iNare dagen De Regering heeft doortastend ingegrepen 250 MAN TELDE 4 TON UIT RUIM 4000 BUSSEN Niemand wist Zondag wat er precies gebeurd was Standrecht? HET VADERLAND 3 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 De hulpverlening 11 Niemand kan geheel overzien Ons artikel „Hulpverlening hapert" heeft, zoals verwacht was, enige reacties gewekt. Wij publiceren hieronder een stem van officiële zijde en geven daarop een nadere uiteenzetting van ons standpunt. Met verbazing en leedwezen nam ik kennis van het artikel „Pleziervaren" op de wateren bij getroffen gebieden in Het Vaderland van Donderdag 5 Februari j.l. Ik stel voorop, dat ik het rampgebied niet heb bezocht, in tegenstelling met Uw verslaggever, zodat ik geen reden heb te twijfelen aan de juistheid van deze persoonlijke waarnemingen en ervarin gen. Maar wel vraag ik mij af welk nut deze berichtgeving op dit tijdstip kan hebben, dan wel welk kwaad hierdoor kan worden gesticht op een ogenblik, dat wij allen, van hoog tot laag, maar één plicht en één doel kennen, n.l. hulp ver lenen naar vermogen bij deze ontzetten de ramp. Z.K.H. Prins Bernhard en Z.E. de MinisterPresident hebben het reeds met anderen zo treffend door de radio tot uitdrukking gebracht, dat er een zeldzame eensgezindheid en offervaardigheid en be reidheid tot hulpverlening bestaat als zelden tevoren. Is het dan geen eerste plicht, ook en vooral van de pers, om deze prachtige uitingen van burgerzin te stimuleren? ik vrees, dat een artikel als het genoemde het met durf en energie handelen van vele goedwillenden zal remmen onder het mismoedig motto „het is toch weer een chaos". Waarom de Re gering en het Rode Kruis beschuldigen van niets minder dan grove plichtsver zaking, want iets anders kan ik er niet uit lezen als „er niet direct doortastend ingegrepen is na de ramp" of „toch moet de Regering, het Rode Kruis of wie dan ook gereed zijn om als er iets ernstigs gebeurt, direct volledig in te grijpen"? Inderdaad, voor een dergelijke ramp, die volgens de statistieken eenmaal in de 350 jaren verwacht kan worden, moet het rampen, apparaat 350 jaren lang dag en nacht paraat zijn. En van de beschei den post waarop ik werd geplaatst om mede te helpen aan deze hulpverlening, durf ik zeggen, dat het apparaat paraat was en dat de Regering doortastend heeft ingegrepen na snel, doch zorgvuldig, overlegd en overwogen te hebben. Ik meen, dat een ernstige denkfout van de verslaggever oorzaak is geworden van dit betreurenswaardig artikel. De gigan tische organisatie, welke thans tracht te redden wat gered kan, worden, is niet te vergelijken met het organiseren van een galabal of voetbalwedstrijd. Hier is alleen enige overeenkomst met de omstandig heden van een leger te velde in volle oor logstijd; het niets ontziende watergeweld vervult de rol van bommen en projec- tielen, En als de verslaggever zegt, dat dagen na de voltrekking van een vreselijk drama nog lang niet alles naar wens loopt" dan wil ik voorspellen, dat na b.v. 4 weken alles nog steeds niet naar wens zal lopen om de eenvoudige reden, dat onder zo abnormale en verbijsterende omstandigheden als in oorlogstijd en dit maal met een apparaat, dat nimmer voor een dergelijke taak gesteld werd. altijd veel en zeer veel te wensen over zal blijven. Als een burgemeester in zijn wanhoop „die radioberichten niet begrijpt", is dit een begrijpelijke klacht, maar juist op het gebied van berichtgeving en speciaal van snelle berichtgeving, zijn vergissingen en verwarringen nooit te vermijden, hoe zeer te betreuren uiteraard. Maar wie zal durven ontkennen, dat die zelfde radio jsgjLElDSCHENDAM Vluchtelingen vinden goed onthaal Reeds gistermiddag kwamen de eerste 142 vluchtelingen uit de zwaar getroffen plaatsjes Oude Tonge en Nieuwe Tonge hier aan. Er zullen waarschijnlijk nog 50 volgen. Het Dienstgebouw der Neder lands Hervormde Kerk was als ont- vanigsteentrum ingericht, waar de ge- evacueerden een gastvrij onthaal vonden. Uit de keuken van Hulp en Heil werd voor hen een hutspot met klapstuk be reid, Hulp en Heil zorgt voor het eten van die evacué's. Hierna werden zij met personenauto's naar de verschillende adressen vervoerd. Velen hadden hun huis voor de vluchtelingen opengesteld. De echtgenote van de burgemeester, mevr. Banning, heeft echter haar nood geklaagd dat er zoveel plaatsgenoten zijn die alleen maar vragen om een meisje of een jong kindije en die liever geen volwassenen willen opnemen. Men wil de kinderen ml. niet van de ouders scheiden. Zondagmorgen zijn er in de Hervormde Kerk om half elf en om 7 uur extra diensten voor de geëvacueerden. Ds Van Leusden zal hier voorganger zijn. Verdrijf de periodieke pijnen j „en dat lome, lusteloze gevoei«f i direct en afdoend met een paarj BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: A, M. de Roos-van Vliet, d. en z,; M. M. Camfferman-Mussert, z.; W. van Alphen-van Dalen, z,; L. Kooper- ilogeveen, z.; J. II. M. Heljgcn-Bleljs, d.; A. A, A. Andreolt-Verheijdt, d.; G. van BltUerswyk-OvervIlet, d.; M. L. de Winter- Boender, z.; C. P. Vessies-van Duin, z.; M. A. Paupttt-Hameeteman, d.; W. Dljks- hoorn-Tigchelaar, z.\ H. F. Langeler-I-Ion- dellnk, z.; C. J. FUkweert-Melezarek, d.; J. M. van den Berg-Dankers, z.; C. Rave- stein-Mulders, z.; M. Nutbeii-Roeleveld, z.: C. J. Sprokkereef-van der Harst, z.; F. A. Lelij-van Rossum, z.; C. Vrolijk-Roos, d.; A, A. Wubben-Güdde, d,; T. Desslng-den Braven, z.; J. Smlth-Fltnterman, z.: M. J. van Dijk-Reckers, d.; M. J. Brobbel-San- derse, d. OVERLEDEN: M. E. Wlllemse, onge huwde vrouw, 7-1 j.; W. F. van der Poel, man van H. P. Knellssen, 77 j.; J. H. Hen driks, vrouw, gehuwd geweest met A. H. W. du Chatenter, 45 J.: E. Looljen, man, gehuwd geweest met B. Koopsen, 74 j.; J. L. Rtehl, vrouw, gehuwd geweest met F. Korff, 76 j.; A. Schnettker, vrouw van Th. van Asten, 75 J,; S. I. SplUenaar Bil- gen, vrouw, gehuwd geweest met E. Botje, 61 j.; B. de Ruiter, man, gehuwd geweest met A. Ouwehand, 91 j.: J. Versluijs, vrouw, gehuwd geweest met A. Joossen, SS j.; E. F. Schmcrllng, man van N. Schrank. 69 j.; G. I. Jansen, dochter, 4 J. onschatbare diensten heeft bewezen en nog bewijst in deze droeve dagen? Natuurlijk kwam de hulp op de meeste plaatsen 24 uur of nog meer te laat en na tuurlijk lieten vliegtuigen hun last op verkeerde plaatsen vallen en natuurlijk werden werkers en boten naar plaatsen gezonden waar geen dringende behoefte aan hen bestond. Dat dit gebeurt en zal blijven gebeuren is zo wiskundig zeker als dat in oorlogstijd eigen troepen blij ven sneuvelen door eigen artillerievuur. Tragisch, diep tragisch, maar onontkoom baar onder omstandigheden, in welke de mens zich geplaatst ziet tegenover krach ten, die hij niet meer beteugelen kan. Er v/orden. fouten gemaakt en waar schijnlijk grote fouten^ omdat niemand het geheel meer kan overzien en zelfs het overzicht in eigen klein ressort zo gauw verloren gaat. Maar is het nu de tijd om de schuldigen (en zijn zij werkelijk schuldig door gemaakte fouten?) aan te wijzen? Ik ontken dit op de meest perti-' nente wijze. Laat de verslaggever alles noteren wat volgens hem fout was en als we de ergste nood gelenigd hebben, laat men dan beoordelen en indien nodig, veroor delen, maar geen dag eerder. Tenzij hij meent, dat de Regering, het Rode Kruis en alle autoriteiten, aan wie deze hulp verlening werd opgedragen en die zich van Zondag j.l. af tot het uiterste hebben ingespannen, nu plotseling de weg zullen vinden zonder fouten, zonder vergissin gen, zonder verwarring. Ik heb gemeend mijn zienswijze te moe ten stellen tegenover die van de verslag gever en met hem hoop ik, dat iedere dag een beter resultaat zal worden be reikt. Opbouwende critiek kan ik waar deren, maar dit artikel op dit tijdstip betreur ik. Den Haag was nog nooit zo gul RUIM 3000 COLLECTANTEN hebben gisteren niet over belangstelling te klagen gehad. Grif werd er in de bussen geofferd, ,,'t Is met deze collecte juist andersom als gewoonlijk," zo zei ons gisteravond wethouder Van den Oever in bet tellokaal in de Raamstraat. „Anders munten en enkele bankbiljetjes. Nu bankbiljetten en veel minder munten dan ge woonlijk." Ruim 4 ton werd de opbrengst. Ruim 250 dames en heren waren ge zeten in twee grote zalen aan de Raam straat aan lange tafels. PTT-mensen, personeel van gas- en electriciteitsbedrijf. en een delegatie van de Fr.-Gron. Hyp.- bank. In 'n voortdurende stroom werden de bussen met auto's binnengebracht en op een grote hoop verzameld, waarbij op lage krukken de „openers" zaten. De open bussen werden met een specificatie- Tellen in de Raamstraat, Geen openbare vermakelijk heden op Zondag Nu de Regering de komende Zondag aangemerkt wil zien als algemene ge denkdag geeft de burgemeester van 's-Gcavenhage uiting aan zijn verwach ting dat ook in Den Haag het karakter van die dag zoveel mogelijk tot zijn recht zal komen en dat derhalve open bare vermakelijkheden en dus eveneens muziek in café's enz. achterwege zullen blijven. Het gemeentebestuur heeft be sloten dat op Zondag in de Koninklijke Schouwburg geen voorstellingen zullen worden gegeven. De hulpverlening III Waarom zond de Regering geen vliegtuig? Met onverminderde ijver gaat de hulp verlening door, 24 uur aan één stuk waar dat nodig is, regen en wind, koude en tocht ten spijt. Niemand) vindt iets te erg of te veel, integendeel talrijken moe ten oppassen om niet door vermoeidheid overmand te worden. Eén van de politiemensen te Middel- harnis is Zaterdagnacht om 3 uur opge staan. Toen wij hem spraken was het Maandagavond, zelfs zijn laarzen had de goede man niet uitgehad. Hij zag er uit als een theedoek zo wit en zijn baard gaf aan zijn gezicht met ingevallen wan- ren een luguber uiterlijk. Hij dacht er nog niet aan zich ter ruste te begeven. Hij is één uit velen. Een helpster van het Rode Kruis kon zich nauwelijks meer op de been houden; was amper in staat haar gedachten op een bepaalde situatie te concentreren. Een soldaat af komstig uit Den Haag was zo uitgeput dat hij zich niet meer achterop een vrachtauto staande, kon vasthouden. Hij kwam er nog best af. Wü zouden door kunnen gaan, zeven kolommen zouden nog niet voldoende zjjn om de daden te vermelden van hen, zonder wier volharding veel belangrijk werk vertraagd zou zijn. Het is te begrijpen dat het niet een voudig is fn enkele uren een grote orga nisatie uit de grond te stampen tot red ding van honderdduizend personen of meer, en tot wering van kokend en zie dend water dat over en door düken de polders inslaat. Daarom is het uitermate verheugend zoals de schrijver van bovenstaande re pliek schrijft „dat er een zeldzame eens gezindheid en offervaardigheid en be reidheid tot hulpverlening bestaat als zelden te voren". Voor zover wij hebben kunnen nagaan heeft de gehele Neder landse pers unaniem de prachtige uitin- Tot wie men zich moet wenden Afgeven kleding: Stopgezet. Afdragen van giften: Nationaal Rampenfonds, giro 9575, Tel. 553200. Inlichtingen evacué's in Den Haag: B.V.B., Goudenregenstraat 36, Tel. 394900. Aanmelding werkkrachten: Voor zover nog noodzakelijk uit sluitend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, Prinsegracht. Aanvragen hulpverlening: Frinsessegracht 27, Tel. 184790, 184791 en 184792. Aanbieding hulpverlening: (Materieel)Prinsessegracht 27, Tel. zie boven. Aanbieding artsen: Parkweg 12, Tel. 554835 (voor lopig voldoende aanwezig). Aanbieding materiaal: Schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken. Van Hogenhoucklaan 60, Tel. 776890. Berichtendienst: Telefonische onbereikbaarheid van gebieden doorgeven aan RVD, Wassenaarseweg 40, Tel. 116130. Aanvragen geestelijke (N.H.) hulp: Ds Gijsman, Koninginnegracht 81, Tel. 116306 (centraalpunt). Inlichtingen evacué's in Nederland: Inlichtingendienst Rode Kruis, Rotterdam (antwoordkaart met frankering bijsluiten). Hulp voor huisdieren: Stichting Amivedi, Ant. Duyck- straat 6. Tel. 556137. gen van burgerzin geprezen; in deze courant is dat ook meermalen gebeurd. Nu volgens de officiële berichten geen mensen meer op redding wachten in top pen van bomen of op wankele daken, nu wy bij de baar staan van ruim duizend landgenoten stormen vragen op ons af. Vragen, waarop een antwoord gegeven moet worden, de doden en de levenden hebben er beiden recht op. Ons volk moet namelijk de zekerheid krijgen, dat niet meer kan voorkomen wat thans is gebéurd: 'namelijk dat kostbare üren Ver loren gaan als er een grote ramp is beurd. Waarom? Wie zijn oor in de zwaar geteisterde gebieden te luisteren legt hoort steeds weer de vraag: waarom is de hulp zo laat, en daardoor in vele gevallen te laat gekomen? Toen de burgemeesters niet in staat waren zich met de Regering in verbin ding te stellen, omdat de normale com municatiemiddelen waren uitgevallen en Den Haag dus ook niet in contact kon komen met de dorpen en steden in het gebied, waar de ramp zich had voltrok ken, toen had de Regering zich van vlieg tuigen moeten bedienen om op de hoogte van de situatie te worden gebracht. Als dat was gebeurd, da.n zouden Zon dagmiddag de eerste colonnes met boten en vliegtuigen naar de geteisterde gebie. den zijn gegaan in plaats van op Maan dag. Op Zondag heeft zich noch de Rege ring noch een andere instantie zich een volledig beeld gevormd van de omvang van de ramp. Duidelijk blijkt dat onder meer ook uit de reis van dr W. Drees naar Dordrecht op Zondagmiddag, in plaats van naar een der andere Zuidhol landse of Zeeuwse eilanden. Hoe men de zaak ook keert of wendt niemand wist Zondag wat er precies was gebeurd. Dat is een fout, die niet n mag worden gemaakt. In de loop van de Maandag kwam de hulp pas goed op gang. De ene instantie geeft de schuld aan de andere voor het uitblijven van de juiste gegevens. De Regering diene thans zo spoedig moge lijk (en dat is toch haar primaire taak: bescherming van land en volk) maatre gelen te treffen, die in den vervolge voor komen, dat de Overheid niet weet, wat in ons land gebeurt. Gisteren, toen geen mensen meer in direct levensgevaar verkeerden, was de publicatie van ons artikel over „Hulp- verlening hapert" niet te vroeg. Wij wa ren trouwens niet de enige courant die met een analysering van de toestand kwam. Doch dat alles, en dit ten besluite, houdt niet in dat wij geen waardering hebben voor de opofferingsgezindheid van de ontelbaar velen die hielpen en helpen, zij kunnen niet genoeg geprezen worden. L. Simons overleden In de leeftijd van 80 jaar is gisteren plotseling overleden de heer L. Simons, directeur van de N.V. Juweliersbedrjjf Simons. De heer Simons was een groot kenner van antieke sieraden. Het stof felijk overschot zal Zondagmiddag om 2 uur te Wassenaar op de Joodse begraaf plaats ter aarde worden besteld. Drijvende mijn voor Scheveningen Ongeveer zes mijl ten W tstn oord westen van het hoofdlicht van Scheveningen ds gistermiddag een drijvende myn gesig naleerd. De middenstand van Den Haag heeft besloten 1% van de verkoop van morgen te bestemmen voor liet Rampenfonds. Humandtas en het Humanistisch verbond organiseren op Zondagochtend in Diligentia een bezinningsbijeenkomst. De ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening hebben besloten een deel van hun salaris af te staan voor d'e getroffenen. Informatiebureau van het Roode Kruis Duizenden aanvragen Een van de drukste' punten in de ge bouwen van het Roode Kruis is op het ogenblik het informatiebureau. Daar worden gegevens verzameld omtrent de slachtoffers en omtrent de evacué's die worden gesorteerd en wat de slacht offers betreft worden de gegevens eerst dan doorgegeven wanneer vaststaat dat de mensen zijn omgekomen volgens op gave van de burgemeesters. De com missarissen der Koningin in de verschil lende provincies hebben de burgemees ters verzocht deze gegevens door te zenden aan het Roode Kruis. Verder zijn informateurs van het Roode Kruis on derweg om de verschillende gegevens te verzamelen. Wat de geëvacueerden be treft, berust de registratie geheel in han den van de overheid en de gegevens worden doorgegeven aan de inspectie van het bevolkingsregister dat gevestigd is aan de Heerengracht. Elke informatie die daar binnenkomt wordt op een kaart systeem ondergebracht. Wanneer dus aanvragen bij het Roode Kruis binnen komen dan worden deze schriftelijk op genomen en zodra het Roode Kruis van de inspectie van het bevolkingsregister jegevens krijgt, worden deze aan de aanvragers doorgezonden. Wanneer de mensen in de noodgebie- den zitten, duurt dit uiteraard iets langer omdat het contact met hen niet snel verkregen kan worden. Eergisteren zijn reeds 3000 aanvragen bij het Roode Kruis binnengekomen, die gisteravond bijna alle aan inspectie bevolkingsregis ter waren doorgegeven. Hedenmorgen waren in het gebouw van het Roode Kruis Canadese journalis ten aanwezig die speciaal uit Canada waren overgekomen om de pers in Ca nada over de noodtoestand in te lichten. Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken is door de L.V.D. aan 25 buiten landse journalisten een uiteenzetting ge geven over de feitelijke gang van zaken terwijl het Roode Kruis vertelde wat het in dit verband verricht. Al vroeg paraat De heer A. van Emden, directeur van het Roode Kruis stelt er prijs op te ver klaren dat de organisatie van het Roode Kruis Zondagmorgen om 9 uur volkomen paraat was. De alarmtoestand was toen over het gehele land reeds afgekondigd. De hele staf van het hoofdkantoor van het Roode Kruis was aanwezig en de berichtendienst werkte. Alleen dekens en matrassen Het Roode Kruis deelt mede, dat de inzameling door t padvinders, die mor gen zal worden gehouden, alleen bedoeld is voor matrassen en dekens. Kleding is reeds ruim voldoende aanwezig. In één nacht Bij de Dani's in de Baliem-vallei „Er zijn grote verschillen tussen Indo- esië en N. Guinea, b.v. wonen in N. Guinea weinig mensen, in tegenstelling tot Indonesië, en zij hebben weinig aan raking met de buitenwereld. De bevol king wordt geschat op 1 millioen, waar van 250.000 zijn geteld. De andere 750.000 moeten nog worden gevonden. Waarom zoekt men die?" aldus de heer J. R. Meyer Ranneft in een voordracht, welke hij gisteravond in „Central" hield voor leden van de „Neving". Het was de tweede maal dat hij over dit onderwerp sprak en ook nu was de zaal vol, on danks de ongunstige omstandigheden. Het Westen, aldus de heer M. R., be weegt zich naar N. Guinea toe, er zijn veel meer bezoekers dan vroeger. In Biak wordt een hotel van 1% millioen _'ebouwd. Men moet meer van dit land weten, nagaan wat er in zit, wta het kan bieden aan de mensen die er nu en later zullen komen wonen. Het contact van de moderne wereld met de primitieven schept het gevaar dat hun samenleving tot de grond wordt afgebroken, hun eco- ïie bedreigd. Toen wij aan de Wissel meren nieuwe schelpen invoerden (het betaalmiddel), omdat dit nodig was, ver oorzaakten wij een inflatie. Zij kennen geen gezagsverhouding. Het contact moet zonder al te grote schokken plaats hebben, de bevolking moet daarvoor rijp worden gemaakt. De witte plekken op de kaart dienen te ver dwijnen. Daarvoor heeft spr. een tocht naar de Baliem-vallei gemaakt, hemels breed 280 km van de Wisselmeren, de standplaats van de spr. Doel was te on derzoeken, of dit hooggelegen gebied ge schikt is voor het landen van vliegtuigen of voor „droppings". De bewoners leven nog in het stenen tijdperk. Er zijn geen hoofden die orders kunnen geven, ook niet bij de Wisselmeren. Om dragers te krijgen moet men de handelszin van de mensen prikkelen. Tenslotte kreeg spr. 60 deelnemers, o.w. 55 dragers, inclusief 6 man politie; 360 kg voeding ging mee. De hele expeditie kostte ƒ2330. (De Archibald-expeditie van 1938 kostte 2 millioen). Men ging langs de zoutpaden. De bevolking van de Baliem-vallei er vermoedelijk nog verder komt naar Wan- dei (ongeveer op dezelfde hoogte als de Wisselmeren) om zout te halen, dat door het hele bergland heen verhandeld wordt. De tocht ging over zeer geaccidenteerd terrein, komt tot op 4000 m hoogte. Men had veel van kou en regen te lijden. Spr. vertelde van interessante ontmoe tingen met de bevolking, die klein var stuk is geen kannibalen en verdui delijkte zijn betoog door zeer duidelijke, gekleurde lantaarnplaatjes. Zijn gehoor toonde zich bijzonder dankbaar. nota over de tafels gedistribueerd. De „kassa" zat op 't podium. In de vakken van Coca-cola kistjes werd de schat op gehaald. Op 't podium rolden lange tel- stroken uit de ratelende machines. Een vernuftig muntenapparaat slokte de pas munt al wentelend op om deze in zakken geteld en wel af te leveren. Zo werkte men van de vroege avond uren tot de vroege ochtend: tellen, tellen en nog eens tellen: één ton bijeen, twee ton, het waren hoogtepunten. Tussen deze bedrijven door gingen de rokertjes rond; een groot magazijn in de binnenstad verzorgde de inwendige mens met spijs en drank. Dodelijk vermoeid, met kramp In de vingers, trok tenslotte de stoet van tel lers naar huis om de rokerige lokalitei ten te kunnen verwisselen voor het bed. Dodelijk vermoeid, maar met de weten schap, dat Den Haag zijn plicht niet had verzaakt. ,Ik ben meer dan tevreden", zei de wethouder. „Ik had op zo'n 160.000 ge rekend hetgeen veel meer zou zijn dan ooit enige collecte heeft opgebracht. Nu 437.000,bijeengebracht. Dit over treft mijn stoutste verwachtingen. Int. Ambachtsfederatie De president van de internationale ambachtsfederatie alhier, heeft van ver schillende by de federatie aangesloten organisaties uit alle delen van Europa aanbiedingen ontvangen voor het ver lenen van hulp aan de getroffen am bachtsondernemingen in de noodgebie- den. Van de Zwitserse organisatie is reeds een aanbieding ontvangen om 100 kinderen gedurende 4 weken in Zwitser land op te nemen. - Blijken van medeleven, deelneming en sympathie naar aanleiding van de ramp, die ons land en ons volk heeft ge troffen, zijn aan burgemeester Schokking gerlchit "nor de studenten van het Inter nationaal Academisch Instituut t<e 's-Gra venhage en door de gemeente en bevol king van Rome en van Ferrara in Italië. Het batig saldo van de toneeluitvoe- ng van het T.O.V.O. toneel op Zaterdag 7 Februari in Padro zal ten goede komen aan de hulpverlening der slachtoffers. Het personeel van Rouppe van der Voori's Industrie en Handelmaatschappij zal het loon van a.s. Zaterdag afstaan aan het Nationaal Rampenfonds. De directie zal het bedrag verdubbelen. Aan de vlsafslag wer_ een bedrag van £8300 bijeengebracht voor het Ram penfonds. Vliegtuigen brengen manschappen, materiaal en voedsel. RIJSWIJK Rode Kruis-colonne naar Overflakkee Een deel van de Rode Kruiscolonne van de afdeling Rijswijk is vanmorgen op ver zoek van de districtscommandant te Rot terdam naar Overflakkee vertrokken om er een hulppost in te richten. gWASSENAAR Zaterdag 3 uur wordt op het terrein van Blauw Zwart een voetbalwedstrijd gespeeld (Wass, Zaterdagmiddag-elftal Blauw Zwart) t.b.v. het Rampenfonds. Paleis Woordeinde thans kledingdepot Studenten helpen sorteren H.M. de Koningin heeft aan het Rode Kruis, dat gedeelte van het paleis Noord einde afgestaan, dat nog te Harer be schikking stond. Het gebouw doet thans dienst als kledingdepot. Mevr. C. J. M. Hesselink-Niemeijer, heeft hier de lei ding. De goederen worden uit het paleis rechtstreeks gezonden naar getroffenen, in de omgeving van Den zijn ondergebracht. In het paleis is een staf van honderd personen aan het werk, bij gestaan door het paleispersoneel van de intendance van de Kon. Paleizen en door studenten van het Int. Academisch In stituut. Grote hoeveelheden kleren, die reeds zijn gesorteerd, liggen op verzen ding te wachten. Is het niet mogelijk de lieden die zich aan plunderingen in de noodgebieden en evacuatiecentra schuldig maken ter plaatse te vonnissen, vraagt menigeen zich thans af. Met andere woorden: kan het standrecht worden toegepast? Alvorens deze vraag te beantwoorden eerst iets over de omvang en de aard de plunderingen. Daarover circule ren helaas tal van berichten die een ver keerde indruk geven van de omvang van de plunderingen en daardoor nodeloos onrust verwekken. Een van de hoogste justitiële autoritei ten verzekerde ons met nadruk, dat er van plunderingen op grote schaal geen sprake is. Verscheidene gevallen die wer den gesignaleerd bleken na onderzoek ongegrond te zyn- Slechts hier en daar is werkelijk plundering of diefstal ge constateerd. Het is van belang dit gezaghebbende oordeel op de voorgrond te plaatsen, om dat vele berichten anders luiden. Men kan dan ook gerust zeggen dat deze be- - - richten veelal het karakter van loze geruchten hebben. Het is te betreuren, dat zelfs autori- "jajSp teiten daaraan niet kunnen ont- komen. In een der ochtendbla- den staat, dat „een der hoogste militaire commandanten in het rampge bied" mededeelde, dat plunderingen „op ;rote schaal" voorkomen. Men verwees dit oordeel naar het rijk der fabelen en mompelde iets in de geest van schoenmaker houd je bij je leest. Het spreekt vanzelf, dat Justitie nauw lettend toeziet teneinde diefstallen zo veel mogelijk te voorkomen of te achter halen. De officieren van Justitie streven naar een snelle berechting, een streven, dat bij de rechters alle medewerking on dervindt. Daarvan zal een sterke preven tieve werking uitgaan. We komen nu even terug op het stand recht. Dit houdt in, dat ter plaatse wordt recht gedaan door een buitengewone rechtbank en dat het vonnis na bekrach tiging van de opperbevelhebber terstond wordt uitgevoerd. Met andere woorden parate executie. Dit standrecht kennen wij in Nederland niet. Wel is denkbaar, dat militaire autoriteiten indien de staat van beleg is afgekondigd zich in bepaal de gevallen genoodzaakt zullen zien tot een parate executie over te gaan, maar dan moeten daarvoor toch wel uitzonder lijke redenen zijn, die overigens niet in de wet staan omschreven. De- staat van beleg is echter niet afge kondigd. Dit kan alleen wanneer oorlog of oorlogsgevaar ontstaan is en wanneer binnenlandse onlusten de in- of uitwen dige veiligheid van het Rijk of van een gedeelte in dringend gevaar brengen. Daarvan is in deze dagen geen sprake, zodat er ook geen reden is de staat van beleg af te kondigen. De normale mid delen van de rechtsbedeling blijven dus geldend, middelen die naar men ons mee deelde meer dan voldoende zijn. Rampenfondsconcert van het Residentie Orkest uitgesteld Op uitdrukkelijk verzoek van Burge meester en Wethouders van Den Haag hebben het Bestuur van het Residentie orkest en van het Gebouw voor K. W. besloten het z.g. Rampenfonds-concert van Zondagmiddag uit te stellen tot Maandagavond, 16 Februari. Gooi geld in dat water Antillen reeds acht ton Zondagochtend hoorden wij via de radio de eerste rampzalige berichten over de ramp, die Nederland trof, aldus schrijft de ANP-correspondent in Wil lemstad op Curagao en wij zijn tot diep in de nacht aan de radio gekluisterd ge bleven. Enkele uren na de eerste mededeling was er al een comité gevormd om gelden in te zamelen en om 10 uur Dinsdagmor gen beschikte men reeds over bijna ƒ185.000, dat is ongeveer ƒ370.000 ned. crt. Het geld werd direct naar Nederland overgemaakt. Ook waren er ongeorgani seerde acties en Woensdag en Donderdag werden er speldjes verkocht. Vandaag is er een grootscheepse algemene collecte. Het personeel van de Curagaose petro leum industrie-gemeenschap stond twaalf procent van het maandsalaris af en het personeel van de KLM schonk de ver diensten van één dag. De verpleegsters van het sanatorium te Willemstad had den in luttele uren ƒ2000 bijeen. Sport lieden schonken de entreegelden voor de wedstrijden en het Philharmonisch orkest gaat een concert geven. De Vrijmetse laarsloge schonk 10.000 en de journa- listenorganisatle gaf de helft van het kas- geld. Zo deden de Soroptimisten ook. Onder de slagzin: Gooi geld in dat water! hoopt men aan het einde van de week het millioen te bereiken. Gisteravond had men reeds 8 ton bijeen. De Staten van Suriname hebben Don derdag honderdduizend gulden (Ned. courant) voor de getroffenen van overstroming beschikbaar gesteld. De bevolking van Curagao schonk per hoofd meer dan f 10 gulden en de actie is nog lang niet teneinde. De wegen in Zeeland De inspecteurs van de wegenwacht hebben de ANWB medegedeeld, dat het veer tussen Breskens en Vlissingen weer normaal vaart. Er worden zeer veel voertuigen overgezet. De route Breskens, via Sluis naar de Belgische kust is goed berijdbaar, evenals de ver bindingsroute dwars over Zeeuws- Vlaanderen van Breskens via Sluiskil naar Hulst, vanwaar via St. Nicolaas naar Antwerpen kan worden gereden. De Scheldetunnel is weer in gebruik. De verbinding SluiskilTerneuzen is hersteld en voorts is het mogelijk van Vlissingen, via Middelburg naar Sluiskil te rijden en voorts naar Kruiningen. In Zeeuws-Vlaanderen. op Zuid-Beveland en op Walcheren rijden de wegenwachten weer normaal de trajecten. Met ingang van vandaag zullen de Ned. Spoorwegen een drietal verbindin gen tussen Gorkum en Dordrecht, die tot heden met autobussen en treinen wer den onderhouden, alleen met autobussen handhaven. Er wordt nog een extra-' binding onderhouden om 6 uur 's mor gens. Het orgelconcert op Zondag a.s. in de Jacobuskerk Parkstraat door Jan Schmitz is in verband met Rouwdag tot nader order uitgesteld. Het concert van het Zuid Hol lands Operakoor Zondagavond in Diligentia is uitgesteld tot'19 April a.s. (Advertentie) „Werkelijk, je kunt Lodaline voor alles en nog wat gebruiken. Denk eens aan badkuip en was tafel. En weet je wat mijn krui denier vertelde? Dat hij geen last meer heeft van aangeslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Lodaline gedrenkt, af wrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon op drogen en de eerste dagen slaan de ruiten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in!" EXAMENS. DELFT. Propaedeutisch examen voor me- taalkundig ingenieur D Schuitema. Delft: cand. ex werktuigk. ing. A J Kranendonk. Maasdam: cand. ex. voor electr. ing. R J Augustijn. Bussum. F J Backer. Nijmegen, J Beijer, IJsselmuiden. A Bijl. R'dam. L H E Blom, A'dam, P Bouman, Dordrecht. R M G Delsing, Sittard. H v d Ende, Overveen. J W de Fluiter. 's-Gravenhage.D Glas. R'dam. M G de Graaff. Delft, H W F v 't Groenewout. R'dam. C A J M v d Heijden, Haarlem, B Hogeweg, Velsen-Noord, H C Jansen. Ascli Buren, A E Kimmer. 's-Gravenhage. Koento- hadji. Delft. W Krijger. Zwijndrecht. J J La veil. Arnhem, G A C v d Linden. Veghel, D Mac Daniel. Lopik. W F Mohr met lof. Eindhoven, C Moolhuïjzen. Amsterdam. A D de Mosch met lof, Huizen, H F Pit. Zeist, E Rijsoord, Schiedam. K Ruiter, Hengelo. R de Ruiter. 's-Gravenhage. W C Smit. A'dam. Souw Joe Kong, 's-Gravenhage, H Uurba- nus. Groningen. J P de Vreede. Delft, L P M Wensing, R'dam, P Wiarda, Delft. J Wij mans. Haarlem, H E v Wijngaarden. Kam pen, F G Wilson, 's-Gravenhage, C J Wus- tenhoff. Hilversum. Cand. ex. scheikundig ingenieur A M Bastein. R'dam. H J C Boertje, Dordrecht, J Bolssens, Cllnge, E F Bun-ge. R'dam. J A But ter, Overveen. A E F van Capelle, Eindho ven. J Eigeman, R'dam. F J H Felix, Maas tricht. H J Frings. Bocholtz. Cand.examen electrotechnisch ingenieur J J Broodman, Delft. Cand. ex. scheikundig ingenieur M W Geerlings, Arnhem, J de Graaff. Goedereede, W van Hartingsveldt, 's-Gravenhage. A Kats, Klaaswaal, A Kessler. Velsel, F H Kemmen. Soestdijk.W van Lookeren Campagne, Zalt- bommel H J Lovink, Maasdijk. A Lubeck. R'dam, C J van Maanen. Eindhoven, L E M Mudde. Rotterdam. Oei Han Kiong, Delft, R W Rooda. 's-Gracenhage, G Schaefer, Den Haag. A Stikker, A'dam. W F v Vliet. 's-Gra venhage. mej D Wabeke, Leiden. J A Water man met lof, Delft, A B R Weber, met lof. 's-Gravenhage. J van Wezel, Hengelo. E A Wiismuller, Eindhoven. Ingenieurs-examen civiel-ingenleur J C Vogel, 's-Gravenhage. Voor het Ing.-ex. voor electr. Ing, H L Bakker, Loosdülnen. C L Bos. Hengelo, J A Brakel, 's-Gravenhage, H J den Breeiien, 's-Gravenhage P Clement, Haarlem, K T A Halbertsma. Oud-Loosdrecht, S G A Heil bron. 's-Gravenhage. J Keuning. Hengelo. B Krediet, Enschede, J W de Fluiter, met lof, 's-Gracenhage. H W F van 't Groenewout. met lof, R'dam. F H M Knijper. 's-Graven hage. A G Leenders. Rhoon. C J T v Leeu- wn, Leidschendam. A A Loeff. R'dam. L J W van Loon. Nunspeet, M Martin. Haarlem, D J Meijer.Leeuwarden W H Moil. Middel burg. M L Mulders. Delft. F C de Ronde. Eindhoven, J de Rooij. Gouda. D Scheiigrond, 's-Gravenhage, G J Seip Schiedam. P C Shorn, 's-Gravenhage. T A Tielens, 's-Gra- venhage.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2