HERSTEL AAN DUKEN IS MET OP OVERFLAKKEE KRACHT TER HAND GENOMEN 1355 Bewoners Schouwen nog dit jaar terug? Aantal doden Fries dorp gaf per gezin 106 gulden „Moerdijk" maand gesloten HERHALINGS OEFENINGEN AFGELAST NOTA OVER DE WATERSNOOD Zeewering voor het Westland wordt ijlings versterkt Generaal Ridgway gaf geen persconferentie Prins Bernhard voor de radio: Werkelijkheid erger dan men zich kan voorstellen Dulles en Stassen voor overleg in Den Haag Amerikaanse ministers vlogen over het geteisterde gebied Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2336 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. HET PARGDL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen ƒ0.49 pet- week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. DERTIENDE JAARGANG No 2478 VRIJ, ONVERVEERD VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 'pwAALF helicopters van allerlei nationaliteiten, snelden te hulp op Overflakkee. Op de smalle weg landden soms vier, vijf machines tege lijk. Onderwijl voeren en reden Engelse, Canadese, Franse en Ameri kaanse ducks af en aan. Alle vrouwen, zieken en kinderen van Middel- harnis zijn geëvacueerd. Ook de bewoners van Sommelsdijk en Nieuwe Tonge kregen hulp en bijstand. (Van onze Haagse redactie) Op vele plaatsen in de getroffen gebieden is men thans bezig dijken te herstellen of voorbereidingen daartoe te treffen. Bijna in alle gevallen wordt in regie gewerkt (kosten van de aannemers plus winstmarge) omdat men geen tijd wil verliezen met de voorbereiding van aanbestedingen. Er is een groot gebrek aan materiaal, vooral ook rijshout, doordat de halve voorraad in de Biesbosch door de storm vloed is weggeslagen. Het is mogelijk, dat mede als gevolg daarvan liet werk aan de nieuwe Zuiderzeepolder (Oosterpolder) zal worden vertraagd. Dit heeft ir A. G. Ma ri s, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat gisteren op een persconferentie meegedeeld in een beschouwing over de toestand in de noodgebieden en de oorzaken van de ramp. Volgens gegevens van vanmor- morgen vroeg bedraagt het aantal genoteerde doden 1355. Na Donderdagmiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers binnen Halsteren 23, Tien Gemeten 2, Middelharnis 16, Nieuwe Tonge 12, Zijpe 3. Als alles meeloopt, zullen de dijken van Schouwen-Duiveland voor de volgende winter dicht kun nen zijn. Eerst daarna zal met het leegpompen kunnen worden begon nen ook dan pas zal de geëvacu eerde bevolking kunnen terug keren. Op Goeree wordt gevochten om het drooggebleven gebied rond Dirksland, dat evenals de duinvoet als bruggehoofd zal worden ge bruikt om het eiland terug te win nen. Zowel hier als op Schouwen zal de eerste oogst niet voor 1955 kunnen worden binnengehaald. Het is niet te verwachten, dat de dijken hoger zullen worden ge maakt dan zij waren. Het herstel van de treinverbinding via de Moerdijk zal (evenals de weg er naast) vier weken duren, dat van de spoorverbinding met Zeeland zal veel langere tijd vergen. Ir Maris vertelde, dat het niet moge lijk is Schouwen-Duiveland, dat na de doorbraken van gisteren nu voor negen tiende onder water staat, in gedeelten on de zee terug te winnen. De zeedijk, die op zeer vele plaatsen gebroken is (ir Maris gebruikte het beeld „of er een schot hagel is doorgegaan") zal eerst geheel moeten worden hersteld. Er wordt hard gewerkt aan een inven tarisatie van de bressen, die door de stormvloed ln de waterkeringen zijn ge slagen. Daarmee is men nog lang niet klaar en over de totale kosten van het herstel is zelfs nog geen ruwe schatting te doen. In het Landvan Altena (N.Br.) zijn de zeven kleine gaten en het grote gat ln de dijk tussen Keizersveer Hank bijna dicht. Tussen Hank en Nieuwendijk is als voorlopige water kering een nieuwe buitenkade gemaakt In de omgeving van M o e r d ij k zijn de dijken in de Royale polder bijna alle gedicht. Als dit klaar ls, kan men aan het herstel van de spoordijk en de verkeersweg beginnen. De dijken bij Dordrecht zullen over twee weken weer waterkerend zijn. Bij Willemstad zitten tien gaten in de dijk langs het Hollands Diep. Er zal zeer spoedig aan het dichten worden begonnen. Zeeland In Zeeuwse h-V laanderen is van de 3300 hectare ondergelopen land een gebied van 2500 hectare weer afge sloten. Er is nog een zeer groot dijkgat in de Nieuwe Neuzenpolder tussen de Braakman en Terneuzen. De Westkappelse zeedijk zal provisorisch worden hersteld Het waterwingebied bij Middelburg zal den leeggepompt. Bij V e e r e zullen de gaten spoedig zijn gedicht. Als alles over twee weken klaar is, wordt be gonnen aan het herstel van de spoorlijD haar Beveland De spoorweg op de S 1 o e d a m Is niet beschadigd. De her stellingen bij Vlissing-en zijp bjjna klaar Mei. zeer grote spoed wordt het herstel van de sluizen bij Veere en Vlissingen ter hand genomen, zodat als de sluizen bij Hansweert het mochten begeven, het Kanaal door Walcheren bruikbaar is. Het herstel van de spoorver binding van Zeeland met Roo sendaal zal een zeer langdurig kar wei zijn. Dichtmaking van de zui delijke Bevelandse dijk tussen Krui- ningen en Rilland zal voorwaai-de zijn voor de in gebruikneming van de spoorljjn, die daar als noordelijke waterkering dienst doet. De toestand in Noord-Beveland is veel minder somber dan men zich eerst had voorgesteld. Het herstel van de dijken zal daar weinig moeite ople veren, evenals aan de overliggende leant rond Wolfertsdijk. Zeer ernstig zyn Tbolen en St P h i 1 i p s 1 a n d eraan toe, zei ir Maris. Er zal daar een groot en langdurig herstellingswerk moeten worden uitge voerd. De burgemeester van Tholen is aangeraden als noodvoorziening om de bebouwde kom een slaperdijk aan te ie; gen. Het eiland Tien Gemeten is op het ogenblik geheel verdronken met een ongehoord aantal grote gaten in de zui delijke dijk. Het zal nog heel lang onder water moeten blijvan, maar het wordt niet opgegeven. Het gat bij Papendrecht is na twee dagen zwoegen gistermiddag ge dicht, nadat het gat by" Sliedrecht al eer der was gesloten. Er staat nu ongeveer 9000 hectare van de Alblasser- a a r d onder water. Er kan nu spoedig met uitpompen worden begonnen, wat van groot belang is voor herstel van de spoorlijn Rotter- dam-Dordrecht-Gorkum. Deze lijn is Iringend nodig, omdat de lijn Rotterdam- Utrecht, die nu ook een groot deel van het vervoer naar het Zuiden moet ver werken, overbelast is. Eerste zorg in de Alblasserwaard, de Hoekse Waard en op Voome-Putten is droog te houden, wat tot nu toe droog bleef. Dat is vooral moeilijk op Voor- ne-Putten, waar de dijken van het Voorns kanaal het zwaar te verduren hebben. Er is een zeer groot gat ten Zuiden van Oudehoom, waarvan het herstel veel tijd zal kosten. Op IJ s e 1 - monde worden de gaten nu gedicht. De dijken op Rozenburg waren reeds gedicht, maar twee pas gesloten gaten werden gisteren weef opengetrok ken door de haalgolven van snelvarende schepen. Op Texel is men begonnen aan het herstal van de dijken van de Eendracht- polder. Koninklijke Landmacht Aan alle militairen van de Konink lijke Landmacht, die in de eerste helft van de maand Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen moeten komen wordt in verband met de noodtoestand door de minister van Oorlog hierbij medegedeeld: De herhalingsoefeningen worden gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eer ste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle re serveofficieren, dienstplichtige onderof ficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige soldaten die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gehoor te geven. Op 10 Februari in de Kamer De minister-president, dr W. Drees, heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer dr Kortenhorst, meege deeld dat hij voornemens is Maandag een nota met betrekking tot de waters nood aan de Kamer te doen toekomen Deze nota zal op de vergadering van Dinsdag worden behandeld. De Bilt verwacht:» llllllllft Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelyke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon op: 8.11, onder 17.39 Maan op: 2.29, onder 10.27 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Oslo Stockh. Kopenh Londen ilam icrlHn .Sürieh I. Dew zw.bew. sneeuw NW O4 ./NW JNW /zw WNW De hulpverlening blyft nog steeds in ongekend grote omvang stromen. Naar prins Bernhard gisteravond per radio Mededeelde was er op dat moment alleen al aan geld meer dan elf en half millioen gulden binnen. Ongeveer tegelijkertyd heeft minister Zylstra tegenover een onzer verslaggevers te kennen gegevén, dat de schatting van de schade op een half milliard gulden hem aan de lage kant lijkt. Prins Bernhard heeft vandaag opnieuw de noodgebieden bezocht; hij ging per helicoptère naar de op andere wijze onbereikbare plaatsen. Ook gisteren heeft de prins op deze manier contact gehad met ge- isoleerde dorpen en hun burgemeesters. Vanmiddag zal de prins weer een vergadering van het Rampenfonds presideren. Deze werkwijze zal de eerstkomende dagen, met uitzondering van Zondag, worden gehandhaafd. Treffende staaltjes van offervaardig heid blijken uit de berichten over de in zamelingen in Nederland en in het bui tenland: het Friese dorp Tzum bracht zoveel bijeen dat het bedrag neerkomt op 106 gulden per gezin. Zo zijn er vele voorbeelden. Ook uit het- buitenland stromen giften in geld en in naturatoe: KLM-vliegtuigen brengen van overal goederen mee. De reddingsactie duurt met onver minderde kracht voort. De internatio nale luchtvloot groeit nog steeds: zij ber stond gisteren uit 220 toestellen, waar onder 25 helicoptères; een arpiada van 2000 vaartuigen is bezig met de evacua tie over water. Hier en daar, o.a. te Bruinisse, willen de geïsoleerde mensen niet weg, hoewel er is gewaarschuwd voor het uitbreken van besmettelijke ziekten als gevolg van het feit dat zich overal nog cadavers van vee bevinden. Men heeft de indruk dat het aantal mensen dat buiten hun woonplaats moet worden gebracht de 50.000 niet zal over schrijden. Minister Staf had bezwaren (Van onze Haagse redactie) i tal Amerikaanse correspondenten, die Minister Staf heeft de Amerikaanse ™et hem van Schiphol naar Breda had- generaal Ridgway gisteren er toe ge- P zullen vliegen om voor de buiten- bracht af te zien van zijn voornemen m de Nederlandse en de buitenlandse pers te woord te staan, ten einde een overzicht te geven van de verder te venvachten Amerikaanse hulp bij de bestrijding van de noodtoestand. Persvertegenwoor digers, die waren uitgenodigd voor een ontmoeting met de generaal in de Juli- anakazerne in Den Haag, werd toegang tot de terreinen van deze kazerne ver boden. Later werd medegedeeld, dat de persconferentie was afgelast. Tenslotte verstrekte de legervoorlich- tingsdienst ons de volgende officiële verklaring: de persconferentie van gene raal Ridgway is afgelast door de minis ter van Oorlog, in overleg met generaal Ridgway zelf. Als overweging heeft hierbij gegolden dat de generaal hier niet kwam namens Shape, maar als commandant van de Amerikaanse troe pen in Europa om te informeren naar de verdere hulpverlening. Aangezien niet alleen Amerikaanse troepen, maar ook tröepen van andere nationaliteiten, zo al, Franse, Belgische en Engelse aan de hulpverlening deelnemen, vond zowel de minister als de generaal het onge wenst, speciaal aandacht op de Ameri kaanse hulpverlening te vestigen door het houden van een persconferentie. Ge zien de ernst va-n de huidige toestand achtte men het juister dit bezoek van de generaal zo sober mogelijk te houden en van elk uiterlijk vertoon af te zien. Tot zover deze officiële verklaring. Het resultaat van dit alles is intussen, dat het niet mogelijk is geweest van d- generaal. die daartoe bereid was. te ver nemen welke verdere Amerikaanse hulp Nederland te verwachten heeft. Wij ver nemen voorts, dat generaal Ridgway als gevolg van het standpunt van minister Staf heeft moeten besluiten ook een aan- Op vele punten versterkt men bedreig de punten in de waterkeringen en hier en daar is het herstel van dijken reeds aan de gang. De vloot van schepen en vliegtuigen speelt daarbjj een belang rijke rol door het aanvoeren van tien duizenden zandzakken. Intussen heeft ir Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, het herstel van de wa terkering op Schouwen-Duiveland „wel licht de moeilijkste taak van het ge hele herstel" genoemd. De duinen en het strand van Sche- veningen tot Hoek van Holland zijn voor het publiek .gesloten. Er wordt hier gewerkt aan het herstel, dat dringend nodig is om het gebied van het hoog heemraadschap Delfland te beschermen. De bunkers in het kustgebied zul len onmiddellijk worden opgeruimd. Genietroepen van het Nederlandse en het Amerikaanse leger zijn hier mee al begonnengistermiddag ont ploften de eerste ladingen spring stof om de Duitse bouwsels op te blazen. Ook te Scheveningen is reeds met het herstel begonnen. Voor het herstel van de basaltbekleding der strandhoofden zullen waarschijnlijk de brokstukken beton worden gebruikt die vrijkomen bij het opblazen van de bunkers. landse pers, die voor de gebeurtenissen in Nederland zeer grote belangstelling heeft, reportages te maken van de nood toestanden in het getroffen gebied, de toegang tot zyn vliegtuig te ontzeggen. Aangetekend dient intussen te worden, dat in tegenstelling tot de bekendmaking van minister Staf, generaal Ri zelf bij aankomst op het vliegveld hol heeft verklaard, dat hij kwam in functie van opperbevelhebber van Nato ln Europa, om te zien welke hulp van de kant van de Nato-strydkrachten zou kunnen wordengeboden. Hy had zich daarom, zo zei hij, ook doen verge zellen van officieren van de staf van de Shape. In zijn door het standpunt van minis ter Staf verblufte omgeving werd later verklaard, dat generaal Ridgway, hoe wel hij een grote afkeer heeft van per soonlijke publiciteit, besloten had op aan drang van de Nederlandse en de buiten landse pers een persconferentie te hou den. om duidelijk te maken, dat er ook van de kant van de Nato-strijdkrachten alles gedaan zou worden wat kon om de nood het hoofd te bieden en aldus de bevolking een hart onder de riem te steken. Zondag geen concert in Amsterdam Het concert, dat het Concertgebouw orkest Zondagmiddag in de hoofdstad voor niet-Amsterdammers zou geven, is afgelast in verband met de nationale herdenking. Ook de uitvoering door prins Roland Brancaccio, die Zondagavond in de Kleine Zaal zou optreden, gaat niet door. GEEN „SIGHTSEEING" ALSTUBLIEFT! Van officiële zijde bereikt ons het ver zoek, gericht tot automobilisten, tijdens I de weekeinden geen „sight-seeing"-1 tochten te maken. De wegen dienen vrij te blijven voor transporten in verband met de watersnood. rpERWIJL de marechatissee ongekend drukke verkeer in Mid- delnarnis regelt, zijn vrijwilligers bezig de straten met water en lysol te reinigen. Vrouwen en kinderen zijn vertrokken naar Rotterdam. Het verdronken vee is weggesleept. Eer ste vereiste is nu hygiëne, gewaar schuwd als men is tegen besmette lijke ziekten. Prins Bernhard heeft gisteravond als voorzitter van het Nationaal Rampen fonds een radio-toespraak gehouden, Hy zeide, dat de werkelykheid in het nood- gebied, zoals hy die de twee afgelopen dagen in ogenschouw had genomen, veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het. zien geeft een beeld van de ontstellende verwoesting. Hy deelde mede, dat buiten de bedragen die toegezegd doch nog niet binnen gekomen waren, het fonds reeds 11.672.000 aan bydragen heeft geboekt. (Van onze Haagse redactie) Koningin Juliana heeft vanmiddag om twaalf uur de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wedcrzydse Veiligheid. Harold Stassen, die vanmorgen in Nederland zyn aangekomen, in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag ontvangen. In de middag hebben Dulles en Stassen uitvoerige besprekingen gevoerd met de ministers Drees, Beyen, Luns, Beel, Staf en Zylstra, De Prins betuigde zijn medeleven met hen. die door deze ramp getroffen zyn. Hij zeide zich zo spoedig mogelyk ook naar de Waddeneilanden te zullen be geven. Ter leniging van de onmiddellijke noöd van de bevolking in de geteisterde ge bieden heeft het fonds een millioen gulden ter beschikking gesteld van het Rode Kruis. Er is afgezien van het vaststellen van een inzamel)ngsdag ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds omdat in vele plaatsen al collectes zijn gehouden en deze in andere worden voorbereid. Daar- vrije loop te laten. Hoezeer het ook op prijs gesteld wordt, dat sommige gemeenten reeds zuster- gemeenten in de getroffen gebieden heb ben geadopteerd, het verdient toch wel licht aanbeveling daarmede te wachten totdat is gebleken voor welke gemeen ten dit het meest nodig is. De Prins betuigde zijn dankbaarheid voor de grote offervaardigheid waar mede gegeven wordt, ook in het buiten land. Maar hoe respectabel het reeds binnengekomen bedrag van elf millioen ook is. het is nog masr een klein deel •an dat wat nodig zal zijn om de ge- om wordt cr de voorkeur aan gegeven i volgen van de slag. welke ons land ge- het goedgeleide spontane initiatief de I troffen heeft, te boven te kunnen komen. Tijdens dit overleg, zo vernemen wij. is van Nederlandse zijde vooral de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid van een zo spoedig mogelijke ratificatie van het verdrag voor de Europese De fensie Gemeenschap, waarbij voor Ne derland voorop staat, dat er op de kortst mogelijke termijn Duitse troepen aan de verdediging van Europa dienen te kunnen deelnemen. Voorts hebben de leden van de Nederlandse regering op nieuw de aandacht van Dulles en Stas sen gevestigd op de noodzaak van ver sterking van de Nederlandse economi sche basis die aan de defensie-inspan ningen ten grondslag moet liggen, door uitbreiding van de exportactiviteit. In dat verband is het noodzakelijk dat deze export zich ook in ruimfer mate tot de V.S. kan richten hetgeen thans doo; 1 Amerikaanse bepalingen wordt belem- 1 merd. Wij hebben reden om aan te ne men, dat verder van Nederlandse kant is geïnformeerd naar de ontwikkeling van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Daarbij zou van Neder landse kant uiting zijn gegeven aan de zelfde gevoelens van bezorgdheid, als van Britse zijde kenbaar zijn gemaakt. Ook is zeer waarschijnlijk ruimschoots aandacht besteed aan de ramp die Ne derland heeft getroffen. Voordat Dulles en Stassen op Schiphol landden, hebben zij over het getroffen gebied gevlogen. Men neemt in goed geïnformeerde kringen aan. dat van Nederlandse kant niet zou worden teruggekomen op het oorspronkelijk besluit om af te zien I van de eerder gevraagde 15 millioen I dollar aan Amerikaanse economische hulp. Indien de Amerikaanse ministers I zouden aanbieden dit verzoek thans als- nog in overweging te nemen, zou dit van Nederlandse kant bepaald niet wor den afgewezen, zo vernemen wJJ.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1