HET VADERLAND 50.000 Bloedende harten van hun land losgescheurd Prins Bernhard wekt op IN DEN HAAG THANS EVACUE'S 1500 Noodzakelijke evacuatie djna volbracht thans bijl tot uiterste krachtsinspanning Weerbericht VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 NIEUWE COURANT 83e JAARGANG No 253 „Wie moet er weg?" SUCCESSIEVELIJK KOMEN van steeds meer burgemeesters ui£ de door de ramp getroffen gebieden berichten binnen als: geen schepen meer nodig, geen voedsel meer afwerpen. Dit alles duidt er op, dat de evacuatie van die gebieden in vergevorderd stadium, zo niet voltooid is. In de meeste geteisterde plaatsjes blijven, voor zover de toestand houdbaar is, kleine eenheden van de bewoners, meest mannen, achter teneinde de schade zo ver mogelijk te herstellen en een oogje in het zeil te houden over de schaars overgebleven eigendommen. Allerwegen heeft men de ogen thans meer gericht op de toekomst van het ondergelopen land. Woorden schieten tekort om de ellende te beschrijven van de bewoners van Stavenisse, die in Bergen op Zoom gisteren aankwamen. Ontroerende tonelen speelden zich af. Waar de een de rest van zijn familie weer voor het eerst zag, zocht de ander vergeefs naar verwanten. Er waren er ook, die niet behoefden te zoeken; zij hadden al hun familieleden zien ver drinken. Ook met een duck kan men het eiland Opa Brouw vertelde ons het volgende j bereiken. Wij hebben dat gedaan en het verhaal. Het gehele drama voltrok zich j was een vreemde gewaarwording te ont- In vijf minuten tot een kwartier. Het dekken, dat de geüniformeerde lieden die water stroomde binnen: 1.50 meter, 3.50 er in zaten Duitsers waren. „Sprechen Sie doch hollandisch, das verstehen wir". werd ons toegevoegd. Wij dachten er even het onze van. Overigens werd er niet gesproken, doch des te harder ge reden door de heren. Een meter water op de weg deerde hen niet en in golven stroomde het water om de wagen weg, een wit kielzog achterlatend. Vijftigduizend evacué's Het aantal van degenen, die buiten hun woonplaats zullen moeten worden onder gebracht, wordt totaal op 50.000 gesteld. Daarbij doet zich het feit voor, dat de meeste evacué's gaarne zo dicht mogelijk bij huis, huis dan in de figuurlijke bete kenis omdat er in de meeste gevallen geen sprake meer is van een huis, blij ven. Vandaar, dat het leeuwendeel van geëvacueerden door West Brabant wordt opgevangen. Wellicht kan het nog ter informatie dienen, dat evacué's van Brouwershaven, Oosterland, Dreischor, Nieuwkerk, Ouwerkërk naar Rotterdam zijn afge reisd. Deze gebieden zijn thans geheel verlaten op enpelen na, Het eiand Tholen is met uitzon meter en tenslotte na 15 minuten 5Vz m water. Ik was naar het dak gevlucht, maar waar het achterdeel van het huis al was weggeslagen en het water hoger kwam, moest ik een heenkomen zoeken. Opa Brouw is toen ondanks zijn 70 jaren naar elders gezwommen, begeleid door zijn twee honden. De overige leden van zijn familie zag hij voor zijn ogen ver drinken. Verder vertellen kon de man niet Elders op Tholen dreef een gehele fa milie op het weggeslagen dak van haar huis. Successievelijk werden delen van dit dak afgeslagen en met elk deel ook een van de overlevenden. Een jongeman was de enige, die tenslotte overbleef. Ook hij heeft zijn vader, moeder en de ge hele familie zien verdrinken. Tien paar den is het enige, dat is gered uit Stave nisse en omstreken. Een driejarig kind huilde om vader en moeder, die het nooit meer zal zien. En terwijl de overlevenden van Stave nisse enigszins bekomen van de doorge stane ellende, worden elders in Bergen on Zoom de eerste geïmproviseerde lijk kisten weggezonden naar de plaats van waar de mensen nog steeds het patro naatsgebouw binnenstromen, In Bruinisse. de Zeeuwse plaats, waar van men in de oorlog zei, dat het de zwaarst getroffen plaats uit dit gebied was, troffen wij de burgemeester, een jonge man ir een donkerrode trui. „Ja, ik ben het", riep hij ons opgewekt toe. „Ik heb mijn ambtsketen niet om, maar wie zal daarop letten De gehele dag is het razend druk. Over de geleden verlie zen mogen wij niet mopperen, wanneer we die vergelijken met andere plaatsjes. Een man is er slechts omgekomen bij het reddingswerk. Vandaag wordt de ge meente geëvacueerd Van de 800 mensen, die er nog zijn, gaan er 300 weg naar Rotterdam en Dordt. Vijfhonderd man nen blijven achter voor herstelwerkzaam heden". Wie zullen er weg moeten? Dat is de vraag, die de Bruinissenaren bezig houdt, wan een ieder wil zo lang mogelijk blij ven. Zij hebben ervaring in het evacueren en zij weten, dat er bij hun terugkomst het nodige, wat nog was gered, zal zijn verdwenen. Inderdaad, onder deze barre omstandigheden lopen er zowaar nog aas gieren rond, die trachten van de ellende van deze mensen beter te worden. Daar om is het noodzakelijk, dat er des nachts in vele dorpen wordt gepatrouilleerd. Sprechen Sie hollandisch Men kan gevoeglijk zeggen, dat geheel Duiveland thans is geëvacueerd. De com mando's hebben hierbij een grote rol ge speeld. Via Steenbergen en St Annaland bereikt men een dijkje, vanwaar een boot naar Schouwen-Duiveland vaart. Op dat dijkje zorgen een Rode-Kruis-zuster uit Den Haag en een burger uit Haarlem voor koffie en maaltijden voor de hier passerende evacué's. „Skynight": geheime jager in Korea Te Seoel is bekendgemaakt, dat reeds sedert het begin van de winter in Korea door de Verbondenen nieuwe geheime nachtstraaljagers zijn ingezet, die zijn uit gerust met een nieuw soort radar-uit rusting voor het automatisch zoeken van vijandelijke vliegtuigen en het richten van kanonnen. Het nieuwe type heet „Skynight". Van de Skynight is op het ogenblik slechts bekend, dat het een tweemotorige Douglas-straaljager is. De bemanning bestaat uit twee koppen, de piloot en de radar-operateur. Het toestel, dat reeds met groot succes heeft geopereerd, is in staat de geluidsgrens in duikvlucht te overschrijden. Dankbetuigingen van Koningin Juliana Koningin Elizabeth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgende tele gram ontvangen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestin gen zijn aangericht." Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetuigin gen doen toekomen. dering van Stavenisse niet geëvacueerd. Uit Krabbendijke op Zuid-Beveland zijn thans alle bewoners geëvacueerd. Zij zijn naar Bergen op Zoom gebracht via Ril land Bath. Goeree Van het eiland Goeree en Overflakkee zijn ongeveer 20.000 personen naar elders vervoerd. Er zijn er nog ongeveer 10.000 op het eiland. De toestand in Ouddorp werd goed genoemd, doch die in het dorp Goeree slecht, doch niet wanhopig. De Prins redt per helicopter Gistermiddag bezocht Z.K.H. Prins Bernhard Middelharnis op de weer bedreigde Zuid-Holland se eilanden. Van Middelharnis uit steeg de prins met een helicopter op en nam deel aan de reddings werkzaamheden. Hij verloste en kele personen te Oude Tonge uit hun geïsoleerde positie en bracht hen naaf een veilige plaats. Venezuela helpt Een Venezolaans steuncomité voor Holland is opgericht. Het heet Amigos de Holanda. De presidente is mevr. Larralde de Baan. Bovendien is in dat land een Nederlands comité opgericht, waarvan de taakverdeling uitsluitend bij Neder landers berust. Met woord en daad Koningin en Prins dagelijks hij getroffenen Als voorzitter van het Nationaal Ram penfonds heeft Prins Bernhard gister avond een radiotoespraak gehouden, waarin hij verder opwekte het leed van de duizenden getroffen landgenoten mee te dragen. Het fonds had gisteren 11.672.000 ter beschikking, maar dit be drag, aldus de prins, is nog maar eep klein onderdeel van wat er nodig is om de gevolgen van de overstroming het hoofd te kunnen bieden. Prins Bernhard zei o.a.: „Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wils kracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt ge- eist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel on middellijk. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft dan ook terstond een millioen gulden van de binnengekomen gelden overgemaakt aan het Nederlandse Rode Kruis, welke zijn besteed ter leni ging van de onmiddellijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden". ..Sommige gemeo"ten hebben reeds bekend gemaakt, dat zfj zustergemecnten Op het paleis aan het Lange Voor hout. V.ln.r.: Selden Chapin, de ambassadeur der V.S., Foster Dulles, H.M. de Koningin en Stassen. Geen herhalings oefeningen in Maart In verband met de Noodtoestand be paalt de minister van Oorlog het volgen de. De herhalingsoefeningen worden afge last voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht, die in de eerste helft van Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige korpo raals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Konink lijke Landmacht, die een oproeping heb ben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gevolg te geven. 20.000 bloedende harten van hun land gescheurd. Eindelijk rust, een veel zeggend beeld, een symbool van de zesde dag na de ramp. Prins Beril- hard sprak tot ons volk (pag. 1). De Nederlandse Opera bracht een goede opvoering van Hoffmanns vertellin gen. Over watersnoodpostzegels schrijft onze medewerker mr J. H. v. P. De Tweede Kamer over de nieu we beginselenwet en sportberichten. Pag. 3: de hulpverlening: was zij doeltreffend of niet? Een officiële stem en een antwoord daarop. Ver der stadsnieuws en een beschouwing over standrecht. Collecte in Den Haag bracht vier ton op. Op pag. 5: De dijken waren niet slecht. Herstel werkzaamheden op vele plaatsen aan de gang, aldus verklaart de dir. gen. van Waterstaat. Generaal Ridgway bezocht enkele noodgebieden. Inzake de uitlevering van de Bredase oor logsmisdadigers hebben de bezettings autoriteiten het laatste woord. Op pag. 6: Een onzer redacteuren bezocht Voorne en Putten. Over de meedo genloze strijd tegen de natuurelemen ten heeft hy zijn impressies gegeven. Laatste berichten pag. 7, Day by day: p. 4. Dulles en Stassen in Den Haag „Wij zullen helpen het lijden te verlichten' Met een uur vertraging door de vor ming van ijs op de vleugels van hun vliegtuig zijn vanmorgen om vijf voor elf de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor weder zijde veiligheid (M.S.A.), Harold E. Stas sen op Schiphol aangekomen. De Amerikaanse minister liet een ge schreven verklaring aan de pers uitrei ken. Deze luidde: „De heer Stassen en ik hebben met waar genoegen ons bezoek aan Nederland tegemoet gezien, m voor ons genoegen is droefheid in de plaats gekomen, door de grote tragedie die uw land heeft getroffen. Wij hebben op onze vlucht hierheen iets gpzien van de ontreddering door de zee teweeggebracht Mogen wij nogmaals namens onze regering en het Amerikaan se volk ons diepst gevoeld medeleven met uw beproeving betuigen. Wij herha len ook onze gelofte, dat wij zullen helpen het lijden van uw volk te verlichten. Hedenmiddag werden zij door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Het is waarschijnlijk, dat het program ma van de besprekingen, die in beginsel een informatief karakter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de consequenties der overstromingen. Morgen te kwart voor tien zullen Dulles en Stassen met hun medewerkers de reis van Schiphol naar Brussel voortzetten. Eerste oplage: 50.000 exemplaren van „De Ramp" Vijftigduizend exemplaren zal de eerste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate van het Nationaal Rampenfonds binnenkort verschijnt. Het boek zal pagina's met weinig tekst en ca. 100 foto's bevatten. De bandomslag zal bestaan uit een grote foto. Deze omslag zal worden geplasticeerd door een fabriek te Rotter dam, die nu nog onder water staat. Voorts zal een in zeskle.urendruk uitge voerde kaart worden opgenomen, waarop alle officiële gegevens over de ramp worden weergegeven. Reeds zijn uit het buitenland aanvragen ontvangen. Het album zal ook in de Unie van Zuid-Afrika worden uitgegeven. Het wordit voorzien van een voorwoord van de Koningin en van de Zuid-Afrikaan se ambassadeur in Nederland. uit de getroffen gebieden willen adop teren, of dat reeds hebben gedaan. Hoe zeer het bestuur van het Nationaal Ram penfonds dit een bijzonder sympathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd, dat beter kan zijn ge bleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Met man cn macht wordt op het hoofdkantoor van het Nationaal Ram penfonds gewerkt om de waarlijk over stelpende stroom van gaven te verwer ken. Was er Maandagavond reeds 2 mil lioen gulden toegezegd. Dinsdagavond ruim 3 millioen en gisteren meer dan 7 millioen gulden, thans kan ik u mede delen dat er een half uur geleden wer kelijk geboekt was voor een bedrag van ƒ11.672.000, dit met uitzondering van de toegezegde bedragen, die nog niet bin nengekomen zijn. Dankbaar zijn we voor deze bijdragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbereidheid in tijden van ramp- ad, zoals nü in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand: het water. Ook zijn w t^ölaAfcngewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bij dragen, die ons uit de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van ƒ11.672.000, welke op het ogenblik tot onze beschik king staat is natuurlijk een respectabel bedrag, wat spreekt. Toch moet ik hier uitdrukkelijk ver klaren, dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u." Prins Bernhard sprak zijn rede uit, nadat hij de gehele dag met een helicop ter de evacuatie had gadegeslagen. Koningin bij evacué's Koningin Juliana bezocht gistermiddag het Zeister slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodge bieden zijn geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar hun evacuatie-adres sen. Onverholen liet zij haar bewondering blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluch telingen, die kortgeleden waren aangeko men en zichtbaar geroerd luisterde zij naar de belevenissen, die men haar ver telde. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin naar Baarn, waar zij een bezoek bracht aan evacué's in Musis Sacrum. Juist toen zij aankwam, arriveerden opnieuw enige vluchtelingen. EINDELIJK RUST. Echtpaar uit Rilland-Bath. Zat twee dagen en nachten op een zolder in de kou. Krant helpt uit onzekerheid Nauwelijks was de krant gister avond bezorgd, of wij werden opgebeld door iemand die familie had in Oude Tonge. Tot nu toe hij nog niets van zijn dierbaren vernomen. Of wij het evacuatie adres van de dierenarts van Oude Tonge, die zijn belevenis sen in onze kolommen vertelde, kenden. Wij gaven hem adres en telefoonnummer. Nog geen vijf minuten nadien belde een overge lukkige man ons weer. De dieren arts kende zijn familie en wist, dat allen behouden waren. Wij kregen van dat moment weer meer moed in ons werk. Mogelijk schrijven wij in deze bange uren nog weer eens een be richt, dat mensen gelukkig maakt of althans uit de onzekerheid helpt. Aanmelding voor 23.000 GINDS BEKEND IS GEWORDEN, dat er in Den Haag evacué's zouden komen, zijn de aanmeldingen binnen gestroomd. Men staat versteld over de ruimte, die er overal nog is. Voor 23.000 personen is ruimte aan geboden door ongeveer 10.000 gezinnen. Vijftienhonderd personen zijn thans definitief in Den Haag ondergebracht. Dertienhonderd personen zijn doorgevoerd naar de gemeenten om Den Haag. Wereldverspreiding van foto's watersnood Belangstelling uit de gehele wereld Het grote Parijse blad France Soir heeft 100.000 exemplaren besteld van een speciale foto-editie die Het Vaderland, ten bate van het Nationaal Rampenfonds, uitgeeft. Deze speciale editie van 12 pa gina's zal in Nederland en in andere landen op grote schaal worden verkocht. De prijs is netto 1,De netto op brengst wordt geheel afgestaan aan het Nationaal Rampen Fonds. Van alle zij den wordt grote medewerking verkregen bij de uitwerking van dit plan zo bijv. van kioskenexploitaties. Verwacht mag worden, dat belangrijke bedragen uit binnen- en buitenland op deze wijze ten goede zullen komen aan de slachtoffers van de watersnood. De France Soir garandeert een afdracht van 100 frs per nummer. Dit resultaat kon worden bereikt door de energieke medewerking van de Nederlandse pers attaché in Parijs. Behalve uit Nederland zelf, komen aanvragen voor deze foto-editie van over de gehele wereld binnen. Deze zal Het Vaderland zo veel mogelijk trachten te bedienen door toezending van drukma- teriaal. Ongeveer 400 werknemers van Het Vaderland geven aan dit project, het welk gedurende etmalen overwerk vergt, belangeloos hun medewerking. De K.L.M. heeft onmiddellijk 5000 exemplaren besteld, welke worden ver spreid op haar bijkantoren in 60 landen. Ook de K.L.M. garandeert een minimum opbrengst van ƒ1.per nummer. Voor de Benelux is reeds de toezeg ging ontvangen voor de verkoop van deze editie door het Belgische dagblad Het Laatste Nieuws, terwijl met grote Engelse bladen reeds besprekingen zijn aangeknoopt. Zowel voor Engeland als voor België zullen de opbrengsten daar te lande op voorstel van de Neder landse initiatiefnemers voor de helft ten goede komen aan de getroffenen die beide landen. De verdeling van die 1300 personen is als volgt: Leidschendam 127, Wateringen 340, Monster 342, 's-Gravenzande 143, Naaldwijk 165 en Voorburg 173. De 1500 personen, die hier zijn gehuis vest kunnen als volgt worden verdeeld: 108 gezinnen met 1 kind, 58 met 2, 31 met 3, 13 met 4, 10 met 5, 2 met 7 en 1 gezin met 8 kinderen. De rest bestaat uit on volledige gezinnen en alleenstaanden, deze laatsten te verdelen in: meerder jarig 48 mannen en 102 vrouwen; min- dei-jarig 18 jongens en 27 meisjes Het is nu wel duidelijk, dat Den Haag in hoofdzaak zal fungeren als doorvoer centrum. Daarom is het apparaat en de outillage in de Dierentuin te groot ge worden. Uitgezien wordt naar een klei nere ruimte met een kleinere staf van personeel en medewerkenden. Inmiddels moet hulde worden ge bracht aan de directie van de Dieren tuin, die de zaal met personeel en accom modatie gratis ter beschikking heeft ge steld. Gezien het enorme aantal inter- locale telefoongesprekken, de soms plot seling op te voeren verwarmingscapa citeit de uitbetaling van al het beroeps- personeel .vertegenwoordigt deze geste een zeer groot bedrag. Doodstraf geëist tegen moor denaars van Oradour De Franse regeringscommissaris bij het militaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist-tegen kapitein Otto Kahn en andere officieren en onderofficieren, die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-sur-Glane door een afdeling van de S.S. in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen, die de orders uitvoerden, zijn dwang- arbeidsstraffen geëist. Onder hen vallen zes van de aanwezige Duitse beschuldig den. Zoals bekend zijn de. voornaamste schuldigen, zoals kapitein Kahn, voort vluchtig. Zij zullen bij verstek worden veroordeeld. Het requisitoir tegen de 14 beklaagden uit de Elzas zal afzonderlijk worden gehouden. Van der Wijck als liospitaalschip naar Dordrecht Op verzoek van het Rode Kruis heeft de rederij Koppen te Enkhuizen het passagiersschip van de N.S. Van der Wijck, dat was opgelegd, ingericht als drijvend hospitaal. Er konden 101 bed den op geplaatst worden. Het schip is vandaag te Dordrecht aangekomen. Er zijn artsen en verpleegsters aan boord. Bijzondere berichtendienst alleen nog op hele uren Met ingang van vandaag zullen de be richten van de bijzondere berichten dienst alleen op de hele uren worden uitgezonden. Dit kan thans, omdat zeer vele instanties weer via de kortegolf of telefoonlijn te bereiken zijn. Voor zeer belangrijke berichten wordt een uitzon dering gemaakt. Die worden dan tussen tijds uitgezonden en op de hele uren herhaald. Engeland bereid luckt- maclit-esquadrilles uit te wisselen Engeland heeft medegedeeld, dat het bereid is luchtmacht-esquadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk. West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg). Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussen tijdse commissie van de Europese Defen siegemeenschap (E.D.G.) te Parijs. In dit memorandum worden gedétail- leerde plannen genoemd voor samenwer king van de Britse strijdkrachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. In de verklaring van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken wordt voorts gezegd, dat Engeland uiting had gegeven aan de hoop, dat, naast de nauwe betrekkingen tussen de strijdkrachten te velde, ook een nauwe samenwerking tus sen Engeland en de „militaire en poli tieke instellingen van de ED.G." zal be staan. Franse regeringskringen hebben uiting gegeven aan de hoop, dat de Britse plan nen voor samenwerking met de E.D.G. slechts een eerste stap in de richting vara de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijd krachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voorstellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men besefte, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, die met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden besproken. VORST Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Geldig tot morgenavond). Zaterdag, Zon op 8.11, onder 17.39. Maan (LK.) op 2.29, onder 10.27. Hoogwater Scheveningen. Zaterdag 7 Febr. 7.56 v.m. en 8.22 non. Temperaturen. Min. (hedennacht) —1.2 C. Max. (hedenmiddag) -fO.l C. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Namen der steden Bewolk. toestand Wind- snelh. in m. p. sec Max. T. gist. en vano. Oslo licht bew. NNO 4 -10 -9 S-ockholm zw. bew. NNO 6 -5 -02 -1 -6 Kopenh. sneeuw N 12 Londen zw. bew. •W 4 5 2 A'dam O 2 5 J Brussel regen WNW 6 5 2 Parijs geh. bew. w S 4 2 Nice onbew. NNW 6 lil 1 Warschau sneeuw wzw 2 -0 -4 Berlijn sneeuw W1NW 2 -1 -3 München sneeuw W 6 -1 -2 Ztlrich sneeuw w 6 2 -2 Wenen nevel w 2 2 -1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1