Nederlandse volk geeft vele guldens per gezin voor de slachtoffers Herstel van het verdronkenland zal ongelooflijk bedrag kosten Hulp in goederen niet meer nodig, maar buitenland ging spontaan door Fractie-voorzitter Deutsche Partei ambassadeur in Den Haag? Eerste Scandinavische wagen met tonnen kleding te Rotterdam Pas diep in de herfst kunnen alle polders weer droog zijn Dordtsch Dagblad Pag. 6 Vrijdag 6 Februari 1953 No.g millioenen onderweg DE NATIONALE INZAMELING voor de slachtoffers van de watersnood loopt goed. Zoals Prins Bernhard, de voorzitter van het Nationale Rampenfonds, gisteravond voor de radio bekend kon maken, had het fonds (giro 9575) toen al meer dan IV/2 millioen gulden geboekt. Dat betekent dat er nu reeds in Nederland meer dan een gulden per iiv woner gegeven is of verscheidene guldens per gezin. En men kan er van op aan dat er nog vele millioenen onderweg zijn. Trouwens, wie de tien- en tientallen berichten over de acties in vrijwel de gehele Westerse wereld op zich laat inwerken, gaat het duizelen. Het is zó erg, dat onze ambassadeurs en gezanten gisteren bekend moesten maken dat er geen hulp in goederen meer nodig is. Uit alle delen van de wereld en uit vele plaatsen van haar inter nationale luchtnet zijn K.L.M.-lijntoestellen op weg naar Schiphol, met in het buitenland verzamelde goederen aan boord. Vele tonnen zijn onderweg o.m. uit Curacao. Frankfort, Kopenhagen. Londen, New York, Miami, Milaan, Djakarta, Montreal, Home, Singapore, Stockholm, Wenen, Zürich, Paramaribo. Zo nodig worden dringend gewenste hulpgoederen in de passagierscabines gezet. Vrijwel ieder op Schiphol binnenkomend K.L.M.-toestel heeft goederen voor de watersnood aan boord. Ook buitenlandse luchtvaartmaatschappijen verlenen vervoers-faciliteiten. Het bestuur van het Vacantie- fonds voor de Landbouw heeft 100.000 ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. Personeel en directie van De Wit's Kousen- fabriek te Schijndel 50.000. De bedrijfsgroep Horeca 10.000. De boeren in Kampen, in navolging van boeren in de omtrek, 44 stuks vee en 17.500 kg hooi (waarde van het totaal van 176 stuks vee uit Kampen en omgeving: f 130.000!). De Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers 1000. Een aantal militairen uit Oirschot 350, verdiend gedurende de werkzaamheden in de noodgebieden. Een massa-simultaanschaakwedstrijd in Amsterdam, met dr. Euwe, Cort lever, Donner en negen andere meesters, bracht 1000 op Collectes En hier is weer een collectelijstje. Urk 12.000 (maar men zal het dunnetjes overdoen als de vissersvloot weer uit de noodgebieden is teruggekeerd; door het wegvallen van de visserij deze week hebben vele gezinnen geen inkomsten on vrijwel elk gezinshoofd is afwezig). Nieuwleusen 40.000 42 per gezin!), Uïthuizermeeden 57.500 10.70 per persoon). Uithoorn 48.000 34,30 per gezin), Opsterland, een van de armste Friese gemeenten met 20.000 inwoners: 35.000. Arnhem 300.000. Het Friese dorpje Tzum (gemeente Franekeradeel) kon een opbrengst note ren van 29.652. Het dorp telt ruim duizend inwoners. Dat betekent dat elk gezin in Tzum gemiddeld het fantasti sche bedrag va?,.-*. ™6 heeft geofferd. I- -ri'.o Voorts: Wieringermeer 94.000 61 per gezin!), Moerkapelle 11.500 onder 275 gezinnen. Haarlemmermeer 200.000. Bloemendaal 50.000 (o.a. een gift van f 20,000) In Limburg is bijna 123.000 opge haald, niet gerekend wat rechtstreeks aan het Nat. Rampenfonds is overge maakt, en dit bedrag zal in de eerstvol gende dagen enige malen verveelvoudigd worden. De prov. 9taten van Limburg voteerden 50.000. Friesland heeft al meer dan een millioen bijeengebracht. Op zee Ook op zee wordt prachtig gegeven. Dr. Kortenhorst, de radiopromotor van de grote actie, kon gisteravond vertel len dat een inzameling aan boord van de Piet Hein op weg van Korea naar Nederland J 2000 heeft opgeleverd, oftewel 8 per lid van de bemanning. De bemanningen van de Tei Reias en de Laertes in de Indonesische wateren col lecteerden 500 en 470. die van de Pólydorus en de Teucer 310 en 650. De bemanning van het bij Zuid-Afrika vergane m.s. Klipfontein, die alles kwijt is. heeft niettemin de handen ineenge slagen en tezamen met de equipage van de Zuiderkruis, waarop zij thuis vaart 550 bijeengebracht. De gemeente Schiedam heeft Gouds waard geadopteerd, Ruurlo Serooskerke, Alphen aan den Rijn Zuidland, en het gemeentebestuur van Den Haag heeft de Vei-, van Ned. Gemeenten gevraagd welke gemeente(n) zij het beste zou kunnen adopteren. De West Verrassend goed gaan de acties ook in de West. Gistermiddag was in de Ned. Antillen al meer dan een mil lioen Ned. guldens bijeen; de bevol king telt er ongeveer 100.000 zielen. Bij de staten van Suriname is een motie ingediend om 100.000 Ned. gld, beschikbaar te stellen. De mijnwer kers bij de Bauxietmaatschappij zul len een dag overwerken t.b.v. het Rampenfonds. die een speciaal nummer draaien en vra gen hun bijdrage op hun maandelijkse telefoonrekening te plaatsen. De Zwit serse regering schonk f 90.000 voor Ne derland. België en Engeland. SAARLANDhier vertrokken zes vracht auto's met kleding, schoeisel en levensmid delen. De politie zond een afdeling genie en twee veldkeukens, en verder reden naar Nederland twee speciaal uitgeruste auto's van de brandweer. OOSTENRIJK: De Vereniging van Banken schonk 100-000 Schilling of f 14.750. Vele dokters hebben zich aangemeld om naar Nederland te vertrekken. De Wiener Sym- phoniker geven op 27 Febr. een galaconcert ten bate van het Rampenfonds. Willem van Otterloo zal dirigeren en Cor de Groot piano spelen. ITALIË: een trein vertrekt met 100.000 zandzakken. De vicaris-generaal van Rome deed een oproep om Zondag in de kerken van Rome voor Nederland te collecteren. Oosterburen DUITSLAND: drie grote fabrieken in Dort mund houden vier speciale groepen arbei ders voor dijkwerken gereed Bijna 50 poli tiemannen in Bremen hebben dit jaar af stand gedaan van hun recht op vacantie. Zij willen deze tijd in Nederland doorbrengen om aan de hulpverlening mee te werken. Deze ploeg zorgt voor eigen reddingsmate- rieel en bevoorrading. De premier van Noordrijnland-Westfalen overhandigde gis teren als eerste gift van zijn regering 100.000 Mark (f 90.000) aan de Ned- consul-generaal in Dusseldorp. LUXEMBURG: Het Rode Kruis verstuurde als eerste zending nieuwe kleren ter waarde van 100.000 francs (f 7600). SPANJE: de arme Spaanse bevolking heeft bijna f 40.000 bijeengebracht; de buitenland se kolonie in Spanje f 25.000. PORTUGAL: het Rode Kruis stortte gis teren f 6500 voor Nederland, Engeland en België. ENGELAND: de aartsbisschop van Can terbury, dr Fisher, verzocht in alle kerken Zondag a.s. niet alleen voor de getroffenen in Engeland, doch ook voor die in Neder land te bidden. IERLAND: men hoopt in de komende drie weken wekelijks vier ton hulpgoederen over te brengen per vliegtuig. Buiten Europa ZUID-AFRIKA: in bijna alle steden en dorpen zijn fondsen in het leven geroepen voor hulpverlening. De Zuidafrikaanse re gering zal meer dan f 500.000 storten voor Nederland en Engeland. CANADA: Het parlement nam met alge mene stemmen een motie van de premier aan. waarin de ernstige wil tot uitdrukking komt om de slachtoffers te helpen. Ook In dit bevriende land wordt zeer veel voor ons op touw gezet. AUSTRALIË: het kabinet besloot 40.000 pond Sterling aan Nederland te schenken. Dat is f 340.000. SINGAPORE: de elfhonderd leden tellende Ned. gemeenschap bracht als eerste bijdrage f 62.000 bij'een. De huisvrouwenvereniging in Djakarta en een aantal zaken hebben in allerijl 4Vi ton goederen bijeengebracht, die reeds per KLM naar Nederland zijn vervoerd. De Indonesi sche douane verleende de grootst mogelijke medewerking. De directies van enige Indo nesische bladen hebben belangrijke bedragen geschonken. Informaties over evacués bij het Rode Kruis Informaties over geëvacueerden moe ten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederlandse Rode Kruis, Prinsesse- gracht 27 te 's-Gravenhage. Hierdoor komt de mededeling te ver vallen, die een paar dagen geleden in een circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken over de registratie van geëvacueerden verscheen, dat deze in formaties ook te betrekken waren bij de rijksinspectie der bevolkingsregis ters. Corps commandotroepen heeft geen verliezen De territoriale bevelhebber Nederland verzoekt ons namens de commandant van het corps commandotroepen, over ste Beets, te willen mededelen, dat het corps geen verliezen heeft geleden. Het bericht, dat het corps vijf doden zou be treuren is niet juist. Nota over watersnood in Tweede Kamer De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag, 9 Februari a.s.. aan de leden worden toegezonden. De voorzitter in de vergadering van Dinsdag as. voor stellen de nota onmiddellijk aan de orde te stellen. „Klipfontein" op rif gelopen Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klip fontein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hebben vast gesteld, dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daay stukken rots bevinden, aldus de correspondent. OVERZICHT V.D. RAMP IN NEDERL EN BELGIË Politieke figuur zonder carrière op diplomatiek gebied Wöénsdag is 'bij het departement van Buitenlandse Zaken een démarche onder nomen om agrement te verzoeken voor dr H. Mühlenfeld als Duits ambassadeur in Nederland. Reeds waren te Bonn geruchten in om loop, dat dr Mühlenfeld op de nominatie stond om naar Den Haag gezonden te 'orden. Op informaties uit Den Haag erd vervolgens geantwoord, dat vroegtijdige publicatie werd betreurd dat het inderdaad de bedoeling was aan de Nederlandse regering deze candidaat voor te dragen. Het is nl. gewoonte voor een nieuwe diplomaat steeds het advies in ite winnen van Buitenlandse Zaken. Uiteraard is het geen gewoonte deze aanvrage v agrement te publiceren. Mr H. Mühlenfeld. is de fractieleider van de Deutsche Partei in de Bondsdag, waarvan hij sinds 1949 deel uit maakt. De Deutsche Partei is de kleinste der drie regeringspartijen en is het politieke onderdak geworden voor de vroegere na- tionaal-socialisten. Weliswaar behoort dr Mühlenfeld tot de rechtse vleugel, wel ke het gematigdste deel van de partijge noten omvat. In 1946 was hij een der oprichters van de welfenpartij, de Ne- dersaksische landspartij, die de kern vormt van de huidige Deutsche Partei. Voor de vorming van de bondsrepubliek Nauwere band tussen Engeland en E.D.G. Gisteren zijn Britse plannen bekend gemaakt om de Engelse land-, zee- en luchtstrijdkrachten nauwer te verbinden aan het voorgestelde Europese leger. Er wordt echter niet gesproken over aansluiting bij de E.D.G. De plannen voorzien gedeeltelijk in een gecoördineerd luchtverdedigingssysteem en de uitwisse, lig van luchtmachteenheden tussen En- geland en de E.D.G.-Ianden. In de verklaring wordt gesproken over Buitenland lhet houden van gemeenschappelijke I oefeningen en bovendien wordt gezegd üe[ zou vele kolommen In be.lo, nemen. I dal Britse officieren van de land-, zee- en wanneer wij alles vermeldden wat er In het luchtmacht toegevoegd kunnen worden buitenland voor de nood in Nederland ge-'aan de hoofdkwartieren en staven van beurt. Wij geven hieronder ook vandaag een I de EuroDese Defensie-Gemeenschap, beknopte bloemlezing. Dez Plannen zijn naar de E.D.G.-lan- denemarken: vandaag begon de ver- d^ezoncten in de hoop dat daardoor zending, per vliegtuig, van oOOO In heel het"—„„vt 7ai worden met de land bijeengebrachte nieuwe spaden. Daar-,naast gemaakt zal woraen mei ae voor zijn vier vluchten nodig. Het haven-1 ratificatie van de verdragen. bestuur van Kopenhagen schonk 20.000 kro-Er zijn reeds zes Britse divisies in nen. speciaal voor Rotterdam (d.wz f 10.000; Europa gelegerd. Zij vormen een onder- zweden: alleen gisteren werd a; deel van de geallieerde strijdkrachten in 850 000 kronen verzameld ff 640 000). In dit Europa en ressorteren onder generaal beoras? znn beareoen een ent van 200 000 -rm r. was hij lid van de economische raad voor de Brits-Amerikaanse zone in Frankfort. In Straatsburg was hij afgevaardigde in de raadgevende vergadering van Europa. Dr Mühlenfeld, die geen diplomatieke carrière achter de rug heeft, is 51 jaar oud en woont in Isernhagen bij zijn ge boorteplaats Hannover en promoveerde te Göttingen in de rechits- en staatsweten schappen. Met hem doet het tweede lid van de D.P. zijn intrede in de diploma tie. De Duitse gezant te Chili is daaruit nl. ook afkomstig. Beurtvaartdiensten weer normaal Het Nederlands binnenvaartbureau deelt mede, dat beurtdiensten van Am sterdam en Rotterdam op Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beve land weer normaal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra schepen ingelegd. Doodstraf geëist in proces-Oradour In het proces Oradour is de doodstraf geëist tegen de zeven Duitse beklaagden. Deze eis geldt ook voor sergeant-majoor Lenz. Tegen de overige beklaagden werd levenslange dwangarbeid geëist. Ambtenaren van Land bouw geven grote bedragen De ambtenaren van de binnendienst van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, ongeveer 600 man, hebben reeds 16.000 bijeenge bracht voor het Nationaal Rampenfonds. Sonmügc^ gav./n>d a lCf van hun maandsalaris. Dit bedrag zal over een aantal maanden verdeeld van heit salaris worden ingehouden. Voor de ambtenaren van de buitendienst geldt een zelpde regering. Gerekend wordt, dat deze actie in totaal Uk a 2 ton zal opbrengen. Aan de hand van de gegevens, ons door het Hoofdbestuur van de P.T.T. verstrekt, hebben wij een kaart, vervaardigd, die een nauwkeurig over zicht geeft van het nog mogelijke vervoer van brief- en pakketpost naar het rampgebied. Duidelijk komt hier tot uiting welke storing de verbroken verbinding via Moerdijk, Kreekrak en Sloedam veroorzaakt. Deense bevolking gal veel met loyaal gebaar voor noodlijdend Nederland (Van een onzer verslaggevers) flIELS PEDERSEN en Johannes Ingwersen hebben gejakkerd om hun zware truck met oplegger van Kopenhagen zo snel mogelijk naar het noodlijdende gebied in Nederland te brengen. Toen zij dan ook gisteren om half tien bij een loods van Pak- huismeesteren in Rotterdam zagen met welke spoed de zes ton kleren, die offervaardige Denen hadden afgestaan, werden gelost, smaakten zij voldoening van hun lange tocht. Dinsdagavond om tien uur waren zij uit Denemarken's hoofdstad vertrokken, aldus chauffeur Ingwersen. Jammer ge noeg moesten zij een paar uren wachten bij de Grote Belt, omdat de veerboot juist was vertrokken. Na de overtocht, die anderhalf uur duurde hebben zij do r de sneeuwstormen en hagelbuien heen zo snel mogelijk koers gezet naar de Ne derlandse grens. Toen zij vannacht om half twee bij Denekamp arriveerden, dreigden eerst nog moeilijkheden te ont staan, omdat een van de chauffeurs, die de' Duitse nationaliteit bezit, geen pas poort bij zich had. Na een half uurtje was deze puzzle gelukkig opgelost, waar na de rit in een ijltempo werd voortge zet naar het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Den Haag. Na een kop gloeien de koffie kwamen de mannen, begeleid door itwee helpers- -van—het- Rode— De meegebrachte goederen, die door het Deense Rode Kruis reeds Maandag morgen werden ingezameld, bestaan uit sluitend uit kleding. Dat men met gulle hand heeft gegeven, bleek wel uit de dikke pakken nieuwe overjassen, die we zagen. Er waren vele rode en blauwe uniformjassen bij, die door Deense post beambten gedragen worden. De truck met oplegger, die door de Deense expe diteur Knud Hansen gratis ter beschik king is gesteld, was de eerste, die uit een Scandinavisch land ons land bereik te Rotterdam aan, waar men zonder een minuutje vertraging de goederen is gaan lossen. Formulieren doorkijken bij de douane was er niet bij, vernamen we van de dienstdoende douaneambtenaar. Hij lette alleen op eventuele dieven, die ook in deze dagen hun minderwaardige praotijken uitoefenen. P. Alons, directeur van nationaal rampenfonds Op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Maatschap pelijk werk is de luitenant-generaal van het voormalige KNIL buitendienst. P. Alons, benoemd tot directeur van het Nationaal Rampenfonds. Zeeposi voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesi: m.s. „Talisse" (12 Febr.), Guinea: m.s. „Langkoeas" (12 Febr.); Ned. Antillen m.s. „Willemstad"""'*" „Cottica" (jfi Z.W. Afrika: i..,-- (10 Febr.); Canada s,s. „Rijndam" (12 Febr Australië en,Nw. Zeeland', SS«.Falrsc3". (12 Febr.); Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay, Brazilië: m.s. „Alhena" (11 Febr.) Dordrecht-Gorinchem nu uitsluitend met bussen Ingaande vandaag hebben de Neder landse spoorwegen de drie verbindingen, die per trein en per autobus in beide richtingen tussen Do,rdrecht en Gorin- chem worden onderhouden, door dien sten met uitsluitend autobussen moeten vervangen. De verbindingen blijven ech ter met ongewijzigde vertrekuren gehandhaafd. Er is voorts een extra ver binding tussen Gorinchem en Dordrecht tot stand gebracht, die op alle werkda gen zal worden onderhouden. Het ver trekuur op het station te Gorinchem is uur 's morgens. In 1953 nog bijna geen oogst ZODRA DE BEVOLKING van de overstroomde gebieden in veiligheid verkeert, gaat men zich afvragen: wat nu? Natuurlijk de dijken dichten en de polders leegmalen en de huizen repareren en her bouwen. Maar wat zit daar nu allemaal aan vast? En is het voldoende de oude toestand te herstellen? Wat kost dit alles en hoeveel tijd vraagt kronen van de^stockholmsf^meen^a^d Kidgway ook^de ^Ê.D.G.-strijdkrachten j het? Uiteraard is dat alles niet nauwkeurig te zeggen. Maar toch is er, i 5OD.0CO kronen van de Zweedse I staan onder Ridgway. Vonral door Frankri kronen. In het provinciestadje Koeping. op Engeland uitgeoefend om toe te treden waar zes bruggen liggen over de rivier die I tót de gemeenschap, maar Groot-Britan- de stad in tweeën deelt, zal men gedurende njp heeft voortdurend geweigerd. De het weekeinde tol heften van alle voetgan- Francen willen graag dat de Britten toe- lieden kleding ontvangen en hoewel het alleen in een Europese oigamsatie te Nederlandse Rode Kruis heeft verzocht geen staan tegenover een sterker woraena kleren meer te sturen, kan men de mensen Duitsland, moeilijk hiervan weerhouden, aangezien velen die geen geld hebben, in plaats daar- i kleding sturen. NOORWEGEN: gisteren was in totaal 500.000 kronen (ruim f 250.000) ingezameld. Tienduizenden jute zakken zijn naar Neder land verzonden. FRANKRIJK: meer dan duizend Parljse gezinnen hebben onderdak voor Ned. kin- Heren aangeboden. De Air France zal. even als de KLM. goederen gratis vervoeren: de KLM ziet geen kans alles zo spoedig te verwerken. Pakketten met kleren kunnen worden afgegeven aan de stations van de métro en de autobussen; vandaar worden ze snel naar Nederland gezonden. Een groot aantal Franse studenten was met een trein vol dekens op weg naar Nederland en zou in gezelschap van Ned. studenten naar Pa rijs terugkeren, om daar in de straten te collecteren voor de noodgebieden. Kettingfonds zwitserland; het Kettingfonds be reikte gisteravond VA millioen francs, oftewel 1,3 millioen gulden. Het fonds wordt gevormd door telefoonabonné's, Engeland verschuilt zich achter zijn verplichtingen tegenover de landen van het Gemenebest. Verlaging contributie voor leden van E.V.O. In" een brief aan de Tweede Kamer deelt de minister van Verkeer en Wa terstaat mede. dat de contributie van de E.V.O. voor houders van bestelwa gens tot en met 600 kg verlaagd wordt tot f 10 per bedrijf en f 15 per wagen met een maximum van f 200. Dit geldt ook voor houders van zgm. 60-dagen kaarten (motorrijtuigenbelasting). Aan houders van motorbakfietsen wordt volledige vrijstelling gegeven. Gehele of gedeeltelijke opheffing wordt verleend aan financieel niet draag- krachtigen. Restitutie zal worden gege ven als de Wet Autovervoer Goederen voor 1 Januari 1954 in werking treedt. wel iets van te vertellen. Nederland beschikt op dit gebied over ervaren mensen, en bij hen hebben we ons oor te luisteren gelegd. de dijken worden gedicht, ook de glooiin gen moeten vrijwel over de gehele leng te van de overstroomde dijken worden gerepareerd. Als men mei het dichten der gaten tot de hoogwaterlyn is gevorderd, kan men onderwijl gaan malen. De gemalen zullen hiertoe met in staat zijn. Want er is geen electriciteit en ze staan onder zout water, wat revisie de- machines nodig maakt. Bovendien is ae cap-citent der gemalen veel te gering om een behoorlijk tempo te brengen in het wegpompen van het water. Ir. de ernstig getroffen gebieden als; Schouwen en Duiveland, Goeree en Overflakkee enz., kan men niet terstond gaan malen. Het eerste werk zal moeten zijn het dichten van de dijken. Is er nog genoeg rijshout voor ae zinkstukken die men daarvoor nodig heeft? Er is veel gekapt rijshout weggedreven. Maar ook buiten de overstroomde gebieden is het wel te krijgen, zij het soms in wat min dere kwaliteit, en bovendien moest het meeste hout nog worden gekapt. Ge brek aan rijshout en steen voor zink stukken zal dus het werk niet vertragen. Misschien zullen, om dit gebrek te voor komen, de Zuiderzeewerken iets moeten worden vertraagd. En zijn er voor het dichten der dij ken voldoende baggermolens, zand zuigers en graafmachines? Voor het snel dichten van al die gaten heeft men veel van dit moderne materiaal nodig. Men kan echter wel aannemen dat het in ons land voldoende be schikbaar is. Wel zal wegenbouw hier en daar moeten worden stopge zet en zal soms het uitvoeren van andere werken moeten worden ver traagd. Voorts moeten niet alleen de gaten in Daarom zullen weer dieselpompin stallaties nodig zijn, die bij het herstel van Walcheren en van de Wieringer meer zulk goed werk deden. Ze heb ben een enorme capaciteit. Men zet ze gewoon op de dijk. Hoe groter aantal hoe beter. Het zal intussen diep in de herfst zijn geworden eer de zwaar ge troffen gebieden weer droog lig gen. En dan moet alles nog heel vlot verlopen. Natuurlijk zullen heel wat polders eerder droog zijn. Het hangt er maar van af hoe ernstig de overstroming is geweest. Maar men zal er mee moeten rekenen dat 1953 bijna geheel zal zijn verstreken wanneer alles weer droog is. Daarna komt het in cultuur brengen: sloten graven, wegen her stellen, planten van bomen en boomgaarden enz. Misschien zal in ongeveer een derde van het over stroomde gebied nog dit jaar kun nen worden gezaaid Voor de rest zal dit niet eerder het geval zijn dan in 1954. En in de zwaarst ge troffen gebieden als Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflak kee kan het ook wel 1955 worden. De kosten van dit alles kan niemand nauwkeurig schatten. Men moei zich niet verbazen als deze. tot en met het in cultuur brengen, en de polders van West-Brabant inbegrepen, rond de drie milliard zullen zweven. Daarbij komt nog het herstellen en herbouwen van de boerderijen, wonin gen, kerken en scholen, en herstel van de schade aan vee en roerend bezit als meubilair, kleding enz. Tot de schade behoort natuurlijk ook dat men een paar jaar niet heeft kunnen oogsten. Alles saam komt men tot een bedrag dat belangrijk uitsteekt boven de kosten van een dijk van de Nieuwe Waterweg tot Walche ren, een groots plan, dat reeds 15 a 20 jaar in de kringen der des kundigen de aandacht beeft, maar nu plotseling komt te staan in de levendige centrale belangstelling. Hierop hopen we morgen nader terug te komen. Dulles en Stassen in Nederland Meit de super-constellation van presi dent Eisenhower zijn vanmorgen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid Harold Stassen uit Bonn op Schiphol aangekomen. Zij hadden iets gezien van de over stroming, die ons land heeft geteisterd. De heer Dulles zei: „Ik heb genoeg kun nen waarnemen om te weten, dat het verschrikkelijk is en ik voel mij er drc/.- vig door gestemd, nnl een schriftelijke verklaring her haalden beide Amerikanen hun gelofte, dat zij zullen helpen hetlijden van heit Nederlandse volk te verlichten. Zij hebben de reis onverwijld voort gezet naar Den Haag voor de ontmoeting met Koningin Juliana. Het wordt arwaschijnlijk geacht, dat het programma van de besprekingen die in beginsel een informatief karakter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder invloed van de consequenties der overstromingen. Morgenochtend zullen Stassen en Dulles met hun medewerkers naar Brussel vertrekken. Doden van verloren geacht vee De Nederlandse vereniging to bescher ming van dieren heeft besloten paarden en koeien, die nog in het water staan en niet meer gered kunnen worden, af te maken. Daartoe zal men de medewer king krijgen van dé luchrtmacht. Vlieg tuigen zullen boven de noodgebieden met behulp van machinegeweervuur de die ren uit hun lijden verlossen. Volledig theologisch onderwijs in de Oost Op initiatief van de Raad van Kerken in Indonesië is een commissie ingesteld, die de mogelijkheden zal bestuderen tot oprichting van een volledige theologi sche hogeschool, uitgaande van de Prot, Kerken in Indonesië. De tegenwoordige H.T.S. zou aan deze hogeschool worden overgedragen. De commissie zal voor stellen indienen betreffende de coördi natie van het theologisch onderwijs. Nieuwe geallieerde nachtstraaljagers Reeds in het begin van de winter in Korea hebben de verbondenen nieuwe (geheime) nachtstraaljagers ingezet, die zijn uitgerust met een nieuw soort ra daruitrusting voor het automatisch zoe ken van vliegtuigen en het richten van kanonnen. Het nieuwe type heet „Sky- night". Duinen en strand afgesloten In overleg met de gemeenten 's-Gr»- venhage. Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam hebben dijkgraaf en hoog heemraden van het hoogheemraadschap Delfland besloten de duinen en het strand van Scheveningcn tot Hoek van Holland voor het publiek af te sluiten. Dringende herstelwerkzaamheden moeten hier uitgevoerd worden, Voorts is in overleg met de betrokken ministeries besloten tot onmiddellijke opruiming van de bunkers In het kustgebied van het hoogheemraadschap. Hierbij is het corps der genie ingeschakeld, versterkt met genietroepen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers ls reeds gistermiddag een aanvang ge maakt. Voorts heeft het college van dijkgraaf en hoogheemraden besloten, het herstel van de zeewering met de meeste spoed ter hand te nemen. De werkzaamheden zullen een groot be drag vodderen. Alleen reeds voor het opruimen van de bunkers heeft de re gering een crediet van een millioen gulden beschikbaar gesteld. Voorvhet herstel van de strandhoof- den zal vermoedelijk gebruik kunnen worden gemaakt van de stukken beton, welke bij het opblazen van de bunkers vrijkomen. Naar men ons tenslotte mededeelde heeft Delfland ongeveer 20 tot 30 meter duin verspeeld. Op het ogenblik is de toestand echter zo. dat ed voor deze omgeving geen gevaar dreigt zolang de vloed niet hoger komt dan Zondagmorgen vroe het e- val is eweest. Hulpactie gaat voort Orkestleden en personeelsleden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest heb. ben een dag salaris afgestaan aan het Na. tionale Rampenfonds. vierduizend inwoners tellende 'n Pi oord-Brabant heeft, afgezien ,-T-e-oe- garf «stortingen. f 15.000 bijectSjggï.' ibrachl, De boeren stelden 58.000 kg 'vee voer ter beschikking. Westerbork in Drenthe gaf 41.252 of ca. dertig gulden per gezin, plus twintig kubieke meter goederen. In Veenendaal kwam 100.000 bijeen. De collecte bij de Fordfabrieken in Amsterdam bracht 37.000 op, waarvan 13.500 of twintig gulden per persoon van het personeel en 23.500 van de di- rectie. Een houtbouwbedrijf in Vrooms- hoop stelde een volledige houten woning met inrichting ter beschikking van de burgemeester van Stad aan 't Haringvliet. Danville adopteert Zierikzee Danville, een plaats met 7200 inwoners in Pennsylvania, heeft zijn Nederlandse .tegenhanger" het door de stormvloed geteisterde Zierikzee (ruim 7000 inwo ners) geadopteerd. Toen het nieuws van de overstromin gen Danville bereikte begon het blad ..Danville Morning News" een hulpactie voor een plaats even groot als Danville. Zierikzee werd uitgekozen. Zaterdag is tot adoptie-dag uitge roepen. Dan zullen de brandalarmsirenes in Danville loeien om de inwoners te kleding en dekens gereed te leg gen. waarna zij door padvinders en vrij willigers opgehaald zullen worden. Javaanse en Chinese kerken bidden mee Deputaten voor de zending van de Geref. kerk van Rotterdam en de met haar samenwerkende kerken in Zudd- Holland-Zuid ontevingen Donderdag een telegram van de missionnair predikant ds. A. de Bruin, dat de Javaanse en Chi nese kerken in Banjumas Zondag willen meebidden en mede-offeren voor de ge troffen zusterkerken. Wereldraad onderzoekt nood in Nederland In opdracht van het departement voor internationale hulpverlening van de Wereldraad van Kerken heeft de heer Tobias vanuit Genève een bezoek ge bracht aan Nederland om zich persoonlijk van de situatie in de noodgebieden op de hoogte te stellen en te bespreken op welke wijze van de zijde van de Wereld raad het best kan worden geholpen. Kerkelijke oproep voor de „Bescherming Bevolking" Generale deputaen der Geref. Kerken voor de evacuatie hebben de leden dezer kerken opgewekt zich niet te onttrekken aan hun verantwoordelijkheid m.b.t. de bescherming der bevolking of zich afzij dig te houden. „Ongetwijfeld ligt hier een taak, om. uöit liefde tot de naaste en tot behoud van hel vaderland, intijden van bombardementen of rampen, leed en onheil zo veel mogelijk te voorkomen of te verzachten". Nieuwe arrestaties in Sowjet-Unie Ds Prawda heelt heden bekendge maakt, dat de veiligheidsorganen van de Sowjet-staai drie personen gearres teerd hebben, die van spionnage tegen de Sowjet-Unie verdacht worden. Volgens de Prawda is één van deze mannen door de Amerikaanse inlichtin gendienst opgeleid en naar Russisch grondgebied gezonden met het doel on dermijnende operaties tegen de Russi sche staat, uit te voeren. Eén van de ar restanten is een zekere S. D. Gurevich.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4