Foster Dulles heeft veel goed te maken V.S. blijven bij eis: EDG kome spoedig! In de hoop dat deze lijst aanstekelijk zal werken! Amerikaans minister trapte op gevoelige tenen Doodstraffen in zake Oradour geëist ME Woorden van Dulles laten aan duidelijkheid niets te wensen over De uitgestelde persconferentie op Waterstaat êper/g^ Reeks activiteiten in Amsterdam voor steun aan getroffenen Ik geloof dat ik het nooit meer koud kan krijgen Londen ontvouwt plannen voor samenwerking met EDG PARIJS: „Nog niet voldoende BONN: Aangenaam verrast Vierde verantwoording van giften via Het Parool Giften ook via „Het Parool" HET PAROOL DULLES en Stassen, Eisenhowers ministers van Buitenlandse Zaken en Wederzijdse Beveiliging, zijn op een bliksemreis, ter informatie over en weer, in Europa. Zij hebben daar een taak, buiten hun eigen doeleinden: Zij kunnen veel doen om de ongerustheid en ont stemming, gewekt door de redevoeringen van Eisen hower en Dulles, tijdens de verkiezingscampagne en daarna gehouden, uit de wereld te helpen. zijn land richtte hij zich tegen het be leid van President Truman. Hij noemde diens politiek te passief. Spoedig bleek, dat hij allerlei anders wilde. Vooral wekte het opzien en zelfs schrik, toen hij het ondraaglijk verklaarde, dat een reeks naties, als satellieten van Moskou, in slavernij verkeerde. Men zag in hem immers reeds een aanstaand minister van Buitenlandse zaken. Bepleitte hij een gewapende bevrijding van die lan den? Een ander middel zag immers niemand. Verzachting P den duur heeft Dulles begrepen. Ode indruk van zjjn woorden te moeten verzachten. De Russen behaalden, zo betoogde hij, hun voordelen, evenals Hitier eerst, zonder gebruik van wapenen. Men kon hen met hun eigen middelen bestrijden. De propaganda van het Westen was ondoeltreffend. Men kon meer doen om de geest van verzet in de onderworpen landen aan te wakkeren. Tito was een voorbeeld, dat zonder oorlog bevrijding mogelijk was. Nu waren de omstandig heden in, en de ligging van Joegoslavië wel zeer verschillend van die der meeste satellietstaten. Hield Dulles daar reke ning mede? Nog was men niet gerustgesteld. Dacht hij aan het bevorderen van onder- frrondse bewegingen en aan het neer aten van wapens voor het verzet in die landen? Dulles moest verder gaan met het dempen van zijn grote woorden uit de verkiezingsstrijd. Hij had, bij het toe spreken van de kiezers, te weinig er aan gedacht, dat bij hem, evenals bij Eisenhower, de wereld meeluisterde, vriend en vijand. De partijman was ster ker in hem geweest dan de diplomaat, Intussen bedacht men in Europa met huivering aan de bloedbaden in de be trokken landen, die onder de heer schappij van Moskou te verwachten waren als het verzetsplan werkelijk zou worden uitgevoerd. Een onprettig ge voel is blijven hangen. Dit is wel duidelijk geworden: Dulles is geen diplomaat in de klassieke zin. Dat bewees hij ook weer, toen hij in een radiorede over het doel van zijn Europese reis sprak. Hij ging er o.a. heen om te zien hoe het nu stond met de éénwording, en om die door zijn in vloed te bevorderen. Het was duidelijk, dat hij met West-Europa ontevreden was. Hij hield er rekening mede, dat ten slotte toch Engeland, Frankrijk en Duitsland ieder hun eigen weg zouden gaan. Kon hij dat niet verhinderen, dan zou men, na zijn terugkeer, de aard der betrekkingen van Amerika met West-Europa moeten herzien. Hij doelde op de Britse politiek van afzijdigheid, maar vooral ook op de moeilijkheden (Advertentie) VlEESWARENFABftlEK j MEESIER M.V. - WIJHE (Van onze correspondent) PARIJS, Vrijdag. De regerings commissaris bij het militaire tribunaal te Bordeaux, luitenant-kolonel Gardon, heeft gisteren zijn requisitoir kunnen beëindigen tegen de SS-moordenaars van Oradour-sur-Glane, het Franse dorpje dat misschien door een naamsverwar ring door de SS-divisie „Das Reich" geheel werd uitgemoord en in brand ge stoken. Tegen de kapitein Kalm en alle bevelvoerende officieren en onderoffi cieren ls de doodstraf geëist. Voor de Duitse soldaten werd levenslange dwangarbeid gevraagd. De verandering in de wet van 1948, die van de collectieve schuld uitging, heeft de strafvorderingen uiteraard niet gemakkelijker gemaakt. Van vele be klaagden. die onder deze wet vielen, moest thans individuele schuld worden vastgesteld. De verdediging heeft niets nagelaten er op attent te maken dat het een principiële zaak is om uit te maken of een soldaat in oorlogstijd critiek kan oefenen en weigeren te ge hoorzamen. De bevelvoerende generaal Lammer- ding, wiens uitlevering uit de Britse zone door Fraukrjjk is gevraagd, is uit afjn woning in Dusseldorp gevlucht. Dulles heet Amerika's meest ervaren I met diplomaat. Hij is dit door familie- schap, omstandigheden, opvoeding en levens-1 loop. Hij heeft aan de Sorbonne ge-1 studeerd en spreekt nog een volgens Amerikanen te Parijs wat roestig Frans. Ik kan dat beamen. Hjj is in 1907 met de Amerikaanse delegatie meegekomen naar Den Haag voor de tweede vredesconferentie. In 1919 was hij juridisch adviseur van President Wilson bij de opstelling van het vredes verdrag. Daarna heeft hjj negen landen als financieel raadgever bijgestaan. Weer was hij Amerikaans juridisch adviseur bij de opstelling van het hand vest van San Francisco. Hij was, als republikein, een van de voornaamste dragers van Trumans buitenlandse poiitiek-boven-de-partijen. Overal was hij bij, ook bij de Parrjse conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken, onzaliger gedachtenis. Uiter aard was hij een voornaam lid van de Amerikaanse delegaties in de jaarver gaderingen van de V.N. En hij was de hoofdopsteller van het vredesverdrag voor Japan. Men ziet, een staatsman met meer en veelzijdiger ervaring moet men met een kaarsje zoeken. Kort voor de verkiezingscampagne in de Europese Defensie Gemeen- Hard ET zijn. inderdaad zeer ondiploma tiek dreigement a] vooraf, trapte hjj geducht op allerlei zeer gevoelige tenen. In Frankrijk kwam het zo hard aan, dat daar een kreet opging over zoveel kwetsende lompheid. De voorzichtige Anthony Eden. begrijpende hoe de gevoelens van de zjjnen reageerden, verklaarde met veel nadruk, dat Engeland niet aan een federatie van West-Europa zou mee doen. Dit klonk als een terechtwijzing. Toen Dulles op reis ging, was hij dus weinig populair bij zijn aanstaande gastheren. Men zag in hem de eigen gereide Amerikaan, wiens wijze van op dringen aan anderen van het door hem voorbereide vredesverdrag van Japan ook al niet de prettigste gevoelens had achtergelaten. "Yankrijk kwam er nog bij, dat de woorden van Dulles ongeveer samen-1 vielen met de sensatie van de voor het Franse volk in zijn geheel, uiter- j mate krenkende beschouwing van het weekblad Life over de Franse politiek, waarin Marianne, de verpersoonlijking van het Franse volk, als een "dure, lichtekooi werd voorgesteld. Misschien beeft Dulles zo agressief gesproken met het oog op de Senaat, waar op het ogenblik de meerderheid in de republikeinse groep er op uit is - voorlopig met succes Eisenhower te laten merken, dat hjj niet alles voor het zeggen heeft. Een krachtige houding van de President daartegenover laat nog op zich wachten. Had Dulles de invloedrijke semi-isolationisten in deze groep naar de mond willen spreken? Hoe het zij, weer heeft hij moeten temperen. Hij heeft daarbij, naar het schijnt, reeds succes gehad. Want zijn gesprekken met de Franse staatslieden zqn, zo ziet er uit, goed gelopen. DR M. VAN BLANKENSTEIN Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde* VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Geen bovenkleding meer Aan babykleertjes en ondergoed nog altijd dringende behoefte (Van een onzer verslaggevers) Het Rode Kruis heeft voorlopig de Inzameling van bovenkleding stopge zet. Men 9en, die nog kleren beschik baar hebben voor de slachtoffers van de watersnood, wordt verzocht, dit klaar te leggen voor het geval dat plotseling nieuwe voorraden nodig zijn. Aan onderkleding, babykleertjes en beddegoed heeft men echter nog steeds dringend behoefte. Een groot transport babykledlng is vannacht haastig naar Bergen op Zoom gebracht. Verscheidene winkeliers dn de stad hebben van het Rode Kruis een inzamelingskubus ge leend. Zij storten daarin de hele op brengst van één bepaald artikel in voor voor het Rampenfonds. Een winkelier op de Vijzelgracht heeft zelfs beloofd, dat hij het bedrag dat uit zjjn kubus komt in natura (sinaasappelen j zal aanvullen tot 1000. Via hun predikant in Amsterdam hebben de Lutherse kerken in Amerika zich met het Rode Kruis in verbinding gesteld, om tot de opstelling van een verantwoorde lijst van aanvragen te komen. P. Alons directeur van Nationaal Rampenfonds Op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en Maatschappelijk Werk is de luitenant-generaal van het voormalige K.N.I.L. buitendienst P. Alons, benoemd tot directeur van het Nationaal Rampenfonds. Drs C. A. A. Van Luttevelt had tot gisteren de noodzakelijke werkzaamheden voor de HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SHAAKL00S EN GEMAKKELIJK INNEMEN J[JEVROUW A. LOBBEZOO, die met haar twee kinderen hals over kop uit Krabbendijke moest vluchten, is een an de vele evacué's die in een stamp volle trein naar het Noorden rijdt. (Van onze correspondent) BONN, Vrijdag. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid Stassen waren gisteren In Bonn. Tjjdens een persconferentie verklaarde Dulles dat het er nu op aan kwam de rivaliteit tussen de Europese naties te overwinnen door te streven naar een zo snel mogelijke vereniging van Europa. Een werkelijk verenigd Europa zou een onvervangbare bouwsteen zjjn van een sterke Atlantische gemeenschap en zou bovendien een grote zuigkracht ontwikkelen op Oost-Duitsland, zodat de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid er tevens mede gediend zou zijn. Dulles zeide letterlijk: „Wij bezoeken maken. Dulles noemde Adenauer een op onze reis ieder van de zes landen, die de verdragen over de Europese Defensie Gemeenschap hebben ondertekend. Wij doen dat omdat wij geloven, dat deze landen op het ogenblik aan het begin van een grote verandering staan, in het verloop waarvan de tot nu toe be staande nationale rivaliteiten in stijgen de mate door eenheid zullen worden ver vangen. Op deze wfjze en op deze wijze alleen kunnen de staten van West- Europa de controversen, waarvan be wezen is dat zij gevaarlijk en kostbaar zijn, voor altijd overwinnen, en een mate van sterkte bereiken, die Europa tot een groot gebied van geestelijke en mate riële welstand zal laten worden." Deze woorden lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Amerika houdt onveranderd vast aan de eis dat de Euro pese Defensie Gemeenschap zo spoedig mogelijk tot stand kome. In die sfeer werd ook wel het gesprek met bonds kanselier Adenauer gevoerd. Anders dan misschien in Londen of Parijs heeft dit niet tot wrijvingen aan leiding gegeven. Adenauer staat in dit opzicht zo volledig achter de Ameri kaanse politiek dat men elkaar slechts als verwanten heeft kunnen begroeten. Het gesprek dat Dulles heeft gehad met enkele topfiguren van de socialis tische oppositie. Erich Ollenhauer, Car lo Sehmld en Herbert Wehner, was on getwijfeld niet zo vlot. De SPD heeft altijd de theorie verdedigd, dat nog nim mer uit Amerikaanse uitlatingen was gebleken, dat Amerika de Europese De fensie Gemeenschap als enige oplossing voor de Europese problemen zag. Door zich bereid te verklaren tot nieuwe on derhandelingen heeft de SPD er eigen lijk altijd op gezinspeeld, dat Amerika ook wel een andere weg in petto hield en zonder het ooit uit te spreken met zoveel woorden, heeft de SPD daarbij toch altijd wel gedacht aan een onmid dellijk Nato-lidmaatschap voor Duits land. Het schijnt dat Dulles en zijn socialis tische gesprekpartners vermeden hebben een werkelijke discussie aan te gaan. Men heeft zich beperkt tot het uiteen zetten van beiderzijdse standpunten. Men mag aannemen dat de SPD daarbij een illusie ontnomen is. Dulles heeft on getwijfeld met nadruk verklaard dat de Europese Defensie Gemeenschap voor Amerika in de huidige situatie de enige oplossing is. Aan de andere kant 1s dit voor de SPD weer geen aanleiding geweest om onmiddellijk haar politiek te wij zigen. Zij heeft dus laten weten dat een verandering van houding ten ge volge van haar gesprek met Dulles nauwelijks kon worden verwacht. Evenals vroeger blgft zij dus de ver dragen in hun huidige vorm afwijzen. Wat het mogelijk Nato-lidmaatschap van Duitsland betreft, iets wat van Nederlandse zijde al vroeg in de ont wikkeling als wenselijk is gekarakte riseerd: het staat wel vast, dat ook Amerika op den duur Duitsland zal wil len betrekken in de Nato, maar naar Amerikaanse opvatting mag dit niet be schouwd worden als een alternatieve op lossing voor de Europese Defensie Ge meenschap. Dus het blijft zoals het was: eerst Europese Defensie Gemeenschap en dan, op den duur Duitsland ook in de Nato. In het algemeen zal Dulles in Bonn stellig de indruk gekregen hebben dat Duitsland een van de landen is, waarop Amerika bij de uitvoerig van zjjn Euro pese politiek, het meeste staat kan De minister-president deelt ons mede, dat het niet doorgaan van een in uitzicht gestelde persconferentie op het minis terie van Verkeer en Waterstaat geheel bulten hem om ls gegaan. Zulks in tegenstelling tot wat in Het Parool vermeld stond, als zou het uit stel van de persconferentie hebben plaatsgevonden op aanwijzing van de minister-president. Dit was n.l. zoals nu blijkt op losse gronden aan onze Haagse redacteur medegedeeld door een zegsman van het betrokken departement. f Advertentie) van de ver vooruitziende Europese staatslieden, die de mogelijkheid had van de grote conceptie en die bovendien realist genoeg was om tezamen met an deren de verwerkelijking van die grote conceptie na te streven. Bondskanselier Adenauer heeft er geen enkele twjjfel aan laten bestaan dat hij alles zal doen om mogelijke binnenlandse weerstanden op korte termijn te ove minnen. Dulles heeft hier klare, duideljjke en harde taai gehoord, kortom de taal die de Ameri kanen in het algemeen en waarschijnlijk deze regering-Eisenhower in het bijzon der ligt. Het Rode Kruis verzoekt nogmaals drin gend voor het Bureau Watersnood uitsluitend de nummers K 1700 184790/91 en 92 te ge bruiken. daar de centrale van het hoofdbe stuur aanvragen voor dit bureau door over belasting niet kan verwerken Ziekenfondsen staan faciliteiten toe Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den. die in een. plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere ttfd te zul len blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekefonds in die plaats te laten in schrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met dürect-ingaande rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle in geschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging moeten garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor net geval, dat een geëvacueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de Ziekenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening tè nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) Wederom bereikte ons een vracht brie ven van allerlei particulieren en be drijven, die hun steentje bijdragen in de hulp aan de slachtoffers van de waters nood. Wij laten ze hier, in volgorde van binnenkomst, gaarne volgen, in de hoop, dat al deze activiteit aanstekelijk werkt. De gezamenlijke D.U.W.-arbeiders uit de objecten „Twiske", „Jisp" en „Beem- ster" hielden op het werk een collecte, REDDER, TERUG UIT NOODGEBIED: (Van een onzer verslaggevers) „Ik heb het gevoel, dat ik het nooit meer koud kan krijgen." Het was Ton Timmerman, een scheepsbouwkundig tekenaar uit Amsterdam Noord, die ons dit gisteravond in zijn behagelijk warme woning aan de Nieuwedammcrdijk ver telde. Hij was net terug uit het nood- gebied in de buurt van Tholen, waar hij van Maandag af, samen met drie vrien den, in de vijfenhalfton-barkas „Jager" van de Holland West Afrikalijn zwaar slag had geleverd tegen het pekelzoute water, dat het Zuid Westen van ons land in een paar uur in een gebied des doods beukte. „Hoeveel mensen we van de daken en uit de bomen hebben gehaald, ik weel. het niet. Het kunnen er 80 zijn, maar ook tweehonderd. In die omstandigheden verlies je alle gevoel van tijd en de keren, die je heen en weer vaart, tel je niet." Een radio-oproep van het Rode Kruis had de verteller, de chemisch arbeider L. van den Brun, de scheepskok M. Blok en J. Jansen, technisch ambtenaar van de H.W.A.L., alle vier mannen u-it Noord, bij elkaar gebracht op een truck, die met de barkas naar het Zuiden reed. In Bergen op Zoom begon de strijd. Bij afgaand tij gleed het acht-en-halve meter lange huikje de haven uit en be gon de strijd van de vier tegen het zoute water, dat hun gezichten tot rauwe hom pen sloeg, het brood in hun handen on eetbaar maakte en door hun kleren op hun huid prikte. Zij vochten door, samen met het leger van andere redders in pra men, boten, vlotten en in de lucht. Van 's morgens heel vroeg tot 's avonds bij elven, als ze van het tij ge bruik maakten, om weer bij Bergen op Zoom naar binnen te slippen, „pendelde" de barkas tussen de wanhopigen op de (Van onze correspondent) LONDEN, Vrijdag. Blijkbaar om Engelands goede wil te tonen op het gebied van technische samenwerking met de EDG heeft het Foreign Office gisteravond een aantal byzonderheden gepubliceerd uit een memorandum dat de Engelse regering aan de EDG-Ianden heeft gericht over de wjjze waarop de Britse strydkrachten aan de opbouw van de EDG-organisatie zouden kunnen meewerken. Deze samenwerking zal dan voorna melijk bestaan in het beschikbaar stel len van oefening- en trainingsfaciliteiten voor EDG-landen als b.v. de school voor het contact tussen land- en luchtstrijd krachten in Old Sarum van welke in stelling ook reeds door de NATO-landen gebruik wordt gemaakt. Voorts in het uitlenen van Engelse officieren aan EDG-staven en het geven van advies in kwesties van opleiding, het houden van tactische demonstraties, het gemeen schappelijk oefenen van eenheden. Men schijnt hierbij voornamelijk de lucht macht op het oog te hebben. Of deze faciliteiten een zeer grote omvang zullen kunnen aannemen, staat te bezien, maar het voor de Engelse publieke opinie opvallende van deze aankondiging zit natuurlijk in het feit, dat Duitsland een EDG-partner is en dat het er dus op neerkomt dat Engeland een aanzienlijke rol zal gaan spelen bij de opleiding van Duitse piloten zowel in Engeland zelf als in Duitsland. Deze faciliteiten en samenwerking vallen ge heel in het vlak van oefening en oplei ding: planning, inlichtingendiensten en operatieve commandoverhoudingen blij ven natuurlek binnen het kader van het Atlantische Pact. Dulles In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tjjdens zijn bespre kingen met de Britse ministers, aldus Reuter. De Britse samenwei'kïng met het voorgenomen Europese leger vormde een belangrijk onderwerp van de besprekin gen, die Foster Dulles Donderdagavond met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgens een Westduitse regeringswoordvoerder is het Britse memorandum voor Bonn .een „aange name verrassing". In Franse regeringskringen gaf men Donderdagavond evenwel uiting aan de hoop, dat de Britse plannen voor samen werking met de E.D.G. slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijdkrachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voor stellen niet voldoen aan hetgeen Frank rijk gehoopt had, maar men besefte, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, die met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden be sproken. geïsoleerde ruïnes en schepen, diie de drenkelingen konden overnemen. Brui- nisse, Tholen, Schouwen, Zjjpe, Stave- nisse, het zijn voor deze mannen begrip pen van verkrampte doden, zich met door zoute gesels kapot geslagen handen vastklampende levenden en van een voorbijdrijvend kinderwiegjeleeg. Het gebeurde, dat ze voorbij een ver laten dak voeren, met een koevoet een gat hakten en een vliering zagen met een oude boer en boerin, die niet weg wilden uit het huis, waar ze gelukkig waren geweest. Vol lof zijn de vier over de politie, de burgers en het Rode Kruis in Bergen op Zoom, iets minder goed te spreken over een paar officieren. „We kwamen in een kazerne, om wat droog goed te vragen. Het onze was doorweekt. Een luitenant weigerde ons de gevraagde broeken, want dan zou hij ze zelf moeten betalen." die niet minder dan ƒ524.83 opbracht! Het personeel van de firma „Record", Amstelveenseweg 41, zal Zaterdag 7 Februari van 1 tot 5 uur overwerken. Entreegelden en collecte-opbrengst bij de voordracht van dr H. Masaph Zon dag om 10.30 uur voor het Humanistisch Verbond in het Parkhotel zijn voor het N.R.F. De fa. W. F. Harréms N.V., Kerk straat 252 heeft van de door haar ver tegenwoordigde Duitse fabriek Hazet- Werk in Remscheid opdracht gekregen in hun naam 10.000 Mark aan het N.R.F, over te maken. Theater Desmet houdt Zaterdagnacht om 12 uur een voorstelling van de operafilm „Paljas". Bruto-opbrengst voor het N.R.F. Dansschool Kesseler organiseert een grote dansavond op Zaterdag 7 Februari in gebouw „Modern", Spaarndammer- straat 141 ten bate van het N.R.F. Toe gangsprijs ƒ1. Publiciteitsbureau „Actueel" schenkt 100 aan het N.R.F. en stelt zijn klanten voor van ieder gekocht tijdschrift een cent af te staan. Accordeonensemble „Tonny Holshuy- sen", De Wittenkade 152 hs, tel. 124149, stelt zich gratis beschikbaar voor het vullen van avonden ten bate van de ramp. Rokers helpen De heer H. Langeveld, Orteliuskade 92, tel. 123564, is voorzitter van het juist opgerichte Amsterdams comité „Rokers Helpen", dat sigaren-, sigaretten- en pijprokers (mét de pruimers) een maand -,eld uit de 2ak wi, kioppeQ voor bonnetjes van een dubbeltje ten verkoop aanbieden. Bij ieder rokertje een bon netje en een bedrag van ƒ100.000 is zo bij elkaar. Het A.T.G, „Cultura" houdt op Dins dag 17 Februari een voorstelling van Vandaag zijn hij Het Parool de vol gende bedragen binnengekomen: Per giro: A. v. d. V. 30; G. W.B. 5; mevr. S. 2.50; dames B. en v. S. 2.60: 'P. v. V. 2.50; H. M. v. Z. Zand voort 3; E. v. B. 3.50; W. J. H. 5; W. B. 5; J. N. 5; A. S. 5; P. W. 10; P. H. P. 10: Ph. S. 10; J. S. 10: Ad. E. J. 10; E. v. d. B. 10: Reisver. O. O. 10; A. K.. Zeist. 10; mevr. J. G. W.—S. 30; J. G. S. 10; J. S. 10; J. E. O. 11; Klas .Re- mee" 1.2; fam. de G.—F. 15: G. W. en C. K, 20; C. H. 25; mej. J. P. P. 25; fam. W. C. W.—G. Bad'hoevedoip 25; P. F- 28; J. H. 2.50; fa. Ortho Chemie 5; M. P. 5; D. v. H. Nij megen 5; J. P. C. M. 7.50; mevr. wed. H. C. K.S. Oosterbeek 10; E. D, 10; J. H, de 10; W. B. V, 10; W. G. R. M. 10; mevr. J. K.—B. 10; A. J. V. 10; J. J. 10; mevr. wed. J, L. C.—C. G. 10; ds P. A. L. B. Pur- merland 15; A. I. T. 20; J. v. d. V. 24.50; B v. K. 25: fa. gebr. P. 2o; J. F. de B. Zand- voort 25; N. V. Godart. Amstelveen 25; J. L. 25; P. R. H. Groningen 25: E. K. 30; pers. fa. H. S. 50. mevr. S. de L.—F. 100; W. I. 100; IJ. R. 100; mevr. wed. C. S— D. 100; Per kas: mondaccord. ver. A.M.V.K. 50: C. d. B. 30; A. IC. 30; H. G. W. 5; H. J. C. 10; M. R. 10; H. M. B. 25; W. K. L. C. 20; M. J. 30; Een gepeneionneerde 10; pers fa, Jeeaiia Lissauer 410; brldgepot fam, B. IC. 50; pers Elkasport 32; M. D. IC. 7.50; Kaart- portje Z. 10; J. T. 1; J. d. W. 10; J. L. ƒ45; P. 2.50; verloting R.V.B. 100; S. 25; K. J. C. <1. R. 25; I-I. W. 10; I>UW-arb. obj. Twiske Jisp en de Beemster 524.83; Canasta Olub 21.75; L. 10; W. F. S. 7.50; H. v. B. 5; mevr. H. C. S.—v. H. 25: J. B. 2.50; R. A. v. d. P. 10; G. Ch. 25: IC. G. 10: H.H. 10: de 4 Wolle- mtjnen 10; Gez. v. d. B. 30; L. H. W. 35; N. W. 25; E, H. 30; lopers en loopsters agent' 287.50; IC.J.C. Onder On3 30: film avondje van kinderen 2; V. 2.50: A. S. 25 K.J.C. „C.V.D." 6.62; H. 2.50; Z. 10; v. d. L. en v. d. B, 20; Bridgeclub Wees Gezellig 45: I-I. L. in: K.J C. „D.V.S." 50; Buurtver eniging „D.V.S." 50; R. v. B. 10; M. J. B. 10: mevr. J. F. M.—B. 10; A. P. 25; N.N. 7.50; Klaverjasvcr. ..Vriendschap voor.AltiJd" 100: G. B. 10; C. W. 5: H. IC. Nieuwendam 5: Linmij Sloterdijk 143.50: J. B Landsmeer 7.50: M C. 4: woonwagenbew. Osdorperweg 50: j- w. H. 2: mevr. B. v. M.—S. 10; G. J. S. 50: Bridgepotje 35: mevr, B. 50: kaartpot 14.50: A. J. P. 5; N.N 5: A. W. 10: Speel tuin ver. Mercator 60; K.J.C. „De 4 Gebroe ders" 10. Per gemeentegiro: S. d. J. 25; H. H. J. 25; C. D. 25; E. B. 25: A. J. H. 25: mevr. H. d. H.-F. 25: D. P. 25; G. J. J. P. 25; H. S. 25: mevr. S. Z.-W. 25; mevr. C. v. S.-B. 25; dr P J. 25; A. F. 25: A. G. d. G. 25; mevr. wed. M. F. I-I.-I-I. 25; Het Geuzenkoor 25; mevr P. H.-K. 25; L. L, N. 30; Danssch. Joy 30: J P. L. 47.46; mej. M. M. D. 25: J. L. K. M. M. 20: mej. P. H. K. S. 20: mej. Th. C. S. 20: J- J- J. 20: mej. M. E. S. 20: mevr. M H. K. Haarlem 20: C. C. K. 20: mej. J. A. G. 20: W. H H. 20. G. J. G. 20: F. v. G. 20- mej. P. W. M B. 20: mej. C. E. T>. 20: J. J. rTO. 25; mej. A. N. M. 25: J. E. S. 25: A. S. 25: mej, M. D R. 25: mevr. B. V.-B. 25: H. V. 25; P. de 13 25: II. G. W. B. 25; J. W. v. R. 50; G. F. J. C B. 50: Toneelver. ..Stre ven naar Kunst" 50: mej, M. H. G. 50; J. K, 50; me.1. R. IC. 50: L. L. B, 50; R, B. Amflterd. Middelbaar Scholieren Parlement 55,12; IC, K. 60; Amsterd. Middelbaar Scho lieren Parlement 70,11; E.N.B.O., afd. Am sterdam 75; R. A 100; H. de L. 100; E. C. de H. 100; Admin. Kant. „Vast Bezit" 100; mevr. S. S. V.-F. 110; H. P. de H. 200; W. K. 200; Ver. t. beh. v. d. Bel. v. Zkf. Huisartsen en Contr. Gen. k. 3000; mej. W. C. J. de M. 10; mevr. wed. R. B. v. d. M.-R. 10; J. M. T 5; mej. A. O. L. B. 5; G. B. 5: F. H. B. 5; P. F. A. 10: J. Z. 10; mej. G. E. W. 10: J. A. V. 5; B. L. V. Sr 5; C. R. 5: J. L. S. Zn 5; mej. N. J. S. 5; mevr. E. S.ten H. 5; mevr. M. S.—C. 5: C. M. 5: A. C. v. M. 5: mej. L. v. M. 5; mevr. wed. W. F. O.v. P. 5; C. IC. 5: Leerl. Roohussensch. 7; M. G. 7.50; A. P. M. v. d. B. 7 50; C. J. W. 7,50; mevr. G. v. B.—S. 25; P. E. V. 25; P. T. 25; G. F. T. 25; IC. K, 25; J. H. H. 25: B. A. v. d. W. 25; fa W. H. B. v. Z. Co 25; J. G. D. 25;. mej. T. IC. 25; G. P. S. 25: E. C, W. K. 25; F. M. A. 10: mej. P, A. 10; mej. C. D. 10: mevr. M. V. J. v. D.—W. 10; N. H. 10; mevr. M. H.—S. 10; M, C. H. 10: O. v. d. H, 10: J. A. D. 10; J- J. v. D. 10: A. J. D. 10; J. H. F. M, 10; F. G. M. 10; J. M. 10: F. H. 10: B. H. 10: J. S. 10: mej. A, S. 10: J. P. S. 10; W. R. 10; A. L. A. R. 10: C. K. 10 mej. H. E. K. 10: H. K. 10; M. J. J. K. 10; mevr. C. A. ten K. 10; J. G. 10: H. G. 10: mej P. M. G. 10 mej. W. F. 10; J. C. D. 10; moj. A. P. 30; H. H. P. 10; mej. H. W. B. 10; J. C. R. 10; J. R. 10; J. A. G, V. 10; mej. JT. G. V. 30; mevr. A. v, d. S.—10; A. B. 10; H. M. B. 10; A. Th, J. 10; L, F, J. 10; C. W. T. 10; F. s. Jr 10: A, J. H. v. H. 10: mej, F. L. H. 10; mevr. F. J. d. H.—v. d. M. 10: T. H 10; A. H. 10; H. A. L. H. 10: J. d. H. 10: W. Z. 10: F. C. H. 10; J. W. 10: J. S 10; J. F S. 10; H. J. B. 2: mevr. A. M. N.—V. 1.15; F. A. B. 2; W. P. J. 2.50: J. H. W. H. 2.50: H. J. IC. 2.50: H. de G. 2.50: J. G. 2.50: me-.r. F. D, D —V. 2.50: G. H. W. J. 2.50 L. v. B 2.50; mevr. J. A. W, 2.50; D. N. 2.50; D S. 2.50: J. L. Z. 2.50: A. T. B 2.50: J. j' V. 2.50: J. de V. 2.50; .T. P. 2.50; J. J. S 2.50; T. L. S. 2.50; G. .J. II. H. 3; mej. J. E. C. H. 3; mej. C. S. v. L. 8: H. t. N. 3; F. D 4; J. K. v, d. V. 5; J. V. 5; T. N. v. d. V 5; W, R. S, 5; J. L. S, 5; W. F. v. W 5; J. d. V 5; mej. F. C, M. V. 5; M. W. 5; W. Z. 5: mej. T. Z. 5; F. H. 5; mej. A. W. V. 5; C. H. v. d. W. 10: mej. C. M. W. 10: B C 10- mevr. C. G. v. d. B. 10: J. Ph. B. 10; W. F. A. F. 10; mej. J. H. W. G. 10: mej. N. G. 10: mevr. A. H. H.—S. 10: A. H. 10: A. Chr. E. 10: D. E. 10: mevr. A. A. J. 5: S. W. H. 5; mej. J. D. 5; J. K. 5: J. B. 5; D. T. B 5: IJ. W. jr 5; H. P.. v. W. 5; mej. J. B.' 5: J. C. A. 5; J. H. A. G. S. 10; C. M T. 10: H. V. 10: mevr. B. G. Z.—d. V. 10: P. V. 10; mej. F. H. B. 10: B. B. 5: G. H. E. 5; L, H. K. 5: C. L. 5; C. v. D. 5; mej. II. E. H. 5: mevr. P. F. J. W, v. D.—T, 5: me.vr. de Wed. H. F. II.—A. 5; mevr. A. D. 5; T. H. 5; mevr. D, B.—H. 5;*N. B, de B. jr 5; J. B. 5; mej. W, C. B. 5; B. v. d. S. 9; mej. M. G. P. 10; W. J. O. 10; mej. S. M. O. 10; H. G. O. jr 10; H. J. O. 10; G. T. N. 10; H. N. 10: J. C. v. N. 10; H. A. C. 12.50; IJ. K. 15: P. W. V. 15; S. V. 15; H. B. H. 15: mej. R. H. 15; IJ. J. Th. K. 15; fam. G. 1750; M. v. B. 5. per bank: J. C. S. W. 1000. Tot heden hebben wij bij de verant woording elke dag het dag-totaal ver meld. Van heden af zullen wij zulks achterwege laten op grond van een af spraak die de krantendirecties met elkaar hebben gemaakt om van de door hun bemiddeling ingezamelde gelden geen totale bedragen te publiceren. „Sonny Boy" in gebouw „Ons genoegen", Elandsstra'at 19. Winkeliers wordt ver-jV zocht voor een tombola giften in natura af te willen staan. Tel. van het secreta-" riaat: 43088 of 54328. Rest. „De Kuil" werkt Zaterdag de hele dag voor het N.R.F. De directie staat de winst, de kellners hun fooien en het overige personeel het loon van deze dag af. Het personeel van het Rijksmuseum bracht 700 bijeen en stond bovendien de spaarpot voor de jaarlijkse excursie, f bevattende 600, af voor de landgenoten in de rampgebieden. De opvoeringen van „De Meid" door f' „Nut en Genoegen" in „Ons Genoegen" aan de Elandsstraat zullen Maandag,%\ Dinsdag en Woensdag plaats hebben en niet Zondag, zoals eerst gemeld. «jr De Toneelver. „Ameto" geeft Zater- dagavond een opvoering van „Wilde V. Rozen". Kaarten ƒ1 aan de zaal, Laan- weg 26, Noord. Een huisvrouw (zij wil onbekend blijven) geeft iedere week 5 van haar 30 in de week, een jaar lang. i?' De fa. Bé en Wé, 2e Hugo de Grootstraat g 37. wil gedurende de maanden Februari en Maart 5% van haar ontvangst afstaan. Personeel van het Ziekenfonds „Ziekenzorg."^, en van de Stichting „Huis ter Duin" heeft?) een dag loon afgestaan aan het N.R.F., dat 9 is 950.13. 1 I Accordeonver. „Excelsior" geeft 21 Februari V samen met zusterver. „Con Forza" een con- \- eert in de Bachzaal, aanvang 8 uur. Kaarten 1 aan de zaal. die om 7.30 uur open is. Het bal-masqué, dat de vereniging Justus van Maurik op Zaterdag 14 Februari in Belle- J. vue zou geven, gaat niet door. De toegar.gs- v; kaarten, die reeds zijn verkocht, kunnen aan do adressen, waar zij zijn gekocht weer wor- den ingeleverd, waar tevens het geld wordt gerestitueerd. Het personeel van do dameskapsalon „Kamosinski" aan de Middenweg zal vol gende week Woensdag do hele dag werken voor het rampenfonds. Het koor van blinden van de Inrichting aan de Plantage Middenlaan geeft Dinsdag 10 Februari om 8 uur 's avonds een uitvoe ring in de Koepelkerk. Tesselschadestraat 2. Toegangsprijs ƒ1. Kaartverkoop, waarvoor medewerkers worden gevraagd. Plantage Middenlaan 64. Grote Klavorjasdrlve ten bate van het N.R.F. op 14 Februari in Huize de Liefde, Da Costakade 102, toegangsprijs ƒ1, kaarten bij: K. ,T. Scholten. Gilles van Ledenbergstraat 122 1, H. M. Vogel, Jac. v. Lennopkade 80 hs, S.P. Clerx, Agatha Dekenstraat 59 III, Door de leerkrachten van een school voor uitgebreid technisch onderwijs in Amsterdam is een initiatief genomen, dat mogelijk in bredere kring navolging kan vinden. De leerkrachten van die school 24 m getal zullen een vijftiende van hun maand salaris afstaan aan het Nationaal Rampen fonds. Voor deze school zal dit neerkomen op een bedrag van minstens 450. Zij zijn van de gedachte uitgegaan, dat de maand Februari voor degenen, die een maand salaris ontvangen, een gunstige maand is. Waar deze maand slechts 28 dagen telt en de overige maanden 30 of 31 dagen, meenden zij. dat dit voordeel thans aan het N.R.F. ten goede kan komen. BREI-ACTIE VOOR BABY-GOEDEREN (Van een onzer verslaggeefsters De Nederlandse Vereniging voor Huis. vrouwen, afdeling Amsterdam, organi seert, in samenwerking met het U.V.V., een grootscheepse breiactie voor het maken van babygoederen. Gelden voor wol en gereed goed worden ingezameld. Verzaxneladres: Presidente Ned. Ver. v. Hulsvrouwen, mevrouw Driessen, Te- nierstraat 5, tel. 27759. Het U.V.V. heeft 1200 breisters ter beschikking. Allen, die breien willen en kunnen, maar geen geld hebben zelf wol te ko pen, kunnen zidh aanmelden. Zoals wy reeds eerder heb ben aangekondigd verleent „Het Parool" gaarne zijn be middeling by de inzameling ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Lezers, die van deze bemid deling gebruik willen maken, kunnen hun bijdrage sturen aan ons adres, N.Z. Voorburg wal 225, Amsterdam-C., óf storten op één onzer giro nummers gemeentegiro no. P 10.000, postgiro 260728, óf op onze rekeningen bij de Am- sterdamsche Bank N.V., bij kantoor Damrak, en de Bank Van Vloten en De Gyselaar N.V. te Amsterdam, alies on der vermelding „Watersnood". „Het Parool" zal er voor zorgen, dat al deze giften wor den gestort op rekening van het Nationaal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3