Luchtbruggen daveren boven Nederland 250 Toestellen van vijf nationaliteiten Van afwachten komt aanpakken! HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 5 Orde in de chaos dWtEr wordt hulp geboden aan de getroffen gebieden. Veel hulpHulp uit liefde voor de medemens, hulp uit het warme, volle hart van hen, die gespaard gebleven zijn, aan hen, die alles verloren hebben. De boekhouder liet zijn pen lig gen en greep naar de spa, de typiste verliet haar schrijf machine voor het verband gaas, de arbeider liet zijn werk in de steek, omdat hij handen had, waarmede hij werken kon en de scholier zijn repetities, omdat hij meende, dat zijn geringe arbeidskracht ook nog van nut kon zijn. Van alle kanten stroomden zij toe, de helpers, georganiseerd en ongeorga niseerd! Er is veel hulp geboden en er is veel van deze hulp geprofiteerd. Maar ook niet geprofiteerd! Want er was bij alles een georganiseerde chaos en een chaotische organisatie. De radio staat niet stil van de berichten. De burgemeester van dit plaatsje vraagt vaartuigen, de burgemeester van dat plaatsje petroleum, dekens, bedden of wat al niet. Er moet geëvacueerd worden en weer niet. Overal wordt hulp gevraagd en als zwermen spreeuwen vliegen de hel pers toe. De havens van Zierikzee, Middelhamis. Dirksland en andere plaat- sen liggen vol schepen en scheepjes. En als de hulp komt, is ze niet hier nodig, doch daar. En als ze daar komt. is ze weer ergens anders nodig. Niemand weet wie de hulp heeft gevraagd, of waarom ze is gevraagd. De ene met, omdat hij net een ander heeft afgelost, de ander niet, omdat hij in de chaos niet meer weet. door wie en waarom er werd ge vraagd. Er zijn vele bazen die wat te zeggen hebben, te véle. Als er wat wordt ge vraagd, wordt het de aether ingeslingerd en een half uur daarna weet men het niet meer. Of de situatie is ge wijzigd of zij is er nooit ge weest. Het publiek zuigt de berichten op. Het leeft mee. Men trilt van emotie over zoveel ellende en men trilt evenzeer van emotie over zoveel goedevoortreffelijke milddadigheid. Nog nooit heeft ons volk op zulk een grootscheepse wijze getoond, waar het hart klopt. Het hart klopt niet, het. bonst! Laten wij oppassen, dat ons hart niet te fel klopt, vooral als wij ergens aankomen en het blijkt, dat onze hulp niet nodig meer is. ja helemaal niet van node is geweest. De nood, is groot, zeer groot. Men kan zich de toerkelijk- heid niet realiseren. En toch: Laat nu al deze nood- en hartekreten per radio eens afgelopen zijn! Laat deze berichten komen op de juiste plaats waar zij horen te ko men. Op een plaats waar men met wijs beleid kan coördineren en organiseren. Dan komt. de juiste hulp op de juiste plaats op het juiste ogenblik. Dan eerst werkt zij doeltreffend! Er is veel goeds gedaan. Zeer veel! Maar er moet worden ge waakt, dat wij niet ver keerd. gaan doen. Goed doen wij als de grondwerker met de spa staat, de va rensman in de vlet. de boek houder bij de administratie en de Rode Kruiszuster bij ie hulpbehoevenden. Laat de berichten daar komen waar zij horen te zijn en niet meer in de huiskamer. Dan worden er ook geen buiten landse hulptroepen van het kastje naar de muur ge stuurd en kan de stoere hel per zijn eigen werk blijven doen. waar hij eveneens nuttig is. Orde Ï7I- de chaos! Dat is ivat NU hard nodig is. v. 2500 Amerikaanse militairen Onafgebroken wordt er op de vliegvelden Valkenburg, Woensdrecht en Gilze Rijen gewerkt aan de grote luchtbrug gen, die zich thans boven Nederland bevinden. Ook van an dere vliegvelden stijgen toestellen op om de nog zo nodige hulp aan de noodgebieden te verlenen, maar deze zijn wel de voornaamste. In totaal zijn gisteren bijna 250 toestellen van vijf verschillende nationaliteiten in actie geweest onder direc tie van de Nederlandse Luchtmacht. Enorme prestaties Het droppen van de gevraagde artikelen gaat met veel moeite ge paard. Vaak moeten 20 h 25 „runs" over een klein door witte lappen afgebakend veldje gemaakt wor den, terwijl vaak obstakels in de omgeving bij het laagvliegen zeer veel van de bemanningen eist. Van Woensdrecht af werden eer gisteren mei ongeveer 16 helicop ters bijna 150 vluchten gemaakt, waarbij in totaal ongeveer 630 mensen werden gered. Verder wer den nog 80 verkenningsvluchten ondernomen. Gisteren was de bedrijvigheid op Valkenburgop top-toeren. 82 Droppingsvluchten werden door Nederlandse, Amerikaanse, En gelse vliegtuigen en een Deens toestel ondernomen. In totaal wer den 135.700 zandzakken uitgewor pen. Van Gilze Rijen stegen twee toe stellen van de Rijksluchtvaart school op en dropten o.a. 16.000 kg jute zakken. Van de Ameri kaanse luchtmacht staan nog een vijftien vliegtuigen van verschil lend type, waaronder amphibie vliegtuigen klaar, naast, verschei dene Amerikaanse en Engelse helicopters. Uit Duitsland kwamen voorts nog zes Engelse transport vliegtuigen en uit Engeland wer den vijf en twintig rubberboten overgevlogen. „Selfsupporting" Amerikanen Met goed georganiseerde colon nes, van alles voorzien en klaar voor actie zijn de Amerikaanse militairen in Nederland gekomen. Ongeveer 2500 militairen nemen thans deel aan de werkzaamheden in de noodgebieden, met 68 dukws en 16 helicopters. Voorts werken er 31 groepen voor het zuiveren van drinkwater, die op zes punten zijn opgesteld. In Duitsland wor den nog drie compagnieën amphi- bie-voertuigen gereed gehouden met gezamenlijk ongeveer 100 dukws en 8 hefschroefvliegtuigen. De Amerikaanse troepen, die in ons land zijn, werden samenge trokken uit 17 verschillende on derdelen, die verenigd zijn in een bataljon onder commando van ko lonel Ellerlv W. Niles. Bü Monster in het Westland werkt een aantal Amerikanen aan het opblazen van de bunkers die een ondermpningsgevaar voor de duinen opleveren. Op de terreinen van de Chassé- kazerne te Breda, waar het hoofd kwartier is gevestigd, staan ont zaglijke colonnes van honderden Koningin bezocht evacué's Gisteren heeft H. M. de Konin gin de gehele dag doorgebracht met het bezoeken van evacuatie centra in ons land. Tegen het mid daguur verscheen zjj in de vei linghallen aan de Croeselaan te Utrecht, waar het evacuatie-cen trum van de provincie is gevestigd. Zelf hielp H. M. mee met het uit delen van sinaasappels en brood in de bussen die vol evacué'se juist uit Dordrecht waren aangekomen. Na een bezoek aan het evacuatie centrum te Amersfoort, begaf de Koningin zich naar het Zeister slot waar de laatste dagen honderden vluchtelingen zpn opgevangen en naar de beschikbaar gestelde adressen* zijn doorgezonden. Onge veer een uur na aankomst vertrok de Koningin naar Baarn, waar zij een bezoek bracht aan de evacué's, die daar in „Musis Sacrum" tijde lijk onderdak hebben gevonden. vrachtauto's en jeeps en daarbij bevinden zich een 150-tal kipkar ren van 5 ton en 9 tankboten. Rotsblokken voor dijken Op het ogenblik is een „rots blokken-brug" uit Duitsland ont slaan. Met vliegtuigen wordt dit materiaal naar de getroffen gebie den vervoerd. Bij het dichten van de galen in de dijken volgen de Amerikanen namelijk een merk waardige methode: men con strueert een Baily-brug over het gat, vult de brug op met zand en rots, legt ei springladingen onder en laat de hele zaak de lucht in vliegen. Alles valt terug en hel gal is voor het grootste deel gedicht. Prins Bomhard voor de radio „Hier moet geholpen worden" Prins Bernhard heeft gister avond als voorzitter van het Na tionaal Rampenfonds, via de beide Nederlandse zenders het woord gericht tot het Nederlandse volk. De Prins, die zich evenals H.M. de Koningin en Prinses Wilhel- mina eergisteren en gisteren per soonlijk op de hoogte gesteld heeft van de situatie, was kennelijk onder de indruk van het gebeurde. Hij zei: „Ik moet u zeggen dat de wer kelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behouden is. Geholpen door militaire col lega's, maar er moet. nog veel meer hulp komen, dat heb ik kun nen constateren. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest en wilskracht, aan moed en offer vaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk". De Prins noemde toen het be drag dat reeds bij het Rampen fonds geboekt was: ƒ11.672.000. „Toch moet ik hier uitdrukke lijk verklaren dat dit bedrag nog maar oen klein onderdeel is van het totaal, dat. nodig zal ziin om de gevolgen van deze slag. welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizen den landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds re kent op u". IJ-lunncI niet uitöestolcl Tijdens een conferentie is aan burgemeester d'Ailly de vraag ge steld of het economische gevolg van de ramp, die ons land heeft getroffen, tevens inhoudt, dal de bouw van de IJ-tunnel minstens enige jaren later zal beginnen. Mr d'Ailly gaf daarop ten ant woord, dat zulks z.i. zeker niet hel geval zal ziin. „Meer dan ooit is thans gebleken de noodzaak van snelle verbindingen, dus ook van wegen", aldus de burgemeester. Koningin Juliana heeft gister middag een bezoek gebracht aan enige evacuatie-centra. De Koningin vertoefde o.a. in de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd. Hier ziet men H.M. (2de van links) in gesprek met enkele vluchtelingen Lof voor de M arme In Heenvliet stond Donderdag avond. terwijl de regen tegen de ramen kletterde, voor een brug een lange rij van wachtende wagens. 1 Taxi's, met Engelse militairen be- i mande jeeps, verhuiswagens, vee- j wagens en tractoren. Onder deze oonte mengeling bevonden zich ook nog enkele voertuigen, die een laatste rit naar Abbenbroek achter de rug hadden. Tussen een ver weerde spiegel en een door het zoute water aangetast dressoir, stonden op een vrachtauto rillende kalveren. „De rest van ons vee," vertelde de blozende boerenjon- gen, die aan het stuur zal. Alles i is gelukkig in veiligheid, dank zij j het prachtige werk van de 20 Ma- j rinemannen uit. Den Briel. Als zij niet onafgebroken in de weer wa- rij geweest, vaak tot ver over 'hun knieën door het water wadend, om ons met de redding van het vee te helpen, hadden we het nooit voor elkaar gekregen alle 700 stuks vee uit Abbenbroek en omgeving op het droge te brengen. „Allen ke rels uit één stuk." zegt hp enthou siast. Het is voor de zoveelste maal in de afgelopen dagen, dat we de naam van de Koninklijke Marine met veel respect horen uitspreken. De Jantjes knnnen dan ook te recht trots ziin op hun daden. Toestand te Kruisland gestabiliseerd De burgemeester van Steenber gen deelt mede, dat, dank zp de kranige hulp van de ter beschik king gestelde militairen en de kun dige leiding van do N.V. Grontmij, men er in is geslaagd de Boom- dijk, zuidelijk van Steenbergen, te dichten. Als gevolg hiervan is de toestand zodanig gestabiliseerd, dat verdere inundatie van de Kruislandpolder kon worden voor komen. Het enige maanden geleden in deze polder in werking gestelde gemaal met een capaciteit van 400 kubieke meter per minuut werkt normaal, zodat het water reeds be gint te zakken. In het algemeen is de toestand hoopvol. Een militaire hulpcolonne rijdt over een nog nauwelijks boven het water uitstekende weg op St. Philips/and. Het arbeiders huisje op de voorgrond staat verlaten in de troosteloze watervlakte (Luchtopname Anefo-K.L.M.J' Roulc door de Langstraat weer berijdbaar De ANWB deelt mede. dat de route door de Langstraat, van 's Hertogenbosch tot Geertruiden- berg, weer berijdbaar is. stuurd om te vernemen, dat men Strijd aan het waterfront gaat door Een speciale A.N.P.-verslaggever schrijft: Onder de vele duizenden vrijwilligers, die naar Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Zeeland stroomden om hulp te bieden aan de verlorenen in de waterwoestijn, zpn er, die teleurgesteld zijn, om dat zij niet genoeg kunnen doen. Nog worden langs het héle water front velen her- en derwaarts ge- Zorg voor de vluchtelingen Sinds de watersnoodramp is Bre da van aanschpn veranderd. Heel de bevolking schijnt er zich op te hebben ingesteld de getroffenen, die de laatste dagen hier met duizenden zijn aangekomen, zo hartelijk mogelijk welkom te heten. Geen moeite is te veel en geen zorg te groot om het hun naar de zin temaken. In kazernes en in lal van parti culiere woningen worden de vluch telingen opgenomen. Honderden komen op het ge meentehuis inlichtingen inwinnen naar vermiste huisgenoten. Tragi sche tonelen spelen zich hier soms af. Kerels als bomen staan han denwringend en met nauwelijks verborgen tranen hun verdriet te verwerken. Vrouwen zitten wezen loos op banken te staren naar het sinistere telefoontoestel, waaruit het. nieuws moet komen, waarop zij vol spanning wachten. Kinderen, die hun ouders hebben verloren, zitten stil in een hoekje. Huilen kunnen zp niet meer Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en men ver telde ons dat. enkele personen zelfs krankzinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem hebben ver loren. Wat sinds gisteren in Breda bin nenkomt. wordt geregistreerd en zo' snel mogelijk doorgezonden. Men volgt hel systeem zoveel mo- 1 geljjk dorp bp dorp te laten. Zp worden verspreid over de dorpen van Brabant, die al even gastvrij zijn. „Sallantl waarschijnlijk vergaan Sloepen aangespoeld Op het strand te Katwijk a. Zee zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Salland". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto register ton me tende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er wa ren zeven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig rekening mee ge houden dat het schip vergaan is. Colleges Economische Hogeschool De rector-magnificus der Neder landse Economische Hogeschool maakt bekend, dat dc colleges in ieder geval gestaakt blijven tot op ffln vroegst Maandag 16 Februari. Met kleine bootjes, slechts enkele bezittingen met zich voerend, komen dagelijks vluchtelingen van het eiland Tholen in Halsferen aan Schielands Hoge Zeedijk geheel onder controle De Schielandse Hoge Zeedijk, is thans tot Gouda onder controle, zodat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te wor den gevreesd. Binnenkort zal de kade van zandzakken, welke het water moet beletten over de dijk te stromen, indien nog eens een abnormaal hoge vloed mocht voor komen. worden vervangen door een kleikade. Gedurende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de dijk, waarin thans gaten zijn geslagen, definitief worden hersteld met klei. nadat eerst het zand en de zandzakken zullen zijn ver wijderd. Dc hoogte van deze gedeelten zal daarbij worden georacht op 4,50 m boven N.A.P., dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze werken moeten voor October zpn voltooid. De ge deelten van de dijk, die thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra wor den verhoogd. Ook de water kering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieu we verhoging niet kunnen ont komen. Ministeriële bezoeken De ministers Van Thiel en Zijl stra hielden gisteren besprekingen met het dagelijks bestuur van het provinciaal opbouworgaan. in Nrd- Brabant over de verzorging van evacué's. Minister De Bruijn bracht vandaag een bezoek aan de nood gebieden. gers wellicht ergens anders wel terecht zouden kunnen. Voor deze teleurstelling is ech ter een plausibele verklaring. Eerst thans begint men, nu de dreiging en verwarring minder worden, een overzicht van de situatie te krij gen. Eerst thans worden de ver bindingsmiddelen iets beter, begint de samenwerking tussen diverse organisaties te groeien, begint men de moeilijkheden van voeding en legering der vrijwilligers in de hand te krijgen. De verbindingen om de waterwoestijn waren wan- hopig slecht en te veel instanties I moesten gedwongen door elkaar werken. Het was: redt, wie kan redden. Helpt, waar geholpen kan worden Tijdens de onoverzichtelijke situ atie der eerste dagen zpn dat geven alle autoriteiten in en om de noodgebieden gaarne toe fouten gemaakt. Hulp werd ongebruikt gelaten, terwijl elders hulp werd ontbeerd. Kalm aan worden de enthou siaste en onvermoeide, doch onge ordende mensen in vaste banen ge leid en deskundig gedirigeerd. Menselijkerwijs gesproken, is het uiterste gedaan. Doch het mense lijk uithoudingsvermogen is be perkt. Er is aan het waterfront gevochten en er wordt nu nog ge- j vochten in deze „operatie zand- 1 zak", die zeker reserve behoeft. Deze reserves worden, dank zij de spontaniteit van vele duizenden vrijwilligers automatisch gekweekt. Zp komen van pas, die reserves die moesten afwachten, voordat zp konden aanpakken. Een onderdeel van het Neder landse leger, dat thans aan ver vanging toe is, is het Corps Com mandotroepen onder overste Beets. Men hoort in de streken van de Zevenbergse Hoek en Tholen won deren vertellen over deze kerels, deze vechters, die doorlopend in levensgevaar hun hardheid, hun bekwaamheid en hun menslievend heid hebben bewezen. Dankbaar zijn vele vluchtelin gen, ook voor de grandioze plichts betrachting en grenzeloze zelfop offering van de Franse Genietroe pen. deze verbeten vechtjassen met hun prachtige amphibiemateriaal, die stuk voor stuk hebben bewezen dat zij uitstekende soldaten, speci aal ook in deze natte oorlog zpn. Vele duizenden hebben hun le vens aan de genoemde groepen en aan vele anderen niet genoemden, te danken. Gebrek aan organisatie was er. En nog loopt lang niet alles op rolletjes. Maar dat het uiterste is gedaan zal niemand kunnen ont kennen en evenmin dat er nog ontzaglijk veel aan het waterfront zal moeten gedaan worden om de situatie in de hand te krpgen. Nog is alle leed helaas lang niet geleden. Van afwachten komt nog steeds aanpakken. Herhalingsoefeningen van Maart afgelast In verband met de noodtoestand heeft de minister van Oorlog de herhalingsoefeningen voor die oor logsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen, afgelast. Alle reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en dienst plichtige korporaals van de Ko ninklijke Landmacht, die een op roeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wape nen te komen en alle dienstplich tige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gevolg te geven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3