Nederlandse volk geeft vele guldens per gezin voor de slachtoffers Herstel van het verdronkenland zal ongelooflijk bedrag kosten Hulp in goederen niet meer nodig, maar buitenland ging spontaan door Pas diep in de herfst kunnen alle polders weer droog zijn De Rotterdammer Pag. 6 Vrijdag 6 Februari 1953 Nog millioenen onderweg DE NATIONALE INZAMELING voor de slachtoffers van de watersnood loopt goed. Zoals Prins Bernhard, de voorzitter van het Nationale Rampenfonds, gisteravond voor de radio bekend kon maken, had het fonds (giro 9575) toen al meer dan 11 Vi millioen gulden geboekt. Dat betekent dat er nu reeds in Nederland meer dan een gulden per iiv woner gegeven is of verscheidene guldens per gezin. En men kan er van op aan dat er nog vele millioenen onderweg zijn. Trouwens, wie de tien- en tientallen berichten over de acties in vrijwel de gehele Westerse wereld op zich laat inwerken, gaat het duizelen. Het is zó erg, dat onze ambassadeurs en gezanten gisteren bekend moesten maken dat er geen hulp in goederen meer nodig is. Uit alle delen van de wereld en uit vele plaatsen van haar inter nationale luchtnet zijn K.L.M.-lijntoestellen op weg naar Schiphol, met in het buitenland verzamelde goederen aan boord. Vele tonnen zijn onderweg o.m. uit Curacao, Frankfort, Kopenhagen, Londen, New York, Miami. Milaan, Djakarta. Montreal, Rome, Singapore, Stockholm, Wenen, Zürich, Paramaribo. Zo nodig worden dringend gewenste hulpgoederen in de passagierscabines gezet. Vrijwel ieder op Schiphol binnenkomend K.L.M.-toestel heeft goederen voor de watersnood aan boord. Ook buitenlandse luchtvaartmaatschappijen verlenen vervoers-faciliteiten. SPANJE: de arme Spaanse bevolking heefx bijna f 40.000 bijeengebracht, de buitenland- se kolonie in Spanje f 25.000. i PORTUGAL: het Rode Kruis stortte gis- j teren f 6500 voor Nederland. Engeland en België. ENGELAND: de aartsbisschop van Can-1 terbury. dr Fisher. verzocht in alle kerken Zondag a.s. niet alleen voor de getroffenen in Engeland, doch ook voor die in Neder- I land te bidden. IERLAND: mer. hoopt in de komende drie I I weken wekelijks vier ton hulpgoederen over I te brengen per vliegtuig. Buiten Europa ZUID-AFRIK Ain bijna alle steden en j dorpen zijn fondsen in het leven geroepen voor hulpverlening. De Zuidafrikaanse re- gering zal meer dan f 500.000 storten voor I Nederland en Engeland. CANADA: Het parlement nam met alge mene stemmen een motie van de premier J aan. waarin de ernstige wil tot uitdrukking komt om de slachtoffers te helpen. Ook in dit bevriende land wordt zeer veel voor ons op touw gezet. AUSTRALIË: het kabinet besloot 40.11001 pond Sterling aan Nederland te schenken Dat is f 340.000. SINGAPORE: de elfhonderd leden tellende Nea. gemeenschap bracht als eerste bijdrage f 62.000 bijeen De huisvrouwenvereniging in Djakarta en een aantal zaken hebben in allerijl 4|{. ton i goederen bijeengebracht, die reeds per KLM j naar Nederland zijn vervoerd. De Indonesi- sche douane verleende de grootst mogelijke! medewerking. De directies van enige Indo-1 nesische bladen hebben belangrijke bedragen j gesphonken. Het bestuur van het Vacantie- fonds voor de Landbouw heeft 100.000 ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. Personeel en directie van De Wit's Kousen- fabriek te Schijndel 50.000. De bedrijfsgroep Horeca 10.000. De boeren in Kampen, in navolging van boeren in de omtrek. 44 stuks vee en 17.500 kg hooi (waarde van het totaal van 176 stuks vee uit Kampen en omgeving: f 130,000!). De Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers 1000. Een aantal militairen uit Oirschot 350, verdiend gedurende de werkzaamheden in- de noodgebieden. Een massa-simultaanschaakwedstrijd in Amsterdam, met dr. Euwe, Cortlever, Donner en negen andere meesters, bracht 1000 op Collectes En hier is weer een collectelijstje. Urk 12.000 (maar men zal het dunnetjes overdoen als de vissersvloot weer uit d« noodgebieden is teruggekeerd; door het wegvallen van de visserij deze week hebben vele gezinnen geen inkomsten en vrijwel elk gezinshoofd is afwezig). Nieuwleusen 40.000 42 per gezin!), Uithuizermeeden 57.500 10.70 per persoon), Uithoorn 48.000 34,30 per fezin), Opsterland, een van de armste riese gemeenten met 20.000 inwoners: 35.000. Arnhem 300.000. Het Friese dorpje Tzum (gemeente Franekeradeel) kon een opbrengst note ren van 29.652. Het dorp telt ruim duizend inwoners. Dat betekent dat elk gezin in Tzum gemiddeld het fantasti sche bedrag van 106 heeft geofferd. Voorts: Wieringermeer 94.000 61 per gezin!), Moerkapelle 11.500 onder 275 gezinnen. Haarlemmermeer 200.000. Bloemendaal 50.000 (o.a. een gift van 20.000) In Limburg is bijna 123.000 opge haald, niet gerekend wat rechtstreeks aan het Nat. Rampenfonds is overge maakt, en dit bedrag zal in de eerstvol gende dagen enige malen verveelvoudigd worde De prov. staten van Limburg votee- 50.000. Friesland heeft al meer aan een millioen bijeengebracht. Op zee Ook op zee wordt prachtig gegeven. Dr. Kortenhorst, de radiopromotor van de grote actie, kon gisteravond vertel len dat een inzameling aan boord van de Piet Hein op weg van Korea naar Nederland 2000 heeft opgeleverd, oftewel 8 per lid van de bemanning. De bemanningen van de Tei Reias en de Laertes in de Indonesische wateren col lecteerden 500 en 470, die van de Polydorus en de Teucer 310 en 650. De bemanning van het bij Zuid-Afrika vergane m.s. Klipfontein, die alles kwijt is. heeft niettemin de handen ineenge slagen en tezamen met de equipage van de Zuiderkruis, waarop zij thuis vaart 550 bijeengebracht. De gemeente Schiedam heeft Gouds waard geadopteerd, Ruurlo Serooskerke, Alphen aan den Rijn Zuidland, en het gemeentebestuur van Dén Haag heeft de Ver. van Ned. Gemeenten gevraagd welke gemeente(n) zij het beste zou kunnen adopteren. De West Verrassend goed gaan de acties ook in de West. Gistermiddag was in de Ned. Antillen al meer dan een mil lioen Ned. guldens bijeen; de bevol king telt er ongeveer 100.000 zielen. Bij de staten van Suriname is een motie ingediend om 100.000 Ned. gld. beschikbaar te stellen. De mijnwer kers bij de Bauxietmaatschappij zul len een dag overwerken t.b.v. het Rampenfonds. Buitenland Het zou vele kolommen in beslag nemen, wanneer wij alles vermeldden wat er in het buitenland voor de nood in Nederland ge beurt. Wij geven hieronder ook vandaag een beknopte bloemlezing. DENEMARKEN: vandaag begon de ver zending, per vliegtuig, van 5000 in heel het land bijeengebrachte nieuwe spaden. Daar voor zijn vier vluchten nodig. Het haven bestuur van Kopenhagen schonk 20.000 kro nen. speciaal voor Rotterdam (d.w.z. f 10.000) ZWEDEN: alleen gisteren werd al 850.000 kronen verzameld (f 640.000). In dit bedrag zijn begrepen een gift van 200.000 kronen van- de Stock'nolmse gemeenteraad en 500.000 kronen van de Zweedse omroep vereniging. Het Leger des Heils zond 25.000 kronen. In het provinciestadje Koeping. waar zes bruggen liggen over de rivier die de .stad in tweeën deelt, zal men gedurende het weekeinde tol heffen van alle voetgan gers en voertuigen die de bruggen passe ren. In Zweden worden reusachtige hoeveel heden kleding ontvangen en hoewel het Nederlandse Rode Kruis heeft verzocht geen kleren meer te sturen, kan men de mensen moeilijk hiervan weerhouden, aangezien velen die geen geld hebben, in plaats daar van kleding sturen. NOORWEGEN: gisteren was in totaal 500.000 kronen (ruim f 250-000) ingezameld. Tienduizenden jute zakken zijn naar Neder land verzonden. FRANKRIJK: meer dan duizend Parljse gezinnen hebben onderdak voor Ned. kin deren aangeboden. De Air France zal, even als de KLM, goederen gratis vervoeren: de KLM ziet geen kans alles zo spoedig te verwerken. Pakketten met kleren kunnen worden afgegeven aan de stations van de métro en de autobussen: vandaar worden ze snel naar Nederland gezonden. Een groot aantal Franse studenten was met een trein vol dekens op weg naar Nederland en zou in gezelschap van Ned. studenten naar Pa rijs terugkeren, om daar in de straten te collecteren voor de noodgebieden. Zandzuiger „Ahoy" naar de Hoekse Waard (Van onze correspondent te Hoek van Holland) De zandzuige „Ahoy" heeft de werk zaamheden bij het wrak van de „Faus- tus" onderbroken en zal vandaag nog naar de Hoekse Waard vertrekken. De „Ahoy" wordt daar gebruikt voor het leegzuigen van de polders. Gratis brillen voor getroffenen De samenwerkende groothandel in op- j tische artikelen en de vakopticiens in Ne derland maken bekend, dat getroffenen, i die door de ramp hun bril hebben ver- I ioren, bij de opticiens van de evacuatie- i plaats gratis een nieuwe bril kunnen I aanschaffen onder overlegging van een i door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel brilleglazen en monturen i gratis ter beschikking stelt van de opti- I ciens en deze geen werklonen zullen be- I rekenen. De federatie van Nederlandse opticiens organisaties verzoekt alle opticiens in j den lande bij wie getroffenen zich mel den, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt behoudens ver lenging dot 15 Februari. Kinderbijbels voor geëvacueerden De Bijbel Kioskvereniging, Keizers gracht 756 te Amsterdam stelt gratis kinderbijbels en andere lectuur beschik baar aan geëvacueerden. Aanvragen door bemiddeling van predikanten van ge meenten, waar geëvacueerden zich be vinden. Kettingfonds ZWITSERLAND: het Kettingfonds be reikte gisteravond 1JA millioen francs, oftewel 1,3 millioen gulden. Het fonds wordt gevormd door telefoonabonné's, die een speciaal nummer draaien en vra gen hun bijdrage op hun maandelijkse telefoonrekening te plaatsen. De Zwit serse regering schonk f 90.000 voor Ne derland. België en Engeland. SAARLAND: hier vertrokken zes vracht auto's met kleding, schoeisel en levensmid delen. De politie zond een afdeling genie en twee veldkeukens, en verder reden naar Nederland twee speciaal uitgeruste auto's van de brandweer. OOSTENRIJK: De Vereniging van Banken schonk 100-000 Schilling of f 14.750. Vele dokters hebben zich aangemeld om naar Nederland te vertrekken. De Wiener Sym- phoniker geven op 27 Febr. een galaconcert ten bate van het Rampenfonds. Willem van Otterloo zal dirigeren en Cor de Groot plano spelen. ITALIË: een trein vertrekt met 100.000 zandzakken. De vicaris-generaal van Rome deed een oproep om Zondag in de kerken an Rome voor Nederland te collecteren. Oosterburen DUITSLAND: drie grote fabrieken in Dort mund houden vier speciale groepen arbei ders voor dijkwerken gereed Bijna 50 poli tiemannen in Bremen hebben dit jaar af stand gedaan van hun recht op vacantie. Zij willen deze tijd In Nederland doorbrengen om aan de hulpverlening mee te werken. Deze ploeg zorgt voor eigen reddingsmale- rieel en bevoorrading. De premier van Noordrijnland-Westfalen overhandigde gis teren als eerste gift van zijn regering 100.000 Mark (f 90.000) aan de Ned consul-generaal in Dusseldorp. LUXEMBURG: Het Rode Kruis verstuurde ais eerste zending nieuwe kleren ter waarde van 100.000 francs (f 7600). Hier is Stavenisse zegt het bord. In werkelijkheid is het slechts een troosteloze watervlakte met inge storte huizen en boerderijen. Militairen helpen deze Zeeuwse boerin uit de duckwaarmee ze geëvacueerd werd. Herhalingsoefening in Maart afgelast De herhalingsoefeningen worden afgelast voor die oorlogsoijder- delen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Aldus heeft de minister van Oorlog hepaald in verband met de noodtoestand. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ont vangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplich tige korporaals en dienstplichtige sol daten die een oproeping hebben ont vangen op 16 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproe ping geen gevolg te geven. Poortugaal Slachtoffers ramp ter aarde besteld Op de Algemene Begraafplaats te Poortugaal zijn Donderdagmiddag 4 van de 6 slachtoffers ter aarde be steld, n.l. J. Verhey met zijn echt genote N. Verhey-van Kampen en K. Venneman met zijn echtgenote M. Venneman-Verhey. Aan de groeve spraken wethouder J. P. van Leeu wen, de landbouwer J. Timmers, waar J. Verhey 57 jaar in dienst is geweest en ds J. H. H. Jansen. A. Verhey zal heden te Hoogvliet wor den begraven, terwijl de 4-jarige Pie- ter Verhey nog wordt vermist. Per helicoptère Prins Bernhard bezoekt plaatsen in nood gebieden Z. K. H. Prins Bernhard is heden op nieuw naar de rampgebieden vertrokken. Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaat sen bezoeken, welke niet op andere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hun burgemeesters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het Rampenfonds presideren. Het ligt in de bedoeling deze daginde ling de eerstkomende dagen, met uitzon dering- van a.s. Zondag, te handhaven. Geen kinderen naar het buitenland Vele landen hebben de Nederlandse regering' aangeboden, kinderen, die slachtoffer geworden zijn van de wa tersnood, tijdelijk op te nemen. Van Nederlandse zijde is evenwel mede gedeeld, dat voorlopig de slachtoffers zo veel mogelijk binnen de landsgren zen in gezinsverband moeten worden opgenomen. Van de buitenlandse aan biedingen, hoe zeer de gastvrijheid op prijs gesteld wordt, zal daarom, al thans de eerste tijd, geen gebruik ge maakt worden. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Het laatste slachtoffer van de ramp op Texel is geborgen. Het is de 23- jarige landarbeider Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van een kind). De toestand op het eiland is thans zo, dat er, aldus het gemeentebestuur van Den Burg „geen bijzondere zor gen" zijn. Corps commandotroepen heeft geen verliezen De territoriale bevelhebber Nederland verzoekt ons namens de commandant van het corps commandotroepen, over ste Beets, te willen mededelen, dat bet corps geen verliezen heeft geleden. Het bericht, dat het corps vijf doden zou be treuren is niet juist. Informaties over evacué's bij het Rode Kruis Informaties over geëvacueerden moe ten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederlandse Rode Kruis, Prinsesse- gracht 27 te 's-Gravenhage. Hierdoor komt de mededeling te vallen, die een paar dagen geleden in een circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken over de registratie van geëvacueerden verscheen, dat deze in formaties ook te betrekken waven bij de rijksinspectie der bevolkingsregis ters. Hoopvolle situatie in Poortvliet De burgemeester van de gemeente Poortvliet (Tholen) deelde ons hetvol- gende mede over de toestand in zijn ge meente: Het gisteren opnieuw gedichte gat de dijk heeft het vannacht gehouden. Vandaag wordt getracht het andere gat te dichten. Er wordt met man en macht, met inzet van Nederlandse en Franse militairen, gewerkt. Indien het dichten gelukt, is er voorlopig geen reden meer voor algemene evacuatie. Het water is hedennacht niet noemenswaardig geste gen. Er wordt weer getracht met hoge tractoren verbinding te onderhouden met de naburige gemeenten Scherpenisse en Tholen. Meer dan de helft van Poort vliet staat nog blank, alsmede de gehele polder, groot ongeveer 2000 ha. De sa- menwe: king tussen de gemeenten onder ling en het leger is prima. De bevol king is ondergebracht op het hoge ge deelte van het dorp, in huizen en open bare gebouwen. De burgemeester noemt de* toestand hoopvol. P. Alons, directeur van nationaal rampenfonds Op voordracht van de ministers vaiv Binnenlandse Zaken en van Maatschap pelijk werk is de luitenant-generaal van het voormalige KNIL buitendienst, P, Alons, benoemd tot directeur van het Nationaal Rampenfonds. Doodstraf geëist in proces-Oradour In het proces Oradour is de doodstraf geëist tegen de zeven Duitse beklaagden. Deze eis geldt ook voor sergeant-majoor Lenz. Tegen de overige beklaagden werd ievenslange dwangarbeid geëist. Bij Rilland-Bath (het eerste dorp in Zeeland van de Brabantse kant af gerekend) worden de evacué's uit de geteisterde dorpen van Zuid-Bevcland naar het vaste land afgevoerd. Een duck op de rijks weg. Hulpactie gaat voort Orkestleden en personeelsleden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest heb ben een dag salaris afgestaan aan het Na tionale Rampenfonds. Het vierduizend inwoners tellende Hoezo in Noord-Brabant heeft, afgezien van de girostortingen, 15.000 bijeenge bracht. De boeren stelden 58.000 kg vee voer ter beschikking. Westérbork in Drenthe gaf 41.252 of ca. dertig gulden per gezin, plus twintig kubieke meter goederen. In Veenendaal kwam 100.000 bijeen. De collecte bij de Fordfabrieken in Amsterdam bracht f 37.000 op. waarvan 13.500 of twintig gulden per persoon van het personeel en 23.500 van de di. rectie. Een houtbouwbedrijf in Vrooms- hoop stelde een volledige houten woning met inrichting ter beschikking van de burgemeester van Stad aan 't Haringvliet. Omroepverenigingen zenden weer zelf standig uit De K.R.O.. N.C R V on V.A.R.A.. die gedurende de rampdagen coördinerend werkten bij het doorgeven van berich ten etc,, hebben vanaf hedenmorgen twaalf uur de nor-male wijze van .uit zenden hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk evenals bij het do'örgeven van berichten van de berichtendienst. In 1953 nog bijna geen oogst ZODRA DE BEVOLKING van de overstroomde gebieden in veiligheid verkeert, gaat men zich afvragen: wat nu? Natuurlijk de dijken dichten en de polders leegmalen en de huizen repareren en her bouwen. Maar wat zit daar nu allemaal aan vast? En is het voldoende de oude toestand te herstellen? Wat kost dit alles en hoeveel tijd vraagt het? Uiteraard is dat alles niet nauwkeurig te zeggen. Maar toch is er, wel iets van te vertellen. Nederland beschikt op dit gebied over ervaren mensen, en bij hen hebben we ons oor te luisteren gelegd. In de ernstig getroffen gebieden als Schouwen en Duiveland, Goeree en Overflakkee enz., kan men niet terstond gaan malen. Het eerste werk zal moeten zijn het dichten van de dijken. Is er nog genoeg rijshout voor de zinkstukken die men daarvoor nodig heeft? Er is veel gekapt rijshout weggedreven. Maar ook buiten de overstroomde gebieden is het wel te krijgen, zij het soms in wat min dere kwaliteit, en bovendien moest het meeste hout nog worden gekapt. Ge brek aan rijshout en steen voor zink stukken zal dus het werk niet vertragen. Misschien zullen, om dit gebrek te voor komen, de Zuiderzeewerken iets moeten worden vertraagd. En zijn er voor het dichten der dij ken voldoende baggermolens, zand zuigers en graafmachines? Voor het snel dichten van al die gaten heeft men veel van dit moderne materiaal nodig. Men kan echter wel aannemen dat het in ons land voldoende be schikbaar is. Wel zal wegenbouw hier en daar moeten worden stopge zet en zal soms het uitvoeren van andere werken moeten worden ver- Voorts moeten niet alleen de gaten in de dijken worden gedicht, ook de glooiin gen moeten vrijwel over de gehele leng te van de overstroomde dijken worden gerepareerd. Als men met het dichten der gaten tot de hoogwaterlijn is gevorderd, kan men onderwijl gaan malen. De gemalen zullen hiertoe niet in staat zijn. Want er is geen electriciteit en ze staan onder zout water, wat revisie der machines nodig maakt. Bovendien is de cap~eiteit der gemalen veel te gering om een behoorlijk tempo te brengen in het wegpompen van het water. Daarom zullen weer dieselpompin stallaties nodig zijn, die bij het herstel van Walcheren en van de Wieringer meer zulk goed werk deden. Ze heb ben een enorme capaciteit. Men zet ze gewoon op de dijk. Hoe groter aantal hoe beter. Het zal intussen diep in de herfst zijn geworden eer de zwaar ge troffen gebieden weer droog lig gen. En dan moet alles nog heel vlot verlopen. Natuurlijk zullen heel wat polders eerder droog zijn. Het hangt er maar van af hoe ernstig de overstroming is geweest. Maai- men zal er mee moeten rekenen dat 1953 bijna geheel zal zijn verstreken wanneer alles weer droog is. Daarna komt het in cultuur brengen: sloten graven, wegen her stellen, planten van bomen en boomgaarden enz. Misschien zal in ongeveer een derde van het over stroomde gebied nog dit jaar kun nen worden gezaaid. Voor de rest zal dit niet eerder het geval zijn dan in 1954. En in de zwaarst ge troffen gebieden als Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflak kee kan het ook wel 1955 worden. De kosten van dit alles kan niemand nauwkeurig schatten. Men moet zich niet verbazen als deze, tot en met het in cultuur brengen, en de polders van West-Brabant inbegrepen, rond de drie milliard zullen zweven. Daarbij komt nog het herstellen en herbouwen van de boerderijen, wonin gen, kerken en scholen, en herstel van de schade aan vee en roerend bezit als meubilair, kleding enz. Tot de schade behoort natuurlijk ook dat men een paar jaar niet heeft kunnen oogsten. Alles saam komt men tot een bedrag dat belangrijk uitsteekt boven de kosten -van een dijk van de Nieuwe Waterweg tot Walche ren, een groots plan, dat reeds 15 a 20 jaar in de kringen der des kundigen de aandacht heeft, maar nu plotseling komt te staan in de levendige centrale belangstelling. Hierop hopen we morgen nader terug te komen. Langs de „stravaille" voor een hoefsmederijin Hoge Zwaluwe kijkt men naar de wijde water vlakte, die de Zoutendijk overspoelt. Danville adopteert Zierikzee Danville, een plaats met 7200 inwoners in Pennsylvania, heeft zijn Nederlandse ..tegenhanger" het door de stormvloed geteisterde Zierikzee (ruim 7000 inwo ners) geadopteerd. Toen het nieuws van de overstromin gen Danville bereikte begon het blad ..Danville Morning News" een hulpactie voor een plaats even groot als Danville. Zierikzee werd uitgekozen. Zaterdag is tot adoptie-dag uitge roepen. Dan zullen de brandalarmsirenes in Danville loeien om de inwoners te manen kleding en dekens gereed te leg gen. waarna zij door padvinders en vrij willigers opgehaald zullen worden. Verlaging contributie voor leden van E.V.O. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de minister van Verkeer en Wa terstaat mede, dat de contributie van de E.V.O. voor houders van bestelwa gens tot en met 600 leg verlaagd wordt tot f 10 per bedrijf en f 15 per wagen met een maximum van f 200. Dit geldt ook voor houders van zgn. 60-dagen kaarten (motorrijtuigenbelasting) Aan houders van motorbakfietsen wordt volledige vrijstelling geoeven Gehele of gedeeltelijke opheffing wordt verleend aan finapcieel niet draag- kraohtigen. Restitutie zal worden gege ven als de Wet Autovervoer Goederen voor 1 Januari 1954 in werking treedt. Gevangenen offeren twee weken roken De gevangenon in de Sohevemingse strafgevangenis hebben van hun camtu- negeld een bedrag van ruim f 465 bij eengebracht voor de slachtoffers van de watersnood. Dit betekent voor hen twee weken niet roken. Ook in andere ge vangenissen zijn dergelijke acties gaan de.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4