Hoe het staat geteisterde met de meest gebieden Rode Kruis-organisaties brachten een millioen dollar bijeen De sociale uitkeringen gaan gewoon door, maar In Suriname willen 200 werklozen naar Nederland om te helpen NIEUWE HAAGSCHE COUBANT 5 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Hieronder geven wij een samenvatting van de stroom van berichten, welke wij vandaag ontvingen over de toestand in de het meest door de watersnood geteisterde gebieden. Zuidholland Goeree en Overflakkee Verblijven thans nog ongeveer 10.000 mensen; 20.000 reeds naar el ders afgevoerd. Helicopters en ducks hebben in afgelopen dagen 1650 ge ïsoleerde mensen gered. In sommige plaatsen 80 tot 90 pet van het vee omgekomen. Er worden (in verband met diefstallen) geen vreemdelingen meer toegelaten. Hulpverlening heeft nagenoeg zijn beslag gekregen. Een deel van het materiaal wordt naar elders gedirigeerd. Hoofdambtenaren rijkswaterstaat hebben situatie besproken. Er zijn dijkwachten ingesteld voor de dijken die zwakke plaatsen vertonen. Plan opgesteld voor provisorisch herstel doorgeslagen dijken. Rijkswaterstaat zal doorgebroken rijksdijk trachten te dichten. Dirksland. Geheel droog. Zal een hospi taalschip worden gestationneerd om indien nodigziekenhuis te kunnen evacueren. Geen gevaar voor verdere dijkdoorbraken. Begonnen met provi sorisch herstel dijken. Zonder tegen slagen kan polder Dirksland behouden blijven. Zorg en vrees over de Gelderse- dijk,. waaraan met man en macht wordt gewerkt ter versterking. Goederecdc. Toestand slecht. Herkingen. Buitenwijken beschadigd. Er zijn 500 pensen gebleven voor herstel lingswerkzaamheden in omgeving. MiddeUmrnis. Alleen mannelijke bevol king van 1745 jaar nog aanwezig voor herstelwerkzaamheden. Vee bijna ge heel afgevoerd. Nog aanwezige dieren worden afgevoerd. Geadopteerd door Doetlnchem. Insp. Volksgezondheid be last met overbrengen drinkwater. Melissant. Droog; geen slachtoffers te betreuren. Nieuwe Tonge. Practisch geheel geëva cueerd. Burgemeester heeft hoofdkwar tier overgeplaatst naar Dirksland en treft van hier uit voorbereidingen voor herstel haven. Prins Bernhard redde per helicoptere enkele geïsoleerde bewoners. Geen hulp meer nodig. Ouddorp. Niet meer te bereiken, maar toestand bevredigend. Oude Tonge. Kern van 200 mensen blijft achter. Hele rijen huizen verdwenen. Vooral Jullanastraat geteisterd. Geen hulp meer nodig. SommelsdUk. Landingspost helicopteres voor aanvoer mensen uit geïsoleerde gebieden. In Ned. Herv. Kerk vele ge schenkgoederen uit Doetinchem opge slagen. Stad aan 't Haringvliet- Geëvacueerd op de dijkwerkers na. Hard wordt gewerkt aan dijkherstel. Voome en Putten Met man en macht wordt gewerkt aan versterking 7 km lange zand- zakkendijk langs linkeroever Voorn- se Kanaal; aan rechteroever wordt nieuwe dijk gelegd. Dit alles om het nog droog zijnde Voorne voor over stroming te behoeden. Meest kritieke punten bij Nieuwe sluis, Heenvliet en Geervliet. Uit voorzorg evacué's van Goeree-Overflakkee verder getrans porteerd. Herstel kleine gat aan Oostzijde is in uitvoering. Grote gat bij Oudshoorn wordt door aannemer gedicht. Abttenbrock. Burgemeester heeft terug keer van evacué's verboden. Heenvliet. Dreigende dijkbreuk tot dus verre voorkomen. Hcllevoctsluis. Door nood-transformator weer electriciteit. Oude pompstation in duinen, levert ongezuiverd drinkwater. Zuiveringsinstallatie uit Osnabruck door Britse militairen aangevoerd. Ze ven winkelpanden en enige huizen ver woest. Geen straat behoorlijk begaan baar. Rijkswaterstaat bereidt sluiting grote, gevaarlijke, gat voor. Oudenhoorn. Burgemeester heeft terug keer van. evacué's verboden. Spükenissc. Voorlopig van overstroming gevrijwaard. Gaten gedicht. Zuidland. Prov. Waterstaat is bezig gat te dichten. Elders in de provincie Alblasserwaard. Veel gaten in de ring dijk. Gaten bij Sliedrecht en Papen- drecht gedicht. Met uitmaling kon ■worden begonnen. Als noodvulling hei houdt, geen verdere overstroming verwachten. Er staat nog ongeveer 9000 ha onder water. Dordrecht. Nieuwe Biesboschpoider op eiland van Dordrecht is weer droog op een gedeelte ten Zuiden van de Wiel- drechtse dijk na. Gaten in Zuidelijke helft van eiland worden thans gedicht. Over een tweetal weken waarschijnlijk gereed. Beide bruggen over Oude Maas kunnen weer bewogen worden. Hoeksche Waard. Werk zal ;n grote stijl worden aangevat bij 's-Gravendeel, Numansdorp en Eenórachtspolder. Een drietal aannemers zal met groot mate riaal werken. Ouderkerk a/d IJssel. Gat in Schielandse Hoge Zeedijk weer gedicht. Achter gelegen polder ondergelopen. Rozenburg. Ga. n gedicht, doch gisteren r opengegaan ten gevolge van haal- golven van snelvarende chepen. IJsselmonde. Gaten worden gedicht. Geen grote moeilijkheden. Zeeland Schouwen en Duiveland Doende, spoedig (i.v.m. nieuw springtij) havenmonden van Drei- schor en Oudesluis en de dijk bij Zierikzee provisorisch te sluiten. Practisch geheel overstroomd. Alleen daken steken boven water uit. Als dijken ten N.W. van Brouwershaven niet spoedig worden gedicht, vreest men, dat nieuwe zeearm ontstaat, die van de duinen bij Haamstede apart eiland zal maken. Bevolking ten Oos ten van Brouwershaven, Zonnemaire, Noord-Gouwe en Zierikzee overge bracht naar Zierikzee. Al deze plaat sen staan onder water. Maandag be gint via Scharendijke evacuatie over tollige bevolking van West-Schou wen. Duiveland nagenoeg geheel ge- evacueerd, uitgezonderd deel van Bruinisse en enkele gezinnen te Zijpe. Eiland staat voor 9/10 blank. Kleinere gaten zijn reeds onder han den genomen. Voor grote gaten moei lijk. Het zal niet mogelijk zijn, werk in gedeelten uit te voeren. Water kering moet in één keer hersteld. Eerst daarna kan bevolking terug keren. Herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. Brouwershaven. Evacué's naar Rotter dam gebracht. Voor enkele achterge blevenen vermoedelijk vandaag weer electriciteit. Bruinisse. Van de nog overgebleven 800 mensen (van de 2400) worden nog 300 (vrouwen, oudere en kinderen) van daag geëvacueerd. Buitendijk is be houden. Binnendijk is doorgebroken, doch hoopt men over een maand dicht te hebben. Alle inwoners ingeënt tegen triest beeld uit de omstreken van Breda, zoals er op 't ogen blik zovéél trieste beelden zijn. Doch dat ene varkendat de ramp in dit gebied overleefde, maakte op onze fotograaf zo veel indruk, dat hij niet kon nalaten er even zijn lens op te richten. Ziehier het resultaat. typhus. Geen voedsel en hulpschepen meer nodig, aangezien geen grote groepen evacué's uit andere plaatsen meer worden verwacht. Dreischor. Geheel geëvacueerd. Haamstede. Hier wordt een ziekenhuis; ingericht. Nieuwkerk. Geheel geëvacueerd. Noordgouwe. Geheel overstroomd (ook ziekenhuis). Patiënten moeten via Zijpe met hospiatal-kerkschip De Hoop naar Rotterdam gebracht worden. voor 1/3 onder writer. St. Phil!island nagenoeg geheel overstroomd, In een aardappelkoelhuis ligt 30.000 mud opge slagen, welke voorraad behouden kan blijven, nu er weer electriciteit is, Oud Vossemeer; Weer electriciteit (uit N.-Brabant). Poortvliet: Gaten worden gedicht. Lukt dit, dan geen reden voor algemene evacuatie. Meer dan helft staablank, alsmede gehele polder (2000 ha). Toestand hoopvol. Andere Zeeuwse eilanden Arnemuiden: Binnen enkele dagen weer geheel droog. Noord-Beveland: Staat voor de helft blank. West-Brabant Gaten (1 groot en 7 kleine) in West- dijk van Land van Altena vrijwel alle Ten Westen van Rode Vaart bij Willem-1 Een uit technisch oogpunt bekeken zeer geslaagde opname van het zo stad zijn 10 dijkbreuken. Spoedig begin zwaar getroffen plaatsje 's-Gravendeel, het aardige dorpje uit de van uilvoer.ng werkzaamheden door r-, -. i ,7„,, particuliere aannemer. Hoekschewaard, (gelegen tegenover Dordrecht), waar niet minder dan 57 mensen de verdrinkingsdood stierven. Land van Heusdcn en Altena. Water keringen hebben het gehouden, toe stand bevredigend. Moerdyk. Gaten in Royale Polder worden gedicht. Verwacht wordt, dat water kering N.-Brabant over enige weken hersteld is. Steenbergen. Gisteren dreigde Stoofdijk door te breken; gevaar echter gekeerd. Boomdijk en Kruisland, ten Zuiden van Steenbergen, gedicht; toestand g< biliseerd en hoopvol. Verdere over stroming kon voorkomen worden. Waalwijk. Is droog. Hoge Zwaluwc. Dijkhuizen zo goed als gespaard. Onderwegen en zijstraten staan onder water en zijn verlaten. Illlll|i||l!llll Ei wordt streng opgetreden tegen onjuiste opgaven Burge- Oosterland. Geheel geëvacue» meester te Rotterdam. Ouwcrkerk. Geheel geëvacueerd. Renesse. Gisteren gemelde dijkdoorbraak heeft gelukkig niet plaatsgehad. Zierikzee. Zware schade. Gehele huizen rijen weggevaagd. Stad wordt ontruimd op bewakingskern na. Er is nog elec- trische stroom. Zonnemaire. Polder thans .ondergelopen. Zuid-Beveland Staat voor 1/8 onder water en wel het gebied ten Oosten van de Zanddijk. Baarland. Nog onder water. Borssele. Gevaar voor ernstig bedreigd geweest zijnde Borssele-polder afge wend. Ellcwoutsdyk. Nog onder water. Hansweert. Oostelijk deel nog over- st: -omd. Krabbendijke. Toestand niet verergerd. Bij wending getij gevaar echter onver minderd aanwezig. Alle kinderen, vrouwen en ouden van dagen ge ëvacueerd. Met man en macht wordt gewerkt aan dijken van de St. Pie'ers- en de Nieuwlandepolders. Er wonen nog slechts enkele mensen. Oudelande. Nog onder water. Wolphaartsdijk. Nog enkele huizen be- ■oond. gedicht, Teo Noorden var. iHank 'vooralLage Zwalmvc. Nagenoeg geheel ge- "opige waterkering tot stand ge-komen, j evacueerd. Alleen Lo- used ijk steekt Ten Noorden van Nieuwendijk is éen gat boven water uit. Eén slachtoffer te be- geslagen van 70 m. breed en 4 m. diep. treuren. Het bestuur van bet Algemeen Werk loosheidsfonds heeft aan besturen der bedrijfsverenigingen verzocht, zoveel mogelijk met de verstrekking van uitke ringen ingevolge de werkloosheidswet aan de bewoners van de overstroomde gebieden en aan werklozen, die daar hulp bieden, door te gaan. In geval post wissels en dergelijke onbestelbaar terug komen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseerde te worden gedaan aan de Sociale Verzekeringsraad, die bij het centraal evacuatieregister in lichtingen omtrent de betrokkenen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane werkloos- heidsgevallen kan men in het aigemeen afgaan op de opgaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal streng worden opge treden. Werklozen die zonder loon in de nood- gebieden hulp verlenen, kunnen als werkloos in de zin der wet blijven be schouwd. Met kost of kleine verstrekkin gen hoeft geen rekening te worden ge houden. In geval loon wordt genoten, dat lager is dan de uitkering, kan dit loon tot het bedrag der uitkering worden aan gevuld. Werklozen die van nu af aan nog in de noodgebieden zonder loon gaan werken, kunnen alleen dan hun uitkering behouden als een gewestelijk arbeidsbureau in georganiseerd verband bemiddeling heeft verleend. Geëvacueerde personen, die in het ge not zijn van een uitkering krachtens de ziektewet, de werkloosheidswet, de on gevallenwet 1921, de land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922, de invaliditeitswet en/of de noodwet ouderdomsvoorzie ning moeten zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres opgeven aan het uitvoe ringsorgaan (rijksverzekeringsbank, raad arbeid, bedrijfsvereniging of ge meenschappelijk administratiekantoo.), waarvan zij uitkering ontvingen. Tholen en St Philipsland 1 Ook van de Internationale Ambachts- Jederatie zijn aanbiedingen ontvangen .voor het verlenen van hulp aan de ge- Met uitzondering van Stavemsee is het\trotIen ambachtsondernemingen in de ■i.and Tho.en me^ geevacueerd. Po.ders r,0odgebieden. Nadere inlichtingen hier om Stavemsse en een polder bij Poort-,ver verstrekt de Hoofdgroep Ambacht, vliet onder water, alsmede toegangsweg badhuisweg 108, Den Haag, tel. 554870. tot eiland. Electricite.t, waterleiding en 12en onbekend gebleven buitenlandse RODE KRUIS-ORGANISATIES van 19 landen, Engeland inbegrepen, hebben tot nu toe ongeveer een millioen dollar bijeengebracht voor de slachtoffers in Nederland. Het verzoek van het Ned. Rode Kruis om spoedig dekens, lakens en matrassen te verstrekken, heeft in vele landen van de wereld gehoor gevonden. De zes millioen arbeiders in het vervoerswezen van 50 landen zonden aan het N.V.V. een telegram van deelneming. Het Europees Jeugdwerk der Europese Beweging uit 15 landen heeft telegrafisch medegedeeld hulpacties voor te bereiden in de vorm van werkkampen. Rampenfonds. Talrijke NederL gemeen schappen in het buitenland hebben be langrijke bedragen overgemaakt. Vacantie Duitse politie In Bremen (Duitsland) hebben 47 politie-ambtenaren dit jaar afstand ge daan van hun vacantierecht. Zij hebben riefoon vrijwel normaal. Het eiland staat -eder betaalde spontaan ƒ5000 voor het aangeboden deze tijd in Nederland, deel- bi nemend aan de hulpverlening, door te brengen. Zij brengen eigen reddingboten mee en zorgen voor eigen bevoorrading. De gemeenteraad van Berlijn betreurde het niets te kunnen doen in verband met de stroom van vluchtelingen uit Oost- Duitsland. Een fabriek in München zond 12 dozen met penicilline. De president van Finland. Juho Paasikïvi, heeft 50.000 Mark (i ƒ750) beschikbaar ge steld en de regering van Z u i a-A f r i k a heeft bekend gemaakt, dat voor over making van giften in natura en gelden alle deviezenbepalingen komen te ver vallen. De lezers van het blad „Aften- posten" te Oslo (Noorwegen) gaver S7.000 kronen en van „Morgenbladet" 40.000 kronen. Gisteren zond het Noorse Rode Kruis 7,7 ton dekens en kleding en 2'i ton jutezakken. Uit Zwitserland komen drie doktoren, twee parachutisten en een hefschroefvliegtuig. Het „Ket tingfonds" bracht reeds 1L millioen Zw francs op. Gigli1 millioen Lire De beroemde Italiaanse tenor Benjamina Gigli heeft 1 millioen lire (1 lire is 0.6 cent) geschonken voor de slachtoffers in Nederland en België. In Engeland gaat hij concerten geven voor de getroffen gebieden. Reeds zijn vijf Italiaanse vliegtuigen gearriveerd met de persoonlijke geschenken van de Italiaan se president aan Koningin Juliana. In Parma (It.) wordt een kolonne vracht auto's met keuken en 160 bedden gereed gemaakt voor ons land. Zweden heeft hans toegezegd in totaal 100.000 dekens te schenken. De kunstenaars van de havenstad Gothenburg organiseren Za terdag een grote tentoonstelling ten bate van Nederland. De Ned. afdeling van de Radio-Omroep in Canada houdt iedere avond en kwart voor zeven op de korte golf de landgenoten van de stand van zaken op de hoogte. Een Canadees vlieg tuig is aangekomen met dekens, kleren en schoenen. In Oostenrijk is binnen 24 uur meer dan 2 millioen Schillingen (1 Schilling is ƒ0.14) gecollecteerd en kwamen ontelbare aanbiedingen voor dakloze Ned. kinderen. Onmiddellijke hulp in de vorm van dekens en matras- n wordt toegezonden. Landgoed van Piins de Ligne De Stichting die het „Home de Be- loeil", het landgoed van Prins de Ligne in België beheert, wil 7 jongens en 5 meisjes tussen 6 en 12 jaar opnemen. Voor onderwijs in het Nederlands wordt gezorgd. De Vrije Universiteit te Brus sel vaardigde prof. de Keizer af naar Nederland met kleding en levensmidde len. De bevolking van Madrid (S a n j e) bracht 500.000 pesetas (bijna 40 000) bijeen, alsmede wollen kleding De bui tenlandse kolonie zond 300000 peseta's Barcelona 100.000 peseta's. De Nat. Wegvervoersorgar.isatie in Frankrijk erzocht alle Franse wegvervoerders goederen (speciaaL kleding) gratis te ervoeren. De aan Nederland zo nauw en Cannes 10.000. Er zijn weer twee Franse helicoptères met technici en ma teriaal gezonden. De Franse verzetsbe weging heeft haar meaeleving betuigd. In Parijs vervoerden 20 vrachtauto's on geveer 8500 pakketten met goederen van de bevolking en de Franse Rijnvaart schonk het Rode Kruis een „vriend schapsschip". Koninklijke dekens Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken hebben 40 zware dekens naar het Deense Rode Kruis ge zonden voor slachtoffers in Nederland. Vandaag is een transportvliegtuig opge stegen voor de eerste van vier vluchten om 5000 Deense spaden te zenden. De spaden zijn afgestaan door onbekende Deense instellingen. Het havenbestuur van Kopenhagen schonk 20 000 kronen en het Deense Rode Kruis zamelde 250.000 kronen in. De taxi-chauffeurs van Viberg en Jutland hebben vandaag hun ontvangsten afgestaan en o.l.v. Willem v. Otterloo geeft de Deense ra dio-omroep 14 Febr. een concert ten bate van Nederland. De regering van de Unie van Zuid -Afrika stelde 50 000 pond ter beschikking van Neder land. Engeland en België. In geheel Noorwegen was gisteren reeds 50.000 kronen ingezameld. De Oslose universiteiten zijn gesloten om de stu denten in de gelegenheid te stellen gel den in te zamelen. Tien duizend jute zakken zijn verzonden. De regering van Zwitserland schonk 100.000 Zw-- francs voor Nederland, België en Enge land en het Zwitserse Rode Kruis zond 550 rubberlaarzen, 800 stuks waterdichte kleding, 500 dekens. 450 lakens en een colonne Rode-Kruisauto's. Het Rode Kruis in Portugal stortte gisteren 50.000 cscudes voor Nederland, België en Engeland en een K.L.M.-vliegtuig is onderweg met de eerste Portugese zen ding dekens en kleren naar Nederland. Uit Dublin (Ierland) kwam vandaag een vliegtuig met twee ton dekens. De regering van Luxemburg verstuur de 2000 wollen dekens en het Luxem burgse Rode Kruis nieuwe kleren ter waarde van 100.000 francs. Werklozen uit Suriname Namens 200 werklozen in Suriname werd bij de gouverneur een request in gediend hen per eerste gelegenheid naar Nederland te zenden om behulpzaam te zijn bij herstel en opbouw. Mijnwerkers bij de Ba-uxietmaa-tsch-appij zullen een dag overwerken en bij de Staten van Suriname is een motie ingediend om 100.000 beschikbaar te stellen. De A n- tillen hebben nu reeds meer dan één millioen gulden bijeengebracht. In Cu rasao is 1464 kilogram lakens opgehaald (gereed liggen nog 3500 lakens," 700 de kens en 1000 lantaarns) en in Parama ribo 500 kg leker.s. Onder het motto „Gooi geld in dat water" hoopt men v°or het einde der week op Curagao 1 millioen bijeen te hebben (thans is er reeds 800.000). In Algerië stromen uit alle delen van het land giften bin nen en in Singapore is reeds 62 500 gulden bijeengebracht. Het Rode Kruis Australië schonk ƒ4260. De re gering onderzoekt de mogelijkheid om getroffenen als immigranten in Australië toe te laten. In Nieuw Zeeland is tot dusver 2000 pond sterling ingezameld, benevens enkele tonnen kleren. 162 rubbervlotten Engeland zal 162 rubbervlotten, dde gezamenlijk 5000 personen kunnen bevatten, naar ons land zenden. Er zijn er reeds 37 verzonden. Drie Valetta's van de RAF zijn vertrokken voor hulp verlening. toegerust voor droppings. Nog vier Engelse piloten zijn naar GÜze- Rijen gezonden om de bemanningen van de helicoptères bij te staan. Gisteren zijn In Londen gehaaild 10 000 koolspitsen voor zoeklichten, beschikbaar gesteld door het Engelse ministerie van Bevoor rading. Het 900 ton metende s.s. Fleet wood- is na-ar R'dam gegaan met radio materiaal en 40 reddingsvlotten. Het wordt ter beschikking gesteld van de Ned. marine. De legatie van Tsjecho 1 o w a k ij e in ons land maakte 300 over. In West-Duitsle-nd is onder mili tairen uit Amerika gisteren 1400 dollar ingezameld. Tot Donderdagmid dag zijn in totaal 1300 auto's van het Amerikaanse leger Düsseldorf gepasseerd op weg naar Nederland. Het Amerikaan se Rod-e Kruis gaf 100 000 dollar, waar voor 4000 wollen dekens werden ge kocht. In verschillende delen van de Ver. Staten zijn hulpacties op touw ge zet en televisiezenders en radiostations doen dringende oproepen. In Buffailo is vandaag een „Help-Hol'land"-dag. Oud strijders van de 82ste en 101ste Airborne- di visies, dde tijdens de tweede wereld oorlog in Nederland geparachuteerd wer den, zijn een ei-gen inzamelingsactie be gonnen. De eerste zending met relief- goederen uit New York is onderweg. Ook het Leger des Hei Is in Nederland is niet vergeten en reeds kwamen be dragen binnen van ƒ38.000 ven het Ca nadese Leger des Heils (voor Nederland en Engeland) en 35.000 kronen van het Zweedse Leger des Heils. De stormschade aar. gemeentelijke eigendommen '.e Zandvoort wordt ge raamd op f 150.000 en aan particulier# verbonden plaats Orange schonk 5000 i eigendommen op f 130.000.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3