Herstel van de dijken krachtig aangepakt Is Schouwen dit jaar niet bewoonbaar? Langdurig en kostbaar werk komt op gang Voor Rampenfonds werd reeds 11,5 millioen bijeengebracht Er zijn fouten gemaakt, maar het kon niet anders „Alles er uit slepen, wat er uit te slepen valt 15 Millioen gepasseerd Afsluiting van de zeearmen een gigantisch werk Aan de schandpaal 50ste Jaargang No. 14115 Bureaux: Witt* de Withstraat 30, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 6.30— 7.30 uur. Zat 56 uur. Bijkantoren: Rotterdam-Zuid: Bree 59 b, tel. 77365; Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b, tel. 67882. Abonnementsprijzen; per week 0.47; per maand 2.—; per kwartaal 6. Adv.-prijs 40 et. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. per m.m. Giro 39639. Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 DcJJoUmïmmnrr Vrijdag 6 Februari 1953 Directevr: J. GRDtNEWEGEN Hoofdredacteur; J)u DIEMQt Christelijk-Nationaal Dagblad j5taith)(i5Ucbis gVWews mijn bert in tpgbfnspoet- Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Dagenlang heeft dit meisje ergens in een polder op het dak moeten zitten. Maar haar poes- hield ze vast. Is het wonder, dat, nu ze samen in de Ahoy'-hallen zijn gekomen, poes niet meer van haar weg wil? Dankbetuigingen van H.M. de Koningin Koningin Elizabeth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgende te legram ontvangen: „Het Nederlandse volk en Ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te' hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht". Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen. Haar telegram aan Eisenhower luid de: ..Ik dank u en uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltref fende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden verge ten." Prins Be-nhard: nog maar sen klein onderdeel Prins Bernhard heeft gisteravond in een radiorede medegedeeld, dat men bij het Nationaal Rampenfonds, waarvan hij voorzitter is, een totaalbedrag van f 11.672.000 heeft kunnen boeken, waarbij dan nog niet zijn gerekend de toegezegde bedragen, die nog niet zijn binnen gekomen. De Prins noemde deze som weliswaar een respectabel bedrag, maar verklaarde uitdrukkelijk, dat dit bedrag nog maar een heel klein onderdeel is van het totaal, dat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag" het hoofd te kunnen bieden. De Prins zeide, dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ont stellende verwoesting. Er wordt hard ge werkt, maar er moet nog meer hulp komen. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wilskracht, aan moed en offervaardig heid, aldus de Prins. Hier moet gehol pen worden, en wel onmiddellijk. Het be stuur van het Nationaal Rampenfonds heeft dan ook terstond een millioen Kritiek op reddingswerk VAN verschillende zijden is reeds veel critiek geleverd op de organi satie van het reddingswerk. Wij hebben hieraan echter niet te veel aandacht besteed, omdat het alleszins begrijpelijk is, dat men onder de huidige omstandigheden niet in een paar dagen een perfect functionnerende organisatie heeft kunnen opbouwen. Het is inderdaad juist, dat men op de ene plaats wanhopig om hulp riep, terwijl elders werkkrachten te over waren. Het is waar, dat de schepen naar plaatsen werden gedirigeerd, waar voldoende schepen waren. Het is waar, dat de Amerikaanse kolonel John Lins te Steen bergen verzoeken om amphibie-voertuigen kreeg voor plaatsen waar mensen in doodsnood zouden verkeren, terwijl de mensen in werkelijk heid al lang in veiligheid waren. Maai- de verbindingen rondom het Zevenbergse Hoek en Tholen worden waterland waren hopeloos slecht. Vele wonderen verteld over deze kerels; instanties moesten noodgedwongen I deze vechters, die doorlopend in l«- door elkaar werken. vensgevaar hun hardheid, hun be- Tijdens de onoverzichtelijke situatie j kwaamheid en hun menslievendheid der eerste dagen zijn dat geven de hebben bewezen. autoriteiten in en om de noodgebieden 1 gaarne toe fouten gemaakt. Hulp werd ongebruikt gelaten, terwijl elders gebrek aan hulp was. Thans komt er echter orde op zaken. Het corps commando-troepen onder overste Beets heeft zich uitermate kranig gedragen. In de streken van de GASFORNUIZEN etc. Dit corps is thans aan vervanging toe. De 400 man hebben het uiterste van hun krachten bereikt. Gelukkig staan velen klaar om deze plaats in te nemen. Dankbaar zijn vele vluchtelingen ook voor de grandioze plichtsbetrach ting en grenzeloze zelfopoffering van de Franse genietroepen. Deze verbeten vechtjassen met hun prachtig amphi- biematerieel, hebben stuk voor stuk bewezen, dat zij uitstekende soldaten zijn, speciaal in deze natte oorlog. Vele duizenden hebben hun levens aan genoemde groepen en aan vele anderen te danken. Groot is de dank baarheid, ondanks de diepe wonden, die de stormvloed bij haast ontelbaar velen sloeg. T> IJNA overal in de geteisterde gebieden wordt het herstel van de dijken krachtig aangepakt. Helaas is dit in sommige gevallen niet mogelijk. Zo wordt het herstel van de waterkering van Schouwen en Duiveland als het moeilijkste van de problemen beschouwd, die thans opgelost moeten worden. Het is misschien wel het moeilijkste van alle vraagstukken, die men moet oplossen hij het dichten van de dijkbreuken en liet algehele herstel van de waterkering. Ir. A. G. Maris, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, deelde ons mede, dat de terugkeer van de bevolking naar het zwaar be zochte eiland eerst mogelijk zal zijn, als de gehele waterkerin; hersteld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden ver gen. „We zullen dan ook gelukkig zijn, aldus meent de heer Maris, als zulks voor het volgende winterseizoen het geval zal zijn." Het zal niet mogelijk zijn. het werk aan het eiland, dat thans voor negen/tiende gedeelte onder water staat, in gedeelten uit te voeren. Het herstel moet in één keer worden gedaan. Eerst daarna kan men er aan denken, de bevolking te doen terugkeren. De verkenningen, die gisteren nog boven Schouwen en Duiveland zijn uitgevoerd, bevestigen deze opvatting helaas maar al te zeer. De vrees, het midden van Schouwen ei) .'.ndveknd1-de ïneesr' te- slachtoffers te betreuren zijn, wordt elke dag meer bewaarheid. Het gebied achter de Westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaat sen staat het water tot twee en een halve meter hoog. Hoewel hierom trent geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk, dat zich in en om de in dit gebied bevin dende boerderijen en huizen hon derden doden geborgen moeten worden. Alom heerst grote ver slagenheid; overal treurt men over het verlies van familie, vrienden en bezittingen. Desondanks is men allerwege aan de slag gedaan. Geëvacueerd Met uitzondering van een deel van Bruinisse en enige families te Zijpe is Duiveland nu geheel ge- evacueerd. Daarbij rekent men Zie- rikzee kennelijk tot Schouwen en daar zit nog een aantal mensen. Bij deze evacuatie hebben de com mando's een groot aandeel gehad, want zij hebben tezamen met de burgers ongeveer 1200 mensen ,,er af" gehaald. De opdracht voor de mannen van de commando's luid de: „Alles er uit slepen, wat er uit gulden overgemaakt aan het Neder landse Rode Kruis. Dit bedrag is be steed ter leniging van de onmiddellijke nood der geteisterde gebieden. Er wordt de voorkeur aan gegeven, zo zette de Prins uiteen, aan het goed- geleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inzameling. De Prins wees er op. dat adoptie van veling verdient, deze nog even uit te stellen, tot de tijd uitwijst, voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende be richten vol ellende is er een lichtpunt. Dit noemde de prins de eensgezindheid van het gehele Nederlandse volk. Hier uit blijkt duidelijk, dat een klein volk groot kan zijn wanneer het gaat om offervaardigheid in tijden van ramp spoed. zoals nu. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen, aldus Prins Bernhard. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u. Aantal slachtoffers tot 1355 gestegen Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1355. Na gistermiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen meldin gen van nieuwe slachtoffers bin nen. Halsteren 2; Tiengemeten 2; Middelharnis 16: Nieuwe Tonge 12. In Zijpe spoelden hedenmiddag nog 3 lijken aan. Nationaal Rampenfonds (Eigen bericht) Hedenmiddag kort voor het ter perse gaan van deze editie, vernamen wij uit be trouwbare bron, dat in totaal reeds vijftien millioen gulden is gestort op de rekening van het Nationaal Rampenfonds. Hoogstwaarschijnlijk zal dit De soldaten zwoegen met talloze anderen schier onafgebroken aan de hulpverlening. Er is weinig tijd voor rust en voor eten. Terwijl zijn vriend zich heeft ontfermd over een jeugdige evacué neemt deze soldaat snel een hapje eten. te slepen valt". Daaraan hebben de 120 mannen zich gehouden. Bruinisse zou vandaag worden ge- evacueerd. Van de 800 inwoners, die er van de oorspronkelijke 2400 in de gemeente Bruinisse en Zijpe nog over zijn, gaan er 300 weg, de vrouwen, ouden van dagen en kinderen. Zij worden afgevoerd naar Rotterdam en Dordrecht en vandaar naar Utrecht. Vijfhonderd mensen blijven Dezen moeten de binnendijk herstel len (de buitendijk heeft het gehou den). Het water kwam van de land zijde en stond hier al spoedig drie en een halve meter hoog. „Wie moeten er weg?", was giste ren de grote vraag. Ieder wil graag zo lang mogelijk blijven. ,,Ik zal zor gen, dat ik bij de laatsten ben", zegt de man, met wie een verslaggever in de regen- en windvlagen over de modderige dijk loopt. „Toen ik de vorige keer terug kwam van de eva cuatie, was er niets meer in m'n huis over." Angst voor diefstal is inder daad een van de redenen, waarom velen willen blijven en misschien niet ten onrechte, want er is in de af gelopen dagen in het dorp al gestolen, 's Nachts wordt dan ook gepatrouil leerd Opgewekt In het zwaargetroffen Bruinisse is men niet zo terneergeslagen als men wel zou denken. Men ziet er alioeer vooruit naar de tijd, dat de dijk dicht en het water weg is. Dan zal dit dorp, dat in de oorlog de zwaarst getroffen gemeente van Zeeland werd genoemd, weer aan de opbouw beginnen. De burge meester is een jonge man met een donkerrode trui, die men ér met zo direct in zou herkennen. „Ik heb m'n ambtsketen niet om_ maar ben het toch", zegt hij opgewekt. En hij heeft reden om dit laatste te zijn. Al moge het dorp dan zwaar getroffen zijn, er is slechts één man omgekomen bij het red dingswerk. Wanneer de burge meester gevraagd wordt, hoe hij komt aan een zender van de Rijks luchtvaartschool, zegt hij, het niet te wéten: Maandag kwam hij hier en we hebben er al machtig veel olezier van gehad". Renessz Van de dijkdoorbraak bij Re- nesse, waarvan we gisteren in een deel van onze oplage melding maakten, is gelukkig geen sprake geweest. De „Drie Gebroeders" is op Renesse geweest en heeft daal de burgemeester gesproken over het bericht van de doorbraak. Er bleek niets aan de hand te zijn en volgens de burgemeester van Re- nesse moet dit bericht op een mis verstand berusten. Via de berichtendienst van de Rege ringsvoorlichtingsdienst is aan alle ge meentebesturen van Schouwen en Duive land medegedeeld, dat vandaag per heli- coptère batterij-ontvangers zullen wor den afgeleverd met enkele reserve-bat terijen. De radiotoestellen zijn bestemd voor de ontvangst van de RVD-berichten- dienst. Zal het herstel van de dijken op Schou- en en Duiveland veel tijd vergen, op Walcheren valt de schade ontzettend mee. De beschadiging van de Kappelse HIER en daar valt een woord over de mogelijkheid om door afdamming der zeearmen, zowel het gevaar voor overstro ming als voor verzilting te keren. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris, heeft gisteren verklaard, dat dit een gigantisch werk zou zijn. De zeearmen zouden alle tegelijk afgesloten moeten worden om verradelijke stromingen te voor komen. Daarbij is bijv. het Hollands Diep 3040 meter diep, terwijl er een ebvloed bestaat van meer dan drie meter. De afsluiting van het Braakman is niet te vergelijken met een dergelijk werk. De wenselijkheid mag naar voren komen, het is lang niet aan nemelijk dat dit realiteit kan worden, aldus ir Maris. VJ zeedijk wordt door de provincie hersteld, teneinde erger te voorkomen. De gaten in de dijken langs het veergat zullen binnenkort weer worden gesloten. Bij Vlissingen is al veel hersteld. Het gat kan over twee weken gedicht zijn. De spoorwegen treffen voorbereidingen om het herstel van de spoorlijn ter hand te nemen. De spoorweg over de Sloedam is niet beschadigd. Er is water gekomen tussen de midden- en Oost-sluis van Hansweert. Het buitenhoofd van de mid- densluis is ondergelopen, terwijl de pompmuur van de Oost-sluis voorover helt. Het is niet uitgesloten, dat hier nog moeilijkheden ontstaan. Men hoopt het kanaal door Walcheren weer spoedig bruikbaar te hebben gemaakt. Op Oost-Zuid-Beveland zijn vele ga ten in de dijken geslagen. De gaten zijn ontelbaar en vaak zeer groot. Het be treft hier de verbinding met het vaste land van Brabant. Naar de mening van Ir. Maris zal het lang duren, voor dat alles hersteld is. Daar door eb en vloed er een beweging van anderhalve meter is. zal het verkeer over de weg en de spoorweg nog wel even onmogelijk blijven. In Zeeuws-Vlaanderen, Noord-Beve land en het daaraan grenzende deel van Zuid-Beveland valt de schade nog al mee. Tholen en St. Philipsland zijn er echter ernstig aan toe. Hier moet zeer veel werk worden verzet. Behalve Stavenisse is echter geen andere streek van het eiland geëvacueerd. Dit werd ons medegedeeld naar aanleiding Andersluidende berichten. Uit Krabbendijke. waar de toestand nog kritiek is. zijn nu alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen geëva cueerd. Zij konden tot Rilland B3th worden gebracht, vanwaar zij met amphibie-auto's naar Bergen op Zoom en Ossendrecht werden vervoerd Met man en macht werkt men thans aan de bedreigde dijken van de St. Pieters- polder en de Nieuwelandepolder. Ducks De ducks, die kunnen rijden en va ren, hebben veel goed werk gedaan. Als moederschepen voor roeibootjes bewezen zij onschatbare diensten. Veel al trekken de ducks de bootjes door de modder naar de eilanden, vanwaar de vaartuigjes' verder de ondergelopen polders ingaan. Groot succes hebben de ducks voorts opgeleverd met verken ningen. om na te gaan of er nog men sen in de huizen zitten. Een verslaggever, die bij Steenbergen met zo'n duck kon meerijden, vroeg met het oog op een grote Amerikaanse ster op de wagen in liet Engels iets aan de bemanning. „Sprechen Sie doch hollaendisch,das verstehen wir", klonk toen een stem uit de duck en toen bleek, dat de drie mannen, d:e er in zaten, geüniformeerde Duitsers waren Zij staan onder commando van Ameri kaanse officieren. Het was een vreemde gewaar wording onder de huidige omstan digheden met drie Duitsers in het donkere binnenste van een duck te zitten. Praten deden ze niet, maar rijden des te harder. Een meter water deerde hen niet. Nauwelijks hoorde de verslaggever zeggen „hereinsetzen",1of de duck was al op weg door de donkere avond, waar de witte koppen van de paal tjes nog net de weg door het water markeerden Weerbericht VORST Weersverwachting. gedeeld door het K.N.M.I. te En achter het waterfrj-it vocht vrij- m De Bilt. geldig tot Zot,, das-wel heel Nederland mee om de troe- bedra?. Io,er 'n de middag 'Ml avond: non ctpnnian on <-ïo erovnrl 'IIO^ Z1JT1 g&StCgCTl. Dt L. Gr Kortenhorst zal hedenavond namens het Fonds dus eenj nog hoger bedrag behendj maken. avond: pen te steunen en de haveloze gered- Wisselende bewolking met den te vervoeren, te kleden, te ver- enkele sneeuwbuien. Zwakke Z01.gen Gebrek aan organisatie was er. En nog loopt lang niet alles op rolletjes Maar, dat het uiterste is gedaan zal niemand kunnen ontkennen. tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN 7 Febr. Zon op 8.11 uur. onder 17.39 uur; maan op 2Z9 uur, onder 10.27 uur. Het oudje uit Goeree is eindelijk in de Rotterdamse Ahoy'-hallen beland. Is het wonder, dal ze tobt over wat is gebeurd? TJ ET SCHIJNT WEL onvermijde- lijk te zijn, dat er bij elke ramp lieden opduiken die van de ellende var. anderen willen profiteren om hun slag te slaan. Reeds werden enkelen gepakt, die zich hadden vergrepen aan goederen, spontaan voor de slachtoffers van de ramp bijeenge bracht, of die zelfs in de verlaten dorpen op plundering waren uitge togen. Dat hier en daar een avondklok moest worden ingesteld met de drei ging, dat na eerste sommatie gescho ten zou worden, is toch wel zeer be schamend. Ons kwamen gevallen ter ore van mensen in dubieuze omstan digheden, die aarzelden hun boerderij of woning te verlaten, omdat voor diefstal moest worden gevreesd. Uit de lezerskring bereiken ons herhaaldelijk mededelingen, hoezeer allerwegen zulke practiiken worden verafschuwd. En men geeft uiting aan zijn leedwezen, dat vele strafbe palingen voor zulke onverlaten eigen lijk niet hoog genoeg zijn. "C" EN LEZER doet ons in dit ver- band nog een suggestie aan de hand. Hij herinnert er aan, hoe des tijds, bij Borculo, de burgemeester van dit evenzeer zo zwaar getroffen dorp een schandpaal oprichtte, waar aan zou worden gebonden wie zich aan het goed van een ander vergreep. Wij menen, dat destijds tot het uit delen zelf van die straf niet behoefde te worden overgegaan. Het kan zijn, dat ieder uit zichzelf reeds het mini male nodige fatsoen opbracht om het leed van zovelen niet nog groter te maken. Het kan ook zijn, dat de drei ging met de schandpaal een afdoen de afschrikwekkende werking had. De suggestie om nu weer iets derge lijks in te voeren zou er des te nutti ger om zijn. Het heet. dat hier en daar de be volking de bestraffing van dieven al aan zich heeft getrokken. Het is te be- i grijpen. Men levere ze echter uit aan de politie. Bij de enkele straffen die al zijn uitgedeeld is wel gebleken, dat de rechterlijke macht ditmaal bijzon der weinig clementie kent. TJET KOMT ons voor, dat de kran- ten in dezen een bijzondere taak hebben. Zij zijn er op goede gronden van terug gekomen, in geval iemand zich aan delicten had schuldig ge- j maakt, iets meer te publiceren dan de I initialen van de dader. Publicatie van de volledige naam kon inderdaad gel- den als een vaak onredelijke straf- I verzwaring. Met de hyena's, die van anderer leed op zo stuitende wijze profiteren, 1 staat het anders. Het wil ons toeschij nen, dat zij ook in deze zin aan de schandpaal moeten komen, dat aan hun namen volledige bekendheid wordt gegeven, Het is niet uitgeslo ten, dat dat behoorlijk helpen zal. Amerika nodigt Adenauer uit Bij zijn vertrek uit Duitsland ver klaarde Dulles dat de Amerikaanse regering de Westduitse bondskanselier Adenauer heeft uitgenodigd in het voorjaar een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1