NEDERLANDSE OPERA 50 Jaar geledi W atersnood-Postzegels %Aeper^| y CITY ODEON Hoffmanns Verteïlingen HET VADERLAND 2 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Dat de Ned. Opera dit. schone werk, dat zonder meer goed en speels-inventief en ,1 na het vertrek van Theo Bavlë. t.wee aic nrVoct ^nnor zij na het vertrek van Theo Baylé, twee jaar geleden, heeft moeten laten liggen, nu weer op 't programma nam. is te be grijpen. In Caspar Broecheler heeft zij immers een kracht gevonden, die in spel Baylé ver overtrof en die vocaal ook deze zware partij aankon, ofschoon, wij de in druk hadden dat de beroemde Limburgse zanger zich wel zeer spaarde. Ook de vervanging van Gré Brouwen- stijn door Lidy van der Veen was geen achteruitgang. We weten nu echter in 't geheel niet meer waar we met Lidy van der Veen aan toe zijn, want wonderlijk springt zij in 't repertoire van alt- en mezzo-rollen naar sopraanpartijen, maar wat zij gisteravond liet horen in deze toch wel typische sopraanpartij, was al leszins verheugend. Deze voorstelling was dormant, zij is charmant gebleven. De regie in de nu en dan surrealistische décors van Wijnberg door Abraham van der Vies gevoerd, is U itwisselingsconcert De muzikale verrichtingen van de jaar lijks terugkerende leerlingen van het Koninklijk Conservatorium te Brussel bieden telkenmale een interessante verscheidenheid in de programma samenstelling en tevens mogelijkheden tot vergelijking met onze locale muziek studenten. Er is nog wel eens wat Vlaams werk bij, zoals ditmaal een Bal lade voor viool van Marcel Poot, open hartige speellust met rhythmische moge lijkheden, en een Concertino voor clari net van Joseph Jongen, dat een Fransere inslag vertoont. De executanten zijn tech nisch zeker niet de meerdere van hun Nederlandse collega's, maar wel valt het op en dit vooral bij de vocale pres taties dat veel van het gebodene min der schools wordt gebracht, maar op de concert- en podiumpraktijk gericht. Zo'n aria van Travlata b.v. of Mozarts Alleluja ha-d in alle vocale prilheid toch al enige allure. De hoogte, die vrij en gedurfd klonk, bleek bij de sopraan Christiane Gruselle gelukkig instrumentaal behan deld, de staccato-coloratuur werd ver rassend speels beheerst, maar in de lied kunst van Rachmaninoff en Poulenc bleef de expressie tamelijk aan de opper vlakte. Roger De Brauwer blies met een geacheveerde kleppentechniek en goede ademverdeling de clarinet beter dan de violiste Jeanne Tryssesoone haar Vivaldi- sonate speelde. In Poots Ballade herstel de deze violiste zich echter. Het rijpst was het pianospel van Paula Esquedin, die niet alleen uitstekend begeleidde, maar bovendien in een Ballade van Cho pin, Jeux d'Eau van Ravel en Hommage Schumann van Absil, bewees technisch en muzikaal al een heel eind te zijn ge vorderd. Er was tamelijk veel belangstel ling en hartelijke bijval. R. F. HET VADERLAND als het orkest onder leiding van Charles Bruck ook maar iets begrepen had van de sfeer van deze muziek, zou het een ideale voorstelling geweest zijn. Nu bleef alles dor en droog in de orkestbak het geheel wankelde nu en dan bedenke lijk de inzet van de beroemde wals! en eigenlijk was er aan de begeleiding en aan de talrijke solo-passages van het orkest geen geur of fleur te beken nen. Deze voorstelling is op 't toneel overi gens zeer sterk bezet. Een betere Olym- pia dan die van Louise de Vries zal men niet gemakkelijk vinden en voor de Ap- tonia van Greet Koeman, heerlijk senti menteel volgons de eis van de tijd en het werk gespeeld en gezongen, kan het zelfde gezegd worden. Jo van der Meent geeft de moeilijke Niklaus-partij boeiend en met veel reliëf en Anny Delorie gaf even in de tweede acte met haar prachtig geluid een extra schone kleur aan de samenzang. Voor Frans Vroons, door een oogont steking erg gehandicapt, hebben wij niets dan lof. Deze combinatie van schoon-zin- gen en intellectueel acteren vindt men wel zeer zelden. Ook de andere artisten, allen beproefde krachten van ons en semble, gaven het beste wat zij konden geven: Voogt, Holthaus. Genemans, Jongsma, Angenent en Benard. Van de leiding op het toneel deugde geen steek. De hele avond zagen we décors op qn neer trekken; midden in het Palazzo van Giuletta verscheen plotseling het vat uit de kroeg van Luther en even later verbrak een plotseling tevoorschijn komende achterwand de hele Venetiaanse sfeer even later ging men toen, vol schrik, maar weer aan 't hijsen. Pilaren bleven zo maar in de lucht hangen, de verlichting gaf de meest hinderlijke scha duwen van toneelknechten en anderen en het changement van de derde acte naar het naspel liep volkomen in de war. De zaal was afgestampt vol met leden van de diverse Personeelsverenigingen en de proef met dit nieuwe publiek is volledig geslaagd. Bij de aanvang herdacht de heer Abra ham van der Vies de eergisteren zo plot seling overleden voorzitter van het Haagse Operacomitó dr Alexander Loudon. C. v. B. Hier en in het buitenland 6 Februari" 1903 H.M. de Koningin-Moeder bezichtigde heden met haar zuster de vorstin Van Bentheim, de tweede serie der Groepen- tentoonstelling in Pulchri Studio. De Vorstelijke personen werdén rondgeleid door den heer H. W. Mesdag. Tentoonstelling in Pulchri t.b.v. Nat. Rampenfonds De Haagse kunstenaars, leden van de Haagsche Kunstkring, Verve en het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio, hebben het initiatief genomen een tentoonstelling te organiseren, welke gehouden zal worden in de zalen van Pulchri Studio. De opbrengst hiervan zal geheel wor den afgedragen aan het Nationaal Ram- penfonds, met dien verstande dat in het geheel geen onkosten in rekening zullen worden gebracht. Na afloop van de tentoonstelling zul len eventueel niet verkochte werken, met voorkennis van het Ministerie van Justi tie worden verloot, waartoe loten a 1, gjj per stuk in de zalen verkrijgbaar zullen 'zijn. Wie een kunstwerk: koopt, kan dit ook bestemmen voor de latere nieuwe wo ning van een getroffen gezin. De tentoonstelling zal worden geopend op Zaterdagmorgen 7 Februari door mr F. M. A. Schokking, Burgemeester van 's-Gravenhage en duurt tot en met 13 Februari. Hendrik Hagenaars Hoek Tussen alles wat wij met verdriet en bitterheid lezen over de rampspoed die op dit land gevallen is, heeft zo'n klein berichtje over mensen die geplunderd hebben, ons nog eens bizonder ont steld. Ge laat dan de krant even op de knieën zakken om te trachten dit óók nog te verwerken. Er is eerst woede in u, maar dan diepe verwondering, dat er zulke mensen zijn; dat zij bestaan. Op dit gebied hebben wij, sedert 1940, al wel wat van zeer dichtbij meege maakt. Zijn wij gesteld tegenover, blijk baar toch menselijke, slechtheid, die wij onbestaanbaar achtten. Die wij telkens v/eer, in ons onuitroeibaar optimisme en in onze onvernietigbare mensenliefde, met plotselinge, ontzette verbazing, voor onze eigen ogen zien geschieden. Telkens v/eer verbeelden wij ons dat wij het nu wel weten en dat wij ons er niet meer over verbazen kunnen dat er zulke mensen zijn, die in strijd met alles denken en handelen. En telkens weer zijn wij tóch ontzet, wanneer zulke dingen mogelijk blijken. Midden in de diepste menselijke ellen de zijn er mensen, die rustig een plan beramen om in verlaten huizen te gaan plunderen. En er is een man geweest, die een oude vrouw, die midden in het water dat haar winkeltje overstroomde, op een tafel zat, van die tafel heeft opgenomen en in het water heeft gezet en die toen een paar honderd cigaretten heeft mee genomen. Wel, deze mensen zullen over enige tijd voor de rechter komen en zij zullen gestraft worden. Zij zullen voor een tijd in een cel wor den gezet en dan zullen zij weer uit die cel komen en in de samenleving terug keren. Wat dan Wat moeten het leven en de maat schappij dan met hen beginnen? Wat moeten zij dan met het lev&R beginnen? Het is een oud vraagstuk. Het keert telkens weer terug. En er is nooit een bevredigend ant woord op. De menselijke geest is een verschrik kelijk raadsel. Het raadsel wordt vóór u geplaatst en ge zijt er door ontzet. Maar er is nooit een oplossing. Er is nooit een antwoord. Programma Concertgebouw orkest Het programma van het Concert gebouworkest-concert Zaterdag a.s. is als volgt: Hilding-Rosenberg, Concert voor orkest (eerste uitvoering), Sibelius,, Vioolconcert, en Dvorak, Tweede Sym- phonie. Solist is Jan Damen en dirigent Rafael Kubelik. Het besluit van de P.T.T. een post zegel met toeslag ten bate van de slacht offers uit te geven stemt tot grote vol doening. In vroeger jaren zijn reeds verschillende soortgelijke zegels versche nen. In 1920 vond een overstromings ramp plaats in Salzburg: enige tijd la ter gaf Oostenrijk een serie van 20 post zegels uit: de normale zegels, in andere kleuren gedrukt en met de opdruk „Ilochwasser 1920". België volgde in 1926; het zegel van 30 ets, werd overge drukt met „Inondations-Watersnood"'. terwijl eveneens twee zegels verschenen met soortgelijk inschrift. De voorstel ling dezer zegels was wel toepasselijk: Sint Maarten geeft zijn mantel aan een bedelaar. CYCLOON Een hevige, gepaard gaande met cata- strophale overstromingen, verwoestte een groot deel van de stad Santo Do mingo, de hoofdstad van de Domini caanse Republiek. Een viertal zegels met een afbeelding van de verwoeste stad werd uitgegeven ten bate van de slacht offers. Twee jaar later werd de hoofd stad van Brits Honduras, Belize, op soortgelijke wijze getroffen en het gou vernement gaf eveneens toeslagzegel.' uit. Overstromingen in Hongarije in 1940 gaven aanleiding tot de uitgifte van een drietal postzegels en een blokje, met ais voorstelling een man. die zijn gezin te gen het water beschermt. In 1941 werden door de Duitse bezetting van Zuidsla- vië een viertal zegels en twee blokjes in omloop gebracht ten bate van slacht offers van overstromingen. „Hoehwasser- nilfe" duidt op enige zegels van het Saargebied van 1948 op een dergelijke doel. In 1914 werd het uiterste Zuidwesten van België onderwater gezet: jarenlange kraehtsinspaning van de machtige Duitse legers was niet voldoende om door het inundatiegebied van de User heen te breken. Het water, thans onze vijand, Kon. Schouwburg Zondag gesloten In verband met de nationale gedenk dag op Zondag a.s. zal ook de Kon. Schouwburg die dag gesloten zijn. De voorstelling van Zondagavond gaat dus niet door. e organist Feike Asma zal hedenavond een orgelconcert geven in de Lutherse Kerk. Het programma ver meldt werken van Bach, Mendelssohn, Guilmant, Zwart en Asma. De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers der watersnood. Nota over de watersnood aan Tweede Kamer Dé minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota Maandag, 9 Februari a.s., aan de leden worden toegezonden. Nu de in de vergadering van Dinsdag. 3 Februari j.l. toegezegde nadere mede delingen op vorengenoemde wijze aan de Kamer zullen worden gedaan, zal de voorzitter in de vergadering van Dins dag, 10 Februari, voorstellen deze nota direct aan de orde te stellen. Atlantische conferentie Het bericht om!rent het uitstel van de Atlantische conferentie was in zoverre onjuist, dat de data moeten zijn; 20 en 21 Maart. Tot die dagen is de conferentie versohoven. Laaghartig optreden Een wel zeer verwerpelijk delict heèft een 70-jarige man in Groningen gepleegd. Hij haalde geld op voor het Nationaal Rampenfonds, doch stak dit in eigen zak, De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. t> a- korlvinke ™ans ramtfl ??r°bre?err°otI k*wmjteit65 Ct, SHAG verminderde prijs! per pakje heeft toen het Westen voor rampen be hoed. Een niet-officeel Rode Kruis-vignet in donkergroene kleur, vooral in België een gezocht verzamelobject, brengt ons het inundatiegebied in beeld. Het jaar 1953 brengt thans een waters noodzegel van Nederland; het dagblad- bericht spreekt van uitgifte „op zeer korte termijn", waarschijnlijk wordt het dus een opdrukzegel. Met grote na druk zouden wij het hoofdbestuur der P.T.T. in overweging willen geven zo spoedig mogelijk over te gaan tot het uit geven van een drietal watersnoodzegels. De voorstellingen liggen als het ware voor het grijpen: a. een zegel met het wapen van Zeeland, naast een afbeelding van een overstroomd gebied van die provin cie; b. een zegel met afbeelding van de beide Moerdykbruggen en de wapens van Noordbrabant en Zuidholland; c. een zegel met afbeelding van de afsluitdijk en het Nederlandse wapen, met wapen spreuk. J. H. v. P De Tweede Kamer over de nieuwe begrafenis wet Overheid verhintlere crematie niet De Tweede Kamer heeft een voorlo pig verslag uitgebracht over het ont werp voor een nieuwe Begrafeniswet. Verschillende leden verwierpen de heidense gewoonte der verbranding, welke een symbool is van een verwer ping van de christelijke hoop, althans een van een zuiver aardse beschouwing van- de dood. Énkele andere leddtf^Whten-' dë lijk verbranding een ernstig teken van het diepe verval van het Christendom. Vele andere leden erkennen, dat de beweging der crematie, opgekomen in een tijd met rationalistische inslag, nauw verbonden is geweest met pogin gen om het Christelijk denken te door breken en dat dit alles het verzet van kerken en groepen tegen de crematie redelijk verklaart. De eerder genoemde verschillende leden verklaarden: Het kan en het mag niet de strekking ener rechtsorde zijn de mensen te dwingen naar Gods wet hetzij die duiaeiyk geformuleerd is, hetzijde die door aflei ding te benaderen valt te leven. In de eerste plaats verdraagt geestelijk leven zich niet met dwang, maar vervolgens zou dit betekenen, dat de rechtsorde de vrijheid, welke, naar Christelijke op vatting, 'de Overheid heeft te waarbor gen. om hals brengt, en dit zou recht streeks voeren naar een z.g. Christe lijke totalitaire staat. Dit betekent, dat er voor mensen, die hun lijk wensen te doen verbranden, vrijheid daartoe moet bestaan. Dit is een principiële eis van Christelijke staatkunde. De Overheid mag echter de crematie niet bevorderen. Volgens de hogergenoemde vele an dere leden is dit ontwerp van wet van de geschiedenis niet los te maken. In wezen verwierp een aantal van deze vele leden niet alleen elke discri minatie van de crematie, doch stond het de gelijkstelling van het begraven en het verassen, ook naar wettelijke bepaling, voor. Vele weer andere leden achtten het juist, dat het wetsontwerp blijft uit gaan van de begraving als regel en van de crematie als uitzondering. De ver schillende beperkende bepalingen, ge steld zowel aan de crematie zelf als aan de oprichting van een crematorium, hadden dan ook hun volle instemming. Zonder deze beperkende bepalingen zouden zij het wetsontwerp zelfs niet kunnen aanvaarden. HOOGSPANNING op Valkenburg. Zandzakken worden in grote Amerikaanse vliegtuigen geladen. Coaster Sallantl vermist Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip Sal- land, dat 298 bruto ton meet en waarvan sinds Zaterdag geen bericht meer is ont vangen. Er waren zeven mannen aan boord. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het schip vergaan is. Generaal Ridgway in Den Haag. Naast hem de Amerikaanse ambassadeur. Chapin. De vereveningsheffing Wetsontwerp in breder verband Zoals bekend heeft de minister van Financiën in de vergadering der Twee de Kamer van 3 Februari aan de voor zitter gevraagd géén voorstel te doen het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsheffing op de agenda voor de Kamer te plaatsen. De Kamer heeft dienovereenkomstig besloten. De minister heeft nu aan de Kamer medegedeeld, dat zijn verzoek was gegrond op de volgende overweging: zou bij de openbare beraadslaging over onderhavige wetsontwerp van de zijde van leden van de Kamer de wens worden uitgedrukt de vereveningshef fing met een groter percentage dan het voorgestelde van 0,5 te verlagen, dan; de gedachtenwisseling gezien ook' het voorlopig verslag in zake dit wets ontwerp zich gaan uitstrekken tot be schouwingen met betrekking tot de so ciale en algemeen economische omstan digheden, welke de regering hebben ge leid tot het voorbereiden van een com plex van belastingmaatregelen met, het oog op de uitbreiding der industrialisatie en de voorgenomen huurverhoging. Een discussie over het onderhavige wetsvoor stel zou dan niet een voldoend brede grondslag hebben en een betere grond slag verkrijgen, zodra de Kamer heeft kunnen kennisnemen van het samen stel van concrete belastingverlichtingen, welke de Regering voorstaat, aangezien dan een en ander onderling beter kan worden afgewogen. SCHAATSENRIJDEN De int. wedstrijden te Tonsberg Op de twèède avond van de interna tionale wedstrijden te Tonsberg was het droog weer, maar een fellé zeer koude wind blies over de baan. Dat de Neder landse rijders zich in prima vorm bevon den bleek wel uit het feit. dat Kees Broekman, het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24.- sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandig heden werd gemaakt, met vele seconden verbeterde en dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20.- sec. bracht. Van de vier af standen bezetten de Nederlanders drie maal de eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klassement dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, welke op de eerste avond in 43 - sec. reed, waarmee hij bijna drie seconden voor sprong verkreeg op Kees Broekman, een achterstand welke zonder de 10.000 meter niet voor onze landgenoot viel in te halen. De uitslagen luiden: 1500 m: 1 Wim van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baan record): 2 Finn Hodt (Noorw.) 2.21.1; 3 Kees Broekman (Ned.) 2.21.6; 4 Odd Pedersen (Noorw.) 2.23.8; 5 Leif Dynge- land (Noorw.) 2.24.0: Anton Huiskes (Ned.) weM elfde in 2.28.0. 5000 m: 1 Kees Broekman 8.21.3 (nieuw baanrecord); 2 Anton Huiskes 8.29.1; 3 Finn Hodt 8.33.7; 4 Wim van der Voort 8.34 8; 5 Yngvar Karlsen 8.39.8. Het eindklassement luidt: 1 Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt; 2 Kees Broekman (Ned.) 194.607 pnt; 3 Anton Huiskes (Ned.) 197.310 pnt; 4 Wim van der Voort (Ned.) 198.330 pnt; 5 Pat McNamara (V.S.) 198.367 pnt. Zaterdag en Zondag geen wedstrijden Het bestuur van de K.N.V.B., in bfjzon dcre vergadering bijeen in verband met de nationale ramp, deelt mede, dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewedstrijden zyn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB-bertuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. Ook andere sportbonden hebben, zoals te verwachten was de sportbeoefening stil gelegd. Het wordt dus over alle linies een sportloze Zondag. Mooie geste van H.B.S. Het bestuur van HBS heeft een bedrag van f 1000 gestort in het Nationaal Ram penfonds. Daarnaast heeft HBS besloten, hoewel volledig beseffend, dat dit op het huidige moment van zeer ondergeschikt belang is, zodra de tijd daarvoor rijp zal zijn, een der in 't Noodgebied getroffen voetbalver enigingen naar vermogen te steunen. Hulde! Engelse bekerwedstrijden De uitslagen van de voor de vierde ronde van de F.A.-cup overgespeelde wedstrijden luiden: Notts CountyBol ton Wanderers 22 na verlenging: Wal- thamstown Av.enue—Manchester United SCHAKEN Massa-simultaanschaak voor liet Rampenfonds Ten bate van het Rampenfonds heb ben de heren dr M, Euwe, L. Prins. N. Cortlever, J. Donner, H. Bouwmeester, Th. van Scheltinga, J. Barendregt, Ch, Been, prof. dr A. D. de Groot, J. de Vries, J. van Weering en W. J. Bos gisteravond in de Effectenbeurs te Amsterdam ieder tegen omstreeks 20 personen geschaakt. De opbrengst bedroeg 1000. De zesde partij van de tweèkamp Bot- winnikTaimanov, welke werd afgebro ken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, aarmede Botwinnik instemde. Botwinnik kan zich nu weder kam pioen van Rusland noemen, aangezien hij de tweekamp met 3 ft tegen 2% P- heeft gewonnen. HET® VADERLAND NIEUWE COURANT Anno JS69 Parkstraat 25-27 's-Oravenhage Telefooni 154.340 Giro JttTOO Directeuri TH. D. STRVICK Hoofdredacteur' Dr If. VAN WIJK ABONNEMENTSPRIJZEN' f 24.60 per kalenderjaar, f6.25 per kwartaal en f 2.15 per maand. Losse nummers A centl 's Zaterdags 15 cent A D VER TENTIEPR IJ ZEN' 32 centper. millimeterregel.opcon trad van 26 cent af, Advertenties in de tekst 2 maal de wone prijs Zijn Spaanse mestiezen-argot bleef hem in de keel steken. Hij brabbelde verder in zijn moedertaal en wij begrepen niets meer van. „Wel nee, ze zullen ons helemaal niet doden, wees maar kalm!" We spraken hem een tijdje toe op de kalmerende toon. die je bezigt tegén een hondje, dat bang is voor het donker of de wind. en langzamerhand werd hij weer wat rustiger. Het duurde niet lang of we hoorden opnieuw een plassend geluid op de ri vier. We haastten ons naar onze uitkijk post. De kano van zo net was terugge komen, nu tegen de stroom opworstelend. Er zaten ditmaal twee mannen in. De een was van top tot teen beschilderd met vette rode en zwarte verfstrepen en zijn haren waren bespikkeld met toefjes wit dons. De ander droeg geen enkele ver siering en was evenmin beschilderd. Zijn huid had een lichtgele kleur. De kano legde aan bij een rots, recht tegenover ons. aan de andere kant van de rivier op ongeveer twintig meter afstand van onze uitkijkpost. De beschilderde man sprong op de rots, een enorme zwart-houten boog in de hand. Hij liet zioh op een knie zakken, zocht zorgvuldig een zeer lange, 1 pijl uit en spande zijn wapen langzaam in onze richting Hij scheen nauwkeurig op Pierre's borst te mikken. Maar hij schoot niet. Hij bleef volstrekt onbeweeg lijk zitten: een koperkleurig standbeeld. De kano was inmiddels in onze rich ting gekomen en voer dwars over de stroom De gele man bestuurde het vaar tuig niet bepaald vaardig: hij lag -half op zijn knieën en een paar maal wiebelde de kano gevaarlijk. Zodra hij onze boom tak bereikt had, greep hij zich er met één hand aan vast. Hij scheen aan een hevige opwinding ten prooi. We hadden het begrepen: deze man was een onder handelaar, de ander vertegenwoordigde de gewapende macht die hem dekte. Bij het minste geringste vijandige gebaar van onze kant zou de pijl de rivier over- gonzen en in Pierre's borst verdwijnen. Langzaam kroop één van die minuten voorbij, waarvan men pleegt te zeggen dat ze een eeuw duren. Wij trachtten te glimlachen. Wij dienden de gevolmach tigde zéér vriendelijk te ontvangen. De man had zijn pagaai neergelegd. Het was niet zo'n mooie, hartvormige pagaai als de Maquiritares gebruiken; hét was een doodgewoon stuk hout. dat aan één kant een beetje was afgeplat. Hij keek ons met toegeknepen oogjes aan. Dit was .niet alleen een groot ogen blik in ons leven, maar ook in het zijne. Hij trappelde en bewoog zijn vrije arm wild heen en weer. Hij kakelde en praat te tegelijkertijd en was dermate opge wonden dat hij vergeten scheen waar voor hij naar ons toe was gekomen. Ten slotte werd hij zichzelf weer meester tegen ons af te steken, waarvan wij uiteraard geen woord begrepen. Pierre had een pakje sigaretten in de zak van zijn pyama. Hij haalde het lang zaam en bij-zonder omzichtig voor de dag; de krijger aan de overkant stond nog steeds met zijn pijl gereed. Hij stak een sigaret op en overhandigde hem aan de „parlementair". Euh! Euh!" zei de man. Hij begon onhandig të roken, waarbij 'hij de helft van de sigaret opat: de rest viel in het water. Hij begon opnieuw te trappelvoèten. Hij lachte uitgelaten en maakte handge baren. „Euh! Euih!" „Wat zegt hij?" vroeg ik aan Emiliano. „Hij wil het. hele pakje en hij weet niet eens hoe-ie roken moet. het stomme varken!" Pierre overhandigde het pakje aan de Guaharibo, tot grote verontwaardiging van Emiliano. „Eu-h! Euh!" zei de Guaharibo. Ik gaf hem mijn doosje lucifers. „Euh! Euh!" Wilde hij nog meer hebben? Hij had de sigaretten en de lucifers op de bodem van de kano gegooid, waar alles direct kletsnat' was geworden. We keken hem een paar seconden zwijgend aan, we wa ren een beetje verbluft. De man trap pelde voortdurend harder, stampvoette bijna. Hij scheen boos te worden. HU trok zUn kano dichter bij ons en greep met zqn vryq hand naar Pierre's been: hU wilde onze pyama's hebben! Dat had den we eerder moeten begrUpen. Pierre trok zUn jasje uit en-overhandigde het begon hij een onstuimige redevoering I hem. De woedende uitdrukking verdween I als bü toverslag van het gele gezicht. HU begon weer te lachen: „Euh! Euh!" Ook ik trok mUn jasje uit, daarna volgden onze pantalons. De krUger aan de overkant ontspande zUn boog. De parlementair had onze pyamabroeken om zUn hoofd gewonden en lachte als een gek. Maar wU waren poedelnaakt. HU scheen waanzinnig van vreugde. We hieven onze handen op en maakten een gebaar van: we hebben niet meer! Dat scheen hU te begrijpen. Pierre en ik be seften, dat dit. het moment was om ons van de situatie meester te maken, We bogen ons naar de kano en gorgelden: „Euh! Euh!" De man bukte zich, greep zUn boog en stak ons het wapen gewillig toe. „Euh! Euh!" herhaalden wU, HU overhandigde ons zUn drie pUlen: de oorlogspUl met een punt van bamboe, de pUl voor de grotè jacht ook met een bamboe punt, en de pijl voor de kleine jacht met een punt van been. „Euh! Euh!" HU hief met een triest gebaar de ar men op: hU bezat niets meer, behalve onze pyama's Op dit moment herinnerden wU ons, dat Catire en zUn mannen onze laatste mondvoorraad hadden meegenomen. We hadden niets meer om te eten. We be gonnen over onze ma-gen te wrUven, ter- wUl wU riepen: „Miam, miam!" Dat scheen hU te begrUpen. „Zeg „bananen" tegen hem!" zeiden we tegen Emiliano. (Wordt vervolgd) '<UWVtf VAN oe DAG No. 14. Omschrijving. Horizontaal: 1. stevig, duurzaam; 4. belo ning. 7. voorzetsèl. 8. vod. 9. geslepên. 11 vreemde munt. 13. bijwlnkél. 16. Bijbelse figuur (O.T.) 17. Argentijnse stad. 21. rivier in Spanje, 22. bezitting. 24. Aurora, 25. klein hért. 26, sluiting. 27. praalziek. Verticaal: 1. zie 1 hor. 2. vis. 3. gemalen tabak 4, reus (O.T.). 5 lied. 6, standaard. 10. zonder fut. 12. mann. dier, 14. dochter van Laban. 15. wetenschappelijke werkplaats 17. gelooide huid, 18. pleizler. 19, soort. 20. iljst. 23 kuddedieren. Oplossing van de vorige puzzle. Horizontaal: 1. proloog. 7. fee. 8 koor 9 Orel 10. Ksi. 11. paraat. 13. té. 14. ik. 16- Selene. 19. mat. 21. Iran. 22. unie. 24. nip. 25. montage. Verticaal: 1. peer. 2. relais. 3. L.K. 4. ook 5. oost. 6, grieven 7. fra. 9. optimum. 12. taling. 15. kano. 17. Erie. 18. nap 20. tin. 23. et. liorle Metten j BINNENLAND De tweejaarlijkse wereldconferentie van padvindsters en gidsen wordt van 21 Augustus tot 3 September gehouden op Woudschoten te Zeist. De feestelykheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid van de grote intern, bloemententoonstelling Flora-1953 die op 13 Maart opengaat, gaan volledig door. Het bestuur van Haarlems bloei heeft gemeend hiertoe te moeten beslui. ten. omdat de slag, die Nederlands eco nomie na alle menselijken leed, heeft ge troffen het noodzakelijk maakt, dat zo veel mogelijk vreemdelingen naar ons land worden getro-kken. Op 22 Maart en 10 Mei maakt de Volks bund Deutscher Kriegsgraberfür- sorge uit Aken tochten naar het Duilsa oorlogskerkhof UsseLstein. De jaarvergadering van de Fédéra- tion Aeronaulique Internationale wordt van 14 tot 22 Mei in het Kurhaus te Scheveningen gehouden; honderdvijftig vertegenwoordigers van luchtvaartvér- enigdngen zullen er bijeenkomen. Naar aanleiding van het nieuwe reisbesluit voor de Rijks-ambtenaren heeft het hoofdbestuur van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Amb tenaren besloten ernstig ie protesteren bij het bestuur van het Ambtenarencen- trum; het hoofdbestuur heeft er o.m. bezwaar tegen dat middelbare techni sche ambtenaren derde klasse moeten reizen, terwyl hun collega's in' de parti culiere industrie tweede klas plegen te De Paardendag, die de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en de fa Van Gend en Loos op 14 Februari te Utrecht zouden houden, is tot nader order uitgesteld. De vocaliste van de Skymasters, Annie de Reuver, heef; alle medewer king met de A.V.R.O. opgezegd. Mr F. C. A. baron v. Pallandt, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in In dia, is gisteren te Bombay aangekomen. De perschef van de K.L.M., de heer R. J. Vogels, heeft te Parijs aan de voor zitter van de Parijse persvereniging, Henri Masot, de zilveren eremedaille van de Nederlandse burgerluchtvaart over handigd, als bewUs van de erkentelyk- heid van de Nederlandse luchtvaart voor de voortdurende steun van de Parijse pers bij de ontwikkeling van de burger luchtvaart. BUITENLAND De rantsoenering van versnaperingen in Engeland is opgeheven. Engeland heeft er by Israël op aan gedrongen alle mogelijke stappen te ne men om de rust te herstellen en inciden ten te voorkomen aan de Israëlisch-Jor daanse grens. Volgens Radio-Boedapest heeft Hón- garye dringend behoefte aan 140.000 myn- werkers. Er is voorgesteld deze te recru- teren uit landarbeiders en jongeren, die pas de school hebben verlaten. De eerste trajecten van de ruim 1000 kilometer lange autoweg, welke Kandin (W.-China) met Lhasa zal verbinden, zijn volgens de „Prawda" gereed gekomen. Het blad haalt hierbij Chinese persbe richten aan. Meer dan 150 bruggen waren gereed gekomen. Paul Hoffmann is afgetreden al# voorzitter van de „Ford"-stichting om de post van voorzitter van de raad van be heer van de „Studebaker"-fabrieken weer op zich te nemen. I-Ioffman gaf indertijd deze post op, toen hij werd benoemd tot directeur van de organisatie voor econo mische samenwerking. -De Argentijnse minister van Buitenl. Zaken heeft met het internationale inter gouvernementeel comité voor Europese migratie een accoord getekend, houdend bepalingen ter bescherming in en aan moediging van immigratie naar Argen tinië van boerengezinnen uit W.-Europa. Het zoeken naar het viermotorige Britse transporttoestel, dat sedert Maan dag boven de Atlantische Oceaan vermist wordt, is gestaakt. Het toestel, een „York", had 39 personen aan boord. Premier Churchill heeft zUn schoon zoon, kapitein Soames, benoemd tot zUn particuliere parlementaire secretaris. De Franse Senaat heeft in de vroege ochtenduren van Vry'dag met 224 stem men tegen 73 de begroting aangenomen. Uit Zweden en W.-Duitsland wor den zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm, waar het verkeer geheel door de sneeuw in de war is gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuwstorm in 30 jaar. Donderdag was in Moskou de koud ste dag van het jaar. Het kwik zakte tot 32 graden onder nul. De schoolkinderen kregen vrijaf. De Tsjechoslowaakse radio heeft verklaard, dat de loges van de Vrijmetsé- laars het régime van de Volksdemocra tieën vijandig gezind zijn. Volgens het jaarboek der Ameri kaanse Joden zUn er in totaal ruim 11,5 millioen Joden, waarvan er 2,5 millioen in de communistische landen wonen. VUftig pet der Joodse bevolking woont op het WestelUk halfrond. In Israël woonden in 1952 ruim 1,4 millioen Joden. Het carnaval in Nice is met de ge bruikelijke, korte optocht begonnen Het carnaval zal twaalf dagen duren Maarschalk Tito "heeft in een toe spraak ter gelegenheid van het bezoek van de Griekse minister van Buitenl. Zaken aan Joegoslavië, erop aangedron gen haast te maken met de gemeen- schappelUke defensie van Joegoslavië, Griekenland en TurkUe. Opstandigen hebben in Kenia een bosbrand gesticht, die ten N. van Nairobi reeds meer dan 1200 ha waardevolle cederbossen heeft vernield en die men nog niet meester is. NATIONALE RAMP. Men moet elkander helpen, dat is een natuurwet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2