Nare dagen LORRIE Vrije prijsvorming van landbouwgronden ongewenst Helpt allen GIRO 9575! VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE LF1DSE COÜKANI TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Aldus de mening van Stichting De Stichting voor de Landbouw heeft in een adres aan de Tweede Kamer medegedeeld, de vrije prijs vorming van de landbouwgronden niet gewenst te achten. Het hoofdbestuur is hierbij in grote meerderheid tot de navolgende con clusies gekomen. a. Een vrije prijsvorming van land bouwgronden in ons land onder de huidige omstandigheden is onge wenst. Dit wordt o.m met het vol gende gemotiveerd.: Uitbreiding van ons landbouw-areaal kan in hoofd zaak nog slechts door kostbare land- aanwinningswerken geschieden. Gro te oppervlakten landbouwgrond zijn nodig voor burgerlijk gebruik. Dien tengevolge bestaat er een sterke wanverhouding tussen vraag en aan bod van landbouwgronden. Deze wanverhouding heeft een thans aller- wege aanvaarde beheersing van de vrachtprijzen in het leven geroepen. Deze is bedoeld om het inkomen van de pachter te beschermen. Bij vrije prijsvorming zou ook de bescherming welke de pachtwetgeving de pachter geeft t. a. v. de zekerheid van het gebruikt gebied in het gedrang kun nen komen.. Gelet; op de grote vraae zullen de koopprijzen van los land stijgen boven die van boerderijen. b. Deze prijsbeheersing dient op 'n reële basis te geschieden. De stichting kan zich verenigen met een prijsbe paling, welke de regering voorstelt, n.l.: de pachtprijs verminderd met de lasten te kapitaliseren tegen een nader aan te geven rentepercentage. Deze kapitalisatievoet zou lager moe ten liggen dan het gemiddeld over een langere periode geldende ren dement bijv. 75 pet, van langlopende staatsobligatie^. Een systeem van 'n gedifferentieerde rente-voet, bijv. 'n hogere rente voor de zeeklei-gebie den dan voor de zandgrond, zou wel een aanpassing kunnen betekenen aan de bestaande toestand, doch houdt tezelfdertijd en zekere door braak in t.a.v. de doelstelling van de prijsbeheersing. Een standpunt hier omtrent, evenals over de moeilijke vraag van de honorering van het ge bouwenkapitaal, zou de stichting voor Levenslang geëist wegens moord Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grond werker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, levenslang gevangenisstraf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden te zamen op Woensdag 30 Augustus jl. deze oude man met een hamer en een broodmes des morgens bij het krie ken van de dag m zijn tuin van het leven te hebben beroofd. Twee da gen tevoren hadoen zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen ver scheen de tuinder door een toeval te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder ge werkt en meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Met zijn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens porte feuille te ontroven. Zij wachtten de tuinder op de be wuste morgen op brachten hem met de hamer en het mes met vereende krachten ernstige verwondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waarin ƒ7000,— bleek te zitten, en spoedden zich daarna op de fietsen naar hun werk. Maar voor hij de laatste adem en kele uren later uitblies, vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om 6 uur die morgen vond, wie de daders waren geweest. De mannen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. Thans is te gen beiden levenslang geëist. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopathische eigen schappen verminderd toerekenings vatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering ge steld, toen hij had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauf feur te Alkmaar. De oudste werd door zijn verdediger geschilderd ais een fantast zonder wilskracht. de landbouw zich nog willen voor behouden. c. De prijsbeheersing dient effec tief te zijn en met aanvaardbare mid delen te worden nagestreefd. De hui dige toestand in dit opzicht laat vol gens de Stichting alles te wensen over. Het is een grote uitzondering indien een perceel of boerderij, welke niet voor lange tijd is verpacht, voor een tegenprestatie wordt overgedra gen, welke gelijk is aan het door het prij zenbureau op advies van de Grondkamer toegelaten bedrag. Dit ondermijnt in hoge mate de eerbied voor de wet en het overheidsgezag. d. Als aanvaardbare middelen, welke de naleving van de prijsbeheer sing kunnen bevorderen, zijn te be schouwen: j 1. Het verlenen van een voorkeurs- recht tot koop aan de zittende pach- j„o r>„t ter echter met de mogelijkheid van I demer vertelde? Dat hij Werkelijkje kunt Lodaline voor alles en nog wat gebruiken. Denk eens aan badkuip en was tafel. En weet je wat mijn krui- uitzondering. 2. Het invoeren van een verbod tot koppelverkoop. Met genoegen is ge constateerd, dat bij de tweede nota van wijzigingen dit wordt voorge steld. 3. Het opnemen van een regeling als voorkomt in art. 34 Registratie- wet, waardoor bereikt wordt, dat overdrachten als gevolg van schei dingen en delingen onder de prijs beheersing zullen vallen, indien de deelgerechtigden uitsluitend door overdracht onder de levenden tot een aandeel in de onverdeeldheid zijn gerechtigd Scheidingen en delin gen van nalatenschappen zullen hier dus buiten vallen. „LANGZAAM RIJDEN" MAAR NIET LANGZAAM GEREDEN In de jongste zitting van de Apel- doornse kantonrechter had zich te verantwoorden de vrachtwagenchauf feur H. van D. uit Nunspeet, die zidh last meer heeft van aangeslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Lodaline gedrenkt, af wrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon op drogen en de eerste dagen slaan de ruilen niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE Uier in!" (Advertentie). Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. HILVERSUM II, 298 m. 7.00--24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Geestelijke liederen. 7.45 Mor- gengebed en Liturgische Kalender. niets gelegen had laten liggen aan Promenade Orkest. 8.55 Gramofoon- de door de overheid geolaatste bor-8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 den niet harder te rijden dan 15 km. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 per uur tussen de dorpen Vaassen en Eemst, in de gemeente Epe, op de Rijksweg ApeldoornZwolle. Dat verdachte over zijn overtre ding niet te licht moest denken, werd hem aan het verstand gebracht door de ambtenaar van het O.M., die mededeelde, dat bedoeld weggedeelte in de wisselende vorst- en dooi- perioden aan het eind van het vorig jaar, een schade had opgelooen van niet minder dan f 500.000. Het betref fende weggedeelte was begin vorig jaar geheel vernieuwd. Het O.M. weet dit voornamelijk aan de te grote snelheid, waarmede de automobilisten dit weggedeelte hadden bereden. Verdaöhte verklaarde, de borden te hebben gezien en ter harte te heb ben genomen, docht hij was onwil lekeurig iets sneller gaan rijden. Bo vendien bemerkte Van D. dat het langzaam rijden niet bepaald bevor derlijk was voor de motor van zijn vrachtwagen met aanhang. De eis luidde 6,— boete subs. 2 dagen hechtenis, doch de kanton rechter, die wel van mening was dat verdachte te snel had gereden over bedoeld weggedeelte, ontsloeg hem niettemin van rechtsvervolging Hierbij overwoog de kantonrechter dat de geplaatste borden geen rechts grond hadden, omdat het weggedeel- waar ze stonden, niet in de be bouwde kom lag. De kantonrechter was voorts van mening, dat de Provinciale Water staat van Gelderland met deze bor den zijn boekje te buiten was gegaan Men had het verkeer in die wisse lende vorst- en dooiperioden moeten omleggen. SPORT VOETBAL. OOK GEEN VOETBALWEDSTRIJDEN. Het bestuur van de KNVB, in bijzon dere vergadering bijeen in verband met de nationale ramp, deelt mede, dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewedstrijden zijn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB-bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. Vanzelfsprekend zijn ook alle wed strijden van de LVB afgelast. ASC—LFC. Zaterdagmiddag voor het Rampenfonds. Door de voetbalverenigingen ASC en LFC zal Zaterdagmiddag te half vier ten bate van het Nationaal Rampenfonds op het ASC-terrein aan de Kempenaer- straat te Oegstgeest een wedstrijd wor den gespeeld. De gehele bruto-opbrengst van deze wedstrijd zal gestort worden in het Rampenfonds. DUITSE VOETBALBOND BETUIGT DEELNEMING. De voorzitter van de Duitse Voetbal bond, dr. Pecco Bauwens. heeft bekend gemaakt, dat hij de heer K. J. J. Lotsy heeft voorgesteld binnen de kortst mo gelijke tijd een in Duitsland te spelen wedstrijd te organiseren tussen een Duits en een Nederlands vertegenwoor- Verdrijf de periodieke pijnen I? en dat lome, lusteloze gevoel^ ZWEMMEN. JAARVERGADERING DE ZIJL. In een van de bovenzalen van de „Harmonie" hield de Leidse Zwem- en Polovereniging .,De Zijl" haar jaarver gadering. Na voorlezing der notulen werden de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester onder applaus goedgekeurd Alle bestuursleden werden bij accla matie herkozen, terwijl in de bestaande vacature de heer J. Onderwater werd benoemd. De verdere punten gingen vlot onder de hamer door en alleen een technische wijziging van de contributie kreeg enige bezwaren. Op verzoek van een der aanwezigen werd aan de vergadering gevraagd het bestuur te machtigen een bedrag van ƒ200.in het Rampenfonds te storten, digend elftal. De netto-opbrengst van wat met grote meerderheid werd deze ontmoeting zou ten goede komen vaard. Op voorstel van de voorzitter aar de door de overstromingen getrof- werd de feestavond op 14 Febr. gezien fen Nederlandse voetballers. de omstandigheden tot een nadere da tum verschoven, waarna sluiting volgde. BILJARTEN. ZONDAG A S. GEEN BILJARTWEDSTRIJDEN. In verband met de nationale gedenk dag heeft het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Biljartbond alle dis tricten en gewesten verzocht de vast gestelde wedstrijden voor Zondag a.s. af te gelasten. SCHIEDAMSE DRUKKERIJ VRIJGESPROKEN, Conform het vonnis van de kan tonrechter, sprak de Rotterdamse Rechtbank gisterochtend de 51-jarige H. L. J. R. uit Wassenaar vrij. Deze zou als medefirmant 40.000 biljet ten hebben laten drukken, die over eenkomst hebben vertoond met bil jetten van een gulden. R. was mede vennoot van de koninklijke drukkerij Roelandse uit Schiedam. Gramofoonmuiziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram'ofoonmuz. 1100 Voor de zieken 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. (12.30--12.33 Land- en tuin'oouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Lunchconcert. (In de pauze: Gramo foonmuziek). 14.00 Boekbe^nreking. 14.10 Gramofoonmuziek. 14.20 Engel se les 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van T.etteren en K'msten 1 15.55 Radio Philharmonisch Orkest. 16.30 „De Schoonheid van het Gre goriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerd muz'ek. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18 25 P'ano, ham mondorgel en zang. 18.40 Regerings- i'it'endinjg: „Zoeklicht or> de Wester se Defensie,,' 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.20 Paidements- overdcht 19.30 GranKbfoonmu'ték. 20.20 „Lichtbaken." ea"serie. 20.00 10° Jaar Kromstaf". 21.00 Gevari eerd nrovramma. 21.50 Actualiteiten. 92 00 Amusementsmuziek. 22 20 „Wij k'ideo de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.00 ''4.00 G>-amofoonmuziek. 7.0n VARA. VPRO. 10.20 VARA 1930 VPRO. 22.002A00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- foonrr*uziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 818 Gramofoon muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.25—9.40 Water standen) VPRO: 10.00 „Tndelijk uit geschakeld." causerie. 10.05 Morfen- wiiding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.30 Vi ool en oiano. 12.00 Gramofoonmuz.1 <'2 3012.33 Land- en tuinbouwme- dedelinigen). 13.00 Nieuws. 13.15 Co'jnmentaar. 13.20 Metropole or kest en solist. 13.50 Radioweekiour- naal. 14.15 Gramofoonmuziek. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Gramofoon muziek 15.15 „Het centvale vriend- schaosfeest Pasen 1953". 15.30 Gra mofoonmuziek 15.45 „Van de wieg tot het graf." causerie. 16.05 Gra mofoonmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Philbai-monisch orkest en. so list 17.15 Voor de ieugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18 20 Hawaiian- m'uziek. 18.45 Gramofoonmuz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 .Passenartout," causerie. 19 40 „Het Oude Testament in deze tijd," cau serie. 19.55 „Deze week," causerie. VARA- 20.00 Nieuws. 20.05 Gevari eerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.40 „Onder de pannen,,' hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramo foonmuziek. SCHAATSENRIJDEN. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE TONSBERG. Op de tweede avond van de interna tionale wedstrijden te Tonsberg was het droog weer, maar een felle zeer koude wind blies over de baan. Dat de Neder landse rijders zich in prima vorm be vonden bleek wel uit het feit, dat Kees Broekman het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24,0 sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het j vorig seizoen onder heel wat betere om- standigheden werd gemaakt, met vele seconden verbeterde en dat Wim van, der Voort het baanrecord op de 1500 m„ EUROPEES KAMPIOENSCHAP 71/2. dat in het bezit was van Roald Aas. j beneden de 2 min. 20.0 sec. bracht. Van Te Viersen in Duitsland werd een de vier afstanden bezetten de Neder- aanvang gemaakt met het tournooi om landers drie maal de eerste plaats en j het Europees kampioenschap 71/2, twee maal de tweede. Dat niettemin waaraan onze landgenoten Van de Pol Finn Hodt eerste werd in het algemeen i en Metz deelnemen, klassement dankte de Noor aan zijn ppr<rtp sterke 500 meter, welke hij op de eer- ste avond in 43.0 sec. reed, waarmee hij j Van Hassel^ bijna drie seconden voorsprong ver- i Vingerhoedt voor onze landgenoot viel in te halen j De uitslagen luiden: Rudolph 1500 m.: 1. Wim van der Voort (Ned.) j Spielmann 2.19.8 (nieuw baanrecord); 2. Finn Hodt rjiimichc (Noorw.) 2.21.1; 3. Kees Broekman,R i h (Ned.) 2.21.6; 4. Odd Pedersen (Noorw.) ,ne"-"ei 2.23.8; 5. Leif Dyngeland (Noorw.) Luetgehetmann luiden: 300 17 77 17.64 258 17 65 15.17 300 21 88 14.28 190 21 66 9.04 300 23 62 13.04 249 23 46 10.82 300 29 77 10.34 248 29 32 8.55 300 14 88 21.42 65 14 24 4.64 300 16 66 18.75 201 16 32 12.56 jor (Zweden) 2.26.4; 9. Hugne Petter- jReicher sen (Noorw.) 2.26.5; 10. Yngvar Karl- j sen (Noorw.) 2.27.9; 11. Anton Huiskes rjAMMEN (Ned.) 2.28,0. 5000 m.: 1. Kees Broekman 8.21.31 HUISMAN SPEELDE SIMULTAAN, (nieuw baanrecord); 2. Anton Huiskes 3.29.1; 3. Finn Hodt 8.33.7; 4. Wim van Gisteravond organiseerde de Leidse der Voort 8.34.8; 5. Yngvar Karlsen j Damvereniging (LDV) in „De Kleine 8.39.8; 6. Hugne Pettersen 8.41.7; 7. Pat Burcht" een bijzondere avond voor McNamara 8.44.5; 8. Odd Pedersen 8.45.1. 'dammers, niet aangesloten bij een plaat- Het eindklassement luidt: 1. Finn selijke vereniging. Hodt (Noorw.) 193.720 pnt.; '2. Kees Na een kort welkomstwoord van Broekman (Ned.) 194.607 pnt; 3. Anton voorzitter B. de Kier, herdacht hfj de Huiskes (Ned.) 197.310 pnt.; 4. Wim van 'gevallenen maar spoorde toch de jeugd der Voort (Ned.) 198.330 pnt.; 5. Pat aan spoedig de plaats van de ouderen McNamara (V.S.) 198.367 pnt.). )e eindstand daagse luidt: 1. BruneelRyckaert (Belg.) 379 pnt.; 2 StromArnold (Austr.) 254 pnt.; op een ronde: 3. SchultePeters (Ned.) 128 pnt.; op twee ronden: 4. Ockers Van Steenbergen (Belg.) 199 pnt. Alle overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. te doen innemen. Nadat W. Huisman, de enige ongesla- WIELRENNEN. gen speler bij de wereldkampioenschap pen. enkele fraaie partijen uit dit tour nooi had gedemonstreerd kwam deze speler tegen 25 damliefhebbers uit in van de Gentse Zes- een simultaan. Vrij spoedig vielen de eerste slachtoffers, maar toen de tijd verstreken was, had hij de volgende uitslag bereikt: 1 verloren aan H. B. Stipdonk en voorts 7 remises tegen: I, Teleng, C, v. Drimmelen, J. v. d. Lelie, B, Slechlenhorst, P. v. d. Stel, J. C Klerks, H. de Water, aldus een winst VOLLEYBAL. „Cycloon". Wegens de bezetting van de zaal in verband met de waters nood gaat de training voorlopig niet door. Nadere berichten volgen. Het 3e damesteam speelt Maandag 9 Februari om 7.30 uur in de noodcom- petitie tegen Argos A. De wedstrijd wordt gespeeld in de school Potgieter laan (zijstraat Haagweg). SCHAKEN. Ten bate van het Rampenfonds heb ben de heren dr. M. Euwe, L. Prins, N. Cortlever, H. Donner, H. Bouwmeester, T. D. van Scheltinga, J. Barendregt. Ch. Been, prof. dr. A. D. de Groot, J. de Vries, J. van Weering en W. J. Bos gisteravond in de Effectenbeurs te Am sterdam elk tegen omstreeks 20 perso nen geschaakt. De opbrengst bedroeg 1000,—. Dr. M, Euwe boekte het beste resul taat met 1 remise, daarna volgden de heren N. Cortlever en L. Prins, elk met 1 nederlaag, H. Bouwmeester en H. Donner, elk met 2 nederlagen en 2 re- misen, T. D. van Scheltinga met 3 ne derlagen en 2 remisen enz. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND. Voorschoten en Caissa hebben elkaar in Voorschoten ontmoet. De kans om Boskoop in te halen, hebben de Voor schotenaren nog in eigen hand, want zij staan tegen Caissa met 53 voor en de twee afgebroken partijen worden uitge speeld. De gedetailleerde uitslag is Dr. P. Vermet—P. Vlugt V2—V2\ G. P. SluiterF. P. Hemerik l-^-O; J. v. OsW. H. de Savornin Lohman afg.; N. MaarsenJ. Verduyn 10; J. Ver- rips—H. de Koning 0—1; J. J. Braggaar C. Goudberg afg.; C. de WaterG. W. Korree 10; C. M. van RenswouA. v. Ek 01: B, SmitF. van den Bosch 10; H. NoortK. ten Geuzendam Yl—Yl- Totaal 5—3xx. PERS. KAMPIOENSCHAP LSB. In de tweede ronde van de strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van de LSB waren twee partijen be trekkelijk snel beslist. W. G. Demmen- dal overrompelde Jerry Beij in een Weense partij en mr. A. de Groot had met de Tarrasch-varlant van de Franse partij succes tegen F. Teleng. De enige partij, waarin van geen ma terieel voordeel sprake was, was die tussen G. Bosscha en A. Barkema. De nestor van het gezelschap ging zeer j defensief te werk en wat Barkema ook j probeerde winst behalen kon hij niet. De partij werd afgebroken. Vermeld moet nog worden, dat de partij uit de eerste ronde tussen Bar kema en Teleng door Barkema werd gewonnen. De Zwitserse Schaakbond heeft be sloten, dat de wedstrijden van het can- d.idatentournooi voor het wereldkam pioenschap, waarvan de organisatie aan Zwitserland is toevertrouwd, in Sep tember en October a.s. te Zürich en te Neuhausen zullen worden gespeeld. Deelnemers aan dit tournooi zijn Bo- leslavsky, Bronstein, Geiler, Keres. Ko- tov, Petrosyan, Smyslov, Averbach en Taimanov (Rusland). Najdoif (Argent.). Reshevsky (Ver. St.) en dr. Max Euwe (Ned.). De winnaar speelt later tegen Bot- winnig (Rusland), de huidige wereld kampioen, een wedstrijd met de titel als inzet. De zesde party van de tweekamp BotwinnikTaimanov, welke werd af gebroken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, waarmede Botwinnik accoord ging. Botwinnik kan zich wederom kam pioen van Rusland noemen, aangezien hij de tweekamp met 3}^ punt tegen 2\< punt heeft gewonnen. Voor de zevende niaal is Botwinnik kampioen van zijn land geworden. S).e uiandeiCijke auantuten aan 5K.ap.pie 5K.appijj (2) 57 De zaagmachine! Dikke Jantje had de zaagmachine weer aangezet! Snel overlegde Koppie wat hy zou doen. Boven waren Bas Brom en mis schien ook wel Commissaris Grijp graag Die wilde hy gaan halen. Maar in die tijd zou Dikke Jantje mis schien net de prachtige diamant van Wa-Li-Lo vernield hebben! Koppie Kopij liet de deur los en liep weer de gang in. Hy rende naar de werkplaats en keek om de hoek. Ja hoor! Dikke Jant'-e stond by de grote machine en was bezig de grote steen vast te klemmen. Hij had het zeker erg warm. want Koppie zag. dat de zweetdruppeltjes op z'n voorhoofd I stonden. Zou hij Dikke Jantje op zijn rug springen? Maar dat zou niet veel geven, want die man kon hem maken en breken. Neen, hij moestop eens kreeg h.ij een idee Als dat lukte! Op zijn tenen sloop h.j de werkplaats binnen. Dicht tegen de muur gedrukt, ging hij achter een paar machines langs, naar de hoek. Als hij ongezien by die schakelaar kon komen, dan.. DOOR CHARLES GARVICE 91) „Daarom wilde ze dus bij die oude heks gaan wonen, om alleen te zijn. Ja! om alleen gelaten te worden met die schooier!" Alsof hij zich niet langer kon be dwingen, stond hij op en liep op Guy toe. Guy hief zijn hoofd ap, toen Sey mour Meiford dichterbij kwam en de twee mannen keken elkaar strak aan. ,.Ik moet u bedanken, lord Kenda- le, voor de oplettendheid, die u juf frouw Latimer hebt bewezen gedu rende mijn afwezigheid," zei Sey mour Meiford met flikkerende ogen, terwijl een sinister glimlachje om zijn smalle, saamgeknepen lippen speelde. „Bedoelt u, omdat ik zo gelukkig was juist vlak bij haar te staan en haar te kunnen opvangen, toen uw plotseling, onverwacht binnen ko men haar flauw deed vallen?" vroeg G-u.y „Ja en ook uw pogingen om haar te amuseren ten huize van lady Col- lop," zei Seymour, die nauwelijks wist, wat hij zei. „Juffrouw Latimer en ik zijn oude vrienden," constateerde Guy op on verschillige toon. „Ja," zei Seymour, „en u zult bij na broer en zuster zijn, nietwaar, als zij en ik u en Diana getrouwd zijn!" Guy kromp ineen en zijn wenk brauwen trokken zich samen. „Juist," zei hij, „zodra deze inte ressante gebeurtenissen plaats vin den." „Bedoelt u hiermee te veronder stellen, dat zij misschien niet zullen plaats vinden?" vroeg Seymour nog steeds glimlachend. „Wie weet. wat er kan gebeuren?" antwoordde Guy. „Is er nog enige twijfel mogelijk?" zei Seymour uiterst vriendelijk. Van wiens kant? Toch zeker niet van de uwe. Als het noodlot een obstakel zou plaatsen, dat een huwelijk van u met Diana zou verhinderen, dan zou dat een groot ongeluk voor u zijn, nietwaar?" en zijn glimlach werd een honend grijnzen. Guy stopte zijn handen diep in zijn zakken, opdat hij ze meer in be dwang zou kunnen houden en zijn gezicht werd bleek. Hij begreep de steek, die er in die schijnbaar on schuldige woorden opgesloten lag. Hij wist. dat het verbreken van de verloving met Diana een ineenstor ting van Latch am zou betekenen. „Een groot ongeluk", zei hy en toen op zachter toon. nvaar met een gevaarlijk licht in zijn ogen: „Mijn heer Meiford, bent u van plan bele digend te zijn?" „Beledigend?' herhaalde Meiford met 'n lach. „Wat bedoelt u? U hebt mijn grapje toch zeker niet voor ernst opgenomen? O, ik ben er van overuigd, dat u mijn zuster zeer bent toegewijd, anders zou ik er geen granie over maken!" „Neen, dat geloof ik ook niet," zei Guy grimmig. „Hoewel ik niet bele digend wil zijn, moet ik u toch ver tellen, dat ik vanavond niet in de stemming ben om grappies te aanho ren." en hij draaide zich om. Seymour Meiford ging naar de so fa terug, terwijl hij zich zelf met moeite in bedwang hield. „Wel," vroeg Diana spottend, „is alles geregeld? Vechten jullie 't niet uit met pistolen of met een zwaard?" ..W'as het maar mogelijk!" kermde hy. „Maar het is niet mogelijk en daarom kan je beter overeenkomen elkaar op de gewone beleefde en on schuldige manier te haten," ant woordde ze. „Ik ga nu naar mijn ka mer. Je kunt boven komen en me daar vertellen, wat je te zeggen hebt." „Goed," antwoordde hij. „Ik zal een sigaar gaan opsteken en wat kalnver trachten te worden" en hy streek met ziin gloeiende hand over zijn voorhoofd, waarop dikke zweet droppels stonden. Ze stond bestudeerd langzaam op en liep de kamer door. „Goedennacht Guy," zei ze, haar gezicht naar hem opheffend, „Wat zie je er verveeld en humeurig uit! Lorrie is niet echt ziek, weet je. Ze zal mogen wel weer beter zijn. Maak je er niet zo zenuwachtig over." Hij kreeg een kleur. Dan bukte hij zich en rankte haar koel voorhoofd met zijn lippen aan. Met geweld dwong hij zichzelf te zwijgen; hij was immers hulpeloos aan han den en voeten gebonden? Terwijl hij naar de kamer van zijn vader ging, kwam hij voorbij Lor- rie's deur. Hij bleef een ogenblik staan, zijn handen strekten zich ver langend uit naar die levenloze deur en haai* naam trilde op zijn lippen. Met een diepe zucht opende hij de deur van zijn vaders kamer en trad binnen De graaf zat voor het vuur in zijn kamerjapon. Lady Farnham had zijn kamerdienaar laten konren en deze had alles meegebracht onr zijn heer het leven aangenaam te maken Toen Guy binnenkwam, zag zijn vader op, maar hy zei niets. Guy ging naar het vuur en leunde tegen de schoorsteenmantel; beiden zwegen ze enige ogenblikken. Toen hief de graaf zijn hand op en zei met een zachte treurige stem. die beefde van aandoeninf: „Guy, ik ben een ongelukkig mens!" „Waarom, vader?" vroeg Guy. „Omdat ik te ongelukkig ben om mijn ellende voor mezelf te houden. Guy, ik heb vanavond gezien hoe je er voor staat. Ik heb je gedachten op je gezicht gelezen en ik ben ge schrokken." „Geschrokken vader?" ,.Ja. geschrokken,' herhaalde de oude man in plechtig melancholische ernst. „Ik had gedacht, dat alles goed ging met ons dat je het verleden vergeten had en tevreden en geluk kig waart met de toekomst. Maar maar vandaag is de sluier opzij ge rukt en zie ik de waarheid! Guy, je houdt nog altijd van dat kleine meis je. Kan je het ontkennen?" Guy's gezicht werd wit en hij beet zich op zijn lipuen. „Waarom pijnigt u me zo, vadev?" zei hij bitter. „Ik wilde niet wreed zijn. Guy. De hemel beware me! O, je hoeft mijn vraag niet te beantwoorden! Ik lees de waarheid op je gezicht, wanneer je naar haar kijkt; je stem verraadde je, iedere keer dat je vanavond met haar srpak- O Guy, wat moeten we doen?" Guy bleef zwygen. „En zij ook ze heeft je lief!" zei de oude man zacht. „Vader, zeg in hemelsnaam niets meer." riep Guv hees uit. „Wat heeft het voor nut. Wat gedaan is, kan niet ongedaan worden gemaakt. We zyn gescheiden, twee aparte polen; wat voor doe] kan dit alles hebben?" De graaf hief zijn hoofd op en keek hem aan met een blik van on eindig m'edelyden en smart „Guy," zei hij met bedaarde be slistheid, „het is nog niet te laat. Jullie zijn gescheiden en dat heb ik gedaan! Ik heb het om je bestwil gedaan, ik roep de hemel tot getuige, niet alleen voor mijn eigen bestwil, maar ook voor jou, voor Latcham. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4