Keer ten goede houdt aan Foster Dulles en Stassen in ons land New York driehonderd jaar LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 6 FEBRUARI Gebrek aan laarzen en handschoenen De berichten, die in de loop van de dap uit de rampgebieden werden ontvangen, wijzen er op dat op de gisteren nog critieke punten geen nieuwe moeilijkheden zijn ontstaan, zodat het er naar uit ziet dat inder daad het hoogtepunt van de nood gepasseerd is. Ook vandaag is de evacuatie uit de noodgebieden voortgezet, terwijl de stroom van hulp uit binnen- en buitenland aanhoudt. In Poortvliet op Tholen noemde de burgemeester de toestand in het licht der omstandigheden hoopvol De ge dichte gaten in de dijken hebben hst gehouden. Er is vooralsnog geen aanlei ding tot algemene evacuatie. De dUk langs het Voornse kanaal is tot nu toe behouden. Militairen, studen ten, grondwerkers en kantoorlieden, de gehele manlijke bevolking van de omge ving en vele anderen werken aan ver sterking. Men hoopt de nog droog ge bleven gebieden te behouden. Met uitzondering van een deel van Bruinisse en enige families in Zijpe is thans geheel Duiveland geëvacueerd. Op het eiland Goeree Overflakkee verblijven thans nog een kleine tien duizend menden. Ongeveer 20.000 mensen werden geëvacueerd. In sommige plaat sen is tachtig tot negentig procent van het vee omeekomen. Amerikaanse genie troepen willen de cadaven ter plaatse met vlammenwerpers vernietigen. Van daag wordt een gedeelte van het hulp verleningsmateriaal naar elders gediri geerd. Vanochtend is het laatste van de vijf slachtoffers van de ramp op Texel ge borgen. De toestand op het eiland baart thans geen bijzondere zorgen meer. In de noodgebieden bestaat thans gro te behoefte aan lieslaarzen en rubber- handschoenen. De beschikbare voor raden zijn echter uitgeput. Wie nog exemplaren ter beschikking heeft kan daarvan op-ave doen aan het bureau watersnood van het Roode Kruis, tel. K. 1700—184790. Arnhem heeft thans het half millioen voor het Rampenfonds overschreden. Drie Arnhemmers hebben aangeboden, een cent voor iedere in Arnhem geschon ken gulden aan het totaal bedrag toe te voegen. Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingswerk vermiste soldaat A. Zwarts uit Delft van het regiment zware luchtafweer Waalhaven is gisteren in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het hoogheemraadschap Rijnland waarschuwt hen, die naar het strand willen gaan, ver van de duinvoet te blijven en het strand niet door de duinen te benaderen. De duinrand is door de storm zwaar beschadigd, waar door het gevaar van zandverschuïvin- gen bestaat, waardoor men zou kunnen worden bedolven. De zandzuiger Ahoy gaat voor deelne ming aan de herstelwerkzaamheden naar de Hoeksewaard. Dientengevolge zijn de werkzaamheden aan de Faustus voorlo pig gestaakt. Een dringend beroep wordt op allen, voornamelijk automobilisten, gedaan om geen .sightseeing-tochten" te onderne men naar de getroffen gebieden. De wegen moeten zoveel mogelijk vry blij ven voor de hulptransporten. Koningin Juliana heeft een deel van het Paleis Noordeinde beschikbaar ge steld als goederendepot voor de geëva- cueerden. Met het voortschrijden van de hulp maatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften aan materieel. Uit de Neder landse voorraden kunnen deze behoef ten. die van grote omvang zijn, niet geheel worden voldaan. De aanvragen worden thans toegespitst op materiaal, dat op het ogenblik in ons land naar verhouding schaars is en dat langere tijd ter beschikking kan blijven. Dit geldt in de eerste plaats 8-duims en gro tere pompen met aandrijving, die niet van het electriciteitsnet afhankelijk is Voorts is er dringend behoefte aan smalspoormaterieel van 9 en 12 kg per meter met bijbehorende onderdelen en wissels. Tevens wordt gevraagd om de hierbij passende kipkarren met een inhoud van 3/4 kubieke meter. Verder nemen de aanvragen tot van 3 tot 5-tons kip vrachtauto's en ander rijdend materieel. Voor het personeel dat in de noodge bieden aan herstel van dijken en andere waterstaatsinstallaties werkt, zijn woon wagens nodig. Andere behoeften zijn: draglines met een bakinhoud van 400 tot 800 liter, bulldozers, damwandhout. ijzeren rijplaten om het wegzakken van vrachtauto's te verhinderen en kruiwa gens met smalle wielen. In het buiten land zijn aangevraagd tien sleuvengra- vers en 100 dumpers. Het totaal aantal vastgestelde slacht offers bedraagt thans 1355. Na de of ficiële opgave van hedenochtend (1352) werd nog bericht ontvangen over het aanspoelen van elders van het stoffelijk overschot van 3 slacht offers In Zype. ILM's FREGAT „BOEROE" THUIS Verwelkomd door de Marinierskapel, autoriteiten en tal van familieleden van de 80 opvarenden, is vanmorgen in de haven van Den Helder aangekomen H.M.'s fregat „Boeroe", thuisvarende van Nieuw Guinea onder commando van lui tenant ter zee le klasse P. Six Dijkstra. Het was de eerste maal, dat dit oor spronkelijke Australische fregat een Ne derlandse haven aandeed. Zondag speciale diensten Het is de bedoeling, dat door de Wereldraad van Kerken eerst de slachtoffers geholpen worden. Als de toestand vervolgens wat overzichte lijker is, en geconsolideerd, en men weet wat voor schade aan de kerke lijke gemeenten is toegebracht, zal men de verdere hulp hiervoor in ogen schouw nemen. Zondag a.s. zullen in vele landen, op verzoek van de Wereldraad van Ker ken, speciale diensten gehouden wor den, en via de kansel zullen bood schappen verkondigd worden ter sti mulering van de hulp aan ons land. Deze landen zijn o.a.: Amerika, de Scandinavische landen, Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk en België. HET VLUCHTELINGEN-VRAAGSTUK IN WEST-BERLIJN De West-Berlynse autoriteiten voorde vluchtelingenzorg hebben geweigerd een van Oost-Duitslands meest vooraan staande rechters, Alfred Heinrich Trapp, als politiek vluchteling te erkennen. Tiapp vluchtte in September van het vorig jaar naar West-Berlijn. De West-Berlijnse anti-communisti sche organisatie van „Vrije Juristen" heeft de autoriteiten voor de vluchte lingenzorg materiaal overhandigd over de activiteit van Trapp in Oost-Duits- ïand, waar hij sinds 1950 rechter van het hooggerechtshof is geweest. Ongeveer 50.000 vluchtelingen hebben politiek asyl gekregen. Erkenning bete kent voedsel, onderdak, voorrang bij het vervoer per vliegtuig naar West-Duits land en de mogelijkheid om weer te kunnen werken, niet-erkende vluchte lingen krijgen wel voedsel en onderdak, doch hebben gpen kans op werk of op vervoer naar West-Duitsland. Zij kun nen wel in West-Berlijn blijven. SOVJET-UNIE NEEMT DEEL De Sovjet-Russische ambassadeur in Engeland Gromyko, heeft medegedeeld, dat hij de vandaag te houden vergade ring der plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der grote vier, die belast zijn met onderhandelin gen over een staatsverdrag voor Oosten rijk, zal bijwonen. De Franse communistische partij heeft volgens een lid van het politieke bureau, in de afgelopen drie jaar meer dan 14 van haar leden in het gebied van Parijs verloren. „Vele van de moeilijkheden" waren te wijten aan „het ontbindende werk" van de dissidenten Marty en Tillon. BERICHT OVER ZUIVERING IN HONGARIJE. Volgens het Oostenrijkse socialistische blad „Die Weltpresse" zou een nieuwe zuivering van Joodse functionarissen in Hongarije aan de gang zijn. Vice-pre mier Arpad Hazi zou in een vergadering van het centrale comité van de com munistische partij geëist hebben, dat alle Joodse partij-functionarissen moe ten worden ontslagen. Hierdoor zou een moeilijke situatie geschapen zijn, daar vooraanstaande leden van de regering onder wie premier Rakosi, vice-premier Geroe en het hoofd van de veiligheids politie Gabot, Joden zyn. Het centrale comité zou besloten hebben, alle Joodse functionarissen, waarvan Hazi een lijst had ingediend, aan een grondig onder zoek te viderwerpen, teneinde vast te stellen of zij „vrij zijn van Zionistische smetten". Indonesische opdracht van 10 millioen gulden De scheepswerven „Kraaier" te Zaan dam en gebrs Niestern te Zaltbommel en Groningen hebben een contract af gesloten met de Republiek Indonesia voor de bouw van drie vrachtschepen met een lengte van 74 m. en een breedte van 11,20 m. De totale opdracht beloopt 10 millioen gulden. De kerkelijke situatie in Noord-Brabant In het begin van deze week heeft ds H. J. F. Wesseliik van Eindhoven, de voormalige nraeses van de generale sv- node der Ned. Herv. Kerk te zamen met de nraeses van de provinciale kerkver gadering van Noord-Brabant een aantal gemeenten in de getroffen gebieden in die provincie bezocht. Terwii! het percentage protestanten in geheel Noord-Brabant, nog geen 10% be draagt is van de gr'roffen bevolking bima 40% protestant. Van deze protes tanten behoort 2/3 deel tot de Ned. Herv. kerk en biina 1Q3 deel tot de Ger. Kerken. Voorzover bekend is er in Noord-Bra bant betrekkeüik weinig schade aan ker ken en pastorieën aangericht. In Moer- diik evenwel staat het water, nadat het gezakt is. nog manshoog in kerk en pas torie en in de andere gebouwen. In alle plaatsen, die werden bezocht, zijn de predikanten zeer actief bezig. De predikanten van de ontvangende ge meenten treffen alle maatregelen om de pastorale zore pp hulpverlening zo goed mogelilk te doen verlopen. Er is een goede samenwerking met de burgerlijke autoriteiten en ook onderling tussen de predikanten der verschillende gemeen ten. JAPANSE liINKSSOCIALISTISCHE LEIDFR WIL NEUTRALITEIT De voorzitter van de linksgeoriënteer de Japanse socialistische partij, Soe- zoeki, heeft verklaard, dat president Eisenhowers nieuwe politiek inzake For mosa Japan, Formosa en Korea tot een nieuw anti—communistisch bondge nootschap zou dwingen. Soezoeki zeide, dat president Eisenhower de overeen komst van Yalta, waarbij Sachalin en de Koerillen aan de Sovjet-Unie ge schonken werd, wilde opzeggen als „lokaas voor het bondgenootschap". Soezoeki zeide tenslotte, dat zyn partij een verzoek voorbereidde aan de V.N. om de neutraliteit van Japan te erken nen. De kapitein van het Japanse passa giersschip Sjinsi Haroe heeft gemeld, dat 61 passagiers en zes schepelingen zijn verdronken. Het schip sloeg Woens dag ten Noorden van Okinawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zyn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Het schip Kintokoe Maroe, dat te hulp snelde, heeft geen overlevenden opge pikt. Men weet slechts, dat twee lijken zyn aangespoeld. TERAARDEBESTELLING H. BEIJ. Hedenmiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot vSn de heer H. Bey, oud-chef van de Huls- houdelyke Dienst van het Stadhuis. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, mr J. Bool, gemeente-secre taris. de heren H. A. Vriend, gem. in specteur van het onderwijs, H. Filippo W.Fzn, oud-gemeente-ontvanger, P. L. Gillissen .commies der gem.-secretarie, W. A. Bergers van de afd. Financiën, en een deputatie van de Oud-leden-Vereni- ging „Dient de Heer". Aan het graf bad de heer J. Jansen Jz het „Onze Vader" en dankte hy namens de weduwe voor de betoonde belang stelling. STADSNIEUWS Ds P. Kloek tijdelijk naar Oudenbosch HIJ VRAAGT EEN BROMFIETS TE LEEN Het ministerie van predikanten heeft ds P. Kloek, Hervormd predikant te dezer stede, voor de duur van 14 dagen ter beschikking gesteld ten einde assis tentie te verlenen bij het geestelijk werk in Westelijk Noord-Brabant. Ds Kloek krijgt als standplaats Ouden bosch, waar vluchtelingen zijn onderge bracht uit Oude-Tonge, Fijnaart en Klundert. Het is voor de uitoefening van zijn werkzaamheden dringend gewenst, dat hij de beschikking krijgt over een brom fiets. Wie is bereid hem deze voor 14 dagen in bruikleen af te staan? Ds Kloek, die reeds morgenochtend vertrekt, woont Morsweg nr 16, telef. 24070. Droef gestemd, door ivat sij zagen Blij om hulp te kunnen bieden Met de Snper-constellation van president Eisenhower ziin vanmorgen om viif minuten over elf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor wederzijdse veiligheid Harold E. Stassen. uit Bonn op Schiphol aangekomen. Zij werden op het vliegveld ontvangen door de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns. de chef van het protocol mr J. Visser, de Ame rikaanse ambasadeur Selden Chapin en de heer Clarence Hunter, die tot voor kort hoofd van de M.S.A. in ons land was. Alvorens in de gereedstaande auto te stappen liet de Amerikaanse minister een geschreven verklaring v*>reiden. Deze luidde: ..De heer Stassen en ik hebben met was- genoegen ons bezoek aan Nederland tegemoet gezien, maar voor ons genoegen is droefheid in de nlaats gekomen door de grote tragedie die Uw land heeft getroffen. Wü hebben op onze vlucht hierheen iets gezien van de ontreddering door de zee teweeggebracht. Mogen wii nog maals namens onze regering en het Amerikaanse volk ons dienst gevoeld medeleven met uw beproeving betui gen. Wii herhalen ook onze gelofte, dat wii zullen helnen het lijden van uw volk te verlichten". „Ik ben blij te weten, dat onze gewa pende macht in Europa al in staat is geweest aanmerkelyke hulp te bieden. De heer Stassen en ik zijn hierheen ge komen op vriendelijke uitnodiging van uw regering en op verzoek van presi dent Eisenhower, om met uw leiders van gedachten te wisselen over zaken van wederzijds belang Vandaag hoop ik uw vorstin Koningin Juliana weer te z'en. wy en de Ver Staten hebben de Ne derlanders altyd beschouwd als een van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van dat ons bezoek de voortzetting van deze warme vriend schap zal consolideren". Het wordt waarschynlyk geacht, dat het programma van de besprekingen, die in beginsel een informatief karak ter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de consequenties der overstromingen. Morgen te kwart voor tien zullen de hoge gasten met hun medewerkers de reis van Schiphol naar Brussel voort zetten. BIJ H.M DE KONINGIN De Koningin heeft vanmiddag om 12 uur in het Paleis aan het Lange Voor hout de heren Foster Dulles en Harold E, Stassen, ontvangen. Zij werden vergezeld door de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, die zijn landgeno ten aan de Koningin voorstelde. De Ko ningin onderhield zich een korte tijd met het gezelschap, dat zich daarna naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur begaf, waar de lunch werd gebruikt. Geen herhalingsoefeningen in Maart Voor hen die de 2e, 5e of 16e moesten opkomen Voor alle militairen van de Kon. Landmacht, die in de eerste helft van 1 de maand Maart 1953 en die voor her halingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: De herhalingsoefeningen worden afgelast voor die oorlogsonderde len van de Kon. Landmacht, die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Kon. Landmacht, die een oproep hebben ontvangen om op 2 Maart of 3 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korpo raals en dienstplichtige soldaten van de Kon. Landmacht, die een oproep heb ben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping géén gevolg te geven. Go en Soenito Zaterdag naar Indonesië Naar wy vernemen zullen de Indone siërs, de heren Go en Soenito Zaterdag morgen per vliegtuig naar Indonesië vertrekken. Beiden waren gelyk be kend 24 November j.l. wegens onge wenste politieke activiteiten in arrest gesteld. De heer en mevrouw Soenito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Actie tegen West-Duitse communistische mantelorganisatie In geheel West-Duitsland is een actie begonnen tegen de „arbeidscommissie van het nationale front, die beschouwd wordt als een mantelorganisatie, waar- by alle communistische groepen in de Bondsrepubliek zyn aangesloten. Over het resultaat van de actie, die op bevel van de federale procureur-ge neraal te Karlsruhe werd ingezet, ls nog weinig bekend. By de voorzitter van het nationale front in de Rijn-Palts, Bastigkeit, zouden compromitterende documenten zyn gevonden. Volgens niet te controleren berichten zou de orga nisatie van plan zijn geweest, in Oost- Berliin een regering-in-ballingschap op te richten onder leiding van de voor malige rijkskanselier Wirth. INDIA TRACHT GIERST TE KOPEN TER VOORKOMING VAN HONGERSNOOD Naar van gezaghebbende zy de wordt vernemen, onderhandelt India met Ame rika en China over de levering van gierst tei voorkoming van een hongersnood, waardoor 4 millioen personen in de staat Bombay bedreigd worden. De delegatie van India te Washing ton zal 100.000 ton gierst kopen en ge tracht wordt eenzelfde hoeveelheid van China te kopen. Intussen worden te Bombay de aanwezige voorraden grof korrelig graan van andere landen ge bruikt voor onmiddellyke hulpverlening. DE VERBODEN MIJNWERKERSBOND IN SAARLAND De afgezette voorzitter van de Saar- landse mynwerkersbond, Paul Kutch, heeft meegedeeld, dat hy by het hof van cassatie te Saarbruecken beroep zal aantekenen tegen het verbieden van de bond. In afwachting van het hof van cassa tie zyn de eigendommen van de bond verzegeld. Ontstaan uit een Nederlands dorp (Van onze Amerikaanse correspondent) Eigenlyk bestaat New York nog geen 300 jaar, want toen het stad werd en In Februari 1653 een gemeenteraad kreeg, heette het nog Nieuw Amsterdam. Toen was het eigenlyk nog maar een dorp, een dorp met 120 huizen en 800 mensen. In het museum van de stad New York kan men goed zien hoe het geweest is Op de maquette, die men daar heeft gemaakt, ziet men op de zuidpunt van het eiland Manhattan het fort, de stadsherberg, de alleen staande huizen met de erven eromheen en, aan de noordkant, een palissade, die de stad naar de landzijde afsloot. Naar die muur, naar die „wall" is later Wallstreet genoemd Men weet nog precies, wie er in de diverse huizen woonden: mensen met goed Hollandse namen en in die stadsherberg kwam in 1653 voor het eerst de gemeenteraad bijeen. Uit dit Nederlandse dorp is in drie honderd jaar een stad gegroeid met. acht millioen inwoners, een stad, die meer stad is dan pile steden t"r wereld. Toch heeft het tot ongeveer 1900 geduurd, al vorens hier de wolkenkrabbers verrezen, en pas in 1904 werd de eerste onder grondse spoorweg geopend. Thans rydt men voor één Amerikaans dubbeltje van de kust van Brooklyn (oudtijds Breuke- len) tot ver ten Noorden van het eiland Manhattan, een afstand van 34 km. Een New Yorker verreist zeven en een halve dag van ieder levensjaar in deze dave rende en ratelende „subway" en de helft van de tyd moet h\j staan, of liever: haneen aan de lus. 370 000 mensen werken ln de kleding industrie van New York. Per dag drinkt men 5 millioen liter melk, er is op zyn Raad van Katwijk trekt f. 200.000 uit voor herstelwerkzaamheden Ter bespreking van de stormschade, die de gemeente heeft geleden kwam de raad van Katwyk gisteravond in spoedeisende vergadering byeen. De loco-burgemeester, de heer II. P. Bloot hield een openingsrede, waarin hy er op wees, dat de schade welke Katwük leed, hoe ernstig ook. in het niet zinkt by de ramp die het Zuid-Westen van ons land heeft getroffen. Zijn gedachten gingen ook uit naar de nabestaanden van de bemanning van de „Catharina Duyvis" uit IJmui- den, die in de storm is gebleven. Door het inachtnemen van een mi nuut stilte herdacht de raad hen, die het leven lieten. Met betrekking tot de ravage in de eigen gemeente sprak de voorzitter zijn waardering uit over de wijze, waarop in en na de onheilsnacht van Zaterdag op Zondag is gewerkt om d© schade zoveel mogelyk in te perken. Gehoor gevend aan het verzoek van vele ingezetenen bracht de heer Bloot hulde aan de brand weer, die zulk een belangryk aandeel in de strijd tegen de elementen had. In deze hulde betrok hy alle andere diensten en personen, die steun verleenden. Na een geheime zitting van drie ureni!) werd het voorstel aangenomen, om voorlopig f. 200.000.— ten behoeve van herstelwerkzaamheden aan de boulevard en omgeving uit te trekken. De heer N. van Duyvenbode bracht hulde aan Gemeentewerken voor de voortvarende wyze waarop deze met het herstel reeds een begin hebben gemaakt; hij achtte het crediet volledig verant woord. De heer D. Nasveld sloot zich by de vorige spreker aan en stelde boven dien voor, de presentiegelden der raads leden ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds te stellen, welk voorstel met algemene stemmen werd aangeno men. Tenslotte werd, op voorstel van de heer v. d. Zwan, besloten ook rekening te houden met de noodgebieden, die zo veel zwaarder werden getroffen. LEIDERDORP JUBILEUM DE HEER CORTS. In verband met de zeer droeve om standigheden waarin ons land verkeert gaat de vierine van het lubileum van de gemeentesecretaris, de heer Corts niet door. OEOSTOEES7 BurgprUjke Stand Geboren Dorothea G M.. d van A J M van Glabbeek en M E M. Hornlx: Cornelia C d. van G. N. van Diik en W Klinkhamer Gehuwd: Sie Pek Glok en Ew Jong TJoen Mol. Koningin Juliana heeft vanmorgen in het paleis aan het Lange Voorhout ko lonel Valentini, de persoonlijke militaire adviseur van de Italiaanse president, ontvangen. Deze vloog gisteren een van de hulpvliegtuigen over, die door Italië waren gezonden met goederen en levens middelen aan boord voor de slachtoffers van de ramp. Deze goederen werden door Italië gezonden, los van de inza meling door het Roode Kruis en andere in Italië. Kolonel Valentini overhandigde de Koningin een persoonlyke boodschap van de Italiaanse president. - De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature ont staan door het ontslag nemen van mej. dr A. de Waal, die benoemd is tot Staatssecretaresse van O., K. en W„ tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard de heer mr E. G. A. Roolvink te Almelo. Deze heeft reeds eerder voor de KVP zitting gehad in dit college. minst één radiotoestel in ieder huis en er is in drie van de vier huizen een televisietoestel. Er zyn meer dan 2 mil lioen telefoons (maar dan in enig land ter wereld, behalve in Groot-Brittannië) en er wonen een en driekwart millioen mensen, die in het buitenland geboren zijn. In geen stad op aarde, behalve in Rome, wonen meer Italianen dan in New York. Iedere drie en een halve mi nuut wordt er een baby geboren, iedere zes en een halve minuut sterft er een mens. Dat er maar één dodelyk verkeers ongeluk is in iedere vijftien uur, is beter dan menigeen zou denken. Maar dat èr nog 144300 woningen zijn zonder stro mend water, is iets wat men in deze moderne stad niet zou verwachten. Het is goed dat ze daar begonnen zijn, die Hollanders op Manhattan. Het was de stichting van een stad, waar de men selijke samenleving een hoogtepunt zou bereiken in weelde, kunst en sociaal ver keer, maar waar velen tevens de diep ten zouden ervaren van armoede, lelijk heid en ondanks de massa een eenzaam leven. Dit werd een stad van tegenstellingen, van spanning en ner vositeit. van gejaagd geldverdienen en vrolijk flaneren op Fifth Avenue. Wie open staat voor deze stad en haar bewoners, behoeft niet eenzaam te zyn, ook al zou hy er alleen wonen. De taxi-chauffeur en de man in de drug-store praten honderd uit. In iedere bar, ja in iedere cafétaria, kan men lange gesprekken hebben. En wat is het een goede stad om tweedehandsboekru te kopen. Snelle omzet schijnt ongeloof lijk belangrijk voor iedere winkel in deze stad en de leus „alles moet weg" is voor New York bijzonder typerend. Vandaar al die boeken nog maar en kele jaren geleden gepubliceerd voor 59, en zelfs voor 19 dollarcent.... Dat men die opruimingen juist in deze stad vindt, is te begrijpen: 68 pro cent van alle Amerikaanse boeken worden hier uitgegeven. Waarom New York zo aantrekkelijk is? Om de zeelucht en het wisselende licht op de wolkenkrabbers, om de Rembrandts en de Gauguins in de mu- om de Franse en Mexicaanse eet huisjes? Ja, om dat alles, maar bovenal om de New Yorkers en om de intensi teit van hun leven. Oud-majoor G. Bron werd ter aarde besteld Onder grote belangstelling werd gister middag op de begraafplaats „Groene Kerkje" de oud-majoor van de Rijks- veldwacht, de heer G. Bron, ter ruste gelegd. Behalve de familieleden waren o.a. aanwezig: ds B. C. Visser, Hervormd predikant te Oegstgeest en voorzitter der kerkèraad; ds G F. Gallenbach namens het college van kerkvoogden der Herv. Gemeente: mr Ph, J. de Ruyter de Wildt en de heer J. v. d. Berg, resp. secretaris en kerkvoogd der Herv. Gemeente te Oegstgeest; dr W. F. Dankbaar, Herv. predikant te Oegstgeest en zendings secretaris; een deputatie der kerkeraad en kerkvoogdij; adjudant A, Koerten, groepscommandant der Rijkspolitie te Oegstgeest: de beer F. H. Remmer, oud bestuurslid van de Bond tot Dierenbe scherming van politie-ambtcnaren in Nederland, waarvan de heer Bron even eens bestuurslid was en vele vrienden. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten sprak ds B. C. Visser de begra fenisliturgie uit en las een gedeelte uit Joh. 7. Tenslotte bad ds Visser het „Onze Vader". De zoon van de overledene, de heer J. Bron uit Utrecht sprak een dank woord. VOORSCHOTEN Biirgerll|ke Stand Geboren- Petrus J. A. M., z. van N C. v d. Valk en C J. de Wit: Hermlna M. J d. van B. Focke en H M van Houwelingen l.eonardus I., z. van A. Q. Schrama en M C A. v d Berg; Theodorus M P., z. van G. H. oitlipt.en en M W C VerheUden. Clalre M. Th. F., d van F J. M Gussenhoven en G. C. van Ruiten: Jacrueline H d van E. H. J Cunaeus en C. H van Vliet. Ondertrouwd: G C van Rhyn. 30 laar en J P van Gent, 28 laar. Gehuwd - C Stnmps en M J van Dalen. Overleden* A H ten Rnimmelnar. 67 Jaar, wed. van C G Tol: Tennis van Beelen. 79 laar. echtg. van M W. Detjs. Richtlijnen voor Ziekenfondsen Faciliteiten voor geëvacueerd en, enz. De Ziekenfondsraad maakt bekend: Geëvacueerde Ziekenfondsverzeker den, die in een plaats" vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zul len biyven, wordt aangeraden, zich bij een Ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De Ziekenfondsraad ver zoekt aan de Ziekenfondsen, deze per sonen m*t direct-ingaande rechten zon der bepei\ende voorwaarden toe te la ten, de raad is bovendien van oordeel, dat de Ziekenfondsen voorlopig aan alle Ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzor ging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale Indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschie den. Voor het geval, dat een geëvacueerde verzekerde een bybetaling zou moeten doen, verzoekt de Ziekenfondsraad aan de fondsen, die bybetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de Zieken fondsraad aan de fondsen is onderweg. BEURSOVERZICHT WEINIG VERANDERING AMSTERDAM, 6 Februari. De laatste beursdag van deze week bracht geen ingrijpende verandering. Met behoud van de vrij gunstige onder toon legden diverse papieren lichte nei ging tot stijgen aan de dag, by beperkte handel. Aku gaf de toon aan. De gehele mid dag werd dit fonds in open hoek druk verhandeld op 2% hoger niveau. Philips cn Unilever deden het kalmer aan. Ook Olie trad weinig op de voorgrond, maar ontmoette enige vraag uit het buiten land. Van de Indonesische waarden was Amsterdam Rubber in herstel. Sumatra tabakken licht aangeboden; HVA trok weinig aandacht. Scheepvaart verdeeld; merendeels waren de koersen hier wat lager. De belangstelling gaat de laatste dagen uit naar aandelen van bouwonderne mingen, die mogelijk betrokken kunnen worden by het herstel der overstroomde gebieden. Vrijwel alle bouw- en beton- maatschappijen, waarvan de aandelen ter beurze zijn genoteerd, zijn in koers ge stegen. Ook vandaag werden hogere adviesprijzen vernomen. Staatsfondsen onveranderd. i Voorlopig genot.obL Peursvan Amsterdam Kon petr My 3*.. Vr(jdag 6 Februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers heden 99% 99 iV 9348 95% 95 iV Dollaring '47 3 94% 94% Investeringscert 3 95% 95 Ned 1962-4 m b 3 9548 9548 94% 94 48 Grootboek 46 3 95% 9448 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Lnd B 54% 54% Nat Handelsbank 108 109% Ned Handelmy 158 159% UU 166% 169% 162% 162% 185 185 Wilton F'e.venoord 169 168% 313% 314% 86% 87 Deli-Bat Rubber 97% 96% Holl Amer lijn 139 139% Kon Ned Stoomboot 139 139% Ned Seheepv Unie 129% 129% HVA 97% 96% 44% 43 114% 111% 81% 81% 65% 74% NIE'I ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem Leningen Adam 4? (3%) 3.. 98% 97% Oen Haag 1937 13.. 99% ('dam 37 I Hl 3% 99 bd 99% industi Obligaties Philips Dollar ln 102 fs 102A Levers Zeep Mij 3% 99% 99% 112 NIET -ACTIEVE AANDELEN Bank en Credietinstellingen Amsterd Bank 171171 Industriële Ondernemingen Ned G en Spli tabr 199 Kon Ned Grofsm 121% Rott Droogd Mij 311 bd Tieleman en L)ros 65% £wanenb Organon.. 164% Handelsondernemingen Born Sum H. My.. 106% Internatio 146 Diversen 162 312% 65% 164% 167% 168 Ned Mil Walv Vrt 74 74 Spoorwegen Deli Spoorw My 39 38 Amerik fondsen 43H 4211 6948 69% Nog jnkeie fondsei alt Lelden en omgeving AandeleD V K 5/2 Holl Constructie 173B Int Kunststoft lnd 72% 71 4on Ned Edelmet 43 43 Prei w a idem 51% lextiel GePr v Wiik 8? G B 82% Leidsehe Wolspinn 145% 144% Ver rmjwfabrleken 120% 119% Wemlnks Betonmy 100% 102 GB Lahad Datu CuL My 335 B 332

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3