Franse Kamer verzet zich tegen „collaborateur" als minister van gezondheid Met een enkel woord WEERBERICHT 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 Tweede Blad No. 27833 Mayer in moeilijkheden (Van onze Parijse correspondent) Tot dusverre heeft René Mayer, die de zware taak heeft aanvaard de nog steeds populaire Antoine Pinay als Frans pre mier op te volgen, wel handig weten te manoeuvreren, De begroting heeft hij er door gekre gen op het tijdstip dat hij zelf had vast gesteld, en zo kan hij niet bezwaard door directe financiële zorgen zijn reizen naar Londen en Washington nu spoedig ondernemen. En verder is hem dan ook nog gelukt wat geen zijner voorgangers gedaan had kunnen krijgen dat het parle ment zich bereid verklaarde bepaalde bevoegdheden aan de regering af te staan voor de doorvoering van de fiscale hervorming. Een punt. waarover al heel wat Franse regeringen gestruikeld zijn. Deze vrij glorieuse balans van Mayer's jonge kabinet wordt voor hem nu helaas ontsierd door een fout, die hü bij de samenstelling van zijn regering heeft begaan, en die hij naar 't lijkt vrij gemakkelijk had kunnen vermijden. Want dat het de premier als een fout mag worden aangerekend, dat hij de niet eens zo bijster be langrijke portefeuille van de volks gezondheid toevertrouwde aan de om streden figuur, Boutemygeheten, daarover is men het zélfs in rege ringskringen nu wel eens. Deze Boutemy was tijdens de oorlog namelijk een der naaste medewerkers van Petain, die hem had belast met de leiding van het bureau der binnenlandse inlichtingen. In die functie had hij uiteraard vooral te maken met de activi teit van het ondergrondse verzet, en het is begrijpelijk, dat heel wat figuren, die nu op de banken van de Kamer zitten en politiek uit dat Verzet zijn voort gekomen, deze minister, hun vroegere tegenstander, daarom geen bijzonder teder hart toedragen. En dit trots het leit. dat hij na de oorlog door een rechtbank van verraders-smetten moet zijn schoongewassen. De meningen zijn intussen verdeeld over de vraag, of Boutemy indertijd de Duitsers op zijn vertrouwenspost heeft tegengewerkt, ofwel een instrument was in hun handen. Maar in elk geval kan men t eens zijn met een Gaullistisch Kamerlid, dat het niet beslist noodzakelijk vond „dat voor mensen, die onder bepaalde om standigheden op bepaalde posten hebben gezeten, acht jaar na de bevrijding, een plaats aan de regeringstafel wordt in geruimd". Welke Boutemy's kwaliteiten ook mogen zijn, er waren voor deze functie zeker ook wel andere figuren van ten minste dezelfde capaciteiten beschikbaar zo meent men over het algemeen. Natuurlijk hebben de communisten, die nog altijd graag poseren als de kampioenen van het Verzet, tegen iedere vreemde tenzij Russische overheer sing, zich met wellust op deze prooi ge worpen. Ze hebben Boutemy, die lid is van de Senaat, de eerste maal dat hij in het Palais Bourbon verscheen, met kreten als „ven-ader", „fascist", „moor denaar" en andere lieflijkheden ontvan gen. En toen de minister zich daarop verdedigen wilde, hebben ze zó'n rel ontketend, dat alleen de stenografen hem konden verstaan. Het was een onplezierige aanblik en een niet al te faire tactiek. Maar toen kort daarop over de begroting van volks gezondheid moest worden gestemd, bleek niettemin dat ook op andere banken en speciaal bij de socialisten, de katho lieken en de Gaullisten heel wat kamerleden uit protest tegen de persoon van de minister, zich bij de stemming onthouden hadden. Tegen de wil van René Mayer in, werd toen tevens besloten tot een openbare gedachtenwisseling over het geval- Boutemy, een debat, dat wegens ziekte van de minister géén diplomatieke ongesteldheid, zoals de premier uit drukkelijk meende te moeten verze keren tot 17 Februari moest worden uitgesteld. Het is niet uitgesloten, dat Mayer's kabinet bij die gelegenheid zijn eerste ernstige beproeving tege moet gaat. Het is wel zeker, dat René Mayer die persoonlijk van Pétains anti-semieti- sche wetten te lijden heeft gehad weinig redenen bezat om een van de „mannen van Vichy" bijzonder welge zind te zijn. Waarom hij Boutemy dan toch In zijn ploeg heeft, opgenomen? De verklaring hangt waarschijnlijk samen met het feit, dat de nieuwe pre mier enig water toe moest voegen bij de Europese wijn, om zo de steun van de Gaullisten te verkrijgen. De vorige minister van Volksgezondheid, Ribeyre, had indertijd een plan ontworpen voor de integratie der Europese gezondheids diensten, en, terwille van de Gaullisten, werd die excellentie daarom naar handel overgeplaatst. Om andere, namelijk economische motieven, was er tegen Ribeyre's plan ook veel tegenstand gerezen, in het bijzonder onder de Franse fabrikanten van pharmaceutische artikelen, de weinig verlangend waren naar de con currentie met, he' buitenland. Ten einde het verzet van die kant te ontzenuwen, bood Mayer daarom deze sleutelpositie een vertrouwensman van de apothekers kringen aan, en dat bleek toen Boutemy te zijn. Uit tijdnood moet de premier de politieke antecedenten van die candi- daat-minister daarna onvoldoende nauw keurig zijn nagegaan. Te vrezen, dat deze nalatigheid het kabinet Mayer nu beslist fataal zal moeten worden, lijkt voorlopig nog wat overdreven. Maar dat er door Boutemy's aanwezigheid spanningen, niet alleen rond, maar ook in het kabinet zijn ont staan, valt toch wel moeilijk te ontken nen. Zo hebben velen het bijvoorbeeld Bidault, de minister van buitenlandse zaken, die tijdens de oorlog president was van de raad vgn het Verzet, al erg kwalijkg enomen.d at hij zich nu met een van zijn voornaamste voormalige tegenspelers om niet te zeggen vijan den rond eenzelfde tafel heeft ge schaard. Hoe dat zij. In politieke kringen gaat intussen het volgende mopje over Boutemy: Tijdens de oorlog waren allen, die iets te maken hadden met het Verzet, 't er wel over eens, dat Boutemy's plaats op de Santé voor na de bevrijding bij voor baat al besproken was. Om de aardig heid te begrijpen moet meh even weten, dat Santé (gezondheid) zowel de naam is van het betreffende ministerie, als van.... de grootste Parijse gevangenis, waarin na de oorlog de collaborateurs werden opgeborgen FRANSE SENAAT KEURDE BEGROTING GOED. De Franse Senaat heeft in de vroege ochtenduren met 224 stemmen tegen 73 de begroting aangenomen. Communis ten en socialisten stemden tegen. (Ingez. Med.-adv.) Werkelijkje kunt Lodaline voor alles en nog wat gebruiken. Denk eens aan badkuip en was tafel. En weet je wat mijn krui denier vertelde? Dat hij geen last meer heeft van aangeslagen- ruiten, doordat hij deze met een doek, in Lodaline gedrenkt, af wrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon op drogen en de eerste dagen slaan de ruiten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in!" Ook Tit-o dringt op spoed aan Maarschalk Tito heeft in een toe spraak tijdens een diner, gegeven, ter ge legenheid van het officiële bezoek van de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stefanopoelos aan Joego-Slavië. er op aangedrongen haast te maken met de gemeenschappelijke defengie van Joego-Slavië, Griekenland en Turkije. „Elke aarzeling zou betekenen, dat men een historische en misschien zelfs een noodlottige fout maakt", aldus de maarschalk. ENGELSE MINISTERS ZULLEN V. S. ECONOMISCH PLAN VOORLEGGEN. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, zullen de Engelse ministers Eden en Butler bij hun a.s. bezoek aan de Verenigde Staten aan de nieuwe Amerikaanse regeringsleiders een om vangrijk plan voorleggen, dat beoogt het verstoorde evenwicht te herstellen, dat ontstond door de toegenomen rijkdom van de Verenigde Staten en de verar ming van het Britse imperium in Europa als gevolg van de tweede wereldoorlog. Dit plan werd opgesteld tijdens de eco nomische conferentie van het Britse Gemenebest, welke tegen het einde van het vorig jaar te Londen is gehouden en heeft o.a. betrekking op herstel van de inwisselbaarheid van het pond sterling met Amerikaanse steun, verlaging van de Amerikaanse tolmuren, verhoging van de officiële goudprijs, het sluiten van overeenkomsten omtrent grondstof fen en bevordering van Amerikaanse investeringen in het buitenland. BRITSE SCHATTINGEN VAN OOSTEUROPESE STRIJDKRACHTEN. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Anthony Nutting, heeft in antwoord op een vraag van een parle mentslid verklaard, dat de effectieve strijdmacht van Roemenië, Hongarije Bulgarije naar schatting 327.000 m meer telt dan toegestaan is volgens de vredesverdragen met deze landen. Bovendien zouden genoemde landen naar schatting 150.000 man veiligheids troepen en militaire politie gevormd hebben, welke volgens de vredesverdra. gen niet zijn toegestaan. BINNENLAND De vijfde bestuursvergadering van de Wereldfederatie voor dierenbescher ming zal op 13 en 14 April a.s. ln het Kurhaus te Scheveningen worden ge houden. De stormschade aan gemeentelijke eigendommen te Zandvoort wordt geraamd op f-150.000, dte aan particuliere eigen dommen op bijna f. 130.000. Op de Petroleumweg te Rotterdam is een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft fekost aan de 28-jarige chauffeur A. ubrie. gewoond hebbende aan de Kra- llngsweg aldaar. Men was bezig rijplaten op te laden en vermoedelijk ls de chauffeur uitgegleden en met het hoofd bekneld geraakt tussen een op te laden plaat en de reeds geladen platen. HIJ overleed ter plaatse. Vandaag ls het 125 jaar geleden, dat ln Curasao als centrale circulatiebank werd opgericht de Curapaose bank. Men herdacht heden dtt feit op sobere wijze met een receptie in Piscaderabaal Club. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Tallsse" (12 Febr.); Nw Guinea: m.s. „Langkoeas" (12 Febr.); Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (17 Febr.); Suriname: m.s. „Cottlca" (18 Febr Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Alrlka: m.s. „Oranjefontein" (10 Febr Canada- s.s. „Rijndam" (12 Febr.); Austra lië en Nw Zeeland: m.s. „Fairsea" (12 Febr.); Argentinië. Bolivia, Chili, Para guay, Uruguay en Brazilië: m.s. „Alhena" (11'Febr.). BUITENLAND Op het vliegveld van Liverpool heeft men ln een benzinetank van een vliegtuig der Ierse Luchtvaartmaatschappij „Air Lingus" vijftien liter water aangetroffen. De mogelijkheid van sabotage ls niet uit gesloten. Bij een ontploffing ln een spring stoffenfabriek bij Victoria (Noord-SpanJe) zijn zes arbeiders, onder wie vier vrouwen, om het leven gekomen. Vijf arbeiders wer den gewond, van wie een ernstig. 555-556 - Wat liepen ze gezellig daar in de stad. met al die leuke winkels en huizen! Rick en Bunkic keken hun ogen uitJa. Speel goed stad was leuk. Opeens wees Oepoetie naar een jongen, die van de andere kant naderde. - Kijk, daar heb je Pieter! Je weet wei die jongen, waar ik vroeger altiid ruzie mee had! Maar tegenwoordig gaat 't best. hoor Pieter kwam dichterbij en kreeg Oepoetie in 't oog. - Ha, die Oepoetie! lachte hij. Oepoetie bleef staan. - Kijk. Pieterdit zijn nou Rick cn Bunkic, die zijn met ons meege komen uit Zwartjesland! Ze gaven Pieter 'n liand. - Nou. we zullen elkaar best nog vaak zien rn met elkaar spelen, hè? zei Pieter. En toen wandelden ze weer verder met z'n drieën, want Pieter moest naar huis Bij Smyrna (Turkije) zijn vijftien personen om het leven gekomen toen het huls. waar zU een bruiloft vierden, In stortte. In een gepubliceerd Jaarboek van de Amerikaanse Joden wordt gezegd, dat de totale Joodse bevolking 11.558.830 be draagt, waarvan er ongeveer 2.500.000 ln de communistische landen gevestigd zijn. Ruim de helft van de Joodse bevolking, 50.5 procent woont op het Westelijk half rond. In Israël woonden in 1952 1.425.000 Joden. Het West-Duitse parlement heeft een wetsontwerp dat de recruterlng van Duitse onderdanen voor een buitenlands leger verbiedt, met algemene stemmen aanvaard. Op overtredingen van het verbod staat een minimumstraf van drie maanden gevan- Het Albanese nieuwsbureau heeft verklaard, dat de laatste dagen „vijf Britse agenten, afkomstig van Malta" on schadelijk zijn gemaakt. Het hoofd van de groep werd gedood en een lid ernstig gewond. Onder de Oost-Duitse tie „Vrije Duitse Jeugd", de „F.D J. drie mlllloen leden telt, zal 15 dezer een zuivering beginnen. Het ls de bedoeling, dat er na de zuivering, die ruim vier maanden zal dfiren. van ieder FDJ-lld een persoonlijk dossier zal zijn aangelegd. Churchill heeft zijn schoonzoon, kapitein Soames. benoemd tot zijn parti culier parlementaire secretaris. Uit Zweden en West-Duitsland wor den zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm waar het verkeer geheel door de sneeuw ln de war ls gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuwstorm in 30 jaar. Het congres van de wereldfederatie voor bescherming van dieren zal van 16 22 Mei 1954 te Londen worden gehouden. 3 Februari ls ln het kamp van de Verenigde Naties op het eiland Tsjedjoe een Chinese krijgsgevangene gedood toen hij en vier andere gevangenen een bewaker aanvielen. mist. Het schip heeft een bemanning van elf koppen en was met een lad'ne cement op weg van Oraves°nd ln Kent naar Bodness ln Schotland. De wereldfederatie voor bescherming van dieren heeft een schrijven gericht aan de regeringen van Frankrijk en Spanje, waarin z\\ verzoekt het daarheen te willen lelden, dat een einde wordt gemaakt aan de stierengevechten ln Zuid-Frankrijk en Spanje. Tn de Beierse stad Penzberg ls een aantal (20) communisten gearresteerd tijdens een opleidingscursus over revolu- tionnalre strljdmethoden Zij worden be schuldigd van voorbereiding van verraad. Moskou beleefde gisteren de Koudste dag van de winter. Het vroor 35 graden Celclus ln de sovjet hoofdstad. De scho len bleven open. de kleuters koudon echter thuisblijven. Formosa in het Britse Lagerhuis EDEN TRACHT GERUST TE STELLEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft in een debat in het Lagerhuis naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „deneturalisering" van Formosa ver klaard, dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek ten aanzien van For mosa geen agressieve betrekkingen in houdt ten opzichte van continentaal China. Eden deelde mede, dat zowel hij als premier Churchill vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voor komen. Hij zeide, dat er tijdens het bezoek van John Foster Dulles nauwe en har telijke relaties met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken waren aangeknoopt en dat de regering er van overtuigd is, dat er geen stappen zou den worden gedaan .welke verstrek kende internationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben van tevoren zijn standpunt kenbaar te maken. Hij voegde er aan toe: „ik zeg deze woorden geheel op eigen verantwoordelijkheid". De voormalige Labourminister van buitenlandse zaken, Herbert Morisson, opende het debat, dat door de Labour- oppositie was verzocht. Hij zeide: „Er bestaat een werkelijk gevaar, dat er eventueel een botsing tussen het com munistische vasteland van China en de strijdkrachten van de V. S. zal voorko rtten „Wij moeten zeker het standpunt innemen, dat het verkeerd zou zijn, dat Britse strijdkrachten bij die operaties betrokken zouden worden". Eisenhowers besluit schijnt vrijwel een aansporing aan Tsjang kai sjek te zijn om het vasteland aan te vallen, met, impliciet, de garantie, dat de Ameri kaanse marine niet tussenbeide zal ko men. indien een dergelijke aanval wordt gedaan, aldus Morrison. Eden zei. dat het hem toescheen, dat de zelfbeheersing der Amerikanen zeer opvallend was geweest, rekening hou dend met het feit, dat zij in Korea ver liezen hadden geleden van in totaal 128.000 man. „Wij heben gezegd, dat we van mening zijn, dat het een fout zou zijn een politiek van blokkade (van China) te volgen, maar het is niet moei lijk zich voor te stellen, hoe de Ameri kanen hiertegenover staan met hun overweldigende marinemacht". Eden verklaarde onder toejuichingen, dat Britse schepen zouden worden be schermd, indien zij door schepen van Tsjang kai sjeks strijdkrachten zouden worden aangehouden. De Amerikaanse regering begrijpt, evenals wij, aldus Eden, dat wij samen moeten werken voor de wereldvrede. De voorzitter van de Amerikaanse vak bond CIO. Walter Reuther, heeft tegen over journalisten verklaard, dat hii te gen beperking van de hulp aan het bui tenland is. Reuther eiste, dat jnen de strijd tegen de armoede in de wereld verschernt.. Een derde van de wereldbevolking leeft, zo zei de vakbondleider, van minder dan één dollar in de week. De nodige hulp moet worden geboden in het kader van het program tot hulp aan ten achter gebleven gebieden. De Verenigde Staten hebben zich een hoog welvaartspeil weten te verzekeren, zij moeten nu nog leren deze welvaart met andere landen te delen, aldus Reuther. Reuther zeide, dat het de gevoelens van verzet tegen de armoede en ellende zijn, waaraan de communisten hun kracht ontlenen, omdat zij van deze ge voelens gebruik weten te maken. „In dien wij de strijd tegen de communisti sche tirannie willen winnen, moeten wij op onze beurt van deze gevoelens ge bruik maken". Reuther trok heftig van leer tegen de wet-Taft-Hartley. De door senator Taft voorgestelde amendementen veranderen niets aan het karakter van de wet. al dus de voorzitter van de CIO. Ook keerde hij zich tegen de wet, die be paalt, dat de belasting niet meer mag bedragen dan 25 procent van het inko men. „Er zitten dertien millionnairs en één loodgieter in het kabinet, het zou beter zijn dat er dertien loodgieters, en millionnair in zaten", aldus Reuther. Klipfontein op onbekende rif? Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klip fontein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld dat het schip op zijn stuur boordzijde ligt in 50 meter diep water Van voor tot. ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden, aldus de corres pondent. Duinen en strand afgesloten In overleg met de gemeenten 's-Gra- venhage. Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam heeft het Hoogheemraad schap Delfland besloten de duinen en het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek af te slui ten in verband met het uitvoeren van dringende herstelwerkzaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken Ministe ries besloten tot onmiddellijke opruiming van de bunkers in het kustgebied van het Hoogheemraadschap. Hierbij is het corps der genie ingeschakeld, versterkt met genietroepen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds gistermiddag een aanvang ge maakt. Alleen reeds voor het opruimen van de bunkers heeft de Regering een cre- diet van een millioen gulden beschik baar gesteld. Regeringsnota over de watersnood DINSDAG IN DE KAMER. De Minister-President heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de waters nood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag a.s. aan de leden worden toegezonden. Nu de in de vergadering van Dinsdag j.l. toegezegde nadere mededelingen op vorengenoemde wijze aan de Kamer zul len worden gedaan, zal de voorzitter in de vergadering van Dinsdag a.s. voor stellen deze nota onmiddellijk na de bij de aanvang dier vergadering plaatsheb bende verkiezing aan de orde te stellen. Bouw IJ-tunnel wordt niet uitgesteld Tijdens een ten stadhuize te Amster dam gehouden conferentie is aan bur gemeester d'Ailly de vraag gesteld of het economische gevolg van de ramp, die ons land heeft getroffen, tevens inhoudt, dat de bouw van de IJ-tunnel minstens enige jaren later zal begin nen. Mr d'Ailly gaf daarop ten ant woord, dat zulks z.i. zeker niet het geval zal zijn. „Meer dan ooit is thans gebleken de noodzaak van snelle ver bindingen, dus ook van wegen", aldus de burgemeester. Gevangenhouding Pissarev verlengd De Haagse rechtbank heeft de gevan genhouding van dè Russische journalist Pissarev, verdacht van spionnage, we derom met 30 dagen verlengd. Generaal Ridgway naar Parijs terug Na besprekingen in Den Haag te heb ben gevoerd met minister Staf en an dere autoriteiten, is generaal Ridgway gistermiddag om tien minuten over vier met de Amerikaanse Skynïaster, waarin hij gisterochtend was gearriveerd, van Schiphol vertrokken om terug te keren naar Parijs. Om kwart over vijf maakte zijn toestel nog een tussenlanding op het vliegveld Gilze Rijen. „Saliand" vergaan? Sloepen aangespoeld Op het strand zijn twee sloepen aan gespoeld van het schip „Salland". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven man nen aan boord. De kapitein is M. Teek man uit Zwolle. Er wordt ernstig reke ning mee gehouden dat het schip ver gaan is. TANKSCHIP „MIRIELLA" IN SUEZ Het Italiaanse tankschip „Miriella", dat met 5.000 ton Perzische olie op weg is naar Europa, is hedennacht t,e Suez aangekomen. Een vertegenwoordiger van de „British Tankers Limited", een dochtermaat schappij van de „Anglo-Iranian", de olie-maatschappij, die van oordeel is de rechtmatige eigenares van de olie te zijn. deelde mede dat men de „Miriella" niets in de weg zou leggen Een woord voerder van de Britse marine verklaar de dat voorzover de marine weet het schip het Suezkanaal kan passeren. De politie kreeg bevel het schip te be waken. Men verwacht dat het schip zich naar Genua zal begeven. In scheepvaart kringen te Suez wordt aangenomen, dat bij aankomst in Genua de „Anglo-Ira- nian' een gerechtelijke actie zal instel len. De eerder met het tankschip „Rose Mary" ondernomen poging tot het ver voer van Perzische olie werd door het ingrijpen van de Brits-Perzische olie maatschappij verhinderd. Het gerechts hof te Aden besliste toen, dat de olie aan boord van de „Rose Mary" aan de maat schappij moest worden teruggegeven. Z.K.H. Prins Bernhard stelt zich regelmatig op de hoogte van de manier waarop hulp moet worden geboden. Daartussendoor heeft hij dan nog besprekingen; gistermiddag o.a. in Den Haag. De Prins met zwemvest aan arri veert op Ypenburg. (Foto v. d. Reijken-Delft) „DORIS RIJKERS" OP STREKDAM Volgens bericht van Scheveningen radio is de reddingboot „Doris Rijkers" uit Den Helder, die deelneemt aan het reddingswerk in Zeeland, op de strek dam bij Zierikzee gelopen. Het bootje zit 300 meter ver op de strekdam. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Rouveen (toez.). W. Vroee- lndewey te Blelswiik. Te Zandvoort J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.), H. Roest te Beuningen. GEREF. GEMEENTEN. DS A. F. L. V. HENGEL t Te Hollandsohe Radlne is in de ouder dom van 78 jaar overleden ds A F. L. v. Hengel. emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk. Ds v. Hencel werd in 1874 geboren en in 1900 candldaat ln Noord-Holland om 28 Aug. van dat jaar te Borssele het predik ambt te aanvaarden. In ln' 1 verkreec hii eervol emeritaat ln verband met zlin be noeming tot Prot. godsdienstleraar bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, Hii ls aldaar werkzaam creweest tot 1941 toen hi( eervol ontslag ontving waarna hii zich metterwoon te Haren (Gron vestiede. Ingevolge ziln wens ls zitn stoffeliik over schot ln alle stilte ter ruste geleed. DS B. RICHTERS NAAR INDONESIË. Ds B. Richters, directeur van het Zen- dlngscntrum van de Geref. kerken in Ne derland en scriba van de Raad van samen werking voor de correspondentie met In donesië zal gedurende de vier zomermaan den een oriëntaUe-rels naar Indonesië maken. INSTELLING COMMISSIE VOOR DE COÖRDINATIE VAN HET THEOLOGISCH ONDERWIJS. Naar wil vernemen ls op Initiatief van de Raad van Kerken een commissie Inge steld. die de taak heeft om de moee- liikheden te bestuderen tot oprichting van een volledige Theologische Hogeschool, uitgaande van de Protestantse Kerken in Indonesië. Het ls de bedoeling om de te genwoordige Hogere Theologische School over te dragen aan deze op te richten Theologische Hogeschool. Voorts heeft de ze commissie tot taak om voorstellen ln te dienen betreffende de coördinatie van het Theologisch onder wils in Indonesië. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 Febr, Veemarkt. Aanvoer: stieren 6. melkkoeien 25. vette koeien 250, vare koelen 88. nuchtere kalveren 265, vette schapen 300. vette lammeren 522. varkens (zeugen) 28. paarden 10. geiten 7. totaal 1509. Notering: (s sohoon ge wicht. 1 levend gewicht). Stieren (sl.) 830—1000 per stuk, s. 2.30—2,60, melk koeien 8001175 per stuk. vette koelen 850—1050 p. s„ s: 2 20—2,90. vare koeien 550—800 p. st.. pinken 350575 p. st.. vet te schapen 90125 p. st,. vette lammeren 65—95 p. st.. paarden 7501100. gelten 1530 p. st. Handel voor stieren, melk-, vette en varekoeien: kalm. pinken, vette, nuchtere kalveren en paarden en celten: matig, schapen en lammeren: vrij goed. LEIDEN. 6 Febr. Kaasmarkt. Aangevoer de partlten Goudse kaas 9. Notering: Goudse le kwal. 2,262.32. Goudse 2e kwal. 2 192.25. handel matig. BARNEVELD, 5 Febr. Eiermarkt. Aan voer ca 900.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: f. 15.0015,50, algemene prhs f 15.25 per 100 stuks, kiloprijs f. 2.52. Veluwse eïervelllng „Barneveld-Ede". Aanvoer ca 700.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 57 60 gram f. 14.75— 15.01, eieren van 60/65 gram f. 15.18 16.08 alles per 100 stuks. Vorst De Bilt venvacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord- Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 7 FEBRUARI Zon op: 8 11 uur; onder: 17.39 uur. Maan op: 2.29 uur; onder: 10.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.12 en 20.38 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2