Rijnland levert ruim zijn deel CITY ODEON Westland ontvangt evacué's warm SIROOP FAMEL Verloren gegane tuinbouwproducten Benthuizen in afwachting HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 6 Advertentie/ Was de stand Woensdagavond van de inzameling ƒ11.358.66. het geen neerkwam op 8.75 per inwo ner of ƒ34.95 per gezin. Gister avond bedroeg het totaalbedrag reeds 11.958,66. dus 9.19 per in woner of ƒ36.80 per gezin. Giften ten bate van het Nationaal Ram penfonds kunnen alsnog ter ge meentesecretarie bij heer Runsink worden gestort. Gistermiddag »s begonnen met een massale inzameling van kle ding. lijf- en linnengoed Vooral aan ondergoed en dekens bestaat be hoefte Zij. die alsnog iets wensen af te staan, kunnen zulks brengen bij mevr. Jos van der Eijk, Dorps straat 136 Rekening moet worden gehouden met het onderbrengen van geëva- cueerden. Blijkens mededeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken zullen heden nog geen ge- evacueerden worden doorgezonden naar Benthuizen. Het verdient der halve aanbeveling, thans reeds de nodige maatregelen te treffen voor het onderbrengen van de geëva- cueerden. Zij. die vrijwillig ge ëvacueerden op willen nemen, kun nen zich nog heden ter gemeente secretarie. of des avonds bij de heer Runsink. melden. De geëvacueerden zullen door daartoe aangewezen personen naar de evacuatie-adressen worden ge leid. Tot ontvangstcentrum van de geëvacueerden is aangewezen de verwarmde hal van de bijzondere lagere school, waar de geëvacueer den zullen worden ontvangen, ge registreerd en verfrist en zo nodig medisch onderzocht, alvorens zij naar de voor hen bestemde kwar tieren zullen worden geleid. Vluchtelingen, die in Benthuizen zijn ondergebracht, moeten zich onmiddellijk ter gemeentesecretarie melden, ter verkrijging van een juiste registratie. Het bestuur van de actie kleding- inzameling deelt mede. dat de in zameling van kleding, lijf- en lin nengoederen een eclatant succes is geworden De toch al hoog gestel, de verwachtingen werden zeer over troffen en het gegevene is van uit stekende kwaliteit. Gisteravond bedroeg het aantal geëvacueerden. dat te Benthuizen bij familieleden onderdak is ver leend. 42. Betrokkenen zijn afkom stig van Kerkwerve. Sommelsdijk, 's-Gravendeel. Anna Jacobapolaer. Stavernisse. Strijen en Ouwerkerk, Boskoopse schouwen naar Hcllcvoetsluis De ruim twintig Boskoopse schouwen voor het noodgebied. zijn naar Hellevoetsluïs getranspor teerd. Bij aankomst werden deze vaartuigjes op grote vaartuigen ge laden, die ze naar de gebieden over. brachten waar zij van nut konden zijn. 29.000 gecollecteerd De inzameling van kleding en schoeisel voor de geteisterde gebie den is ook in Boskoop een groot 6ucces geworden. Drie grote vracht auto's bleken nodig om de goede ren te vervoeren. Zoals te verwachten viel, is het bedrag dat voor het Nationaal Rampenfonds werd ingezameld, be langrijk gestegen- Dit bedrag was Dinsdag j.l. ƒ26 000 Gistermiddag werd gemeld dat de ƒ29.000 was overschreden. Kruis, U.V.V. en plaatselijke Vrou wenorganisaties. die voor de ver dere verzorging aanwezig waren. Alles had een zeer vlot verloop, zodat deze mensen niet lang be hoefden te wachten, om onder dak gebracht te worden bij hen die zich vrijwillig hadden gemeld voor het opnemen van deze slachtoffers. Door dr Reijers werd nog bij enige mensen, die bij het transport lichte verwondingen hadden opgelopen eerste hulp verleend Op verzoek van het Rode Kruis te Rotterdam is de ambulancewa gen van de afd. Leidschendam uit gerukt naar Zwarte waal. terwijl 5 helpsters gedirigeerd zijn naar Halsteren in Brabant, waar zij te werk zijn gesteld bij de Ameri kaanse hulptroepen. De collecte Behalve de collecte, die ongeveer ƒ8500 heeft opgebracht, hebben de bedrijven te Leidschendam enige tienduizenden guldens overgemaakt aan het Nat. Rampenfonds. De Bridgeclub te Leidschendam bracht 100 bijeen, welk bedrag is overgemaakt aan het Rampenfonds. Boskoop Jaarvergadering Boskoopse veiling Moercapelle offerde f 42 per gezin In Moercapelle heeft de collecte niet minder dan ruim 11.500 op gebracht. Op de 1100 inwoners is dit een gemiddelde van f 10 per persoon. Daar Moercapelle slechts 275 gezinnen telt, komt dit neer op 42 per gezin! Waddinxveens aandeel in hulp De hulpactie voor de door tersnood getroffen gebieden wordt ook in Waddinxveen voortgezet en het ingezamelde bedrag stijgt nog steeds. De collecte heeft inmiddels de 28.000 overschreden. Hieron der bevinden zich giften van plaat selijke industrieën van 2.000, 1.000 500 en 200. Bijzondere vermelding verdienen wel de beide Ned. Herv. scholen en de O. L. school B. die ook een aanzienlijk bedrag bijeen brachten. Ook op an dere scholen worden inzamelingen gehouden. Van de ingezamelde goederen is o.a. een partij dekens overgebracht naar de Ahoyhal te Rotterdam. Van de ingezamelde goederen ziin verder verschillende van de 52 thans in deze gemeente verblijvende geëvacueerden gehol pen. Filmavond Op initiatief van het Sportweek- bestuur wordt 14 Februari een filmavond gehouden in de grote cantine van de N.V. Dobbelmann. Hier worden o.a. films vertoond van de watersnood. De opbrengst komt ten goede aan het Rampen fonds. Geëvacueerden Geëvacueerden of personen, die tijdelijk in Waddinxveen verblijf houden en niet naar hun woon plaats in het rampgebied kunnen terugkeren, dienen zich zo spoedig mogelijk te melden ten gemeente huize (afd. Bevolking). Daar zal voor registratie van deze personen worden zorggedragen, mede in ver band met het samenstellen van een Centraal Inlichtingen Register. Evacué's. die zich in Waddinx veen hebben gevestigd en in aan merking wensen te komen voor een uitkering voor levensonder houd kunnen zich hiertoe vervoe gen bij de afd. Sociale Zaken ter gemeentesecretarie van 9-12 en van 14-16 uur. Zij, die een uitkering ontvangen van het Landbouwpensioenfonds kunnen zich wenden tot de Coöp. Boerenleenbank te Waddinxveen. Voor de verstrekking van kle ding. schoeisel en dekking kunnen geëvacueerden zich vervoegen aan het Geref. Verenigingsgebouw. Sta tionsstraat. tussen 10 en 12 en tus- •sen 14 en 16 uur. Leidschendam adopteert Dussen Het gemeentebestuur van Leid schendam heeft besloten de ge meente Dussen te adopteren. Reeds eerder werd Hank, gemeente Dus sen. door Leidschendam geadop teerd. Evacué's aangekomen Gistermiddag zijn te Leidschen dam 130 evacué's aangekomen uit Oude en Nieuwe Tonge Zij wer den ontvangen in het dienstge bouw van de Ned. Herv. Kerk door een legertje vrijwilligers van Rode Zoetermeerse vrijwilligers terug De vrijwilligers, die zich Maan dag naar Oud-Beijerland en omge ving hebben begeven voor hulp bij het houden van de dijken zijn allen zij het flink vermoeid, in Zoeter- meer teruggekeerd De burgemees ter heeft hen in een persoonlijk schrijven dank gebracht voor hun opofferingsgezindheid. Op het politiebureau te Zoeter- meer liggen de Rode Kruis-lijsten van vermisten dag en nacht ter in zage. Evacuatie Maandag werd van de zijde van de Centrale Evacuatie Commissie te 's-Gravenhage het verzoek ont vangen voorbereidingen voor het opnemen van vluchtelingen te tref fen. De burgemeester heeft daarop per radiowagen de bevolking ver zocht hem te willen opgeven of en hoeveel vluchtelingen konden wor den opgenomen. Velen hebben aan deze oproep gevolg gegeven. De opgaven zijn intussen voor gebruik gereed gemaakt Zoeter meer is evenwel nog niet als vluchtge- meente aangewezen en het is ook niet bekend of dit nog zal gebeu ren. Het ophalen van vluchtelingen uit Rotterdam moet ten sterkste worden afgeraden. Een en ander kan slechts een desorganisatie van de afvoer van vluchtelingen ten gevolge hebben. De Overheid heeft de organisatie thans volledig in de hand en de afvoer van vluchtelin gen volgens een uitgewerkt plan verloopt zonder enige hapering. Het behoeft geen betoog, dat het uiten van verwijten aan het ge meentebestuur volkomen mis plaatst is. Opgemerkt wordt nog. dat in het geval. Zoetermeer als vluchtgemeente aangewezen zou zijn geworden het onderbrengen van een groot aantal vluchtelingen op ernstige moeilijkheden zou stui ten. Van de 460 plaatsbare perso nen worden o.m- 250 kinderen ge vraagd. Men dient er evenwel re kening mee te houden dat niet al leen kinderen, maar ook de ouders ondergebracht moeten worden. In de jaarvergadering van Coöp. Ver. ..De Boskoopse Veiling" herdacht de voorzitter, de heer G. Hooftman, de ramp waardoor Ne derland is getroffen. Vervolgens herdacht hij de overleden heer C. v. d. Willik. die zeer veel voor de Vereniging heeft gedaan. Na mens de familie v. d. Willik was een foto van de overledene aange boden die in de bestuurskamer een plaats zal krijgen. Het verslag van de secretaris getuigde van grote activiteit en goede verenigings geest, terwijl het verslag van de penningmeester reden tot tevreden heid gaf. Hierna bracht de veiling meester verslag uit, over de aan voer en de prijzen der aan de vei ling gebrachte producten. Uit de reeks van cijfers bleek o.m. dat de beshulstprijzen van dien aard wa ren geweest dat zij als een bijzon derheid konden worden aange merkt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Hooftman en C. Bulk herkozen, terwijl in de va cature-W. Groenestein, de heer W. Tol tot commissaris werd gekozen. Vervolgens werd de begroting voor 1953 goedgekeurd. De secretaris, de heer D. v. Wijk Azn, herdacht het feit dat hij 35 jaren het secretariaat der vereni ging had waargenomen. De heer Van Wijk had te kennen gegeven om bij deze mijlpaal in zijn leven, zijn taak neer te leggen. De voorzitter bracht hem harte lijk dank. nu hij voor het laatst zijn jaarverslag had doen horen. Hij heeft, aldus spr300 bestuurs- CHRISTELIJKE HISTORISCHE Naaldwijk offerde reeds 100.000 LEIDSCHENDAM TV De Leidschendamse Toneelver eniging LTT' heeft besloten haar naam te veranderen in de Leid schendamse Toneelvereniging MV KV (Met Vereende Krachten Voorwaarts) Het bestuur is thans als volgt: W. Vermeer (voorz.). M. van De venter (secr.), C. van der Hout (penn Zij. die zich als lid of donateur wensen op te geven, kunnen zich vervoegen Broekweg 5, Leidschen dam. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. L. v. Hulst en M. C. Th. v. Santen; J. Rosber gen en G. Alblas; H. W. Kamps en M. S. Hakkaart. GETROUWD: C. J. Overdevest en J. Th. J. Enze. BEVALLEN: C. A. Hilgerson- Scheen, z.; C. A. Lut-Vermaat, z.; Hooijmans-Kortenban, z. Nootdorp vergaderingen bijgewoond stens 200 maal de notulen gemaakt. U bent de vereniging in voor- en tegenspoed trouw gebleven, ook in 1920 toen de vereniging in grote nood verkeerde. U was één van de mannen die de veiling voor onder gang wisten te behoedden. Dank baar zijn wij. aldus de heer Hooft man, dat u toch bestuurslid blijft. Als blijk van herinnering werd de scheidende secretaris een stoel aan geboden. Nadat de heer Van Wijk woor den van dank had gesproken werd tot zijn opvolger benoemd de heer de Jong Gzn. De hulpactie in Pijnaeker De Woensdagmiddag uitzwer mende vrachtauto's voor de inza meling van kleding en andere goe deren kwamen alle overladen terug en moesten vrijwel alle meer ritten maken. Naast de geweldige hoe veelheid kleding in allerhande soort, kwaliteit, en maat, vond men ook een verrassend groot aantal wiegen en kinderwagens, tafels stoelen. De dames die een en ander sorteren kregen hadden hieraan de handen vol. Hetzelfde kan ge zegd worden van het secretarie- personeel dat de ingekomen lijsten met adressen voor evacué's, zo Pijnaeker voor opneming van een der slachtoffers zou worden aange wezen. te verwerken kreeg. Het was kort voor middernacht dat alle gegevens in een kaartsysteem waren verwerkt. Pijnaeker is ge reed de zwaar beproefde landge noten hartelijk te ontvangen. Intussen zijn druppelsgewijze reeds verschillende bewoners uit de getroffen gebieden in Pijnaeker aangekomen: behalve familieleden treft men er ook vele oud bekenden uit de bezettingstijd aan, die in de laatste oorlogswinter door inundatie van hun eiland verdreven, hier on derdak vonden en zich nu met hun oude gastheer of gastvrouw op nieuw in verbinding stelden. Nog steeds verlenen verschillen de eigenaars van vrachtauto's en bedienend personeel en andere vrijwilligers verdienstelijk werk bij de herstelwerkzaamheden aan de dijken en de redding. Het totaal der geldinzameling is gestegen tot ƒ21.330.10. Benthuizen GEREFORMEERDE GEMEENTE De Gereformeerde Gemeente hield haar jaarvergadering. Ds. De Wit opende de matig bezochte bijeenkomst met gebed en liet Ps. 89 6 zingen, waarna een gedeel te uit het derde hoofdstuk van de Klaagliederen van Jeremia werd gelezen. Na vaststelling van de notulen werd het tweetal ter voorziening in de reeds jarenlang bestaande vacature medegedeeld. Alphabe- tisch luidt deze: 1. ds. K. de Gier Xisse); 2. ds. A. Vergunst (Zeist) Tot ouderling werd herkozen de heer Adr. Kaashoek, terwijl diaken S. den Hertog zijn ambtsperiode opnieuw zag verlengd. Hierna werd rekening en ver antwoording gedaan van de diaco nie, de kerk en de centrale ver warming. Dinsdag 19 uur, zal ds. Lig- tenberg in een door-de-weekse kerkdienst in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente voorgaan. BOSKOOPSE BESTUURDERSBOND Over een aantal belangrijke be- staansbronnen sprak de heer C W. Franken uit Den Haag voor de NW Boskoopse Bestuurdersbond De wnd. voorzitter, de heer P. D. Noest, verzocht de vele slachtoffers van de ramp te gedenken met enige ogenblikken stilte. De heer Franken gaf in vogel vlucht het belangrijkste van zijn onderwerp. Bij alle verlangens in het Welvaartsplan past reserve, het gaat niet alleen om te verdie nen. het gaat ook om de mens. Wanneer een volk zich uitbreidt en krachtiger wordt, blijven de re sultaten niet uit. De economische structuur is belangrijk gewijzigd, mede daardoor zijn er factoren die tot reserves verplichten. Spr. toon de vervolgens aan dat er veel ten goede zou kunnen worden veran derd, o.a. door goede voorlichting zoals bij de landbouw. Nadat spr. met vele voorbeelden en cijfers had aangetoond dat er belangrijke bronnen kunnen worden aange boord. eindigde bij zijn betoog met te zeggen dat door Nederland ex portmarkten moeten worden opge bouwd ter bevordering van de werkgelegenheid UNIE De Chr. Hist. Unie hield haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer J. de Jong. De secretaris gaf zijn jaarverslag, dat zonder op- of aanmerkingen werd goedgekeurd. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek een nadelig saldo van ƒ5,81. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid, de heer L. Zonderop. herkozen. Vervolgens werd gesproken over de te voeren politiek bij de a s. Raadsverkiezin gen. Waarschijnlijk zal men bij deze verkiezingen samenwerken met de niet-R.K.-partijen. Een defi nitieve beslissing zal worden ge nomen in een bestuursvergadering met afgevaardigden van de ver schillende partijen Als afgevaar digden van de C H.U. hiervoor werden benoemd de heren J. Jong en J. v. Leeuwen. Brachten de inwoners van Naald wijk Maandag jl. reeds 11 volle vrachtwagens met goederen bij elkaar, hield men zelfs nog een flinke partij over ter voorziening van de evacué's, die men zou krij gen, gaf vervolgens de gemeente Naaldwijk ƒ20.000. stelde ook het bedrijfsleven voorlopig reeds een bedrag beschikbaar van ruim 17.500 samen met de giften, werden gegeven tengevolge van de lijstencollecte. is voor het Rampen fonds bijeen gebracht ruim 100.000 De Naaldwijkse ingezetenen zijn blijkbaar nog lang niet aan het einde van hun weldadigheid. Voor dat de officiële cijfers bekend kunnen worden gemaakt, zullen er nog wel enkele dagen voorbij zijn gegaan. Gevonden Gevonden: Zakdoek. pad- vindersriem. rose kinderwant. zak doek met figuurtjes, rode zakdoek, gebreide handschoen, zwarte lin ker motorhandschoen, twee lederen duimwanten. oorknop met drie parelmoer kralen, zwarte gebreide want, paar bruine glacé handschoe nen, zakdoek, boekje met post zegels, knalpot van motorrijtuig (luchtfilter), zwarte rechter dames handschoen. auto-binnenband, na gelschaartje. wit metalen arm bandje, bruine damesportemon- naie, paar bruine motorwanten, blauwe alpinomuts. pop, zwarte gebreide herenduimwant, blauw kinderwantje, kastsleutel. Inlich tingen bij de Rijkspolitie. Waddinxveen RAADSVERGADERING De agenda voor de raadsvergade. ring voor heden bevat o.a. Her stemming voorstel-Modderkolk c.q. stemming over het voorstel van B en W. inzake cafésluiting op Zon dag. Voorstel inzake toepassing van het verplaatsingskosten besluit on. derwijzers: rapport bedrijvencom- missie inzake aanleg waterleiding; Bedrijfsbegrotingen voor 1953 Ge meentebegroting voor 1953. De Medische Zondagsdienst wordt 8 Februari a.s. waargenomen door dr. J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, tel. O 1828-379. Gevonden en verloren Gevonden: 1 schut van auto. 1 bruin hondje. Verloren: 1 vulpen, 1 groene want, 1 rode portemonnaie met inhoud, 1 nylonkous. Moercapelle De Zanguitvoering van de Chr. Gem. Zangvereniging Sursum Corda gaat morgen niet door. Zoefermeer Maandag a.s. zal in het Spaar bankgebouw een Ouderavond van DWO worden gehouden voor de afdeling gymnastiek meisjes. De aanvang is bepaald op 19 uur. Pijnaeker Van 9 tot 15 Februari heeft voor GEB-storingen buiten diensttijd dienst monteur M. Rietveld, Em- mastraat 15. Medische dienst van Zaterdag 12 tot Maandag 9 uur: dr. Loth, Sta tionsstraat 20. tel 47. Zuster Mul ler, Oostlaan 34a. neemt voor de beide Kruisverenigingen waar. Leidschendam B. en W. hebben vergunning ver leend aan de heer L. Th. M. Men ken te Wassenaar firmant van de firma van Paridon en Menken, tot het oprichten van een melkuitgifte- station. Marktberichten VEUR 5 Febr. - Aangevoerd: 400 eieren no. 0 1845—1920. 3800 no. 1 1680— 1720, 1900 no. 2 1575—1605. 4200 no. 3 1485—1525, 600 no. 4 1405, 200 no. 5 1350—1370, 10 duiven 60—65, 10 koijnen 125—690, 5 kippen 105— 320. DELFT (veemarkt) 5 Februari Aapvoer 34 runde ren, 110 nuchtere kalveren, schapen en 1 geit. De prijzen waren voor: vare koeien 550ƒ800, nuchtere kalveren 35 tot ƒ45. Runderen per kg slacht gewicht 2,402,75. Handel gewillig. LEIDEN (Veemarkt) 6 Februari. Aanvoer: stieren 6. melkkoeien 25, vette koeien 250, vare koeien 88, nuchtere kalveren 265, vette schapen 300, vette lam meren 522. varkens (zeugen) 28, paarden 10, geiten 7. Totaal 1509. Notering: (s schoon gewicht. 1 levend gewicht) stieren (sl.) 830—100 per stuk; s: 2.30—2.60; melkkoeien 800—1175 per stuk. vette koeien 8501050 per stuk: s: 2.202.90; vare koeien 550800 per stuk, pinken 350—575 per stuk; vette schapen 90125 per stuk; vette lammeren 6595 per stuk; paarden 750—1100, geiten 15—30 per stuk. Handel voor: stieren, melk-, vette en vare koeien: kalm; pin ken, vette en nuchtere kalveren en paarden en geiten, matig; scha pen en lammeren: vrij goed. LEIDEN (Kaasmarkt) 6 Februari. Aangevoerde partijen Goudse kaas 9. Notering: Goudse le kw. 2.262.32, idem 2e kw. 2.19 2.25. Handel matig. Aankomst vluchtelingen verliep vlot Gistermiddag werd op het Naald wijkse gemeentehuis en door de voorziter van de Naaldwijkse af deling van het Nederlandsche Roode Kruis bericht ontvangen, dat er 450 evacué's op komst waren uit Middelharnis. Sommelsdijk, Oude en Nieuwe Tonge. In enkele ogen blikken was het gehele apparaat voor huisvesting, registratie, ver pleging en dekking en ravitaille ring aan het draaien. Het duurde echter uren, eer de eerste evacué's kwamen. Er waren aanstonds voldoende automobilisten, toen de avondklok acht uur sloeg en een eerste aantal van circa 90 vluchtelingen het ont moetingscentrum in de Coöpera tieve Centrale Westlandse Snij bloemenveiling binnenkwam. Na een eerste onthaal en nadat enkele formaliteiten waren vervuld, wer den zij naar hun tijdelijke woon plaatsen vervoerd in personen auto's. Het scheelde weinig of men vocht er om, wie de eerste evacué's mocht vervoeren. Waren de meeste vluchtelingen bijna apathisch na het doorgestane leed maar nog meer na de angst, anderen praatten reeds vrijer uit. De belevenissen waren ontzettend geweest. Er was een gezin bij van zeven personen, dat bij de hoge waterstand op een zolderkamertje was gekropen. Met z'n zevenen za ten zij op één bed. En op een ge geven ogenblik weken de muren en waaide het dak weg. De vloer van het zolderkamertje viel recht naar beneden op het water. Het bed bleef erop staan en de zeven men sen klampten zich aan elkander vast. En zo dobberden zij op het wilde water. Men behoeft niet te vragen, hoe groot toen de doods angst van die mensen is geweest. Toch waren zij blij. Zij waren ge red, alle zeven, en bevinden zioh in Naaldwijk in veilige haven. In een ander geval vroeg een man huisvesting voor vier personen. Hij was echter alleen. Zijn vrouw en twee kinderen waren wel gered maar tijdens de evacuatietocht was hij hen kwijt geraakt. Weer aan een en ander was de tragiek te be merken, toen wij als antwoord op onze verklaring: ge komt gezellig midden in het dorp te wonen, hoorden: wie weet hoelang ik hier gedwongen zal moeten blijven, want ik ben alles kwijt. Er waren erbij, die nog betrekkelijk veel lijf goed hadden kunnen redden, maar er was er ook een bij, aan wie wij vroegen: waar is uw bagage; hij toonde ons slechts een heel klein busseltje en zeide: zelfs mijn porte monnaie ben ik kwijt. Begerig trok hij aan een aangeboden sigaret. En toen een vrouwtje een voorraad kleding en beddegoed zag. begon ze te huilen en zeide: ik heb zelf zo'n mooie textielzaak gehad en nu moet ik lopen in gedragen kle ding en slapen op een andermans bed: ik heb zelfs geen geld ook maar iets voor mijzelf te kopen. Tenslotte een jonge stoere Zeeuw, een landarbeider. Hij werd bij een boer ondergebracht. Op de vraag, hoe hij dit vond. antwoordde hij slechts sober: als ik morgen mag werken, kan ik tenminste alles pro beren te vergeten, maar wanneer zou ik weer naar Zeeland terug kunnen gaan? Vóór middernacht waren circa 150 evacué's ondergebracht Op de andere 300. die nog werden ver wacht, bleef een nachtploeg wach ten, die op het eerste teken van de komst van nieuwe vluchtelingen uit het rampengebied alarm zou slaan. De koffie bleef heet. boterhammen bleven wachten. Wateringen kreeg 350 evacué's Nog geheel onverwachts is gister middag een groot aantal mensen uit het overgestroomde gebied van Oude en Nieuwe Tongen. Drei- schor en Sommelsdijk in Waterin gen gearriveerd. Omstreeks half vier werd ten gemeentehuize mel ding gegeven dat de eerste bussen naar Wateringen onderweg waren en direct gaf burgemeester Meis sen opdracht het gemeentelijk ap paraat in werking te brengen. Onder leiding van de hoofdcom mies A. P. J. v. Bastelaar werd een aanvang gemaakt met de noodzake lijke registratie der evacué's en zo konden deze direct met particu liere auto's naar de voor hen be stemde adressen worden vervoerd. Tijdens het korte oponthoud in het Verenigingsgebouw werden de mensen door hulpvaardige handen van Rode Kruishelpérs en helpsters van koffie, soep en brood voorzien. Naast burgemeester Meissen was ook diens echtgenote aanwezig, die zich onderhield met de diverse moeders en kinderen van de slacht offers. Ook pastoor Schoots en ds Steen beek onderhielden zich met de mensen en konden zo hier en daar een woord van troost en opbeuring geven, hetwelk de mensen zicht baar goed deed. De ontvangst door de gemeente naren was allerhartelijkst. Een ieder wil deze mensen, die zulk een onnoemelijk groot offer hebben moeten brengen, met hartelijke woorden troosten. Wederom slachtoffers in De Lier aangekomen Gistermiddag omstreeks 3 uur zjjn weer 105 evacué's in De Lier aangekomen en liefderijk ontvan gen. Het zijn allen inwoners van het dorp Nieuwe Tonge op Over- flakkee. De sociale dienst en o.a. ook wachtmeester Hanemaaüer. hadden wederom de handen vol, om allen zo spoedig mogelijk een goed onderdak te bezorgen. Alles ging vlot. in rijn werk, zodat binnen drie uur alle evacué's hun plaats van bestemming hadden bereikt en konden bekomen van de vele na righeden en vermoeienissen. Onder hen bevond rich een gezin bestaan de uit grootvader, grootmoeder, vader, moeder en 12 kinderen. Jammerlijk moest dit grote gezin een kind achterlaten, dat niet meer te vinden was. In totaal heeft De Lier thans 203 evacué's opgeno men. 's-Gravenzande CONCERT AFGELAST Het concert, dat zou worden ge geven door de Gemengde Zangver. eniging „Concordia" onder leiding van Chris Greiff is in verband met de noodtoestand afgelast. DE BOERENWONING De jaarlijkse feestavond van de buurtvereniging „De Boerenwo ning" zijn tol. het najaar uitgesteld. De kinderfeestmiddag zal half Maart worden gegeven. In het Na tionaal Rampenfonds is 100 ge stort. HET GROENE KRUIS De afd. 's-Gravenzande van het Groene Kruis houdt Dinsdag a.s. 20 uur in het wijkgebouw de leden vergadering. O.a. wordt een voor stel tot verbouwing van het wijk gebouw behandeld. Wateringen N.K.J.B.-BESTUUR Er werd door de N KJ B. een korte vergadering uitgeschreven, waarin het bestuursprobleem aan de orde werd gesteld. Men was deze keer gelukkiger, want er kon nu al vrij spoedig een bestuur wor den samengesteld. Als nieuwe leden werden gekozen de heren J. v. d. Kraan. L. Warmenhoven en N. v. d. Helm. De heer Jac. v. Uf- felen en N. Kok bleven aan. Bij monde van de heer v. Uffe- len werd een woord van dank ge richt aan de scheidende bestuurs leden L. v. Koppen en L. v. Gaaien, welke laatste als penningmeester zeer veel voor de N.K.J.B. heeft gedaan. De aangekondigde vastenavond viering van de J.G. en de N.KJ.B. Maandag a.s. gaat niet door. De Lier De uitvoering van St. Caecilia, a.s. Maandagavond, is uitgesteld tot 17 April. De kaarten blijven geldig voor de uitvoering in April. Maasdijk collecteerde f 10.300 De collecte voor het Rampen fonds, heeft te Maasdijk 10.800 opgebracht. Zeer erkentelijk voor deze prachtige opbrengst, houdt het comité zich voor nagiften van harte aanbevolen. Delft H.A.J. SPEELDE VOOR ZIEKEN De patiënten van het Groene Kruissanatorium te Delft werden op aangename wijze verrast door het Haagse Accordeon Jeugdorkest o.l.v. Theo Helsdingen. Het orkest bracht een serenade aan de jarige vader van een der orkestleden, die in dit sanatorium worden ver pleegd. doch ook de andere patiën ten hebben zeer genoten van de prestaties van het orkest. (Advertentie) ■■«ft fffi/i ««If/flfllM Crote schade voor uien en peen Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deelt o.a. het volgende mede: Door de ernstige overstromingen is het op sommige punten moeilijk een betrouwbaar inzicht te krijgen in de situatie op de groentemarkt. Het. Zuidwesten van het land is nl. voor sommige tuinbouwproduc ten een belangrijk productiegebied. Volgens de voorlopige berichten zijn grote, voorraden uien en peen erloren gegaan. Voor het product lien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in andere delen van het land geen angrijke nienproductie voor komt. T.a.v. peen ligt de situatie iets minder ongunstig, daar de teelt, van dit produet niet uitsluitend beperkt is tot het Zuidwesten. An derzijds is het echter niet onmo gelijk dat in de komende weken hoeveelheden peen ter beschikking zullen worden gesteld voor de voe dervoorziening van geëvacueerd vee. Dit zal dan echter uitsluitend gelden voor de grovere sortering breekpeen. Voorts is het overstroomde ge bied steeds een belangrijke leve rancier van spruiten en witlof ge weest. Het uitvallen van de pro ductie aldaar zal de aanvoeren wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aanleiding te ge ven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getroffen tuin bouwgebieden worden geteeld. Wél was er in de eerste dagen na de ramp een geringe prijsstijging hij deze producten te bemerken. Er bestaat geen aanleiding te vrezen voor verdere prijsstijgingen. De prijzen van de overige groen- tensoorten zjjn betrekkelijk weinig aan verandering onderhevig ge weest en er zijn ook geen voor uitzichten dat dit op korte termijn wél het geval zal zijn. Onderstaand volgen nog enige noteringen van 4 Februari jl.: andijvie ƒ0.80—ƒ1.— per kg, boe renkool 0.200.30 per kg, was- peen 0.150.20, gele savoyekool 0.06—0.11. wittekool 0.06— ƒ0.08, rode kool ƒ0.07—ƒ0.13, groene kool ƒ0.15ƒ0.25, kroten ƒ0.10—ƒ0.12, knolselderij ƒ0.20— 0.30, prei 0.300.45, spruiten ƒ0.50—ƒ0.60, witlof ƒ0.50—ƒ0.60, alles per kg. (Noteringen soms vér boven, soms ver beneden deze prij zen wegens onoverzichtelijke markt). Wat het fruit betreft kan wor den opgemerkt dat in het Zuid westen van het land ongetwijfeld een aantal partijen appelen verlo ren is gegaan. De grote veiling koelhuizen zijn echter tot zover heden bekend is, nog geheel intact en de machines functionneren al weer. Aangenomen mag worden dat, indien de toestand niet slech ter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. De in het Zuid westen aanwezige voorraad maakt slechts een klein gedeelte uit van de totaal In Nederland aanwezige fruitvoorraad. Een prijsverstoring is dan ook niet te verwachten. Daar in de exportsituatie geen grote veranderingen zijn gekomen, is ook uit dezen hoofde een stabiel blijven van de fruitprnzen waar schijnlijk. EVACUé'S BENADEELD De 28-jarige mej, K. werd ge- ibaliseerd omdat rij uit ingeza melde schoenen voor evacué's een paar had weggehaald. 26 Maart zal op de veemarkt een Paas-veetentoonstelling worden houden. Bioscopen. In de Delftse bio scopen draaien komende week de volgende films: City: The greatest show on earth. Delfia: Zo zijn we niet getrouwd. Doelen Kino: De drum. Flora: De Frisco-lady. Roxy: De gifbeker. Het concert dat het Rott. Philh. orkest Maandag a.s. voor Kunst, aan het Volk zou geven gaat niet door. In Delft zijn thans 990 evacué', ondergebracht, verdeeld over een 4-tal tehuizen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. van Dijk-van Rijswijk, z.; J. A. M. v. Galen- Gayet, d.; A. van Eeden-Glaser, d-; A. M Kester-Tousain. z.; E. Hoek- Krijgsman. z.; W. J. van Ejjk-v. d. Helm, d.; A. L. Platjouw-van J. Groeneveld- OVERLEDEN: M. Luteyn, 52 j. Naaldwijk WESTLANDSCH BESTUURDERSBOND In de reeks cursusavonden, ge organiseerd door de Westlandse Bestuurdersbond. zal in Hotel Torenburg een inleiding worden gehouden door de heer Meier de Vries over: „Beroepskeuze". De grote propaganda-avond van de Vereniging Volksonderwijs, afd. Naaldwyk-Honselersdijk, die zou plaats vinden Dinsdag a.s. is tot nader order uitgesteld. Maasdijk CHR.-MST. JONGEREN In de Herv. Oranjeschool kwam de C.H.J.G. bijeen. Nadat de heer D. Regeling met gebed en schrift lezing had geopend, hield de heer LuijendUk een lezing over: „Waar om Chr.-Historisch V'. Spr. ging bij deze verhandeling uit van de stel lingen: „Er staat geschreven", en „Er is geschied". In een brede dis cussie beantwoordde spr. tal van vragen. Besloten werd Zaterdag 14 Febr. opnieuw te vergaderen. Als spreker zal dan optreden ds. H. W. Loovink over „Kerk en poli- Sport en Spel SCHAAKCLUB DE SCHEVE TOREN Uitslagen eerste ronde onderlin ge schaakcompetitie van De Sche ve Toren te Pijnaeker: Groep I: - i. Kooij—dr v. d. Horst 0—1: NeelemanC. Sonneveld 10; 3: C. KentieJ. van Buijtene 01; 4. H. LamanK. Kentie 10; A. van LamoenG. Koot 10; 5: J. Rip jrW Romijn 10 Uitslagen Jeugdschaakafd.: groep J. FransooM. Wirschell 01; 't Hart—G. de Graaf 0—1; 2. R. MoesP_ van Aalst 10: R. v. de HeideW. Fransoo 0—1; H. Datema—T. Draisma 0—1; 3 J de Vrij—R. Datema 1—0. H de Vrij— K. t Hart Vz—U-, R. Kieft—T. Sonneveld 01. Voor het Bliksemdrierondentour- nooi op 27 Maart staat de inschrij ving open bij A. Tiel Groenestege. Oostlaan 30. Pijnaeker. waarbij te vermelden de sterkte der vereni ging waarvan men lid is en in welk tiental men uitkomt. Daar een gro tere deelneming dan in 1952 wordt verwacht is het noodzakelijk dat men zich vóór 20 Maart opgeeft. NOORDWIJK—INTER NOS 3—7 Door in de uitwedstrijd Noord- wijk met 7—3 te verslaan, heeft de Boskoopse Schaakclub „Inter Nos" het ongeslagen record gehandhaafd, en zet de opmars naar de promotie voort. De Boskopers kunnen alleen nog benaderd worden door Voor schoten, dat echter alle resterende wedstrijden, inclusief die tegen In- ter Nos, moet winnen. De uitslagen zijn. P. de Groot (Noordwijk)—S. J. van Wijk (I N.) 1—0- P. Badijn—N Cok 0—1. A. Lindhout—J. A. Loef 0—1. J. Turk W. Trapman 01. J. Hoogeveen A. Sytzema 1—0. J. Plug_A. Broekhuizen 0—1. A. Leenheer— P. van Veen 1—0. .J. v d. Meer— J. C. Bulk 01. J. J BizotS. van Gemeren 01. A. VeefkindG. van Niel 01. SCHAAKCLUB 's-GRAVENZANDE De uitslagen zijn: H. L. de Kan— J. Korteland 0—1. A. v. d. Heiden— A. Groen 1—0. W. van Geest—H. Vellekoop 01, G. Beekenkamp P. de Jong 01. J. P. LeerdamJ. Groen 10, J. C. v. BaarzelP. A. Stoorvogel 1—0. L. M. de Rijke— A. van Straalen afgebr.. Mar. van der Sar PznM. van Soest 1—0. L NoordamG. Middelburg *4 A. H. v. StaalduinenL. v. Staal duinen 10, J. C. van BaarzelA. van Zanten 1—0, G. Vellekoop—H. Vellekoop 0—1, A. Groen—P. A. Stoorvogel 0—1. A, H. v. Staaldui nenA. v. d. Heiden 01, A. van StraalenH. Vellekoop V6, P. de Jong—A. van der Heiden Vi—Vz. A.s, Maandag 19.30 uur moet Unitas spelen te "s-Gravenzande tegen 's-Gravenzande. MAASDIJKSE DAMCLUB Voor de clubcompetitie werden gespeeld: P. Most er 1 I. de Graaf 2—0, J. de Rijk—P. v. d. Kaay 11. J. v. LoenenA. Mostert 20. J. HollaarL. v. d. Ende 20, B. NoordamT. Vellekoop 02. M. -oordamD. Hofstede 02. W. LangeW. v. d. Nol 2—0. ADSPIRANTENGYMNASTIEK De tweede ronde van de compe titie tussen de adspirantengroepen van de vier Westlandse Turnvere nigingen bracht het 's-Graven- zandse OKK op de eerste plaats met 443 punten. KDO (Maasdijk) werd 2e met 437.9 punten; 3. UDI (Naaldwijk) 437.18 punten: 4. HSS (H. v. Holland) 397.5 punten De stand is: 1. OKK, 791.6 p.; 2. UDI 780.5 p.; 3. KDO 776.9 p.; 4. HSS 728.9 punten. LIERSE KAARTCLUB T.O.G. De uitslagen van de kruisjas- avond van TOG waren: 1. L. Arke- steyn 4557 pnt.: 2. mevr. C. van Mil-Berkhout 4152 pnt.: 3. P. L. van der Stap 4037 pnt.; 4. J. de Loos 4022 pnt.; 5. H. Soonius 4009 punten. In vérband met de ramp zal de rolschaatsbaan in de Poeldijkse Fruit- en Groenteveiling morgen avond gesloten zijn. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een interlandwedstrijd te organiseren ten bate van het Rampenfonds. Aan het snelschaaktournooi te Zevenbergen, a.s Zaterdag, neemt het volgende Pijnackerse team deel: dr. Van der Horst. G. Koot. G. v. d. Kooij. J Neeleman en E. A. Tiel Groenestege.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4