C j Nare dagen AKKERTJES Op Goeree-Overflakkee zijn vrijwel alle mensen in nood geholpen normaal verloop Slachtoffers van de watersnood Stroom van Brits en Amerikaan: materieel naar ons land Twee hoogleraren aanvaardden aan de V.U. hun ambt GALEISLAAF De Rotterdammer Pag. 5 Vrijdag 6 Februari 1953 Grootste zorg is nu het bergen van massa's verdronken dieren Op het eiland Goeree-Overflakkee bevinden zich thans nog on geveer tienduizend personen. Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen geëvacueerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn vrijwel leeg; de burgemeester heeft zjjn hoofdkwartier overgeplaatst naar Dirksland. Helicopters en ducks hebben in de laatste dagen ongeveer 1650 ge- isoleerden gered. Volgens de laatste berichten zijn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren. In Nieuwe Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal slachtoffers thans op ruim 300. Men is thans hard bezig met het ruimen van cadavers van ver dronken vee. Prins Bernhard was op het eiland De directeur-generaal van Rijkswa terstaat acht het herstel van de Water kering van Goeree-Overflakkee na dat van Schouwen-Duiveland het moeilijk ste probleem. Men is thans begonnen aan het dichten van een gat in de dijk aan het Westeinde. nabij Ouddorp. Er zijn vele en grote gaten in de dijken van dit eiland geslagen; voor het herstel zijn drie aannemers inge schakeld. Bij Dirksland bevindt zich nog een droog gedeelte; dit en de droge duin top zal men kunnen gebruiken als oen soort bruggenhoofd om het eiland te heroveren. De aannemers kunnen van daar uit met hun machines eu mate rialen opereren. Het bergen van de vele cadavers baart op het ogenblik grote zorg. Men sleept ze thans achter auto's naar sche pen, welke voor vervoer naar destruc tiebedrijven zorgdragen. Dit werk is uitermate tijdrovend en zal zeker enige weken lang duren. Daarom hebben Amerikaanse genie troepen voorgesteld, de cadavers ter plaatse te vernietigen en daartoe een aantal vlammenwerpers aangeboden. Over dit aanbod is nog geen beslissing genomen. De Prins hielp Gistermiddag heeft Prins Bernhard Middelharnis bezocht. Hij sprak gerui me tijd met de burgemeester en enkele getroffenen. In een helicopter maakte hij een vlucht over het verdronken land en haalde daarbij enkele geiso- leerden uit Nieuwe Tonge. De Gelderse gemeente Doetinchem heeft Middelharnis geadopteerd. De echtgenote van Doetinohem's burge meester, mevrouw Boddens Hosang, was gisteren in Middelharnis om te zien, wat er nodig is. In de Hervormde kerk van Sommelsdijk zijn reeds grote geschenkzendingen uit Doetinchem op geslagen. Ook kwam een schip met kleding en levensmiddelen aan. Middelharnis is zeer dankbaar voor deze hulp. De burgemeester van Mid delharnis, de heer D. Rijnaers, heeft gezegd, dat het eiland zeer dankbaar is voor alle hulp, vooral ook voor die van de Amerikaanse, Engelse en Fran se genietroepen. In Middelharnis zün enkele plunde raars garresteerd, die de euvele moed hebben gehad, zich voor hun misdaden te tooien met Rode Kruis-banden om de arm. Er zullen daarom geen vreem- toegelaten op In Ooltgensplaat verblijven nog on geveer 60 personen. De overige inwo ners zijn geëvacueerd. De in het droog gevallen deel van Middelharnis staan de woningen zijn weer van gas- en electriciteit voorzien. Men heeft ook voldoende geneeskundige hulp en scheepsruimte. Verademing De hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood op het eiland heeft thans nagenoeg zijn beslag gekregen. Vandaag is een deel van het hulpver- leningsmaterieel (boten, helicopters en ducks) naar elders vertrokken. De burgemeesters van de gemeenten Dirksland, Melissant en Herldngen heeft medegedeeld, dat bij de huidige weersomstandigheden geen direct ge vaar meer bestaat voor verdere dijk breuken. Er wordt hard gewerkt aan voorlopig herstel van de gaten en op zwakke plekken zijn dijkwachten aan gesteld. Behoudens onverwachte omstandighe den zal de polder Dirksland behouden kunnen worden. Op Schouwen wordt hard gewerkt (Van een onzer verslaggevers) Op Schouwen en Duïveland is men druk doende vóór 16 Februari de ha venmonden van Dreischor en Oude- sluis en de dijk bij Zierikzee provi sorisch te sluiten, want op 16 Februari verwacht men weer een springvloed. Men wil niet meer meemaken, wat men reeds beleefde. In Serooskerke werd gistermiddag nog een moeder met vijf kinderen, waarvan de jongste 5 maanden oud was, in volkomen uit geputte toestand door een brandweer man gered. De kinderen en de moeder zijn naar Rotterdam overgebracht. Dit zijn niet de enige overlevenden, want er bevinden zich in andere huizen nog meer overlevenden. Over de toestand op Schouwen kun nen wij het volgende rapport geven. De meeste plaatsen zijn geheel over stroomd. Alleen de daken van de hui zen steken boven het water uit. Als de dijken ten Noordwesten van Brou wershaven niet spoedig worden ge dicht, vreest men dat hier een nieuwe zeearm zal ontstaan, die van de dui nen bij Haamstede tevens een eiland zal maken. Brouwershaven is alleen langs de duinrand bereikbaar. In Noord-Gouwe zijn het ziekenhuis en de andere gebouwen overstroomd. De patiënten die onderdak op de zolder hebben gevonden, moeten naar Zijpe overgebracht worden en gaan van daar met het kerkschip „De Hoop" naar Rotterdam. In Haamstede wordt een ziekenhuis ingericht. De bevol king ten Oosten van Brouwershaven, Zonnemaire, Noord-Gouwe en Zierik zee is naar laatstgenoemde plaats over gebracht. Het vee staat daar rond de kerk. Al deze plaatsen, alsmede Dreischor. waar 12 doden zijn, Nieuwerkerk en Oosterland, waar de redding nog bezig is, staan op enkele plaatsen nogxonder water. A.s. Maandag gaat men via Scharendijke beginnen met het eva cueren van de overtollige bevolking van West-Schouwen. Overzicht van een gedeelte van 's-Gravendeel, dat van de ramp wel zeer te lijden heeft gekregen. Schadev erzekering Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstro ming tengevolge van dijkdoorbraak ver nemen wij, dat vérschillende grote maat schappijen in haar „uitgebreide gevaren"- polissen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waar onder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar reke ning nemen. Deze „uitgebreide gevareiV'-polissen zijn ook in de .streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zon der enige beperking afgegeven. „Doris Rijkers" op een strekdam gelopen Volgens een bericht van Schevenin- gen-radio is de reddingboot „Doris Rij kers" uit Den Helder, die deelneemt aan het reddingswerk ïn Zeeland, op de strekdam bij Zierikzee gelopen. Het bootje zit 300 meter ver op de strekdam. Een motorboot van het kabelschip „De Poolster" heeft getracht de reddingboot uit zijn benarde positie te bevrijden. Dit is niet gelukt tengevolge van de sterke ebstroom. Er is thans om sleepboothulp verzocht. Evacuatie heeft Tweede lijst van het Ned. Rode Kruis Niet meer dan 50.000 evacues Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacueerden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de geëv&cueer den uit Noord-Brabant, de Zeeuwse Eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuid-Hol landse Eilanden met uitzondering van Goeree en Overflakkee zoveel moge lijk in de naaste of niet al te ver ver wijderde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000'geëvacueerden onder gebracht. Zij zijn over vele plaatsen verspreid. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Overflak kee, Schouwen en Duiveland, betreft grotendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord- abant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bed den beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaatsen in de pro vincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Over flakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Er wordt naar gipstreefd, de getroffenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Medeleven van de koopvaardij Ook bij de Nederlandse koopvaardij is het medeleven met de overstromings ramp algemeen. Zo kwamen bij de Mij „Nederland" •an de volgende schepen telegrammen binnen om aanzienlijke bedragen aan het Nationaal Rampenfonds over maken: Singakep, Rèmpang. Enggano, Poelau Laut. Elmina. Madoera. Rondo, Celebes en Tarakan. Evacué's van Brouwershaven naar Rotterdam De schepen „Spes Vera" en „Martha" zijn gistermiddag van Brouwershaven naar Rotterdam vertrokken met aan boord 580 evacué's, een verpleegster een dokter. In Brouwershaven zullen de mensen aan boord gaan van mijnen vegers. waarop zij de nacht kunnen doorbrengen. Vanochtend zouden zij I overgaan op schepen, die hen naar Rot- I terdam zullen brengen. Credïet voor emigranten uit noodgebieden De Canadese regering heeft zich be reid verklaard aan alle emigranten uit de noodgebieden een crediet te verstrekken voor de overtocht naar Canada. Deze eredieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is, in twee jaren te worden terugbetaald. Het ligt in de be doeling een langere termijn voor terug betaling vast te stellen. Nationaal Rampenfonds Rijk geen invloed op besteding De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft voor de radio medegedeeld, dat het Rijk geheel buiten de besteding van het nationaal rampenfonds staat. Het fonds is een zuiver particuliere in stelling, die zelf over de besteding van de gelden beslist. Dr. Kortenhorst deelde In dit verband mede, dat het Ruk wel belastingfaciliteiten verleent aan dege nen, die bijdragen in het fonds- Advertentie Nici cc[>ï dit of dat proberen, maar direct liet beproefde mid del. duj Ajpirin. gebruiken. Let er echter op, dat alleen Aspirin is voorzien van de oranje band «n van liet Bayerkruis, het i)tn- bool DE stroom van hulp uit het buitenland tot het redden van slachtoffers en het dichten van dijken blijft aanhouden. De Britse admiraliteit zegde gisteren 162 rub- bervlotten toe met een totale capa citeit van 5000 zitplaatsen. De vlot ten zijn voorzien van tentzeilen en kunnen zichzelf opblazen. Voorts arriveerden gisteren drie Britse Valetta"-transportvliegtuigen Een der toestellen had 25 rubber boten aan boord, elk geschikt voor het vervoeren van twintig personen. En dit is niet alles, wat de Engel sen doen. Zes „Anson"-toestellen kwamen uit Duitsland op Gilze Rijen aan; er zijn honderd twintig-persoons rubberboten op komst en bovendien zouden vandaag nog twee helicopters arriveren. Een K.L.M.-toestel bracht gisteren 10.000 koolspitsen voor zoek lichten uit Londen mee. Maar ook Amerika blijft niet ach ter. In ons land opereren 68 Ameri kaanse amphibievoertuigen, 16 hei- schroefvliegtuigen en 2500 Ameri kaanse militairen. Meer dan 30 groe pen werken aan het zuiveren van drinkwater en ook eenheden van de Amerikaanse genie maken zich ver dienstelijk in het rampgebied. Nog drie compagnieën amphibie-voertui- gen, uitgerust met in totaal 100 wa gens en acht hefschroefvliegtuigen zijn op komst. Circa 1300 Ameri kaanse auto's waren gisteren, op weg naar Nederland, Düsseldorf reeds gepasseerd. Kostwinnersvergoeding aan evacué's Het ministerie van Oorlog heeft aar de burgemeesters medegedeeld, dat in dien er in hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwinnersvergoeding ge noten, deze vergoeding uitbetaald kan worden. Eerst dient door de diverse burgemeesters bij het desbetreffende de partement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine, te worden ge ïnformeerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbe taald. Een nadere circulaire met in structies zal nog volgen, Reportages over de ramp in hele wereld Omroepstations in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland Radioverslag gevers van allerlei nationaliteitèn zijn naar ons land gekomen en maken ge bruik van de faciliteiten van verschei dene radioinstanties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zo genaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uit zendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Verenigde Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt be reikt via een zender van de P.T.T. Re portages worden uitgezonden voor de ra dio in Spanje, Frankrijk, België, Lu xemburg, Noorwegen, Zuid-Afrika, Indo nesië en West-Indië. De Britse autoriteiten hebben aan de Nederlandse experts advies gevraagd over de meest doeltreffende wijze van ontzilting van het overstroomde gebied in Engeland. De Duitsers hebben eveneens hun aandeel in het reddingswerk. Gisteren passeerden 18 Duitse motorboten de Nederlandse grens en 12 boten waren nog op weg naar ons land. De Franse regering zond nog twee helicopters en een Dakota met tech nici en materieel. Tenslotte vermelden we nog de originele wijze, waarop een Ameri kaan gaten in dijken dicht. Men construeert een haily-hrug over het gat, vult de brug op met. zand en rots, legt er een springlading onder en laat vervolgens de hele zaak in de lucht vliegen. Allés valt terug en het gat is voor het grootste deel ge dicht. Hele vrachten rotsblokken hebben de Amerikanen daartoe per vliegtuig uit Duitsland laten komen. Advertentie ij'-- OnAiï VLEES WARENFABRIEK J. MEESTER N.V. WIJHE Prof. mr P. Borst: Duurzaam bedrijfsrecht pas in de P.B.O. te verwezenlijken HEDENMIDDAG hebben prof. dr G. Wielenga en prof. mr P. Borst het ambt van gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit aan vaard. Dé plechtigheden geschiedden in het A.M.V.J.-gebouw. Prof. Wielenga, die r^eds lector is, zal in de faculteit der letteren en wijs begeerte o.a, didactiek onderwijzen en prof. Borst zal aan de economische faculteit burgerlijk en handelsrecht doceren. Prof. Borst aanvaardde zijn ambt met een inaugurele rede, getiteld: Be drijfsorganisatie en Rechter. De nieuwe hoogleraar zeide o.a. dat de bedrijfsor ganisatie een omvangrijk werkterrein blijkt te beslaan, waar soms al tien tallen jaren het bedrijfsrecht wordt ge vormd en toegepast in wetgeving, recht spraak e:i bestuur. De bedrijfsgenoten zijn daarbij nummer één. hun honoraire arbeid vormt het zwaartepunt. Een al gemeen oordeel over deze bedrijfsorga nisatie te geven is moeilijk: rechtsvor ming door belanghebbenden wordt ener zijds gelaakt, anderzijds geprezen. Een objectief standpunt, zo gewenst voor de rechter, zou "kunnen worden verkregen door de bij vele groepen levende over tuiging te raadplegen, dat de privaat rechtelijke bedrijfsorganisatie de beste voorbereiding is voor de publiekrechte lijke. Niettemin zijn er in de bedrijfs organisatie interne tegenstellingen mogelijk en dient eveneens gewaakt te worden tegen groepsegoïsme in de verhouding tegenover derden Daartoe bestaan interne controlemiddelen, maar daarna is het een taak van de burgerlijke rechter. Deze moet het Nederlands burgerlijk verenigingsrecht hanteren, dat met zijn contractuele basis niet goed past in de gegroeide verhoudingen, terwijl de rechter bovendien slechts algemene begrippen als „goede trouw", „open bare orde en goede zeden", en „elemen taire regels van wat behoorlijk is" ter beschikking staan. Het is daarom nodig die algemene begrippen nader te preciseren door rechtsbeginselen op te sporen, welke iets meer houvast geven. Prof. Borst besprak daartoe vijf be ginselen die tot concrete conclusies kun nen leiden: het beginsel van de gelijk heid (en ongelijkheid), van de zuivere intentie, van de zorgvuldigheid, van de rechtszekerheid, en van de bedrijfsver- antwoordelijkheid. Deze vijf beginselen paste hij achtereenvolgens toe op de be- drijfswetgeving, de bedrijfsrechtspraak en het bedrijfsbestuur. Voorts besprak prof. Borst de ver houding tussen de organisatie en der- Hieronder volgt de tweede lijst van slachtoffers van de watersnood, die het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft uitgegeven. (Niet gecontro leerde opgave van 5 Februari). ABBENBROEK Geïdentificeerd: Marion, Leen, Haasdijk 165. 's-GRA VENPOLDER Lijk geborgen: Echtgenote van Cornells van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN Slachtoffers, geïdentificeerd en gebor gen: Castelein, Cornelia Maria, echtgeno te van De Krom, Adrianus Franciscus, geb. 4.10.1911 te Alkemade, laatste adres: Tholenseweg B 316; Van Eekelen, Adria- ne Maria, geb. 6.7.1933 te Halsteren, laatste adres: B 327; Hoetelmans, An- tonius Adrianus Johannes, geb. 2.10.1938 te Halsteren, laatste adres: B 334; Van Osta, Cornells, geb. 24.10.1868 te Halste ren, echtgenoot van Stoffels, Maria Eli sabeth, laatste adres: B 338: Van Schilt, Helena, geb. 7.9.1896 te Steenbergen en Kruisland, echtgenote van De Koek, Ge- 1 rardus. laatste adres: A 128; Schijvenaars, Maria Helena, geb. 13.12.1926 te Dintel- oord en Prinsland, echtgenote van Van Tillo, Hendricus Marinus, laatste adres: A 139; Van Tillo, Anna Helena Maria, geb. 29.6.1949 te Halsteren, laatste adres: A 139; Laanen, Antonius. geb. 16.9.1899 te Dimteloord» echtgenoot van Petro- nella Maria Stoffels, laatste adres: B 313; Laanen, Cornelius Hendrikus Jacobus Maria, geb. 29.6.1937 te Halsteren, laat ste adres: B 313; Roks, Bernard Lau- rentius Maria, geb. 18.6.1952 te Halste ren, laatste adres: B 326; Van Meer, Cor nells Hendrikus Simon, geb. 14.8.1951 te Halsteren, laatste adres: B 337; Van Meer, Petronella Elisabeth Dymphna, geb. 15.7.1951 te Halsteren, laatste adres: B 337: De Krom, Johannes J„ geb. 3.5.1951 te Halsteren, laatste adres: B 316. HELLEVOETSLUIS Geïdentificeerd: Schrijver, Herman, Oostkade 22; mej. N. Schrijver, Oostkade 22: S. Bakker, Oostkade 6; mej. E. Sponselee—Finke, Opsomerlaan 20; mevr. Corn. VaderDe Pijper, Opsomerlaan 6. KORTGENE Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: De Looff, Pieter Arie, geb. 31.8.83 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres: Torendijk 88, Kortgene; Schrier, Jaco- mina Catharina, geb. 26.01.07 te Kort gene. laatste adres: Torendijk 45; Ver hulst, Adriana. geb. 24.3.96, echtgenote van Jan Verburg, laatste adres: Toren dijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb. 21.1.92 te Harmeien (U.); laatste adres: Toren dijk 115; Bollen, Cornelia, geb. 18.8.22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse. laatste adres: Kortgene, Torendijk 57; Kramer, Hendrika Adriana. dochter van Marinus Kramer en Joh. Willemina Wol fe, geb. 20.8.1952 te Kortgene. laatste adres: Torendijk 113; Van Vliet, Gerretje, geb. 23.11.1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Boer, Jan, geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overJ.) en Liena Gijtenbeek, laatste adres: To rendijk 109; Koster, Lena geb. 13.6.99 te Wissekerke. wed. van Jan Gillisse. laat ste adres: Ooststraat 5; Engeivaart, Jo hannes Marinus, geb. 25.6.69 te St. Phi- lipsland. echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat 16: Koets, Janna echtgenote van J. M. Engelvaart, geb. 16.3.73. laatste adres: Ooststr. 16: Clement, Adriaan. geb. 13.9.12 te Kortgene, echt genoot van Christiana Huyge. laatste adres: Torendijk 51; Huyge, Christiana, geb. 28.1.13 te Colynsplaat, echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres: To rendijk 51; Clement, Bastiana Neeltje, geb. 16.1.47 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huyge, laatste adres: I Torendijk 51; Timmerman, Wilhelmina Suzanna, geb. 20.11.43 te Ierseke, doch ter van Marinus Timmerman en Fran- sina Josperina van Strien, laatste adres- Cats Annapolder 118; Weijs, Jan Fran ciscus, geb. 20.11.1909 te Goes, laatste adres: Cats Annapolder 18; Weijs, H. E., geb. 7.3.45. dochter van Weijs, Jan Fran ciscus. laatste adres: Cats Annapolder 18. NIEUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: Krabbe. Adriana, echtgenoot van Tho mas de Bil, laatste adres: Nieuwerkerk, Polderweg A 351; Lievense, Jan, 90 jaar, Nieuwerkerk, Ooststraat; Kats, Toos, echtgenote van Eliza Kleemans, laatste adres: Nieuwerkerk, Weststraat; Raams- donk, Maria Janna, echtgenote van Izak Comelis v. d. Male, laatste adres: Niéu- werkerk, Poederweg A 37. OUWERKERK Slachtoffer geïdentificeerd en gebor- gen: Boogerd, Helena, echtgenote van Joost de Jong, laatste adres: Ouwerkerk, Hei- nekenstraat. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W. Bruggeman te Battenoorö; De Jong, J. te Battenoord; Van Prooyen, Leni, Kortewegje; Van Prooyen, A., Zuid- dijk; Vreeswijk, Mies en Francina; Ver- wey, Marinus; Koppenaal, Teun; Ooster ling, Jac.; Vis, L. en 2 dochters; Van We zel, A; Driessen, wed. A,; Koote, mej. J. plus kleinkind, allen te Oostervoorgors; Kransse, mej. R. en dochter Marie; Troost ,A. en 2 zoons; Appel, L. en 2 zoons; Hoogmoed, Jac. De laatste 5 om gekomen in de Pallandtpolder; Koert, Kees; de familie van Balen, man, vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. STELLENDAM Twee Hagenaars aldaar overleden: Klaasen, H.. geb. 17.7.1886; Klaasen, Zieck, geb. 21.12.1887, wonende: Wasse- naarseweg 27, Den Haag; opgegeven door A Roodenburgh p.a. Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon, Gerrit Ordon. WOLPH AARTSDIJK Lijken geborgen: Caan, Ina, geb. 12.11.77 te Wolphaarts- dijk, echtgenote van David van Dam me, laatste adres: A 149; Van Damme, Adriana, geb. 23.6.19 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 149; De Leeuw,, Martina, geb. 14.8.73 te Wolphaartsdijk, echtge note van Jan Hoek van Dijke.. laatste adres: A 176; Giezen, Maaiken. geb. 31.10. 52 te Wolphaartsdijk. dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Vel den. laatste adres: A 142: Heijnsdijk, Gijsbrecht, geb. 22.6.81 te Axel. laatste adres: B 1; Op 't Hof, Jacoba, geb. 1.12. 81 te Oudelande, echtgenote van Gijs brecht Heijnsdijk, laatste adres: B 1; Geleedts, Elisabeth, geb. 11.4.87 te Wol phaartsdijk, wed. van Willem Verschu- re, laatste adres: B 4. Lijken nog niet geborgen: Tramper. Cornelis, geb. 21.1.85 te Wol phaartsdijk, laatste adres: B 21; Schip per, Dingenis ,geb. 19.4.76 te Wolphaarts dijk, laatste adres: A 205. ZUIDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en 6 kinderen, wonende Kerkweg; Van der Velde, Dirk, vrouw en 2 kinderen, wonende Kerk weg; Kapel, 2 gezusters, wonende Kerk weg; Bredeland, mej. C„ wonende Kerk weg; Hai, Dirk, met gezin op de Bui tendijk. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie ge ven van de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging ach teraf noodzakelijk zal blijken. Advertentie Prof. mr. P. Borst den: de al of niet toelating van „new comers", de aantasting van Deaiijfsre- gelingen door derden en de eerbiediging van bedrijfsregelingen door derden. Vooral op dit laatste gebied bestaan nog vele perspectieven: het kan een onrecht matige daad opleveren indien de buiten staander de bedrijfsgenoot tot ontrouw aan zijn organisatie beweegt. Het is te wensen, aldus spr„ dat de burgerlijke rechter zijn controle rende en bouwende taak nog verder zal voortzetten, al moet erkend wor den dat de privaatrechtelijke orga nisatie geen eindpunt kan zijn. en het alomvattend, duurzaam bedrijfsrecht pas in de P.B.O. is te verwezenlijken. Deze moet echter op haar beurt er voor waken het privaatrechtelijk ver leden niet te vergeten. Deze oratie is verschenen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon te Zwolle. Industriële capaciteit onaangetast Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden be vinden zich echter slechts betrekke lijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederland se industrie als zodanig is door deze ramp niet aangetast. Walcheren heeft genoeg arbeidskrachten Het provinciaal bestuur van Zeeland deelt mede, dat op Walcheren voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn. Jongen uit Nw Vossemeer terecht De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer, (geen militair), die als ver mist was opgegeven, is terecht. Hij be vindt zich in Tilburg, zo deelt het Ram pencomité aldaar mede. 18 „Die vent zal ik in de gaten houden", bromde de handwerksgezel bij zichzelf, toen hij op straat liep. „Dat zoontje van een gevangen ketter-pre- dikant... Daar heb ik wel een paar dagen voor over." En met een nijdig glimlachje: „Hij heeft gezorgd, dat ik geen werk heb hij heeft óók gezorgd, dat ik wèl tijd heb." De volgende dagen zwierf Lajos herhaaldelijk in de buurt van de gevangenis. Hij dam het ge bouw van alle kanten op hij dacht uit, hoe een gevangene er het beste uit kon ontsnappen hij zocht verschillende wegen door het warnet van straten in de omtrek, waarlangs een ontsnapte gevangene weg zou kunnen komen. Eén weg vond hij, die sneller dan hij had verwacht naar de Donau-oever leidde en toen had hij een paar namiddagen er aan besteed om te trachten zijn kennis, de schipper te vinden. Daar was hij in geslaagd: eerder dan in het opzetten van een plan, om vader buiten de gevangenismuren te- krijgen. „Daar zul je hulp voor nodig hebben van iemand in de gevangenis", had de schipper ge zegd, toen Lajos met hem over een ontvluchtings plan sprak. „En om die te krijgen, zal niel meevallen." Hij had verteld, op welke tijden en dagen hij met zijn schuit in Buda lag. „En altijd op de zelfde plaats", had hij er bij gevoegd. „Dat is dus tot zover in orde." Maar de hoofdzaak... De vraag, hoe met vadei in verbinding te komen; hoe hem in staat te stellen te ontvluchten. Dat was nog lang niet in orde. En daar wist de schipper ook geen weg op Toen vond Lajos die weg. Schijnbaar toevallig. HOOFDSTUK VII Hulp? Hij had de man al meer uit de gevangenispoort .den komen was hem zelfs al eens gevolgd met het weifelend voornemen, hem aan te spreken. Maar hij was daar niet toe gekomen: hij wist immers niets helemaal niets van de vent af. En hoe licht kon het argwaan wekken, als een vreem de een praatje begon en al "was het nog zo voor- DOOR H. te Mence dchtig naar gevangenen informeerde! Nee, dat ïad Lajos nog niet aangedurfd. En er was nog iets, dat hem weerhouden had. dij had een keer de handwerksgezel zien staan praten met de schildwacht bij de gevangenis; hij had een andere keer gezien, hoe iemand haastig inder een luifel wegdook, toen hij omkeek. En hoewel hij niet met zekerheid had herkend die iemand had verdacht veel van zijn reismakker- te-water weg gehad. Het had Lajos een vaag ge voel van onveiligheid gegeven: werd hij nu met opzet gevolgd of niet? En als dat zo was, wat zou die ketter-vijand dan doen, als hij zag, dat Lajos een beambte van de gevangenis aansprak? Doch... de schipper had gelijk toen hij beweerde, dat hulp van zo iemand nodig zou zijn. Hoe kreeg je die hulp? Hoe kwam je onop vallend met zo iemand in aanraking? Lajos overlegde dat voor de zoveelste maal, toen hij op een middag weer in het park de ach tergevel van de gevangenis opnam; voor de veelste maal zich voorstelde, hoe een gevangene daar zou kunnen uitbreken. Plotseling hoorde hij geroep, geschreeuw: een ruiter kwam aangalop- peren een jochie, dat spelend een bal naliep, struikelde vlak voor het paard! Snel als een ge dachte schoot Lajos toe griste de dreumes weg van voor de forse poten... De ruiter rukte zijn rijdier met de teugel terug. Toen hij zag, dat het kmd veilig was, vierde hij de toom weer, drukte de sporen in de flanken van zijn beest en galop- Deerde onbekommerd en onverschillig verder. Met het verschrikte kind in de armen stond Lajos probeerde h^t jammerende kereltje te sussen. Een paar vrouwen kwamen toegelopen- een man ook... „Dat was op het kantje af", zei één van de /rouwen. „Die kerels rijden en rossen maar!" „Papa! Papa!" riep het ventje en strekte zijn armpjes uit naar de man. „Mijn jochie", zei die. Hij nam het kind van Lajos over het nestelde zich, nasnikkend nog, fegen zijn schouders. „Ik ben u wel zeer dankbaar, sinjeur", zei de /ader. Lajos herkende hem: het was de man, die hij had willen, maar niet durven aanspreken. (Wordt vervolgd) Verdrijf de periodieke pijnen i en dat lome, lusteloze gevoel<«1 direct en afdoend meteen paarjf r Toch is het zo! (258). Wanneet het ontbreken van kracht uitdrukkingen en scheldwoor den in de taal als maatstai voor de beschaving van een volk wordt genomen, zal de erepalm wellicht worden weggedragen door een volkje dat hiet ie lande als niet minder dan barbaars te boek staat, doch waarvan vele hoger ontwikkel den nog wel iets kunnen leren. Het is een bittere ironie dat het volk. dat wij op het oog hebben, t.w. de Eskimo's, zeil een naam draagt die bij de Indianen als scheldwoord geldt. Eskimo betekent n.l. „rauwrleeseter", een ferm die bij ons gelijk zou slaan met „bar baar" of iets van dien aard. Zelf noemen de Eskimo's zich echter Innuit, waf „mens" betekent. Bezien vanuit onze maafscliappe- lijke en geestelijke gezichtshoek, valt er veel al te dingen op het doen en lafen der Eskimo's, doch anderzijds kenmerkt hun tamilie- en stamleven zich door hooggestemde opvattingen die weldadig aandoen. De 35.000 Eskimo's van Alaska, Canada en Groenland leven in onbarmhartige en barre omstandig heden, doch deze levensvoorwaar den hebben de offerzin vergroot en niet de mens tot hard egoïsme ver leid. Er bestaat daar in het hoge Noorden een vèr doorgevoerd com munisme, niet opgelegd door een staat, maar uitgaande van de mens die het vanzellsprekend acht dat hij van overvloed moet alstaan aan minder bedeelden. Zolang er eten is behoeft niemand honger te lijden en in fijden van nood heeft de stam automatisch het recht de jacht gebieden van andere stammen te betreden, indien daar gelukkiger kansen worden geboden. Onsociale elementen worden uit het stamver band gestoten en individuele ge schillen die altijd en overal kunnen voorkomen worden be slecht door zangduel. waarbij de verliezer is prijsgegeven aan spof en lachlust van de toehoorders. Maar daar blijlt het dan ook bij, want scheldwoorden kent men daar niet. Juist nu Nederland ervaart, hoe nood en ellende de prachtigste eigenschappen in ons volk wakker roepen, juist nü mod hef ons treilen hoe de bittere nood die bijna bij voortduring onder de sfammen in het Noorden heerst, de mensen drijft tot een grotere innerlijke rijkdom en beschaving, waarbij hef zij nogmaa/s toegegeven zich uiter aard ook facetten bevinden die voor ons onaanvaardbaar zijn. Wat de rampspoedige gebeurte nissen van deze dagen betreft, morgen willen we nagaan hoe duizenden jaren geleden de grond slag werd gelegd voor de tegen woordige vorm van ons land, maar tevens, hoe gelijktijdig de voorwaar den werden geschapen voor de watervloeden, die door alle eeuwen heen ons land zouden feisferen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3