Robert Tobias, uit Ge nève, zegt alle mogelijke bulp toe Memorandum van Britse regering HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Februari 1933 Pagina 4 Wereldraad van kerken snelt te hulp Eerst de getroffenen, daarna de kerkelijke gemeenten (Van een onzer verslaggevers Robert Tobias, uit Kansas, in de Ver. Staten, die sinds acht jaar één van de meest vooraanstaande medewerkers is van de Wereldraad van Kerken, te Genève, is gisteravond per KLM, namens het Committee of Inter-church Aid and Ser vice to Refugees, in ons land aangekomen. Vlak na de ramp heeft nl. de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen hier te lande zich telegrafisch in verbinding met Genève gesteld, waarin de gevolgen van de ramp ken baar werden gemaakt. Nadat de eerste voorbereidingen voor hulp door de Wereldraad van Kerken getroffen waren door speciale collecten kwamen 50.000 Zwitserse francs bij elkaar, waarvan ons land de helft krijgt is de heer Tobias afgevaardigd, om persoonlijk een overzicht van de ramp te verkrijgen. Vanochtend is hij van het vliegveld-Ypenburg, met een speciaal gecharterd vliegtuig, opgestegen, om via Gilze-Rijen een rondvlucht te maken. Hij bevond zich in ge zelschap van ds. F. Kleyn', de vice-voorzitter van de Neder landse Stichting en de heer O. W. Heldring uit Utrecht, die de vlucht meemaakten. Conferenties te Den Haag Na afloop van de rondvlucht be gaf het gezelschap zich direct naar het Hoofdkwartier van het Rode Kruis, naar het kantoor van het Nationaal Rampenfonds en de Sy- node van de Ned. Hervormde Kerk alhier. Robert Tobias zei ons: „Waar ik woon in de staat Kansa^ is het ook aan Kerken en Vluchtelingen zal laag en ik dacht dat wij wel eens;n ^it verband, als Nederlandse al het mogelijke te doen. aldus de heer Tobias. Nadat met voed sel. kleding en medicamenten geholpen zal zijn. gaat men ver der met steun te verlenen voor de opbouw van kerken, het her stellen van beschadigde kerken, het opnieuw inrichten van ver loren gegane bibliotheken. en door het geven van morele steun zal velerlei kerkelijke arbeid weer gestimuleerd kunnen wor den. De Stichting Oecumenische Hulp Dulles en Stassen in Nederland Ontvangst ten paleizc Lange Voorhout Vanmorgen zjjn de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur an het Bureau voor Wederzijdse I Veiligheid met een vliegtuig vanuit j Bonn op Schiphol aangekomen. „Wij hebben iets gezien van de 1 overstroming, die uw land heeft getroffen," verklaarde de heer Dul les. „Genoeg om te weten, dat het verschrikkelijk is en ik voel mü er droevig door gestemd. De heer Stassen en ik zijn hier heen gekomen op vriendschappelij ke uitnodiging van uw regering en op verzoek van president Eisenho wer om met uw leiders van ge- i dachten te wisselen over zaken van wederzijds belang." Direct na aankomst begaf het gezelschap zich naar Den Haag I waar zij vergezeld van de Ameri- I kaanse ambassadeur in ons land Selden Chapin door H. M. de Ko ningin werden ontvangen op het paleis aan het Lange Voorhout. De Koningin onderhield zich een korte tijd met het gezelschap, dat zich daarna naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur begaf waar de lunch werd gebruikt. r-lét:- Afdeling, nauw samenwerken met Genève. Het werk zal zich uitstrek ken over alle Hervormden, Remon stranten, Doopsgezinden, Oud- Katholieken, Baptisten, Vrije Evangelischen en Evangelische Broeder-gemeenten in ons land. De heer Heldring vertelde nog hoe begin vorige week door de Stichting nog een zending kleding naar West-Berlijn is gegaan voor de vluchtelingen uit Oost Europa. Thans zamelt men te West-Berlijn voor ons land in. Middelburg zond jL Vrijdag één dag voor de ramp. zelfs een hele wagonlading kleding naar Berlijn. Men heeft niet kun nen bevroeden, dat een dag later de nood in ons land zo hoog zou kunnen stijgen last van water hadden, maar zo erg als het in Nederland is, had ik mij niet durven voorstellen." Morgen zal hij nog met speciale toestem ming een auto-tocht door de over stroomde gebieden maken. Zondag keert hij naar Genève terug. Vele speciale kerkdiensten Het is de bedoeling, dat door de Wereldraad van Kerken allereerst de slachtoffers geholpen worden. Als de toestand vervolgens wat geconsolideerd en overzichtelijker is, en men weet wat voor schade aan de kerkelijke gemeenten is toe gebracht, zal men de verdere hulp hiervoor in ogenschouw nemen. Het is immers niet mogelijk, dat de gemeenten, die al zo zwaar getrof fen zijn, zelf het nodige opbrengen voor herstel of vervanging van ver woeste kerkgebouwen en al de an dere zaken, welke hiermede nauw verband houden. Zondag a.s. zullen in vele lan den, op verzoek van de Wereld raad van Kerken speciale diensten gehouden worden, en via de kansel zullen boodschappen verkondigd worden, ter stimulering van de hulp aan ons land. Deze landen zijn o.a. Amerika, de Scandinavi sche landen, Zwitserland, West- Duitsland, Frankrijk en ook België. Reeds vóór het einde van de 2e Wereldoorlog was de Wereldraad van Kerken zeer actief op het ge bied van hulpverlening aan die landen, die door de oorlog getof- fen waren. Evacué's werden gehol pen, gelden werden bijeengebracht voor de opbouw van kerken, insti tuten werden weer geopend, leiders opnieuw getraind en het jeugd werk weer gestimuleerd. In Amerika Maandag jl. werd al contact met New York opgenomen en het eer ste resultaat was S 6000 en 200 balen kleding. Uit St. Louis is een speciale zending voor Nederland onderweg. In alle Amerikaanse kerken wordt Zondag a.s. een spe ciale collecte voor het getroffen Nederlandse gebied gehouden. Wat de Protestantse gemeenten in ver- w,ue„ schillende Europese landen betreft j 3 046 ton traan'en 320 ton sperm- deelde mr Tobias ons mede, dat Qjje (vorjg -jaar op dezelfde datum De verlaging der Vereveningsheffing In verband met het verzoek van minister J. van de Kieft, Dinsdag jl„ om het wetsvoorstel tot verla ging van de vereveningsheffing met 0.5 pet. van de agenda der Tweede Kamer af te voeren, heeft de bewindsman een brief gericht tot de Tweede Kamer. Hieruit blijkt, dat hij vreest, dat een meerderheid in de Tweede Kamer de vereveningsheffing met een groter percentage dan 0.5 pet. zou willen verlagen, gelijk ook o.m. door de werkgeversorganisa ties en middenstandsbonden is ge vraagd, ter compensatie van de premie voor de W.W.-wet. De minister wenst hier klaar blijkelijk niet toe over te gaan. omdat hij een breed debat zou wil len uitstellen tot de behandeling van het samenstel van concrete belastingverlichtingen, welke- de regering zal voorstellen met het oog op de uitbreiding der indus trialisatie en de voorgenomen huurverhoging. Vangst „Willem Barendsz" Zondag a.s. in het teken van de ramp in Holland zal staan. In Duitsland zijn grootscheepse ker kelijke acties opgezet, evenzo in Frankrijk en België. Allerwege wordt reeds geld ingezameld en kleding voor de rampgebieden. Op kerkelijk gebied is de We reldraad van Kerken van plan, Generaal Ridgway vertoefde gis teren in onze stad in verband met de hulpverlening aan ons land. Voor het departement van Oorlog werd hem de collectebus voorgehouden 4.007 ton traan). Een vergelijking van de spermolie-productie is niet mogelijk, aangezien daarmee dit jaar op 27 December is aangevan gen en vorig jaar op 20 November. BEURTV AARTDIENSTEN VAREN WEER Het Nederlands Binnenvaartbu- reau deel» mede, dat beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland weer normaal worden gevaren In verband met de noodtoestand zijn extra schepen ingelegd. Radioreportages in de hele wereld Omroepstations in een groot aan tal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Radioverslaggevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken gebruik van de faciliteiten van verscheidene ra dioinstanties. Andere landen hebben een be roep gedaan op de Wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zogenaamde trans criptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzen dingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Verenigde Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P.T.T. Reportages op platen zyn op aanvraag verzonden naar Zuid- Afrika en Indonesië, de Nederland se Antillen en Suriname. „Klipfonlein" liep op rif Volgens een correspondent vai het Kaapse blad „Cape Argus" ge looft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klipfontein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt, in 50 meter diep water, Van voor tot. ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden, al dus de correspondent. Wegens moord Levenslang geëist Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hil versum heeft de Officier van Jus titie bij de Amsterdamse Recht bank levenslang gevangenisstraf geëist wegens de moord op de 72- jarige tuinder M. Verheul uit Naaiden. De twee verdachten erkenden te zamen op 30 Augustus jl. deze oude man met een hamer en een brood mes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het le ven te hebben beroofd. Vergaan van de Faustus Kapitein beschuldigd Het vergaan van de „Faustus" is voor de Raad voor de Scheepvaart behandeld. Na de verklaringen, die door de diverse betrokken loodsen en de lichtwachter van Hoek van Holland, die allen in ongunstige zin voor de kapitein van het vergane schip uitvielen, nam de inspecteur voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh het woord. Hij ver klaarde dat de Griekse kapitein, Georges Palaiokrasas van het ver gane Panamese schip, grove schuld had. Hij heeft er niet aan gedacht toen zijn schip vast zat., het te verzwaren door de dubbele bodem tanks vol te laten lopen. Toen hij met de bemanning in de redding boot stapte, heeft hij het niet nodig geoordeeld, iets van de scheepspapieren mee te nemen. Het is tragisch dat dergelijke per sonen belast worden met de lei ding van zeegaande schepen, zo zei hij. De Raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. Haagse Rode Kruis-helpers redden mensen op Overflakkee De Haagse colonne van het Rode Kruis is gisteren uit Breda terug gekomen. De helpers en helpsters zün gereed om op het eerste sein te worden gemobiliseerd. Bedden, in de vorm van hospitaalbedden, clrie-delige stellingen met matras sen en brancards, staan paraat. Omdat zo redeneert men bü het Rode Kruis de huidige toestand zó is, dat er meer behoefte is aan materiële, dan aan de geneeskun dige hulp. die de Rode Kruishelp- sters en -helpsters kunnen verle nen. Gisteren kwam uit Zeeland, uit Ellewoutsdük, op Zuid-Beveland, een aanvraag voor een keuken onderdeel. Doch bü nader onder zoek bleek, deze aanvraag niet zo dringend te zün. dat de Haagse co lonne, die hiervoor was aangewe zen. naar Zeeland moest uitrukken. Van de groep, die Zondagnacht op Overflakkee, in de omgeving van Ooltgensplaat. heeft geassisteerd bü het evacueren der bewoners hebben speciaal de helper Spren- gers en de arts De Planque. resp. uit Rijswijk en Voorburg, zich bui tengewoon verdienstelijk gemaakt. Zü hadden nl. een directieboot van een baggermaatschappü be machtigd en hebben daarin tien tallen mensen kunnen redden. BEKNOPT NIEUWS Buitenland Sedert Zaterdag wordt het Britse vrachtschip „Yewvalley" (823 ton) ver mist. Het schip heeft een bemanning van elf koppen en was met een lading cement op weg van Gravesend in Kent naai- Bodness in Schotland. De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New York dienst doen, staken sinds Zaterdag jl. Hier bij hebben zich Donderdag de haven arbeiders. uit solidariteit, aangesloten. President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fond? gestort, dat door een admini strateur wordt beheerd, om te voorko men dat men hem zou kunnen verwij ten zijn beslissingen te laten beïnvloe den door deze bezittingen. Het Italiaanse tankschip .Miriella". dat met 5.000 ton Iraanse olie op weg is naar Europa, is vannacht te Suez aangekomen. De openbare aanklager bi) het tri bunaal. dat dc zaak der beruchte, mas saslachting van Oradour behandelt, heeft tegen éën van de zeven Duitsers die terecht staan de doodstraf geëist. Tegen de overige zes werd dwang arbeid geëist. De Franse senaat heeft in de vroege ochtenduren van Vrijdag met 224 stem- men togen 73 de begroting aangeno men. De communisten en socialisten stemden tegen. BU Smyrna (Turkije) zijn vijftien I personen om het leven gekomen toen het huis. waar zij een bruiloft vier den, Instortte. Moskou beleefde gisteren de koudste dag van de winter. Het vroor 35 gr Het carnaval te Nice is Donderdag met de gebruikelijke korte optocht be. gonnen De eerste grote manifestatie zal Zondag worden gehouden. Het 1 carnaval zal 12 dagen duren. De Turkse president, Bayar, heeft voorgesteld Truman, de voormalige Amerikaanse president, de Nobelprijs voor de vrede toe te kennen. De onderdirecteur-generaal van de Britse posterijen heeft ln het Lager- 1 huis medegedeeld dat er 35 verzoeken zUn binnengekomen om vergunningen voor televisie voor handelsdoeleinden. De Britse regering besloot vorig jaar een eind te maken aan het televisie monopolie van de B.B.C. De regering van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de mijnwer- kersbond, die een onwettige politieke bedrijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden zijn lid van de communistische partij. In de Beierse stad Penzberg is een aantal communisten gearresteerd tij dens een opleidingscursus over revo lutionaire strljdmethoden. Over samenwerking E.D.G. Engeland heeft Donderdag mede gedeeld, dat het bereid is lucht- macht-esquadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van de zes landen (Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Benelux). Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentüdse commissie van de Europese Defensie Gemeen schap te Parüs. In dit memorandum worden ge detailleerde plannen genoemd voor samenwerking van de Britse strijd krachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van oprichting. Andere methoden voor samen werking omvatten de coördinatie van de verdediging in de lucht tussen Engeland en de zes Euro pese landen, uitwisseling van staf officieren en gezamenlüke oefe ningen. De Britse voorstellen omvatten verder het verlenen van oefenings faciliteiten, advies over opleiding, het attacheren van Britse officie ren bü de staf van de E.D.G., hulp bg bet organiseren van tactische oefeningen en het houden van oefeningen door gemeenschappe- lüke eenheden. De Britse voorstellen, aldus eer gezaghebbende zegsman te Lom den, vormen de grootste en vol ledigste büdrage, welke Engeland kan verlenen zonder volledig lid van de E.D.G. te worden. e Britse samenwerking met het voorgenomen Europese leger vormde een belangrijk onderwerp van de besprekingen, die Foster Dulles Donderdagavond met Bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgens een West- duitse regeringswoordvoerder is hel. Britse memorandum voor West-Duitsland een „aangename verrassing". In Franse regeringskringen ver klaarde men Donderdagavond, dat de Britse voorstellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men besefte, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, die met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden besproken. Premier Mayer en minister van Buitenlandse Zaken Bidault zullen de volgende week in Londen bü de Britse regering er op aandringen hetz'ü volledig deel te nemen aar het verdrag inzake de E.D.G., het. zü zeer nauw met de gemeenschap samen te werken. De ministers zullen betogen, dat het Britse standpunt een der beslissende fac toren zal zün voor het al dan niet ratificeren van het verdrag door de Franse Nationale Vergadering. '.'V Franse pontonniers vissen cada vers op uit de overstroomde landen. Een bleek zonnetje ver licht hef lugubere tafereel, waar op verder niet veel meer te zien dan enkele kale knotwilgen en in de verte nog wat droog land lilt Zweden en West-Duitsland v den zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm, waar het verkeer geheel door de sneeuw ln de war is ge stuurd, spreekt men van de ergste sneeuwstorm tn 30 Jaar. Op het vliegveld van Liverpool heeft men ln een benzinetank van een vliegtuig der Ierse luchtvaart maatschappij „Aer Lingus" vijftien liter water aangetroffen. De mogelijk heid van sabotage is niet uitgesloten. BU een ontploffing in een spring stoffenfabriek bU Victoria (Noord- Spanje) zijn zes arbeiders, onder wie vier vrouwen, om het leven gekomen. Vijf arbeiders werden gewond. Een felle koudegolf trekt op het ogenblik over Finland. In de omgeving van Ivalo en Sodankyla werden tem peraturen van 40 graden onder nul ge meten Dinsdag is in Columbia een spring- sloffendepót in de lucht gevlogen. Zes militairen en verscheidene bur gers zijn om het leven gekomen. De Oostduitse Volkspolitie brengt vier meter hoge draadversperringen aan in het niemandsland van de grenszóne. De rantsoenering van versnape ringen in Engeland is opgeheven. Binnenland Dezer dagen is opgericht de stich ting „Lectuurvoorziening Jongeren", die beoogt het schrijven, uitgeven en verspreiden te bevorderen van goede en goedkope lectuur voor de school jeugd van het voortgezette onderwijs. De Rotterdamse Rechtbank heeft de 51-jarige H. L. J. R. uit Wasse naar vrijgesproken- Deze zou als mede-firmant 40.000 biljetten hebben laten drukken, die overeenkomst zouden hebben vertoond met biljet ten van een gulden. De stormschade aan gemeentelijke eigendommen te Zandvoort wordt ge raamd op 150.000, die aan particu liere eigendommen op bijna 130.000. De Rechtbank te Amsterdam heeft de oud-hoofdredacteur J. M. G. van dc „Telegraaf" vrijgesproken. Tegen hem was terzake van een voor een oud-politie-rechercheur beledigend ge acht bericht van 3 November 1951, vijftig gulden boete subsidiair 10 da gen hechtenis geëist. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ont staan door het ontslag nemen van me juffrouw dr. A. de waal, die benoemd is tot staatssecretaris van Onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard de heer mr. E. G, A. Roolvink. te Almelo. De heer Rool- vink heeft reeds eerder voor de KVP 1 zitting gehad ln dit college. De keten van het geluk Vele volken spraken kun sympathie uit Gisteravond heeft er over de ra dio een internationale uitzending plaats gehad, waaraan vele West- europese landen hebben meege werkt om uiting te geven aan hun sympathie voor de door de waters nood getroffen landen. Deze uit zending werd onder de naam van „La chaine de bonheur" vanuit Lausanne als centraal punt geor ganiseerd als blük van verbonden heid en medeleven van de ver schillende volken met de getrof fen gebieden. Achtereenvolgens werden opgeroepen: Frankrijk, En- eland, 'België, Luxemburg, het aargebied, West-Duitsland, Italië, en Oostenrijk, van welke landen vele vooraanstaande autoriteiten in hun eigen taal de gevoelens van medeleven en solidariteit met de getroffen landen tot uitdrukking brachten. Prins Bernhard sprak eveneens enige woorden om de op rechte dank van het Nederlandse volk te vertolken. Het deed goed, onzegbaar goed, al deze vertegenwoordigers van zoveel volken in hun eigen taal de gevoelens van hun land te horen uitspreken. De bonds-president van Oostenrijk cn de burgemeester van Wenen waren de tijd, dat Neder land de ondervoede Oostenrijkse en vooral Weense kinderen had opgenomen, nog niet vergeten. Ook premier Van Houtte van België sprak in beide talen en eindigde met de bemoedigende woorden van het Zeeuwse wapen in sappig Vlaams: „Ik worstel en ontzwem". Ook de commandant van de Franse hulptroepen, momenteel werkzaam in Miedelarnies (Middelharnis), sprak in naam van zijn troepen over hun aller voldoening, dat zü daadwerkelijk konden mee helpen. Dit is wel de beste balsem op de wonden: het warme mede leven van medemensen buiten onze landsgrenzen. Overstromingen in Belg ië Controle op vleesverkoop De vloed van Donderdag die het verwachte peil met 60 centimeter heeft overschreden, heeft te Mechelen in België nieuwe over stromingen veroorzaakt. Het wa ter heeft de Steenweg op Battel overstroomd en er een hoogte van 30 a 40 centimeter bereikt. Het gehele verkeer tussen Mechelen Willebroek werd geschorst, 278 Doden in Engeland Land nog onder water, maar tuinhekjes worden hersteld I Een Britse functionaris heeft Donderdag meegedeeld, dat de zee in het afgelopen weekeinde vyf- honderd gaten in de dijken in Zuid- Oost-Engeland heeft geslagen en dat er ihans 100 tot 150 zijn ge dicht. Hiervoor waren zes miilioen zandzakken gebruikt. Langzaam keert in de getroffen Britse gebieden de normale toe stand terug. De inwoners zijn druk bezig hun beschadigde huizen op te lappen. Op het eiland Canvey, waar het water nog in de straten staat, herstelt men de tuinhekjes en hier en daar is men zelfs reeds bezig met grasknippen De minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de openbare gezondheid in de getrof fen gebieden op dit moment geen zorgen baart. Het moreel en het gedrag van de bevolking is, aldus de minister, voorbeeldig geweest. In totaal waren Donderdag 278 lijken geborgen. maar omstreeks 12 uur trok het Formosa geen agressieve bedoelim water zich terug. gen inhoudt ten opzichte van rood- Naar men meldt, is te Wintham I China. Eden deelde mede, dat zowel hij als Churchill zelf vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voorkomen. Hij zeide. dat er tijdens het be zoek van Dulles nauwe en harte lijke relaties met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken waren aangeknoopt en dat de rege ring er van overtuigd is, dat er geen stappen zouden worden ge daan, welke verstrekkende inter nationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben van tevoren zün standpunt kenbaar te maken. Hij voegde er toe: „Ik zeg deze woorden ge heel op eigen verantwoordelijk heid". Eden verklaarde onder toejui chingen, dat Britse schepen zouden worden beschermd, indien zij door schepen van Tsjang Kai-Sjeks strijdkrachten zouden worden aan gehouden. Drijvende mijn gesignaleerd Gistermiddag tegen half drie heeft men ongeveer zes mül ten West-Noord-Westen van het hoofdlicht van Scheveningen drijvende mün gesignaleerd. H.M. „Boeroe" aangekomen Vanmorgen is H. M. fregat „Boeroe" van Nieuw Guinea uit in Den Helder aangekomen met 80 opvarenden aan boord. Het was de eerste maal dat dit oorspronkelijk Australische schip een Nederlandse haven aandeed. Anderhalf jaar heeft het in de wateren van Nw.- Guinea patrouillediensten, vlagver toon en informatief werk ten dienste van de regering gedaan. Onmiddellük na het bekend worden van de ramp werd aan boord spontaan 650 gulden büeen gezameld. Na het afmeren werden de familieleden aan boord gelaten, waarna een hartelük weerzien volgde na anderhalf jaar tropen- dienst. Eden over Formosa De Britse minister van Buiten landse Zaken. Eden, heeft Donder dag in een debat in het Lagerhuis naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „denatura lisering" van Formosa verklaard, dat de Britse regering er van over tuigd is, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek ten aanzien van geen nieuwe bres ontstaan en is de oude bres in de Rupeldük on geveer 10 meter breder geworden. Door deze verbreding van de bres is hét water tot in het centrum van de gemeente 1 ingene (be staande uit de gehuchten Hingene, Eikevlit en Wintham) gestroomd. De bewoners zün echter niet ge- evacueerd zoals tevoren was ge meld. Alleen werd de bevolking in de afgelopen nacht wegens de he vige wind voor het dreigende ge- aar gewaarschuwd. De regering heeft bekend ge maakt dat op Zondag 8 Februari een nationale inzameling voor de slachtoffers van de overstromings ramp gehouden zal worden. Ter voorkoming van epidemieën zün tal van maatregelen getroffen. De aanvoer van varkensvlees is bü voorbeeld verboden en de controle op de verkoop van vlees is buiten gewoon streng. De dorpjes Lillo en Callo aan de Schelde en Zandvliet ten Noorden van Antwerpen zün tengevolge van pressen in de Scheldedüken in het watersnoodgebied komen te liggen. Zandvliet was gisteravond voor driekwart overstroomd. Lillo is geïsoleerd en Callo staat onder water. Men vreest dat bü hoog water de voetgangerstunnel onder Schelde zal vollopen. 1200 Militairen zün werkzaam aan de Belgische kust en te Ant werpen. Textielconcnrrentie op Belgische markt De Federatie der Belgische tex- tielnüverheid heeft aan de Belgi sche minister van Economische Zaken een uitvoerige nota over handigd betreffende de Benelux. In deze nota wordt het standpunt der federatie betreffende de Benelux uiteengezet en wordt een voorstel gedaan tot het treffen van be schermingsmaatregelen, ten gunste van bepaalde sectoren van deze in dustrie, die bijzonder door de Ne derlandse concurrentie worden be dreigd. Als zodanig worden ge noemd ray on weefsels, wollen weef. seis. wollen dekens, tapijten van cocos. en andere harde vezels, tri cot rayonweefsels en geconfeetion- neerde tricotartikelen (interlock). Door de Belgische federatie wordt er of aangedrongen, dat de Belgi sche regering ten spoedigste met de Nederlandse regering zal onder, handelen om te komen tot contin- gentering van de Nederlandse in voer in België, van de bovenge noemde artikelen op basis van 50 der ingevoerde hoeveelheden in de eerste 9 maanden van 1952(1). Ministers naar Washington Begin Maart zullen de Britse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Eden en Butler, naar Washington vliegen om aldaar be sprekingen te voeren met de Ame rikaanse regering over economi sche vraagstukken. Eden en Butler zullen dan een plan overleggen, dat is opgesteld tijdens de jongste Gemenebest-conferentie. Zy heb ben dit plan reeds besproken met de rondreizende Amerikaanse mi nisters Dulles en Stassen. Het plan heeft o.a. betrekking op de inwis selbaarheid van het pond, verlaging van de Amerikaanse tariefmuren, verhoging van de officiële goud prijs, het sluiten van grondstoffen- overeenkomsten en Amerikaanse investeringen in het buitenland. Ook Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland is door Dulles en Stassen uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Dit bezoek zou plaats vinden tegen eind Maart of begin April. Dulles deed in Bonn een dringend beroep op West- Duitsland om het EDG-verdrag te ratificeren. Hij dreigde, dat de Amerikaanse regering de hulp niet zal voortzetten, indien Europa vóór April geen grote vorderingen in zake de defensie-integratie heeft gemaakt. Opstandigen hebben in Kenia een bosbrand gesticht, die ten Noor den van Nairobi meer dan 1200 hec taren waardevolle cederbossen heeft vernield. Churchill heeft 7,Un schoonzoon, kapitein Soames, benoemd tot zijn particuliere parlementaire secretaris.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3