DAGBOEK Vergeefse tocht van Franse soldaten naar Flakkee Burgemeester uit zijn waardering voor hulp aan evacues B en Wgemachtigd de uitgaven te doen, die nodig zijn Mededeling Rotterdamse reacties op rampspoed Vele vrijwilligers gaan terug, omdat er nu te veel zijn van san (Roiis/idanwwi Oslo wilde helpen Rijnvaart Vrijdag 6 Februari 1953 5 In de raadsvergadering; van gistermiddag heeft de burgemeester een rede uitgesproken die geheel was gewijd aan de overstromingsramp en de hon derden slachtoffers. „Elke dag," zei de heer Van Walsum, „stygt nog het aantal van hen, omtrent wie zekerheid werd verkregen, dat hun levens draad is afgesneden. Onze deernis gaat allereerst uit naar deze slachtoffers en hun nabestaanden. Ik moge U verzoeken U van Uw zetels te verheffen en de overledenen in enkele ogenblikken van stilte te gedenken." Ons medeleven, zo vervolgde spr., i goederen naar Rotterdam, die hier gaat ook uit naar degenen die de ramp hebben overleefd en die dik wijls dagen lang te midden van on afzienbare watervlakten op dijken, op daken, of op zolders en zelfs in bcmen in onzekerheid hebben ver keerd over hun lot, terwijl er naar alle waarschijnlijkheid op ditzelfde ogenblik nog zijn wier redding niet verzekerd is. Wie de stroom van ge- evacueerden in het Ahoy-gebouw heeft gezien of slachtoffers in zijn huis heeft opgenomen, kan er zich een voorstelling van maken wat deze mensen hebben doorgemaakt Wij hebben thans weer ervaren welk een centrale plaats Rotterdam inneemt voor het grote gebied ten zuiden van de Maas en wij voelen ons nog eens te meer verbonden met de bevolking van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden. Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat de gevolgen van de ramp, in vergelijking met wat elders is ge beurd, voor onze gemeente minder ernstig zijn geweest dan zich aan vankelijk liet aanzien. Wij hebben een dode te betreuren. De omvang van de overstroming viel tenslotte nog mee, al is er veel schade en overlast veroorzaakt. Met bijzonder grote erkentelijk heid maakte spr. gewag van de voortreffelijke wijze waarop de ver schillende gemeentelijke diensten hebben gefunctionneerd. Betrekkelijk spoedig na de ramp werkte, ondanks de Zondag het ge meentelijke apparaat in al de on derdelen, die daarvoor in aanmer king kwamen op volle toeren en daarbij werden blijken van toewij ding en doorzetingsvermogen gege ven. die bewondering afdwongen. De burgemeester toonde zich ook getroffen door de bereidheid tot vrijwillige medewerking van de zijde van de burgerij en ook van buiten de stad op zo grote schaal betoond. Het is zo begrijpelijk dat ieder in zulke omstandigheden wat doen wil en spr. kan er volledig inkomen, dat het dan een gevoel van teleurstelling wekt, wanneer van de aangeboden diensten geen gebruik kan worden gemaakt. Hij hoopt, dat men er achteraf toch be grip voor zal kunnen hebben, dat het een eis van doelmatigheid is, dat niet meer mensen worden ingezet dan er nodig zijn en dat voor een bepaalde taak het beste de mensen kunnen worden gebruikt, die er mee vertrouwd zijn. Gemeentebestuur en Waterschappen Natuurlijk zullen er wel fouten zijn gemaakt. Hoe zou dat ook an ders kunnen bij een organisatie, die voor een groot deel al improvise rend moest worden opgebouwd. Het heeft echter geen zin daar thans op in te gaan. Wij kunnen achteraf wel zien welke lessen uit de ge beurtenissen van de laatste dagen te trekken zijn. Het college zal daaraan stellig zijn aandacht schenken en daarbij zal met name ook aan de orde komen de ver houding van het gemeentebestuur tot de waterschappen, die binnen het gebied van de gemeente werk zaam zijn toen het gevaar voor Rotterdam zelf geweken was. kwam een andere taak de aandacht vra gen. Rotterdam werd hulpverle ningscentrum voor de omgeving. Wij moesten de geëvacueerden uit de getroffen gebieden opvangen en zoveel mogelijk hier onderbrengen, terwijl wij ons moesten voorberei den op het afvoeren naar elders van geëvacueerden die hier niet kunnen blijven. Verder stroomden van alle kanten moesten worden opgeslagen, gesor teerd en gedistribueerd, waarvoor, naast het Ahoy'-gebouw de Rivièra- hal en het Groothandelsgebouw en nog enkele andere gebouwen wer den ingeschakeld. Deze goederen worden deels gebruikt ten behoeve van geëvacueerden, die hier blijven en eventueel verder gaan en deels naar de noodgebieden afgevoerd. De grootst mogelijke waardering werd uitgesproken voor wat ten behoeve van de geëvacueerden wordt gedaan. Hierbij worden niet alleen de dienst voor Sociale Zaken en de Gemeentelijke Geneeskundi ge- en Gezondheids Dienst en de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie betrokken, maar ook het Rode Kruis, de UVV en de talrijke andere vrijwilligers die hun medewerking verlenen, terwijl niet met genoeg lof kan worden gesproken over de wijze waarop de geëvacueerden, o.a, met medewer king van de kerken door de burge rij werden opgenomen. Het spreekt wel vanzelf, dat er soms wel eens kortsluitingen en wrijvingen zijn, maar er wordt naar gestreefd de werkzaamheden zoveel mogelijk te coördineren en er is grond voor de verwachting dat men de organisatie met de dag vaster in de hand krijgt. Collecte een groot succes Tenslotte zo besloot de heer Van Walsum, mag ik ook nog met dank baarheid vermelden dat de collecte die voor de slachtoffers van de ramp werd gehouden een ongeken de medewerking vond en met een opbrengst van zeker meer dan 200.000 een groot suces werd, Het ligt tn de bedoeling van het college nog een bedrag van 41.294.01 ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood aan te wenden. Het comité tot leniging van de door de overstroming van 1916 geleden schade heeft na beëindiging van haar taak het overschot van de verkregen geld middelen ten bedrage van 13.683.11 ter beschikking van de gemeente gesteld, opdat in de loop der tijden aan die gelden en de daarvan te kweken rente een zoveel mogelijk gelijksoortige bestemming zal kun nen worden gegeven. Door bijschrijving van de rente is dit bedrag opgelopen tot ruim 41.000Indien er ooit een pas sende bestemming voor dit fonds is geweest, dan is het thans en ik vertrouw dan ook dat deze beste ding de instemming van uw raad zal hebben. Ik heb U hiermee in grote trek ken geschetst wat er in de afgelo pen dagen is gedaan en ook in de naaste toekomst zal er nog veel te doen zijn. Aan de agenda van van middag is toegevoegd een voorste! het college te machtigen de uitga ven te doen die nodig zijn. Ik twij fel er niet aan of de raad zal die machtiging willen verlenen. Natuur lijk zal bij het gebruik van die machtiging rekening worden ge houden met de regelingen die van rijkswege worden getroffen. Laten wij hopen dat de toestand zich zo mag ontwikkelen dat de ge troffenen spoedig naar hun streek kunnen terugkeren. Maar moge het in elk geval zo zijn dat ons straks de herinnering blijft aan een perio de. waarin naast veel lijden en leed, ook saamhorigheidsbesef en ge meenschapszin zich in ruime mate openbaarden. Laaghartige moord op oude tuinder te Naarden Levenslang geëist tegen beide daders AMSTERDAM. Tegen de 39- jarige los werkman G. L. uit La ren en de 27-jarige grondwerker T, J. W. V. uit Hilversum heeft de Officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr G. R. Nube. Donderdag levenslang ge vangenisstraf geëist wegens moord op de 72-iarige tuinder M. Ver heul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Augustus j.l. deze oude man met. een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te hebben be roofd. Zij lieten hem zieltogend achter en verdwenen met een por tefeuille met 700.Vóór hij de laatste adem uitblies, heeft het slachtoffer nog aan een buurman kunnen mededelen, wie zijn aan vallers waren. L. had vroeger bij Verheul gewerkt. Uitspraak 19 Februari. Gaarne bezorgen wij bij onze abonné's uit het ge troffen gebied die moesten evacueren ons blad. Wij verzoeken ons de naam, het adres waar men thans verblijf houdt, zomede het oude adres op te geven. Dit kan ook telefonisch on der no. 25430 (7 lijnen). Voor prompte toezending van de krant zal worden 'ge zorgd. DE DIRECTIE. Het personeel van de N.V. Ne- tam heeft 4625 bijeengebracht. De directie voegde hier eenzelfde be drag aan toe, terwijl de personeels vereniging het totaal verhoogde met 3000. In totaal kon daardoor 12.250 worden overgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Het hoofd van de Koningin Wilhelminaschool te Overschie nam het initiatief zijn leerlingen thuis een gave te doen vragen voor het Nationaal Rampenfonds. Deze actie bracht 335 op Op de Coóp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken is gisteren door personeel, expediteurs, gros- Nutsspaarbank MiddelharnisSom- melsdijk geadopteerd teneinde deze instellingen te helpen de gevolgen van de watersnood zo spoedig moge lijk te boven te komen. Opstandigen in Kenia stichten bosbrand NAIROBI. Opstandigen heb ben Donderdag in Kenia een bos brand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 hectaren waardevolle cederbossen drag van 3950 bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. De leerlingen van de Academie voor Beeldende Kunst zullen de op brengst van de bazar, die Zaterdag avond gehouden wordt, en die aan vankelijk bedoeld was voor een bui tenlandse studiereis, nu ten goede doen komen van het Nationaal Ram penfonds. De opbrengst van de uitvoering van het stuk „De Rozenkrans" he denavond in de Schouwburg door de R.T.V. „Corinthians" zal geheel ten goede komen van het Nationaal Rampenfonds. De R'damsche Schoolvereen. Bond zal 7 Februari in Palace ten bate van het Nationaal Rampen fonds een opvoering geven van het stuk ..De Familie Kegge". Kaarten verkrijgbaar bij Voormolen, Schans- weg 71, Overschie; I. van Herk, Wa- lenburgerweg 13. Rotterdam; A. Harsma, Karei de Stoutestraat 1. Rotterdam; v. Lieftinck, Essenlaan 22. Rotterdam. Het programma van het con cert dat het Rotterdamsch Philh. Orkest 8 Februari in het Colos- seumtheater geeft is in verband met 't karakter van die dag, ge wijzigd. Voorts zal het R-Ph O. op 13 Februari in de Rivièrahal een concert geven ten bate van het Na tionaal Rampenfonds Medewerking verleent de violist Ida Haendel. Het concert op 6 Februari in de Schouwburg zal normaal doorgang vinden De vereniging „Humanitas", ge- estigd Oranjeboomstraat 1, ver dringend om opgave van adressen voor het te dezer stede onderbrengen van evacué's. Het bu reau is geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 11 uur en tele fonisch bereikbaar onder no. 74587. De Techn. Ontwikkelings Club voor Herenkappers heeft ten behoe ve van de in de Ahoy'hal verblij vende geëvacueerder een salon in- gericht, waar men zich kan laten LONDEN De Britse autori- I scheLenu .en/ot, kmPP^n- Overdag teite. hebben aan de Nederlandse ï™ï"™',k,?p- exnert' advies Bevraagd nvor de pevs verricht, s Avonds door leden expei t aavies geviaagd over de van de vereniging. De service is Z j" voor getroffenen gratis. I De Spaarbank te Rotterdam heeft de Nutsspaarbank te Tholen en de Dijk bij Ouderkerk voorlopig hersteld (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Het wiel. dat na de overstroming achter de IJsseldyk in Ouderkerk aan de IJssel ont stond. heeft een diepte van 7ia m. Men is bezig dit wiel te dempen met zand en klei. Het zand wordt op de dijk gestort ~n door een bulldozer weggeschoven. De dyk zelf is provi sorisch hersteld: het dykgat is tot de oude hoogte 4 meter NAP gevuld met zakken zand, graan, veevoeder en beton. Verkeer is ech ter nog niet mogelijk. Dit wordt via de polder geleid. De polder, de Kromme, begint weer droog te vallen, nu drie ge malen aan het pompen zijn. Het Ouderkerkse gemaal, 100 m naast het dijkgat, zou gisteren weer be ginnen. als daar de schade is her steld. Dinsdagavond begon 't dijkgat weer te lekken, echter niet onrust barend Zar.d en graan zijn 'mmers geen waterkerende materialen. Ouderkerk heeft ook weer elec- triciteit, behalve het aan de over zijde van het dijkgat gelegen deel. De drinkwaterleiding werkt echter nog niet. Het Gereformeerde kerkje naast het dijkgat zal hoogstwaar schijnlijk worden gesloopt. Aan de overzijde van de IJssel, even voorbij Capelle aan de IJssel, is de dijk, die een stuk opgespoten land van de rivier scheidt, over een breedte van ongeveer 30 meter ge broken. Daar wordt momenteel nog niets aan gedaan, aangezien de ach terliggende dijken voldoende waar borg bieden. Britten vragen advies aan Nederlandse experts over ontzilting van Oostkust meest doeltreffende wijze ontzilting van het overstroomde gebied in Engeland. siers, kleinhandelaren enz. een be- I heeft vernield en die men nog niet meester is. Honderden boswachters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het. graven van een grote greppel. De brand ont wikkelde zich in het gebied, dat. enige weken geleden het centrum van massale verdrijving van stam leden der Kikoejoes was. Verken ningsvliegtuigen hadden kort na de ontdekking van de brand ze ven mannen waargenomen bij de vuurhaard. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2117. De kapitein ver telt Bill, dat zij zich vol gens een gegist bestek op ongeveer 250 mijl van de Zuid-Amerikaanse kust bevinden. „Ben jij in staat de kleine sloep te strijken?" vraagt bij Ja, Bill voelt zich nu krachtig genoeg Wil de kapitein het schip ver laten? Nee, de kapitein schudt het hoofd. Hij voelt zich ziek en vreest dat hij het niet lang meer zal maken „Ga jij in de sloep," zegt hij te gen Bill, „en probeer het vasteland te bereiken Het weer is goed. En bereik je de wal. wil je dan de reders verslag uitbrengen van deze onge- luksreis?" Bil] begrijpt wel, dat het niet zo een voudig zal zijn om in een kleine sloep 250 mijl te roeien, maar anderzijds wil hij toch graag dit kapitein, laadt proviand e dodenschip verlaten En misschien wordt hij kiest zee. Wat zal er r onderweg opgepikt. HU neemt afscheid van de (Van een onzer verslaggevers) A/b „VONDELINGENPLAAT", Woensdag. Omstreeks 3 uur vanmiddag meerde de veerboot, die de verbinding onder houdt tussen Noord-Brabant en Goeree en Overflakkee aan de steiger van Dintel-Sas. Franse soldaten van het derde ba taljon genietroepen stonden, met de stormhelm op het hoofd en zwemvesten aan, mannetje naast mannetje op het dek om aan land te gaan. Ze hadden enkele tientallen kleine landings- boten bij zich, die eveneens op het dek van de veerboot stonden opgeladen. Geredden hadden zij niet bij zich. Hun tocht naar het verdronken land van Flakkee was vergeefs geweest. Met gezichten, grauw van moeheid, stonden zij daar aan het dek. Toen klonken korte bevelen. Groep na groep trad aan, nam een van de landingsboten en bracht deze aan land. Korporaal Prud'homme vertelde ons. dat zij Maandagavond uit Mézië- res Charleville waren vertrokken. Dinsdagavond kwamen zy in Neder land aan; het bataljon werd in de buurt van Roosendaal gelegerd. De gehele morgen hadden zij de ooste lijke polders van Flakkee afgezocht met hun boten. Er waren niet veel mensen meer en die er waren, lieten zich niet overtuigen met de Fransen mee te gaan. Nu gingen ze maar er gens in Brabant of Zeeland aan de dijken werken. „We hebben in geen drie nachten geslapen," vertelde korporaal Prud' homme. „Het spijt ons zeer. dat wij niet hebben kunnen helpen. De men sen hier hebben ons bijzonder harte lijk ontvangen en zorgen goed voor ons. Hopelijk zal men ons elders be ter kunnen gebruiken." HU tikte beleefd aan zijn helm en ging verder met zijn werk. We keken elkaar eens aan. Was er weer iets mis met de organisatie? Een nadere ver klaring hoorden wij van eén aantal evacue's, die wij een half uur tevo ren in de Galathese haven, dicht bij Ooltgensplaat, aan boord hadden ge nomen. Eigenlijk geheel toevallig waren we daar verzeild geraakt. Het had in onze bedoeling gelegen naar het eiland Tholen te varen om ons daar op de hoogte te stellen van de toestand. We kregen echter vertra ging en besloten toen op Ooltgens plaat: aan te houden en daar te pro beren de vluchtelingen te helpen. In de Galathese haven had de storm vloed de landingssteiger ontwricht; deze lag voor een deel ln het water, maar door middel van planken kon den wij een verbinding met de wal tot stand brengen. Op de dijk stond een groepje vluchtelingen op een boot te wachten. Verderop langs de dijk naderden er meer, voor het me rendeel oude mensen, vrouwen en kinderen. Een deel wilde naar Din- teloord, een ander deel naar Rotter dam. Een kleine honderd mensen vond een plaatsje op de ..Vondelin genplaat". Ze waren afkomstig uit Den Bommel en Achthuizen. Angst voor verdrinkings dood „Er zijn daar niet veel mensen meer," vertelden zij, „de meesten zijn reeds geëvacueerd en alleen de mannen blijven achter om aan de dijken te werken. Wij kunnen ons wel voorstellen, waarom men niet met de Fransen mee wilde gaan. De meeste vluchtelingen willen alleen terug over Middelharnis. Die weg vinden ze veiliger. In de polders bo ven Oude Tonge bevinden zich veel draaikolken. De angst voor de ver drinkingsdood is te groot." En toen kwamen de verhalen los. Deze mensen uit den Bommel en Achthuizen, zy komen er rond voor uit, hebben veel minder meegemaakt dan de bewoners in de meeste an dere dorpen van het eiland. Zij wa ren ook in het geheel niet apathisch, eerder rustig en niet zo dodelijk ver moeid. Wat zij wèl hebben beleefd, is overigens nog erg genoeg. Vloedgolf van vier meter Daar was een man, die drie dagen aan het reddingswerk in Nieuwe Tonge had deelgenomen en toen pas aan zijn vrouw en kinderen kon den ken. die hij naar Den Bommel had gebracht. Hij vond ze terug, gezond. In die rampnacht had hij met zijn auto, die zestig kilometer reed, men sen in veiligheid gebracht. Achter hem aan donderden een vloedgolf van vier meter hoog. Toen het. water hem inhaalde, was de golf tot zijn geluk door de spreiding geslonken en kwam hij er door. Vele mensen dachten, dat er mist kwam opzetten! In Oude Tonge en Nieuwe Tonge zat men te springen om rubberboten De vliegtuigen gooiden ze neer bij Middelharnis Hulp te laat „De bedoeling is goed." zei iemand, „maar wat kunnen die vliegtuigen eigenlijk voor ons doen? We hebben boten met weinig diepgang nodig of vletten om de mensen uit de polder te halen. Die hadden we Maandag al moeten hebben. Nu komt de hulp veelal te laat." En de dijken? Behalve de grote doorbraken zitten er honderden zwakke plekken in. Praktische boe ren zijn er voor de doorbraken te verdiepen, omdat dan het water uit de polders kan stromen. Het enige risico is, dat diezelfde polders bij hoog water weer vol zullen lopen. Dit risico willen ze nemen. Het wa ter, zo menen zij, moet zo snel mo gelijk worden geloosd. Eerst dan kan het opruimingswerk krachtdadig worden aangephkt. De polders liggen vol daden en cadavers. Die vormen een ernstig gevaar voor de achterge blevenen. ook al zullen zy tegen ty phus worden ingeënt Rijkswaterstaat schijnt echter niets voor deze dras tische maatregel te voelen. Wie heeft gelijk? Men weet het niet. Overcompleet Twee jonge mannen, een student en een typograaf uit Amsterdam, scheepten zich in Dintel-Sas op de „Vondelingenplaat" in. Ze keerden maar weer terug naar huis, omdat niemand van hun diensten gebruik kon maken. De een had bij Zeven- bergsehoek 60.000 jutezakken gelost en was via het overvolle Breda en Zevenbergen in Dintel-Sas terecht gekomen. De ander had zich by het Rode Kruis gemeld en had geholpen waar hij kon in de Noordwesthoek van Brabant. Ze waren vol lof over de hulp. die de militairen boden, maar er was een overcompleet aan personeel en daarom gingen ze maar terugTwee vrijwilligers uit Rot terdam ondergingen hetzelfde lot. Ze werden van het kastje naar de muur gestuurd. Wij brachten een kort bezoek aan Willemsstad. dat volkomen geïso leerd in het overstroomde land ligt. Burgemeester Van der Hooft vertel de. dat hij die Zaterdagavond een raar gevoel in zijn maagstreek had gehad en daarom reeds voor midder nacht de mensen uit de omliggende polders had laten waarschuwen. Mis schien was daaraan het geringe aan tal slachtoffers te danken. Naast het café, tegenover het raadhuis, was een flink gat geslagen. Een huis. dat de volle kracht van het water te verdu ren had gekregen, staat op instorten. Het Belgische soldatenkerkhof is vol ledig verwoest. Dankbetuigingen van Koningin aan staatshoofden SOESTDIJK. Aan de Staats hoofden. die van hun deelneming hebben doen blijken met de ramp, die Nederland heeft getroffen, heeft de Koningin Donderdag dankbetui gingen doen toekomen. Aan ko ningin Elisabeth van Engeland tele grafeerde zij; ..Hét Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd, dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik, dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstro mingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht." En aan president Eisenhower: „Ik dank U en Uw landgenoten voor Uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltreffende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden vergeten." Dr Drees brengt dank aan Britse volk over DEN HAAG. De minister-pre sident. dr. W. Drees. heeft de En gelse premier Winston Churchill na mens de regering en de bevolking van Nederland zijn grote dankbaar heid en waardering overgebracht voor de buitengewone wijze, waar op Engeland „edelmoedig en doel treffend" heeft geassisteerd bij de grote ramp, die ons land heeft ge troffen. Dr. Drees heeft tevens zijn deelneming betuigd met de jlacht- offers van de ramp in Engeland. „Het Nederlandse volk heeft alle redenen om diep dankbaar te zijn jegens het dappere Britse volk, dat hulp heeft aangeboden ondanks het feit, dat het eigen land op gelijke wijze heeft geleden van deze vrese lijke catastrofe." aldus dr. Drees. Generaal Ridgway in Nederland DEN HAAG. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de Nato- strijdkrachten, is Donderdag voor een kort bezoek in ons land geweest. Toen hij op Schiphol aankwam met een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht, had hij juist een vlucht gemaakt over het rampgebied. Hij heeft hier in de Juliana-kazerne een bespreking gevoerd met de Neder landse autoriteiten en met de aan voerders van de bij de reddingswerk zaamheden ingezette Amerikaanse troepen. De generaal was diep onder de indruk van de geweldige cata strofe, welke Nederland heeft ge troffen. In de namiddag is hij naar Parijs teruggekeerd. DEN HAAG. Ongeveer zes mijl ten West-Noord-Westen van het hoofdlicht van Scheveningen is Donderdagmiddag om 14.23 uur een drijvende mijn gesignaleerd. niet goed wist, dat het beiders hebben hem daarop '"J zo vriendelijk mogelijk ge vraagd of hij gehoord had, dat er dijken waren doorge broken, maar de ambtenaar antwoordde, dat hij daar mee niets te maken had. Ik Toen Maandag de stad Rotterdam eigenlijk. nog eigen water-leed nog niets was vergeleken bij de ramp elders en we al vrfj over de kook waren door 'het to taal veranderde aspect in sommige straten, hebben zich uiteraard allerlei won derlijke staaltjes afgespeeld. Ik hoorde er gister eentje noemen en moet me van te voren tegenover alle goed- wlllende en flinke ambte naren verontschuldigen, om dat het hier een collega van hen betreft. Vrij vroeg in de morgen was het perso neel van de meelfabriek aan de Rijnhaven namelijk bezig om met man en macht het trottoir te repareren. Het had zwaar geleden door het stromen van het water en was zwaar verzakt. Geen wonder dat de meelmannen, die toch iets wilden doen, dit object hadden uitgeko zen. Maar toen daagde er een ambtenaar van Ge meentewerken op. Raadt u eens wat hij vroeg? Van wie zij vergunning hadden gekregen om het p te br kan me niet. anders voor stellen dan dat de repara teurs doodkalm zijn door gegaan met hun werk om dat er nu eenmaal verstar de voorschriftenslaven zijn, die meer op machines lij ken dan op levende men sen en met wie elke dis- VER ANTWOORD ING BIJDRAGE RAMPENFONDS Bij het Dagboek kwa men voor het Rampenfonds enkele giften binnen. Twee CHINESE HULP Naar het DB verneemt heeft de Chinese Vereni ging te Rotterdam onder de leden een bedrag van 980 bijeengebracht voor het Rampenfonds. China, bedankt! Donderdagmiddag om streeks 5 uur tussen Achter- donk en Immobilia-laan 2. is een bril zoekgeraakt. Eigena resse is mevr J. Goossen-v. d. Vlls Immobillalaan 2. Jongetje Wagena; St. Gisteren kwam op onze redactie een telefoontje binnen van een Dagblad uit Oslo (dat destijds onze kerstboom-reportage uit Noorwegen volledig uit onze krant heeft overgenomen) met de mededeling, dat er een vliegtuig met journalisten onderweg was naar Nederland en of wij nu maar 24 kinderen uit de Ahoy' hal naar het vliegveld Valkenburg wilden sturen. Men zou hen bij particulieren in Oslo kunnen onderbrengen. Wij hebben direct contact opgenomen met de R'damse evacuatie-commissaris, wethouder A Hogeweg. die ons tot zijn grote spijt moestvertellen. dat er geen kinderen naar het buitenland worden gezonden. De ouders willen niet van de kinderen, de kinderen niet van de ouders gescheiden worden. Wethouder Hogeweg heeft via H e t Rotterdamsch Parool het. Oslose Dagblad zijn dank betuigd voor het zeer vriendelijke aanbod. waren anoniem en bedroe- Mariastraat 21 b. zou zo graag gen resp. 10 en 25. Een een 3°nS poesje hebben, rijksdaalder werd gebracht Een ras-chow (roestbruin, door twee Joego-Slaven. zwarte neus en zwarte pun- Hartelyk dank. Het geld ten aan de orem. reu. 9 we- wordt overgemaakt. ken oud en groot voor die leeftijd. Is Zondagavond om Kaartclub f 10.P, W. half 7 in de Ie Pijnacker- 25.S. L. 25.N.N. straat verdwenen vermoedelijk f 6.25, Biljartver. Trianon hebben gezien vrouw met een fiets bet dier meenam. Het is van de lamilie DE TEMPEL Steenweg. Aronskelkstraat 39 t. tel. 44965, Schiebroek. -J Sprekend over de maat regelen ten bate van de Familie stroek. Voorburg- vluchtelinger. noemde gis- straat 90 b. verloor j.l Donder- teren iemand De Tempel ds? een groen sleuteltasje met te Overschie. Uw DB-hou- f'^els. en Zaterdag jl om der neemt aan dat aan half zes tussen Oudedtjk en dat f, ^on Bergweg (met lijn 22) eén por- dat gebouw, waar plm. 100 temonnaie met f 4 en een personen onderdak kunnen beige geruite shawl, vinden wel gedacht is door de hulp-organisatoren. Het Zuster Meyer, Ring 93 te zou tenminste jammer zijn Pernis, verloor tussen Oudedijk r.rnrr„7v it inhSs legenheid tot het onderdak koffersleutels en f 17.—. MOORDRECHT Al ruim f 6000.- bijeen De actie in het kader van het Natio naal Rampenfonds hee»?t thans reeds ruim 6000 opgebracht, terwijl nog steeds giften binnen komen. De inzame ling van kleding overtreft, alle verwach tingen. De grote zaal van het Posthuis geleek een kledingmagazijn. Steeds wer den nog nieuwe ladingen aangevoerd. Reeds hedenavond werden dekens en kinderkleding, waaraan men grote be hoefte hééft, naar de Ahoyhall in Rot terdam overgebracht. Het slagen van deze actie is thans reeds verzekerd. Verjaringfonds Het verjaringsfonds dat ten doel heeft het aanbrengen van een centrale ver warming in de Ned Herv. Kerk. alhier, heeft over de maanden November en December 1952 opgebracht 89 60. Er vaart een boot naar Beijerland De RTM zal van Zaterdag a.s. af een geregelde bootdienst onderhou den tussen Rotterdam en Oud- Beijerland en omstreken. Hierdoor zyn de moeilijkheden in verband met het vervoer naar en van de Hoeksche Waard voor een goed deel opgelost. Tot nu toe kon men de Hoek sche Waard per auto en te voet al leen bereiken via Spijkenisse en Nieuw Beijerland over de buiten dijk. Tengevolge van het overmati ge gebruik van de dijk. waardoor deze steeds slechter werd, hebben de autoriteiten het vervoer erover zeer moeten beperken, hetgeen een handicap was voor de aanvoer van goederen en levensmiddelen, be stemd voor de Hoeksche Waard. Schaaktournooi Boekarest BOEKAREST. Te Boekarest werd de 8e ronde van het interna tionaal schaaktournooi gespeeld. De uitslagen luidden: L. Szabo (Hong.)S. Szabo (Roem.) 01: Ciocaltea (Roem) Troianescu (Roem). 10; Spassky (Rusl.)Stoltz (Zweden) VzVi; Barcza (Hong.) Golombek (Gr. Br.) 10; Tolush (Rusl.)Petrosvan (Rusl.) >2>2; Saitar (Tsj. SI.)Smyslov (Rusl) V2—Vi. Kostwinnersvergoeding voor geëvacueerden DEN HAAG. Het ministerie van Oorlog heeft aan de burge meesters medegedeeld, dat indien er in hun gemeente personen zijn, die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwinnersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemeesters bij het desbetreffen de departement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine is geïnformeerd naar het bedrag, dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Een nadere circu laire met instructies zal volgen. 7 Febr.: Hoog water te Dordrecht; le tij 10.20; 2e tij 22.45. 7 Febr.: Hoog water te Hellevoetsluis; le tij 8.38; 2e tij 20.57. 7 Febr.: Hoog water te Hoek van Holland; le tij 7.47: 2e tij 20.11. LOBITH, 5 Febr. 1953 voor 13 uur naar Duitsland. OPWAARTS Mystere, Faber; St. Maria 4. Vilters; Alida. Feenstra; Mary Yvonne v. Steen: Quo Vadis. de Hoog: S.H.V. 8 Vermeu len: Goudemard. Hoogstraten: Rossini. Kegge; Elisabeth. Teuben: 2 Gebr. v. Gelderen; Helena Larooy: Cobag 12. v. Beek; Rival, Boswijk; Nelly. Blokzijl; Presto. Schram: Gluck. v. a. Vlag: Vul- caan 43. Meggelen; Alvracht 5. Klein stra: Vondel, Oomens; Harmonie, de Vries; Bares, Ostertag: Damco 93, Kei zer; Damco 133 Jolijt; Damco 72. Aar den; Melot, Tassmann: Ymir. Baars: Marconi Binnendijk; Corrie, v Putten; Hendrika, Klos; Antonie, v. d. Giessen: Express 10, Rith; Binnenvaart 16. Bergs- ma; Mary Lise. v. Brussel; Dankwart. Schuring; Arahad. v. Winssen: St. An- tonius, Leenders: Brevo, Breedveld: Ra fale. de Kimpe; Avant. Deen; Alvracht 15. v. d. Adel; Sehouwenbank. de Geus; Fulda, Lemmers; Johanna. Sanders Vatna, v. Dijk; Alvracht 6. Kregting; Gallia v d. Beemt: Barsac. Gerritsen; Verzy, Hommel: Esso 41. Waltenberger; Damco 20 Ruproder; Frontignac. Weiss: S.H.V. 2. Wessem; Mina. Zijl mans; Volnay. Schneff. Naar Bazel Josire. Faucompret: Dam co 22. Weteling; Mercurius. Heüman. Naar Straatsburg- Mevo. Koudenburg. AFVAART Naar Rotterdam: Voorburg. Bax, Frits, Didden; Mousquet Keyzers;— Hoesch 5. Kretzer; St. Antonie. Thon^ch; Maria Adriana v Lent; Parkkade, v. d. Staal: Willem, Bemhart: Cor. Koops; Yvonne. Verstraeten; Rhenus 146. Weizenburger; Schurmann 32. Vohwinkel; Alpina 2. Kolen; Ruhrtank 2. Kupers Hendrina, vd.Horst. Vreeswijk; .Tyma. Verschoor, Groningen: Theodora] v. Kessel, Leeuwarden; Johanna. Hooge- veen. Ruicherburg; Hubo. Hulsman. Doetinchem; Corjo, v. Herrewiinen. Weurt; Alida. Schut. Ommen: Dank baarheid. Krlkke. IJsselsteln: Wubbina, Brambergen. Nijkerk; Ridderkerk, da Priester Tilburg; Amoldina, Jansen, Best. De Goede Verwachting, de Vries. Wyche: Spes. Cazemier. Arnhem; Vios. Liet, Arnhem. Martha I. v. Vliet. Och- ten; Luaia. de Jong. Den Haag; Cofra. IJzendoom. Maastricht: Dependant Ot- tenspeer. Alphen a d. Rijn; Energie 5. v Bon Hulssen: De Tijd. de Wit, Mun tendam; Maas. Avontuur. Weert; Lam- bertha. Vos, Lobith. Naar België: Waya, Bernhart; Meduse. Kohier; Viator, Steensels; Lena. Brou wers: Express 33, Reinders. Naar Hemburg; Liselotte. Borstel. Naar Kopenhagen: Rem. Hermensj Conrad, Smelan Cuxhafea.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2