HAAGSCHE COURANT Toestand in noodgebieden iets gunstiger Evacuatie nagenoeg voltooid 1355 Hulpverlening draait nog op volle toeren Aantal slachtoffers: v__ No. 20965 12 pagina's Vrijdag 6 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm ƒ0.175 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bij vooruitbet. tot 15 w. 1.—daarboven tot max. 20 w. 1.50 S? J*» WJ8*?'z"- u^m -3 4 De reddingsacties in geteisterde gebieden zijn gisteren met onverminderde kracht voortgezet. De vrees dat de storm, die Woensdagavond opstak, nieuwe ernstige rampen zou brengen, is gelukkig niet bewaarheid. Wel werden op Schouwen drie nieuwe dijkdoorbraken gemeld de vierde, die bij Renesse, waarvan gisteren melding werd gemaakt, bleek gelukkig op een misverstand te berusten en moest tengevolge daarvan het reddingswerk tijdelijk worden geconcentreerd op Noordgouwe, Oude en Nieuwe Tonge, doch er zijn geen be richten over nieuwe grote verliezen aan mensenlevens binnengekomen. De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Val kenburg en Gilze-Rijen uit naar de noodgebieden onderhoudt breidt zich nog steeds uit en ook de armada van 2000 vaar tuigen van allerlei aard is nog in volle actie. Zowel op Schouwen en Duiveland als op Goeree-Overflakkee is de eva cuatie zo goed als voltooid. Nog slechts een gering deel van de bevolking is achtergebleven. Een stroom van vluchtelingen komt aan in de opvangcentra aan de rand van het noodgebied, in Rotterdam, Schiedam, Bergen op Zoom en elders. Men heeft de voorlopige indruk, dat het aantal dergenen, die buiten hun woonplaats moeten worden ondergebracht, de 50.000 niet zal overschrijden. ken. Grote troepencontingen ten werken met koortsach tige haast aan de dijkverster kingen. Met uitzondering van een deel van Bruinisse en enkele families te Zijpe, zo deelde luit.-kolonel Beets commandant van de Commando troepen, gisteren mede is heel Duiveland geëvacueerd. Hij rekende daarbij dan Zie- rikzee kennelijk tot Schouwen, want daar zit ook nog een aantal mensen. Inmiddels heeft de burge meester van Bruinisse besloten, dat er van de 800 mensen, die nog in Bruinisse en Zijpe verblyf houden er vandaag 300 weggaan, de vrou wen, ouderen en kinderen. Vijfhon derd mensen houdt de burgemees ter in Bruinisse. Zy zijn onderge bracht in een paar huizen op de dijk en op de zolder van het ge meentehuis. Zij zullen de werkers zyn die do dyk zullen herstellen. De binnendijk van de polder dan, want de buitendijk heeft het bij Bruinisse gehouden. De eerste ernstige storm wan Zaterdagnacht heeft het dorp overleefd. Maar Zondagmiddag begaf de binnendijk het onder de druk van het van landzijde komende water. In het kleine kamertje van een particulier huis waar de burge meester zetelt is het de gehele dag razend druk. De burgemeester is een jonge man in een donkerrode trui, die men er niet zo direct als de burgemeester zou uitpikken. „Ik heb m'n ambtsketen niet om," zegt hy, „maar toch ben ik het." Men is in het zwaargetroffen Bruinisse niet zo terneergeslagen ais men wel zou denken. Er is slechts één man omgekomen by het reddingswerk en men ziet alweer vooruit naar de tyd dat de dyk dicht is en het water weg. Dan zal dit dorp, dat in de oorlog de zwaarst getroffen gemeente van Zeeland werd genoemd, weer wor den opgebouwd. Voornse Kanaal nog' critiek punt Op vele punten is men druk bezig met het versterken van bedreigde plaatsen in de wa terkeringen en hier en daar is zelfs reeds het herstel van dijken begonnen. De vloten te water en in de lucht vervullen daarby een belangrijke taak: het aanvoeren of uitwerpen van tienduizenden zandzak- Het totaal aantal geno teerde slachtoffers be draagt thans 1355. Na Donderdagmiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers binnen: Halsteren 2, Tiengemeten 2, Middelharnis 16, Nieuwe Tonge 12, Zijpe 3 (aan gespoeld). (Opgave A.N.P., onder voorbehoud) De tweede verliesljjst, be vattende de namen van 90 omgekomenen, vindt U op pagir.a 2. Commandotroepen deden goed werk In een van de weinige huisjes op de hoge dyk in Zijpe, die nog bewoonbaar zyn is het hoofdkwar tier van de Commandotroepen ge vestigd. Deze troepen hebben een groot aandeel in het reddingswerk gehad. Tezamen met de burgers hebben zy ongeveer 1200 mensen „er af" gehaald. Daarmee hebben zy zich strikt aan de opdracht, die kolonel Beels hen heeft gegeven, gehouden. „Alles er uit slepen, wat er uit te slepen valt", had hy gezegd. Wanneer men van Steenbergen uit Zype bereikt, komt men eerst op een dijkje, vanwaar men verder per bootje of Duck naar de hoge dijk moet zien te komen. Op dit dijkje staat een grote Rode Kruis- loods, waar een Haagse verpleeg ster en een Haarlemse burger kof fie en maaltijden maken voor de passerende troepen. Toevallig zyn ze hier terecht gekomen en nu doen ze hun uiterste best hun aan deel in het hulpverleningswerk zo geslaagd mogelijk te doen zyn. De Ducks hebben bij de hulpver lening uitstekend werk verricht. In de eerste plaats als moederschepen voor roeibootjes, maar ook als ver. kenningsvaartuigen op plaatsen waar modder en andere obstakels het onmogelijk maken met roei boten te komen. Duitsers helpen Een ANP-verslaggever is op een avond niet zo'n Duck van Zype naar Steenbergen gevaren. „Er stond een grote Amerikaanse ster op en in het Engels vroegen wy, of we mee mochten. „Sprechen Sie doch Hollandisch, das verste llen wir", was het antwoord. Het bleek dat de drie mannen in de Duck geüniformeerde Duitsers waren. De officieren, die het com mando over de Ducks die van Steenbergen uit opereren voeren zijn Amerikanen. De manschappen zijn voor het grootste deel Duit sers. Het is een vreemde gewaar wording onder deze omstandighe den met drie Duitsers in een Duck door het duister te snellen. Praten deden zij niet, maar ryden en va ren des te harder." Tholen: niet ongunstig De situatie op het eiland Tho len is momenteel niet ongunstig. Met uitzondering van Stavenisse, waar, zoals gemeld, 300 slachtof fers zijn gevallen, is het eiland niet geëvacueerd. De polders om Sta venisse en Poortvliet staan onder water, alsmede de toegangswegen tot het eiland. St. Annaland heeft geen doden te betreuren. Electricï- teit, drinkwatervoorziening en tele foon functionneren vrijwel nor maal. In Krabbendyke op Zuid-Be veland is de situatie minder gunstig. De dijken van de St. Pieterspolder en de Nieuwlan- depolder zijn. zeer ondermijnd. XtEUWE /HU I'EX BLEVEX UMT Alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn thans ge- evacueer cl. Zij konden tot Ril land Bath worden gebracht en vandaar per amphibie-auto's naar Bergen op Zoom en Ossen- drecht. Aan de bedreigde dykstukken van bovengenoemde polders wordt thans met man en macht gewerkt. De Borselepolder, eveneens op Zuid-Beveland, is ernstig bedreigd geweest, maar thans is het gevaar voorlopig afgewend. Er zijn geen slachtoffers. Zeeuwsch-Vlaanderen betrekkelijk gespaard Zeeuwsch-Vlaanderen is betrek kelijk gespaard gebleven. Na an derhalve dag hard werken was men de situatie meester. In het Oostelijk deel vonden 13 mensen de dood. De materiële schade is aanzienlijk. Afgezien van het haast ontelbare aantal herstellingen, dat aan de zeeweringen zal moeten worden verricht, is een groot aan tal schuren verloren gegaan, von den honderden stuks vee de dood en zal ook de schade aan de grond door het zoute water zich nog lang doen gelden. Twee veerdien sten, die van Breskens-Vlissingen en Terneuzen-Hoedekenskerke functionneren normaal. De dienst Perkpolder-Kruiningen is nog steeds gestaakt. De Moerdijkpont, die in Krui- nlDgen in de haven lag, is dooi de dijk heengeslagen en op een boerenerf terecht gekomen. In de Zeeuwse noodgebieden krygt het leven weer een enigszins normaal aanzien en op Walcheren en Noord-Beveland zyn er weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zyn aandacht geven aan het begraven der doden. De geneeskundige dienst is thans ook ingeschakeld ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Donder dag zijn in Bruinisse alle inwoners ingeënt tegen typhus. Zeeland en West-Brabant leven in deze dagen op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te be reiken, die met hoog water ge- isoleerd zyn. En in de uren van laag water wordt alles gedaan wat mogelijk is. Nog leeft Zeeland in de ban van het water, maar hier en daar bezint men zich weer op de toekomst. Terwijl de redder even uitrust van het harde werk, is de kleine evacué, uitgeput door de uit gestane ellende, op zijn knie in slaap gevallen Goeree-Overflakkee Op Goeree-Overflakkee verblij ven thans nog ongeveer 10.000 mensen. Ongeveer 20.000 eiland- bewoners zijn in de afgelopen da- J gen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. Helicopters en Ducks hebben de afgelopen (la gen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen gered. Volgens de laatste berichten zyn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren. In Nieuwe Tonge zijn reeds 87 slachtoffers geborgen en in Oude Tonge schat men het aan tal doden thans op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 pCt. van het vee omgekomen. Men is thans bezig met de af voer van cadavers, hetgeen een zeer tijdrovend werk is. Ameri kaanse genietroepen hebben aange boden de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben daartoe een aantal vlammenwerpers aan geboden. Er is hierover nog geen beslissing genomen. Prins Bernhard heeft gister middag Middelharnis bezocht. In een helicopter maakte hij een vlucht naar het verdron ken land. Hy haalde o.m. en kele geïsoleerde personen uit Nieuwe Tonge. In Ooltgensplaat verblijven nog ongeveer 60 personen. De m het drooggevallen gebied van Middel harnis staande huizen zijn weer van gas en electriciteit voorzien Men heeft voldoende scheeps- ruimte en medische hulp ter be schikking. De toestand te Ouddorp is goed, die te Goedereede slecht. doch niet wanhopig. In Middelharnis en Hellevoetsluis is zeer dringend drinkwater nodig. Te Dirksland, Melissant en Her- kingen dreigt bij de huidige weersomstandigheden geen direct gevaar voor nieuwe dijkdoorbra ken. In Melissant zijn geen doden te betreuren. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland bracht gisteren een bezoek aan het Oostelijk deel van liet eiland. De hulpverlening aan de slacht offers van de watersnood op Goeree-Overflakkee heeft nage noeg zijn beslag gekregen. Een gedeelte van het hulpverlenings materiaal is vandaag naar elders gedirigeerd. Bij Dirksland zal een hospitaalschip worden gestation- neerd, om eventueel de patiënten uit het ziekenhuis aldaar te kun nen evacueren. Aan Voornsekanaal wordt hard gewerkt Hellevoetsluis heeft, ondanks het feit dat ook deze plaats onder wa ter liep, naar vernouding weinig schade opgelopen. Toch kwamen er nog vijf mensen om het leven Zeven winkelpanden en enkele woonhuizen werden verwoest, ter wijl in het gehele stadje geen straat meer begaanbaar is. Zoals gisteren reeds gemeld is met man en macht gewerkt aan de versteviging van de ruim 7 kilo meter lange zandzakkendïjk langs het Voornse Kanaal. Of men er in slagen zal het wassende water tegen te houden? „We hebben er goede hoop op". luidt het commen taar in Waterstaatskringen. Hoe het ook zy, halve maatre gelen worden er niet genomen. Want terwijl men aan de linker oever bezig is met het versterken van de reeds bestaande dyk, wordt aan de rechteroever met evengrote voortvarendheid gewerkt aan het leggen van een nieuwe dijk. Spyke- nisse is voorlopig van overstroming gevrijwaard. Vaardige lieden heb ben met zware blokken hout en zandzakken de gaten en de verzak kingen. die het klotsende, uit de nolder Oudenhoorn stromende wa ter in de bü dit dorp liggende ver- Nederland biedt de hel pende hand. Een stroom van allerhande vaartuigen, van Rijnaken tot kleine jachtjes toe, beweegt zich over de Oosterschelde naar de noodgebieden Luchtopname A.NJ3.) sterkingen teweeg hadden ge bracht, zodanig weten te herstel len. dat van direct gevaar geen sprake meer is. Mocht bij de hulpdijk langs het Voornse Kanaal niet hetzelfde re sultaat worden bereikt, dan komt geheel Voorne blank te staan. De burgemeester van Heenvliet heeft medegedeeld, dat de toestand van de Wieldyk bevredigend is. Voor het ogenblik is er geen reden tot ongerustheid. Het gat, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag in de dijk bij Papendrecht werd gesla gen, is gistermiddag na twee dagen ingespannen arbeid, gedicht. Het gevaar is hier, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, bezworen. Er is aan de dichting met man en macht gewerkt en de organisa tie was prima. Er staat thans on geveer 9000 hectare van de Alblas- serwaard onder water. Wanneer de herstelde dijk bij Papendrecht het zal houden, is verdere overstro ming van dit gebied niet te ver wachten. Iet Weer Verwachting tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 u.) Vorst Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwak ke tot matige Noord-Ooste- lyke wind. Lichte tot matige vorst. Zon op 8.11, onder 17.39. Maan op 2.29, onder 10,27 (L.K. 7 Febr. 5.09 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 754 mm; v.m. 12 uur: 755 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 7 Febr. Ie hw. 7.56, 2e hw. 20.22. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter 14 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 5 gr. C.; 12 uur: 5 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 9 gr. C. en de laagste 4 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1