Zeeuws maar Vlaanderen wist hem te zag de dood verdrijven Credieten voor getroffen middenstanders Engeland komt nader tot de E*V+G+ SAMENWERKING IN LUCHTMACHT Nieuwe overstromingen in België 3i.M. JCaningin JuCiana Üezacht eaacué'ó Formosa in het Britse Lagerhuis Geen agressieve bedoelingen Egypte dreigt Dulles stelt ultimatum Zware eisen voor Oradour VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Toen wij Zondag, de eerste Febru ari, op een wat later uur dan ge woonlijk ontwaakten, was het markt terrein van Axel gevuld met zware vrachtwagens, terwijl mannen met schoppen aankwamen om ergens de helpende hand te gaan bieden. Spoe dig daarna maakten de radioberich ten de doorbraakrampen bekend. Temeuzen bracht ons de eerste kennismaking met de ellende; in de stad stond op enkele plaatsen meer dan een meter water. Verder ont dekten we dat de Nieuw-Neuzenpol- der geheel onder water stond en we vernamen, dat bij de ontruiming een baby om het leven was gekomen. Door Terneuzen gingen we naar „Noten". Hier deden de beschadi gingen aan de binnenkant van de dijk door de woedende overslaande golven bij een volgende hoge vloed het ergste vrezen. Toen we uit de auto kwamen bleek de orkaan hier zo hevig te zijn. dat het onmogelijk was verder te lopen. Waar eens het „Notense Pol- dertje" lag, was het een ziedende watermassa, die bijna gelijk stond met het wegdek. Een landbouw- schuur was door het water totaal weggeslagen, stukken hout kwamen aandrijven aan de dijk en werden gretig door de honderden, die hier koortsachtig werkten gebruikt als versterkingsmateriaal voor de nieu we zee v/er ing. Een vierjarig dochtertje van een der bewoners verdween tijdens de redding in de golven en verdronk. "De toestand van de Slaperdijk, deed het ergste vrezen. Men wilde koste wat het kost deze dijk behou den om een grotere ramp te voorko men. In de omgeving van de Perkpolder bleek de Noordwester storm danig te hebben huisgehouden. Ossenisse was aan alle zijden door de golven om spoeld en er waren grote gaten ge slagen in de zeedijk, waarvan, het dichten moeilijk moest worden ge acht. Toch werd er gewerkt en ge zwoegd, zolang het maar enigszins mogelijk was, totdat tenslotte de stij gende vloed een terugtocht over de dijk onmogelijk dreigde te maken en men wel moest wijken. De Wals oorden ondergingen eenzelfde lot. Van de Kruispolder en Duiven- hoek was een uitgestrekte vlakte on dergelopen. In de dijk zaten een paar gevaarlijke gaten. De doorbraak in de nacht was zo onverwacht ontstaan, dat een twee tal huizen, waarin zich acht personen bevonden, volledig- werden wegge vaagd. Een zoontje van een van die gezinnen kon nog gered worden. Toen wij later op de avond nog Steeds meer berichten over de juiste toedracht van de ramp bsreiken de buitenwereld. Een journalist in Axel, Zeeuws Vlaanderen vertelt in bijgaand artikel hoe de strijd gestreden én gelukkig gewonnen werd op zijn eiland. Verlof voor militairen uit noodgebied Zodra de toestand is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de eva cuatie en de registratie, zal aan het militair personeel uit de geteisterde gebieden in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht buitengewoon verlof worden verleend tot familie bezoek van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen nadere regelen wor den vastgesteld. Aldus luidt een bekendmaking van de chef marinestaf, de chef generale staf en de chef luchtmachtstaf. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de genoemde autoriteiten niets liever zouden doen dan de militairen, afkomstig uit de geteisterde gebie den, met verlof zenden. De autoritei ten achten het echter niet verant woord, thans reeds verlof te geven. In aansluiting hierop wordt mede gedeeld dat dit verlof alleen bestemd zal zijn voor personeel dat in Neder land werkelijke dienst verricht. eens op de bedreigde plek bij Othe- ne kwamen, ontmoetten wij op de toegangsweg enkele achteruitrijden de vrachtauto's. We moesten zien dat de weg zo spoedig mogelijk vrij kwam om alle vrachtwagens nog" te kunnen redden. De dijk was doorge broken. Al het werk had niet mogen baten. Omstreeks een uur in de nacht kwam een geheel nieuw plan ter ta fel. De ingenieurs van de rijkswater staat hielden het voor mogelijk, en als het gelukte zou het grootste ge vaar in de omgeving zijn weggeno- men. Opnieuw trok een geluidswa gen door Axel en riep mensen op die j hun krachten wilden geven, met hulp van militairen uit Weert werd aan de uitvoering begonnen. Toen de Maandagmorgen aanbrak was het re sultaat verbijsterend. Wat slechts enkele uren geleden een kokende golvenmassa was, was nu bijna een droge polder. Het plan was voorlopig gelukt. Maandag tegen de avond kreeg de dijk al enige hoogte. Dinsdag was men bij de paal, Dui- venhoek en Kruispolder de situatie volkomen meester. Op Duivenhoek heeft de zee nog een slachtoffer ge maakt. Het geredde jongetje was in middels in het ziekenhuis te Hulst overleden. We vonden in de Kruis- Duinversterking in het Westland In overleg met de omliggende ge meenten hebben dijkgraax en hoog heemraden van het hoogheemraad schap Delfland besloten de duinen en het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek af te sluiten in verband met het uit voeren van dringende herstelwerk zaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken ministeries besloten tot onmiddellijke opruiming van de bun kers in het kustgebied van het hoog heemraadschap. Hierbij is het corps der genie ingeschakeld, versterkt met genietroepen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bun kers is reeds gistermiddag een aan vang gemaakt. Het college van dijkgraaf eri hoog heemraden, dat gisteren de hele dag in vergadering bijeen is geweest, heeft voorts besloten dat het her polder het ontzielde lichaam van een stel van de zeewering met de meeste der vermisten. Ook in de omgeving spoed ter hand moet worden geno- van Walsoorden en KlevershiSe be-1 men. »Er is een rapport samenge- heerste men de situatie voorlopig.steld, dat echter nog zeer voorlopig Ook onder Ossenisse en Zeedorp was is en niet kan worden gepubliceerd. de toestand sedert Zondag verbe terd. Met het oog op de eventuele risico's verbleven de bewoners des nachts nog elders, maar overdag wa ren ze alweer druk bezig orde op za ken te stellen. Alleer. ten Westen van Terneuzen in de Nieuw-Neuzenpolder was de toestand Dinsdag nog niet van ge vaar ontbloot. In samenwerking met het Nationale Rampenfonds heeft het ministerie van Economische Zaken een regeling getroffen om de middenstanders, die door de watersnood schade hebben geleden en financiële moeilijkheden ondervinden, te helpen hun bedrijf aanstonds te kunnen voortzetten. Voor deze hulpverlening gelden de volgende regelen: 1. De noodcredieten worden ver- verstrekt ten behoeve van am- bachts-, winkel-, grossiers- en dienstverleningsbedrijven. 2. Slachtoffers van de nationale ramp kunnen, wanneer zij finan ciële moeilijkheden ondervinden bij de directe voortzetting of her vatting van hun bedrijf renteloze voorschotten ontvangen voor de aanvulling van voorraden, herstel van machines en bedrijfsinrich ting. 3. Het te verstrekken crediet zal in het algemeen maximaal 4000 be dragen. 4. Eventuele latere uitkeringen van geleden schade zullen worden aan gewend tot aflossing van de opge nomen credieten. 5. De eredietaar/vragen zullen wor den behandeld door de Nederland se Middenstandsbank. Aanvragers kunnen zich van Zaterdag af wen den tot het dichtstbijzijnde kan toor van die bank bij de plaats hunner inwoning Er zijn bijkan toren in Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Breda, Goes, Middelburg en Terneuzen. MR. KESPER OP GOEREE- OVERFLAKKEE. Gisteren vertoefde mr. L. A. Kes- per, Commissaris der Koningin in dë provincie Zuid-Holland, de gehele dag op Goeree en Overflakkee. dit maal bezocht hij het oostelijk deel van het eiland. Gedeputeerde Staten van Zuid- Daaruit blijkt echter wel dat de werkzaamheden een groot bedrag zullen vorderen. Alleen reeds voor het opruimen van de bunkers heeft de regering een crediet van een mil- lioen gulden beschikbaar gesteld. Met de eerste herstelwerkzaamhe den is reeds een aanvang gemaakt in Scheveningen, waar de basaltbe- kieding van de stiandhoofden was on- derspoeld. Voor het herstel van de strandhoofden zal vermoedelijk ge bruik kunnen worden gemaakt van de stukken beton welke bij het op blazen van de bunkers vrijkomen. Naar men ons tenslotte mededeelde heeft Delfland ongeveer 20 tot 30 meter duin verspeeld. Op het ogen blik is de toestand echter zo, dat er voor deze omgeving geen gevaar dreigt zolang de vloed niet hoger komt dan Zondagmorgen vroeg het geval is geweest. Uitstel Zuiderzeewerken Engeland heeft Donderdag medegedeeld, dat het bereid is luchtmacht- esquadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg.) Het voorstel is vervat in een memorandum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentijdse commissie van de Europese Verdedigings gemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gedetailleerde plannen genoemd voor samenwerking van de Britse strijdkrachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. De regering zal moeten beslissen, of onder druk van het spoedige her stel der aangerichte schade tot uit stel van de Zuiderzeewerken moet worden overgegaan, meldt de „Tel.". De mogelijkheid toch bestaat, dat zware machines, welke in de Noord- oostpolder en de andere polders var.' de voormalige Zuiderzee gebruikt worden, nodig zullen zijn in Zuid- Holland en Zeeland. Holland komen, ter verzekering van Bovendien is in de Bieschbos veel rijshout weggestroomd en het is de tneart ene In ffonff tron vnl-nw 1 VOOR UITBREIDING VATBAAR. Er worden geen bijzonderheden gegeven over de wijze, waarop de uitwisseling van luchtmacht-esqua- drilles zou geschieden, maar wel wordt een aantal andere methoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opgesomd. Deze methoden omvatten de coör dinatie van de verdediging in de, lucht tussen Engeland en de zes Europese landen, uitwisseling' van stafofficieren en gezamenlijke oefe ning. De Britse voorstellen voor samen werking met het Europese leger in zijn formeringsstadium omvatten verder het verlenen van oefenings faciliteiten, advies over opleiding, het attacheren van Britse officieren bij de staf van de E.V-G. (Europese Verdedigings Gemeenschap), hulp bij het organiseren van tactische oefeningen en het houden van oefe ningen door gemeenschappelijke eenheden. In het Britse memorandum wordt I niet gesproken over het opstellen I van plannen, over inlichtingendien sten of bevelvoering voor operaties, daar deze aangelegenheden door de Noord-Atlantische verdragsorganisa tie (N.A.V.O.)zullen worden behan deld, waarin het Europese leger zou functionneren en waarvan Engeland lid is. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, in het algemeen de Brit se voorstellen lieeft goedgekeurd tij dens zijn besprekingen met de Britse ministers. Voor Bonn „aangename verrassing." De Britse samenwerking met het een snelle gang van zaken, dagelijks bijeen. j vraag, of het Gelderse rijs in de be hoefte zal voldoen. GEëVACUEERDEN KUNNEN ƒ250 P. WEEK OPNEMEN BIJ BOERENLEENBANKEN. Schelde-dijk doorgebroken 22& Op twee plaatsen hebben zich in België nieuwe overstromingen voor gedaan. In de burt van Lillo aan de Schelde, niet ver van de Nederland- De beide centrale boerenleenban- se grens, is er een nieuw gat in de ken te Utrecht en Eindhoven laten zeewering ontstaan. De laatste bruik- weten dat geëvacueerden op hun bare weg tussen Lillo en Antwef- spaarbankboekjes van de Boeremleen- I pen is nu ook onbruikbaar gewor- bank 250 gulden per week kunnén opnemen bij alle plaatselijke boeren leenbanken aangesloten bij een van deze centrales. Indien ook het spaarbankboekje ontbreekt, kan de desbetreffende boe renleenbank een bijzondere regeling treffen in overleg met de centrale bank. Giften voor h Nationale Rampen fonds kunnen worden overgemaakt via de boerenleenbanken. Geëvacueerde kassiers van boeren leenbanken uit de noodgebieden den. Er worden plannen ontworpen om de duizend inwoners van Lillo, die nog in hun dorp wonen, ook te eva- cuëren. Vijfhonderd mensen zijn al eerder naar andere plaatsen overge bracht. Gisteren heeft de vloed bij Meche- len nieuwe overstromingen veroor zaakt. Het water bereikte een hoog te van 40 c.m. maar trok zich later op de dag weer terug. Het verkeer moest gedurende enkele uren stil gelegd worden. Het oude gat in de wordt verzocht, hun adres op te ge- I dijk van de Rupel is tien meter bre ven aan hun centrale bank. J der geworden. 1400 in reserve worden gehouden om, indien nodig, onmiddellijk te kun nen optreden. In de streek, omvatten de Kallo, Zwijndrecht en Be vei en- Waas, is de toestand critiek. De ver sterkingen, die Wv. ensdag waren aan gebracht, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag wegge vaagd. Het waterpeil is een meter geste gen. Het fort St. Maria is door het Dijken in Lincolnshire bezweken weer Opnieuw stroomde in de afgelopen nacht zeewater door de straten van de dorpjes Mablethorpe en Sutton aan de kust van het Engelse graaf schap Lincolnshire Een hoge vloed, die dooi stormachtige winden op de Noordzee werd opgezweept, brak door de inderhaast herstelde dijken, maar toen de dag aanbrak, bleek, dat de haastig herstelde Britse zeewerin- gen overal elders de proef hadden doorstaan. Bij het eiland Canvey, het meest getroffen punt van Engeland, trok het getij voorbij zonder verdere schade aan te richten. Nabij King's Lynn, in het graafschap Norfolk, waar de rivier de Ouse haar dijken heeft doorbroken, werd een bark met 30 of 40 soldaten van de Engelse luchtmacht meegevoerd en strandde op overstroomd land. Niemand van deze groep werd evenwel gewond. De plaatsjes Mablethorpe en Sut ton, waar zich de nieuwe dijkdoor braak voordeed, waren al geëvacu eerd, zodat er geen nieuwe slachtof- H. M. Koningin Juliana heeft gistermiddag, vergezeld door haar particuliere secretaresse Mevrouw SmittAvis een bezoek gebracht aan enige evacuatie-centra. H. M. de Koningin bezocht de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd, en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit door gangscentrum. Later begaf H. M. zich naar Amersfoort. H. M. Koningin Juliana in gesprek met evacué's te Utrecht. water omringd en slechts met vaar-1 fers vielen, tuigen te bereiken. De officiële dodenlijst is thans 265. voorgenomen Europese leger vorm de een belangrijk onderwerp van de besprekingen, die Foster Dulles Don derdagavond met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgens een West-Duitse regerings woordvoerder is het Britse memo randum voor West-Duitsland een „aangename verrassing". In Franse regeringskringen gaf men Donderdagavond uiting aan de hoop, dat de Britse plannen voor sa menwerking met de E.V.G. slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijd krachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voorstellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men besefte, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, die met de kwes tie te maken hebben, op hoger ni veau zullen moeten worden bespro ken. Premier Mayer en minister van buitenlandse zaken Bidault zullen de volgende week in Londen bij de Britse regering er op aandringen het zij volledig deel te nemen aan het verdrag inzake de E.V.G., hetzij zeer nauw met de gemeenschap samen te werken. De ministers zullen betogen, dat het Britse standpunt een der be slissende factoren zal zijn voor het al dan niet ratificeren van het ver drag door de Franse Nationale Ver gadering. Nog slechts een begin. In bevoegde Britse militaire krin gen te Parijs wordt verklaard, dat hét Britse memorandum over de E. V.G. een beginpunt voor onderhan delingen is over de wijze, waarop Engeland de nauwste betrekkingen met het Europese leger kan onder houden, zonder volledige eenmaking. T" het begin zou de samenwerking De Britse minister van buitenland se zaken. Anthony Eden, heeft Don derdag in een debat in het Lager huis naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „deneutrali- sering" van Formosa verklaard, dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Formosa geen agressieve bedoelingen inhoudt ten op'icht van continentaal China. Eden deelde me-'e, dat zowel hij als premier Churchill vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voorkomen. De voormalige Lafoourminister van buitenlandse zaken, Herbert Morri son, opende het débat, dat door de labouroonositie was verzocht. Hij zei- de: dat Eisenhowers besluit vriiwel een aansnoring aan Tsjang Kai Siek was om het vasteland aan te vallen, met impliciet, de garantie, dat de Amerikaanse marine niet tusssenbei- de zal komen, indien een dergeliike aanval wordt gedaan. Eden zei. dat het hem toescheen, dat de zelfbe heersing der Amerikanen zeer op vallend was geweest rekening hou dend met het feit, dat zij in Korea verliezen hadden geleden in totaal 128.000 man. DE EERSTE AANVALLEN Op 9 Januari zijn goed uitgeruste natiónalistische-Chinese troepen op de kust van Rood China geland en hebben zich daar aangesloten bij de guerrilatroepen, die tegen 't regiem van Peking strijden. Dat is eerst thans bekend gemaakt door het nationalis tische persbureau Tao Tao. De troepen zijn volgens het bericht in vijftien jonken van Formosa naar het vasteland overgestoken en ruim twintig kilometer ten Noorden van Amoy aan land gegaan. Terstond zijn toen twee communistische divisies naar de landingsplaats gezonden maar toen die daar arriveerden, wa ren de invallers al verdwenen. Daar op is in het gehele gebied de staat van beleg afgekondigd. het nauwst zijn tussen de Britse luchtmacht en de luchtmachten van de EVG-landen. Deze samenwerking zou later kunnen worden uitgebreid tot landstrijdkrachten. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, die op zijn rondreis door Europa thans Bonn bezoekt, heeft volgens een hoge ambtenaar van de West- Duitse regering tijdens besprekingen met West-Duitse politici in ronde be woordingen doen weten, dat Ameri ka zijn tegenwoordige hulp aan Eu ropa niet zal voortzetten, indien er tegen de maand April geen grote voortgang zal zijn gemaakt met de gemeenschappelijke Europese defen sie. Intussen is een gerucht, als zou minister Foster Dulles het ultima tum hebben gesteld dat Engeland voor 2 April volledig zou moeten deelnemen aan de Europese samen werking op straffe van gespeend te blijven van Amerikaanse militaire en economische hulp, gisteren te Londen officieel tegengesproken. De officier-fiscaal bij de krijgs raad te Bordeaux heeft tegen zes Duitsers, die in het proces-Oradour terechtstaan, de doodstraf geëist; in vijf gevallen echter bij verstek. Slechts de vroegere Feldwebel Karl Lenz was bij dit requisitoir aanwe zig. Tegen zes eveneens aanwezige Duitsers vorderde de officier-fiscaal, i troepen weigeren overste Gardon, onbeperkte tucht- ket land te verlaten, dan zal Egypte - - - zijn toevlucht nemen tot de strijd op alle gebied, zelfs als dit moet leiden tot bloedvergieten Aldus een ver klaring van m_joor Saleh Salem, voornaamste adviseur in de kwestie over de Soedan'van de dictator van Egypte, generaal Naguib. Salem zei: „Ti j zullen de (Britse) t Opstandiger: hebben in Kenia een imperialisten vragen het land te ver- bosbrand gesticht, die ten Noorden laten. Als zij het doen, dan zullen van Nairobi reeds meer dan 1200 zij zich nodeloze moeilijkheden be- hectaren waardevolle cederbossen huisstraf, hetgeen neerkomt op le venslang. BRANDSTICHTING IN KENIA ,1 sparen en onze vriendschap krijgen, Maar als zj het niet doen, dan zul len wij onze toevlucht nemen tot drastische maatregelen, zoals gene raal Naguib zelf heeft gezegd." Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram", dat betrouwbare Egyp tische bronnen aanhaalt, „heeft de regering van generaal Naguib voor lopig het laatste v/oord gezegd in de kwestie met Engeland over de Soe dan. Van Engeland wordt verwacht, dat het met een dui elijk ja of neen te kennen geeft of het i,i deze kwes tie al dan niet op d voorstellen van Egypte wenst in te gaan." ATOOMGELEERDE DOODGESTOKEN De Amerkaanse atoomgeleerde Ja mes Doyle, werd gisteravond in de hall van 't flatgebouw te New York, waarbij hij assistent van 'n de meest vooraanstaande Amerikaanse atoom geleerden dr, John B. Dunning van de Columlbia-universiteit. heeft vernield en die men nog niet meester is, aldus heeft Donderdag een officiële woordvoerder verklaard. Honderden boswachters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het graven van een grote greppel. De brand ontwikkelde zich in het gebied, dat enige weken geleden het centrum van massale verdrijving van stamleden der Kikoejoes was. Ver kenningsvliegtuigen hadden kort na de ontdekking van de brand zeven mannen waargenomen bij de vuur haard, aldus de woordvoerder. De regering van Kenia besloot Donderdag alle Kikoejoes te verwij deren uit een uitgestrekt gebied waar onlangs de „Mau-Mau" een aantal aanslagen heeft gepleegd. De Kikoejoes moeten dit gebied vóór Maandag a.s. te middernacht hebben ontruimd. Voorts zal het gehele gebied der Kikoejoes tot „speciaal terrein" wor den verklaard, hetgeen de politie en de militairen het recht zal geven te schieten op een ieder, die niet 'ge hoor geeft aan sommaties.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5