Schouwen en Goeree zijn de grootste problemen bij het herstel Voornaamste spoorwegen kunnen over een maand weer bereden worden Bressen van 30 m diepte in de dijken Koningin stapte in een bus met zieke vluchtelingen 3 VRIJDAG G FEBRUARI 1953 Holland dicht zijn dijken weer (Van een onzer verslaggevers) RIJKSWATERSTAAT is met de grote aannemers in Nederland het her stelwerk aan de dijken begonnen. Tal van kleine gaten zijn reeds ge dicht. Over een maand zullen de voornaamste spoorwegen hersteld zijn. Wanneer Schouwen en Goeree voor de winter weer veilig gesteld zijn, mogen we dankbaar zijn. De dijken zullen voorlopig op oud profiel hersteld worden. Op de Zuidhollandse eilanden is het eerste werk: droog te houden wat nog droog is, door de binnenwaterkeringen in orde te maken. Op Goeree zal Dirksland het bruggehoofd zijn, van waaruit de aanval op het water geopend kan worden. Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, deelde dit alles gis teren mee tijdens een persconferentie in Den Haag. In Noord-Brabant is de dijk van het land van Altena en de Biesbosch tussen Keizersveer en Hank hersteld. Eén groot gat en 7 kleine gaten zijn gedicht. Het laatste gatten Noorden van Nieuwen- dijk bij Kille is ,men bezig te dichten. De Royale Polder aan weerszijden van de Moerdijk is gesloten. De weg naar het Zuiden en de spoorbaan worden hersteld. Over een maand denkt men, dat de trein weer rijden kan. De weg zal ongeveer een week eerder gereed zijn. Ook het Eiland van Dordrecht hoopt men in zelfde week dicht te hebben. Bij Rode Vaart en Willemstad zijn tien gaten in de dijk. Reeds is een aannemer begonnen de voorbereidingen tot herstel te treffen. Zeeland In Zeeland heeft men het nog niet zo ver kunnen brengen. Wel is men hard aan het werk om de Westkappelse zee dijk voorlopig te herstellen. De toestand is daar niet meer kritiek. De waterwin ning bij Middelburg wordt leeggepompt om de drinkwatervoorziening intact te brengen. Binnenkort zal de dijk bij 't Veergat gesloten zijn. Dan kan ook de spoorweg naar Middelburg hersteld worden. Daar bij Hansweert tussen de midden- Oostsluis gevaar bestaat voor de kade muren, waardoor het verkeer gestremd zou kunnen worden, is men met man en macht bezig bij Vlissingen en Vere de nodige voorzieningen te treffen, opdat het kanaal door Walcheren vrij komt. In Zuid-Beveland worden verkennin gen uitgevoerd. Het aantal gaten is on telbaar. De herstelwerkzaamheden bij Rilland-Bath zullen zeer langdurig zijn. daar de eb- en vloedstroom een verschil maken van I's meter waardoor de gaten voortdurend scherp uitschuren. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt op volle kracht gewerkt. Van de 3300 ha, die er ondergelopen zijn, is reeds 2500 ha af gesloten van het buitenwater. Op Noord-Beveland zal de Heide Maat schappij waarschijnlijk de herstelwerk zaamheden alleen af kunnen, de bescha digingen zijn daar lang niet zo ernstig als op Zuid-Beveland. Tholen en St. Philipsland zijn er zeer ernstig aan toe. De burgemeester van Tholen is aangeraden rond de bebouwde kom een slapersdijk aan te laten leggen, Verder zal de Amsterdamse Ballastmaat- schappij hier het werk uitvoeren. Schouwen is het grootste probleem. Negen tiende staat onder water. Ook de polder Zonnemaire is volgelopen. In Zie- rikzee zijn 500 mannen achtergebleven om aan de provisorische voorzieningen mee te helpen. Zuid-Holland In Zuid-Holland zijn allereerst de bin- nenwaterkerinftpn voprzien. om uitbrei ding van de ramp te voorkomen. In de Alblasserwaard, De Hoeksche Waard en op Voorne-Putten is het water gekeerd dooi de kanaaldijken. Het gat bij Papendrecht is gistermiddag gedicht. Men begint nu onmiddellijk met uitmalen. Men hoopt dan ook de spoor baan spoedig weer intact te hebben, De Nieuwe Biesboschpolder op het eiland van Dordrecht is droog; alleen ten Zuiden van Wieldrecht is het nog nat. Op IJselmonde worden de gaten reeds gedicht. Rozenburg is dicht. Door de vaargolven zijn echter nieuwe gaten ge slagen. De schepen is verboden snel te varen. Op Voorne-Putten is het herstel van een klein gat aan de Oostzijde in uit voering. Het grote gat bij Oudenhoorn is een werk van groot kaliber, waarvoor men nog geen tijd durft te noemen. Het werk in de Hoeksche Waard moet in grote stijl uitgevoerd worden. Men is bereids be gonnen. Drie aannemers hebben de handen in eengeslagen om de moeilijke gaten bij Ouddorp op Goeree te dichten. Op Texel is men aan het herstel van de Luit.-generaal Alons directeur Rampenfonds Nadat drs C. A A. van Luttervelt uit Den Haag kort na het bekend worden van de ramp met instemming van het bestuur van het Nationaal Rampenfonds de allereerst noodzakelijke maatregelen had getroffen en tot nader order de lei ding van het bureau op zich had geno men, is inmiddels de luitenant-generaal van het voormalige K.N.I.L. b.d., P. Alons, benoemd tot directeur. Eendrachtspolder begonnen. De Zuider zeewerken hebben enkele beschadigingen van kleiner orde gekregen. Uit de erva ringen hier opgedaan, trekt men de noodzakelijke conclusies. Weer de resten van zo'n aardig dorpje in Zeeland, waar men van geslacht op geslacht voortleefde, zonder al te veel de schokkende wereldgebeurtenissen te onder gaan. Doch ditmaal was de slag, die Bruinisse, gelegen op het Noordoostelijk deel van Schou wen en Duivéland, trof wel ver schrikkelijk zwaar. Het is thans dan ook uitgestorven, daar het geheel werd geëvacueerd. Ge lukkig valt er maar één dode te betreuren. (Luchtfoto A.N.P.) Ontzilting in Engeland Britten vragen Ned. experts om advies De Britse autoriteiten hebben aan de Nederlandse experts advies gevraagd over de meest doeltreffende wijze van ontzilting van het overstroomde gebied in Engeland. Tot de velen, die zich met onver schrokken moed voor het moei lijke reddingswerk inzetten, be hoorden ook Franse pontonniers, gelegerd in de Duitse stad Ko blenz aan de Rijn. Hier ziet men hen in Halsteren, ten Noorden van Bergen op Zoom, langs de weg naar Tholen in de weer om met vereende krachten een am- phibie-voertuig van een zware vrachtauto te laden. U weet wel, zo'n voertuig, dat als auto of boot kan worden aangewend. Dankbetuigingen van H.M. de Koningin Koningin Elizabeth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgende tele gram ontvangen: ..Het Nederlandse volk en Ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogen blik dat in uw land zelf door verschrik kelijke overstromingen zulke zware ver woestingen zijn aangericht. Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen. Haar telegram aan Eisenhower luidde: „Ik dank u en uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltreffen de Amerikaanse hulp is van grote waar de en zal nimmer worden vergeten" In België zijn 7200 sol daten aan 't werk De eerste winkels weer open in Oostende De vloed van gisteren, die het verwach te peil 60 cm te boven ging. heeft in de Belgische kustgebieden nieuwe overstro mingen veroorzaakt. De toestand in België is nu als volgt: In her gebied rond Antwerpen zijn 2200 soldaten aan het werk. terwijl er 1400 in reserve worden gehouden om onmiddel lijk te kunnen optreden. In de streek rond Kallo. Zwijndrecht en Beveren-Waas is de toektand zeer kritiek De versterkingen die waren aan gebracht zyn door het stijgende water weer weggevaagd. In West-Vlaanderen nemen ruim 3000 soldaten aan de operaties deel. De afge lopen nacht werkten hier ruim 400 sol daten onverpoosd aan het versterken van de dijken In Oost-Vlaanderen zijn bijna 1900 man aan het werk: 300 mi';tairen worden in reserve gehouden. Te Malmedy zijn ongeveer 50 soldaten en 4 bulldozers in actie. In totaal werken in België 7200 mili tairen aan de herstelling van de zeewe ringen. In Oostende zijn gisteren de eerste win kels weer geopend. Vandaag zouden zeven slachtoffers van het water in Oostende ter aarde worden besteld. Op het kerkhof zal een speciale plaats voor hen worden gereserveerd. Trieste tocht over eiland Putten In Zuidland staat het water meters hoog in de huizen (Van een onzer verslaggevers) OP HET EILAND PUTTEN, betrekkelijk dicht onder de rook van Rotter dam, zijn wij gistermiddag geconfronteerd met de nameloze ellende, door de overstromingsramp hier teweeggebracht. Nadat wij de auto ergens in de polder hadden achtergelaten, klommen wij over de tramdijk naar het dorp Zuidland. Volkomen ondermijnd door het water, was de trambaan van Rotterdam naar Hellevoetsluis op deze plaats nauwelijks te voet be gaanbaar. Ergens lag een dood biggetje. Even verder een koe, wier kop door een gevallen telefoonpaal was verpletterd. Het dorp bood hetzelfde trieste beeld als zovele andere plaatsen. Slechts in de ring van Zuidland stonden de huizen aan de dijk nog droog. Twintig mensen zijn hier om gekomen in de woningen en boerderijen, die nu meer dan twee meter onder water staan. Juist waren enige van de weinige ge vonden slachtoffers ter aarde besteld. Mannen waren bezig, met roeiboten tien tallen dode koeien uit het water te vis sen. Grote vrachtauto's van de destruc- tte-bedrijven te Winterswijk en Over- schic werden volgeladen met verdronken vee. Enige honderden Zuialanders waren druk in de weer met reddings- en op sporingswerk, geholpen door velen van buiten de plaats. Vijf dijkbreuken Verschrikkelijk is het, wat de inwo ners van Zuidland hebben meegemaakt. Met woest geweld heeft het water van het Haringvliet hen overvallen. Op vijf plaatsen zijn de dijken bezweken. Peilin gen, zo vertelde men ons, hebben uitge wezen, dat de gaten naby de bressen soms dertig meter diep zijn. Veel vee is er op de bnnk, bij de mu ziektent in veiligheid gebracht, maar toch zijn zeker 1500 koeien verdronken. Ook Oudshoorn is zwaar geteisterd: het plaatsje Ligt geheel onder water. Met Simonshaven en Biert is het al niet veel beter gesteld. Abbenbroek, dat Woens dagavond geheel is geëvacueerd wegens de dreigende storm, is er tot dusverre goed afgekomen. Wel steeg het water rondom dit dorp snel, maar thans is het weer enigszins gedaald. De eerste dagen na de ontzettende ramp, die hét Zuid-Westen van ons land zo onbarmhartig teisterde, scheen het wel, of de rest van Neder land met de handen in de schoot bleef zitten. Totdat plotseling open baar werd, welk een enorm voorbereidend reddingswerk intussen was geschied. Hier ziet men een deel van de reusachtige armada van 2000 kleine schepen op de Oosterschelde, op weg naar Zierikzee. Bij evacué's in Zeist Prins Bernhard met helicoptère naar geteisterde eilanden ZICHTBAAR GEROERD luisterde Koningin Juliana gistermiddag in het Zeister slot naar de sobere verhalen van de vluchtelingen, die in dit gebouw werden geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar gastvrije medeburgers. De Koningin stapte ook nog in een bus met zieken en ver trok even later naar Baarn, om evacué's te bezoeken. Prins Bernhard be zocht gisteren per vliegtuig de geteisterde gebieden. Nadat de Prins op het vliegveld Haam- i schappelijke oZrg, mr F. J. van Thiel, de stede was geland, stapte hij over in een minister van Economische Zaken, prof. helicoptère. Met dit toestel heeft de Prins j Zijlstra en het dagelijks bestuur van het de hele dag verscheidene zwaar getroffen i Provinciaal Opbouworgaan in Noord gemeenten bezocht, voornamelijk op 1 Brabant. Na deze bespreking zijn de be wïndslieden doorgereisd bezoek te brengen Schouwen en Duivéland. Noord-Beve land en Zuid-Beveland. Op vele plaatsen sloeg hij de evacuatie an de bevolking gade. ZJCH. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig onderhield. Omstreeks half vijf keerde Prins Bern- Breda om de evacuatie vervolgens West-Brabant centra aldaar te bezoeken. De minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C de Bruïjn. en de staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp. hard per vliegtuig terug. Hij landde op 20Uden vandaag de door het water ge- het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde teisterde gbieden in ogenschouw nemen hij besprekingen met het Nationaal Ram penfonds. Gisteren vertoefde mr L. A. Kesper. commissaris der Koningin in Zuid-Hol- Ministers in Brabant j ;snd de helt dag op Go|r<H,.0«rnakke« In Tilburg is gisteren een bespreking Ditmaal bezocht hij het Oostelyk deel gehouden tussen de minister voor Maat- van het eiland. Gratis brillen voor getroffenen De samenwerkende groothandel in op tische artikelen, de betreffende fabrikan ten en de vakopticiens in Nederland ma ken bekend, dat getroffenen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiens van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen on der overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties af gegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel brilleglazen en monturen gratis ter beschikking stelt van de opti ciens en deze geen werklonen zullen be rekenen. De federatie van Nederlandse opticiens verzoekt alle opticiens in den lande bij wie getroffenen zich melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt behoudens ver lenging tot 15 Februari. Prins Bernhard opnieuw naar rampgebieden Prins Bernhard is heden opnieuw naar de rampgebieden vertrokken. Hij zal per hefschixjefvliegtuig die plaatsen bezoeken, weiike niet op andere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afgesneden dorper, en hun burgemeesters. Laat k> de middag zal de Prins weer een vergadering van het rampenfonds presideren. Het ligt in de bedoeling deze dagindeling de eerstko mende dagen, met uitzondering van as. Zondag, te handhaven Een van de schaarse droge plekken in Zuidland is café Meiborg. Daar zetelt de centrale radiopost, tot dusverre in stand gehouden door een Haags radio-zend- amaiteur, maar nu door de militaire ver bindingsdienst overgenomen. Rondom Zuidland zijr. radioposten opgesteld, die met de hoofdpost in contact staan. Nog steeds gevaar Toen we terugklommen over de ver bogen tramrails, daverden achter ons de Britse militaire colonnes. Al is het merendeel van de bevolking nu in vei ligheid, toch is het gevaar nog lang niet afgewend. Slechts één dijk behoeft nog door te breken en het water kan onge hinderd doorstromen tot Spijkenisse toe Aan de andere zijde van de Rijksweg naar Den Bnel bezochten we de plaatsjes Heenvliet en Geervliet. Uit de mond van de loco-burgemeester, de heer Boers, vernamen wij geruststellend nieuws: op de Wieldijk, de enige nog overgebleven verbinding tussen Heenvliet en Nieuwer- sluis in de richting Hellevoetsluis, is men de toestand op het ogenblik meester. Het alarmerende radiobericht is dus achter af wel wat overdreven geweest. De Mooldijk voor het dorp is wel zwak, maar kan worden behouden. Hoewel buiten de kom alles blank staat, is niemand van de inwoners omgekomen. Ook al het vee is gered. Het enige 'kritieke punt is nu nog de Kanaaldijk, waar met 800 man dag en nacht wordt gewerkt. Men is echter vol moed. Onze tocht op deze kille, regenachtige namiddag naar het eiland Putten was tries maar overal werden wij weer ge troffen door het vastberadene van de be woners. Niemand heeft het hoofd ver leren. Ondanks alle narigheid houdt men de moed er in. Dat een belangrijk ding in deze dagen! Bij de brug over de Oude Maas bij Spijkenisse moeten we wachten voor een groot convooi vluchtelingenbatenWe zien er één van de Spido uit Rotterdam, Verder zijn het vissersschepen van Texel. Honderden afgetobde mensen op weg naar rust en veiligheid.... Kostwinnersvergoeding voor geëvacueerden Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters van gastvrije gemeenten meegedeeld, dat voor personen, die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëva cueerd, kostwinnersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat de diverse burgemeesters bij het ministerie van Oorlog en Marine hebben geïnformeerd naar het bedrag, dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Alsluiting zee-armen een reuzen weik Hier en daar valt een woord over de mogelijkheid, door afdam ming der zeearmen, zowel het ge vaar voor overstroming als voor verzilting te keren. De directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, heeft gisteren ver klaard, dat dit een reusachtig werk zou zijn. De zeearmen zou den alle tegelijk afgesloten moeten worden om verraderlijke stromin gen te voorkomen. Daarbij is bijv. het Hollands Diep 3040 meter diep, terwijl er een ebvloed bestaat van meer dan 3 meter. De afslui ting van de Braakman is niet te vergelijken met een dergelijk werk. De wenselijkheid mag naar voren kermen, het is lang niet aan nemelijk dat zij werkelijkheid kan worden, aldus ir Maris. Dinsdag Kamerdebat over watersnood De minister-president heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer mee gedeeld, dat hy voornemens is Maandag aan de leden een nota over de waters nood toe te zenden. De voorzitter zal Dinsdag voorstellen, deze nota onmiddellijk aan de orde te stellen. De Franse Senaat heeft thans ook, na de Kamer, met 224 stemmen vóór en 73 tegen de begroting aangenomen. De Communisten en Socialisten waren tegen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2