Thans 130 evacués in Leiden Schielands Zeedijk zal verhoogd worden Spookachtige tocht naar Hellevoetsluis Alphen adopteert Zuidland Hedenmiddag om 12 uur waren in het Stadhuis de namen van 130 evacué's die uit de rampgebieden naar Leiden zyn geëvacueerd, geregistreerd. Hoewel de officiële gemeentelijke instanties uiteraard voor de evacuatie van deze personen zyn ingeschakeld, zyn deze mensen voor het merendeel by familie en vrienden ondergebracht. Van een „officiële" vluchtelingenstroom is dan ook nog geen sprake. Het Gemeentebestuur houdt er echter terdege rekening mee - alles is in gereedheid gebracht, dat binnenkort Leiden als tydelyke gemeente van vestiging zal worden aangewezen. Zij rijn ondergebracht bij familie en vrienden THANS f. 81033.— VOOR RAMPENFONDS. Gistermiddag om 5 uur heeft men op het Stadhuis de stand opgemaakt van de ingekomen giften voor het Nat. Ram penfonds. In totaal bleek een bedrag van f. 81033.28 te zijn binnengekomen. Hier onder is een bedrag van ruim f. 5007. dat door diverse scholen bijeen is ge bracht Gespecificeerd als volgt: R.K. Jongensschool Haarlemmerstraat f 20.45; O L. school Da Costastraat f 37.43; Chr. Kleuterschool Oude Rijn f41.67; Kleuterschool Athjestr. f83.46; School Javastraat f28.27; Maria-school Haarlemmerstraat f 259.30; O.L. school Maresingel f 126.60; H.B.S. voor Meisjes f637.O.L. school Aalmarkt f233.10; R.K. Lyceum f 158.Kleuterschool Eli- sabethshof f 70.O.L. school Zuidsingel f200.Chr. school Lusthoflaan f60.—; Kleuterschool Maresingel f 53.89; School VG.L.O. Oude Vest f62.50; Beatrix- school Herensingel f89.89; Chr. school Kooipark f98.15; O.L. school Langebrug f 100.—; Leidse Schoolvereniging f 301.—; Kleuterschool Paul Krugerstraat f32.50; O L. school Medusaslraat f24 44; Christ. Kleuterschool Plantsoen f 78.15; Chr. school Asserstraat f 300.Chr. Lyceum f451.18; Chr. school Noordeinde f209.71; Chr. school Pasteurstraat f 118.92; Chr. school Vollenhovenkade f300.Chr. school Oosterstraat f96.85; Chr. school Munnikenstraat f 146.Chr. school Hoge Morsweg f 113.U.L.O. v. Meis jes Breestraat f86.U.L.O. school P. Krugerstraat f214.01; O.L. school Drift straat f 159.63; Ambachtsschool f 16. De huis-aan-huis- en straatcollecte bracht in totaal f 56755.88 op. Aan giften werd op de giro-bankreke ning (no. 6155) van de gemeente-ont vanger voor een bedrag van f. 8882. overgeschreven en wel als volgt: Mw M. B. f200.—; Fa k. f35.—; Th. A. de G. f 100.H. H. f25.—; H. v. d. B. f 50.—; M. E. Jr f 25.—; T. B. f 25.—; W. F. S. f25.—; G. M. F. f 100.F. J. J. M. Schil f 25.—; S. Muz. L. f 100.—; B. M. P. f 200.—; J. L. W. f 5.—; H. F. f 100.—; A. M. Chr. f25.—; H. A. E. v. D. f 100. J. F. H. f 10.H. H. f15.—R. A. K. f 100.—; M. Huis f 1000.—; v. 't H. en Co. f612.—; L. N. L. de G f 25.Fa. Gebr. M. f 100.—; Fa. W. F. P. en Zn. f 100.—; A. W. S. f250.—; Pers. Ver. Ac. Z. f150.—. Mw N. v. 't A. f 100.—; A. C. S. P. f 250.—; M. I. R. L.—V f 150.—; J. v. d. S. —V. f5.—; Tr. Th. f300.—; M. C. H. flOO—H. J. P. f 100.R. A. M.—G. f50.—; F. Ph. M. f25.—; Z. A. v. d. Z. f2.50; I. O. f50.—; M. N.M. T. f25.—W. F. J. T. f 25 P. H. O. f 100.—; I. H.—T. f 100.—; E. H. M. f50.—; D. B. f 10.—B. C. E. f 50.—; M. L. T. f 2.50; F. T. f 25.—; C. G. N.—S. f 500.—; K. N. M. G. f250.—; C. J. v. d. L. f 10.—P.H. L. v. I. f25.—; C. L. f25.—; G.G.f250.— S. R. Fabr. f500.—; C. V. Gebrs. P. f 100.—; Th. M. B. f 100.—; Fa. H. en P. f 100.—; N.V. Dr J. J. G. en Zn. f 1000.—; N V. Fa. L. E. N. f 1000.—. Tenslotte werd een bedrag van f 10 388.25 door particulieren en bedrij ven gestort in de kas van de gemeente ontvanger, gespecificeerd als volgt: Fa P. f 25.—, H. de W. f 25.—, T. v. E. f50.—, Pers. Ver. E. f 19.—V. D. f 500.—, fa. B. de K. f250.—, Van Cl. f 50.Zwemver. R. v. 't H. f 25. L.B.F. f 100.—, Breifabriek P. f 50.—, Fa. K. f 10.Fa. R. f50—, Wasserij v O, f 100.Mach.fabriek O. f 100. Tric.fabriek K. f25.—, M.huis f 100.— Fa. G. f 100.—. Pers. fa. G f 22.50, G. Jr. f 3.50, Ch. febr. L. f 25.N.V. vb. D. W. v. R. f 100 H. C. W. f 1000.—, N.E.M. f 1000.—, N.V. „Ti-." f 100.—, Houthan del T. f50—, M.fabr. den H. f 100.— Wasserij D. f 25.Fa. v. d. V. f 50. J. H. f8.50, H. B. f3.50, R. P. f2.—, N.N. f 15.—, W. H. f 10.—, J. J. K. f 5.—, E. G. f20.—, Z. f27.50, Kllnr. C. L. f9.—, Mej. G. f20.—, V. d. K. f25.—, W. v. Z. f35—, Fa. P. f2500.—, Fa. v. D. C. f500.—, N.N. flOO—I. N. f 10.—, MW. B. f 1.—, Mw. R. f 10.—, N.N. f 1.25, N.N. f3.50, N.N. f200, Ml" J. B. f 100.— N.N. f 10.—A. F. f 10.—C. F. M. f500.- Fa. de W. f125.—, Fa. Soh. flO.—V. M. f 10.—, Fa. KI. f 17.50, Fa. M. f 10.—, Dir. en Pers. Depoth. N.V. v.h. Z. v. d. M f 522.—, L. Grooth. f 60.—, R. O. f 2.50 P. V. f 1.Coll. Coll. „St. P." f200.—, Fa. de G. flO.—W. B. f0.65, Dir. en Pers. N.V.R. f200, E. K. f25, Fa. P. f 10—, Joum. f 5.—, Dlaconessenhuis f 798.35, Fa. C. f 200.—. Naar aanleiding van bij het gemeen tebestuur binnengekomen opmerkingen over verzending van goederen naar Vlissingen wordt de aandacht erop ge vestigd, dat het niet juist is te spreken van verzending door het Comité „Lei den helpt Vlissingen" De Inzameling van goederen geschiedde immers onder leiding van het gemeentebestuur met medewerking van vele enthousiaste vrij willige krachten. Daarna had het sorte ren op dezelfde wijze plaats, ook onder leiding van het gemeentebestuur. Voor dat alles is geen enkel comité gevormd of ingeschakeld. Weliswaar heeft het gemeentebe stuur voor het verzenden van enkele transporten naar Vlissingen met genoe gen mede gebruik gemaakt van de dien sten van enkele personen, die tot boven vermeld comité behoren, doch dit stem pelt het transport niet tot het werk van dit comité. In dit verband wordt er nog op gewezen, dat één der wethouders is aangewezen om over de ingezamelde goederen te beschikken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN! Geertrulda Maria, d. van P. van der Klaauw en W. Sinteur; Hermanus Cor nells Maria, z. van A. C. Bisschop en C. J. Elcering; René Charles, z. van L. Boom en J. Wijsman; Altda Geertrulda Maria, d. A C. Phlllppl en C. M. van Berkel; Bertus, z. van J. H. van Tol en T. G. Hoogendoorn; Cornells Bnrtholomeus, z. van G. Los en A. M. Nievaart; Leonardus Jozef Maria, z. van L. W. A. van Es en H. Kuipers. ONDERTROUWD H. Montagne en M. C. van den Berg; F. J. Schild en N. Spies; J. G. van der Meer en A. van der Linden; J. Leef lang en M. Clere; J. Zwart en A Guldemond; P. C. Korteweg en A. R. Spijker: A. B. Breebaart en H. Mlskot.te; A. Honders en A. M. Drlessen, C. de Vries en C. C. La- bordus; A. G. J. Rietveld en A. J. Nljssen OVERLEDEN: G. S, Barendse. hulsvrouw van Onder water, 78 Jaar: D. Laman, hul6vr. van Zlrkzee, 75 Jaar: W Brakhoven, man, 56 Jaar; H. Beij, man, 69 Jaar; W. Ketting, man, 76 Jaar. DIES-REDE IN UNIVERSITEIT. Daar de Stadsgehoorzaal door het ge meentebestuur aan het normale gebruik is onttrokken, zal de Dies-rede van de rectör-magnificus, prof. dr J, J. L. Duy- vendak, as. Maandagmiddag in bet Groot-Auditorium worden uitgesproken. SPECIALE RAMPREPORTAGE IN LUXORTHEATER. Er is leed, dat ook anderen verlamt en sprakeloos maakt. Men komt er niet met woorden als ontzettend, verschikkelijk. afschuwelijk: dat hebben wy in de afgelopen dagen allen diep gevoeld. Men heeft welhaast een week over dat leed gehoord, maar „gezien" heeft men het niet. Is het nodig het te zien? Ja: dèt is het. Want dén alleen kunt ge beseffen, wat Uw landgenoten doorstonden en door staan. Daar is de film, die ertoe gelegenheid geeft. De eerste beelden van de ramp wor den thans in speciale voorstellingen, ge organiseerd door de directie van het Luxortheater, vertoond. De opbrengst der entree's en van de extra-collecte, na afloop, zijn voor het Rampenfonds bestemd, een mooie geste! In die voorstellingen trekt dat grote leed aan Uw oog voorbij: de wilde gol ven geboren uit springvloed en orkaan. SDatten hoog over dijken, verbrijzelen die. Daar is de mens, daar is het dier, dat er slachtoffer van wordt. Daar zijn de huizen, die kapotgeslagen zijn. Daar is de hulp, die geboden wordt m troosteloze, eindeloze watervlakten, daar is de apathie, de wezenloosheid der gevluchten Het bewogen hart leeft met de onpeil bare ellende mee: men heeft zich inge dacht hoe het zóu zijn, maar be vroedde nauwelijks, dat het zo onbe schrijfelijk kón zijn. Men ziet de verwoesting, men voelt het verdriet, de angst, de verbijstering. Men ïs eigenlijk beschaamd, zélf niet getroffen te zyn En geeft na afloop, wat men missen kan, omdat het hart zich één weet met de mensen en het vee in hun ramp zalige verschrikking. Het is goed een reportage als deze te zien. want zij ontsluit de harten, die mogelijk nog onbewogen bleven. LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 6 FEBRUARI DE RAMP EN HET VERENIGINGSLEVEN. De Bazar van de Chr. Jeugdver. „No- mateg" is in verband met de nationale ramp uitgesteld. Het gebouw is beschik baar gesteld voor évacué's. De kinder- kerk en al het clubwerk kunnen even wel doorgaan. In verband met de ramp. die een groot deel van ons land heeft getroffen, heeft het bestuur van de Ver. „Ons Grunnegerland'' besloten de toneelavond op 7 Februari a s. in „Den Burcht", niet te doen doorgaan. Het werkcomité „Youth for Christ" (Jeugd voor Christus) te Leiden doet een dringend beroep op de gehele jeugd van Lelden om Zondag a.s. de bidston den, die in alle kerken en samenkom sten gehouden zullen worden, bij te wonen, VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND IN ACTIE Onder de velerlei hulpacties, die door Leidenaars in de rampgebieden zijn of worden gevoerd, schaart zich ook de afdeling Leiden van het Veteranen Legioen Nederland. Vele leden van deze afdeling hebben zich in de afgelopen dagen verdienstelijk gemaakt bij de dijk versterkingen op Voorne en Putten, met name in de gemeenten "uidland, Abben- broek en Hellevoetsluis. ZONDAG COLLECTE IN DE KERKEN In vele kerken, o.a. in die van de Neet. Herv. Gemeente en van de Geref. en R K.-kerken, zal a.s. Zondag een collecte voor het Nat. Rampenfonds worden ge houden. Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkeds Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep In de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men al lang: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". 860 miüioen uit tegenwaarde fonds voor herstel? Amerika overwceert, zo luiden de laatste berichten, om 860 milliocn gul den uit het tegenwaardefonds van de hulpverlening aan Nederland ter be schikking te stellen voor liet herstel van de enorme schade, die de storm ramp aan Nederland heeft toegebracht Vierde verantwoording Tot hedenmiddag 12 uur kwamen nog de volgende giften in ons bezit: T. S, W. f25,—; P. J. van H. f25,—; P. de R. f2,50; J. A. L. en C. G. L. - T. f 50,—; G. A. C, A. Sr f 10,—; A. W. te N. a. Z. f 5,—; F. van H. f 10,—Dr A. J. S. f25,— I. M. V. f 15,Mej. L. v. d. R. f 100,—H. G. f 100,Werknemers en eigenaar Kistenfabr. C. G. te K. a. d. R. f300,— E. H. f 10,—Dr J. W. C. K. te N. a. Z. f 10,—J. C. S. f 10,— T. S. d. P. flO,—C. J. E. f 100,P. J. v. d. Z. f 10,L. M. flO,— H. H. T. f250,— I. L. de G. f25,—; f2,50; C. J. A. v. d. B. flO,— M. te L. f2,— W. v. V. f5,—; N. O. V„ afd. Leiden f250.— Personeel v. d. Horst, Chem. Wass. f75,Verloting 1 Sigaar f 10,V. O. en H. flO,—G. f8,—; Fam. v. K. f7,50; Fam. R. f3,50; Pcrsoneelsver. „Ouderzorg de Ridder Co." f 100,de G. f 10,K. S. f5,— M. de J. f 10,—Rlaverjasclub T. S. W. f 10,—Via de Politie f8,50; T. B. f25,— H. te L. f 10,—H. O. f5,— F. H. D. f5,—; J. H. G. f 1,20; G. J. O. f25,Leidse Gymn. en Scherm ver. Excelsior f25,Vis vereniging Vios f25,Leidse Damver. f30,Bond v. Gepens. Spoor- en Tramwegpers. f25,Nagekomen giften Pers. L. D, f20, Het dagtotaal zal wederom aan het NATIONAAL RAMPENFONDS worden overgemaakt. ER IS VEEL GEGEVEN, MAAR ER IS nog veel méér nodig Stort Uw bydrage aan ons Bureau of op onze Girorekening no 57055. Directie LEIDSCH DAGBLAD. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren In de Jacobazaal van „Den Burcht" werd gisteravond de. jaarvergadering van de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren gehouden. De vice-voorzitter de heer A. van der Neut, sprak een in leidend woord, waarin hij herinnerde aan de ontzagseliike ramp, die ons volk heeft getroffen. Waar mogelijk zal ook de vereniging haar krachten geven om deze nood te lenigen. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. B. van Praag, gaf een overzicht van de interne toestand en de activiteit van de afdeling, waarbij thans 1122 le den zyn aangesloten. Ook de penning meester, dokter C. G J. van Alphen. gaf in deze bijeenkomst een inzicht van de financiële positie van de vereniging. Tot lid van de kascommissie werd de heer Broerse benoemd. De aftredende bestuursleden, de heren Hugo van Poel geest en mevr. Van Praag, werden her kozen. De voorzitter van de bazarcommissie de heer N. Bonnet, wekte op tot het voeren van een ledenwerfactie, waarbij de stad in verschillende wijkpn zal war den verdeeld. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Adult ace, an investigation based on certain aspects of growth curves", de heer H. R. van der Vaart, te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Idem op proefschrift getiteld „Het ni- troserinzsproduct van chloorphenol". de heer A Kraayeveld te Oegstgeest, Deze promotie geschiedde eveneens cum laude. Idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Incontinentia urinae relativa (stress incontinence) en electrotherapie" de heer W. G. J, Hoof- mann te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht, mej. M. Moussault (Heemstede). JAARVERGADERING ALG. BOND VAN AMBTENAREN. GROEP LICHTFABRIEKEN. In „Ons Centrum" aan de Hooigracht werd gisteravond onder leiding van de heer A. van Slooten de jaarvergadering van bovengenoemde organisatie gehou den. Op deze bijeenkomst werden de slachtoffers van de nationale ramp her dacht. waarvoor enige ogenblikken stilte in acht genomen werden. Tevens werd bekend gemaakt, wat de leiding van de N.V.V.-vakbonden ten deze denkt be doen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Crama, en een voorstel tot bestuursuitbreiding werden goedgekeurd Tot nieuwe bestuursleden werden be noemd de he^n P. J. v ,d. Burg. C. A. Visser en J. Seelbach. Aan de heren J. Hoppenbrouwer en C. J Nieboer. die zich niet herkiesbaar stelden, werd dank ge bracht voor hun werk. evenals aan de aftredende voorzitter de heer A. van Slooten. in wiens plaats de heer H. van Woudenberg gekozen werd. In de vaca tures voor leden of plaatsvervangers van de Dienstcommissie werden de heren C. v. d. Hoogt en C. A. Visser benoemd, ter wijl de overige functionarissen voor deze commissie en voor de medezeggen schapscommissie herbenoemd werden. Qyijr yerschillende dienst- en arbeids voorwaarden en over de onlangs inge voerde medezeggenschap werd nog door een aantal leden het woord gevoerd, waarbii de verwachting werd uitgespro ken. dat het functionneren van de medezeggenschapscommissie binnenkort meer overmand dan tot heden het ge val is. zal blijken. Schier onafgebroken zwoegen allen,toe een hapje en dan werkt men die medewerken aan de imlpverle-1 weer voort. ning in de watersnoodgebieden.' Terwijl zijn makker zich heeft ont- Men gunt zich ternauwernood enige Aermd over een jeugdige evacué, rust of tijd voor eten. Slechts af en j Ter voorkoming van nieuwe rampdreiging Schielands Hoge Zeedijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aanval van een stormvloed te verduren heeft gehad, zo als nog nooit is voorgekomen, is thans (Ingez. Med.-adv.) Dr mr W. Hugenholtz alhier, presi dent van de Wereldfederatie voor be scherming van dieren, heeft van ver schillende Amerikaanse verenigingen een uitnodiging ontvangen om in de Nieuwe Wereld lezingen te komen hou den over dierenbescherming en over de Wereldfederatie voor bescherming van dieren. Met het oog on ziin drukke werkzaam heden heeft de heer Hugenholtz op deze uitnodiging geantwoord, dat het hem dit jaar niet mogelijk was om aan deze uit nodiging gehoor te geven, doch dat hij in 1954 naar Amerika hoopt te komen. Laaggezonken individuën plunderen Tragiek in overvloed Onze stadgenoot, de heer H. A. Leffe- laar schrijft ons: Nadat de rust, een tydelyke en onvol- komene, in „Ahoy" was weergekeerd, vertrokken wij met twee personen wagens naar Hellevoetsluis. Het is een spookachtige tocht. Aan de horizon snydt een zoeklicht de nach telijke hemel in tweeën en werpt een weerschijn op het tergende water. Het is alsof het een schreeuw om hulp is! Naar vermoed wordt is het zoeklicht in Tholen opgesteld. Maar men staat machteloos, want er kan in de nacht weinig worden gedaan. Het is ijskoud. Af en toe valt er dichte hagel of sneeuw. De wind is weer toe genomen en maakt het uitvaren tot een onverantwoord risico. In Hellevoetsluis wacht men dan ook met spanning op de dageraad. De sche pen liggen onrustig hijgend onder stoom, vrachtauto's staan aan de kade gepar keerd. In een klein café zit het eivol over vermoeide mensen. Op de eerste étage, is het noodkantoor van de commandant, waar onophoudelijk de telefoon rinkelt. Ook nu weer betekent de nacht angst, de morgen hoop voor de helaas nog zo- velen die het water wanhopig gadeslaan. In afwachting van het eerste morgen licht rijden wij naar Rockanje. Men mist het zenuwachtige geloop en gerij in het dorp, er zijn vrijwel geen mensen te zien op dit uur van de nacht. Hier en daar brandt licht, want men blijft voorbereid op hetgeen men vreest, De enigen die men op de donkere wegen aantreft, zijn agenten en soldaten, die voorzorgsmaat regelen treffen. Soms ook een beschamende voor zorg, want zo nu en dan passeren wy op wacht staande soldaten met de bajonet op het geweer. Het is onge loofwaardig, maar er wérd reeds opgetreden tegen plunderaarsMen moet wel zéér laag gezonken zyn om de nood van anderen ten eigen bate uit te buiten! Op zyn minst is dit even tragisch als de rampspoed zélf. Op de terugweg passeren wij het ondergelopen gebied rond Heenvliet. Het water staat hoog aan de dyk. Er wordt hier wij meldden dit reeds. Red. L.D. verbeten gevochten om de dijk te be houden. Later horen wij dat het water niet heeft kunnen zegevieren! En dit is dan een van die kleine mededelingen welke bij hen die de naamlozen aan het werk zagen, trots en dankbaarheid ver werken. Maar juist deze berichten zijn zo sporadisch te vernemen. Vooralsnog lijdt men nederlaag op nederlaag In de ochtend keren wij in Rotterdam terug. De Ahoy-hal is weer vol met ge- vluchten, die tijdens de nacht binnen kwamen. Het zal opnieuw een dag wor den, die de inspanning tot het uiterste zal vergen. Een verhaal kan het oude gevoel, dat men by de eerste aanblik had, weer oproepen. Zo by my, toen ik vernam dat een der geëvacueerde mannen, even voordat hy scheep ging zyn 5 kinderen begroef.de vrouw die in het ruim van een overvolle aak het leven schonk aan een kind; de moeder die 50 meter met een 3 weken oude baby moest zwemmen om een boom top te bereiken en daarin twee dagen verbleef eer redding op kwam dagen. De baby was gezond, doch zy bleek zwakzinnig te zyn geworden.... Zo kan ik voortgaan, als het geen sen satie zou zijn, wat er mee gewekt wordt. tot Gouda onder contróle, zodat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te worden geveesd. Binnenkort zal de kade van zandzakken, welke het men indien nog eens een abnormaal water moet beletten over de dijk te stro- hoge vloed mocht voorkomen, worden vervangen door een kielkade. Gedurende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de dijk waarin thans gaten zijn ge slagen. definitief worden hersteld met klei, nadat eerst het zand en de zand zakken zullen zijn verwijderd. De hoogte van deze gedeelten zal daarbij worden gebracht op 4.50 m. boven NAP, dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze werken moe ten voor October zyn voltooid. De ge deelten van de dyk, die thans vol doende hoog bleken, zullen in de toe komst nog extra worden verhoogd. Ook de waterkering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe verhoging niet kunnen ontkomen. Wereldraad van Kerken helpt! Eerst getroffenen, daarna kerkelijke gemeenten .(Van één onzer speciale verslaggevers) Robert Tobias, uit Kansas (V.S.), die sinds 8 jaar een van de meest voor aanstaande medewerkers is van de Wereldraad van Kerken te Génève, Is gisteravond per KLM namens het „Co- mittee of interchurch aid and ser vice to refugees" in ons land aange komen. Vlak na de ramp heeft namelijk de Stichting oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen hier te lande, zich telegrafisch in verbinding met Genève gesteld, waarin de gevolgen van de ramp kenbaar werden ge maakt. Nadat de eerste voorbereidingen voor hulp door de Wereldraad van Kerken getroffen waren, door speciale collec ten kwamen 50.000 Zw. frs. bijeen, waar van ons land, de helft krygt - is de heer Tobias afgevaardigd, om persoonlijk een overzicht van de ramp te verkrijgen. Vanochtend is hij van het vliegveld Ypenburg met een speciaal gecharterd vliegtuig opgestegen om via Gilze-Rijen een rondvlucht te maken. Hij bevond zich in gezelschap van ds Frits Kleyn, vice-voorzitter van de Ned. Stichting, en de heer O. W. Heldring uit Utrecht, die de vlucht meemaakten. Na afloop van de rondvlucht begaf het gezelschap zich direct naar het hoofd kwartier van het Roode Kruis, naar het kantoor van het Nationaal Rampenfonds en de Synode van de Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Robert Tobias keert Zondag naar Ge nève terug. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft met volle instemming van de Raad besloten de gemeente Zuidland op het eiland Putten te adopteren. Burgemeester Ed. 'C. Witschey heeft gisteren met het college en de gemeente secretaris een contactbezoek aan Zuidland gebracht. De aanbieding van de adoptie werd door zijn ambtsgenoot, de heer L. de Kool, dankbaar aanvaard. Hoewel het college erkentelijk is voor hetgeen reeds in grote offervaardigheid aan de getroffenen werd geschonken, meent het, dat er nog wel veel meer kan worden gegeven. „Wij kunnen de zegen, dat wij voor een ramp gespaard zijn gebleven, niet genoeg waarderen", aldus de burgemeester. Hij verzocht ons reeds nu een beroep te doen op de Alphense bevolking om volledige medewerking te verlenen aan alles, wat uit de adoptie voortvloeit. Zuidland telt 2250 inwoners, die hoofdzakelijk leeft van de veehouderij en de landbouw. Het dorp is grotendeels verwoest. De bevolking is geëvacueerd. Er zijn 20 doden te betreuren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3