Neerlands jongeren vechten om behoud van Voorne Dijkgaten worden afgegrendeld met lage binnenkaden Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Kapitein van de Faustus ir 1 haast en gaf geen seinen Piano gevraagd HET VADERLAND 6 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 VELDSLAG ZONDER GENERAALS Achter 1 bed. gordijn staat haar kermis- Kadaver-ploegen jVTAAST het volkomen ondergelopen eiland Putten, waar alleen nog x 1 de toppen der dijken boven het water uitsteken, liggen de droge polders van Voorne. De grens tussen behouden en verloren land is het Voornsche kanaal. Woensdagavond dreigden de dijken van dit kanaal het te be geven. Alle boeren in het laagste deel van Voorne werden gewaarschuwd voor de komende doorbraak. Maar Neerlands jongeren stonden hier pal, en dank zij de ongelooflijke inspanning van duizenden dienstplichtige militairen en van honderden studenten en middelbare scholieren, waarvan Den Haag een belangrijk contingent leverde, werd Voorne gered. In dit bedreigde gebied, waar we -'.ster— de gehele deg vertoefden, vindt men nauwelijks één man boven de 26 Aar. Hier heeft Neerlands jeugd de touwtjes in handen genomen. Ze vullen cn sjouwen zandzakken van ae vroege r orgen tot vroeg in de volgende morger., zal halen cadavers met bootjes uit de ondergelopen boerderije;. en trekken ze in dr vrachtwagens van de destructie bedrijven. Ze rijden in zware vrachtauto's over de smalle dijkkruinen, vervoeren ijzeren '.aten, verrichten politiediensten, leiden het verkeer, vragen zandzakken en a vtobussen aan, verzorgen lichtaggrega- ten, sjouwen met planken en palen en slaan die in de grond. En wanneer deze mannen dan dood vermoeid de enkele tot rustplaatsen omgebouwde dorpscafé's en scholen op zoeken, voor zover die niet ondergelopen zijn, dan vinden ze daar studentes uit Leidei- of Amsteida die de koffie en het eten klaar hebt n, en jong^ ver pleegsters uit nog weer andere delen van ons land, die opgelopen blessures u-zorgen. En al dat werk, van het zwaarste en vuilste tot de minder lichte besognes, wordt met het grootste enthou siasme, zonder gemopper door deze duizenden vrijwilligers verricht, diie niet uit de kleren komen, en die alleen naar huis gaan als ze te moe en te vuil zijn geworden, en te veel slaap te kort zijn gekomen. Dit heir van jonge mannen heeft sinas Zondag gestreden voor het be houd van het nog niet ondergelopen deel van Putten, welke stijd werd ver loren. en voor het behoud van Voorne. En nu zijn ze weer bezig het dichten van de ca 20 gaten in de dijk van het Haringvliet voor te bereiden, omdat eerst wanneer deze gaten geen buiten water meer tot Putten toelaten Voorne geheel veilig zal zijn. De enkele ambtenaren van de prov. waterstaat. waarvan de allergeringste en de allerjongste nu een belangrijk man is, omdat hij althans iets weet, geven af en toe een aanwijzing. Hun aantal is veel te gering om overal in het onder gelopen gebied aanwezig te kunnen zijn. Ze zijn blij. dat reeds in de waterbouw gevorderde Delftse studenten een soort technische leiding hebben gevormd. Ze laten die enthousiaste jongeren maar gaan, zijn blij dat ze over zoveel werk krachten beschikken en vrezen het mo ment, waarop met dit enthousiasme die werkkrachten zullen verdwijnen. En meer dan verbaasd zijn ze over de wij ze. waarop die jonge mensen al die zandzakken, dat hout, die schoppen er. kruiwagens weten te „organiseren", om dat zij een week geleden nog om elke spijker moesten bedelen. Er is in een week wel veel veranderd; niemand vraagt, wie dat alles betalen zal, en nie mand ook schijnt het te weten. Betalen later Zelfs op het eiland Rozenburg, waar we enige tijd de pogingen een gat van ca 20 meter breed te dichten bijwoon den, vragen de anders zo zuinige boe ren van het polderbestuur niet wat het kost. Meer dan tienduizend zandzakken van ca 1,per stuk werden reeds bij twee mislukte pogingen het gat te dich ten door de Nieuwe Waterweg verzwol gen. En weer bestelden ze 10.000 nieuwe zakken. Betalen komt later wel, eerst moet het gat dicht. Het zal wel meer dan 100.000 kosten, het dichtmaken van dit vrij kleine gat, vertelt ons de plv. dijkgraaf. Twee keer is het gat al dicht geweest, nl. Dinsdagavond en Woensdagavond. Maar de volgende morgen veroorzaakten twee passerende grote zeeschepen zo'n geweldige zui ging, dat de zakkenbarrière werd weg getrokken en het water de polder weer instroomde. De schepen zouden bij langzamer varen uit het roer lopen Nu heeft men een Westlandse schuit ge haald, en Donderdagnacht werden alle weerbare mannen, die reeds de gehele dag verplicht waren geweest op de dijk te werken, door de smid en de dorps veldwachter opgeroepen om zinkstuk- ken te maken. Tienduizend, door een compagnie infanterie gevulde zandzak ken staan aan beide zijden van het gat te wachten, om op het moment dat het water buiten en binnen de dijk gelijk staat met het schip en de zinkstukken in het gat te worden gestort. Dan gaat het nooit weer open, zegt een aannemer uit het dorp Rozenburg, die hier de lei ding heeft. Maar een boer herinnert hem er aan, dat in 1889 op precies de zelfde plaats de dijk doorbrak. „We hebben hier in geen zestig jaar een dijkdoorbraak gehad, en nu weten we eigenlijk niet, hoe we dit gat dicht moe ten krijgen", vertrouwt ons een Jioog- heemraad toe. „We weten van de ver halen van onze ouders, dat die de dijk gaten dicht maakten door het buiten water af te sluiten met een lage kade. halfcirkelvormig aan de binnenkant van het gat; eerst als de stroom dan tot staan was gekomen werd het eigenlijke gat aangepakt. Maar dit gat van ruim 20 meter moet toch ook met zandzak ken willen. We hopen het. De gaten zijn onbereikbaar Op het eiland Putten zal men de gaten dichten volgens de oude, beproefde me thode. De zes gaten in de Zuidlandse polder zijn voor rekening van de prov waterstaat, bij de andere heeft Rijks waterstaat de leiding. Met het zo spoe dig mogelijk dichten van deze gaten, is zoals boven reeds gezegd, ook het be staan van het nog niet ondergelopen eiland Voorne gemoeid. De provinciale ambtenaren volgen de methode van het maken van een binnenkade, om het ver der binnenstromen van zoutwater te voorkomen. Deze binnenkade, die lang niet de hoogte van de buitendijk krijgt, li alleen bestand tegen normale vloed. Gisteren zijn op vijf plaatsen tegelijk zo'n zeventig man, meest studenten en soldaten, begonnen deze binnenkade aan te leggen. Alleen bij niet te hoge water stand kan gewerkt worden. De mannen staan met hun lieslaarzen, die via het Rode Kruis werden verstrekt, circa 25 centimeter in het water; zij moeten deze binnenkade bouwen van de klei, die ze op de plaats zelf uitgraven. Want dat is het grote probleem op het ondergelopen Putten, de gaten in de dijk kunnen niet bereikt worden, noch door schepen met klei vanuit de zee, omdat de gorsen en slikken te breed zijn, noch door vrachtauto's met zandzakken, om dat de dijken, waarover die auto's moe ten rijden, te zwak zijn. Daarom zijn honderden studenten en militairen bezig met het versterken van deze binnendij ken. We zijn gisteren van Zuidland met een zandauto zo ver gereden als de weg wilde houden; toen we dit punt hadden bereikt was het nog anderhalf uur lopen naar het dichtstbijzijnde dijkgat. De weg op de dijk is weinig breder dan een auto. Aan beide zijden vreet het water aan het wegdek. Hier en daar komen ver zakkingen voor; dan worden op die plaats honderden zandzakken gestort en wordt een soort bastion in het water gebouwd. Enkele gaten in deze dijkweg zijn tot de nok met zandzakken gevuld; zo zagen we drieduizend zakken liggen in een gat, waar vijf dagen geleden een gezin met zes kinderen verdronk. De auto's kunnen elkaar niet passeren. Ze trekken in colonnes van ca tien over de dijk, geven onderweg hun last af aan studenten, die de zakken haastig egen het dijklichaam op de meest afgebrok kelde punten werpen, en keren bij de eerstvolgende zijweg. Dan gaan de tien vrachtauto's, die veel te zwaar zyn voor deze dijk en daarom ten hoogste 100 zand zakken per keer kunnen transporteren, terug, geleid door militairen met walkie- talkies. Zo tracht men de dijkgaten te berei ken, doch het kan nog dagen duren voor de eerste vrachtauto's daar zullen arri veren. Deze gehele operatie geschiedt zonder generaals, zelfs zonder officieren. Het beste zijn de mannen van de prov. waterstaat te spreken over de militairen, die hard werken en doen wat hun meer deren bevelen. De studenten en middel bare scholieren werken zeker even hard, maar zij staan niet onder discipline, en het wil wel eens gebeuren, dat iemand die 's morgens aan het zandzakken dra gen was, 's middags cadavers is gaan vissen. De zandzak het enige wapen Directer is het gevecht om de dijken van het Voomse kanaal te behouden. Eén doorbraak en duizenden hectare gaan verloren; het water zal dan tot Den Briel stromen net als in de dagen van Coppelstock. Zandzakken vullen, zand zakken sjouwen en zandzakken leggen is de enige tactiek in deze strijd. Hier wordt figuurlijk met zandzakken gesmeten. Twee dagen lan-g reden zware vrachtauto's over de dijk aan de kant van Putten; overal zandzakken uitstor tend. De dijk bleef zakken en op één punt vloog het water Donderdagmorgen over deze dijk. Waren de vrachtauto's zwaar voor het doorweekte dijk lichaam? Alle autoverkeer werd ver boden. Grote aken van 100 ton bracht- ten klei aan de dijk, waar de studenten doorgingen met zandzakken vullen en zandzakken leggen. De wind zat helaas verkeerd en het water bleef vreten aan de reeds zo zwakke dijk. Hoogste alarm voor de boeren van Voorne, die alle meubilaire en levensmiddelen naar de zolder sleepten, maar hun huizen niet verlieten. Dat doet een Zeeuwse boer niet voor het water in zyn keuken één meter hoog staat. De dijk is niet te houden, heette het toen, en opeens, niemand weet wie in deze veldslag zonder generaals het be vel gaf, werd alle energie naar de andere kanaaldijk, de laatste beschermer van Voorne, verplaatst. Om twee uur gister middag brachten vrachtauto's honderden paaltjes ter lengte van 1.50 m., dikke planken ter lengte van drie meter, en ijzeren hamers. In twee uur tijd sloe gen de studenten en scholieren over een afstand van kilometers de paaltjes in de grond, elke meter één, en timmerden daartegen de planken tot een hoogte van ca 1 meter. Hier en daar werd de barrière versterkt met zandzakken. Tus sen de zandzakken en de houten schut ting moest zand worden gestort. Maar op zeker ogenblik verstomde het getimmer, dat op korte afstand aanhoor de alsof tientallen spechten aan het hame ren waren. De spijkers waren op. Ook de vrachtauto's met zand waren nog niet gearriveerd. De dodelijk vermoeide werkers gingen rusten en eten in de ber stensvolle dorpscafé's. waar Rode Kruis- zusters het bewind van de geëvacueer de waard hadden overgenomen. Vanavond ga ik naar huis, zei al etende van een geëmailleerd bordje een Delftse student: sinds Zondag ben ik niet uit de kleren geweest Ik wacht tot morgen, reageerde een collega, dan heb ik kans op wat Christelijker vervoer. Een leerling van de vakschool voor schoenmakers uit Den Haag en een werk loze Haagse bakkersleerling vallen aan de andere kant van de tafel, waar de studenten hun Rode-Kruis-stamppot eten, bijna in slaap. „We hadden zo'n fijn bed ontdekt", zeggen ze maar die vrou wen hebben ons verjaagd". Ze waren terecht gekomen in een droge kamer, waar een tiental studentes en verpleeg sters af en toe trachtten wat slaap te vatten. Ook deze meisjes hebben vijf dagen op bedreigde grond geleefd en zijn vijf dagen niet uit de kleren- geweest. Overal is nu ineens wat gekanker, de één vindt het verkeer met vrachtauto's niet goed geregeld, de ander meent, dat er meer koffie moet worden geschonken. Op een zwart bord vestigen witte krijt- letters er de aandacht op, dat niemand, die met besmet water in aanraking is geweest, mag gaan eten zonder zijn han den met lysol te hebben ontsmet bij de Rotterdamse verpleegster, die op het toneel haar spreekkamer heeft ingericht. En passant schrijft de zuster bonnen uit voor lieslaarzen voor jongens, die naar de kadaverploegen zijn overgegaan. Met bootjes brengen deze ploegen de opgezwollen dieren naar de nog begaan bare dijken. Daar worden kettingen om hun poten gelegd, en een tractor trekt ze op het droge en in de overkapte wagens der destructoren. Gisteren waren de dieren nog duizend gulden per stuk waard, nu zijn ze waardeloos. De jongens, die dit vuile werk doen, praten nu met de jongens, die zwart en vuil werden van de zandzakken. En allen kankeren ze wat. Tot plotseling iemand zegt: „Ik ga weer naar de dijk". Het schijnt of hij een magisch woord heeft uitgesproken.. Ieder rijst op. ook de jon gens die bijna sliepen, en die vanavond nog weg wilden. Naar de dijk, allen gaan ze weer naar de dijk en tien minuten later is de ruimte verlaten en beginnen de studentes met afwas en nieuwe koffie. De gehele nacht blijven deze jonge Nederlanders aan de dijk. tot ze niet r kunnen en ergens in een hoekje van een warm café in slaap sukkelen. Voorne moet behouden blijven. Voorne blijft behouden, vertelt ons dan de stu dent, die zich „gedetacheerd bij de rijks- ateretaat" noemt en het contact met hogerhand ergens op' Voorne onderhoudt. „De wind is gedraaid, de eerste kanaal dijk zal zelfs behouden blijven. Maar we laten de boeren in alarmtoestand. Je kunt nooit weten. Voorne zal behouden blijven. En dat is dan alleen te danken aan de gigantische inzet van alle krachten door de jonge ren van Nederland, de hoop van onze toekomst, die we niet meer donker in zien, zelfs al komen we van het zo zwaar geteisterde gebied. Want in alle dorpen, met uitzondering van het op bevel van de burgemeester ontruimde en nu door militaire politie bezette Abbenbroek, wo nen nog Zeeuwen, taai als de Zeeuwse klei, volhardend als hun grootste vijand, het water. Zij zullen eens weer in bloeien de dorpen wonen. En dan zullen de Nederlandse jongeren met ineer plezier dan vroeger in hun vacanties deze stre ken bezoeken, het land van Rockanje en Brielle en Oostvoorne, dat zo door hun taaiheid en hun volharding behou den bleef. De toegestoken hand /"OVERSTELPEND IS HET AANTAL aanbiedingen van buitenlandse ^-^particuliere en kerkelijke organisaties en regeringen ontvangen om hulp te verlenen aan de getroffen gebieden in Nederland. De Roode Kruis organisaties van negentien landen hebben tot nu toe ongeveer een mil- lioen dollar in contanten, cheques e.d. bijeen gebracht voor de slacht offers. Het verzoek van het Ned. Rode Kruis om dekens, lakens en matras sen te zenden heeft in vele landen onmiddellijk weerklank gevonden. Voorlopig zal men er niet toe overgaan kinderen naar het buitenland te zenden, daar men deze kinderen eerst in Nederland op verhaal wil laten komen. In de komende week zal opnieuw worden nagegaan of en in hoe verre men op de aanbiedingen in zal gaan. Noorwegen Buitenlandse deelneming Groothertogin Charlotte van Luxem burg zond gisteren Koningin Juliana, Koningin Elizabeth van Engeland en Koning Boudewijn van België telegrafisch een betuiging van medeleven. De Indonesische premier Wilopo heeft de Britse en Nederlandse premiers tele grafisch zyn deelneming betuigd. De president van India Rajendra Prasad en premier Nehroe hebben tele grammen gezonden naar de staatshoof den van Nederland, Engeland en België, waarin uitdrukking gegeven wordt de sympathie van het Indische volk. De Franse verzetsbeweging heeft telegram van deelneming doen toekomen aan de Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft haar medeleven betuigd, evenals de Portugese Nationale Verga dering. De secretaris van het Jeugdwerk van de Europese Jeugdbeweging heeft uit 15 aangesloten landen telegrammen van deelneming en aanbiedingen van hulp ontvangen. De Nederlandse Jeugdgemeenschap ontving telegrammen van de Duitse Bundes Jugend Ring en ven de Landes Jugend Ring Bremen. In beide telegram men wordt tevens gevraagd wat. men het best zenden kan. Bremen heeft materiaal arbeiders beschikbaar. Het N.V.V. heeft een telegram van deelneming ontvangen van de Inter nationale Transportarbeiders Federatie. Premier Menzies van Australië zond blijken van medeleven. Deze vloed van telegrammen bewijst wel, hoe diep de indruk is geweest, welke de ramp in Nederland op de gehele wereld heeft gemaakt. Het is bijna ondoenlijk om alle telegrammen afzonderlijk te vermelden; de lijst van boodschappen van diverse regeringen groeit met het uur: uit Perzië, Siam, Hongarije. Brazilië, Chili, de Sowjet Unie en Mexico Ook generaal Ridgway, de opperbevelhebber der Nato-strijd- MET OPEN LUIKEN IN NOVEMBER ..Wij verkeren in een extra onaange name situatie, omdat wij menen, dat de kapitein van de Faustus schuldig is aan de stranding en dat hij hier niet aan wezig is, aldus de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C Moolen- burgh, in zijn conclusie tijdens de zit ting van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. „De kapitein heeft grove schuld. Hij heeft er niet aan gedacht zijn schip toen het vastzat, te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hij van boord stapte heeft hij het niet nodig geoordeeld iets van de scheepspapieren mede te nemen. Het is tragisch, dat dergelijke personen be last worden met de leiding van zeegaan de schepen. Kapitein Georges Palaiokrasas' schrif telijke verklaring vermeldde, dat hij al 27 jaar gezagvoerder is en sinds April 1952 kapitein van de Faustus. Hij had. zo stond althans in het stuk, met de seinlamp een loods aangevraagd. Er was nog maar voor een etmaal stookolie aan boord, want de rest was door het zee water bedorven. Omdat ook enkele lui ken openstonden moest hij naar binnen. Plotseling luisterde het schip niet meer naar het roer en werd door zware zeeën terzijde geworpen. De kapitein had de luiken laten openen om in Rotterdam snel te kunnen lossen. Het weer aan de Engelse kust was goed. Tegen midder nacht had hij opdracht gegeven de lui ken weer te sluiten, maar toen was het te laat. De inspecteur-generaal zeide weinig waarde te hechten aan de verklaringen, die steeds van inhoud zijn veranderd. Beide loodsboten hebben geen seinen ge zien en het is ook niet waarschijnlijk, dat er seinen zijn gegeven. Als er water in de tanks heeft gezeten, was er voldoen de tijd om dit af te tappen De kapitein had het schip kunnen bijdraaien en de ochtend afwachten. Ik begrijp niet, dat een kapitein, die zo vaak de Noordzee heeft bevaren, zijn luiken in November opengooit. Pas te middernacht gaf hij opdracht de luiken te dichten nadat er om zeven uUr al voor storm was gewaar schuwd. H.M. de Koningin laat zich door enkele evacué's op de hoogte brengen van hun ervaringen. krachten in Europa, heeft in een tele, gram aan minister Staf zijn diepe en welgemeende sympathie betuigd aan de Nederlandse regering en het Nederlandse volk. De ambassadeur van Griekenland in Nederland, de heer Nicolas Lely. heeft uit Athene, waar hij op het ogenblik ver blijft, de ministers Beyen en Luns tele grafisch zijn medeleven met de nationale ramp betuigd, „die het heldhaftige Ne derlandse volk is overkomen." Het hele Griekse volk leeft mee met deze nationale beproeving voor Nederland, zo deelde de ambassadeur mee. De Australische ambassadeur in ons land heeft vandaag aan de minister president dr W. Drees een brief over handigd van de eerste minister van Aus tralië, Menzies; in deze brief uit Menzies zijn medeleven met het tragische lot van de slachtoffers in de geteisterde gebieden. Koningin Frederika van Grieken land heeft in opdracht van koning Paul, die buitenlands vertoeft aan H.M. Ko ningin Juliana haar deelneming betuigd met de nationale ramp. Zij heeft zulks ook gedaan aan de koningin van Enge land en aan de koning van België. Lord Rowallan, chief scout van de British Empire and Common Wealth zond een telegram van deelneming de koninklijke commissaris van de ver eniging „De Nederlandse Padvinders' Z.K.H. Prins Bernhard. Bij de nationale padvindersraad in Den Haag kwamen telegrammen binnen met blijken van deelneming en sympathie van padvinders organisaties uit de volgende landen: Ca nada, Frankrijk, Duitsland, Italië, Oosten, rijk en Noorwegen. Tevens werd in deze telegrammen gevraagd op welke wijze de padvindersorganisaties in die landen hulp kunnen verlenen. De gemeenteraad van West-Berlijn heeft zijn oprechte deelneming betuigd met de slachtoffers der overstromingen in West-Europa. De raad betreurde het, dat de stad, door haar eigen benarde positie en het moeten verwerken van een stroom van vluchtelingen uit Oost-Duits- land, niet tot hulpverlening in staat is. De bond van militaire oorlogsslacht offers heeft een telegram ontvangen van de secretaris-generaal van de wereld federatie van oudstrijders de heer Elliott Newcomb met het verzoek hem te willen meedelen in hoeverre de wereldfederatie haar leden in het getroffen gebied steun kan verlenen. Suriname's eerste stoot: een ton Werklozen willen komen helpen Fractieleiders hebben bij de staten van Suriname een motie ingediend om 100.000 Nederlandse guldens beschikbaar te stel len van het rampenfonds. Namens 200 werklozen werd bij de gouverneur een request ingediend, hen per eerste gelegenheid naar Nederland te zenden om behulpzaam te zijn bij het herstel en de opbouw. (Vriendelijk be doeld, doch werklozen heeft Nederland genoeg. Red. Vad.). Van verscheidene zijden werden reeds enkele duizenden guldens geschonken. De mijnwerkers bij de bauxietmaat- schappij zullen een dag overwerken, waarvan de opbrengst voor de slacht offers bestemd is. In Willemstad (Ned. Antillen.) wees de telling van de binnengekomen be dragen voor de getroffenen in Neder land gistermiddag uit. dat meer. dan een millioen gulden (Ned. crt) bijeen is ge bracht. Drie vliegtuigen zijn gisteren uit Oslo vertrokken met goederen voor de slacht offers van de watersnood, die door het Noorse Rode Kruis zijn ingezameld. Deze goederen bestaan om. uit rubberboten, lakens en dekens Ook heeft Noorwegen aangeboden 3 „fabricated houses" te den. Twee rederijen te Oslo en Bergen hebben ieder f 10.000 gestort voor het Rampenfonds. De Groot Loge van Noorwegen van de Vrijmetselarij heeft een vliegtuig met dekens aan haar vertegenwoordiger in Hilversum gezonden met de opdracht, deze ter beschikking te stellen voor de getroffen Nederlandse bevolking, voorraad is ogenblikkelijk naar het Roode Kruis doorgezonden Het Noorse Roode Kruis heeft door de lucht 2V> ton jutezakken gezonden. Ver der kleding, dekens etc. De meeste dag bladen in dat land hebben inschrijvingen t.b.v. het rampenfonds geopend. Het blad Aftenposten ontving op die wijze reeds 87.000 kronen van zijn lezers en het Mor- genbladet 40.000 kronen. Met een toestel van de S.AB. zijn van daag uit Noorwegen dekens en bedde- goed aangekomen. Vanavond wordt nog een toestel verwacht met dekens en kleren, die bijeengebracht zijn door de inwoners van Bergen. Een Noorse Mij heeft aan haar relaties Nederland, o.a. de Assurantie My" „De Zeven Provinciën" alhier opdracht ge geven een aanzienlijk bedrag uit haar tegoed over te maken aan het Nationaal Rampenfonds. De Oslose universiteit is vandaag ge sloten om studenten in de gelegenheid te stellen gelden in te zamelen of die dag te werken ten bate van de Nederlandse slachtoffers. Zweden De Zweedse regering zond 24 rubber boten. Verder volgen nog 100.000 dekens. In Gothenburg gaan kunstenaars een grote tentoonstelling organiseren, waar van de opbrengst ten goede komt aan de slachtoffers van de ramp. Het initiatief hiertoe nam de vrouw van de Neder landse journalist A. Storm, die schilde res is. In Zweden werd alleen Donderdag reeds 850.000 kronen verzameld. In dit bedrag zijn begrepen een gift van 200.000 kronen van de Stockholmse Gemeente raad en 500.000 kronen van de Zweedse Omroepvereniging. Het Zweedse Leger des Heils zond het Nederlandse Leger des Heils 25.000 kronen. In het provincie stadje Köping, waar zes bruggen liggen over de rivier die de stad in tweeën deelt, zal men gedurende het komende week einde tol heffen van alle voetgangers en voertuigen, die de bruggen passeren. De Zweedse Groothandelsvereniging van verbruikscoöperaties heeft 500.000 kronen geschonken. Denemarken In geheel Denemarken worden door het Rode Kruis en door personeel van de burgerwacht inzamelingen ten bate van de overstromingsslachtoffers gehou den. In alle openbare gelegenheden staan collectebussen opgesteld, Tot nu toe is er vier millioen kronen bijeen ge bracht. In vier vluchten zal een Deens vlieg tuig 5000 spaden naar ons land vervoeren. Alle zijn afgestaan door onbekende Deense instellingen. Koning Frederik ken. stuurde een auto met geschenken, waar onder 40 wollen dekens via het Deense Roode Kruis. Tot Donderdag had het Deense Rode Kruis 250.000 Deens kronen ingezameld. Het havenbestuur van Kopenhagen schonk 20.000 kronen, speciaal voor Rot terdam. Zaterdag 14 Februari zal de Deen se radio-omroep een concert geven ten bate van de Nederlandse slachtoffers. Dirigent zal zijn Willem van Otterloo. De taxichauffeurs van Viborg in Jutland zijn van plan hun ontvangsten van Vrijdag af te staan. De burgemeester van Aarhuus heeft zes barakken aangeboden, die direct zyn aanvaard. Oostenrijk Het gemeentebestuur van Wenen heeft voor een bedrag van 500.000 schilling getekend op een intekenlijst voor slachtoffers van de watersnood in Neder land. De gemeenteraad van Wenen besloot 1000 kinderen naar Wenen te laten ko men. De kardinaal aartsbisschop Imnit- aer van Wenen stelde 14.000 gulden ter beschikking van de bissohoppen in Ne derland. De Oostenrijkse socialistische partij besloot 100.000 schilling uit haar verkiezingsfonds te schenken voor de Nederlandse slachtoffers. De Oostenrijk se volkspartij schonk 120.000 schilling en de Oostenrijkse corporaties lOO.OOO schil ling. Onmiddellijk zullen uit Oostenrijk de kens en matrassen worden toegezonden. Verder zijn in Oostenrijk twee millioen Schilling geschonken. Een half millioen hiervan kwam van de federatie van vak bonden. De Vereniging van Banken in Oosten rijk schonk 100.000 schilling. De bios copen zullen hun ontvangsten van Dins dag a.s. beschikbaar stellen. Ook de Joodse gemeenschap te Wenen schonk een belangrijk bedrag. De Vereniging van Spanje Pakketten met geneesmiddelen, voedsel en kleding worden sinds Dinsdag in aller ijl per vliegtuig uit Spanje naar Neder land overgebracht. Zij zijn geschonken door de Nederlandse kolonie in Spanje en het personeel van de Nederlandse legatie in Madrid. De legatie heeft hon derden giften ontvangen van Spanjaar den en vreemdelingen, die in Madrid wonen. Deze giften worden per K.L.M. overgebracht. Ruim 200 Spanjaarden hebben zich naar de legatie begeven om hun deelneming met de ramp te betuigen. De Nederlan ders in de Spaanse hoofdstad wachten ongeduldig op bijzonderheden over de gebeurtenissen. De Nederlandse gezant zal morgen een lijkdienst voor de doden bijwonen. Tijdens deze dienst zal geld voor de slachtoffers ingezameld worden. In Madrid hebben de Nederlanders en Spanjaarden 500 kilo goederen bijeen gebracht. Oip de Nederlandse legatie ko men vele giften binnen. De KLM zorgt ook hier voor gratis vervoer In Madrid blijven de gaven voor de slachtoffers bij het Nederlandse gezant schap en op het kantoor van de K.L.M. binnenstromen. Verder zijn 100.000 pese ta's en 10.000 gestort in het Rampen fonds, In Barcelona hebben Nederlandse da mes een comité gevormd. De arme Spaanse bevolking heeft bijna 500.000 peseta's (veertig duizend gulden) bijeengebracht voor de getroffen Neder landers. Voorts hebben zij veel wollen kleding gegeven. De buitenlandse kolonie in Spanje heeft 300.000 peseta's bijeenge bracht. In Barcelona is 100.000 peseta's opgehaald. Verenigde Staten De Ver. Staten hebben spontaan gerea geerd op de nood in Nederland. De ge meenteraad van het plaatsje Michigan zal Eisenhower verzoeken een onbe perkt aantal getroffen Nederlanders toestemming te geven in de V.S. een nieuw bestaan op te bouwen. De Ned. consulaten in alle delen van de V.S. werken onder hoogspanning. De inzamelingen variëren van vijf tot dui zenden dollars. Amerikaanse luchtvaart maatschappijen verzorgen gratis het ver voer van kledingpakkettcn. In Baltimore is zoveel ingezameld, dat werd verzocht aan de regering een legervliegtuig be schikbaar te stellen. Het kantoor van de KLM hoeft op het con. aat te New York en de arribassade te Washington kleding en goederen van Amerikanen in ontvangst genomen. Een groep Amerikaanse zakenlieden heeft in New York een commissie gevormd, die het hulpwerk zal leiden. De directeur van het televisiestation te Baltimore heeft bekend gemaakt, dat het station ingeschakeld is om goederen voor Ne derland in te zamelen, Het Amerikaanse Rode Kruis stelde 100.000 dollar beschikbaar. Een zieken auto een geschenk van de Willys Overland corp. zal Zaterdag met de Westerdam naar Rotterdam verscheept Katholieke Jongeren, verzocht haar le- worden. In Washington voeren oud-strij. den het loon van een uur werken schenken. Het Oostenrijkse Rode Kruis werkt koortsachtig om een speciale trein gereed te maken voor vertrek, vele dok ters hebben zich aangemeld om met deze trein naar Nederland te reizen. De Groot handelsvereniging van de verbruiks coöperaties heeft 100.000 schilling ge geven. Zuid-Afrika Het Zuidafrikaanse Rode Kruis heeft uit het gehele land giften ontvangen voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, België en Engeland. De Ne derlandse consulaten, de burgemeesters van verscheidene steden en andere lichamen hebben hulpfondsen gevormd. Steden in geheel Natal zullen fondsen bijeenbrengen ter verlichting van de slachtoffers van de overstromingen in Nederland en Engeland. De burgerlijke autoriteiten behandelen de contante be dragen terwijl het Rode Kruis voor de goederen zorg draagt. De K.L.M. ver voert alle goederen geheel gratis. Portugal De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon bracht 15.000 bijeen. Het Portugese Rode Kruis stertte Don derdag 50.000 escudos voor Nederland, Engeland en België. Een KLM-vliegtuig is met de eerste Portugese zending de kens en kleren naar Nederland vertrok- ders van de 101ste Airborne division een campagne voor het inzamelen van dekens en kleding. Televisie- en radiostations hebben de luisteraars gevraagd kleren en dekens ter beschikking van de overstromings slachtoffers in Nederland te stellen. Vele Amerikaanse steden hebben aangeboden Nederlandse gemeenten te adopteren. Het Waldorf-Astoria hotel heeft zijn grand- ballroom ter beschikking gesteld voor een „hulpdiner". Vrijdag zijn de eerste vliegtuigen met goederen in Nederland geland. Twee Amerikaanse binnenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben aange boden goederen gratis naar New York te vliegen. Italië De bekende zanger Gigli schonk 1 millioen lire. In Engeland zal hij speciale concerten geven. Drie Italiaanse vlieg tuigen zijn vertrokken met goederen. Meer dan 11 millioen lire is in Milaan bijeen gebracht. Het Italiaanse rode kruis heeft 200 millioen lire binnen. De waarnemende grootmeester van de Souvereine Orde van Malta te Rome stelde 5000 dollar beschikbaar. In Parma wordt een kolonne vracht auto's met keuken en 160 bedden gereed gemaakt voor vertrek naar Nederland. Kardinaal Micara. vicaris-generaal van Rome. heeft opdracht gegeven in alle kerken speciaal te bidden voor de slacht offers. Hij deed een beroep om Zondag in de kerken van Rome te collecteren FIAT 1100, Jaar '49 Particulier wenst bovenstaan de wagen op nieuwe banden te ruilen, zonder bijbetaling, voor grotere zware wagen, desnoods ouder jaartal. Br. no 9660 Het Vaderl. NIEUWE AUTO's zonder chauffeur ACHILLES GARAGE Spui 187 Telef 112030 OF VLEUGEL Teylingerhorstlaan 37. Was senaar. Tel 9951. HUNDEPOOL HEEREMGR.se ■DE smzuKusKOAUsr- Plaats een Tip Succes in een wip AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. Betrekk. aangeb. VERTEGENWOORDIGER gevraagd met verkoopcapaci- tei'ten voor het verkopen van in elke branche zeer gewilde artikelen, voor Den Haag en omstreken. Br. met pasfoto onder no 17749 Het Vaderl. GEROUTINEERDE TYPIST(E) bekend met eenv. administratie, accurate werk., leeftijd boven 25 jaar gevraagd. Brieven met opg. van leeftijd, gen. onderw., salaris, enz. aan DAMESBEURS, Mauritskade 49. DE VERZEKERINGSBANK DE NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. zoekt A. ADMINISTRATIEVE KRACHTEN voor enige harer Afdelingen. Leeftijd 1 8-25 jaar. Minimum vereiste MULO-opleiding. B. EEN ENERGIEKE MNL. BEAMBTE voor de Hollerith-afdeling. Leeftijd tot 30 jaar. Vereisten: tenminste MULO-opleiding en enige kennis van Boekhouden. Bekendheid met het Hollerith-systeem strekt tot aanbeveling. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties, onder ver melding A of B, te richten tot het Hoofdkantoor Tobias Asserlaan 2 Koppie en het qelieim van S war te Daen mee: dit is teveel ellende!" „Dacht je, dat IK het zo leuk vond?" antwoordde Kappie, zijn builen wrijvend, „maar de zeerovers van de Zeewolf teveel en hals over kop stormden zij de heuvel af. Haastig zond de kanonnier-kege- v laar hen nog een kogel na, die hen hoe"krijg ik anders myn^geld'terug? 47. De aanvallende zeerovers wa- allen omverkegelde. „Zie je", zei de „Kunnen wij niet een list..." begon de ren enige tijd machteloos door de kanonnier tevreden, „ik heb ze nu Maat „Ha, een list!" riep de Zee lading peper, die de oude Jeroen op toch allen met één worp om gehad!" wolf,'die alleen dit laatste had «e- hen had afgevuurd. Zij hielden zich Gekneusd, bedekt met builen en hoord. aan elkaar vast, terwijl de ene niesbui schrammen bereikten de aanvallers „Luister mannen, de zoon van na de andere hun lichamen schokte, tenslotte de voet van de heuvel, waar Swarte Daen heeft een list bedacht Zo vormden zij een prachtig doelwit zij krijgsraad hielden. De Maat klopte om het rusthuis te veroveren!" voor de flessenscliietende halmaspe- verontwaardigd de peper uit zijn Iers, die dozijnen flessen over hun baard, nieste nog eens piepend na en (wordt vervolgd) hoofden lieten huppelen. Dit was zelfs sprak tot Kappie: „Ik doe niet meer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4