In St. Annaland geschiedde een wonder Enorme waterval stortte zich op bewoners geen doden Tholen werkt in wanhopig tempo aan nieuwe verdedigingslinie Toestand uiterst zorgvol, zegt burgemeester v. d. Hoeven Op vergeten Tien Gemeten: Twee doden; eiland heeft nog één aanlegsteiger Ernstig gevaar bij Poortvliet Bewonderenswaardige activiteit in de West-Alblasserwaard Alblasserdam - zelf zwaar getroffen - voteerde een ton voor Oude en Nieu we Tonge Amerika gaat inzamelen voor rampslachtoffers Polder bij 's Gravendeel in vijf dagen droog? 4 Vrijdag 6 Februari 1953 ST. ANNALAND. In St. Annaland is in de gedenkwaardige nacht van Zaterdag op Zondag een wonder geschied. Een wonder, waarover men nim mer uitgepraat zal komen, waarvoor men nimmer een verklaring zal kun nen geven. Om tien minuten voor vier die nacht werkten de bewoners van dit dorp koortsachtig aan de versterking van een waterwering in de Langestraat. Vrouwen stonden in de huisdeuren angstig het werk van de mannen gade te slaan. Enkele seconden later gebeurde het. Een enorme watermassa stortte zich over de waterwering, vermorzelde in enkele on derdelen van een seconde de moeizaam opgebouwde barricade en baande zich met donderend geweld een weg door de Langestraat. Alles meesleu rend wat in haar weg stond, vrachtwagens, stenenIn minder dan geen t\jd stond het water tot aan de zolders. Waar luttele minuten tevoren de mannen zwoegden om het gevaar te keren, kolkte nu het water in mateloze drift door de Langestraat. En tochgeen dezer mannen, geen der vrou wen, die in de huisdeuren, of achter de ramen toekeken, zelfs niet die ene vrouw, die de volle vloedgolf over zich heen kreeg, is omgekomen. Allen bleven bewaard! Menigeen ging in de nacht van Zaterdag op Zondag in St. Annaland op Tholen niet rustig naar bed. Er was immers gewaarschuwd voor ge vaarlijk hoog water en de Noord- Wester-storm ontketende van uur tot uur een groter geweld. Men kan niet zeggen, dat niet alle maatregelen ge nomen waren. Integendeel, de ha venbewoners hadden al een behoor lijk hoog tij achter de rug en verste vigden alles nog eens extra voor de nacht. Bezorgdheid Toen we om 2 uur de waterbouw kundig ambtenaar spraken, merkten we bezorgdheid bij hem op. Er ston den al twee vloedplanken vanaf de hoek hotel Rijnberg naar het oude gemeentehuis ter bescherming van de Langestraat en het overig dorps gedeelte in die lijn en het water steeg zo onrustbarend, dat het er 3 moesten worden. Men had nimmer te voren 3 vloedplanken op dat ge deelte nodig gehad. Na half drie werd het nog erger. Het stond al vast. dat een vierde plank nodig was. Eer het drie uur was, werd de nood klok geluid. Op dat geluid stroomden honderden mensen naar de haven. De wind was gegroeid tot orkaankracht. Het water sloeg met donderend ge weld tegen de woningen op de ha ven, waarin nog zo goed als alle be woners aanwezig waren. „Berg je!" Onmenselijk werk werd verzet. Zou het nog lukken met 5 kwartier vloeien? Nam de stijging weer iets af? Het was 10 minuten voor vier, toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was men nog aan het werk, toen er water door de bescherming voor de Langestraat begon te borre len. En vrijwel onmiddellijk na dat doorborrelen klonk de noodkreet: „Berg je mensen, daar komt het water." Wonder Het barstte los in een waterval van een niet te beschrijven omvang, en met een geweld, dat voor de daar wonenden elk bombardement te bo ven moet zijn gegaan. De door de orkanische wind voortgestuwde wa termassa brak zich in een zondvloed baan over de Langestraat. naar later bleek, onmiddellijk achter de be scherming een gat slaand van ruim 3 meter diep en alles wat op haar baan kwam meedogenloos verbrij zelend. De mensen, die er een secon de tevoren nog waren, zyn naar later bleek allen bewaard geble ven. Dit is het wonder van de door braak in de Langestraat even voor vier uur in de noodlottige nacht van Zondag 1 Februari 1953.... Wat be tekent de enorme schade, die aan de woningen, aan de inventaris is aan gebracht, vergeleken bij dat wonder van die algehele bewaring? Wachten Ruim een uur stroomde de water massa met een niet te beschrijven ge weld het dorp binnen, steeg in de woningen aan de Ring. Cureelanden, Nieuwstraat (gedeeltelijk) Dorps weg. achterwegen en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten. In de hui zen zaten de mensen, biddend, zuch tend. wachtend, tellend, kijkend, sjouwend, meest op zolders in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met lampje of kaarsjes. Bij wie heeft een enkel levensduur ooit lan ger geduurd, dan de tijd van 4 lot 5 uur van die rampnacht? Intussen was er al meer gebeurd, wat voor de meesten later pas zicht baar werd. Op de haven stond tegen over het Shell-filiaal de grote los- installatie van de suikerfabriek Din- teloord. Dit gevaarte sloeg na de breuk aan de Langestraat, dwars door dat filiaal, het naburig huis meesleurend en daarmee van de Su- zannapolder één watermassa makend. De mensen hadden zich daar tevoren weggespoed naar de Molendijk. Nie mand is ook daar omgekomen. Dijken braken Men wist nog niets van de buiten dijken Men wist niet dat de zeedijk voorbij de Kleine Nol, 100 meter van de boerderij Van Luijk was door gebroken en de kruin was weggesla gen, men wist ook niet, dat een kilo meter verder nog een ernstiger breuk in de buitendijk was ontstaan, die de boerderijen in de polder met be woners en vee in een onbeschrijfe lijke situatie verplaatste. Men ziet daarvan nu de getuigen: dode koeien, paarden, varkens, kippen, huisraad. Deelneming uit het buitenland DEN HAAG. Ook gisteren zijn nog uit verschillende landen blijken van deelneming met onze getroffen bevolking gekomen. De gemeenteraad van West-Ber- lijn heeft zijn oprechte deelneming betuigd. De raad betreurde het, dat de stad door haar eigen be narde positie en het moeten ver werken van een stroom van vluch telingen uit Oost-Duitsland. niet tot hulpverlening in staat is. 47 politiebeambten van Bremen heb ben dit jaar afstand gedaan van hun vacantierecht. Zij hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpverlening, door te brengen. Verder zijn blijken van medele ven binnengekomen van de stu denten van het Internationaal Aca demisch Instituut te Den Haag, van gemeente en bevolking van de steden Rome en Ferrara en van de Griekse ambassadeur in Neder land, die op het ogenblik in Athe ne vertoeft. De kleine Nederlandse gemeen schap in Lissabon heeft een be drag van 15.000 bijeengebracht. alles, behalve gelukkig mensen. Ook de bewoners daar waren of reeds weg. of hadden zich kunnen redden. In 't Nieuwlandsedijkje zat een gat, de waterstand aan de Bree- denvlietsedijk was zo hoog, dat ook daar gevreesd werd voor een nieuwe vloedgolf. Het is er de Zondagochtend gelukkig bij gebleven. Zonder rust Toen de dag aanbrak leek de Lan gestraat iets zo onwerkelijks dat het niet te geloven was. De ravage in het Suzannawegje was enorm. Met geen mogelijkheid kan men de krachtsinspanning van tientallen St. Annalanders op die Zondag weerge ven. Het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder, en er kwam opnieuw een hoge vloed. We weten niet, hoe het mogelijk is geweest, dat deze vloed op de haven kon worden tegengehouden. Zonder enige verpo zing heeft men als paarden gewerkt. In de loop van de dag zijn van de lager gelegen delen veel mensen weggetrokken, temeer omdat enkele binnendijken in een zeer critiek sta dium verkeerden. De waterbouwkun dig ambtenaar achtte het veiliger om zoveel mogelijk te evacueren, waartoe evenwel geen officieel be vel kwam. Vooral oude mensen, vrouwen en kinderen werden wegge bracht naar Oud-Vossemeer en Tho len en daar met open armen ontvan- gen. Aangenomen kan thans worden, dat 70% van de woningen in St. An naland min of meer waterschade hadden, dat een 100-tal woningen ge heel zijn vernield of zodanig bescha digd, dat herstel zeer bezwaarlijk is, 1 dat het aantal verloren stuks vee in de honderden loopt en nog niet bij i benadering is te schatten, dat een I tiental straten geheel of gedeeltelijk is vernield en de huisraadschade in de honderdduizenden guldens loopt. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN, Donderdag. Het eiland Tholen staat voor ongeveer de helft onder water, maar van de zeven dorpen moest alleen Stavenlsse, waar meer dan driehonderd doden zijn, worden geëvacueerd. Er zitten nu nog dertig mannen, maar ook deze hebben aanzegging gekregen dat ze moeten ver trekken. Met man en macht, o.a. met medewerking van Nederlandse en Franse militairen, wordt nu gewerkt om de dijken te versterken, opdat niet op 16 Februari, als er weer springtij is. nieuw onheil wordt aangericht. Zware tractor sleepte gewonde boer en boerin door de vloedgolf Van de 160 bewoners van het eilandje Tien Gemeten zijn vol gens de eerste berichten twee mannen om het leven gekomen. Enkele gewonden en kinderen zijn reeds geëvacueerd. Circa 700 hectare heeft blank gestaan. Het eiland heeft nog één be reikbare aanlegsteiger. Men heeft besloten de Westpunt van het eiland, waarop het ver dronken Stavenisse ligt. prijs te ge ven en probeert nu in acht dagen de binnendijk achter Stavemsse tot een zeedijk te versterken. Als deze dijk het houdt kan Sint Annaland behouden blijven. De tweede verde digingslinie ligt ongeveer parallel achter de eerste. Moet St. Anna land prijs gegeven worden dan hoopt men met de tweede linie al thans Sint Maartensdijk te behou den. Voorlopig werkt men alleen (dag en nacht) aan de eerste li nie. Verder wordt bij het geïsoleer de Poortvliet, aan de Zuidwestkust van het eiland, met de grootste in spanning getracht de dijk te dich ten. Houden ze het? „De toestand is dus uiterst zorg vol", zei de burgemeester van de gemeente Tholen, m r A. J. v. d. Hoeven, toen hij ons Donderdag middag op het raadhuis te woord stond. „Het hangt er van af of on ze nieuwe versterkingen het houden en of wij het gat bij Poortvliet dicht krijgen, waar bij het stoom gemaal de dijk volkomen kapot is. Woensdag dachten wij dat we het gat dicht hadden maar met de eb In de rampnacht brak om twintig minuten voor drie op het eerste punt de dijk door. Andere dijk breuken volgden. De bewoners vluchtten op de zolders van de boerderijen, Er is zeer veel vee omgekomen. De namen van de twee doden zouden luiden D. Ardon en diens broer G. Ardon. Een geredde boe renknecht. P. Vos, deelde ons dit mede. Deze boerenknecht heeft tien uur op het dak van de Tessa Hoe ve" gezeten. Onder hem stortten twee muren in. De andere muren hielden het echter. Na tien uur was het water zo ver gezakt, dat hij, zij het tot aan de hals in het water, naar een op het meest Oostelijk ge deelte liggende boerderij kon wa den. waar reeds twintig mensen een toevlucht hadden gezocht. Een boer met een gebroken been en diens vrouw waren ontkomen op een zware tractor, waarop zij door de vloedgolf reden. Voor de 20 gevluchten in de boer derij was dertig liter water be schikbaar Maandagmiddag gooiden Amerikaanse vliegtuigen voedsel af. Grote delen van het eiland staan nog blank. De oogst moet als ver loren worden beschouwd. Vele boer derijen zyn met de grond gelijk gemaakt. Gistermiddag hadden wij contact met enkele bewoners van het eiland. Men klaagde over gebrek aan drinkwater. Een voorraad drinkwater van onze boot werd gretig geaccepteerd. Ook chocolade repen. sigaretten en vooral kranten werden dankbaar aangenomen. Op het Oostelijk gedeelte van het eiland is geen ernstige noodtoe stand. Men wil niet evacueren. Stampvolle treinen met evacué's uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zitten mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinde ren, die hals over kop uit Krab- bendijke moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Het jongetje op de voorgrond is Hen- ny Joosten uit Hansweerd. die met zijn vader evacueerde. Stijf klemt, hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten in zijn armen. H{i heeft troost gezocht by mevrouw Lobbezoo. is alles wat wij er in gestopt had den er weer uit geslagen. Als het gat bij Poortvliet dicht komt. dan s de weg aan de zuidkant van het eiland, van Tholen over Poortvliet en Seherpenisse naar St. Maartens dijk, weer te gebruiken. Die staat nu bij Poortvliet onder water. Op het ogenblik is wel de weg aan de Oost- en Noordkant vanfhét eiland, van Tholen over Ourrvossemeer naar St Annaland begaanbaar De busdienst over deze weg function- neert. Ten Zuiden van Sint Anna land staat de Weipolder blank en het water ondermijnt daar de dyk. waarover de weg van St. Annaland naar Stavenisse loopt en die thans versterkt wordt. Dorp Tholen Volgens de burgemeester zijn er behalve het grote aantal slachtof fers in Stavenisse slechts slachtof fers, en wel vier. te betreuren in St. Maartensdijk. In Seher penisse is vrijwel geen schade Voor het dorp Tholen is de toe stand even zeer kritiek geweest Maar het gevaar voor het dorp week toen de Auvergnepolder op het vasteland van Brabant onder liep, waardoor het water, dat het dorp Tholen bedreigde. Oostwaarts een weg vond. Ook de nabij gelegen Theodorus- polder in West Brabant staat blank Trouwens, de Westhoek van Bra bant. van even ten Noorden van Bergen op Zoom tot Dinteloord staat grotendeels onder water. Op een „brencar" De weg van Bergen op Zoom naar Tholen staat vanaf Halsteren onder water. Er wordt een pendel dienst gevaren en gereden met amphibievoertuigen van het leger, zgn. „ducks". Burgers worden slechts in dringende gevallen mee genomen. Wij hebben de tocht naar Tholen met r.o'n „duck" gemaakt langs half ingestorte huizen die tot aan de dakrand in het water ston den en waarbij huisraad rond dreef en gezwollen cadavers van koeien en varkens. De terugreis maakten wij, ons stevig vasthoudend, lang uit liggend bovenop het dak van een „brencar", een hoog militair voertuig op rupswielen, dat hevig schokkend door het water joeg, ter wijl de nacht gevallen was. zoek lichten over het water speelden en achter ons de felle stralen van een paar schijnwerpers omhoog priem den in het donker. Op het raadhuis van Tholen (waar ook de burgemeester van Stavenisse thans zetelt) hebben wij kennis gemaakt met majoor Bril. die zich juist aan de burgemeester kwam voorstellen als de militaire commandant van het eiland, die de werkzaamheden der Nederlandse en Franse militairen zal coördineren „Mijn voornaamste opdracht is", zei hij. „de dijk achter Stavenisse te behouden". Wij vroegen de burgemeester nog of er in Stavenisse ook geplunderd was. Dat is inderdaad het geval geweest. „Dokter Zoetmulder", zo vertelde de burgemeester, „heeft paar plunderaars met de revol ver moeten verjagen". Weer licht en water Mr. v. d. Hoeven was vol lof over de hulp der Nederlandse en Franse militairen. Deze hebben ook mcfoilofoons ter beschikking gesteld. Bovendien is er een zend- en ont- vanginrichting van de K.L.M. ge komen, ondergebracht in een KLM- bestelauto en geassisteerd door en kele draagbare zend-ontvang-appa- raten. De telefoon functionneert weer sinds Dinsdag. Ook de water leiding in het dorp werkt weer en sinds Woensdag is er weer electri- citeit De burgemeester legde er de nadruk op dat het noodzakelijk is de vluchtelingen van Stavenisse, die voor een deel door mosselen vissers uit Tholen zijn binnen ge bracht. door te zenden naar Bra bant. In de eerste plaats blijft ook in Tholen het gevaar dreigen door het gat in de dijk bij Poortvliet, maar bovendien moet plaats ge maakt worden omdat hier de ver schillende diensten voor het hulp en herstelwerk worden gevestigd. West-Brabant In Bergen op Zoom hebben wij Donderdagavond, toen het hoog tij was. weer een paar honderd vluch telingen van de eilanden met boten zien binnen brengen. Iedere dag ko men hier geëvacueerden binnen, die voor een deel naar andere plaatsen in Brabant, o.a. naar de ziekenhuizen ter plaatse, worden doorgezonden. De hele dag vliegen helicoptères over van Woensdrecht en Gilze Rijen. Pontons, snelboten en politievaartuigen verzetten hier veel werk met het halen van vluchtelingen en het bergen van cadavers. Donderdag werd juist Krabbendijke in het Westen van Z.-Beveland naar Brabant geëvacu eerd. H M. de Koningin bracht gister middag een bezoek aan hei eva cuatiecentrum in de Markthal te Amersfoort. In het bijzijn van burgemeester Molendijk onder houdt H. M. zich met enige zo juist in Amersfoort gearriveer de vluchtelingen. (Archifoto) Hulp voor zwervende huisdieren in de noodgebieden DEN HAAG. Naast de vele rampzalige mensen, die getroffen zijn door de watersnood, zijn er ook vele huisdieren, die dakloos rondzwerven en hulp behoeven. De Stichting „Amivedi" in Den Haag wil trachten de noodlijdende dieren zoveel mogelijk te helpen Zij roept daarvoor ieders medewerking in. De stichting heeft de beschikking ge kregen over een paar schuren in Amerongen en is bezig te trachten de nodige hokken in bruikleen te krijgen of te huren Zij, die bereid zijn de stichting te helpen met hok ken, manden, voedsel, enz en even tueel met het transport, wordt ver zocht dit per omgaande op te wil len geven aan: Stichting Amivedi, Ant Duvckstraat 6, Den Haag, tel, 556137 Men wordt verzocht geen artikelen op te sturen. In de Antillen een millioen bijeen WILLEMSTAD (Curacao) Don. derdagmiddag was in de Nederland se Antillen een bedrag van meer dan een millioen gulden (Ned. crt.) bijeengebracht voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, 's Morgens was het lijnvliegtuig van de KLM naar Nederland vertrokken met 1464 kilogram lakens, enz., die op Curacao werden bijeengebracht. In Paramaribo wordt daar nog 500 kg aan toegevoegd. Op Curacao lig gen voor verzending gereed 3500 lakens. 700 dekens en 1000 lantarens. De KLM heeft de hulp ingeroe pen van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij voor de verzen ding van deze voorraad via Miami en New York naar Nederland. De verzending zal op deze wijze dage lijks gratis geschieden. De laken- actie wordt op alle zes Antilliaanse eilanden gekenmerkt door een ge weldige spontaneïteit. In Spanje werd' reeds 100.000 pe seta's, in Venezuela 3000 dollars in de kas van het Nationaal Ram penfonds gestort. Terwijl nieuwe polders vol liepen kwam dijk bij Papendrecht dicht (Van een onzer verslaggevers) WEST-ALBLASSERWAARD, Donderdagavond. „Het gat moet van daag dicht", verzekerden onvermoeibare werklieden mij vanmiddag, met de klemtoon op „moet". „Vanavond komen we klaar met de versterkingen van de wegen en kaden rond de (noordelijke) polders", vertelde burge meester Looy van Alblasserdam. „Is het juist, dat Alblasserdam een groots plan heeft om de afrit van de brug watervrij te maken?", was mijn volgende vraag aan deze bekwame magistraat, die dag en nacht ln touw is geweest. „Inderdaad zodra de werklieden aan de wegen en kaden klaar zijn met de ophogingen en versterkin gen, worden ze naar de brug over geplaatst. Wij willen trachten twee kaden van klei op de normale thans nog onder water (op sommige plaatsen nog wel \i/7 m) staande wegberm aan te brengen en daarna de rijweg leeg te pompen; een grote hoeveelheid klei ligt reeds ge reed en ook de pompen hebben we al." Terwyl leiding en arbeiders aldus blaakten van strijdlust (tegen de erfvijand), kwam het water ver der: di? noordelijk van het binnen- watertje De Alblas gelegen polders liepen langzaam vanuit het Oos ten! onder. Aan de Hogedijk is vandaag hard gewerkt. De afgelopen nacht was de natuur weer sterker geweest dan de mens en had eerder ver richte werkzaamheden gedeeltelijk verbrijzeld. Het gat was groter ge worden. Met nieuwe energie was men vanmorgen weer aan het werk gegaan. Bijna 500 man wierpen ton nen zand. basaltblokken en klei in het zienderogen kleiner wordende gat. Om vier uur zag ik vanuit een boot op De Noord, dat de voorste arbeiders van beide zijden elkaar de hand konden reiken. Nog uren bleef men doorwerken. Zand. ba salt en klej werden in een nog schier eindeloze hoeveelheid aange reden. Zonder zorg werd de nacht niet tegemoet gezien, want de af werking kwam natuurlijk nog niet gereed. Maar morgen hoopt men het nieuwe dijkstuk zowel te ver sterken als te verhogen, waarna het gevaar, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, als bezworen kan worden beschouwd. In Alblasserdam was een ver hoogde activiteit merkbaar. De ver sterkingen aan de kaden rond de Kortlandse polder en de Blokweer zouden klaar. Nog 600 m en dan zou het karwei erop zitten. Waarna de brug aan de beurt komt. Want niet alleen Al blasserdam. ook de gehele waard ondervindt grote last van het ont breken van een verbindingsweg met Rotterdam. Oftdertussen heeft Alblasserdam, dat naar schatting nu reeds een schade van vierhonderd duizend gulden heeft, toch nog tijd kun nen* vinden aan zwaarder getrof fen delen des lands te denken. Met algemene stemmen besloot de gemeenteraad uit het reserve fonds f 100.000 te bestemmen voor Oude en Nieuwe Tonge! Door de uitbreiding van het on dergelopen gedeelte van de waard, is de bevloeide oppervlakte onder tussen tussen de 9.000 en 10.000 ha groot geworden. Nieuwe evacuaties behoefden niet plaats te vinden. Aannemende, dat de Hogendijk bij Papendrecht afdoende is gedicht, behoeft geen verdere uitbreiding van de overstroming in dit gebiea te worden gevreesd. In New York is op Amerikaans initiatief de „Holland Relief" ge opend en het geld begint al binnen te stromen. „Holland Relief" is in Wallstreet gevestigd en staat onder leiding van Michales, de directeur van een spaarbank voor zeelieden. Arthur Godfrey, een van Ame- rika's populairste televisiesterren, heeft Woensdagavond in zyn natio nale show zijn toehoorders verzocht de Nederlanders te helpen. Hij heeft er daarbij aan herinnerd, hoe de Nederlanders in de oorlogsjaren de geallieerde vliegers, die achter de (Van een onzer verslaggevers) 's GRAVENDEEL. Vijftien mo torbrandspuiten zijn hier in de nacht van Woensdag op Donderdag aange komen en begonnen met het droog- pompen van de Nestpolder. De brand weerauto's komen voor het grootste deel uit de provincie Utrecht, we za gen de namen Leersum. Rhenen, Soest, Zeist. Veenendaal en Wijk bij Duurstede. Ook wag er een spuit uit Groningen. Reeds na een halve dag pompen was het resultaat duidelijk te zien: het water was ongeveer tien centi meter gezakt. „Alg we in dit tempo doorgaan kunnen we de polder in vijf dagen droog hebben", zei on* een brandweerman uit Veenendaal. De Nestpolder is de kleinste pol der bij 's Gravendeel, maar verreweg de meeste huizen van de gemeente liggen er in. De dijk hier is voorlo pig hersteld. In de nacht waarin de brandweer auto's arriveerden was de situatie in 's Gravendeel weer twee maal cri tiek. vooral door de storm. Met be hulp van grote hoeveelheden zakken zand heeft men de bedreigde dijken echter kunnen behouden. Er werd hier o.a hulp geboden door Utrecht se studenten en leerlingen van „Nij- enrode". vijandelijke linies neergestort wa ren, geholpen hebben. Nadat de Zweedse regering bij de Nederlandse regering heeft ge ïnformeerd welke soort hulp deze wenste, heeft zij 24 rubberboten gezonden. Deze boten kwamen Dins dag per Zweeds militair vliegtuig naar Nederland. Bovendien heeft de Zweedse regering toegezegd 100.000 dekens te zullen zenden. Hiervan zijn reeds 25.000 ontvangen. De rest wordt een dezer dagen naar Neder land verzonden. Zodra men deze van de militaire voorraad ingeza meld heeft. Naar verluidt heeft de beroemde tenor Beniamino Gigli een millioen lire geschonken voor de slachtof fers van de watersnood in Neder land en België. De Nederlandse voetballer Faas Wilkes, die thans voor .Torino" speelt, heeft aan de Italiaanse omroep 20.000 lire gezonden voor de slachtoffers van de watersnood. Van luisteraars uit Turijn ontving de omroep al 4.7 millioen lire voor Nederland en twee Turynse dagbladen brachten zes millioen bijeen. De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft aan de KLM aangeboden haar te helpen met het vervoer van de in Frankrijk bij eengebrachte voor Nederland be stemde goederen. De „Air France" zal de goederen gratis vervoeren. De KLM heeft deze hulp zeer dank baar aanvaard, omdat zij thans in de onmogelijkheid verkeert de 25 ton hulpgoederen, die alleen al in Parys zijn bijeengebracht, te ver voeren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2