Generaal Ridgway's bezoek aan Den Haag Nieuwe methode om dijken te dichten Dodenlijst Den Haag gaf 437.000 voor Rampenfonds Reeds 1500 evacué's vonden onderdak in Den Haag Den Haag ligt geheel boven N.A.P. NIEUWE HAAGSCHE COURANT 8 VRIJDAG G FEBRUARI 1953 Nood maakt vindingrijk Nog meer giften in Rampenfonds Werd zeer kort en sober gehouden Generaal Matthew B. Ridigway, de Ge allieerde opperbevelhebber in Europa, heeft 'echts een kort bezoek aan Ne derland gebracht. Doel was, persoonlijk de door de overstromingen in Neder land aangerichte schade in ogenschouw te nemen en hierover besprekingen te voeren met Amerikaanse en Nederland se autoriteiten. Het bezoek aan Den Haag duurde kont en was zó somber mo gelijk gehouden. In de Juliana-kazerne heeft hij nog instructies gegeven aan de manschappen van de Amerikaanse hulp- missie Hij hoorde rapporten aan, waar bij door gebruikmaking van een kaart, gewezen werd op extra gevaarlijke pun-' ten in de rampgebieden, waama Ridig way zijn tevredenheid uitte over het hulpwerk, hetwelk een internationaal karakter draagt. Hij noemde het een groot voorrecht thains diensten te mogen bewijzen aan een bondgenoot in de NATO en legde er de nadruk op, dat Nederland en Amerika door hechte vriendschapsbanden verbonden zijn. Wij herinneren er aan, dat generaal Ridigway door een vliegtocht boven die getroffen gebieden zich cok persoonlijk van de ernst der situatie overtuigd had. In de namiddag is hij reeds weer met een Sky- master van de Amerik. luchtmacht naar Parijs teruggekeerd. Baileybruggen, gebouwd boven de gaten, en gevuld met stenen gaan de lucht in CGEWELDIGE VRACHTEN rotsblokken voor het dichten van de dijken F op gevaarlijke punten worden op het ogenblik per vliegtuig uit Duits land aangevoerd. Bij het dichten van de gaten volgt men een merkwaardige methode; men bouwt een Baileybrug over het gat, vult de brug op met zand en rotsblokken, legt ei een springlading onder en laat de hele zaak in de lucht vliegen. Alles valt terug en het gat is voor het grootste deel op gevuld. Van de luchtbasis Valkenburg zijn gis teren 82 droppingsvluohten over het ge teisterde gebied gemaakt, waarbij in totaal 135.700 zandzakken werden uitge worpen. En dan te weten, dat voor een goede dropping van zandzakken 20 a 25 ,.runs" moeten worden gemaakt over een klein, door lappen afgebakend veldje, op zeer geringe hoogte, terwijl meermalen obstakels irn de omgeving staan. Behalve de luchtbrug Valkenburg- Zeeland is er ook de luchtbrug Gilze- RijenZeeland. Van Gitee-Rijen af is gisteren met tweemotorige lestoestellen van de Rijksluchtvaartschool o.a. 16.000 kg jutezakken gedropt. In Steenbergen dreigde gistermiddag de Stoofdij'k door te breken. Onmiddel lijk jachtten vliegtuigen van Gilze-Rijen af en aan, om zandzakken af te werpen. Hout en manschappen waren snel en voldoende aanwezig. Damwanden wer den geslagen, zakken gevuld, vervoerd en in de bressen geworpen. Van de Amerikaanse strijdkrachten nemen thans 68 amphibiewagens en 16 hefsch-oefvliegtuigen aan de reddings werkzaamheden deel. Honderd ducks en acht hefschroefvlaegtuigen worden in Duitsland nog gereed gehouden. In het rampgebied werken voorts ongeveer 2500 Amerikaanse militairen, en 31 groe pen voor het zuiver van drinkwater. Commando's uitgeput De Nederlandse commandotroepen uit Roosendaal dde hun leven hebben ge- Zuid-Holland GOEDEREEDL OVEKFLAKKEE Oude Tonge 300 Nieuwe Tonge 87 Stellendam 27 Middelharnis 18 Ouddorp 1 HOEKSCHE WAARD Numansdorp 67 's-Gravendeel 57 Strjjen 20 Heinenoord 2 VOORNE PUTTEN Zuidlano 20 Hellevoetsluis 5 Abbenbroek 1 IJSSELMONDE Elftplaat (Poortugaal) Usselmonde 3 TIEN GEMETEN Tien Gemeten ELDERS IN DE PROVINCIE Stormpolder (Krimpen a.d. IJsse!) Brandwijk Ouderkerk a.d. IJssel Rotterdam Maassluis S'iedrecht Papendrecht Zeeland SCHOUWEN EN DUlVi'LANÜ Oosterland 4" Zierikzee 45 Serr.oskerke 15 Dreiscbor 15 Nieuwerker -Ouwerkei13 Burghsluis IJ* Brouwershaven 3 Züpe (aangespoeld) 3 Bruinisse 1 THOLEN Stavenisse 300 St. Maartensdijk 4 ST. PHLLIPSLAND1 NOORD-BEVELAND Kortgene Geersdijk ZUID-BEVELAND Krniningen lerseke (aangespoeld) 10 Wolphaartsdijk 8 Goese Sas (aangespoeld) 7 Krabbendijke 4 - apelle 3 Oudelande 2 Rilland 1 Hoedekenskerke 1 Niet gespecificeerd 4 WALCHEREN Vlissingen Veere ZEEUWSCH-VLAANPERE: Hontenisse Temeuzen Nw. Neuzenpolder (Hoek) Ossenisse Zaamslag West-Brabant Nieuw Vosoemeer Fijnaart Heiningen Halsteren Klundert Moerdijk Steenbergen Willemstad Dinteloord leuwendijk Raamsdonksveer Wagenberg Noord-Holland Texel Hondsbossezeewcring Totaal Zuid-Holland 829 Totaal Zeeland 531 Totaal N.-Brabant 190 Totaal N.-Holland 8 1356 (Opgave Aai .P. ondier voorbehoud) waagd bij de moeilijkste reddingen, zijn thans aan het uiterste van hun krachten. Gelukkig staan echter velen klaar om hun plaatsen in te nemen. Talrijke vrij willigers, die naar de getroffen gebieden zijn gekomen, zijn teleurgesteld, omdat zij niet genoeg kunnen doen Gisteren stonden nog honderden jonge kerels en tientallen auto's met vletten en roei bootjes. particuliere auto's voor het ver voer van geëvacueerden en vrachtauto's met voedsel, kleding en bedden te wach ten op hun bestemming. Velen werden langs het waterfront her- en derwaarts gestuurd om te vernemen, dat men ge noeg mensen en schepen en materialen had Deze teleurstelling is wel te ver klaren: eerst thans, nu de dreiging en verwarring minderen, begint men een overzicht van de toestand te krijgen. Schielands Hoge Zeedijk 70 cm hoger Thans weer tot Gouda geheel onder controle Volgens mededelingen van het Hoog heemraadschap Schieland is thans Schie lands Hoge Zeedijk tot Gouda onder con trole, zodat voor een doorbraak, zelfs bü storm niet meer behoeft te worden ge vreesd. Binnenkort zal de provisorische kade van zandzakken vervangen worden door een kleikade. De gedeelten, waarin gaten zijn geslagen zullen definitief met klein worden hersteld. De hoogte van deze gedeelten zal daar bij worden gebracht op 4.50 boven N.A.P., dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze werken moeten vóór October zijn voltooid. De gedeelten van de dijk, thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra worden verhoogd. Ook de waterkering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe ver hoging niet kunnen ontkomen. Stoffelijk overschot soldaat uit Delft aangespoeld Er is met milde hand gegeven, ook al viel dat voor de arbeidende stand, die aan het eind van de week pas salaris ontvangt, niet mee. Dat wil echter niet zeggen, dat de bewoners van de volks wijken in hun milddadigheid bij de beter gesitueerden ten achter zijn gebleven. Daarvan kunnen de collectanten sterke staaltjes vertellen! Tot diep in de nacht hebben enige honderden bussen-tellers op de centrale post in de gymnastiekzaal van de school aan de Raamstraat zich gebogen over de lawine van papiergeld, die uit de groene, rode en blauwe col lectebussen te voorschijn kwam. De mijnheer, die de bus met de hoogste op brengst trof, 727,69, dacht dat er geen einde aan zou komen. Maar voor deze mooie bus kreeg hij dan ook een lekkere sigaar. Het waren overigens bijna allen ervaren geldtellers, gerecruteerd uit het Het stoffelijk overschot van de sedert Gas_ en Electriciteitsbedrijf, de P.T.T. en 1 Februari bij reddingswerk vermiste bankinstellingen. In de benedenzaal zaten dpi. soldaat A. Zwarts, afkomstig uit ^e „handtellers", rond lange tafels ge- Delft, van het reg. Zware Lua Waal-(schaard, op de bovenverdieping ratelden haven, is op 5 Februari in de omgeving de electrische telmachines. Natuurlijk van Klundert aangespoeld. Het stoffelijk zakte het hoge tempo laat in de avond overschot is overgebracht naar het Ge- aanzienlijk, maar de heer J. Rensen van meentelijk Gasthuis te Zevenbergen. Ihet Stadhuis wist de stemming er uitste- Verwachtingen overtroffen Een lawine van papiergeld in 3.600 bussen (Van een onzer verslaggevers) DE GISTEREN in Den Haag gehouden buscollecte ten bate van het Na tionale Rampenfonds heeft een bedrag van f 437.000 opgebracht. Hier bij is inbegrepen een bedrag van f 4000 uit Loosduinen. „Ons optimisme is verre overtroffen"; dat zei niet alleen de burgemeester, maar ook het Rode Kruis, dat, waar Amsterdam met 2 ton volstond, dit resultaat niet had verwacht. kend in te houden. Daarvoor behoefde hij niet anders te doen, dan van uur tot Geen adressen voor huisvesting meer nodig (Van een onzer verslaggevers.) De evacuatie van slachtoffers, die in en door Den Haag komen, verloopt thans zonder stoornissen. Het ontvangst apparaat in de Dierentuin heeft alles vlug en zonder moeilijkheden kunnen verwerken. In totaal zijn thans in Den Haag 1500 mensen ondergebracht bij particulieren. Deze mensen worden van alles voorzien. Zij krijgen boven- en onderkleding, terwijl men er in is ge slaagd de gezinnen bij elkaar te houden. Zelfs kon een vrouw met 12 kinderen in één huis worden ondergebracht. Voorts zijn er 84 alleenstaande man nen en 102 alleenstaande vrouwen ge huisvest. Er kwamen 18 minderjarige jongens en 27 minderjarige meisjes bin nen. De aanmelding voor het huisvesten van evacué's blijven stromen, zodat men thans de beschikking heeft over 10.000 adressen met 23000 bedden. Om dat dit aantal voldoende is, wordt men Dit is Zijpe, aan de Noordoost punt van Schouwen en Duive- land, noodhaven van Bruinisse. Het emplacement van de Rotter damse Stoomtram Mij, die in Zeeland ook diverse waterver bindingen exploiteert, is spoor loos uit Zijpe verdwenen. Er wo nen thans nog enkele mensen die nu ook worden geëvacueerd. Verdrinkingsgevallen werden tot heden niet gemeld. (Luchtfoto A.N.P.) verzocht zich niet meer aan te melden. Over net algemeen is ook de afvoer vlot verlopen. Naar Naaldwijk gingen 165 evacué's. Monster 342, Voorburg 173, Wateringen 340, 's-Gravenzan-de 143 en Leidschendam 127. Hoewel over de komst van nieuwe» evacué's niets naders bekend geworden is. zal men het ontvangstcentrum in de Dierentuin nog enkele dagen handha ven. Wel wordt naar een kleinere ruim te gezocht. uur de thermometerstand af te lezen. Om half tien waren 2300 van de 3600 bussen geteld, opbrengst 272.554. Om tien uur waren er 2500 bussen geteld, ƒ291.000; 3050 bussen waren om 11 uur geledigd en geteld, ƒ345.788. Toen kon de heer Rensen met een gerust geweten voorspellen, dat de 4 ton gehaald zou worden. Deze mededeling ontlokte kre ten van bewondering en met verdubbel de ijver wierp het tel-leger zich op de stapels bankbiljetten. Een pianist tracht te met rhythmische klanken het tel- tempo op te voeren; de laatste loodjes wogen het zwaarst. In de loop van de avond brachten burgemeester Schokking en de wethouders C. W. P. W. van den Oever en D. W. Dettmeyer een bezoek aan de centrale telpost. De heer Van den Oever vertelde de stadgenoten over het radiodistributienet over de stand van zaken. Het was duidelijk te merken, dat het bus-gemiddelde van de bussen, die 's middags nog op straat zijn gebracht, aanzienlijk lager lagen dan die van de eerste ploeg. Omstreeks 1 uur vannacht werd de laatste bus geledigd en toen kon met het „afruimen" van de tafels begonnen wor den. Maar om drie uur was alles aan kant en stapten de tellers, met hoofden die tolden van getallen, in particuliere auto's, die de mensen huiswaarts brach ten. Maar iedereen was in zijn nopjes met het behaalde mooie resultaat. De to-tale opbrengst van de collecte is 437 806,85. Ook kwam er Dinsdag nog ƒ8300 van de visafelag. De gemiddelde opbrengst per bus was 107,94. Een bak met vreemd geld is er ook binnengekomen, ma air daarvan moet de waande nog worden berekend. Ook hoopt men een oud briefje van duizend gul den nog te kunnen inwisselen. Treffend was het briefje, dat op een briefje van tien gulden was bevestigd. „Met Gods zegen" stond er op. Ook was er een briefje van honderd van de Sportvereniging Vitesse. K.L.M. wordt overstelpt met aanbiedingen Zijn echter niet te verwerken De K.L.M. is, sedert zij gratis ver- voerruimte beschikbaar heeft gesteld, overstelpt met aanbiedingen om goede ren naar ons land te zenden. In New York, Curagao en Londen is het aanbod niet te verwerken, omdat de vervoerscapaciteit dit niet toelaat. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M. heerst een enorme activiteit en vliegtuigen onder meer uit Curagao, Frankfort, Kopenhagen, Londen, Miami, New York, Milaan, Montreal, Rome, Singapore, Stockholm, Wenen, Zürich en Paramaribo hebben alle beschikbare ruimte benut en brengen goederen voor de getroffen gebieden mee naar ons land. De lading van de vliegtuigen bestaat voornamelijk uit verlichtingsapparatuur, mbberboten, jute zandzakken, lakens en dekens, De Air France heeft de K.L.M. aange boden te helpen met vervoer, natuurlijk eveneens gratis. In Breda werkt alles voor de evacué's Ook vluchtelingen naar Dordt en Rotterdam In Breda heeft alles zich ingesiteld op de evacué's, die daar bij duizenden zijn aangekomen. Een kledingactie liep vlot van stapel, dat in een ochtend hele stad was afgewerkt. De geëvacueer den worden, als zij gereed zijn met hun „inkopen", per auto naar hun nieuwe adres gebracht. Zakenlieden van bulten de stad en zelfs twee Amerikanen en een Fransman verlenen hierbij hun mede werking. Duizenden hebben vluchtelin gen in hun huizen opgenomen. In de Kon. Militaire Academie zijn er 800 dergebracht. De Bredase straten daveren van de eindeloze stoeten materieel, die op en af rijden naar de noodgebieden. Uit Zierikzee zouden vandaag personen naar Dordrecht vertrekken. Gistermiddag vertrokken er uit Brou wershaven 580 naar Rotterdam: Oproep aan zaadhandelaren De Vereniging voor de teelt van en handel in tuinbloemzaden verzoekt de zaadhandelaren, die uit de geteisterde gebieden zijn of worden geëvacueerd of in hun woonplaats zijn gebleven, zich m verbinding te stellen met het secretariaat der Vereniging: Elandstraat 42, Den Haag. tel. K 1700—331881. Een hulpactie wordt voorbereid. Beurtvaartdiensten weer normaal RotterdamOud Beijerland per boot Het Nederlands binnenvaartJbureau deelt mee, dat beurtdiiensteu van Amster dam en Rotterdam op z,eeuwsch-Vlaan deren. Walcheren en Zuid-Beveland weer normaal worden gevaren, In verband met de noodtoestand zijn extraschepen ingelegd. De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij gaat met ingang van morgen, echter alleen op werkdagen, een boot- dienst onderhouden tussen Rotterdam en Oud-Beijerland. Het vertrek van Oud- Beijerland is bepaalt, op 8.00 uur en op 14.00 uur, dat van Rotterdam op 10.00 uur en 16.30 uur (vertrek Boompjes bij de Rederijstraat). Bovendien rijden er van en naar Oud-Beijerland autobussen naar de niet overstroomde gemeenten. De A.N.W.B. deelt mede, dat de route door Langstraat, van 's Hertogenbosch j aangebracht op deze hoogte. Echter be- tot Geertruidenbers. weer beriidbaar is. I stonden er nog vier andere merken op De stad blijft, mocht er een overstroming komen, dus droog De hoofdingenieur van Rijkswater staat, dr ir Van Veen, heeft dezer dagen gezegd, dat zelfs wanneer de Hoge Schiedijk tussen Gouda en Rotterdam was bezweken, Den Haag drooggebleven zou zijn. De hoogte van het land boven de zee spiegel wordt uitgedrukt in N.A.P. Dit betekent Normaal Amsterdams Peil. Het is nl. zo, dat in 1648 getracht werd eenheid te krijgen omtrent het begrip van de hoogte van de zeespiegeL Men stelde toen de gemiddelde zomervloed in het IJ, dat nog in open verbinding met de zee stond, vast ais Amsterdams Peil. Op de Schreierstoren werd een streep bruggen en torens. Eerst in 1875 kon men gedaan krijgen dat één Amster dams Peil, het N.A.P., werd vastgesteld. Het ligt 2,67689 meter beneden het ge middelde der vijf bestaande peilen. Den Haag ligt geheel boven dit N.A.P. Scheveningen zelfs 7 meter; het oosten de stad (Maanweg) en de Moer- wijk liggen 1 meter boven N.A.P., het Bezuidenhout 1 tot 1% meter. Credieten voor getroffen middenstanders In het algemeen niet meer dan 4000 Er is een regeling getroffen om de middenstanders, die door de watersnood schade hebben geleden en financiële moeilijkheden ondervinden, te helpen hun bedrijf aanstonds te kunnen voort zetten. Er zullen renteloze voorschotten worden verstrekt. Het crediet zal in het algemeen ten hoogste ƒ4000 bedragen. Hiervoor in aanmerking komen am- bachts-, winkel-, grossiers- en dienst- verleningsbedrijven. Eventuele latere uitkeringen van ge leden schade zullen worden aangewend tot aflossing van de opgenomen credie ten. De credietaanvragen zullen worden behandeld door de Nederlandse Midden- ^tandbank. Aanvragers kunnen zich van morgen af wenden tot het dichtsbijzijnde kantoor van die bank. Reportages over de ramp in hele wereld Omroepstations in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Radioverslag gevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken ge bruik van de faciliteiten van verschei dene radio-instanties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de wereldomroep waarmee zij in connectie staan. Zo worden van Hil versum uit directe uitzendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Ver. Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P.T.T. Reportages worden uitgezon den voor de radio in Spanje, Frankrijk België, Luxemburg, Noorwegen, Zuid- Afrika, Indonesië en West-Indië. Buitenverlichting café's Zondag gedoofd De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers Ln de horeca branche, dat het gewenst is in verband met het ingetogen karakter van a.s. Zon dag, die dag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radio-uibz mdingen. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Vanochtend is het laatste slachtoffer van de ramp op Texel Zondag j.l. omgekomen in de Eendrachtpolder geborgen. Het is de 23-jarige landarbei der Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van één kind). Eindelijk tijd voor ter aarde bestellingen In de noodgebieden krijgt Ihet leven weer een enigszins normaal aanzien. Op Walcheren en Noord-Beveland zijn, weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zijn aandacht geven aan het begraven der doden. In Halste ren en Steenbergen waren gisteren be grafenisdiensten. Hier en daar ziet men, als in oorlogstijd, geïmproviseerde gra ven. Zo staan in, Zijpe drie ruwhouten kruisen op de plaats, waar slachtoffers zijn begraven, die daar zijn, aangespoeld. Hun namen zijn er door kennelijk on deskundige handen op geschilderd. In St. Annaland is de timmerman de ge hele dag bezig met het maken van dood kisten. De geneeskundige dienst is thans ook ingeschakeld ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Donderdag zijn te Bruinisse alle inwoners ingeënt tegen typhus. Ridgway in Den Haag. Een figuur van wereldformaat; hij, de opvolger van MacArthur in het Verre Oosten, strijder en knap strateeg in twee wereld oorlogen, thans de Geallieerde opperbevelhebber in Europa, in welke laatste functie hij de plaats van Eisenhower innam, yitaal, krachtig, lenig, ziet men deze 57-j. krijgsman uit de auto stappen. Ditmaal vertoefde hij hier niet voor militair technisch-strategïsche besprekingen, maar hij was gisteren uit Parijs gevlogen, een inspectietocht makende over de rampgebieden, waarna hij in Den Haag instructies gaf hoe de nood te lenigen, waartoe ook Amerika vol- handig met geld en troepen bijdraagt. Ridgway, wiens minuten zeer kostbaar zijn, heeft voor deze reis gaarne tijd vrij gemaakt. De Federatie van Textie.grossiersbon den heeft f 10.000 overgemaakt en de directie van de Ned. Verbruikscoöpera ties besloot f 10.000 in geld en goederen ter beschikking te stellen. Het personeel van de Centrale der Ned. Verbruiks coöperaties te R'dam staat 20% van het loon af. Ook buitenlandse groothandels- verenigingen van de verbruikscoöperaties slaan belangrijke bedragen af. De presi- demt-direoteur-generaal van de Renault- fabrieken te Parijs heeft voor onbepaalde tijd drie 7-tons vrachtwagens met chauf feurs ter beschikking gesteld. De afd. Holland van deze fabrieken stelde reeds 4 personenwagens en 4 bestelwagens be schikbaar. De jonge Haagse kunstschilder Ton Hoogendoorn heeft het door hem ont worpen affiche, voorstellende een grij pende hand, gratis aangeboden aan Rode Kruis en Rampenfonds. Ambtenaren van het ministerie van Landbouw, c.a. brach ten reeds 16.000 bijeen. Bij zijn huldi ging in Schagen (N.H.) heeft de jubile rende acteur Jan Musch gisteren de hem overhandigde couvert met inhoud aan de burgemeester teruggegeven voor het Rampenfonds. Bij een Hoepelhandel te Appelscha kwam een chêque binnen van ƒ2750 als gift van de Deense importeurs van witte hoepels. Leens (Gr.) collec teerde een bedrag van ƒ40.900 en Eist (O.B.) ƒ17.000, aangevuld met ƒ20,000 van de gemeenteraad. Arnhem heeft thans het half millioen gepasseerd. Drie burgers verklaarden zich bereid écn cent van iedere gulden bij de totaalopbrengst van Arnhem te voegen. Aan het Ned. personeel van handelsondernemingen in Koeala Loempoer (Malakka) is verzocht 10% van het maandsalaris af te staan. Vandaag vertrok uit Wenen een trein naar Nederland met o.m. 20 Ambulance- auto's met volledig personeel. Twee Ame rikaanse firma's hebben elk 25 buiten boordmotoren van 25 PK gratis ter be schikking gesteld. Ruwhouten kruisen markeren graven De duizenden cadavers, die in Zuid-Holland en Zeeland rond drijven, vormen een geducht besmettingsgevaar, zodra ze tot ontbinding overgaan. Ook de Franse pontonnierstroepen uit Koblenz weten dat. Met grote ijver en inspanning vis sen ze daarom de eindeloze wa tervlakten af, waarna onmid dellijk het transport naar de destructiebedrijven volgt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5