Overal wordt de K.L.M. overstelpt met goederen voor de getroffenen BAILEYBRUGGEN VOL ZAND VULLEN DIJKGATEN Evacuatie van noodgebied met 64 ..ducks.. Hulp komt van heinde en verre Duinen en strand tussen de Hoek en Scheveningen afgesloten Sommige streken kwamen er beter af, dan men zou verwachten Dankbaarheid straalt van veler gezicht DOOR HEEL DE WERELD GEEFT DE RADIO NIEUWS VAN DE RAMP VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DERDE BLAD - PAGINA t Toen bekend werd, dat de K.L.M. gratis vervoersruimte beschikbaar zou stellen over haar gehele luchtnet voor het vervoer van goederen naar ons land. bestemd voor de noodgebieden, werden de K.L.M.-vertegenwoordigers over de gehele wereld overstelpt met aanbiedingen om van deze gelegenheid gebruik te maken. In enkele steden, onder meer te New York, Curasao en Londen, schiet de vervoers- capaciteit te kort om het aanbod te vei-werken. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M. heerst een enorme activiteit en vliegtuigen onder meer uit Curasao, Frank fort, Kopenhagen, Londen, Miami, New Yox-k, Milaan, Montreal, Rome, Singapore, Stockholm, Wenen, Zurich en Paramaribo hebben alle beschikbare ruimte benut en brengen goederen voor de getroffen gebieden mee naar ons land. Prioriteit krijgen verlichtingsapparatuur, rubberboten, jute zandzakken, lakens en dekens. Peseta's, dollars en schillings De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon heeft een bedrag bijeengebracht van 15.000. In Venezuela is een comité ge vormd door de Nederlandse gemeenschap. Men heeft reeds 3000 dollars overgemaakt op het Nationaal Rampenfonds. Uit Spanje komt het bericht, dat reeds 100.000 peseta's in de kas van het Nationaal Rampenfonds zijn gestort, terwijl 10.000 direct kon wor den overgemaakt. De elfhonderd leden tel lende Nederlandse gemeenschap te Singa pore heeft als eerste bijdrage 50.000 Straits- dollar, d.i. 62.500 gulden, voor de Neder landse overstromingsslachtoffers bijeenge bracht. De president van Finland. Juho Paasikivi, heeft 50.000 (ongeveer 750) mark ter be schikking van de Nederlandse overstro mingsslachtoffers gesteld. Uit Saarbrücken is een trein met onge veer 700 ton kolen op weg, terwijl voorts zes vrachtauto's met kleding, schoeisel en levensmiddelen zijn vertrokken. De Saar- landse politie heeft een afdeling genie en twee veldkeukens gezonden, terwijl ook twee speciaal uitgeruste auto's van de brandweer alsmede een motorboot en een rubberboot onderweg zijn. De Oostenrijkse zaakgelastigde heeft aan het ministerie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld, dat onmiddellijke hulp in de vorm van dekens en matrassen zal worden toege zonden. De vereniging van banken in Oostenrijk schonk Donderdag 100.000 schilling. De bio scopen zullen hun ontvangsten van Dinsdag a.s. ter beschikking stellen. Ook de Joodse gemeenschap te Wenen schonk een belang rijk bedrag. De vereniging van katholieke jongeren, die millioenen leden telt, ver zocht haar leden, het loon van een uur te schenken. Het Oostenrijkse Rode Kruis werkt koortsachtig om een speciale trein gereed te maken voor vertrek. Vele dokters hebben zich aangemeld om met deze trein naar Nederland te reizen. Te Madrid blijven de gaven voor de Ne derlandse overstromingsslachtoffers bij de Dirksland „bruggenhoofd" bij landherovering Voor de directeur-generaal van de Rijks waterstaat vormt het herstel van de water kering van Goeree en Overflakkee, na dat van Schouwen-Duiveland het moeilijkste probleem. Men is reeds bezig met het dich ten van het gat in de dijk aan het West einde, nabij Ouddorp. Er zijn vele en grote gaten in de dijken van dit eiland geslagen. Voor dat herstel wordt een drietal aannemers ingeschakeld. Bij Dirksland bevindt zich op dit eiland een droog gedeelte. Dit en de droge duin top zal men kunnen gebruiken als een soort bruggenhoofd, om het eiland te heroveren. De aannemers kunnen van daaruit met hun machines en materialen opereren. Nederlandse ambassade en op het kantoor van de K.L.M binnenstromen. Te Barcelona hebben Nederlandse dames een comité voor hulpverlening gevormd. Het officiële dag blad der Spaanse falangisten, Arriba, wijdde Donderdag een hoofdartikel, getiteld „Draagt het lijden verenigd" aan de over stromingen in Nederland. Geen deviezengrens Voor de hulp aan Nederland heeft de Zuid-Afrikaanse regering opdracht gegeven, dat alle deviezenbepalingen komen te ver vallen. De Nederlands Hervormde Ge meente te Kaapstad heeft onmiddellijk een eerste bijdrage van vijf duizend gulden ge schonken. De grootste hulpverleningsco- mité's voor Nederland zijn in Kaapstad en Pretoria met man en macht aan het werk om gelden in te zamelen. De Zuid-Afri kaanse regering zal 50.000 pond sterling (ruim 500.000 gulden) storten voor de slacht offers in Nederland en Engeland. Premier René Mayer heeft via de radio het Franse volk opgewekt, met gulle hand te geven voor de hulpverlening. Per auto, vliegtuig en treilcr worden goede gaven naar Nederland gezonden. De Franse lucht vaartmaatschappij Air France helpt de K.L.M. gratis met het vervoer van de in Frankrjjk bijeengebrachte voor Nederland bestemde goederen. Alleen al in Parijs ligt 25 ton. De waarnemend grootmeester van de souvereine orde van Malta te Rome stelde 5000 dollar beschikbaar. Uit Parma (Italië) is een colonne vrachtauto's met keuken en 160 bedden naar Nederland vertrokken. Het Zwitserse kettingfonds bereikte Don derdagavond anderhalf millioen Zwitserse francs. Het fonds wordt gevormd door tele foonabonnee, die, een speciaal nummer draaien en vragen, hun bijdrage op hun maandelijkse telefqpnrekening te plaatsen. De Zwitserse regering heeft 100.000 francs geschonken en vandaag zijn 8 wagens van het Zwitserse Rode Kruis met dekens en medicamenten aangekomen. Over een week uitmaling van Alblasserwaartl In de Ringdijk van de Alblasserwaard zijn vele galen. Dat bij Sliedrecht Ss gedicht. Het gat bij Papendrccht zal waarschijnlijk deze week worden gesloten. Men kan dan onmiddellijk met de uitmaling beginnen. Dit is van zeer groot belang voor de Al blasserwaard en ook voor de spoorlijn Rot terdam—Dordrecht—Gorinchem. Deze laatste zal dan het thans zware tra ject RotterdamGoudaUtrecht kunnen ontlasten, zolang de verbinding Rotterdam- Moerdijk- nog onbruikbaar is, aldus heeft ir Maris meegedeeld. Op het kantoor van de K.L.M. te Parijs stromen de giften van de goedgeefse Fransen binnen. In verband met opblazen van de bunkers In overleg met de gemeenten 's Graven- hage, Monster, 's Gravenzande en Rotter dam hebben dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap Delfland be sloten de duinen en hei strand van Scheve ningen tot Hoek van Holland voor het pu bliek af te sluiten in verband met het uil- voeren van dringende herstelwerkzaam heden. Voorts is in overleg met de betrokken mi nisteries besloten tot onmiddellijke oprui ming van de bunkers in het kustgebied van het hoogheemraadschap. Hierbij is het corps der genie ingeschakeld, versterkt met ge nietroepen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds Don derdagmiddag een aanvang gemaakt. Het college van dijkgraaf en hoogheem raden, dat gisteren de hele dag in vergade ring bijeen is geweest, heeft voorts besloten, dat het herstel van de zeewering met de meeste spoed ter hand moet worden geno men. Er is een rapport samengesteld, waar uit blijkt, dat de werkzaamheden een groot bedrag zullen vorderen. Alleen reeds vooi het opruimen van de bunkers heeft de re gering een crediet van een millioen gulden beschikbaar gesteld. Met de eerste herstelwerkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt in Schevenin gen, waar de strandhoofden grote schade hebben opgelopen. Voor het herstel van deze standhoofden zal vermoedelijk ge bruik kunnen worden gemaakt van de stukken beton, welkè bij het opblazen van de bunkers vrijkomen. Naar men ons ten slotte mededeelde heeft Delfland ongeveer 20 tot 30 meter duin verspeeld. Het boek over de ramp Vijftigduizend exemplaren zal de eerste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate van het Nationaal Rampenfonds binnenkort verschijnt. Het boek zal 96 pagina's met weinig tekst, en ca 100 foto's bevatten. De bandomslag zal bestaan uit een grote foto. Deze omslag zal worden ge- plasticeerd door een fabriek te Rotterdam, die nu nog onder water staat. Voorts zal een in zeskleurendruk uitgevoerde kaart in het boek worden opgenomen, waarop alle offi ciële gegevens over de ramp worden weer gegeven. Reeds zijn uit het buitenland'aan vragen ontvangen. Herstel waterkering Schouwen Duiveland Zal vele maanden vergen Het herstel van de waterkering van Schouwen Duiveland wordt het moeilijkste van tie problemen geacht, welke er thans door de overstroming in Zeeland geschapen zijn. Misschien wel het moeilijkste van alle problemen bij het dichten van de dijkbreu ken en het gehele herstel van de waterke ring. zo deelde ir Maris, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is hersteld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris zei. dat we gelukkig zullen zijn. als zulks voor het volgend winterseizoen het geval zal zijn. Gisteren zijn nog verkenningen boven Schouwen Duiveland uitgevoerd. Men lean daarvan op het ogenblik nog geen details geven. Kleinere gaten zijn reeds onder han den genomen. Er zijn echter vele zeer grote en moeilijke gaten, voor het dichten waar van de aannemers zullen worden ingescha keld. De Zonnemaire-polder is vandaag eveneens ingelopen, zodat gezegd kan wor den. dat negen tiende deel van dit eiland onder water staat. Het zal niet mogelijk zijn het werk io ge deelten uit te voeren. De waterkering van Schouwen Duiveland moet in één keer wor den hersteld. Eerst daarna kan men de be volking laten terugkomen. Drie ton schade in Zandvoort De stormschade aan gemeentelijke eigen dommen te Zandvoort wordt nader ge raamd op 150.000. die aan particuliere eigendommen op bijna 130.000 In een raadsvergadering werd voorlopig een be drag van 65.000 gevoteerd voor de uit voering van de meest urgente herstelwerk zaamheden. Geen evacuatie van het eiland Tholen Daar de communicatiemiddelen nog steeds gebrekkig zjjn is het onmogelijk over iedere stad en ieder dorpje in het door water en Amerikaans hulpcentrum in Chasseekaserne te Breda J)E CHASSEEKAZERNE is thans het Amerikaanse centrum bij het overstroomde rampgebied. Niet minder dan 1400 van de 1800 Ame rikanen, die onder bevel van Colonel Ellery W. Niles bezig zijn met eva cuatie- en constructiewerkzaamheden, hebben hier hun pied a terre. Het plein tussen de gebouwen, bij de Van Weerden Poelmancantine en het excercitieterrein staan vol voertuigen, waaronder verscheidene van reus achtige afmetingen. Gistermiddag hebben wij er een kijkje genomen; gastvrij ontving men ons op het hoofdkwartier, en bereidwillig gaf men een inzicht in de gigantische bijdrage, welke deze vrienden van overzee leveren aan de hulpverlening Zij van hun kant hadden alle lof voor het werk van de Nederlandse ver bindingsofficieren, aan wie de soepele en snelle werkwijze mede is te danken. In afwachting van generaal Ridgway Er heerste op het hoofdkwartier in de oude Chasscekazerne een wat gespannen sfeer; men verwachtte namelijk, dat generaal Ridgway op zijn tocht naar ons geteisterde land ook deze basis van hulpverlening zou bezoeken. Later werd echter bekend, dat de generaal uit Den Haag direct naar Phrys zou vliegen. Maar ondanks die spanning kregen wij bij de zeer grote kaart van West- Brabant en de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, waarop de noodgebieden waren aangetekend en bij de twee naast elkaar ge zette schoolborden, waarop overzichtelijk was geweld, waarheen de voornaamste voer tuigen met manschappen waren gedirigeerd, een heldere uiteenzetting van de arbeid, die hier centraal geregeld werd. Vcel reddingsmateriaal De gebieden, die nu de meeste aan dacht vragen, zo vertelden capt. James R. Earl jr. uit Idabel (Oklahoma) en lui tenant Robert Wilson uit Little Rock (Arkansas), zijn hel centrum van Schou wen en het Zuidelijke deel van Over- Vntt de nieuwe Chasseekazerne uit heeft men een overzicht over een deel van de Amerikaanse voertuigen en tenten, welke op het voorplein zijn opgesteld. Dit is de basis van de strijd van de Amerikanen legen het natuurgeweld. flakkee. Zij deelden voorts mee, dat het hulpverleningsbataljon was samengesteld uit 17 in Duitsland verspreide eenheden en dat het beschikte over niet minder dan 64 ducks", amphibie-voertuigen. die uitstekende diensten bewijzen bij het reddingswerk. Van die ducks waren er. naar op het bord stond. 14 naar „Zirek- zee". 8 naar Zijpe en een gelijk aantal naar Bruinisse, vier naar Nieuwe Tonge en twee naar Stavenisse; 28 werden er in Steenbergen in reserve gehouden. Boven dien bleek het bataljon te beschikken over negen tank-boats en 125 vijftons kipwagens, die goede diensten bewijzen bij het dichten van gaten in de dijken. Geen grenzen De evacuatie, zo vernamen wij voorts, is nu voor het grootste deel voorbij. Het con structiewerk is het voornaamste wat de Amerikanen nu doen. Van Nederlandse zijde werd later nog aan deze inlichtingen toegevoegd, dat de opzet van de Amerikaanse actie inderdaad bui tengewoon is te noemen. Voor deze mannen bestaan practisch geen grenzen, noch wat materiaal, noch wat afstanden betreft. Heeft men „rock" (rotsblokken) nodig, dan telelo- neert men even naar Duitsland en er ver- schijnen een paar vliegtuigen, die het be stelde keurig op tijd afleveren, la er in een dijk een heel groot gat de Amerikanen weten er raad op: zij bouwen van de ene rand van het gat naar de andere een bailey brug, stapelen daarop hoog de zandzakken en laten aan de uiteinden van de brug ten slotte ontploffingen ontstaan, waarbij het geheel in de diepte verdwijnt Alerlei opbouwwerk Honderd Amerikanen waren gistermiddag in de weer aan de weg Bergen op Zoom Vlissingen. die vrij goed intact is. doch bij Rilland Bath over een afstand van een kilo meter 40 centimeter onder water staat. Vijf tig anderen hielden zich bezig met het op blazen van veertig Duitse bunkers, die het water de gelegenheid gaven, de duinen bij Monster te ondergraven. Voorts waren er verscheidene purification- teams aan de arbeid gegaan, groepen met 'aterzuiveringsinstallaties. Tien van die in stallaties waren in Dordrecht gestation- neerd, twee in Zuidland. drie in Middelburg en een op Rozenburg. Twee waren, in af wachting van nadere aanvragen, in Steen bergen neergezet. Tenslotte werd ook gewag gemaakt van de 25 helicopters, die in het hulpverleningswerk i'n belangrijke rol spelen. Ze zijn samen gebracht op Woensdrecht. Acht zijn er van Britse nationaliteit, drie van Belgische en de rest is Amerikaans. Op de vraag, of de Amerikanen zich niet tot de eerste-hulp- verlening zullen beperken, maar ook bij het verdere herstel betrokken zullen worden, kon men geen antwoord geven. Daarover beslissen anderen en in dit opzicht is af wachten geboden. Dankbare blikken Voordat we huiswaarts gingen langs het grote parkeerplein, waar de aangename geur hing van PX-stores, rijdende winkels, waar allerlei warme eetwaren voor de soldaten te koop zijn, informeerden we nog naar de organisatie van de werkzaamheden, waarbij het ons interesseerde, hoeveel uur men ach tereen in dienst is. Officieel twaalf uur per etmaal, luidde het antwoord, maar het ge beurt ook dat we 33 uur achtereen geen oog dicht doen. zoals tijdens de reis hier heen. Maar dat nemen we op als vanzelf sprekend Als vanzelfsprekend. Zo lopen de mi litairen (wier bataljon in elk opzicht self-supporting is) als ze niet in het noodgebied zijn. ook door de Bredase straten, in hun keurige battledress soms wat onverschillig lijkend maar vol vuur, wanneer het er op aankomt, zij aan zij met de Nederlanders het natte element te bestrijden op de vele plaatsen, waar dat nodig is. Blanken en kleurlingen on der hen strijden en wandelen zij aan zij, net als we zijn zij één in de actie tegen de grote vijand. Het is geen wonder, dat deze mannen zeer vriendschappelijk wor den bejegend; het moet hun te moede zijn. als keken de Nederlanders altijd dankbaar rond. Dat is evenwel niét het geval. Maar voor deze helpers past ons niets dan er kentelijkheid. die enige ontspanning brengt op de zorglijke gezichten, welke een van de kenmerken vormen van deze rampspoedige periode. Nota aan de Tweede Kamer over de watersnood De minister-president heeft aan de voor zitter der Tweede Kamer meegedeeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag. 9 Fe bruari a.s.. aan de leden worden toegezon den. Nu de in de vergadering van Dinsdag, 3 Februari j.l., toegezegde nadere medede lingen op deze wijze aan de Kamer zullen worden gedaan, zal de voorzitter in de vergadering van Dinsdag 10 Februari a.s., voorstellen deze nota onmiddellijk na de bij de aanvang dier vergadering olaats hebende verkiezing aan de orde te stellen. >n te ver- iikten ons welke wü storm getroffen gebied inlichtingen t krijgen. Uit enkele plaatsen bereikten echter berichten over de toestand, welke w\j y hier laten volgen. De toestand in Ouddorp is goed, die fte Goedereede slecht, doch niet wanhopig. De inspecteur voor de Volksgezondheid is spe ciaal belast met het overbrengen van driirk- water naar Middelharnis en Hellevoetsluis, waar het zeer dringend nodig is. In Melis sant zijn geen doden te betreuren. De bur gemeester van Dirksland, Melissant en Her- kingen heeft meegedeeld, dat bij de huidige weersomstandigheden geen direct gevaar bestaat voor verdere dijkdoorbraken. Bij gunstig weer zal de polder Dirksland be houden blijven. Nieuwe Tonge meldde, dat het de situatie beheerste, maar de militaire autoriteiten gaven bevel tot de onmiddel lijke ontruiming van Nieuwe en Oude Tonge. Uit Voorne-Putten wordt gemeld, dat een dreigende dijkbreuk bij Heenvliet kon wor den voorkomen. De dijk langs het Voornse Kanaal heeft, versterkt met tienduizenden zandzakken, de storm doorstaan. De burge meester van Hellevoetsluis, jhr T. A. J. van Eysinga, deelde mee. dat het water zeer verrassend zijn gemeente was binnengeko men, maar dat men er met betrekkelijk wei nig schade is afgekomen. Een zuiveringsin stallatie van het Britse bezettingsleger Uit Duitsland zal voor zuiver drinkwater zor gen. Met leedwezen moest de burgemeester meedelen, dat vijf personen zijn omgeko men. Zuid-Beveland slaat voor een achtste on der water. Nadat bg Krabbendyke de toe stand kritiek was geworden, zijn alle vrou wen, kinderen en ouden van dagen geëva cueerd. Z(j konden tot Rilland Bath ge bracht worden en vandaar per amphibie- auto naar Bergen op Zoom en Ossendrecht. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de bedreigde dykstukken van de polders. Het gevaar voor de Borselepoldcr op Zuid- Beveland is voorlopig afgewend. Er zgn geen slachtoffers in Borsele. Van Tholen vernemen wij, dat het eiland met uitzondering van Stavenisse niet geëvacueerd is. Sint Annaland heeft geen doden te betreuren. Op Walcheren werden opmerkelijk weinig beschadigingen vastgesteld. Het werk aan de Nieuwe Neuzenpolder op Zeeuws-Vlaan- deren wordt door aannemers uitgevoerd. In Noord-Beveland schijnt de situatie niet zo somber te zijn als men aanvankelijk mee deelde. Snel werk van de Wereldomroep Omroepstalions in een groot aantal lan den geven radioreportages van dc waters nood in Nederland. Radioverslaggevers van •allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken gebruik van de facili teiten van verscheidene radioinstanties. Andere landen hebben een beroep gedaan op de Wereldomroep, waarmee zij in con nectie staan als afnemers van zogenaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Verenigde Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P.T.T. Voor Canada wordt elke middag een pro gramma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en vandaar draadloos over de oceaan gebracht. Vandaag sprak de Canadese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone. Hij gaf zijn in drukken weer van de gisteren gehouden tocht van het corps diplomatique boven het getroffen gebied. Voor de Spaanse radio verzorgde de We reldomroep vanmiddag een programma, waarin de ambassadeur van Spanje en de diplomatieke vertegenwoordigers van enke le Zutdamerikaanse staten hun indrukken gaven. Dit programma ging over de lijn naar Madrid. Andere programma's gingen over de lijn naar omroeporganisaties in Pa rijs, Brussel, Luxemburg en Oslo. Reportages op platen zijn op aanvraag verzonden naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Nederlandse Antillen en Suriname. Onder de talloze geschenkendie dagelijks door het buitenland worden aangeboden. bevindt zich ook deze ambulance-wagen van een Duitse autofabriek, die minister president ,dr Drees in ontvangst nam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7