DE BDEDA5CHE COURANT r.-^ NEDERLAND HERSTELT ZICH NA AANVAL VAN STORM EN WATER De Koningin bezocht vluchtelingen Er wordt hard gewerkt aan het herstel der dijken Politiemannen uit Bremen offeren heel him vacantie op aan hulp Reeds 1352 slachtoffers Onze industrie bleef gespaard Zondag geen sport Prijs 10 cent - 4mm n n*w a l a ssm Vrijdag 6 Februari 1953 Prins Bernhard: Groot bedrag, maar er zal nog meer geld moeten kom én Dc Koningin bezocht Donderdagmiddag het Zeister Slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodgebie- den zijn geregistreerd, onderzocht en door gestuurd naar de beschikbaar gestelde adressen. Veel aandacht schonk H.M. aan de baby-afdeling. Zij onderhield zich met de verpleegsters, die volgens een ploegenstelsel dag en nacht aanwezig zijn. Vervolgens bezocht de Koningin de keuken en de afdeling admini stratie en onverholen liet zij haar bewon dering blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelin gen, die kortgeleden waren aangekomen en HET BELANGRIJKSTE: giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds zichtbaar geroerd luisterde zij naar de be levenissen die men haar vertelde. Na de rondleiding, waarbij de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Zeist, mr A. P. Korthals Altes, aanwezig waren, stapte de Koningin nog in een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodr gebied was binnengekomen. Vervolgens ging de Koningin naar Musis Sacrum in Baarn, waar een groep vluchte- ingen uit Goeree en Overflakkee aankwam. Zij heeft zich een half uur temidden van hen opgehouden en liet zich uitvoerig over het pgebied en over hetgeen zij hadden meegemaakt inlichten. Prins Bernhard vloog hoven geteisterd gebied Prins Bernhard is vanmorgen van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hij op het vliegveld Haamstede was ge land, is hij overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getrof fen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Zuid-Beveland- Persoonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevol king gadegeslagen. De Prins prees in het bijzonder de moe dige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uit voerig heeft onderhouden over de toe stand der plaatsen en de te nemen maat regelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrachten was de Prins vol lof over het werk van de buitenlandse militairen. Om ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hij besprekingen met het Nationaal Ram penfonds. De helicopters zijn vrijwel de enige ver voermiddelen, die op vele plaatsen daadwerkelijke sieün kunnen verlenen. Achter de, molen van Zierikzee, die uit- staart over de haven en het water rond om, is tussen beddelakens een vliegveld gemaakt. De witte cirkel, die daardoor op het kleine eilandje, waarschijnlijk in normale dagen gebruikt als bleekis ontstaan, is niet groot. Maar hij is groot genoeg om plaats te bieden aan een he licopter en die landt er dan ook elke tien minuten. Engelsen, Amerikanen, Belgen, Nederlanders, kortom, alles wat I met zo'n vreemd toestel de lucht in kan gaat er ook mee omhoog en als een com plete luchtbrug tussen de gebieden van Bruinisse, Oosterland en alle verdere polders, die zijn overstroomd, en Zie rikzee vliegen zij heen en weer met zie ken en gewonden, met ouden en jongen, met volwassenen en kinderen. Terwijl de evacuatiewerkzaamheden en de verdere hulpverlening aan de slachtoffers nog in volle gang zijn, wordt ook het her stelwerk in de gebieden, die door de wa tersnood zijn getroffen, aangepakt. Verschil lende waterschappen in Zuid-Holland heb ben, met technische leiding van de Provin ciale Waterstaat, het herstel van bescha digde dijken krachtig ter hand genomen. Zo maakt het definitief herstel van de Schie- iandse Hoge Zeedijk en de Zuider-IJssel- dijk van de Krimpenerwaard goede vorde ringen. Dit geidt ook voor diverse dijken van het eiland IJsselmonde, met inbegrip van het dichten van de gaten. Op het eiland Rozenburg werden de dijkgaten alle gedicht, al bralt tot tweemaal toe door de hevige golf slag, veroorzaakt door de snel voorbijva rende zeeschepen, een der gaten weer door. Over een maand weer perj trein Rotterdam-Breda Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, deelde in een uiteenzetting van de toestand van het ogenblik mede, dat j verwacht wordt, dat de spoorbaan Rotter- i damNoord Brabant over een maand weer j bruikbaar zal zijn. De wegverbinding zal reeds een week eerder in gebruik kunnen worden genomen. Op het ogenblik worden de gaten in de I Royale-polder bij de Moerdijkbrug gedicht. I Verwacht wordt, dat de waterkering van de provincie Noord-Brabant over enige weken hersteld is. Ook aan de andere zijde van de Moerdijkbrug zal zulks het geval zijn. De doorbraak van het eiland Dordrecht zal namelijk eveneens over twee weken ge dicht kunnen zijn. Dat betekent, dat over twee weken met het herstel van de spoor lijn kan worden begonnen, welke dan twee weken later weer bruikbaar kan zijn. Met de voorbereidingen wordt inmiddels een aanvang gemaakt. Corps Commandotroepen heeft geen verliezen De territoriale bevelhebber Nederland verzoekt ons namens de commandant van het Corps Commandotroepen te willen mee delen, dat het corps geen verliezen heeft geleden. Het bericht, dat de rónde schijnt te doen dat hel corps vijf doden zou betreu ren, is niet juist. Veel Duitse giften 47 Politiebeambten v^n Bremen hebben dit jaar afstand gedaan van hun vacanlie- recht. Zü hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpverle ning, door te brengen. Deze Westduitse red dingsploeg brengt haar eigen reddingboten mee en zal geheel voor haar eigen bevoor rading zorgen. Uit Miinchen heeft de K.L.M. Donderdag giften verzonden. Een fabriek te München schonk twaalf dozen met penicilline. Het Duitse nationale comité voor Europees jeugdwerk bood het Nederlandse comité aan, ploegen van honderd jonge mensen te zenden voor hulpwerk. De Badense aniline- en sodafabriek te Ludwigshaven stelde de kens en kleding beschikbaar ter waarde van 20.000 gulden. In Stuttgart schonk de be volking anderhalve ton levensmiddelen en kleding, die Donderdag door de. K.L.M. zijn verzonden. De regering van Slees wij k-Hol- stein gaf tenten, dekens, draagbaren en me dicamenten, die gisteravond met een co lonne van vier vrachtauto's en een perso nenauto, bemand door een arts en zeven leden van het Duitse Rode Kruis, zijn ver trokken. Uitbetaling vergoeding kostwinners Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat indien er in hun gemeente personen zijn die in de ge meente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwinnersvergoeding genoten, deze ver goeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemeesters bij het desbetref fende departement in dit geval'het minis terie van Oorlog en Marine is geïnfor meerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. De premier van Noor drijn-Westf alen overhandigde Donderdag als eerste gift van zijn regering honderdduizend mark aan de Nederlandse consul-generaal te Düsseldorf. Het Amerikaanse Hoge Commissariaat in West-Duitsland bood aan, alle in Duitsland ingezamelde goederen op te halen en naar Nederland te brengen. Een Beiers stadje van 18.000 inwoners wil een Nederlandse gemeente van dezelfde grootte adopteren. Verscheidene Westduitse bladen houden in schrijvingen. Vorst Weerverwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Weerkundige waarnemingen Hedenmorgen om 8 uur werden op het vlieg veld Gilze-Rijen de volgende waarnemingen gedaan: Barometer: 754.3 mm. Wind: Oost 18 km per uur Temperatuur: 0.4 gr. C. Maximum temperatuur: 5 gr. C. Minimum temperatuur: 0.4 gr. C. 7 Februari Laatste kwartier Zierikzee op Schouwen-Duiveland biedt dit troosteloze beeld van onherstelbare ravage. Door de jongste doorbraak by Noord-Gou we zal de schade vermoedelijk nog grotere afmetingen krijgen. Een treffend beeld van de evacuatie in Numansdorp, waar allerlei soorten vaartui gen worden gebruikt om de rest van de be volking (totdusver werden hier 67 slacht offers geregistreerd) naar veiliger oorden te brengen. Op Voorne en Putten bereidt de Rijkswater- i staat sluiting van het grote gevaarlijke gat nabij Hellevoetsluis voor, terwijl de Pro- I vineiale Waterstaat die onder Zuidland ter j hand heeft genomen. De sluiting van het gat in de dijk van de Alblasserwaard heeft een zeer vlot verloop gehad, i Op het Eiland van Dordrecht zijn de be- langrijkste dijken voorlopig hersteld, en ook j aan de andere wordt gewerkt. De Pro- vineiale Waterstaat heeft met een eerste j j ploeg personeel en met inschakeling van 1 enige aannemers het dijkherstel op Flakkee j en in de Hoeksche Waard aangevat. De Rijkswaterstaat zal de doorgebroken Rijks- dijk op Goeree trachten te dichten. Intussen wordt door de plaatselijke polder- en ge meentebesturen, op vele plaatsen nog steeds gesteund door de Provinciale Waterstaat, de 6trijd tegen het overstromingswater voort gezet. door het bij voortduring versterken en verbteeren van binnendijken en opgewopen kaden;1... V—J. - r - Geen kinderen naar het buitenland De Stichting Oecumenische hulp aan Ker ken en Vluchtelingen, de federatie der dia conieën van de Nederlandse Hervormde Kerk, het Nederlandse ft.K. Huisvestings comité, de bisschoppelijke hulpactie voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de vereniging voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag Humanitas hebben op verzoek van de mi nister van maatschappelijk werk zich bera den over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en spanning, uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daar aan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende we ken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Coördinatie hulpverlening De minister van maatschappelijk werk deelt, in overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, mede, dat door de Commissarissen der Koningin provinciaal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van 't maatschappelijk werk, tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, gecentraliseerd bij de pro vinciale stichtingen voor maatschappelijk werk. Het contactadres in de provincie Zuid- Holland is: nieuwè stadhuis. Laan Copes van Cattenburg, Den Haag, tel. K 1700 - 185281; na 17 uur tel. 185289. Noord-Brabant: Willem II straat, Tilburg, tel. K. 4150 - 2645. Aan dit adres moeten alle aanbiedingen van hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden gericht. (Opgave A.N.P., onder voorbehoud). Het totaal aantal genoteerde slachtoffers is gestegen tot 1352. Abbenbroek I Nieuwe Tonge 87 Brandwijk 2 Nw. Vossemeer 50 Brouwershaven 3 Numansdorp 67 Bruinisse 1 Oosterschelde Burgsluis 10 aangespoeld v. Capcllc 3 elders) 4 Dinteloord 3 Ossenisse 1 Drcischoor 15 Oosterland 40 Fijnaart 46 Ouddorp 1 Geersdjjk 1 Ouderkerk a.d. Goese Sas (aan IJssel 2 gespoeld van Oudelande 2 elders) Oude Tonge 300 's-Gravendeel 57 Papendrecht 1 Halsteren 19 St. Philipsland 1 Hellevoetsluis 5 Raumsdonksveer 2 Heynenoord 2 Rilland 1 Nieuwendyk (burgemeester) (land v. Heus- Rotterdam 1 Aliena)1 c. Serpöskcrtcen 15 Hcüningen 25 Stss voo'.v-se 300 Elftplaat (gem. Steenbergen" 13 Poortugaal) 7 Stellendam 27 HnedcUcnsUerke 1 Sliedrechl 1 Hondsbossezee- Strijen 20 wiering 1 (minstens) Hontenisse (kerk Terneuzen 2 dorp Saras- Texel 5 waarde) 8 Tiengemtten 2 Klundert 13 Véere 2 Kortgcne 40 Vlissingen 3 Krabbedykc 4 Wagenberg 1 Krimpen a.d. Willemstad 2 ÏJssel 4 Wolfaartsdijk 9 Kruiningen 11 Ierseke (aanee- St. Maartensdijk 4 spoeld v. elders 10 Maassluis 1 IJsselmonde 3 Middelharnis 17 Zaamslag 1 Moerdijk 13 Zierikzee 15 Nieuwerkerk en Zuidland 20 Ouwerkerk 13 Gebleken is, dat hier en daar in het bui tenland de indruk bestaat, dat de Neder landse industrie heeft geleden van de over stromingsramp. Enige exportbedrijven on dervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts be trekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. In verband met de nationale herdenkings dag zijn alle voor a.s. Zondag vastgestelde sportwedstrijden afgelast. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond laat ook de wed strijden op Zaterdagmiddag niet doorgaan en verzoekt die dagen ook geen vriend schappelijke wedstrijden te spelen. BREDA T W «au H rnSOH -m -W "W 66 tr. P post ƒ2.03 BRABA STSCH ƒ5.40 per kwartaal Postrekening 468069 TELEFOON 8090 Directeur-Hoofdredacteur: C. A. Muller OPGERICHT 1791 fr_ p. post J 6.05 velen, die dakloos werden en alles verloren, blij ven de giften binnenstromen. Nu reeds is 11.672.000 bijeengebracht. „Maar," zo zei Prins Bernhard gisteren, als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, voor de Hilversumse zenders, „dit bedrag is prachtig, maar nog slechts een gedeelte van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen, het hoofd te kunnen bieden." De Prins verklaarde diep onder de indruk te zijn van de gevolgen van de overstroming, waarvan hij uit zijn vliegtuig een overzicht had gekregen. „De werkelijkheid is veel erger dan iemand zich kan voorstellen." van zeventig meter breed en vier in de dijk bij Nieuwendijk; vele gaten in de dijken van Goeree-Overflakkee tien dijkbreuken bij Willemstad: nog vecht men in de overstroomde gebieden tegen het water. Maar overheersend is het aantal berichten, dat spreekt van stabilisatie van de toestand en een begin van herstelwerkzaamheden. Het is nu vrijwel zeker, dat zich geen personen meer op daken of in bo men ophouden. Wèl moeten nog duizenden in veiligheid gebracht worden, maar hun toestand is niet wanhopig. Het aantal doden is gestegen tot 1352. Voor de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1