0 Zeven ton voor energiebedrijven en 80.000 voor Schied. weg Commissie van financiën dacht een otter te strikken, zei wethouder Jonker Ons hart is vol van diepe deernis MAASSLUIS Burgerlijke Stand draait op topsnelheid voor evacué's Hoek van Holland PERNIS De Rotterdammer Pag. 2 Vrijdag 6 Februari 1953 VLAARD1NGS NIEUWS NA vrij langdurige debatten heeft de raad gisteravond besloten tot herbestrating en verbreding van de Schiedamseweg 80.000) en tot het verstrekken van credieten voor de energie- en waterbedrijven tot een totaal van ongeveer 700.000. Bij dit punt gaf een discussie tussen wethouder jonker en de commissie van financiën een aparte kleur aan het debat. ivissie van financiën had tegen jdit punt niet. maar vermoedelijk horen wat meer van. De c- de crpdieter c zichzelf geen bezwaar Ze maakte er alleen op attent dat die voor de transformatorhuizen bij de fabriek van Kreber en in de Maasstraat reeds in de vergadering van 2 Maart 1951 waren toegestaan. Heeft men destijds zo wei nig vooruitgezien, dat deze trafobuizên nu reeds weer vervangen moeten wor den? In het debat waaraan alie leden van de commissie van financiën (de he ren Hoornweg, Van Töor. Van der Veen. Walstra en Weslstrate> deelnamen werd voorts naar voren gebracht dat het var. betekenis zou zijn, indien een globaal overzicht zou kunnen worden gegeven van de investeringen die me» in de komen de jaren denkt te doen. Met name de herer. Van der Veen en Walstra dron gen hierop aan. De eerste achtte het voorts niet juist dat het vroeger ver strekte crediet (van 2 Maart 1951) dat achteraf niet was gebruik, niet was ingetrokken. De heer Weststrate was Zelfs van mening dat het huidige voor stel alleen kon worden aangenomen in- dien dat geschiedde onder gelijktijdige j Prijsverhoging is niet toegestaan. Gloeiend onmogelijk! Het vooruilmaken van een globaal plan voor de bedrijven had de in stemming van de wethouder in die zin dat de bedrijven zoveel mogelijk planmatig werken. Hij achtte het echter „gloeiend onmogelijk" punt voor punt te ramen wat per jaar nodig zou zijn. De woningbouw die soms ineens belangrijke voorzieningen vraagt en de bedrijven die hun machinepark veel al zonder overleg met de energiebedrij ven uitbreiden, maken dit ten enen male onmogelijk. #»e wethouder wees er op dat sinds '45 door de betrokken bedrijven tezamen ruim f 7.000.000 was geinvesteerd. wat voor eleetriciteit en gas een verlaging van de netto-opbrengst betekende van resp. f. 22.000 en f. 4.000. groot transformatorhuïs voor een aan tal bedrijven is zeer bezwaarlijk omdat dan door de distributie per laagspan- ningskabel veel le veel stroom verloren zou gaan. Schiedamseweg erbreding van de Schiedamseweg had de instemming van de raad. Alleen wilden een aantal leden verder gaan dan B. en W. De heer de Graaf wilde de nauwe hals verwijden en de panden aan de zuidzijde afbreken. Zijn partijge noot Van Kralingen wilde juist ruim te maken aan de Noordzijde, de Schied. weg op dat punt wat naar het Noorden ombuigen, zodat die zou aansluiten op de te bouwen nieuwe brug over de Oude Haven, die naast de huidige brug zou komen te liggen. De heer Weststrate wil de de trottoirs iets versmallen om de rijweg te verbreden. Mevrouw Koster wilde hetzelfde, maar de heer Den Ad- mirant voelde daar niets voor. De heer Borsboom wilde «en definitieve regeling en dacht daarbij aan asfaltering. Wet houder De Bruyn heeft het voorstel van B. en W. uitvoerig verdedigd. Hij wees erop dat. het verkeer aanzienlijk is verminderd, dat een rijbreedte van acht meter voldoende was en dat versmal ling van de trottoirs niet aan te raden was. Hij dacht daarbij speciaal aan de kerkgangers op Zondag. De radicale op lossing, die B. en W. e^rsf ook voorston den. zou zulke uitgaven hebben gevraagd dat men daarvan had afgezien. De thans voorgestelde oplossing heeft echter dit voordeel, dat een latere definitieve op lossing altijd mogelijk blijft. de plannen van minister Van den Brink tot tariefsverhoging komt dit jaar niets en dus kom je er nooit uit en valt er niet te plannen, aldus de wethouder. Hij was het niet met de heer intrekking van de vroegere credieten. De burgemeester voelde iets voor die suggestie, maar wethouder Jonker zei dat het. anders was. Hij vond de kwestie helemaa' niet zo verschrikkelijk. De commissie van fi nanciën was op een dwaalspoor gebracht. Het vroegere crediet was een algemeen crediet en niet bestemd voor bepaalde transformatorhuizen. Kreber en de Maas straat waren pas genoemd toen Ged. Sta ten vroegen waar die f 120.000 voor no dig was. De commissie meende wel een otter gestrikt te hebben, maar dat was allerminst het geval. Het crediet van '51 was niet voor de bedoelde transforma torhuizen gebruikt maar voor andere, die op dat moment urgenter waren. De heer Weststrate had hiertegen bezwaar. Credieten moeten gebruikt worden voor 1 he-, aangegeven doei en niet voor iets Burgemeester Heusdens: anders. Hij was er overigens van over-s tuigd dat destijds in de commissie voor financiën Kreber en Maasstraat wel in de toelichting waren genoemd. De he ren Van der Veen en Walstra waren van dezelfde mening. Opgelost werd Walstra dat we met Rotterdam moesten gaan praten. Het is niet een kwestie van verhoging van de distributiekosten, maar van de productie. De grondslag deugt niet. Als de prijzen gelijk blijven en de kosten worden viermaal zo hoog, dan gaat het naar beneden. In antwoord op een opmerking van de heer Van der Veen merkte de wet houder nog op, dat de nieuwe transfor matorhuizen inderdaad een zekere over- capiciteit hebben. Concentreren in een Geysers Een derde punt waarover gediscus sieerd werd betrof de aanleg van gey sers in 480 gemeentewoningen. De heer Vermeel' bracht de vraag tersprake of op deze wijze ook geysers geplaatst kon den worden in huizen van woningbouw verenigingen. De wethoudé zegde toe dit te zullen bezien. De heer Den Admirant bracht naar voren dat particulieren op dezelfde voorwaarden voor de installa tie van deze geysers wilden zorgen. ..Daar weet ik niets van", zei wethou der Jonker. Maar laat die particulier morgen maar op het raadhuis komen dan kan hij in de woningen van Patrimo nium meteen beginnen. Maar laat hij er om denken, dat het onderhoud erbij inbegrepen is. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Advertentie Eéndagsaanbiedingen houden wij van artikelen waarvan de kwaliteit zó beduidend boven de gangbare soorten uit steekt en de prijs daai en tegen zö opvallend laag is, dat al onze vaste klanten het moeten weten. Gordijn peau de pêche, geen enke e, maar dubbe zij- dige peau de pêche van 7.90 per meter (bekend door de buitengewone dichtheid van weefsel) met de hand geglansd in de meest gevraagde kleuren. En onze bekende gordijn- velours van 7.90, een mooie rijke velours met een prach tige glans, die in één slag aan Uw kamer dat cachet geeft, dat al Uw kennissen U zullen benijden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze gordijnvelours en dubbele peau de pêche 125 cm. breed, in het grootste kleuren assor timent dat mogelijk is en U koopt ze nu, één dag, alléén Zaterdag per meter voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 Burgemeester Heusdens heeft gister-1 eengezet wat er in de nacht van Zater- avond bij het begin van de raadsver-1 dag op Zondag in Vlaardingen gebeurd gadering een kort woord gesproken in was en welke maatregelen waren ge verband met de nationale ramp, die ons volk getroffen heeft. De raadsleden hoor den deze woorden staande aan. Mr. Heusdens sprak als volgt: i Uw raad vergadert thans op een tijd stip, vallende in de week waarin ons i land door een nationale ramp is ge- 1 troffen. Wtiter en wind hebben hu*/ vernielend werk verricht. De gevolgen zijn ontzettend en gaan voor ons, die dit niet aan den lijve hebben mede gemaakt, het voorstellingsvermogen 'te boven. Hel is zelfs op dit ogenblik niet mogelijk de gevolgen in volle .omvang te overzien. Velen van ons volk hebben hierbij het leven verloren, nog dagelijks stijgt het cijfer van het aantal slachtoffers. j Spreekt men personen uit de geteis terde gebieden, beluistert men de radio en leest men de berichten m de cou ranten, dan is het hart overvol van diepe deernis, ontroering en ontzettinq over hetgeen zich heeft afgespeeld en nog steeds afspeelt. Laten wij met een ogenblik van stilte allen die bij deze ramp het leven lieten eerbiedig herdenken Nadat de raad enkele minuten stilte in acht had genomen, vervolgde de burgemeester: ..Niet minder gaat onze deernis uit naar de nabestaanden van hen die het leven lieten en ook naar al diegenen die. gered, maar vaak de meest tragische ogenblikken van hun le ven tijdens de afgelopen dagen hebben medegemaakt. 1 Het zal u bekend zijn, dat ook 1 gemeente een kritieke periode heeft door gemaakt. Gelukkig bleven de gevolgen voor onze gemeente beperkt tot in meer- i dere gevallen niet onaanzienlijke scha- Je. Wij hebben de Voorzienigheid te dan- j ken, dat Vlaardingen werd behoed voor een ramp, welker gevolgen zich nauwe lijks laten overzien." Vervolgens maakte mr Heusdens met grote erkentelijkheid gewag van de voor treffelijke wijze, waarop de verschillen de gemeentelijke diensten hebben gefunc- tionneerd en de wijze, waarop kerkelijke instanties, organisaties en burgers mede werking hebben verleend. Van verschil lenden heb ik hun werkzaamheden van nabij kunnen gadeslaan. Wijzend op de spontaan verleende of aangeboden hulp. die een enorme omvang heeft aangeno men. betoogde de burgemeester dat coör dinatie van deze hulp en steunverlening noodzakelijk zal zijn. Adoptie „Het is ons college bekend", aldus spr.. „dat er ook uit uw raad stem men zijn opgegaan tot het adopteren van één der door de watersnood getroffen gebieden of gemeenten en daartoe een bedrag ter beschikking te stellen. Met grote erkentelijkheid en waardering voor de diep menselijke bedoelingen en ge voelens, welke aan deze hulpverlenings gedachte ten grondslag liggen, komt het ons college voor, u thans nog geen voor stel te moeten doen tot adoptie van een getroffen gemeente of tot beschikbaar stelling van gelden. Indien meerdere gegevens omtrent de door de regering uit te vaardigen richt lijnen bekend zijn en een inzicht zal zijn verkregen omtrent aard en omvang van de hulp van particulieren zal ons college indien nodig niet aarze len alsnog uw raad voorstellen ter be oordeling voor te leggen. Geen evacué's Nadat de leden weer waren gaan ten heeft de burgemeester uitvoerig uit- P AARDENMARKT 's.HERTOGENBOSCH 's-Hertogenbosch. 5 Februari. Op de Bossche paardenmarkt werden aangevoerd 279 stuks. Verdere mededelingen: Niettegenstaande de nationale ramp was de aanvoer bevredigend. In de kwaliteiten jonge paarden was veel handel, ook naar werkpaarden was veel vraag, voor beide soorten werden hoge prijzen be steed. Weinig aanvoer van bitten en ponnr's, matige handel. In het begin der markt was de handel in de beste kwaliteiten slacht, paarden vlug, wat hogere prijzen, afloop tra ger. De prijzen waren als volgt: Voljarigen van f 9501175 per stuk: 2%-jarigen 3 800 1050; llè-jarigen f 650850: jaarlingen f 400 550: werkpaarden tot t 1225: slachtpaarden f 1.50—1.75 p kg geslacht gewicht. Prima bo ven notering. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 5 Maart. nomen. Het voornaamste daarvan pu bliceerden we reeds in ons blad van Maandag. We stippen uit deze uiteen zetting nog aan, dat in de eerste drie da gen van deze week 200 schepen onze ha vens aandeden, voor het innemen van water en olie, alsook van door de rege ring aangevoerde voorraden voedsel, dij k- dichtingsmateriaal, veevoeder enz. ter behoeve van de getroffen gebieden. Mei het oog op de mogelijke komst van evacué's werden bijzondere voorbe reidende maatregelen getroffen. Nadien werd van de Prov. Evacuatie Commis saris bericht ontvangen, dat er geen kans is dat Vlaardingen dergelijke evacué's moet opnemen. Niettemin hebben onge veer 170 evacué's bij kennissen en fa milie onderdak gevonden. VLAARDINGEN. Ziekenhuisfraude in de raad Commissie benoemd voor diepgaand onderzoek De burgemeester heeft gisteren in de raad een korte verklaring afgelegd in erband met de in het ziekenhuis ge pleegde fraude door de vroegere ad ministrateur. Hij deelde daarin mee dat in 1945 reeds gewezen was op de betekenis van een deskundige en effi ciënte administratie. Op 22 Oct. 1946 had het college zijn zienswijze nogmaals aan het bestuur uiteengezet. Na gepleegd overleg werd de controle 'over de financiële admi nistratie opgedragen aan een ambte naar van de gemeentelijke controle. Deze heeft meermalen gewezen op onvolkomenheden in de administratie. Telkens heeft het college zich dan met het bestuur van het ziekenhuis ver staan. Ten einde thans tot een diepgaand onderzoek te komen stellen B. en W. voor een commissie uit de raad te be noemen, die nader rapport zal uit brengen. In de commissie werden benoemd de heren Walstra, Van der Veen, Weststrate, Van der Drift en Den Admirant. De raad verenigde zich met dit voor stel zodat de aangevraagde interpel latie van de heer De Graaf en de vragen van de heer Van der Ve en over deze materie ni^t meer in dis cussie kwamen. Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen in bijzondere gevallen dienst doen de artsen: R. Stoop, Verpl. Chacsépl. 6, telef. 2138 en S. H. Thio. Julianalaan 1, telef. 3496. Geopend: Westerapotheek, Voorstraat 53, telef. 2683. Korte vergadering KVK Beneden-Maas Aanvankelijk zou de Kamer van Koop handel voor de Beneden Maas gisteren na de gewone vergadering een buitenge wone bijeenkomst hebben gehouden met o.a. de gemeentebesturen en vertegen woordigers van het bedrijfsleven uit het gebied van de Kamer. De voorzit ter. de heer C. H. Buschmann. zou dan zijn Nieuwjaarsrede hebben uitge sproken. De grote ramp. die ook het gebied van de Kamer zo zwaar heeft getroffen deed het bestuur besluiten deze buiten gewone vergadering te verdagen. Voordat gistermiddag de kleine agenda werd afgehandeld, heeft de heer Busch mann een kort woord ter nagedachtenis aan de slachtoffers gesproken, dat door de leden der Kamer staande werd aan gehoord, Over de aangerichte schade in het gebied, zeide de voorzitter nog dat deze aan de Rechter Maasoever wel te overzien is, over de stand van za- ken op Voorne en Ruttetf en Rozenburg «kon rtog g«ten «over.:f<4^ Ivordem verkre gen. Alle medewerking zegde de Kamer toe aan het plan van de gezamenlijke Kamer voor een fonds tot hulpverlening. De heer Buschmann werd met grote meerderheid van stemmen herkozen als voorzitter: ook de beide ondervoorzit ters. de heren B. G. Hoogendam en P. Hoogerwerf werden herkozen. NIEUWS UIT SCHIEDAM Kerken hielden samen bidstonden Geen gift, maar een offer Een nieuwe nationale vamp heeft zich over ons volk voltrokken. Met beklem ming' vernemen wij nog dagelijks de tragische gevolgen van de storm, welke het water deed losbarsten over onze lage landen. Hier moet gezamenlijk en in een drachtige samenwerking onder leiding van de overheid hulp worden geboden, snel en doeltreffend. Geheel het land maakt zich hiertoe op. Daadwerkelijk is reeds veel tot stand gebracht, maar financieel zijn de behoeften nog zeer groot; de talloze bressen, geslagen in onze dijken, moeten worden gedicht, boer derijen en huizen wederom opge bouwd en de troosteloze binnenzeeën in vruchtbare akkers herschapen. Een enor me nationale taak, waarvoor het Neder landse volk wederom gesteld wordt in een tijd, waarin het nog gebukt gaat onder de gevolgen van de rampen, die de oorlog ons gebracht heeft. Schiedam, hoewel gelegen in de eerste gevarenzone, is door een gunstige be stiering voor grote nood bewaard geble ven. Wie het water heeft zien storm lopen tegen onze dijken, beseft hoe groot het gevaar was. Laten wij onze gevoelens van dankbaarheid tonen, niet door een gift, maar door een offer, uit deernis en medeleven gebracht voor onze getrof fen landgenoten. Burgers van Schiedam; Zaterdag wordt gecollecteerd voor het Nationaal Rampenfonds. Werkt mede om de nood van tienduizenden slachtoffers te leni- Verg. C.H. Jongeren groep uitgesteld De vergadering van de Chr. Hist. Jonge rengroep op 7 Februari a.s in „Irene", waar zou spreken de weleerw. heer Ds. J. Godthelp uit Rotterdam over het on derwerp „Godsdienst en Politiek" is tot nader order uitgesteld. Schiedamse drukkerij vrijgesproken Conform het vonnis van de kanton rechter. sprak de Rotterdamse recht bank gisteren de 51-jarige H. L, J, R. uit Wassenaar vrij. Deze zou als mede firmant 40.000 biljetten hebben laten drukken, die overeenkomst zouden heb ben vertoond met biljetten van een gulden. R was mede-vennoot van de Koninklijke drukkerij Roelants u' Schiedam. Hermes-D.V.S.S.V.V. voor Rampenfonds Op verzoek van het Watersnood Comité 1953 te Schiedam heeft de S.B.L.O. contact opgenomen met de be sturen van H.D.V.S. en S.V.V. voor het spelen van een wedstrijd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Beide ver enigingen zegden spontaan hun mede werking toe en reeds werd de wedstrijd op Zaterdag a.s. vastgesteld. Dit kan echter geen doorgang vinden, omdat de K.N.V.B. inmiddels heeft be slist dat er dit weekeinde geen voetbal wedstrijden mogen worden gespeeld. De ontmoeting H D V.S.S.V.V. voor het Rampenfonds zal nu waarschijnlijk over twee weken plaats hebben. DELFT Apotliekersdienst. Van 7 tot 14 Febru ari is de apotheek van fa W. A. Kipp, Oude Delft 204, telef. 68 dag en nacht geopend. De stroom van goederen houdt aan. De stroom van goederen voor de over stroomde gebieden blijft binnenstromen. Behalve kleding waarvan totaal 18.000 complete kledingpakketten reeds zijn verzonden, zijn 350 rubber handsehoe- gedropped boven Zierikzee en hon derd paar klompen zijn verzonden naar Rozenburg. Tevens zijn elfhonderd bro den naar Rotterdam gezonden. De in zamelingsactie van andere artikelen dan kleding is thans in volle gang. Kappers en drogisten hebben toiletartikelen be schikbaar gesteld. De oliefabriek „Cal- vé-Delft" verscheept regelmatig veevoe der. Kappers hebben bovendien aange boden de evacué's gratis te knippen en te scheren. De Delftse wasserijen hebben aangeboden alle kleding van de vluch telingen gratis te wassen en te strijken. Gisteren zijn weer driehonderd evacué's in Delft aangekomen voornamelijk uit Goeree en Overflakkee. Nieuwe Tonge en Schouwen-Duiveland. Inlichtingen over evacué's kan men inwinnen aan het adres Westvest 7, tel. 2901, toestel 25. Ook blijft er nog geld binnenkomen. Tot dusver is van de bevolking een bedrag ontvangen van f 27.500.-; van de indus trie f. 48.000 -. In totaal is dus thans 75.500 bijeen. Een volledig uitgerus- technische ploeg van de dienst voor Openbare Werken is gistermorgen on der leiding van de waterbouwkundig in genieur ir H. H. Vos naar Hellevoetsluis vertrokken met de bedoeling te worden ingezet bij de evacuatie van Goeree en Overflakkee. Ook de wethouder de heer J. Bühler maakt de reis mee. De ploeg zal vandaag in Delft terugkeren en wor. den afgelost. Paasveetentoonstelling. Evenals het vorig jaar wordt ook ditmaal in Delft een paasveetentoonstelling gehouden, en wel op Donderdagmorgen 26 Maant op de veemarkt. Schoenen uit opslagplaats gestolen. Dr 28-jarige mevr. K. uit Delft is ge verbaliseerd omdat zij uit een partij in gezamelde schoenen opgeslagen in een school aan de Gasthuislaan, een paar schoenen weghaalde. Inenting De burgemeester deelt mede. dat alle personen, die Maandag. 2 en Dinsdag, 3 Februari j.l. zijn ingeënt tegen typhus en para-typhus zich voor de 2e injectie moeten melden Woensdag 11 Februari tussen 4 en 7 uur n.m. in het gebouw Zuiddijk 78. (Van een onzer verslaggevers) Opgepast De kranen geven weer water! De druk op de waterleiding is hersteld, doch het water mag nog niet voor drinkwater worden gebruikt. De voorziening van drinkwater gaat per tankboot in de ha ven en per tankauto in de gemeente tot nader bericht door Uitgesteld De maandelijkse zitting van de plaat selijke prijzencommissie. die Woensdag zou plaats vinden, vindt geen doorgang. De uitvoering van de Maassluise Harmo nie, die op 19 Februari was vastgesteld, is eveneens tot nader bericht uitgesteld. Evacué's BASTIAAN DE ZEEUW, Strijensedijk 36, 's-Gravendeel, had een week geleden niet kunnen denkendat hij ooit zou kennis maken met het Rotterdams ambtelijk apparaat. Nu staat hij daar aan de stenen balie van het Rotterdamse Raadhuis en kijkt hij, van onder zijn grijze pet, een beetje beduusd naar het gewoel rondom hem. Tien tallen ambtenaren doen schrijfmachines in razende snelheid voort- tikken, terwijl aan de loketten enige honderden mensen wachten, die plotseling tegen wil en dank ingezetenen van Rotterdam zijn geworden. Erg lastig maakt „Burgerlijke Stand" het zijn „klanten" niet. Men vol staat met een paar summiere vragen, waarmede de formaliteit voor lopig ten einde is. dig kaartje, dat in drievoud wordt ge tikt. naam, adres en tijdelijke verblijf plaats van de geëvacueerde worden ge registreerd. Een afschrift gaat naar de plaats van herkomst, één blijft te Rot terdam, terwijl de derde doorslag be stemd is voor het informatiebureau van het Rode Kruis te Den Haag. Vooral met de verzending van dat laatste exemplaar wordt geen minuut gewacht, want het Rode Kruis wordt ieder uur overstelpt met aanvragen om inlichtin gen van ongeruste familieleden uit alle delen van het land. Woensdagmorgen om negen uur be gon de drukte aan de stadhuisloketten. Het liep storm. Donderdagmorgen kon men de drukte bijna niet venverken en stond er een lange rij van inwoners van 's Gravendeel, Zuidland. Middelharnis, Oude Tonge, en zo vele andere plaat sen geduldig hun beurt af te wachten. De kinderen spelen daar tussen door dan maar een leuk spelletje, want zo'n enorm groot raadhuis blijkt plotseling geschikt voor een leuk spelletje verstoppertje. Tussen al de ernst van cle laatste dagen schalt dan ineens de hartelijke kinderlach op. „Ik heb hem getikt „Klaasie is mEn dan de anders zo statige zaalwachter, wars van hinderlijke geluiden, laat ze maar begaan Kinderen spelen tussen ernstige mensen Daar kunnen de geëvacueerde land genoten van meepraten. Het is de chef van „Burgerlijke Stand", de heer C. J. van Oosten, er niet om te doen om een uitgebreide lijst vragen beantwoord te krijgen. Het gaat hoofdzakelijk er om, dat met behulp van een klein eenvou- Vluchtelingen in Schie dam en Rotterdam Te Schiedam zijn er tussen de drie- en vierhonderd evacué's uil Zierikzee, Brui- nisse, Herkmgen, Oude en Nieuwe Tonge, Goudswaard en enkele andere plaatsen De gemeente Schiedam heeft de gemeente Goudswaard geadopteerd. Bij het gebouw van de Rivierpolitie te Rotterdam zijn gisteren 18 grote en kleine schepen aangekomen met 1275 evacué's Aan het Willemsplein, de Oosterkade de Veerhaven arriveerden 12 schepen, met 1007 personen. Renault vrachtwagens naar Rotterdam De Renaultfabrieken te Parijs heb ben voor onbepaalde tijd drie zeven- tons-vrachtwagens met chauffeurs ter beschikking van de Nederlandse rege ring gesteld voor reparatiewerkzaam heden en dergelijke in de geteisterde Na eerst de getroffenen uit eigen ge- gebiedeir. Deze wagens zijn alvorens meente van kleding en dekking te heb- I U1^ ^ai 'Js ^e. vertrekken^ volgeladen De Hervormde, Gereformeerde Remonstrantse kerken en het Leger des Heils hebben gisteravond een buitenker kelijke bidstond gehouden. Ondanks het feit dat het houden van deze bidston den pas in de loop van de middag werd bekendgemaakt, was de opkomst groot. Zowel de Grote Kerk als de Bethelkerk en de Oosterkerk aan de Schied. weg waren met een grote schare gevuld. De diensten die om negen uur begon nen hadden een sober karakter en maakten daardoor te meer indruk. Ge preekt werd er niet. In de Bethelkerk bijv. las ds. H. J. W. Hubeek enkele Schriftgedeelten en droeg ds. J. van Noort de noden van ons volk en van de getroffenen in het bijzonder in het gebed op. Een ruime plaats was inge ruimd aan de gemeentezang, waartoe passende psalmen en gezangen waren uitgekozen. V.D.L. Excelsior In het begin van deze week rijpte bij de dagelijkse besturen van V.D.L, ei Excelsior het plan, ten bate van het Nationaal Rampenfonds een liefdadig heidswedstrijd te spelen op het terrein van eerstgenoemde vereniging. Deze plaatselijke ontmoeting zou reeds Za terdagmiddag gespeeld worden. Nu ech ter na dit besluit de ontstellende be richten over de watersnood op de eilar- den aanhouden en gesproken kan wor den van een week met diepe rouw meende het bestuur van Excelsior deze ontmoeting uit piëteit naar een later tijdstip te moeten verschuiven, Zij is dus uitgesteld tot over één of twee weken. Gerei, evacué's in Schiedlam De diaconie van de Geref kerk te Schiedam deelt mede. dat Geref. eva cué's zich op Zaterdag 7 Februari tus sen 15 en 17 uur kunnen vervoegen in de Julianakerk. Burg. Knappertlaan (zij-ingang) voor het verkrijgen van lichtingen. BURGERLIJKE STAND VAN SCHIEDAM Gehuwd: C. IJ. Nobel. 25 j. en T. Son- neveld. 25 j.: A. Bonte, 23 j. en S. A. v. d. Klundert. 19 j.: P. W Slavenburg, 27 j. en J. C. Kop. 26 j.: H. W J. Coïlignon, 26 j- en J. A Tavenier, 24 j.; J. Neef, 31 j. en G. J. E. Teerlink. 24 j.: A. L. J. Keijzer, 22 j. en A. M. A- ter Braak. 23 j.; J. J C. Wuisman. 24 j. en M. A. Th. Ruigrok, 21 j.; A. Moritz. 21 j. en F. Lucas. 19 j.; A. Th. Geeve, 23 j. en A. v. d. Stel. 19 j.: C. Verkade. 28 j. en H. T. Schildt, 23 j. Overleden: R. H. M. Geerdes. 72 j.; M. C. Meijer. 73 j„ weduwe van M. J. Bergman. Géboren: Myriam G. L„ d. v. P. G. J. de Graauw en C. A. v. d. Meer; Corne- lis, z. v. J. v. Kralingen en W. J. Land- zaad. De eerste toneelvoorstelling voor het Rampenfonds, welke de Rotterdamse to neelver. „Corinthians" gisteravond in de Schouwburg heeft gegeven, heeft f 1200 opgebracht. Een samenkomst voor gebed en opwek king wordt morgenavond om half acht gehouden in de Rehobothschool aan de Bas Jungeriusstraat. Dr S. T. Heidema en evangelist A. Ramaker zullen spreken. ben voorzien, staat het Rode Kruis nu voor de taak om evacué's, die meestal overhaast huis en haard moesten ver laten, aan te kleden. Het bureau aan de Zuiddijk. waar de plaatselijke afde ling in de voormalige gemeemtelsecrta- rie is ondergebracht, werkt op volle toe ren. bijgestaan door vrijwilligers en help sters. Vooral nu gisteren een groot aan tal evacué's uit Oosterland en omgeving is aangekomen en bij ingezetenen dezer gemeente ondergebracht. Vanmorgen worden nog meer vluchtelingen ver wacht. De evacué's dienen zich zo spoedig mogelijk te melden ter gemeente-secre tarie, Govert van Wijnkade 30. dagelijks van 8.3012.30 uur en van 13.30—17 uur. Indien mogelijk trouwboekje meedebren- gen. De Middenstandsverenigingen hebben 1500.voor het Nationaal Rampen fonds beschikbaar gesteld. Aanvankelijk was een bedrag van 1000.voorge steld, doch velen van de in grote getale opgekomen leden vonden dat te weinig. Het bedrag, dat voor een ontspannings avond was uitgetrokken, heeft het be stuur van Samenwerking aangevuld tfit 500.—. Nuts-Spaarbank. De resultaten over Januari zijn: Ingelegd in 8310 posten ƒ500.684,40; terugbetaald in 2983 pos ten ƒ358.521,52. Meer ingelegd dan te- terugbetaald 142.162.88. Gespaard mot spaarbusjes in 350 ledigingen 5.733.29 en in 4000 posten door jeugdspaarders ƒ13.000.-. Betaald voor inleggers aan belastingen in 580 posten ƒ22.101,40. Aantal nieuwe rekeningen in Januari 59. Per 1 Februari verschuldigd aan 13.516 inleggers 5.287.888. Collecte voor het Rampenfonds: De Woensdag j.l. gehouden collecte te Hoek v. Holland voor het Rampenfonds bracht op 7550. Overigens levert de inza meling van kleding, schoeisel en levens middelen prachtige resultaten op. Deze actie is nog in volle gang. Stellcndamse reddingboot haalde goe deren óp: De reddingboot „Koningin Wilhelmina" is gisteren de Berghaven binnengelopen. Schipper De Jager en zijn mannen, zelf van alles berooid, kwa men kleding, schoeisel en etenswaren inslaan voor de mensen die in nood ver keren in de nog droogliggende gebieden in het Overmaase. Het Wijkraadbestuur en Roode Kruis voorzagen de verslagen redders van al het nodige en stampten de boot vol voor de getroffen gebieden. Sinds Zondags zijn de redders niet uit de kle ren geweest, maar onvermoeid zetten zij het reddingswerk op Goeree en Over flakkee voort. De reddingboot „Jan Leis is van de werf te Vlaai-dingen, waar het gerepareerd werd van de schade opge lopen bij de redding van 24 mensen van de ..Annam". weer op zijn basis terug gekeerd. Stuurman Troost van de Pre sident „Jan Leis" en de machinist De Weers brachten intussen met de red dingboot van Ter Heijde gisteren vele goederen naar de getroffen gebieden. Oprichting jeugdkoor: De Ned. Herv. zangvereniging heeft in principe het be sluit genomen, indien er voldoende belangstelling bestaat, een jeugdkoor op te richten. Mej. Verboom, de bekwame dirigente. heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. Alle meis jes worden opgewekt zich op Vrijdag. 13 Februari, des avonds 7 uur aan te melden in het catechisatielokaal van de Ned. Herv. kerk. Burg. stand: Geboren, Pieter Hendrik zn. v. D. Nieuwhof en W. v. Dam; Dina, dr. v, J. v. Pijnacker en M. Ad miraal. Overleden A. Mulder oud 81 jaar en v. d. Ent 67 jaar. Vuurschip drie mijl afgedreven. kapitein van het Vuurschip „Goeree" heeft kunnen peilen, dat het schip Zon dag jl. drie mijl naar het Z.Z. Oosten is afgedreven. Zodra mogelijk is 'zal het Vuurschip weer aan de oude boei en op de oude ligplaats worden ver ankerd. met levensmiddelen en Rode Kruis- artikelen, die in Parijs zijn geschonken voor ons land. De wagens zouden van middag bij het Rode Kruis in Rotter dam aankomen. Bovendien heeft de afdeling Holland van de Renaultfabrieken vier perso nenwagens en vier bestelwagens ter beschikking gesteld. Voorlopig vertrekt elke Dinsdagmor. gen een wagen van de fabriek naar de Renaultfabrieken in Holland met an derhalve ton pakketten uit Parijs. R.T.M. bootdienst naar Oud-Beijerland De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij gaat met ingang van mor gen, echter alleen op werkdagen, een bootdienst onderhouden tussen Rotter dam en Oud-Beijerland en terug. Het vertrek van Oud-Beijerland is om 8 uur bepaald en om 14 uur; dat van Rotterdam om 10 uur en om 16.30 uur (vertrek Boompjes bij de Rederij straat). Bovendien rijden er van en naar Oud-Beijerland aansluitend auto bussen naar de niet overstroomde ge meenten. Vermiste soldaat aangespoeld Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingswerk vermiste dpi. soldaat A, Zwarts, afkomstig uit Delft, van het reg zware Lua Waalha ven, is gisteren in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ge meentelijk gasthuis te Zevenbergen. Rode Kruis Van de „Burgerlijke Stand" naar het Rocie Kruis, het is slechts een paar stappen In dezelfde corridor zijn een aantal loketten ingericht om de helpers van het Rode Kruis hun werk te laten doen. De evacué's kunnen daar opgeven welke kleren, dekens, 'enz. het meest nodig zijn. Daar was de drukte Donder dagmiddag zo groot, dat men in ijltem po op een andere verdieping vgn het grote Raadhuis mét bekwame spoed een bureau heeft ingericht om ook daal de mensen te woord te staan. Lange werkdagen worden hier gemaakt. Van negen tot vijf uur de spreekwoorde lijke tijd in de ambtelijke wereld is er beslist niet bij. Zo lang de drukte duurt, blijft men geopend tot negen uur 's avonds. Wanneer dit grote aantal is weggeëbd, kan men altijd weer zien. Uiteraard kan men bij het Rode Kruis de mensenstroom niet zo snel verwer ken, omdat de procedure meer tijd vergt. Maar groot is dan ook de blijd schap van de getroffen landgenoot, als hij een volgbriefje van het Rode Kruis ontvangt om kleding te halen bij een der grote opslagmagazijnen in de stad of beddegoed, ledikanten enz in het de pot aan het Groothandelsgebouw. Tip voor R.E.T.? Als de nieuwe Rotterdammers hun kleren hebben opgehaald, hebben ze nog wat bij de Gemeentelijke Dienst voor sociale Zaken te goed: geld. Men ver strekt in hoofdzaak uitkeringen, waarbij net besluit van de oorlogsschade-bepa lingen als norm gelden. Doch met al dat heen en weer gaan van Rode Kruis-depots naar Raadhuis Sociale Zaken, Westzeedijk, enz. wor den onze getroffen landgenoten voorzover ze enig geld hebben kunnen meenemen toch weer een aardige duit armer, want bussen en tram men kost altijd geld. Zou de R.E.T. bv. op vertoon van de inschrij- vmgskaart van het Raadhuis de ze landgenoten niet enige tijd vrij vervoer kunnen geven? Wij begrijpen dat het enige moeilijkheid zal geven, doch misschien is het voor uitvoering vatbaar. Het is slechts een tip! Na veel leed. Het grote leed, dat deze week over duizenden Nederlanders is gekomen bracht ootmoed bij hen, die gespaard bleven. Ook in onze gemeente werd en wordt medegeleefd met de zwaar beproefde gezinnen in de geteis terde gebieden. Dit geschiedde in het terstond afgelasten van vele vastgestel de verenigingsavonden en andere bijeen komsten. Tevens werd direct begonnen met grootscheepse inzamelingen Maar het leven en de georganiseerde gemeen schap vragen weer aandacht en voort gang. Voor Maandag 9 Februari a.s. staat gehouden te worden de zesde win terseizoen-avond van de Volksuniversi teit in gebouw „Rehoboth". Alsdan zal vertoond worden de film „Een emigran- tenreis naar Australië." Op Dinsdag a.s. begint de promotiewedstrijd voor de Rotterdamse Dambond tussen Pernis en Gouda. Nagekomen familiebericht Heden overleed geheel on verwachts te Kethel onze geliefde Dochter, Zuster, Schoonzuster en Tante JOBINA CORNELIA DE BAKKER in de leeftijd van ruim 47 jaar, gewoond hebbende te Mid delharnis, De Ruiterstr. 8. Uit aller naam: J. DE BAKKER, Hoefweg 10, Bleiswij k. Begrafenis vindt plaats te Delft Maandag 9 Februari a.s. Vertrek des namiddags 1 uur vanuit het Gasthuis te Delft.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2