Aangrijpende reddingen met de hefschroef vliegtuigen Vlucht over ondergelopen land naar vliegbasis Gilze-Rijen Tweede lijst van namen van de slachtoffers Kuim J11 millioen; een klem volk kan groot zijn Er waren niet minder dan 6 min. zandzakken nodig 2 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) VV/IJ VLIEGEN van Ypenburg naar Gilze-Rijen. En niets is zó deprime- rend als de tegenstelling, die de luchtreiziger boven Beijerland treft: eerst nog die blik op Rotterdam, de toetssteen van onze na-oorlogse werk kracht, het altijd montere beeld van sleepboten en zwenkende hijskranen, en dan ineens: links en rechts water, zo ver het oog reikt. De Alblasser- waard links en IJsselmonde rechts, en recht vooruit: het eiland van Dor drecht. Wie door de lucht over de Zuidhollandse eilanden trekt, ziet heel dat drama van de overstroming als door een verkleinglas. Hij ontdekt een donkere stip in het water: een dode koe, die midden op het eiland van Dordt, tegen een binnendijkje wiegelt. En vlak onder de Moerdijk ziet hij een miniatuur-vrachtauto, van de weg gekanteld, met de neus in het water staan. Nèt als Pallieter uit het boek van Felix Timmermans kan hij de hele waterwereld, die tot de einder reikt, onder zijn hand bedekken. Maar wij hebben nu genoeg van de werkelijkheid gezien en gehoord om te weten, dat die barre verschrikking daar beneden door geen gezichtsbedrog van haar ware omvang beroofd kan worden. De Moerdykspoorweg mag dan. vanuit de hoogte gezien, een stukje lüken een speel goedspoor. dat door een slordig kind in wanorde is achtergelaten, de dwarsliggers, die recht uit de grond rijzen, de hoogspanningsmasten, die in het water gekiept zijn en de waterlaag. die over honderden meters de spoorlijn en de verkeersweg aan het oog onttrekt, kunnen niet liegen: het is allemaal er ger. dan wij vermoeden. De luchtreiziger wordt ineens stil. als hij zich realiseert, welke krachten hier aan het werk ge weest z\jn. In die kleine, omspoelde boer derij daar bit Strijensas. naast het kip penhok, dat met de vensters naar boven kijkt, heeft nu geen boer en geen boerin meer iets te beredderen. Het water heeft een einde gemaakt aan een Hollands ge zinsleven onder een knus dak. Het dorp, dat daarnet links van ons lag, was Al- blasserdam: bloedrode daken, schreiend uit het water: geen vrouwen in de ka mers, geen kinderen op de stoep, geen mannen op het land alleen maar een eindeloze mistroostigheid. Het zijn dingen, die u al weet en die u ook wel gelezen hebt: uit de pennen van de Nederlandse journalisten zyn in deze dagen meer verdrietige verhalen ge vloeid. dan anders in een jaar. Maar het is goed. dat u uit uw krant in de huis kamer op het ogenblik niet veel anders leest dan van de rampspoed, die ons heeft overweldigd en waar niemand on deruit kan. Vliegt u maar eens even mee naar Gilze-Rijen. dan zult u de helicop- tère-piloten\ horen vertellen van wat zij Op de tweede, niet gecontroleerde, veriiesüjst van het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis komen de olgende namen voor: Abbenbroek: Geidentifioeerd: Marion, Leen, Haasdijk 165. 's-Gravenpolder: Geborgen: Echtgenote van Comelis van Weelen in 's-Gravenpolder. Halsteren: Slachtoffers, geïdentificeerd en ge borgen. Castelein, Cornelia Maria, echtge note van De Krom, Adrianus Francis cus, geb. 4-10-1911 te Alkemade; laat ste adres: Tholenseweg B316. Var. Eekelen, Adriana Maria, geb. 7-1933 te Halsteren; laatste adres: 327. Hoetèlmans, Antonius ,Adr.anus Jo hannes, geb. 2-10-1933 te Halsteren; laatste adres: B334, Van Osta, Cornelis, geb. 24-10-1868 te Halsteren, echtgenoot van Stoffels, Maria Elisabeth; laatste adres: B338. Van Schilt, Helena, geb. 7-9-1396 te Steenbergen en Kruisland, echtgen. van De Koek, Gerardus, laatste adres: A 123. Schijvenaars, Maria Helena, geb. 13-12-1926 te Dinteloord en Prinsiand, echtgenote van Van Tillo, Hendr.cus Marinus, laatste adres: A 139. Van Tillo, Anna Helena Maria, geb. 29-6-1949 te Halsteren, laatste adres: A 139. Laanen, Antonius, geb. 16-9-1390 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Mar:a Stoffels, laatste adres: B313. Laanen, Cornelius Hendrikus Jaco bus Maria, geb. 29-6-1937 te Halsteren, laatste adres: B313. Rok*, Bemardus Laurentius Maria, geb. 18-6-1952 te Halsteren, laatste adres: B326. Van Meer, Cornelis Hendrikus Si mon, geb. 14-8-1951 te Halsteren, laatste adres: B337. Van Meer, Petronella Elisabeth Dymphna, geb. 15-7-1951 te Halsteren, laatste adres: B337. De Krom, Johannes J., geb. 3-5-1951 te Halsteren, laatste adres: B316. Hellevoetsluis: Geïdentificeerd Schrijver, Herman, Oostkade 22. Mej. N. Schrijver, Oostkade 22. S. Bakker, Oostkade 6. Mej. E. Sponselee-Finke, Opsomer- laan 20. Mevr. Com. Vader-de Pyper, Op- someriaan 6. Kortgene: Alle slachtoffers, geïdentificeerd en geborgen: De Looff, Pieter Arie, geb. 31-8-83 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres: Torendijk 88. Schrier, Jacomina Catharina, 26-1-07 te Kortgene, laatste Torendijk 45. Verhulst, Adriana, geb. 24-ï echtgenote van Jan Verburg. adres: Torendijk 41. Van Vliet, Hendrik, geb 21.1.92 te Harmeien (U.), laatste adres: Toren dijk 115. Bollen. Cornelia, geb. 13.8.22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse, laatste adres: Torendijk 57. Kramer, Hendrika Adriana. dochter van Marinus Kramer en Joh. Wille- mina Wofe. geb. 20 3.1952 te Kortgene. laatste adres: Torendijk 113. Van Vliet. Gerretje, geb. 23 11.1905 te Utrecht, laatste adrTorendijk 115. Boer. Jan. geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek, laatste adres: Torendijk 109. Koster. Lena, geb. 13.6.90 te Wisse kerke, wed. van Jan Gillisse, laatste adres: Ooststraat 5. Engelvaart. Johannes Marinus. geb 25 6 69 te St Philipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Oost straat 16. Koets. Janna, echtgenote van J M Engelvaart, geb. 16.3.73, laatste adres Ooststraat 16. Clement, Adriaan, geb. 13.9.12 te Kortgene, echtgenoot van Christiana Huyge, laatste adres: Torendijk 51. Huyge, Christiana, geb. 28113 te Colijnsplaat. echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres: Torendijk 51 Clement. Bastiana Neeltje geb 16147 te Kortgene, dochter van A Clement en Ch. Huyge. laatste adres. Torendijk 51, geb. adres: laatste Timmerman, Wilhelmina Suzanna, geb. 20.11 49 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Josperina van Strien, laatste adres: Cats Annapolder 18. Weijs, Jan Franciscus, geb. 20.11.09 te Goes, laatste adres: Cats Anna polder 18 Weijs. H. E„ geb. 7.3.45. dochter van Weijs. Jan Franciscus, laatste adres: Cats Annapolder 18. Nieuwerkerk: Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen: Krabbe, Adriana. echtgenote van Thomas de Bil. Laatste adres: Polder weg A 351. Lievense. Jan. 90 jaar. Ooststraat. Kats, Tos. echtgenoot van Eliza Kleemans. Laatste adres: "Weststraat. Raamsdonk, Marie Janna, echtge note» van Izak Cornelis van der Male. Laatste adres: Polderweg A 37. OüwerkerlM Slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen Boogerd, Helena, echtgenote van Joost de Jong. Laatste adres: Heine- kenstraat. Nieuwe Tonge: Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W. Bruggeman te Batten- oord, De Jong J. te Battenoord. Van Prooyen, Leni. Kortewegje, Van Prooyen. A., Zuiddijk. Vreeswijk, Mies en Francina, Verwey, Marinus. Koppenaal, Teun. Oosterling, Jac. Vis, L. en 2 dochters. Van Wezel, A. Driessen, wed. A. Kote, mej. J. en kleinkind. Allen te Oostervoorgors. Kransse, mej. R en dochter Marie. Van Troost, A. 2 zoons. Van Appel, L. 2 zoons. Hoogmoed, Jac. De laatste 5 omgekomenen in de Pallandtpolder. Koert, Kees. Familie Van Balen, man, vrouw, dochter en schoonzoon. Laatste ge naamd Van der Sluis. Stellendam: 2 Hagenaars aldaar overleden: Klaassen, H. geb. 17-7-1886. KlaassenZieck geb. 21-12-1887. Wonende Wassenaarseweg 27, Den Haag. Opgegeven door: A. Rooden- burgh, p/a Wassenaarseweg 27, Den Haag. Tien Gemeten: Niet geïdentificeerd: Ordon. Dingeman. Ordon, Gerrit. Wolphaartsdijk: Lyken geborgen: Caan, Ina, geb. 12-11-77 te Wol- phaartsdijk, echtgenote van David van Damme, laatste adres A 149. Van Damme, Adriana geb. 23-6-19 te Wolphaartsdijk. laatste adres: A 149 De Leeuw. Martina geb. 14-8-73 te Wolphaartsdijk, echtgenote van Jan Hoek van Dijke. laatste adres: A 176. Giezen. Maaike, geb. 31-10-52 te Wolphaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Vel den. laatste adres: A 142. Heijnsdijk, Gijsbrecht, geb. 22-6-81 te Axel, laatste adres: B 1. Op 't Hof, Jacoba, geb. 1-12-81 te Oudelande, echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk, laatste adres: B 1. Geleedst. Elisabeth, geb.: 11-4-87 te Wolphaartsdijk, wed. van Willem Ver- schure, laatste adres B 4 Lijken nog niet geborgen: Tramper, Cornelis. geb. 21-1-85 te Wolphaartsdijk. laatste adres: B 21 Schipper. Dingen, geb. 19-4-76 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 205. Zuidland: Niet geïdentificeerd: Wolters. Piet, vrouw en 6 kinderen, wonende Kerkweg. Van der Velde, Dirk. vrouw en 2 kinderen, wonende Kerkweg. Kapel. 2 gezusters, wonende Kerk weg. Bredeland, mej. C.. wonende Kerk weg. Hai, Dirk, met gezin op de Buiten dijk. (Het Ned. Rode Kruis kan ln ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies- lijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). beleefd hebben op hetzelfde uur, waarop u en ik zy het mèt beklemming in ons hart overgingen tot de orde van de 675 Geredden Wij landen op Gilze Rijen Het is even een verademing geweest, het landschap van water en verdronken huizen in Brabant over te zien gaan in donkere akkers bij Breda Als we op het veld. dat davert van de vliegtuigmotoren, een Amerikaanse helicoptère-piloot gevon den hebben, die even van Woensdrecht is overgewipt voor het laten nakijken van zijn kist, gaat voor ons een wereld van ellende open. ,,Ik heb" zegt deze 35- jarige vliegerofficier, terwijl hij het glas van zijn toestel schoonboent „veel mee gemaakt in mijn leven. Maar dit is er ger dan oorlog". Hij en nog zes andere Amerikaanse helicoptère-piloten hebben tot gisteren ongeveer 675 mensen uit het verdronken gebied vervoerd. En dit cij fer gaat leven in het evenvoudig relaas van de reddingen, die hij en zijn ka meraden hebben verricht. Reddingen, die soms halsbrekende toeren vereisten van de vliegers. Die Dinsdagmorgen, de 2e Februari 1953, zal hem waarschijn lijk langer bijblijven dan welke hache lijke onderneming ook, die hij ooit heeft moeten uitvoeren. Ergens achter Nieuwerkerk op Duiveland zag hij van uit zy'n machine een boerderij, waarvan van vijf personen op een schuin dak Een echtpaar en drie zoons. Zij zaten elk met een been aan weerszijde van het dak en hielden elkaar vast in het beklemmendste uur van hun leven. Zij waren de tweede nacht op de nok van het huis geklom men, omdat de toestand onhoudbaar was. „Toen ik er boven kwam. dacht ik eerst, da; zij door de kracht van de wind uit mijn schroeven in het water terecht'zou den komen. Zy hadden ook bijna geen kracht meer. Hun voeten hingen in het water en zij moeten ondraaglijke kou ge leden hebben, zonder enige beschutting een volle nacht op het vlakke water. Ik gooide mijn touwladder uit en de vader, die voorop zat, klemde zich met zijn laat ste krachten er aan vast. Zijn zoon hielp hem nog een beetje en een ogenblik dacht ik. da; hij toch nog in het water zou vailen. Da: zou zijn dood betekend hebben. Gelukkig kon ik ze alle vijf op'akelen en toen zij volkomen uitgeput in het toestel lagen, vielen man en vrouw in zwijm. Ik wist toen nog niet, dat zij, er met zijn achten gezeten hadden. Een buurvrouw was met haar twee kin deren bezweken". Acht kinderen tegelijk Het is allemaal te vreselijk. Wy kunnen slechts by benadering met ons voorstel lingsvermogen reconstrueren, wat er al lemaal is gebeurd in die donkere nachten en by de dramatische reddingen. „Toen de laatsten van de 450 vluchte lingen uit Nieuwe-Tonge naar Middel- harnis moesten worden overgebracht, moesten de toestellen tegen een wind van 45 m(jl per uur in" vertelt een andere piloot, de 43-jarige majoor Jack. W. Ruby uit Virginia. „De helicoptères kunnen eigenlijk maar drie passagiers meenemen, maar dikwyls brachten we vijf of meer men sen tegelijk in veiligheid. We hebben PRINS BERN HARD: NOG MEER GAVEN VOOR DE SLACHTOFFERS IK KAN U THANS mededelen dat er een half uur geleden bij het Na tionaal Rampenfonds werkelijk geboekt was voor een bedrag van f 11.672.000", aldus Prins Bernhard gisteravond om 8 uur m zijn radiorede over beide Hilversumse zenders. „Dankbaar zijn we voor deze bedragen uit Nederland en de gehele wereld en de ingezamelde som is natuurlijk een respectabel bedrag. Toch moet ik uitdrukkelijk verklaren dat dit be drag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, dat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag het hoofd te kunnen bieden". Een snapshot in de Ahoy'-hall te Rotterdam. Een geëvacueerde boer en boerin, met in hun midden een dappere helpsterdie niets nalaat Tom het leed der zo zwaar beproefden zo veel mogelijte verzachten, zelTS'eenmnffl aeV.hfifcrcren fn'eèn vhicht de fcijschuuf finaal stuk geslagen wasi door het razende water.. Óp het geluid van zijn motor kwam er plotseling be weging in het huis. Uit een der vensters werd een touw gegooid met een witte lap er aan: het zekere teken, dat een mens in doodsnood verkeerde. De piloot daalde en wierp een touw ladder uit, maar niemand liet zich zien. Hij zwenkte met de helicoptère wat op zij. daalde nog wat en kon zo een blik door het zolderraam werpen. Hij zag een oude man op de vloer liggen, met zijn rug in het water. Het was de gruw zame aanblik van een mens, die dicht bij de dood verkeert. De piloot kon hier mets beginnen, met een touwladder: hij zwaaide een bemoedigend teken naar de man en zocht ondertussen het water af r.aar een stormboot. Hij vond die en wees de be stuurder de weg naar het huis, waar de oude in nood verkeerde. Later bleek, dat zijn dochter en schoonzoon, bij wie hij in huis was, verdronken waren op j het moment, dat zij nog even naar be neden waren geweest, om wat te red den. Een stortvloed moet hen uit de kamer gespoeld hebben, naar buiten, waar de golven hen meesleurden naar de dood. De oude zelf was in de haast, waar- i mee hij naar de zolder was gerend, gestruikeld en had zijn been gebro ken. Staan was onmogelijk en zo lag hij daar drie nachten: de derde was de verschrikkelijkste, want toen kroop het water hem om de rug. De vierde nacht zou de laatste geweest zijn, omdat het menselijk uithou dingsvermogen niet tegen zoveel ont beringen is bestand. Zijn witte zakdoek met het eindje touw bracht hem de uitkomst en sterke jonge armen droegen hem in de stormboot, waar hij voor het eerst tranen kon vin den voor zijn verdriet. Vijl van de acht In de buurt van Kerkwerve vond de piloot diezelfde Dinsdag een boerengezin meegebracht' De oudere evacué'* gingen voor. Voor al de oudere mensen, die er zo slecht aan toe waren, dat ze in draagbaren, die aan de helicoptères zaten, moesten wor den vervoerd. Als de nood aan de man kwam. vervoerden de piloten ook wel twee kinderen in elke draagbaar. Som mige kinderen werden bang, toen ze erin werden vastgebonden. „Maar dat zou ik ook zyn als ik op zo'n manier vervoerd moest worden" zegt de majoor. De Ame rikanen zjjn geholpen door de Neder landers. De kleine Nederlandse vlieg tuigen vlogen met brandstof naar een tankstation in Melissant. En drie Neder landse officieren werkten met de helicop- tèreploeg samen om de taalmoeilijkheden op te lossen. Waar dat nodig was ten minste. want tranen laten zich aan geen enkele taal binden Stuur niet rechtsreeks hulpgoederen De commissarissen der Koningin heb ben provinciaal een coördinatie van hulp verlening, liggende op het terrein van het maatschappelijk werk. tot stand gebracht. Deze coördinatie is zoveel mogelijk ge centraliseerd bij de provinciale stichtin gen voor maatschappelijk werk. Voor Zuid-Holland is het adres: nieuwe stadhuis Laan Copes van Cattenburgh, Den Haag tel. K 1700—185281, na 17 uu: tel. 185289. Aan dit adres moeten alle aanbiedin gen van hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden gericht. Goederen dienen te worden ge zonden aan het Nederlandse Rode Kruis. Particulieren, die het voornemen hebben rechtstreeks goederen te zenden naar de noodgebieden. wordt dringend verzocht' zich te wenden tot bovengenoemd pro vinciaal adres. Rechtstreekse toezending aan de nood gebieden belemmert momenteel de hulp verlening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over voldoende opslagruimte wordt beschikt. Als voorzitter van het Nat. Rampen fonds legde de Prins er de nadruk op. dat een klein volk groot kan zijn wanneer het gaat om offervaardigheid in tijden van rampspoed. Afgezien is van het -.aststel- len van een nationale inzameling, daal de voorkeur gegeven wordt om het, goeri- geleide spontane initiatief de vrije loop te laten De werkelijkheid is veel erger dan iemand zich van te voren kan voor stellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Het 'bestuur van het Ram penfonds heeft terstond f 1 millioen over gemaakt aan he; Ned. Rode Kruis, welke gelden zijn besteed ter leniging ran de onmiddellijke nood. Vervolgens verzocht de Prins de ge meenten, die zus'.ergemeenten uit de ge troffen gebieden willen adopteren, die nog even uil te stellen lot de tijd, dat beter "kan zijn gebleken voor welke ge meenten dit nuttig en nodig is. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, ha-d vooraf voor de radio medegedeeld naar aanleiding van een desbetreffende vraag dat het rijk geheel buiten de besteding van het Nat. Rampenfonds staat. Het fonds is een zuiver particuliere instelling, die zelf over de besteding van de gelden beslist. Er komt dus niets in de scha.kis: van het ÓJ*-. 1 Diverse schenkingen Gezien de nog steeds toestromende hulp, materieel en financieel, uit -geheel Nederland, ziet het er naar uit, dat de Ned. bevolking het niet bij die ruim llti millioen zal la'en. In Friesland is al meer dan een millioen bijeengebracht door de verschillende gemeenten. De Kamer van Koophandel :n Drenthe heeft van het voordelig saldo over 1952 f 3000 overge maakt. de Ged. Staten van Gelderland f 250.000, de Prov. Staten van Limburg f 50.000, de bisschop van Roermond f 10.000, in de provincie Limburg collec teerde men f 122.833,40, Westerbork (Dr.) f41.252, Veenendaal f 100-000, Heeze (N.-B i f15.000. Berkenwoude (Z.-H.) f 11 000. buurtschap Achterbroek f5000. Urk f 25.000. Pos'.erholt f 5503.22. Helmond f 100.000. Heöe'. f5700. Schijndel f 11.000. Den Haag f 437.000, Zevenhuizen (Z.-H.) f37.000. Krimpen a. d. Lek f 10.000 en 3 koeien. Nijmegen (bij culturele uitvoe ring) f 1800. De leden v-an het Gem. Politiecorps te Deventer gaan zelfgebakken oliebollen verkopen, Friese boeren stellen vee, vee voer en zaaigoed ter beschikking, perso neel van Jansen de Wit's Kousenfabriek te Schijndel stond het loon van één vacant-.edag af (met bedrag van directie is dit f50 000), personeel van Fordfabrie ken te A dam collecteerde f13 500 (direc tie gaf 23.500), georganiseerde milita oorlogsslachtoffers gaven f 1000, Bedrijfs groep Horeca f 10 000. Vaoantiefonds voor de Landbouw f 100.000. bemanningen van „Polyderus" en Teucer" resp. f310 en f 650. van dc s.s. „Tei Rei-as" en „Laer tes" resp. f 500 en f 470, militairen van bataljon „Prins Alexander" f 350. orkest en personeelsleden van Rot'. Philh. Or kest één dag salaris. Uithoorn f 48.000. U:thuizermeedcn f57.500, N:euw Leusen f40.000. in Arnhem is de drie ton gepas seerd, Moerkappelle f 11.500. Bloemendaal .ƒ50 000, Wieringcrmeer f94 418. Haarlem mermeer f200.000. enz. enz., De boeren uit de stad Kampen besloten 44 stu-ks vee benevens 17,500 kg hooi be schikbaar te stellen, de Vereniging van Ambtenaren HORA" heeft haar herstel lingsoord te Ede voor evacué's beschik baar gesteld, een houtbouwbedrijf ir tuig uit het gebied van Rilland Bath, het plaatsje, waarvan de burgemeester verdronk en dat gelegen is op Zuid-Beveland, nabij de verbindingsdam met Noord-Brabant. Vroomshoop stelde een volledige houten woning met inrichting ter beschikking de burgemeester van Stad aan 't Ha ringvliet. Er zullen verschillende voe' balwedstTijden t.b.v het Rampenfonds worden gehouden, om op 17 Febr. :n Den Haag (VUC-terrein). De gemeente Ruurlo adopteerde Serooskerke en Schiedam adopteerde Goudswaard. Aan boord van de „Piet Hein" werd f 2000 gecollecteerd. Geen verkeer over brug van Spijkenisse Tussen Dordt en Gorinchem alleen autobussen Alle verkeer over de Spijkenisserbrug .•er de Oude Maas is verboden wegens de werkzaamheden aan de dijken en de slechte toestand van dijken en wegen. Alleen militaire colonnes, hulpverlemngs- expedities en autoriteiten hebben toe gang. Doorgangsbewijzen moeten gehaald worden op het gemeentehuis te Spijke nisse. Met ingang van heden moesten de Nederlandse Spoorwegen drie verbindin gen, die per trein en per autobus in beide richtingen tussen Dordrecht en Gorinchem werden onderhouden, vervan gen door diensten .met. uitsluitend auto bussen De verbindingen' «Os zódanig blij ven echter met ongewijzigde vertrekuren gehandhaafd. Er is voorts een extra-ver binding tussen Gorinchem en Dordrecht tot stand gebracht, die op alle werkdagen zal worden onderhouden. Het vertrekuur op het station te Gorinchem is 6 uur 's morgens. Psychologische bezwaren Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Overstelpend is het aantal buitenlandse aanbiedingen om kinderen uit getroffen gezinnen op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehuizen. j De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, rie Federatie der Diaconieën van de Ned. Herv Kerk, het Ned, R.K Huisvestingscomité, de bisschoppelijke Hulpactie in het bisdom Haarlem en de Ver. Humanitas hebben zich op verzoek van minister Van Thiel hierover beraden. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaarlijk is. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aan bod is in te gaan. B. en W. van Rotterdam kregen blanco crediet De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag besloten B. en W. te mach tigen alle uitgaven, die in verband met de noodtoestand moeten worden gedaan, ook die waarvan mag worden aangeno men dat zij door andere instanties zullen worden vergoed, te doen. Verder besloot de raad B en W. op te dragen t-z.t. een voorstel tot formele regeling van het cre diet op de begroting bij de raad in te dienen. Evacué's moeten per briefkaart schrijven Alle geëvacueerden, die ergens onder dak hebben gekregen, wordt verzocht per briefkaart aan hun naaste familieleden op te geven waar zij verblijven. Geëvacueerde werknemers dienen ook hun directies per briefkaart hun evacua tie-adres bekend te maken. (Advertentie) Het herstelwerk in Brits noodgebied Een woordvoerder van de Britse rege ring verklaarde, dat. de zee in het afge lopen weekeinde 500 gaten in de dijken, in Zuid-Oost-Engeland, heeft geslagen en er thans 100 tot 150 zijn gedicht. Hier voor waren 6 millioen zandzakken ge bruikt In totaal waren gisteren 26' lijken geborgen, maar er zijn meer doden en „vermisten". Langzaam keert in de getroffen gebieden de normale toestand terug, De inwoners zijn druk bezig, hun beschadigde huizen te herstellen. De zee Rampboek verschijnt ook in Zuid-Afrika Eerste Ned. oplaag bestaat uit 50.000 exemplaren Het foto-album over de ramp, dat wordt uitgegeven door de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boek handels en waarvan de opbrengst be stemd is voor het Rampenfonds, zal ook in de Unie van Zuid-Afrika verschijnen, voorzien van een voorwoord van H.M. de Koningin en de Zuidafrikaanse am bassadeur in Nederland. De eerste Nederlandse oplaag zal vijf tigduizend exemplaren groot zijn. Het boek zal 96 pagina's, met weinig tekst, en ca 100 foto's bevatten De bandomslag zal bestaan uit een grote foto. Deze om slag zal worden geplasticeerd door een fabriek te Rotterdam, die nu nog onder water staat. Voorts zal een in zeskleuren druk uitgevoerde kaart in het boek wor den opgenomen, waarop alle officiële ge gevens over de ramp worden weerge geven Reeds zijn uit het buitenland aan- ragen ontvangen. Franse studenten gaan collecteren Een groot aantal Franse studenten zijn met een trein vol dekens in ons land aan gekomen. Na aflevering van hun kost bare vracht zullen zij in gezelschap van Nederlandse studenten met dezelfde trein naar Parijs terugkeren, waar zowel de Ned. als de Franse studenten in de stra len var. Parijs zullen collecteren voor de noodgebieden. Er hebben zich reeds meer dan voldoende Ned. studenten ar.ngemeld. heeft allerlei voorwerpen weer „terug gegeven", want het strand van Kent was bezaaid met tapijten, boeken, matrasseh, meubelen, planken etc. De openbare ge zondheid der bevolking in de getroffen gebieden baart geen zorgen. Amsterdamse communisten en noodtoestand In de A'damse raad stelde het com munistische lid Seegers dezer dagen voor, de noodtoestand en het Amsterdam se aandeel in de bestrijding daarvan te bespreken, doch trok na verzet van alle overige fracties het voorstel in. In de avondvergadering wilde het communis tische lid Gortzak twee moties over het zelfde onderwerp indienen en doen be handelen. Van vele kanten in de raad klonken protesten. De voorzitter vond de wyze, waarop thans gepoogd wordt over de nood te spreken, onwaardig en gaf de voorsteller in overweging de moties voor zich te houden. Te vergeefs. Daarop stel de de voorzitter voor geen enkele discus sie over de noodtoestand in de raad toe *e laten. Met 27 tegen de 11 stemmen van de C P.N. werd dit aangenomen. Gat in schip gedicht met spek Gered vee in lek schip naar Rotterdam Gisternacht is de motorboot Spes-Salu- tis uit Brielle m de Parkhaven te Rotter, dam aangekomen met aan boord 90 koeien uit Scharendijke Het schip was tydens de reis lek geraakt, waardoor de dieren tot de knieën in het water ston den. Met een hijskraan werden ze op de wal gebracht. De brandweer, die gealarmeerd was om de boot leeg te pompen, verscheen met een gereedschap wagen en een baby spuit. Men kon echter niets doen, omdat de bodem van het schip met een laag kaf was bedekt. Met eigen middelen werd het water uit de boot gepompt. Het kleine lek werd voorlopig gedicht met een stuk spek, welwillend afgestaan door een slager. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2