Dulles en Stassen zijn in Nederland aangekomen KORLVINKE ™ANS Haag Rebus-actie „Kerken voor Den bracht ƒ20.000 op PUZZLE Honderden bij begrafenis van van dr J. ten Kate Twee hoogleraren aanvaardden aan de V.U. hun ambt NIEUWE HflAGSCHE COUEANT 7 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Vlogen boven noodgebied Program der besprekingen gewijzigd door consequenties der ramp FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, en Harold Stassen, de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Vei ligheid, arriveerden vanmorgen omstreeks elf uur met de Superconstel- lation van president Eisenhower op Schiphol. Aldaar werden zij ontvangen door de minister (zonder portefeuille) op Buit. Zaken, mr J. M. A. H. Luns, de chef van het protocol mr J. Visser, de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en de heer Clarence Hunter, die tot voor kort, hoofd van de M.S.A. in Nederland was. Tengevolge van ijsafzetting op de vleugels der Constel lation, kwamen de Amerikanen met een uur vertraging aan. In sneeuw en modder werden Dulles lom 12 uur in het Paleis aan het Lange en Stassen op het vliegveld verwelkomd. Voorhout de Amerikaanse minister van „Het spijt mij, dat ik zo laat ben," zei de j Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heer Dulles, „wij hebben .ets gezien van jen d; directeur van het bureau voor de overstroming, d:e uw land heeft ge- wederzijdse veiligheid (M.S.A.), Harold troffen. Niet veel, want wij durfden niet E. Stassen, owtvangen laag vliegen, met het oog op de andere! Rode Kruis vraagt morgen: Alléén matrassen en dekens Op verzoek van het bestuur van het Rode Kruis, wordt meegedeeld, dat de inzameling van goederen door de Haagse padvinders morgen zich zal beperken tot matrassen en dekens. Het Rode Kruis vestigt er de aandacht op, dat het enorme hoe veelheden kleren heeft en welke nog voortdurend worden aange vuld. Hulde voor Tante Pos Een dankbare lezer schrijft ons dat hij op 5 Februari met de eerste postbe stelling uit Oud-Vossemeer, dat wel ge spaard. doch rondom in het water ligt, een brief ontving, verzonden 4 Febru ari 1314 uur. De heer H. J. van Putte vernam met blijdschap, dat zijn moe der en zuster het wel maakten. Nieuwe lijst ter inzage van evacué's in Den Haag Een nieuwe, tweede lijst van in Den Beiden werden vergezeld door u.gen, die in de buurt waren, maar j Amerikaanse ambassadeur iu ons land,.Haag opgenomen evacué's ligt op ons ik heb genoeg kunnen waarnemen om te de heer Selden Chapin, die zijn laodge- bureau ter inzage. erschrikkelijk is en ik, noten aan de Koningin voorstelde. De| Koningin onderhield zich een korte t. met het gezelschap, d? residentie van de Amerikaanse ambas-1 kwartier, welke sadeur begaf, waar de lunch werd ge- House gehouden bruikt. weten, dat het gevoel mij er droevig door gestemd" De verklaring van Foster Dulles luidde verder: „Ik ben blij te weten, dat onze gewapende macht in Europa al in staat is geweest, aanmerkelijke hulp te bieden. De heer Stassen en :k zijn hierheen ge komen op vriendelijke uitnodiging van uw regermg en cp verzoek van pre .den: Eisenhower, om met uw leiders van ge dachten te wisselen over zaken vanH wederzijds belang. Vandaag hoop ik uw vorstin Koningin Juliana weer te zien. Wij en de Verenigde Staten, hel ben je Nederlanders altijd beschoawd als een van Amerika's sterkste en oudste vrien den. Ik ben er zeker van, dat ons bezoek de vcotrzetting van deze warme vriend schap zal consolideren." Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het programma van de besprek.ngen, die in beginsel een infornutief l.s.akter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de consequenties der overstromingen. Morgen te kwant voor tien zullen de hoge gasten met hun medewerkers de reis van Schiphol naar Brussel voortzetten. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag In verban t met de r..Hion.ale ramp .lat zich daarna naar is de bridge-drive van de vv, Wester- Zaterdag in Corner zou worden, uitgesteld I tot Zaterdag 28 Februari. Op giro 60.000 Giften van Haagse middenstand De middenstandsorganisaties, die de Haagse middenstand hebben opge oepen voor het verlenen van steur, wijzen er nogmaals op. dat de» winkeliers, die hieraan willen medewerken, morgen avond of Maandag minstens één procent van hun contante Zaterdag-verkoop op girorekening 60.000 van de Ned. Mid denstand, Den Haag moeten stolden, met vermelding „Haagse Middenstand Natio naal Rampenfonds". De ambachtspatroons verzoeken hur. personeel 1 uur ove- te werken en dit uurloon te villen bestemmen voor de gedupeerde gebieden De ambachtspa troons storten dit uurloon, vermeerderd door de patroon met minstens eenzelfde bedrag, uiterlijk Maandag a.s., eveneens op girorekening 60.000 van de Ned. Mid- dênstandsbank te 's-Gravenhage met vermelding: „Haagse Middenstand Na tionaal Rampenfonds" Dus niet, zoals gemeld werd. op de giro van het Nat. Rampenfonds. Niemand biijve achter en sto te uiter lijk Maandag as. op giro 60 000 Even tuele Inlichtingen bij de Nederlandse Mi ddenstandeba nk Ook in Den Haag stilte op gedenkdag Nu de regering de komende Zondag aangemerkt wil zien als algemene ge denkdag verwacht de burgemeester van Advertentie DOOR GROTE OMZET: pf VERBETERDE KWALITEIT! VERMINDERDE PRIJS! PER PAKJE Uitgestelde bezoeken en bijeenkomsten Daar een groot aantal officieren en soldaten van het Leger des Heiig werk zaam zijn bij de hulp aan het getroffen, gebied is het voorgenomen bezoek van 'net Nationaal Muziekkorps op 14 en 15 Februari e.s. aan korps Den Haag-Rijs- wijk uitgesteld. De reeds uitgegeven toe- gangsbewijzen blijven geldig. Wel zullen op die data de gebruikelijke samenkom sten in de korps-zaal, Linnaeusstraat 207, doorgaan. De feestavond, welke ter gelegenheid van het30-jarig bestaan der Haagse to neelvereniging „De Vriendenkring" mor gen zou worden gehouden in Amicitia. gaat niet door. Toegangskaarten blijven geldig. De feestavond van de Politie Toneel Vereniging D.I.N.D.U.A. morgen gaat niet door. Het volksdansfeest morgen in de aula •an de Dalton-H.B.S. en de filmavond op 11 Februari in het Museum voor het Onderwijs, uitgaande van het Haags Volksdanscentrum, zijn voorlopig uit gesteld. Ook het feest van de Oud-leerlingen vereniging „De Zonnebloem" is afgelast. Het concert, dat de Haagse Accor deonver. Grandioso morgen in Custodia zou geven, gaat met het oog op de noodtoestand, eveneens niet door. Het is uitgesteld tot 22 Februari. De toneelopvoering van het T.O.V. toneel te Scheveningen morgen in Padro uitgesteld. Toegangsbewijzen blijven geldig. Prijswinnaars thans bekend Vanmorgen heeft de loting plaats ge- lijk bericht van hen ontvangen, had voor de prijzen van de Rebus-actie In totaal heeft men thans voor deze Kerken voor Den Kaag" Er waren actie voor de bouw van Hervormde ker- 41527 geldige antwoorden binnengeko- ken het bedrag van een ton ruimschoots men, waarvan de bruto-opbrengstgepasseerd. Troostprijzen t 20.431.85. De hoofdprijs, een televisietoestel, gewonnen donr de heer A. Tegelaar te Muiden: de electrische wasmachine door A. Vissers te Hoek van Holland: een Everest-portable schrijfmachine door J. Beyeman te Kamerik. radiotoestel door mevrouw De .Tong te Breda en een keu* kenuitzet, J. Zijlstra, Ootmarsum. De lijst van troostprijzen, die door Ha genaars zijn gewonnen, ligt aan ons bu reau, Grote Markstraat 7, ter inzage De prijswinnaars hebben nog geen persoon. Adjudant-o.o. I. Steenbergen onderscheiden Gisteren Is aan de adj. o o.-schrijver T Steenbergen, werkzaam bij de afde ling Dienstplicht van het ministerie van Oorlog, de gouden medaille voor 36-jari- ge trouwe dienst uitgereikt. De jubilaris werd toegesproken door het waarnemend hoofd van de afdeling, de heer Van Om- mering. Namens chefs en collega's werd daar- a door de heer Mirck met een kort oord een blijvende herinnering aange boden. bestaande uit een draagmedaille en een zilveren potlood met inscriptie. Mevrouw Steenbergen kreeg bloemen. Vanuit Laan Copes 17 gaan vele oproepen In een der kamers van het politie bureau, Laan Copes 17, wordt een voort durende stroom van berichten verwerkt naar de noodgebieden. Alle medede'.in De volgende Hagenaars krijgen troost- prijken: N. Smit, ir C. H. Heepkes, A. v. d. Lee. P J van Dijk, W. P. Jong en eel- Massar, M. Poppezijn. P. Koster, Com. Bijiirga, H. Haselager. H. v. Steems, C. W Man. W Six. C. Nas, mej. J. H. Snel. J F van Eden, J. J Hof. C J. Barel. J L. Koeg'.-er. C v B ek J Wemelsgeldei en mevrouw B. G. Baunk. Voorts: W v. d. Brugghen, Wassenaar: H. B. Kolk man en T Tuinenga, Leidechendam; J. Blok, Voorburg. Res. Orkest speelt niet Zondag, maar Maandag Het Watersnood-concert, dat het Resi dentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo en m.m.v. Herman Krebbers en Theo Olof Zondagmiddag a.s. zou geven, is op uitdrukkelijk verzoek van het college van B. en W. uitgesteld tot Maandag avond 9 Februari a.s. Alle kaarten blyven geldig. Voor 't Rampenfonds De Haagsche Comedie zal op Zaterdag 14 Februari in de Kon. Schouwburg een speciale voorstelling tegen \erhoogde entreeprijzen geven. De opbrengst voor het Rampenfonds. Voor deze avond is gekozen de eers'e opvoering van „Het heilige experiment", een spel in 5 be drijven door Fr. i7 Hochwalde-, in de vertaling van Victor E. van Vriesland. Regie: Ërwin Piscaior. Voor honden en katten Het Dieren-Tehuis „Wolvers". Caland- plein 19. tel. 110230, deelt ons mede. dat het gratis verblijven aanbiedt voor 75 katten en 25 honden, die door evacué's II zijn meegebracht. Heer en mevrouw Klaasen uit Den Haag omgekomen De heer en mevrouw H. Klaascn- Zieck, die bij het dokterspaar. de heer en mevrouw Roodenburgh-Klaasen, aan de Wassenaarseweg 27 woonden, zijn te Stellendam omgekomen. Zij logeerden voor veertien dagen daar en zouden Dinsdag teruggekeerd zijn. De heer Klaasen was 66 jaar, zijn vrouw 65. De Wereldfederatie tot bescherming van dieren zal op 13 en 14 April a.s. in het Kurhaus haar vijfde bestuursverga dering houden en o.a. spreken over mond- en klauwzeer en het electrisch bedwelmen van dieren. Het congres der federatie komt van 16 tot 22 Mei a.s. te Londen bijeen. Zaterdag a_s. zal het Gemeente museum weer gratis toegankelijk zijn voor het publiek. Te zien zijn de exposi ties Kerstgroepen uit Italië, de Ned. Letterkunde in 100 schrijvers en de over- zichtientoonstelling Herman Kruyder. De jaarvergadering van de „Fédé- ration Aeronautique Internationale wordt an 14 tot 22 Mei as. in het Kurhaus te Scheveningen gehouden. Honderdvijftig 'ertegenwoordigers van luchtvaari- erenigingen ui-, de gehele wereld zullen er bijéénkomen De Köh. Ned. Ver. voor Luchtvaart is organisatrice en gast- vrouwe. Den Haag, dat ook hier het karakter j een van de Commissaris dei" Koningin van die dag zoveel mogelijk tot zijn j en het politie-apparaat komen bier bin- nen en worden per telefoon of telex recht zal komen en dat derhalve open bare vermakelijkheden en dus eveneens muziek in café's enz. achterwege zullen blijven. Het Haagse gemeentebestuur heeft besloten dat op Zondag in de Koninklijke Schouwburg geen voorstel lingen zullen worden gegeven. Blijken van medeleven, deelneming en sympathie zijn aan burgemeester Schokking gericht door de studenten van het Internationaal Academisch In stituut en door gemeente en bevolking van Rome en van Ferrara. Prof. Waterink spreekt in Pulchri Maandag a.s. om 4 uur houdt prof dr J. Waterink voor de Vereniging van Commerciële Directeuren Nederland (CDN) in Pulchri Studio te Den Haag een lezing over „De verhouding van de commerciële directeur tot de andere di recteuren". D'e nieuwe schietbaan, die in de school Beetslaan voor de reserve-politie werd ingericht, zal Zaterdagmiddag 3 u. officieel door de burgemeester worden geopend en in gebruik worden gesteld. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: A. M. de Roos-van Vliet, d, en z.; M. M. Camfferman-Musscrt, z.; W. van Alphen-van Dalen, z.; L. Kooper- Hogeveen, z.; J. H. M. HeUgen-Bleijs, d.; A. A. A. Andreoll-Verhcijdt, d.; van BlltterswUk-OvervIlet. d.; M. L. de Wlnter- Boender, z.; C. P. Vessies-van Duin. z.\ M. A. Pauptlt-Hameeteman, d W. Dtjks- hoorn-Tigchelaar, 7..: H. F. Langeler-Hon- «lelink, z.; C. J. Fltkweert-Melczarck. d.: J. M. van den Berg-Dankers, z C Rave- sieln-Mulders, z M. NutbeM-Roeleveld, z.: C. J. Sprokkereef-van der Harst, z.; F. A. J.elU-van Rossum, z.; C. Vrolijk-Roos, d,; A. A. Wubben-Gödde, d.: T. Dessing-den Braven, z., J. Smlth-FIlnterman, z.; M. J. van Dljk-Reckers, d.; M. J. Brobbel-San- derse, d. OVERLEDEN: M. E Willemse, onge huwde vrouw, 74 j.; W. F. van der Poel, man van H. P. Knelissen. 77 J.; J. H. Hen driks. vrouw, gehuwd geweest met A. H. W. du Chatenler, 45 j E Looien, man, Sehuwd geweest met B. Koopscn, 74 j,; L. Riehl. vrouw, gehuwd geweest met F. Korrf, 76 j.l A. SrhpeUker, vrouw van Th. van Asten, 75 J.; S. I. Splllenaar Bll- gen, vrouw, gehuwd geweest met E. Botje, 61 j.; B. de Ruiter, man, gehuwd geweest met A. Ouwehand, 81 j.; J, Vcrsluljs, vrouw, gehuwd geweest met A. Joossen, 86 j: K. F. Schmerllng, man van N. Schrank, 69 J.: G. I. Jansen, dochter, 4 j. PROMINENTEN Winnaars van de kruiswoordpuzzle in ons Zondagsblad van 31 Jan. j.l. z(jn: le prijs f 5.de heer V, E. de Gruiter. Gentseslr. 82. Den Haag; 2e prijs f 2,50, de heer H. Noordwijk, de la Reyweg 569. Den Haag; 3e prijs f 2,50, mevr. van Heems, Eerbeeklaan 5, Den Haag. naar Vlaaircingen door gegeven, waai Centrale Berichtendienst werkt. Van hieruit gaan de berichten over de ooliti?- golflengte de aether in. Drijvende, sta tische en rijdende ontvang- en zend stations zorgen voor ce verdere ver spreiding. Zo is Laan Copes 17 een van de plaat sen geworden, waar onafgebroken wordt meegestreden om te redden, wait or te. redden valt. Youth for Christ in de Valkenboskerk In deze dagen van enorm menselijk leed en grote lichamelijke nood wil Youth for Christ toch ook niet de zorg voor de geestelijke nood vergeten, zo schrijft men ons. Zij organiseert morgenavond 8 uur in de Valkenboskerk, boek Zuiderpark- laan-Loosduinsekade, een grote 'jeugd- rally. waar vele bekende medewerkers in het programma zullen op-reden. De spreker van de avond is de Amerikaanse predikant Waiter Frank Verder zal het bekende Haagse jeugdkoor ..Sursum Cor- da" enige liederen ten gehore orengen. De samenzang, die geleid wordt door Ton Oprei, zal worden begeleid door de Gospel-band. Waar zit Rudoli Vriezen? Haagse jongen van 10 jaar verdwenen Maandag is de 10-jarige Rudolf Vriezen, wonen de in de omge ving van de RUswjjkseweg in Den Haag, spoorloos ver dwenen. De chef van de afdeling Zeden- en Kinderpolitie te Den Haag verzoekt inlich tingen omtrent zijn verblijf plaats. Rudolf Vriezen werd op 23 Maart 1942 te Voorthuizen geboren. H\j is vermoedelijk in het bezit van een groen gelakt jongensrijwiel. Verscheidene sprekers op Oud Eik en Duinen (Van een onzer verslaggevers) Zo groot was de belangstelling op Oud Eik en Duinen, waar het stoffelijk over schot van de bekende Haagse chirurg, dr J. ten Kate, werd ter aarde besteld, dat de aula de honderden belangstellenden onder wie een groot aantal medici, niet allen kon bevatten Groot was ook het aantal sprekers, dat de bekwame chirurg met internationale vermaardheid, vanaf de katheder in de rouwkapel herdacht. Voor het begin van de plechtigheid speelde de organist, de heer Chr. Littooy, ps. 42 ..'t Hijgend hert der jacht ontko men". Mr L A J. M Jonkergouw, die, r.amens het College van Regenten van St Ar.toniushove te Voorburg, waaraan overledene was verbonden, het eerst sprak, eerde hem als een wetenschaps mens met grote technische vaardigheid. Nimmer is het verschil in levensbeschou wing een beletsel geweest voor zijn groot Géén nieuwsgierigen naar rampgebied Van officiële zijde bereikt ons op nieuw het verzoek, gericht tot de auto mobilisten. om tijdens de weekeinden geen toeristische tochten te maken, doch de wegen vrij te laten voor de transpor ten in verband met de watersnood. Hulpverlening aan kleine huisdieren Over het lot van kleine huisdieren in het geteisterde gebied ontfermt zich de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren Haar geheie inspectie-apparaat met red dingsploegen is direct in het noodgebied ingeschakeld. In haar dierenasyls zijn tal rijke honden, katten, konijnen, kippen en andere gevolgelte in veiligheid gebracht. Hulp bij het vervoer is verleend door vele bedrijfsautohouders. Zandzuiger Ahoy naar de Hoeksche Waard De zandzuiger Ahoy wordt overge bracht naar de Hoeksche Waard, om daar bij de herstelwerkzaamheden te helpen. Dientengevolge zijn de werkzaamheden aan het wrak van de Faustus voorlopig ;es taakt Wiener Symphoniker spelen voor Rampenfonds De Wiener Symphor.iker geven op 27 Februari in Wenen een concert ten bate van het Nat. Krampenfonds Willem van Otterloo is uitgenodigd dit concert te komen dirigeren. Cor de Groot zal als solist optreden in Beethovens Derde Pianoconcert. KUNSTAGENDA HEDENAVOND. Luth. Kerk: 3 uur Waters noodconcert door Frike Asirta; Diligentia* 8 uur Spaanse muziek door Hem. Doornbos (alt-mezzo). Jaap Spigt iclavecimbeli en Dick Visser igitaar» t.b.v. Rampenfonds* Zingende Zolder Mallemolen: 8 uur Anme van Veldhoven (sopraan) en Lucie Deur- vorst (piano); Kon. Schouwburg: 8 uur „Ondme". MORGENAVOND K. en W. 8 uur Concert gebouworkest o l.v. Rafael Kubelik en m m.v Jan Dahmen (viool). TEN TOON STELLLMGE.N' Gemeentemuseum. Kerstgroepen (lot 23 Febr.i. Herman Kruy der (van 4 Febr tot 16 Mrti; Kunstzalen Bennewitz: Moderne Bahnese kunst; Kunsthandel Liernur: Sandor Torday en A. M Bolleurs itot 22 Febr.): Panorama Mesdag: Louis Meys; Kunstzaal Plaats: Engeüen Reitsma—Valenca (tot 14 Febr.): Mallemolen: B Ph. v. Romondt (vanaf 6 Febr.) De Kerk was er óók bij Wij vernemen dat één van de eersten e de ellenlange touwladder van de ge strande Franse boot ..Carthage" opklom was ds G. Forget- predikant van de Waalse Gemeente alhier. Hij was dank baar zijn Franse broeders de hand te mogen drukken en geestelijke bijstand te kunnen verlenen. Prof. mr P. Borstduurzaam bedrijfsrecht pas in de P.B.O. te verwezenlijken Hedenmiddag hebben prof. dr G. Wielenga en prof. mr P. Borst het ambt van gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit aanvaard. De plechtigheden geschiedden in het A.M.V.J.-gebouw. Prof. Wielenga, die reeds lector is, zal in de faculteit der letteren en wijsbegeerte o.a. di dactiek onderwijzen en prof. Borst zal aan de economische faculteit bur gerlijk en handelsrecht doceren. Salvo-avond Leger des Heils Morgen op de Salvo-avond voor jon gens in de Leger des Heils-zaal Lin naeusstraat zullen enige geluidsfilms over het Kruger-wildpark. worden ver toond. Aangezien Kapitein J. Hoevers werk zaam is bij de cantine-dienst van het Leger des Heils voor de dijkwerkers in het getroffen gebied, zal de leiding berusten bij serg.-majoor Kempenaar. Blijft voorlopig nog gevangen De Haagse rechtbank heeft de gevan genhouding van de Russische journalist Pissarev, verdacht van spionnage, weder om met 30 dagen verlengd. De feestavond van de voetbalver eniging V.D.V.. welke Zaterdag in Amico zou worden gehouden, ts naar een latere datum verscnovcn Prof. Borst aanvaardde zijn ambt met een inaugurele rede, getiteld: Bedrijfs organisatie en Rechter. De nieuwe hoog leraar zeide o.a., dat de bedrijfsorgani satie een omvangrijk werkterrein blijkt te beslaan, waar soms al tientallen jaren het bedrijfsrecht wordt gevormd en toe gepast in wetgeving, rechtspraak en be stuur. De bedrijl'sgenoten zijn daarbij nummer cén, hun honoraire arbeid vormt het zwaartepunt. Een algemeen oordeel over deze bedrijfsorganisatie le geven is moeilijk: rechtsvorming door belangheb benden wordt enerzijds gelaatk. anderzijds geprezen. Een objectief standpunt, zo ge wenst voor de rechter, zou kunnen wor den verkregen door de bij vele groepen levende overtuiging te raadplegen, dat de privaatrechtelijke bedrijfsorganisatie de beste voorbereiding is voor de publiek rechtelijke. Niettemin z()n er in de bedrijfsorgani satie interne tegenstellingen mogelijk en dient eveneens gewaakt te worden tegen groepsegoïsme in de verhouding tegen over ..«wden. Daartoe bestaan interne controlemiddelen, maar daarna is het een taak van dc burgerlijke rechter. Dez: moet het Nederlands burgerlijk verenigingsrecht hanteren, dat met zijn contractuele basis niet goed past in de gegroeide verhoudingen, terwijl de rech ter bovendien slechts algemene begrip- pe als „goede trouw", „openbare orde en goede zeden'', en „elementaire regels van wat behoorlijk is" ter beschikking staan. Het is daarom nodig die algemene begrippen nader te preciseren door rechtsbeginselen op te sporen, welke iets meer houvast geven. Prof. Borst besprak daartoe vijf be ginselen die tot concrete conclusies kunnen leiden: hol beginsel van de ge lijkheid (en ongelijkheid), van de zuivere intentie, van de zorgvuldigheid, van de rechtszekerheid en van de bedrijfsverant woorde] ijkheid. Deze vijf beginselen paste hij achtereenvolgens toe op de bc- drijfswetgeving. de bedrijfsrechtspraak en het bedrijfsbestuur. Voorts besprak prof. Borst de verhou ding Lussen de organisatie en derden: de al of niet toelat.ng van „newcomers", de aantasting van bedrijfsregelingen door derden en de eerbiediging van bedrijfs regelingen door derden. Vooral op dit laatste gebied bestaan nog vele perspec tieven: het kan een onrechtmatige daad opleveren indien de buitenstaander de be- drijf-gonoot tot ontrouw aan zijn organi satie beweegt. Het is te wensen, aldus spr„ dat de burgerlijke rechter zijn controlerende en bouwende taak nog verder zal voortzet ten, al moet erkend worden dat de privaatrechtelijke organisatie geen eind punt kan zijn, en het alomvattend, duur zaam bedrijfsrecht pas in de P.B.O. is te verwezenlijken. Deze moet echter op haar beurt er voor waken het privaat rechtelijk verleden niet te vergeten. Deze oratie is verschenen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon te Zwolle. Eén millioen voor opruimen van bunkers De regering heeft 1 millioen gulden beschikbaar gesteld voor het opruimen van bunkers langs de kust. die door het water op bijna alle plaatsen ernstig zijn ondermijnd. Met het opblazen er van is men gisteren reeds begonnen. Voor het herstel van de strandhoofaen zal men waarschijnlijk gebruik kunnen maken van de stukken beton, die bij het opblazen van de bunkers vrijkomen. Misbruik van de waters nood gemaakt De politierechter te R'dam heeft van middag de 27-jarige matroos G. H. van der Pluijm uit R'dam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek, met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming, omdat hij Zon dagochtend tijdens de watersnood een sigarenwinkel in R'dam-Zuid binnen drong en 20 pakjes sigaretten stal. Verd. had eerst zijn vrouw en kinderen in vei ligheid gebracht. De 25-jarige fabrieksarbeider T. Bal, uit Vlaardingen. die zich gistéren bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardin gen een paar rubberlaarzen zou hebben toegeëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te helpen, werd tot een gevangenis straf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. (Beide gevallen con form de eis). Ziekenfondsen en geëvacueerden Geëvacueerde ziekenfondsverzekerden, die in een plaats vertoeven met het voor uitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten in schrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met <urect-ingaar.de rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle inge schreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging die nen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor re kening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen verzoekt de ziekenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de Ziekenfonds raad aan de fondsen is onderweg. Postzakken (22.000) voor dichten van dijken De PTT heeft 22 000 lege postzakken ter beschikking gesteld voor het dichten van dijken. Deze zaken zijn naar Bergen op Zoom overgebracht Vernietiging cadavers met vlammenwerpers Op Goeree en Overflakkee is men thans druk beziv met de afvoer van cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het vervoer naar de destructiebedrijven zorg dragen, Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Amerikaanse genietroepen hebben voor gesteld de cadavers ter plaatse te vernie tigen. Ze hebben voor dit doel een aan tal vlammenwerpers aangeboden. Over het aanbod is echter nog geen beslissing genomen. Angst voor dielstal In Bruinisse wordt gepatrouilleerd In Bruinisse wil Iedereen zo lang mo- lyk blyven. „Ik zal zorgen, dat ik bij de laatsten ben" zeide een der ingezetenen. „Toen ik de vorige keer terug kwam van de evacuatie, was er niets meer in mijn huis over". Angst voor diefstal is inderdaad een van de redenen, waarom velen wil len blyven, en misschien niet ten on rechte, want er wort hier reeds gestolen werk in dit R.K. ziekenhuis, waar men dr Ten Kate nu vijf jaar geleden benoemde. Voor de staf en alle medewerkers aan het ziekenhuis betekent zijn heengaan een gevoelige slag. Ook dr W. Dicke, geneesneer-directeur van het Julia na-kinderziekenhuis, schetste hem als een minente geest. „Wij doen onrecht aan mijn broer, wanneer we hem alleen als wetenschapsmens len zien: hij was in de allereerste plaats Christen, een werkelijk gelovig man." aldus ds L. ten Kate. Als vriend nam dr J. Bruin uit Naaldwijk met enkele woor den afscheid aan de baar. Ds W. C. v. d. Brink, de wijkpredikant, las een gedeelte uit Matt 20, waarna ds A. Thielen, Maasland, als schoonvader met een enkel woord afscheid nam. Daarna zongen de aanwezigen en-ge -oupletten van Gezang 300 „Wat de toekomst brengen moge" vader van de overledene dankte namens de famdlie. Bij het uitdragen van de baar speelde de organist „Nooit kan 't geloof teveel verwachten". Aan de groeve bad ds v. d. Brink het „Onze Vader" en sprak de Ge loofsbelijdenis uit. Onder de velen, die hierbij tegenwoordig waren, zagen we: prof. dr C. O. Jonker uit Amsterdam en dr C. Steketee, namens het bestuur var de Chr. Ver. v. Natuur- en Geneeskunst: dr J. H. Kuyjer, namens de Ned. Ver. v. Heelkunde en de Stichting tot Bevorde ring der Chirurgische Wetenschappen: dr L. J. Frijda, secretaris bestuur Nebo- Ziekenhuis, P. K. Verse veld:, vice-voor- zitter Reünistenver. „S.S.Rdr C. Veer.huysen, namens de Medische Club in Den Haag; dr J. Ebbinga, en dr P. v. Dijk, namens de Kon. Ned. Mij. tot be vordering van de Geneeskunst te Den Haag; F. A. Pfeifer, voorzitter senioren- afdeling gymnastiekclub „Olympia"; F, Mobach, namens het bestuur Haagse Academie Lichamelijke Opvoeding; dr Notenboom, burgemeester van Voorburg: ir R. Hogendijk, directeur Drinkwaterleiding „De Vlietstreek"; L. Neher, dir.-generaal der P.T.T., vele leden van de Rotary Club Voorburg en diaconessen van Bronovo, waar dr Ten Kaite is overleden. Referendaris hield NSB- vermogen achter Zes maanden (vier voorw.) geëist <Van een onzer verslaggevers.) De referendaris P. H. P. uit Der. Haag. hoofd van de persdienst van 't Min van Financiën, stond gisteren terecht voor de Haagse rechtbank. Hem waren twee feiten tenlaste gelegd, nl. dat hij gelden van een N.S.B.-familie had ontvangen, weggewerkt en niet aangegeven had en dat hij valse onkostenrekeningen had ingediend bij het departement. De officier van justitie verweet hem, dat hy tegenover de psychiater ten on rechte had beweerd college te hebben ge lopen en journalist le zün geweest. Verd. meende dat hier een misverstand in het spel was Kort na de bevrijding, in Juli 1945, had verd. van een N.S.B.-ster 60 tot 70.000 gulden in ontvangst genomen, met de be doeling de briefjes van honderd weg te werken. Enkele dagen daarna gaf hy het geld weer terug, met de mededeling, dat hij zo'n groot bedrag niet kon onder brengen. Toen zou hü een bedrag van 3000 hebben meegekregen om zyn geluk te beproeven. Verd. beweerde thans van deze transactie niets meer te weten. De vrouw had het geld nooit terug gezien. Ongeveer tezelfdertijd had verd. 2200 op een bank gezet. Verdachte, die toen bij het Centrale Distributiekantoor werk te. betoogde, dat dit „geaccumuleerd sa laris" was De officier van Justitie vond het een eigenaardige zaak. De bankbiljetten- kwestie was een poos in de ijskast ge weest, maar door de declaratie-affaire weer naar voren gekomen. Verd. weet van de 3000 niets meer af, maar hij zegt dat het wel zo moet zijn gegaan. De toen malige minister van Financiën heeft zich, toen hij van de biljettenaffaire hoorde, van hem gedistancieerd. Ten slotte eiste de officier zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Mr Westerouen van Meeteren. de raadsman, aohtte het niet bewezen, dat verd. de f 3000 in ontvangst had genomen en bij de declaraties was z.i. geen opzet in het speL Hij bepleitte vrijspraak, subs, een lichte straf. Uitspraak 19 Febr. Géén oponthoud aan Ned.-Belgische grens De ambassade van België in Den Haag deelt mede. dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Ned. nationaliteit, die zich uit Nederland over België naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en in de huidige omstandigheden geen identiteitsbewijzen of paspoorten kunnen overleggen. Ook geldt dit voor personen die goederen ver. voeren voor de getroffen gebieden. Ned. Fabrikaat stelt reisjes in uitzicht Prijsvraag over industrieel onderwerp De vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor leerlingen van de 3e en 4e klas van Gymnasia. H.B.S.-en, Midd. Meisjes scholen. Handelsdagscholen en Kweek scholen voor onderwijzers en onder wijzeressen De opdracht is een opstel an 1000 tot 5000 woorden te- schrijven over het tot stand komen van een zelf te kiezen product, of de geschiedenis van industrieel bedrijf of hoe een be paalde industriële nijverheidstak groei de Ook kan men schrijven over de huidige betekenis van een bepaald in dustrieel bedrijf of een bedryfsak voor ons land. Opstellen kunnen gezonden worden aan het secretariaat van de vereniging. Prinsesscgracht 32 te 's-Gra venhage tot 15 April a.s. Men dient hier bij op te geven: naam, voornaam, adres, geboortedatum, geslacht, schooltype en het aantal leerlingen van de klas, als mede een bewijs van rector of directeur dat men in de 3e of 4e klas zit. Er zijn tien prijzen voor een vijfdaags verblijf "n industriële kring. 25 tweede prijzen •oor een tweedaags verblijf en 40 derde prijzen voor een verblijf van één dag in deze kring. Bovendien zal een reis van een dag woroden toegekend aan de klasse, die naar verhouding de meeste deelnemers levert. Fregat „Boeroe" voor het eerst in Nederland Hartelijke begroeting in Den Helder Verwelkomd door de marinierskapel onder leiding van de kapitein der mari niers Gijsbert Nieuwland, autoriteiten en familieleden der 80 opvarenden is heden morgen Hr. Ms. fregat „Boeroe" in dc haven van Den Helder aangekomen onder commando van luitenant ter Zee eerste klasse P. Six Dijkstra. Het was de eerste maal dat dit oorspronkelijk Australische fregat een haven in Neder land aandeed, daar het na de overdracht in Nieuw-Guinea had dienst gedaan. De bemanning vernam in de Golf van Biscaye van de ramp. die Nederland ge troffen had, en bracht spontaan f605 bijeen. Zelf heeft het schip geen moeilijk heden van de storm ondervonden. Er •olgde na de aankomst een hartelijk veerzien met de familieleden na ander half jaar scheiding. Antwerps trampersoneel staakt al weer Na een onderbreking van vier dagen is de tramstaking voor loonsverhoging te Antwerpen gisteren hervat. Van hooibroei geen sprake in rampgebieden Op sommige plaatsen in het over stroomde gebied zijn dampende hooiber gen waargenomen. Hierdoor is ongerust heid gewekt, daar men brand ten gevolge van hooibroei vreesde. Van deskundige zijde vernemen wy echter, dat dit uitge sloten moet worden geacht Het betreft hier een normale verdamping. Van breei is geen sprake. Voor straf op water en brood Ook in de gemeente Vledder in Drente hield de bevolking spon taan inzamelingen voor de getrof fen gebieden. Men stuitte hierbij echter op de nurkse onwil van een ingezetene, aldus het A.D. Men probeerde zoveel mogelijk zakken in te zamelen, doch de man. die op zijn minst 500 zakken beschikbaar had, weigerde er ook maar één af te slaan. Ook wilde hij geen cent geven. De buutgenoten hebben dit niet genomen; zij hebben alle leveranciers op straffe van verlies van klandizie aangeraden, om aan deze slechte vaderlander niets meer te leveren. He', gezin leeft nu op icq ter en zelfgebakken brood.. Moderamen Geref. synode beveelt collecte aan Het moderamen van de laatstgehouden synode der Geref. Kerken beveelt de col lecte die (afgezien van de bijdragen voor de kerken langs andere weg aan he'. Nationale Rampenfonds geschonken of nog te schenken) door het comité Cen trale Diaconale Conferentie voorgesteld is voor a.s. Zondag, van harte bij de ker ken aan. Het moderamen spreekt de hoop en verwachting uit, dat deze collecte het comité in staat moge stellen in overleg met het Nationale Rampenfonds een be langrijke bijdrage te leveren ter leniging van de nationale nood ontstaan door de ramp die ons volk trof. Belgen willen de wollen stoffen contingenteren De federatie der Belgische textielnij verheid heeft aan de Belgische minister van Economische Zaken een nota over handigd betreffende de Benelux en aan gedrongen op beschermingsmaatregelen tegen Nederlandse concurrentie ten aan- i van rayonweefsels, wollen weefsels, wollen dekens, tapijten van cocos- en andere harde vezels, tricot rayonweef sels en geconfectioneerde tricotartikelen (interlock). Zij dringt aan op spoedige onderhandelingen met Nederland (over een contingentering op basis van 50 pet der ingevoerde hoeveelheden in de eer ste 9 maanden van 1953. Afgevaardigden van de Nederlandse en Belgische wollen stoffen-industrie hebben hierover bespre kingen gevoerd, doch nog geen beslissing genomen. Dividend d'Oranjeboom De N.V. Brouwerij d'Oranjeboom te Rotterdam boekte over 1951/52 f 855,952 (v.j. 825.306) winst en declareert 9 (8 pet) dividend. Zware sneeuwstormen in Zweden en W.-Duitsland Zware sneeuwstormen worden gemeld uit Zweden en West-Duitsland. In Zwe den zijn dit de ernstigste gevolgen sedert 30 jaar. Het verkeer is geheel in de war gestuurd. Go en Sunito morgen naar Indonesië De Indonesiërs Go en Sunito zullen Zaterdagmorgen per vliegtuig naar Indo nesië vertrekken. Beiden werden 2$ Nov. jl. wegens ongewenste politieke activi teiten in arrest gesteld. De heer en mevrouw Sunito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het Nat. Ram penfonds. Nieuws in een notedop De Kroon heeft het uitbreidingsplan van Blaricum en het plan voor het dorp Blaricum en de villawyk Crailo in hoofdzaak goedgekeurd. De tweejaarlijkse wereldconferentie ran padvindsters en gidsen wordt van 21 Augustus tot 3 September a.s. gehou den op Woudschoten te Zeist. De Volksbund Deutsche Ktiegsgra- berfürsorge organiseert uit Aken tochten naar het Duitse oorlogskerkhof IJssel- stein in de Peel op 22 Maart en 10 Mei a.s. De zilveren legpenning van de KLM is door de heer R J Vogels, hoofd van KLM-persdienst. uitgereikt aan de Grote Indon. opdracht aan Ned. werven De scheepswerven Kraaier te Zaandam en Gebrs. Niestern te Zalt-Bommel en Groningen hebben een contract afgeslo ten met de republiek Indonesia voor de bouw van drie vrachtschepen met een lengte van 74 meter en een breedte van 11.20 meter. De totale opdracht beloopt 10 millioen gulden. in het dorp en 's nachts wordt er daarom I heer Henri Massot, president van het gepatrouilleerd. 'Syndicat de la Presse Parisienne. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD* Mr W. F. van Leeuwen en J F L. Herzberg, New Haver. (Conm USA. BEVALLEN: .Mevr Smallenbroek-de Vries d.. Rossum (Gld.i; Mevr Bert de Bruvn. z. Calgary: Alberta-Can.): Mevr Wes'se- ling-van Rietschoten, d.. A'dam OVERLEDEN. G. J. v. d. Stroom, m, 82 J„ Arnhem: J. Burger, m„ 51 j.. R'dam; G Dijkstra, m. 63 j A'dam: P G Drink- waard, m„ 92 j,. Oud Alblas: P. A Goote- Buys, m., 81 j.. Utrecht: F Klaarer.beek. m18 j Dordrecht: J. H Nachenlus, m, Blar.cum: P Sanders, ra.. 13 i. Heem- stede: W Pair.. I Eisenioeffel-Crop. Hilgen, a* w jr.. 81

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4