Tot diep in de nacht ratelden de telmachines Registratie evacuatie-adressen voorlopig stopgezet Dr. J. ten Kate ten grave gedragen „Nederlands Fabrikaat" schrijft opstelprijsvraag uit f457.000 HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Februari 1953 (Advertentie) Gemiddelde der bussen méér dan 100 (Van een onzer verslaggevers) „Mijne heren", zei de wethouder van Sociale Zaken om kwart over negen gisteravond, „er zijn nu 2100 bussen geteld. We zijn de twee- en-een-halve ton gepasseerd. Er zijn nog ongeveer 1900 bussen te tellen en er wordt op het ogenblik geteld met een snelheid van 800 bussen per uur. Dat wil zeggen, dat we nog tot 3 uur vannacht werk hebben. Maken we het ineens af?" Voordat de wethouder goed en wel uitgesproken was, klonk uit de monden van honderden tellers: „Accoord!" En toen werd het telwerk in de gymnastiekzalen van de H.B.S. aan de Raamstraat met kracht voort gezet. Opnieuw klonk regelmatig de roep: „Kassa!" ten teken, dat al weer een bus geteld was en on afgebroken ratelden weer de tel machines van G.E.B. en P.T.T., die met verbluffende snelheid de cen ten, stuivers, dubbeltjes, kwartjes „doordraaiden" en in de jute zakjes wierpen. In boven- en benedenzaal het zelfde beeld: lange rijen mannen en vrouwen, ervaren tellers en telsters, die steeds maar weer de inhoud van een bus over de tafels uitstortten. Met een magneet werd het. nikkelen geld tussen het papier en zilver en koper uitgezogen. Veel tijd was er nodig voor het glad strijken van de grote hoeveel heden papieren geld. niet alleen zilverbons, maar ook oriefjes van tien, van vjjf en twintig en van honderd. Omstreeks half tien wa ren alleen al in de benedenzaal 37 „honderdjes" geregistreerd. Ieder half uur werd door een geestdriftig functionaris even stilte verzocht. Half tien: „Dames en heren, er zijn 2300 bussen geteld. We hebben ƒ272.554,80 bereikt." Verheugd gemompel der talrijke aanwezigen. Tien uur: „2500 bus sen geteld. Bedrag: ƒ291.000.—." Elf uur: 3050 bussen geteld. Be drag: ƒ345.788,09. We kunnen met 't Boekenplankje In het nummer van giste ren bespraken we een klein boekje „De laatste barrière", dat zich bezig houdt met de vraag hoe in de volgende 10 of 15 jaar de mens de wereld ruimte zal veroveren. De vraag hoe het er ginds, bv. op de planeet Mars zal uitzien, wordt, naar de stand van de huidige wetenschap, beant woord in een ander boek ,JN HET ZAND VAN MARS", door ARTHUR CLARKE, schrijver van het bekende werk „Expedities naar de pla neten" en voorzitter van de Britse Vereniging voor Ruim tevaart. Ditmaal heeft de ge leerde schrijver de vorm van een roman gekozen; het ver haal verscheen in Nederl. ver taling bij de N.V. Uitgevers- mij. Pax, alhier. Martin Gibron, journalist en auteur van bekende wer ken over interplanetair ver keer verlaat de aarde per ra ket. Hij moet zijn „ruimte- pak" aantrekken bij het ver voer van deze aarde-raket naar het Station Eén", een kunstmatige satelliet, die om de aarde zijn baan beschrijft en na een kort medisch on derzoek aldaar krijgt hij op nieuw zijn ruimtepak aan en wordt in een „ruimtetaxi" overgebracht naar de „Ares", almachtige ruimte-raket., die naar Mars gaat vertrekken; de reis duurt een honderd da gen, drie maanden ongeveer. Dan landt de Ares op een tus senstation btj de nieuwe pla neet, een der manen van Mars en vandaar gaat het per kleine straaljager naar Mars zelf (in luchtduikerspakken, natuurlijk)Daar ontmoet Gi bron de kolonie „aarde-men sen", die zich op Mars vestig den, een onbewoond hemelli chaam. De vestiging van „de mens" op Mars is moeilijk, maar.... mogelijk. Zij het dan ook met overwinning van grote problemen. Vooral het zuurstof-vraagstuk is nijpend, i Doch de wetenschap vindt de juiste wegen en dan volgen er enkele verrassende ontdek kingen op het gebied van flo ra en fauna, die tenslotte mét de verwezenlijking van het geheime plan „Dageraad" aan het leven op de planeet een gans ander aanzien geeft: Mars is overwonnen. De schier dagelijks toenemende belangstelling voor boeken van deze soort zal ,Jn het Zand van Mars", ook in ons land tot een doorslaand suc ces maken. Ben van Eysselsteijti Met manden vol werd hef geld, dat gisteren tijdens de collecte werd bijeengebracht, bij de tel lers binnengebracht. De foto werd gemaakt in het lokaal irr de Achter Raamstraat een gerust hart zeggen, dat de 4 ton veilig zyn gesteld!" Een bus met 727.-— De hoogste bus, toen geregis treerd, was geteld door de heer C. v. d. Berg, ambtenaar van de afdeling Statistiek en Voorlichting der gemeente. Hij telde een bedrag van... 727,69. Het. gemiddelde der bussen lag ruim boven de honderd gulden. Voor de telling van deze col lecte voor het Nationale Rampen fonds bestond uiteraard bijzonder grote belangstelling. De wethouder van Sociale Zaken was bijna on afgebroken in de zalen aanwezig en omstreeks half elf kwam de burgemeester kijken, hoe de zaken er voor stonden. Ook de wethou ders van Financiën en van Open bare Werken, de heren Dresmé en Dettmeyer woonden de telling ge durende enige tijd bij. Diep in de nacht kon de uitslag worden be kend gemaakt. Er was geen woord te veel gezegd, toen van het podium met luider stemme was verkondigd, dat de vier ton veilig waren gesteld. De straat- en huls- aan-huis-collecte voor het Natio nale Rampenfonds bleek het kolos sale bedrag te hebben opgebracht van 437.000.verzameld in ca. 4000 bussen (waaronder een aantal stembussen). Hierbij was inbegrepen een be drag, dat Maandag jl. reeds door Loosduinen spontaan was bijeen gebracht. De opbrengst van de collecte van gisteren was: 433.806,85. SCH 132 OOK NAAR ZEELAND VERTROKKEN De logger SCH 132 van de rederij A. v. d. Toorn Jzn. is gisteravond in opdracht van het Rode Kruis naar de Zeeuwse eilanden ver trokken. Het schip heeft goederen voor de noodgebieden meegeno men. Het is niet bekend, welke bestemming de SCH 132 heeft; de reder heeft nog geen contact met de schipper kunnen krijgen. Ook de vier schokkers uit Stellendam, de SL 8, SL 16, SL 25 en SL 41 zijn gisteravond teruggekeerd naar Goeree. De SCH 249 van de Verre Visserij Maatschappij (J. J. v. d. Toorn) tenslotte is gisteren op de haringvangst gegaan. Hedenmiddag vroeg is de schok ker SL 1, ook al uit Stellendam, de Scheveningse haven binnenge lopen. Het schip kwam uit de noodgebieden, maar had geen eva- cué's aan boord. ROUW DIENST ONAFH. RUSSISCHE ORTHODOXE KERK De Onafhankelijke Russische- Orthodoxe Kerk, Griftstraat 2, al hier, zal naar aanleiding van de boodschap, gestuurd aan alle ker ken in Nederland, als kanselaf kondiging en uit medeleven met de vreselijke ramp, die de Neder landse bevolking getroffen heeft, a.s. Zondag 8 Febr. om 3 uur een bidstond en rouwdienst houden. Kleine hulp een grote daad In een der Rode Kruisbus- sen, die gisteren in de gym nastiekzaal van de H.B.S. aan de Raamstraat werden geledigd, vond men een briefje, ondertekend door Wim Meeste en Bennie van Kleef uit de Wolfhezestraat. met de volgende inhoud: „Wij hebben Woensdagmid dag gefilmd en de opbrengst was voor het Rode Kruis Er kwamen tien kinderen en de opbrengst was tachtig cent en ik hoop, dat het genoeg is om te helpen Koningii Hedenmorgen te 11.30 uur heeft H.M. de Koningin op het paleis aan het Lange Voorhout de kolo nel Valentin i, militair adviseur van de president van Italië ont vangen. Hij heeft een van de hulp- vliegtuigen naar Nederland ge vlogen en aan H.M. een persoon lijke boodschap van de presi dent overhandigen. Het hulpvlieg- :uig had goederen en levensmid delen aan boord, die los van de Kode Kruis en andere inzamelin gen waren bijeengebracht. Daarna brachten de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen een bezoek aan H.M. de Koningin. Om 15.00 uur hedenmiddag ontvangt H.M. mi nister Algera en de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris. Om 16.00 uur worden de ministers Beel, Van Thiel en Mans- holt ontvangen; om 17.00 uur de minister-president en om 17.30 u. generaal Buurman van Vreeden. Inzameling door Haagse padvinders Uitsluitend matrassen en dekens Op verzoek van het bestuur van het Rode Kruis wordt medege deeld dat de inzameling van goe deren door de Haagse padvinders op morgen zich zal beperken tot matrassen en dekens. Het Rode Kruis vestigt er de aandacht op dat het enorme hoeveelheden kle ren heeft en dat nog een voortdu rende aanvoer plaats heeft. Nare dagen zijn voor de moderne vrouw geen ..verloren" dagen meer Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar AKKERTJES ...die helpen direct! J Voor het Rampenfonds Door het voltallige personeel van de firma G. Wolf en Co. alhier, is besloten een dag loon af te staan ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Het bedrag dat daardoor beschikbaar komt, wordt door de directie verhoogd met 200 pet. Het Dutch Swing College, dat met Sidney Bechet op het ogen blik een tournée door Zwitserland maakt, gaf zijn eerste concert in Zürich. Een collecte voor de watersnood na het concert ge houden, bracht het mooie resultaat op van 1000 francs. HORECABEDRIJVEN OP A.S. ZONDAG De Bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horecabranche, dat het ge wenst is in verband met het inge togen karakter van a.s. Zondag, die dag het bedrijf zo kalm moge lijk te laten verlopen. In de avond uren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radiouitzendingen. Burgemeester ontving blijken van deelneming Blijken van medeleven, deelne ming en sympathie naar aanleiding van de ramp die ons land en volk heef-, getroffen zijn aan burge meester Schokking gericht door de studenten van het Internationaal Academisch Instituut alhier en door gemeente en bevolking van Rome en van Ferrara. Pagina GEWESTELIJKE TONEELCOM PETITIE OM HAAGSCHE COURANT-WISSELBEKER De toneelvoorstellingen, welke in het kader van de competitie om de Haagsche Courant-wissel- beker in Februari zouden worden gegeven, zijn uitgesteld. De avond van Ons Gelderland is van 11 de zer verzet naar 18 Maart en die an Twenthe van 13 dezer naar 19 Maart. Ook de voorstelling van Het Lantschap Drenthe op 17 dezer gaat niet door. Een nieuwe datum zal nog worden vastgesteld. Den Haag lelt thans rond 1500 (Van een onzer verslaggevers) In Den Haag beschikt men thans over 10.000 evacuatie-adressen, waar 23.000 evacués kunnen wor den ondergebracht. Daar het aantal evacué's, hier ter stede gehuisvest, de 1500 niet overschrijdt, heeft men besloten voorlopig niet door te gaan met het registreren van adres sen van inwoners, die ruimte ter beschikking willen stellen. Zoals men weet, is de Dierentuin thans doorgangscentrum voor het Westland en de provincie. Men neemt zo weinig mogelijk evacué's op in de begrijpelijke overweging, dat deze getroffenen zich beter thuis- zullep voelen op het platte land dan in de stad. De afgelopen dagen zijn ca. 1300 daklozen, die in Den Haag aankwamen doorge zonden naar omliggende gemeen ten, nl. naar Monster (342), Wate ringen (340), Leidschendam (127), Naaldwijk (165). Voorburg (173) en 's-Gravenzande (143). Gezinnen niet gesplitst Bij 't onderbrengen van evacué's in Den Haag is uitgegaan van het beginsel, dat de gezinnen niet mochten worden gesplitst. Het aantal volledige gezinnen (met of zonder kinderen) bedroeg 322 en verder bevond zich onder de 1500 hier gehuisveste evacué's een niet onaanzienlijk aantal onvolledige gezinnen, alsmede alleenstaande meerder- en minderjarigen. Als zij in de Dierentuin arrive ren, vinden zij daar onmiddellijk een geestelijke verzorger van hun eigen richting. Een dag na de on derbrenging in hun tijdelijke woon oord ontvangen zij bezoek van een werker van de Dienst voor Sociale Belangen, die zich op de hoogte stelt van de behoeften en daarin zo snel mogelijk doet voorzien. De Haagse Dierentuin is sinds Maandag geheel gratis ter beschik king geweest van de instanties, met de ontvangst der evacué's belast. De eigenaar van de Dierentuin be schouwt dit als zijn bijdrage aan het Nationaal Rampenfonds. Een vorstelijk geschenk, indien men bedenkt, dat vrijwel voortdurend gestookt moet worden in deze ruimten en onafgebroken interlo- caal word*, getelefoneerd. Nu Den Haag, naar het zich laat aanzien, alleen maar doorgangscentrum zal blijven, wordt thans uitgezien naar een beperkter ruimte dan die van de Dierentuin. 's-Gravenhage en rle gedenkdag O Nu de regering de komen de Zondag aangemerkt wil zien als algemene gedenk dag geeft de burgemeester uiting aan zijn verwachting, dat ook in onze stad het ka rakter van die dag zoveel mogelijk tot zijn recht zal komen en dat derhalve openbare vermakelijkheden en dus eveneens muziek in café's enz. achterwege zul len blijven. Het Gemeente bestuur heeft besloten, dat op Zondag in de Koninklijke Schouwburg geen voorstel lingen zullen worden gege ven. Op deze dag zullen op alle gebouwen der gemeente de vlag halfstok worden ge hesen. De burgemeester richt tot de burgerij het verzoek eveneens de vlag halfstok uit te hangen. De Ducks bewijzen uitstekende diensten bij het afvoeren van de bewoners der geteisterde ge bieden. Hier arriveert er een te Rilland Both, vol evacué's vit Zuid-Beveland Zeer grote belangstelling op Oud Eik en Duinen Op Oud Eik en Duinen is heden morgen onder zeer grote belang stelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van de op 44- jarige leeftijd overleden bekende Haagse chirurg dr. J. ten Kate, een medicus van internationale vermaardheid, die als chirurg ver bonden was aan het R.K. Zieken huis St. Antoniushove te Voorburg. Onder de honderden, die de zo vroeg ontslapene de laatste eer kwamen bewijzen, merkten wij o.m. op de heren: prof. C. C. Jon ker en dr. C. Steeketee, namens het bestuur van de Chr. Vereniging van Natuur- en Geneeskunde: dr. P. van Dijk, namens de Afd. Den Haag van de Kon. Ned. Maat schappij ter bevordering van de Geneeskunst: dr. J. H. Kuijjer, na mens de Ned. Ver. voor Heelkunde namens de Stichting ter bevor dering der chirurgische weten schappen: L. Neher. directeur-gene raal P.T.T.; dr. J. W. Notenboom, burgemeester van Voorburg: J. A. Arendsen Hein, röntgenoloog St. Antoniushove: E. Bartel, secretaris College van Regenten van St. An toniushove: P. H. Verseveldt. vice- voorzitter Reünisten van de S.S.R.; dr. L. J. Frijda, secretaris bestuur Nebo-ziekenhuis; dr. C. M. Veen- huysen en dr. J. Ebbinge, namens 1 O-Jarig Haags jongetje spoorloos verdwenen de Medische Club Den Haag: dr W. A. v. Seters, ir G. de Rooy, ir B. J. Blom, C. L. M. Kerkhoven en J. van Bleuland van Oordt na mens de Rotary Club Voorburg; ir R. Hogendjjk, directeur Drink waterleiding „De Vlietstreek", dr H. P. Bynen; J. P. M. Steinmetz, tandarts; dr A. Vet; dr L. van Loon, zenuwarts; F. Mobach, na mens het bestuur van de Haagse Academie voor Lich. Opvoeding; F. A. Pfeifer, voorzitter van de Seniorenafdeling van de gym nastiekvereniging „Olympia" en vele anderen. Bjj het betreden der aula bracht de organist, de heer C. Littooij, Psalm 42, „Het hijgend hert der jacht ontkomen", ten gehore, waarna als eerste spreker naar voren trad mr L. A. J. M. Jonker gouw, die namens het College van Regenten van St. Anthoniushove de ontslapene schetste als een groot wetenschappelijk mens, wiens kunde bekend was in bin nen- en buitenland, die zichzelf gaf voor anderen. Vervolgens spraken dr W. Dicke, directeur van het Juliana Kinderziekenhuis; een broer van de overledene, ds L. ten Kate; dr J. Bruin uit Naaldwijk; ds. W C. v. d. Brink, wijk- wijkpredikant en de schoonvader van de ontslapene, ds. A. Thiele uit Maasland, die allen de heen gegane schetsten als een man van de wetenschap, als een christen, als een voorbeeld van behulp zaamheid. als iemand, die ruste loos heeft gewerkt voor de ge meenschap. Na het gezamenlijk zingen van enige verzen van Gezang 300: „Wat de toekomst brengen moge", sprak de vader van de overledene, de heer J. ten Kate, waarna de met bloemen bedekte kist met het stoffelijk overschot grafwaarts werd gedragen. Ds. Van den Brink bad hier het „Onze Vader" en sprak de geloofsbelijdenis. SALVO-AVOND LEGER DES HEILS Zaterdagavond zal de Salvo avond voor jongens in de Leger des Heïlszaal Linnaeusstraat nor maal worden gehouden. Er zullen enige geluidsfilms over Zuid-Afri- ka, o.a. een prachtige film over het I Kruger-wildpark, worden vertoond Maandagmiddag. 9 Febr.. houdt prof. dr. J. Waterink. directeur van het Psy chologisch Laboratorium van de Vriie Universiteit te Amsterdam, voor de Vereniging van Commerciële Direc teuren Nederland, een lezing over het onderwerp: De verhouding van de commerciële directeur tot de andere directeuren. De commissaris van politie, chef van de afdeling Zeden- en Kinder politie te 's-Gravenhage, verzoekt inlichtingen omtrent de verblijf plaats van WiUem Rudolf Vrie zen, geboren te Voorthuizen 22 Maart 1942 en wonende in het Laakkwartier, die sinds 2 Februari 1953 spoorloos is. Hij is vermoede lijk in het bezit van een groen gelakt jongensrijwiel. Inlichtingen betreffende hem worden ingewacht bij het dichtsbijzijnde politiebureau of toestel 230 der Haagse Politie. Wereldfederatie voor Dierenbescherming De vijfde bestuursvergadering van de Wereldfederatie voor Die renbescherming zal op 13 en 14 April a.s. in het Kurhaus worden gehouden. Op de agenda staan meer dan twintig punten, waaronder: mond- en klauwzeer, bespreking der uitgebrachte rapporten over het electrisch bedwelmen van die ren, de wreedheden bij 't steken van vissen op de Far-Oereilanden en de krabben visserij in België, waar bij de gevangen krabben de scha ren worden afgerukt en de dieren daarna weer in zee worden ge worpen. Prins Bernhard maakte gisteren weer een vlucht boven de ramp gebieden. Daarna landde hij op Ypenburg, van waaruit hij zich naar onze stad begaf voor het houden van een bespreking Afgelaste bijeenkomsten De Ned. Kath. Grafische Bond deelt mede, dat de damesvergade ring. welke op Dinsdag 10 Febr. in „De Kroon", Spui 10, zou wor den gehouden, is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Het camavalbal dat de Dixie land Pipers morgen in dansinsti tuut Gaillard Jorissen zouden geven, gaat niet door. In plaats daarvan wordt de wekelijkse soirée gegeven, waarvan de opbrengst ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp komt. Ook het Voddenbal dat de oud- leerlingenvereniging Zonnebloem morgen zou geven, vindt geen doorgang. Aangezien een groot aantal offi cieren en soldaten van het Leger des Heils werkzaam is bij de hulp aan het getroffen gebied, is het voorgenomen bezoek van het „Na tionaal Muziekcorps" op 14 en 15 Februari a.s. aan korps „Den Haag- Rjjswjjk" tot nader order uitgesteld Wel zuUen op die data de ge bruikelijke samenkomsten in de korpszaal, Linnaeusstraat 207, doorgaan. De opvoering van het blijspel „Haar andere man", die op 28 Februari a.s. door de VT-stam „De Nachtuilen" in de aula van de Dal ton H.B.S. aan de Aronskelkweg zou worden gegeven, is tot nadere aankondiging uitgesteld. De feestavond van de politie- toneelvereniging „D.I.N.D.UA" op Zaterdag a.s. gaat niet door. Gevangenhouding Pissarev verlengd De Rechtbank heeft de gevangen houding van de Russische journa list Pissarev, verdacht van spion- nage. wederom met 30 dagen ver lengd. L. SIMONS OVERLEDEN Hier ter stede is gisteren, in de ouderdom van 79 jaar, overleden de heer L. Simons, directeur van Simons Juweliersbedrijf, gevestigd aan het Plein. De overledene was lid van de Diamantbeurs. De be grafenis heeft Zondag 8 Fe bruari plaats om 2 uur op de Israëlietische Begraafplaats te Wassenaar. Teraardebestelling dr. A. Loudon De begrafenis van het stoffelijk overschot van dr. A. Loudon, secre taris-generaal van het Permanen te Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie Orkest, zal Za terdagmiddag om kwart over twaalf plaats vinden op de Alge mene Begraafplaats alhier. DR. VOORDRACHT PROF. R. CASEVIIR Op 10 Februari wordt een ouder avond van de openbare „Prinses Wilhelminaschool A" gehouden in de aula van de Dalton HBS. Prof. dr. R. Casimir zal op die avond een voordracht houden over „Verhou ding tuss n individuele en gemeen schappelijke opvoeding." Maand:» ca vond 9 Februari spreekt ln de Maranathakerk. Sweellnckstr. 156, de zendingspredikant ds. H. A. 7. Htlderlng over het onderwerp: .Meuwe ^egen in nieuwe tijd'. Medewerking wordt verleend door Truud Schuurman, orgeL Middelbare schooljeugd kan belangstelling voor industrialisatie tonen Het lied van de industrialisatie in Nederland is voor en vooral ook na de oorlog in vele toonaarden gezongen, in regeringsverklaringen, in lezingen, in radio-uitzendingen, in krantenartikelen. Maar het lied van de afzet, zo meent het bestuur van de vereniging „Nederlands Fa brikaat" heeft veel minder luid ge klonken. Toch kan men zich het een niet zonder het ander voorstel len. De voortschrijdende industria lisatie in ons land en de talrijke verbeteringen van het productie proces in de bedrijven hebben wei nig nut. als er geen markt kan worden gevonden voor die nieuwe producten. Ons land verkeert, ver geleken met Amerika, in een on gunstige positie, omdat de binnen landse markt slechts 10 miUioen mensen omvat. Toch is het van be lang zich op deze beperkte markt te concentreren, zolang een vrije en open wereldmarkt een onbe- reikt ideaal is. De vereniging „Nederlands Fa brikaat" is 30 jaar geleden opge richt met het doel de industriële ontwikkeling van Nederland te be vorderen. Zeker in ons land is dit geen overbodig streven: ons volk koopt uit een soort van snobisme graag buitenlandse producten, die door de eigen industrie even goed worden vervaardigd. De opvoeding van ons volk tot het kopen en ver bruiken van nationale producten is geen gemakkelijke taak. De vereniging poogt die op ver schillende wijzen te volvoeren, zo als door het houden van tentoon stellingen en lezingen, het organi seren van fabrieksbezoeken en filmavonden en het uitgeven van een maandblad. De jongeren aan het werk Thans heeft de vereniging be sloten tot een nieuwe actie. Voor de jeugd van de 3e en 4e klassen van de middelbare scho- over een industrieel onderwerp. Het mag de 5000 woorden niet overschrijden en bjj de beoorde ling-zal ook worden gelet op de verzorging in het algemeen, dus niet alleen inhoud en stijl, maar ook indeling, opmaak en illus tratiemateriaal. De jury wordt gevormd door de leden van het Comité van Uitvoe ring, waarin een onderwijskracht en een vooraanstaande figuur uit het bedrijfsleven hebben plaats genomen. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap op zich te nemen, terwijl de mi nisters van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen als ere-voorzitter zitting hebben genomen in het Comité van Aanbeveling. De termijn van inzending sluit op 15 April a.s. De 10 eerste prijzen zjjn een 5-daags verblijf, de 25 tweede prijzen een 2-daags verblijf, en de 40 derde prijzen een verblijf van 1 dag in „industriële kring". Voorbeeld Haagse school inspireerde Op het initiatief van de vereni ging „Nederlands Fabrikaat" heeft het voorbeeld van de Gem. Mid delbare Handelsschool met 4-jarige cursus in Den Haag inspirerend ge werkt. Aan deze school is men reeds enkele jaren bezig met een bescheiden poging tot onderwijs vernieuwing door de leerlingen uit de 4e klasse een scriptie over een industrieel onderwerp te laten schrijven. Op deze wijze wordt be antwoord aan de creatieve drang, die in deze jongeren leeft, en krij gen ze de kans zelfstandig in één werkstuk te tonen, wat zij van de gedoceerde vakken hebben opge stoken. Deze creatieve werkzaam heid der leerlingen heeft veelal tot zeer bevredigende resultaten geleid, en zakenmensen, die deze fraai verzorgde opstellen lazen, merkten op aan zo'n scriptie de voorkeur te geven boven de ge ijkte rapporten met weinig zeg- len wordt een opstelprijsvraag 1 gende cijfers. De opstelprijsvraag uitgeschreven. De opdiacht is ongeveer volgens dezelfde ge- luidt een opstel te schrijven i dachte opgezet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5