welkom zijn. Op die avond zullen enkele eerw. broeders van de Kantoorgracht een poppenspel vertonen. LIJDENSMEDITATIES De Lijdensmeditaties zullen in de St- Josephkerk. worden gehouden doof pater A. Loof O.F.M., uit het klooster te Drachten (Fr.). Deze meditaties worden gehouden op de Zondagen, in de. H. Vas tentijd, des avonds in het Lof. Dit Lof zal niet om 6 uur zijn, zoals gewoonlijk, maar tijdens de H. Vasten te 5 uur In de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan de Ternatestraat zal pa ter A. de Visser S.C.J., assistent-modera tor van Sanetus Virgilius, de Vastenmedi taties houden. In de kerk van de H.H. Nicolaus en Gezellen. (Westerstraat) spreekt pater Gilbertus Lohuis O.F-M., elke Zondag avond tijdens het Vastenlof te 7 uur. R.K. DANSCLUB VOORSTRAAT Wegens de noodtoestand zullen er voor de R.K. Dansvereniging Voorstraat geen lessen gegeven worden, voorlopig tot half vasten. DELFTSE MARKTBERICHTEN DELFT, 5 Feburari.' Pluimveemarkt. Oude kippen 36; eenden 22,50; dui ven 0.50^-0.75; kalkoenen 14; jonge konijnen 1,253.50; volwassen konijnen 48 per stuk. Paardenmestveiling. Aanvoer 1,115 ton paardenmest. Prijs 27—34 per ton. Han del willig. Eierveiling. Aanvoer 33.877 kippeneieren. Prijs 13—18.25 per 100 stuks, per kg 2.46. Veemarkt: 34 runderen, 110 nuchtere kalveren, 9 schapen en. 1 geit. Prijzen, vare koeien 550—800, nuchtere kalveren 3545; runderen per kg. slachtgewichl 2,40—2,75.,; Handél willig. DE HULP GAAT DOOR De Nederlandse Bond van Oud-Strijders afd. Delft heeft besloten al het geld dat hü momenteel in kas heeft, te storten in het Nationale Rampenfonds. Dit bedrag, 200, was oorspronkelijk bedoeld om leden die door TBC in nood verkeren bjj te staan. Het saldo is het resultaat van een vorig jaar September gehouden Ivlaver- jastóurnooi. Binnen zeer korte tijd zal er tevens een avond in' Stads Doelen gegeven worden waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Rampenfonds. De algemene jaarvergadering op Woens dag 18 Februari zal geen doorgang vin den. De volgende datum zal nog nader worden bekend gemaakt. Het personeel van de tak van dienst van Centraal Woningbeheer heeft besloten i verlof af te staan ten bate van het Rampenfonds. Ook de verdiensten, die ontvangen zijn bij de werkzaamheden op Zondag 1.1. voor het herstel van de storm schade, zullen hierbij gevoegd worden. Mocht er eventueel een beroep gedaan worden op technische hulp, dan is het ge hele personeel bereid in de noodgebieden hulp te verlenen. Het bestuur der Delftse Victoria-club laakt bekend, dat zij heeft besloten om het batig saldo van de op 28 en 29 Maart te houden Jubileum-stèrrit, welke wegens slechte weer in Decémber j.l. werd uitgesteld, over te maken aan het Natio naal Rampenfonds. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Cornells Eilardus z. v.R. A. os en J. Jansen, Gasthuislaan 130, Jaco- ba Maria d. v. C. Pronk en A. J. Jasperse, Oranje Plantage 50, Adriana Isabella d. v. R.-Chr. van den Heuvel en I. Dogger, Mac- kaystraat 18, Johanna d. v. P. J. Gerrilse en A. Schilling, Schipluiden, Looksingel 11, Johanna Maria d. v. II. J. Mokveld en M. Voskuil, Lange Geer 28. OVERLEDEN de Graaf, Johanna Ma ai 77 jaren gehuwd met'W. E. van Ga« len. Rietveld 6, Kriste, Jacoba Susana Ma» ria, 79 jaren weduwe van J. B. Schreiner# Oude Langedijk 28. NOOTDORP NOOTDORP STELT ZICH OPEN Naar aanleiding van een huis-aan-huis biljet hebben in Nootdorp vele inwoners zich bereid verklaard eventuele evacué's op te nemen. Het aantal gevraagde vol wassenen bedroeg 281 en kinderen 127. In tegenstelling met een andersluidend bericht, dat een totaal 1000 vermeldd® is ons op aanvraag op het Gemeentehuis medegedeeld dat Nootdorpse veehouders zich bereid hebben verklaard tot het onderbrengen en verzorgen van in totaal ongeveer 250 stuks vee. LEDENVERGADERING RODE KRUIS Heden, Vrijdagavond om half houdt Je plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in de zaal van café Sluys een algemene ledenvergadering. In verband met de hui dige noodtoestand en alle hiertoe te treffen maatregelen doet het'bestuur van de plaatselijke afdeling een oproep tot alle leden om deze vergadering te be- zoekën. Op deze vergadering zal een zeer uitvoerig verslag worden gegeven van de gehouden goedereninzameling in deze gemeente. STILLE OMGANG Op S Maart zal de afd. Nootdorp de Stille Omgangstocht in Amsterdam mee maken. Diegenen die aan deze tocht, die vanuit Nootdorp vertrekt, wensen deel te nemen, kunnen zich opgeven - bij de bestuursleden. BILJARTVERENIGING A. D. O. J. DobbeA. v. Djjk 02 (gem. 4,70); J. VeermanC. de Vreede 20; J. Veer man—Jac. Ripke 0—2; C. M. SluysG. Kleiweg 20; H. de GrootC. de Vreede 20; C. de VreedeG. Groenewegen 0-2; J. VeermanII, de Groot 2—0; J. DobbeA. v. Heiningen 02; S. v, d. Sman—Jac. Ripke 0—2; J. VeermanG. Sluys 2—0. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 DEiLFT. Cancb werktulgk. ingenieur: A. Kranendonk, Maasdam; cand. eleciroieehn. ingenieur: Ft, Augustijn, Bussum; F. Backer, Nijmegen; J. Beijer. IJsse'.mulden; A. Biji, Rotterdam; L. Blom, Amsterdam; P. Bou- man, Dordrecht; J. Broodman, Delf;. R. Delsing, Sittard; H. v. d. Ende, Over veen-, J. de Fluiter, 's-Gravenhage; D, Glas,'Rotter dam; M. de Graaff, Delf:; H. van 't Groene- wout, Rotterdam; C, v. d. Heijden, Haarlem; B. Uogeweg, Velsen-Noord; H. Jansen, As'ch (iBuren); A. Kimmel, 's-Gravenhage; Koentohadji, Delft; W. Krijger, Zwijndveebt; J. Lavell, Arnhem; G. v. d. Linden, Veghel; D. Macdanlel, Lopik; W. Mohr (met lof), Eihdilioven; SC. Moollniijzen, Amsterdam; A. de Mosch (met lof), Hulzen; I-I. Pit., Zeist; E. Rijsdorp, Schiedam; K. Ruiter, Hengelo (O.); R. de Ruiter, 's-Gravenhage: VV.. Smit, Amsterdam; .Souw Joe Kong, 's-Gravenhage; H. Urban us, Groningen; J. de Vreede, Delft; L. Wensing, RotLerdam; P. Wiarda, Deift; J. Wijmans, Haarlem; II; v. Wijngaarden, Kam pen; F. Winson, 's-Gravenhage: C. Wuslen- hoff, Hilversum; cand. scheik. ingenieur: A. Bastein, Rotterdam: H. Boertje, Dordrecht; J,. Bolssens, Clinge; E. Bunge, Rotterdam: J. Butter, Overveen; A. v. Capeile, Eindhoven; J. Eigeman. Rotterdam; F. Felix, Maastricht; H. Frings, Bochollz; M. Geerlings, Arnhem; J. de Graaff,. Goedereede; W. v. Hartings- veldt, 's-Gravenhage; A. Kats, Klaaswaal; A. Kessler, Velsen; F. Kemmen. Soestdijk; W, v. Lookeren Campagne, Zaltbomme:H. Lovlnk, Maasdijk; A. Lubeck, Rotterdam: C. v. Maanen, Eindhoven; L. Mudde,Rotter dam; Oei Ilan Kiong, Delft; R. Rooda, 's-Gravenhage; G, Schaefer, 's Gravenhage; A. Stikker, Amsterdam: W. v- Vliet, s Gravenhage; mcj. D. Wabeke, Leiden; J. Wateiman (met lof), Delft; A. Weber, (met lof), 's-Gravenhage; J. v. Wezel, Hengelo (O.); E. Wijsmuller, Eindhoven; ingenieurex. civiel ingenieur: J. C, Vogel, 's-Gravenhage; ingenieursex. electrotechn. ingenieur: H. Bakker. Loosduinen: C. Bos, Hengelo (O.); J. Brake!, 's Gravenhage; H. den Breejen, 's Gravenhage; P. Clement, Haarlem K. Halbertsma, Oud-Loosdrecht; S. Heilbron, 's Gravenhage; J. Keuning, Hengelo (O.); B. Krediet, Enschede; J. de Fluiter (met lof). 's-Gravenhage; I-I. v. 'l Groenewout (met lof), Rotterdam; F Kuijper, 's-Gravenhage; A. Leenders, Rhoon; C. v. Leeuwen, Leldschendam: A. Loeft. Rotterdam; L. v. Loon, N'iinspeet; M. Martin. Haarlem; D. Meijer, Leeuwarden; W. Moll, Middelburg; M. Mulders, Delft; F. de Ronde, Eindhoven; J- dë Roolj, Gouda; D, Seheijgrond, 's Gra venhage: G. Selp, Schiedam; P. Snorn, 's Gravenhage; T. Tielens, 's-Gravenhage, Een millioen voor opruimen van bunkers De kappers aan hel werk voor de geëvacueerden. In overleg niet de gemeenten 's-Gra venhage, Monster, 's-Gravenzande c Rotterdam hebben dijkgraaf en hoog heemraden van het Hoogheemraadschap Delfland besloten de duinen en het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek af te sluiten in verband met het uitvoeren van drin gende herstelwerkzaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken ministeries besloten tot onmiddellijke opruiming van de bunkers in het kustgebied van het Hoogheemraadschap. Hierbij is het corps der genie ingeschakeld, versterkt met ge- mestroepen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds gistermiddag een aanvang gemaakt. Het college van dijkgraaf en hoogheem raden, dat gisteren de hele dag in verga dering bijeen is geweest, heeft voorts be sloten, d^t het herstel van de Zeewering met de meeste spoed ter hand moet wor den genomen. Er is een' rapport samen gesteld, waaruit blijkt, dat de werkzaam heden een groot bedrag zullen vorderen. Alleen reeds voor het opruimen van de bunkers heeft de regering een crediet van een millioen gulden beschikbaar gesteld Met de eerste herstelwerkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt in Schever.In- gen, waar de basaltbekleding van de strandhoofden was onderspoeld. Voor het herstel hiervan zal vermoedelijk gebruik kunnen worden gemaakt van de stukken beton, welke bij het opblazen van de bun kers vrijkomen. Naar men med^de-óde, heeft Delfland ongeveer 20 tot 30 neter duin verspeeld. Op het ogenblik is de (oestand echter zo, dat er voor deze omgeving geen ge--vr dreigt, zolang de vloed niet hoger komt dan Zondagmorgen vroeg het geval is geweest.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2