Lage en Hoge Zwaluwe vier dagen van nieuws verstoken ■EsSS Toestand in West-Noord- Brabant bevredigend Dijl sen nu weer berijdbaar Behoud van Voornse dijk thans van het grootste belang Militairen en burgers werken hard en tot nu toe met succes Kerken verstaan hun taak voor slachtoffers van de ramp Gebrek aan tact Storm over Europa De Rotterdammer Pag. 4 Vrijdag 6 Februari 1953 Pak met kranten bracht glimlach op de gezichten (Van een onzer verslaggevers) ELKE dag is er wel één plaats in de noodgebieden, die de speciale aandacht van de nieuwsgevers heeft. Gisteren was dat het gebied van Brouwershaven. En dat wil dan soms zeggen, dat men bepaalde streken, die ook mét het water te kampen hebben gehad, vergeet. Zo trokken wij gisteren met een grote omweg Utrecht, Den Bosch, Waalwijk, Oosterhout naar "de omgeving van Hoge en Lage Zwa luwe, waaruit men de laatste vier dagen eigenlijk geen andere berichten heeft gehoord dan dat er in Lage Zwaluwe één dode te betreuren valt. De twee plaatsen zijn volkomen geïsoleerd geweest en nieuws hadden de inwoners alleen bij geruchte gehoord. Vandaar dat achter in onze wagen een pak „Rotterdammers" lag van de laatste vier dagen. En aan de blijde gezichten van de abonné's te zien, was dat een gelukkig initiatief. Midden in de dorpsstraat werden de kranten door de Hoge Zwaluwers uitge vouwen en u moet ons niet kwalijk nemen, dat wij dat ogenblik waarop het nieuws letterlijk verslonden werd, met de camera vastlegden. Vandaag pas weer waren beide plaat sen bereikbaar per auto. Over Made kon men naar Hoge Zwaluwe komen, en langs de normale dijk naar Lage Zwaluwe. Kranten uitdelen in de laat ste plaats had echter weinig zin, want de gehele bevolking is bijna geëva cueerd. Alleen de Loonse Dijk. steekt boven het water uit en alle zijstraten staan onder water. In Hoge Zwaluwe is het al niet an ders: de dijkhuizen zijn zo goed als door het water gespaard, maar de on derwegen en zijstraten staan blank en zijn verlaten. Werk hervat Het ts verwonderlijk, hoe gauw het gewone leven zich herstelt, hoe gauw de mensen, die enkele vreselijke, nooit te vergeten nachten hebben meege maakt, weer aan de slag gaan in hun gewone, dagelijkse bezigheden. Ze praten natuurlijk over niets anders dan over het nieuws van de geteisterde gebieden, maar onderwijl worden de ramen weer gezeemd, de gangetjes ge dweild en de was gedaan. Het moet nu eentnaal gebeuren, niet...? Het waren vreselijke nachten voor de bewoners vlak onder de Moerdijk brug.'^Zondag in -de'prille morgen -kwam het water onhoudbaar opzetten, het zette het land blank, het kolkte de huizen binnen, klom tegen de dijk op en ondermijnde - -die- ®P - -verschillende plaatsen. Pas na een paar dagen kon er aan redden gedacht worden. En het enige slachtoffer, dat in Lage Zwaluwe dat wel het. ergst van de twee is getroffen te betreuren valt, kwam om het leven, toen hij zijn koeien wil de redden en daartoe een touw over de weg spande. Een golf nam hem op en wierp hem met woest geweld op een hoop bakstenen. Hij overleed bijna on middellijk aan zijn verwondingen. Veel vee is er verdronken; de lijken van de koeien drijven in de verlaten en uitgestorven straten beneden aan d« dijk. Het bergingswerk wordt do0r mi litairen en burgers met spoed ter hand genomen. De gaten in de dijk zijn met zand gedicht en de auto's kunnen weer rijden. Er is wel drinkwater, maar geen licht en gas. Dus ook geen radio, geen telefoon. Pas de mannen van de politie en de burgers, die kwamen helpen, brachten de "eerste berichten over en wij zijn er in ons hart wel een beetje trots op, dat „De Rotterdammer" een van de eerste ikranten was, die daar aankwamen.... Ervaring. Het is voor een verslaggever een beetje vreemdmet een wagen vol kranten langs dijkjes en weggetjes te 1 rijden. Maar wij hebben daarbij een heel waardevolle ervaring opgedaan: waar de perskaart en smekende woor den niet helpen, als een agent, een man van de M.P. je niet doorlaten willen, is het argument: „Ik heb een auto vol kranten, en de mensen verderop heb ben in vier dagen geen krant gelezen," een probaat middel... Langzaam rijden we mee Sn een stóeï van vrachtauto's, bestelwagens en or donnansen, die levensmiddelen, mate riaal voor het dichten der dijkgaten en andere onmisbare zaken vervoeren, terwijl de auto-radio onheils-tijding na onheilstijding in dewagen brengt. Onze tekenaar, de Rotterdamse kunst- De postverbindingen Van Rotterdam uit zijn de verbin dingen als op 4 Februari; De auto naar Goeree-Overflakkee rijdt thans op het eiland rond en tracht post door te bren gen. Van Dordrecht uit is twee maal per dag verbinding met Sliedrecht en Neder-Hardinxveld, één maal doorver binding met Gorinchem. Van Roosendaal uit is er een in cidentele verbinding met Achthuizen op Overflakkee via Dinteloord. Onderzocht wordt of deze verbinding voor geregeld gebruik geschikt is. Voorts is er de be kende verbinding met Zeeland via Ant werpen. Van Bergen o p Zoom uit is post voor Schouwen-Duiveland per vliegtuig naar Zïerïkzee overgebracht. Er wordt thans gewerkt aan een postverbinding per boot van Katsche Veer uit (via Goes)). Er is van Zierikzee uit post verbinding met Burgh en Brouwers haven. Met die woorden karakteriseert hij - misschien ongeweten het beste de I toestand op het ogenblik. Er wórdt spontaan geholpen, zó spontaan en zo gul zelfs, dat de evacué's er verlegen onder zijn. Waalwijk is droog, Oosterhout zoemt .an de hulp-activiteit, Breda is een centrum van doorzending en opneming van mensen, militairen en burgers slaan de handen ineen om te helpen wat er te helpen valt. Dat is in het kort de toestand bij Hoge en Lage Zwaluwe, waar de hartelijke Noord-Brabanders wat stiller zijn dan gewoonlijk Dan rijden wij weer terug, de lange omweg over Den Bosch. Dat doet ons (chauvinistische) hart pijn: dat we niet over die nationale trots, de Moer- dijkbrug, kunnen. De bruggen staan er nog, ja dat kan ieder je daar ver zekeren, maar de toegangswegen zijn kapot. Ook de spoorlijn zal wel voor lange tijd onbmikbaar zijn. We zullen de Moerdijkbruggen wél weer gaan waarderen Koningin zocht vluchtelingen op En deelde sinaasappelen en brood uit Koningin Juliana heeft gistermid dag meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood aan de hon derden vluchtelingen uit de noodge bieden die in de Utrechtse veilinghal len het provinciale evacuatiebureau moesten passeren. De Koningin stelde zich op de hoog te van de werkzaamheden van het doorgangscentrum en ging daarna de bussen in, die juist met vluchtelingen uit Dordrecht waren aangekomen. Ook heeft de Koning gisteren het Zeister slot bezocht, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen zijn ge registreerd, onderzocht en doorgestuurd. De vorstin onderhield zich met de ver pleegsters en liet onverholen blijken van haar bewondering voor de goede orga nisatie. Zichtbaar geroerd luisterde zij naar de verhalen die de vluchtelingen deden over hun belevenissen. Het eva cuatiecentrum in Amersfoort heeft eveneens gistermiddag bezoek gehad van de Landsvrouwe. Zij bezichtigde hier de medische afdeling en het medisch cen trum en onderhield zich geruime tijd met de evacué's. Baarn werd niet verge ten. In „Musis Sacrum" bezocht de Ko ningin tenslotte de geëvacueerden, die daar tijdelijk onderdak hebben gevon den. Watersnoodïondls maakt' f 393.000 over De algemene verenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland heeft besloten volledig mede te werken aan de actie van het Natio naal Rampenfonds en uit haar eigen kapitaal onmiddellijk een bedrag van 250.000 beschikbaar te stellen. Zij zal alle reeds ontvangen en nog te ontvan gen bijdragen terstond overmaken aan het Nationaal Rampenfonds en heeft reeds 392.930 overgedragen. Geen nieuwe moeilijk- hedlen op Texel De burgemeester van Den Burg heeft vanmiddag medegedeeld, dat de nacht gunstig is verlopen. Er hebben zich geen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. Getracht zal worden, in verband met het op 26 Februari a s. te verwachten springtij, de provisorische herstellingen -aan de dijken door definitieve te ver schilder Henk de Vos, is er een beetje vangen. Nog steeds wordt één persoon stil van. „Ik wist niet, dat er zoveeL vermist. Vanmiddag is het derde slacht- ellende bestond. Maar ik wist ook niet. dat wij, stugige en gesloten Nederlan ders zó spontaan en zó gul konden helpen Koningin Juliana heeft gisteren ee.n bezoek gebracht aan de evacué's in de Utrechtse veiling hallen. Prins Bernhard is bij de reddings werkzaamheden onafgebroken in de weer. Na een tocht boven het getroffen gebied arriveert de Prins hier op Ypenburg voor een be spreking in- Den Haag. Zo kijkt men vanaf de Loonsei Dijk op het Plantsoen van Lage Zwa luwe. Een zee van water, die nog hoog in de kamers staat. Maar de bewoners werken als paarden: de gaten in de dijk zijn al gedicht, dus is er aanvoer van zand en ander onontbeerlijk materiaal mogelijk voor verdere hulp. Mr Kesper op Goeree- Overflakkee Mr. L. A. Kesper. de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land is gisteren de gehele dag op Goe- ree en Overflakkee geweest. Ditmaal bezocht hij het Oostelijk deel van het eiland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land komen, ter verzekering van een snelle gang van zaken, dagelijks bijeen. Onafgebroken wordt thans hard gewerkt aan versteviging van de ruim zeven kilometer lange zandzakkendijk langs het Voornse kanaal. Bij avond verlichten sterke zoeklichten van het Ned. Rode Kruis en het Engelse leger de plaatsen, waar gearbeid wordt door ruim 300 man van het regiment „Betuwe" uit Laren, een contingent mariniers, grondarbeiders uit Werken dam en vele vrijwilligers. Het is van het grootste belang, deze dijk goed te houden, want mocht het water hier de overhand krijgen, dan zou het nu nog droge Voorne geheel onderlopen. Deskundigen uit Waterstaatskringen hebben echter goede hoop, dat men het zal houden en „aan ons zal het niet liggen", zegt de bevelvoerende majoor van het regiment „Betuwe". In Hellevoetsluis valt de toestand mee Sloepen van „Salland" aangespoeld Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Sal land". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto re gister ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De ka pitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het schip vergaan is. Terwijl men aan de linkeroever de be staande dijk versterkt, wordt aan de rechteroever met even grote voortvarend heid gewerkt aan het leggen van een nieuwe' dijk. Hier heeft men het voor deel, dat de rechteroever van het Voornse kanaal en stuk hoger ligt, zodat er alleen maar flink opgehoogd dient te worden. Op de meest kritieke punten, bij Nieuwesluis, Heenvliet en Geervliet gaan de zandzakken van hand tot hanu en geen moment stagneert het werk door gebrek aan gevulde zakken. Alles is uit stekend georganiseerd: tientallen trucks rijden in vrijwel' onafgebroken rij met lege zakken via Zwartewaal en Brielle naar Rockanje, waar ze gevuld worden. Over Nieuwen hoorn snellen de wagens dan weer terug. Spijkenisse is voorlopig van overstro ming' gevrijwaard. Met zware blokken hout en zandzakken zijn de gaten en de verzakkingen in de dijk daar voldoende gerepareerd om het water te keren. Hellevoetsluis is er achteraf toch nog betrekkelijk goed afgekomen. De burge meester van deze gemeente, jhr. T. A. J. van Eysinga, zeide gisteravond: „Laat men zich over ons maar geen zorgen maken. Van een in 1945 totaal verwoeste stad hebben wij in enkele jaren weer een welvarende plaats gemaakt. De ruim 1300 inwoners van Hellevoetsluis kunnen tegen een stootje!" Intussen komen talrijke vluchtelingen van Goeree-Overflakkee regelmatig in Hellevoetsluis binnen. Zij worden daar onmiddellijk voorzien van koffie en andere opwekkende middelen, de marine arts dr. Koppenol onderzoekt de zieken en voor degenen die dit nodig hebben is er voortdurend 'transport naar dc nood ziekenhuizen in Rockanje en Oostvoorne. De ernstige gevallen worden direct naar Rotterdam gebracht. Van Hellevoetsluis worden de evacué's met auto's doorgezonden naar Rotterdam, Den Haag of Rotterdam. Water en licht Hellevoetsluis heeft betrekkelijk I nig schade opgelopen. Wel kwam het water binnen een half uur opzetten, zodat verscheidene woningen in een ogenblik tijds een halve meter in het nat sitonden, maar na enkele uren was, het, bij eb. 'weer even snel verdwenen. De gestoorde electriciteitsvoorziening was mt hulp van een noodtransfonnator spoe dig hersteld en het oude duinwatersla- tion werd in werking gesteld, zodat er ook drinkwater zij het ongezuiverd te krijgen was. Vanmorgen zou echter een zuiveringsinstallatie in werking tre den en dan is ook deze moeilijkheid overwonnen. Helaas zijn in Hellevoetsluis toch nog vijf inwoners slachtoffer van het water geworden. In Heenvliet is gisteravond het laatste vee uit Abbenbroek gearriveerd. Dank zij de hulp van marinemannen heeft men al het vee, 700 stuks in totaal, op hef droge kunnen brengen. Abbenbroek is. evenals Oudenhoorn, geheel geëvacueerd. De burgemeesters van deze gemeenten hebben de bevolking, die naar huis terug wil. medegedeeld dat terugkeer voor lopig niet alleen ongewenst, maar ook verboden is. Generaal Ridgway vertrokken Generaal Ridgway is gistermi<Jiag, na in Den Haag besprekingen te hebben gevoerd over de toestand in de over stroomde gebieden, van Schiphol naar G-ilze Rijen gevlogen, omdat daar de Amerikaanse soldaten zijn gestation- neerd, die aan het reddingswerk deel nemen. Vandaar vertrok hij mét een toe stel van de Amerikaanse luchtmacht weer naar Parijs. De bakkersgezellen geven 10 pCt. loon De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen 10 pet. van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers orden verdubbeld. Zodra de bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met materiële hulp worden bijgestaan. Een ton van de Esso De Esso-Neaerland heeft besloten een bedrag van 100.000 aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. Bovendien heeft het personeel beslo- n 2 pet. van het maandsalaris af te staan aan dit fonds. Prins Bemhard vloog boven noodgebieden Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde ge bieden. Nadat hij -op het vliegveld Haamstede was geland, is hij overge stapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getroffen gemeen ten bezocht, voornamelijk op Schouwen en Duiveland, Noord-Beveland en Zuid- Beveland. Persoonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegeslagen. Z.K.H. prees in het bij zonder de moedige houding van de bur gemeesters der getroffen plaatsen met wie hij zich uitvoerig heeft onderhou den over de toestand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werlc van de Neder landse strijdkrachten was de Prins vol lof over het werk van de buitenlandse militairen. Na op het vliegveld Ypenburg te zijn geland, voerde de Prins besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. Hei wondei van St. Annaland Hoe het kan weet niemand, maar iedereen ziet hc-t als een wonder. Toen Zondagnacht het water in een ontzag wekkende stortvloed zich een weg door de dijk bij St. An riband baande, brak er een geweld los dat/ zelfs naar het be grip van de inwoners elk bombardement te boven moet zijn gegaan. De water vloed brak zich baan door de Lange- straat. alles wat er op haar weg kwam verbrijzelend, verscheurend, meesleu rend. wegslingerend, van een vrachtauto af tot blokken beton toe. Maar de men sen. die een seconde tevoren nog aan het werk waren bij de dijken, die stonden toe te kijken, of in hun deur stonden, die zich in gangen of bij ramen bevon den. ja zelfs een vrouw die buiten de vloedgolf over zich kreeg, zij .allen zijn, naar later is gebleken, bewaard geble ven. Een wonder, waarover men nim mer uitgepraat zal raken. Zondag zullen collectezakjes zwaar zijn Geestelijke verzorging en diaconale hulp zijn ruimschoots aanwezig (Van onze kerknieuws-redacteur) DE EERSTE STOOT in de hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp is in niet geringe mate opgevangen door de kerken. Dat is ons gebleken toen wij de kerkelijke activiteiten van deze week nagin gen. Het ligt voor de hand dat de diaconieën nu en in de toekomst voor een zware taak geplaatst zijn, welke zij echter gaarne aanvaarden En het is te verwachten dat de collectezakjes Zondag zwaar zullen zijn, als er voor de getroffenen geofferd wordt. blijft. Zo is in Ossendrecht een noodge- meente ontstaan; predikanten uit de omtrek doen er hun zo nodige werk. ^liit andere bladent ONDER de titel „Vermijdbare fou ten" schrijft de „Leeuwarder Courant" het volgende: „Dat in zulke dagen als het Nederlandse volk thans beleeft niet alles volgens orde en regel kan geschieden, is heel gewoon. Ook de uitbarsting van spon taneïteit, waarvan een ieder met dank bare .gevoelens getuige is geweest, heeft uiteraard haar risico's. Niet om op ieder slakje zout te leggen worden hie#enkele ontsporingen met name genoemd. Alleen om uit het gebeurde een les te trekken is het nodig, niet alles met de mantel der liefde te be dekken. Van verschillende zijde gewerden ons de laatste dagen berichten, dat op Zondag niet iedere soldaat direct r.a de radio- oproep naar zijn garnizoen is terug gekeerd. Het lijkt ongelooflijk, maar ook in Friesland heeft een klein deel, een zeer klein deel gelukkig, er de voorkeur aan gegeven, eerst de kat uit de boom te kijken. Terwijl verre weg de meesten ogenblikkelijk gereed stonden, zijn er ook jonge kerels lot in de middag en avond thuis gebleven. Neen. prettig weer was het zeker niet en het is geen schande op Zondag graag bij je meisje te willen blijven, maar waarom deze traagheid en lam lendigheid, waarvoor men zich later alleen maar kan schamen. Ronduit gezegd onfatsoenlijk hebben wij het gevonden, dat mr Burger, de frac tievoorzitter van de P.v.d.A., in de Tweede Kamer, het durfde te bestaan, dr Drees te verzoeken, voor de radio te komen en het volk toe te spreken. De omroep heeft gezorgd, dat het Ne derlandse volk van dit burgerlijke ini tiatief ten volle kennis kon nemen. Het resultaat is alleen maar geweest, een gevoel 'van onbehagen bij zeer vele luisteraars en de voor dr Drees gescha pen onmogelijkheid, om nog op deze dag van rampspoed voor de microfoon te komen. Welk een tekort aan. tact.." T"\ E berichten over de ramp, welke Nederland heeft getroffen, hebben Amerika diepe indruk gemaakt. Overal is men ten zeerste begaan met het' lot van de tienduizenden, die in een nacht have en goed verloren. De dagbladen wijden lange artikelen aan de overstromingen, waardoor een tiende van Nederlands landbouw areaal (tijdelijk) verloren ging. De New York Herald Tribune schreef gisteren onder de kop „Storm over Europa": „Wij zijn zo gewend over de ,Lage Landen' te spreken, dat wij nauwelijks meer beseffen wat de term eigenlij k inhoudt: De langzame verovering van het land op de zee vormt een heroïsche episode in de geschiedenis van Neder land. maar wij Amerikanen zijn te vaak geneigd dit tijdvak van verbit terde strijd als afgesloten te beschou wen. Zeifs in de tweede wereldoorlog, toen de dijken bezweken en hele gebie den door het zoute water overstroomd werden, zagen wij in deze tragedie eerder de hand van de boosaardige mens dan een bewijs van de zware offers, die de Nederlanders jaarlijks moeten brengen om hun land voor overstroming te behoeden. De storm, die het afgelopen weekend in Noord- West-Europa woedde, en de daarmee gepaard gaande springvloed hebben ditmaal echter tientallen dijken doen bezwijken en een ramp veroorzaakt, die in de geschiedenis der Lage Landen zijn weerga niet kent. De aangerichte, schade Is nog niet te overzien. Zeker is echter dat er hon derden mensen het slachtoffer zijn ge worden van het woedende water. In de havens van Rotterdam en Antwerpen is een geweldige ravage aangericht. Verscheidene kustplaatsen in Enge land. België en Nederland zijn wegge vaagd; een zesde van Nederland staat onder water en het aantal daklozen in de drie getroffen landen bedraagt bijna een miiiioen. Het zal een hele toer worden de zee terug te drijven er. wanneer het graan weer op de thans ondergelopen akkers zal wuiven, is zelfs niet bij benadering te zeggen. Eerst moeten de dijken, huizen en fabrieken weer hersteld worden en dat alles in landen, die zich nog maar nauwelijks hersteld hebben van de in de tweede wereldoorlog opgelopen klappen. Gelukkig hebben de Nederlanders en hun buurlanden aan de grillige Noordzee in de achter ons liggende eeuwen grote ervaring opgedaan in het bestrijden van de watersnood en beschikken zij over een schier bovenmenselijke taaiheid en moed. Bovendien staan ze niet alleen. Hun vrienden en bondgenoten waren onmiddellijk bereid de helpende hand te bieden. Het Rode Kruis is direct in actie gekomen en zowel Franse als Amerikaanse deskundigen hebben zich reeds naar de rampgebieden begeven. Het ontbreekt de Hollanders niet aan technische kennis en het lijdt dan ook geen twijfel dat zij al hun vernuft zullen aanwenden om ook ditmaal de zee haar buit te ontrukken." Zoals men weet hebben de gezamen lijke kerken in Nederland besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot ge bed en tot offer. „Laten wij met onze offers de nationale inzameling verster ken", zo zeggen, zij in haar kanselafkon diging. En het mag worden vastgesteld dat de kerken de dienst der barmhartig heid met alle krachten in deze week beoefenen. En dat de kerkelijke scheids lijnen hier wegvallen. De Oecumenische Raad in Nederland en het Landelijk Interkerkelijk Bureau Noodvoorziening hebben in een schrij ven alle kerkeraden opgewekt inzame lingen te bevorderen voor hel. Nationale Rampenfonds en de diaconieën gevraagd extra gaven voor de slachtoffers te be steden. Het Ned. Bijbelgenootschap stelt gratis bijbels beschikbaar. Geestelijke verzorging Waar evacué's worden opgevangen, zoals in de Ahoy'-liallen te Rotterdam en de Dierentuin in Den Haag, is ruim schoots geestelijke verzorging aanwezig. Predikanten uit de omtrek hebben zich hiermee belast. Van Ned. Hervormde zijde kunnen we cie volgende activiteiten vermelden. Het moderamen van de generale synode heeft alle krachten opgeroepen om aan oe hulpverlening mede te werken. De Alg. Diaconale Raad zorgde er voor dat maatschappelijke werksters enz. werden ingeschakeld. Ds. M. D. Gijsman leidt de geestelijke verzorging van de evacué's. „De Keienberg" te Renkum, het tehuis van de Alg. Diaconale Raad. beeft ruimte voor vijftig geëvacueerden. De centrale Herv. instanties worden op de hoogte gehouden van de evacuatie van bepaalde gemeenten. De predikan ten zijn verzocht bij hun geëvacueerde gemeenteleden te blijven (en dat ge beurt ook) of in hun gemeente te blij ven als die geheel of gedeeltelijk achter- Veelzijdige hulp Prachtig werk is er ook verricht door het Centraal Bureau van de Diaconieën der Geref. Kerken in Utrecht. Er is kle ding en voedsel en huisvesting en wat niet al verschaft. Als er Zondag in de Geref. kerken gecollecteerd wordt, gaat de opbrengt naar dit centraal bureau maar dat wil geenszins zeggen dat men zich van het Rampenfonds zou afschei den. Het bureau, dat de eerste stoot op gevangen heeft, zal dit werk van deze collecte betalen, maar de rest gaat na tuurlijk naar het Nationale Rampen fonds. Kwam er een bus vol vluchtelingen bij een predikant in de buurt, dan belde deze naar Utrecht op en daar zorgde men voor onderkomens. Waren er er gens melkers nodig, ook daarvoor zorg de het bureau. Invalidewagens dito. Don derdag werden er telefonisch 23 heren- costuums gevraagd en een uur later wa ren ze op weg. Grote geldsommen werden gestuurd naar diaconieën in de randge bieden. F,n de grootste hulp moet nog komen: de diakenen krijgen een grootse taak, en gelukkig verstaan zij die. Buitenland Buitenlandse kerken blijven niet ach ter. De kerk in Zwitserland telegrafeer de naar het diakonaal bureau dat 50 tot 100 overspannen vrouwen daar kunnen worden opgenomen. Zoals men weet stuurde de Wereldraad van Kerken 6000 francs, de Church World Service in Amerika 6000 dollar, het Hilfswerk van de Duitse kerken 200 dekens, de Evang. kerk in Rijnland 10.000 Mark. Zo gaan geestelijke en stoffelijke dienst der kerken samen. Spoorweg Rotterdam Noord Brabant Over een maand weer bruikbaar Verwacht wordt, dat de spoorbaan RotterdamNoord-Brabant over een maand weer bruikbaar zal zijn. De wegverbinding zal reeds een week eerder in gebruik kunnen worden ge nomen. Dit heeft ir A. G. Maris, dir. generaal van de Rijkswaterstaat gis teren medegedeeld. Op het ogenblik worden de gaten in de Royale polder bij de Moerdijkbrug gedicht Verwacht wordt, dat de water kering van de provincie Noord-Brabant over enige weken hersteld is. Ook aan de andere zijde van de Moerdijkbrug zal zulks het geval zijn. De doorbraak van het eiland Dordrecht zal namelijk eveneens over een twee tal weken gedicht kunnen zijn. Dat be tekent, dat over twee weken met het herstel van de spoorlijn kan worden be gonnen, welke dan twee weken later weer bruikbaar kan zijn. Met de voor bereidingen wordt inmiddels een aan vang gemaakt. Minister De Bruyn naar noodgebieden Naar wij van het ministerie van Eco nomische Zaken vernemen, zullen de minister voor de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruin en de staatssecretaris van Economische Zaken. dr. G. M. J. Veldkamp vandaag een bezoek brengen aan de door hét water geteisterde gebieden. Advertentie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3